Merkwaardige vondst in een Maastrichtse kelder Minderheid Commissie-Randall vraagt langdurig onderzoek Bijspijkeren" Onze dagelijkse PUZZLE „Hollanders" overal verslagen! De ingesneeuwde slaapwagen UnmEft voor onze jongens Zwaar huishouden voor presidentsvrouw ,MILLIOENENLIJNTJE" BLIJFT KNVB ziet in contact met profs-in- den-vreemde een anti-reclame F. C. Köln (De Munck) op 24 Febr. in 's Boscli Schaatsen op de korte baan Dameshanden DONDERDAG 28 JANUARI 1954 PAGINA 4 Prachtige altaargroep uit de Brusselse School GEEN ASSEMBLAGEFABRIEK JJajf millioeil pelgrims VOOR VOLKSWAGENS T K naar Lourdes Franse spoorwegen treffen reeds maatregelen IN INDONESIË V) Buitenlandse ecofioniischc politiek der V,S. Amerika moet strengere houding aannemen GIFT VAN H. VADER AAN VLUCHTELINGEN HULP-FONDS Vijfde Ilsy pas in 1955 In verband met werkzaamheden op Ypenburg De brand op de Rijnaak Waren ouders van omgekomen kinderen nalatig? Premielening Breda In combinatie met Alkmaar en Venlo FILMJOURNAAL HERDENKT WATERSNOOD vragen Maastricht krijgt snellere verbindingen met Amsterdam, Aken en Luik B. M. R. S. SSTAS eau- SS 8:8 TELEVISIE Oplossing van gisteren Non-stop met Aken Tegen het Nederlands B-elftal GEMEENTERAADS- VERKIEZINGEN IN NIEUW VOSSEMEER 2&ANT0 H.H.IJ.C. liad geen moeite met Mannheim Nederlandse militairen verloren van de Belgen Kortebaan-kampioenschappen BERTHA AATEN WON OOK NU OVERIJSËLSE TITEL Maar ook Van der Ploeg verloor weer SUCCESSEN VOOR DIJKSTRA, BAKKER Jr EN FIDDER Door AGATHA CHRISTIE Lange baanwedstrijden Tinus Roozendaal ook in Amsterdam winnaar Wind beïnvloedt de tijden SNOEK TEGEN SCHOLZ? (Van onze Limburgse redacteur) In een diepe kelder op het Maastrichtse Vrijthof heeft prof. dr J Timmers, con servator van het Bonnefantenmuseum, onlangs een merkwaardige vondst gedaar. Hij ontdekte daar een aantal beelden, die sedert de oorlog in deze vochtige ruimte waren opgeborgen. Zij hebben tot het kunstbezit behoord van de bekende Joodse antiquair B., die reeds lang overleden is. Zijn beide dochters zijn tijdens de bezet ting door de Duitsers weggevoerd en nim mer teruggekeerd. Voor haar vertrek naar het concentratiekamp hebben zij ueze beeldengroep in die kelder in veiligheid kunnen brengen. Het staat thans met zekerheid vast, dat deze beelden deel uitmaakten van een z.g. „Schnitz-altaar", dat door een houtsnijder omstreeks de jaren 14901500 te Brussel vervaardigd zijn. Het kunstwerk, dat een aangrijpende voorstelling van het Godde lijk drama op Golgotha uitbeeldt, is com pleet doch de altaarkast ontbreekt. Ver moedelijk dateren de beelden der drie Ge kruisigden Christus en de moordenaars uit de zeventiende eeuw. Een neef van wijlen antiquair B., aie thans in Amerika woont, heeft het niet aangedurfd deze erfenis mee naar zijn nieuwe vaderland te nemen, daar men - niet zonder reden bang was, dat a- groep, die in de vochtige kelder veel ge leden had, verpulverd zou aankomen. Hei altaar is thans in eigendom overgegaan aan het Bonnefantenmuseum, waar men het hout zo weet te verharden, dat hot weer in een behoorlijke staat komt- Dit gebeurt volgens een eigen Procéde dat specialité de la maison is. Ook de beelden van het Museum Boymans te Rotterdam zijn reeds met behulp van deze methode met succes behandeld. De vondst is juist daarom zo merkwaar dig omdat in ons land zo goed als geen „Schnitz-altaren" aanwezig zijn. Het Rijksmuseum beschikt slechts over een klein altaar, dat afkomstig is uit het kasteel Neuburg te Gulpen. Ook in de St Jans-basiliek van Den Bosch bevindt zich een dergelijk kunstwerk. Het valt niet meer te achterhalen waar dit altaar vroeger gestaan heeft. De vertegenwoordiger van de Duitse Volkswagenfabrieken, baron Van Oertsen, die thans een bezoek aan Indonesië brengt heeft medegedeeld, dat het idee om in Indonesië een assemblagefabriek voor Volkswagens op te richten, voorlopig niet zal kunnen worden verwezenlijkt. De op richting wordt nog niet lonend geacht, om dat de afzetmogelijkheid minstens 200 wagens per maand moet zijn. Dit aantal zal, gezien de slechte deviezenpositie en de beperkingen van overheidswege, niet be reikt kunnen worden. Sedert ruim een jaar geleden met de uitvoer van Volkswa gens naar Indonesië werd begonnen, zijn in totaal 400 wagens in Indonesië inge voerd. Het zou verschrikkelijk zijn, indien Katholiek Thuisfront niet zou slagen, ai was het maar gedeeltelijk, het tekort in munt om te zetten. Katholiek Thuisfront verwacht alles van de opera tie .Draadnagel", een zeer aantrekke lijke' loterij met verlof van het M.iniste- rie van Justitie, waarbij een aanzienlek bedrag aan prijzen ongetwijfeldl dege- tovieen gretig zal maken en de koop lust voor de Thuisfront-spijker zal ver groten. Op Zondag 28 Februari, Zondag Carna val zal deze snelle loterij haar beslag krijgen en binnen 24 uur zullen de kopers weten, of ze een fortuin in huis hebben of niet. Op een dag, waarop wel het een en ander wordt uitgegeven voor eigen plezier, zal Katholiek Thuisfront niet tevergeefs aankloppen ™or zijn vele zorgen. Het slagen van Katholiek Thuis front valt samen met het geestelijk be houd van al onze grote jongens Het is ondenkbaar, dat ons Katholieke Volk zich dat uit handen laat slaan. Daarom opge- let voor operatie f,Draadnagel spijkeren" voor onze jongens! In een brief aan de hoge commissaris voor Vluchtelingenzaken, dr G. J. van Heuven Goedhart, heeft de pro-staatsse cretaris mgr Montini zojuist te kennen gegeven, dat de H. Vader het verlangen koestert, door een daad Zijn sympathie jegens de behoeftige vluchtelingen te 'tonen. Hij wenst dit te doen in ver band met de oproep, welke onlangs door het Vluchtelingen Comité is ge- daaDe H. Vader zo schrijft Mgr Montini heeft zich op de hoogte doen stellen van deze oproep, welke de Hoge Com- missaris dezer dage tot de Regerin gen richt en waarin hij zodanige bij dragen vraagt, dat hij tenminste de meest ongelukkige vluchtelingen kan helpen. De H. Vader acht dit een hoogst lofwaardig initiatief en Jkan er niet te veel goedkeuring aan hechten. Daar om heeft Hij er prijs op g^eld door een symbolisch geschenk van 2000 dollar de persoonlijke steun, welke Hij aan deze oproep verleent tot uitdrukking te bren- gCDe Hoge Commissaris heeft de H. Vader zijn diepe dank betuigdvoofdeze persoonlijke steun aan het Vluchtehn gen Hulpfonds. Vorige week Zaterdag is, zoals bekend, het lang verbeide rapport van de commis sie Randall over de buitenlandse econo mische politiek van de V.S. aan president Eisenhower en het Congres aangeboden. Een uitvoerig overzicht van het rapport hebben wij in ons blad reeds eerder opgenomen. Daarin wordt ook melding ge maakt van de minderheid van twee leden in de commissie, die het met de meerder heid niet eens was en een eigen standpunt naar voren bracht, waarover zij nog nader zou rapporteren. Inmiddels hebben de twee leden vande minderheid Maandagavond een nieuw minderheidsrapport uitgegeven. Hierin verzetten de congresleden Reed en Simp son, die de minderheid vormen, zich krachtig tegen de aanbevelingen der com- missie-Randall inzake verlaging van de douanetarieven en dringen zij aan op ver hoging van de tarieven ten behoeve van de bedrijfstakken, die behoefte hebben aan grotere bescherming. Deze dissidente leden der commissie- Randall wensen, dat de Wet inzake de Handelsovereenkomsten op basis van we derkerigheid gedurende niet langer dan twee jaar gehandhaafd blijft, en dat voortaan alleen tot wijziging van de dou anetarieven zal worden overgegaan na goedkeuring van het Congres, dat dan elk voorstel dienaangaande van geval tot ge val zou moeten bestuderen. Voorts wensen zij, dat de bedrijfstakken, die getroffen worden door de concurrentie van buitenlandse goederen, welke tegen lagere prijzen worden verkocht, in staat zullen zijn zodanige aanpassing van de douanetarieven te verkrijgen, dat de bui tenlandse producenten geen concurrentie voordeel meer hebben op de Amerikaanse markt De minderheidsaanbcvelingen houden verder in, dat de Amerikaanse tariefcom missie gedurende de periode, waarmede de geldigheidsduur van de Wet inzake de Handelsovereenkomsten ojJ basis van we derkerigheid verlengd wordt, een grondig onderzoek zal instellen naar de structuur van het Amerikaanse tarievenstelsel en op grond van de resultaten van dit onder zoek aan het Congres voorstellen zal doen met betrekking tot de door Amerika te volgen buitenlandse economische politiek In het minderheidsrapport wordt de aan dacht gevestigd op de verbeterde econo mische toestand in het buitenland en de uitbreiding van de beperkingen, die in het is thans gekomen, aldus het minderheids rapport, dat de Ver. Staten een strengere houding aannemen en geen hulp of con cessies meer verlenen, wanneer niet wordt voldaan aan de voorwaarden, die een ge zondere en zich uitbreidende economie mo gelijk maken. De congresleden Reed en Simpson heb ben vooral critiek op de wat zij noemen beknopte, niet ter zake doende en volko- mij onvoldoende behandeling van het pro bleem van de arbeidslonen in de interna tionale concurrentie. Zij wensen, dat Ame rika op constructieve wijze de leiding neemt en de andere landen verzoekt terug te keren tot de gouden standaard en zelf de inwisselbaarheid van geld in goud her stelt. Het Congres dient naar het oordeel van Reed en Simpson een bureau in het leven te roepen, dat de kwestie van de grond- stoffeninvoer bestudeert in het licht van de noodzaak de in Amerika beschikbare bronnen voor de grondstoffenvoorziening in stand te houden. Regeringslichamen, zoals de Export Import Bank, zouden moe ten worden gemachtigd aan landen in La tijns Amerika of andere landen met een overeenkomstige economie op een gezonde zakelijke basis leningen te verstrekken voor de ontwikkeling van de primaire in dustrieën dezer landen. De Franse spoorwegen (S.N.C.F.) zijn reeds nu bezig uitgebreide maatregelen te treffen teneinde het vervoer van pelgrims naar Lourdes, die in dit Mariajaar op meer dan een half millioen worden ge schat zo ongestoord mogelijk te doen ver lopen. Zij hebben reeds bepaald, welk type rijtuigen zal worden gebruikt en een •,pool" gevormd van materieel voor deze bedevaartstreinen. Speciale ziekentreinen worden samengesteld, waardoor evenals in voorgaande jaren ook liggende patiën ten kunnen worden vervoerd. Het grote belang van het vervoer der Lourdes-pelgrims voor de Franse spoor wegen blijkt wel hieruit zo meldt het orgaan van de Ned. Kath. bond voor ver- voerspersoneel „St Raphael" dat in 1952 vijf en twintig treinstellen of 267 sta len rijtuigen werden gereserveerd voor het pelgrimsvervoer. Dit betekent, dat 5,Vlo van het reizigersmateriëel, juist in de zomermaanden, werd onttrokken aan de gewone dienst. Behalve deze vaste treinstellen werd nog een aantal extra treinen geformeerd. In 1952 vervoerden 1020 speciale treinen 502.000 pelgrims naar en van Lourdes- Bij dit aantal dienen er nog 75.000 te worden bijgeteld, vervoerd met gewone treinen. Het totaal aantal vervoerde pelgrims over 1952 bedroeg 577.000 en is het hoogste, dat ooit werd bereikt. Voor het vervoer van de 45.000 buitenlandse pelgrims waren dat jaar 220 extra-treinen nodig. In verband met het feit dat de uitbrei dingswerkzaamheden op Ypenburg het houden van een luchtvaartshow in de eerstkomende tijd nog onmogelijk maken, is het hoofdbestuur der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart genoopt geweest te be sluiten de vijfde internationale luchtvaart show Ypenburg (ILSY) uit te stellen tot het voorjaar van 1955. Het feit, dat tegen die tijd het vliegveld Ypenburg grote startbanen zal bezitten, wettigt de verwachting dat de show dan, vergeleken bij voorgaande jaren, een be langrijke uitbreiding zal kunnen onder gaan. Op Ypenburgs banen zullen ook de grootste typen kunnen landen en starten terwijl tot dusver straalvliegtuigen en meermotorigen steeds van nabij gelegen luchthavens moesten opereren. Naar het Belgische dagblad „Het Volk" uit Antwerpen verneemt, zijn de Nederl. schipper Roelof Onink en zijn vrouw wier drie kinderen Maandagmorgen om het leven kwamen bij een brand aan boord van de Belgische rijnaak „Uranus", dooi de politie te Antwerpen ondervraagd. Vol gens „Het Volk" zou beide ouders na latigheid ten opzichte van hun kinderen .worden verweten. De echtgenoten hadden aanvankelijk ook verklaard dat zij Zon dagavond met hun kinderen enkele cafe's hadden bezocht doch bij een nader onder zoek is aan het licht gekomen dat oe kinderen die avond aan' boord waren ge laten en de ouders laat waren thuis ge komen. Tijdens hun afwezigheid dan zou het gas ontsnapt zijn waardoor de kinde ren gestikt moeten zijn nog voordat de ontploffing plaats had toen schipper Omnlt een lucifer in de kajuit aanstak. Naar wij vernemen, is er een nieuwe premielening in de maak. Het gaat hier om de uitgifte van f 9 millioen 2 V2 pet premieobligatiën, welke door de gemeen te Breda zouden worden uitgegeven. Breda zou echter een deel van de op brengst van deze premielening doorlenen aan Alkmaar en Venlo, welke beide ste den elk f 2 millioen van Breda zouden lenen. Hebben wij het goed, dan heeft de ge meenteraad van Alkmaar reeds zijn goedkeuring aan het besluit gehecht. vorige jaar of het jaar daarvoor gegeten had. Vele bezoekers van het Elysée brengen een jaarlijks beleefdheids- of routine- bezoek en het gaat natuurlijk niet aan, hun b.v. in 1954 voor te zetten, wat ze in 1953 gegeten hebben. Het filmjournaal (van Poygoon), dat Vrijdag a s. in de Nederlandse bioscopen zal worden vertoond, is geheel gewijd aan de herdenking van de watersnood. Het journaal heeft als titel „Een jaar later" De lengte is langer dan normaal. attrtot heeft het achter- Het organiseren der eetpartijen in het ADAME AURIOL Elysée behoorde tot haar voornaamste ta- gelaten en Madame Coty £ekt er m ken Daar(oe ajleen al moest ze elke och. We bedoelen het h netelt ten<^ voor en t'auw °P- Elysee, waar de Franse pres dent zetelt. allgen wegens het inslaan der no- Daarvan is alleen al de keuken eenres ingrediënten, maar ook om te laten taurant met een bedrijf, waarop zelts oe nakjjk wat de een of andere gast het grootste restaurateur trots zou zijn. In die keuken zwaait een chef-kok de scepter, die het zich veroorloven kan drin gende verzoeken om het recept van de schotel, door hem klaar gemaakt, eenvou dig onbeantwoord te laten. De vrouw des huizes zal hem er geen ver- meent^dat^e^lek'ke^^beetjes' uiT'de3 keu- Indien dit niet nauwkeurig werd bijge- ken van de president met nageaapt be- hou-den, ou de gastviouw in het Elysee hoeven te worden. ec Zo dacht althans Madame Auriol er over Mede daarom keek Madame Auriol voor- en Madame Coty zal wel dezelfde mening al bij hoge gasten zelf na, wat hun een zijn toegedaan vorige maal was voorgezet en zorgde dan. De chef-kok! Monsieur Tibier, werd er iets heel anders ter tafel te brengen, door Madame Auriol ingehaald. Ze zette Dit ter tafel brengen was voor haar en trouwens de hele keuken van het Elysee zal voor Madame Coty intussen evenmin „op poten". Tevoren was deze een huis- een sinecure zijn. of tuinaffaire geweest, met het gevolg, dat Want er moeten b.v. voor talrijke gele diners bij de president door gastronomen genheden speciale serviezen uitgezocht slechts matig gewaardeerd werden. En wie worden. Het Elysée heeft er een groot aan- is er in Frankrijk geen gastronoom? tal. waarvan een tweetal van goud, waar- Vreemdelingen, die er wonen, willen er van er weer één uit 4300 stuks bestaat, voor doorgaan, teneinde voldoende ver- Maarschalk MacMahon gaf indertijd bevel Franst te lijken. te maken. Monsieur Tibier is er in geslaagd, lek- gr is voorts een servies, met fraaie land- kerbekken als de Agha Khan en de Wind- schappen beschilderd, hetwelk voor kun- sors uitbundige loftuitingen te ontlokken stenaars en kunstminnenden gereserveerd Wat Madame Aurioi betreft, ze zorgde wordt voor de samenstelling der menu's^ overi- Het' zilverwerk omvat 7800 stuks. Dan gens in nauwe samenwerking met Mon sieur Tibier zijn er speciale tafelkleden en servetten. Uit dit alles en nog veel meer moet al naar gelang van de positie der gasten en ook volgens het seizoen een keuze worden gedaan. Tevens moet het behoorlijk onderhouden worden. Het huishouden van Frankrijks presi dent stelt zijn gade zware en hoge eisen. Naar aanleiding van vragen, welke in de Provinciale Statenvergadering van Limburg bij de behandeling van de begro ting 1954 gisteren zjjn gesteld, heeft Ge deputeerde Jos. Maenen verklaard, dat de vorige week Vrijdag een bespreking is gehouden tussen het provinciale bestuur en de Kamer van Koophandel met ir Den Hollander. Hierbij heeft de president-directeur der N.S. verklaard, dat op het zg. „millioenen- lijntje" Heerlen - Kerkrade - Simpelveld - Schin op Geul, waarop het verkeer druk ker is geworden dan in spoorwegkringen werd verwacht, reeds in Augustus a.s. het het vervoer zal gaan geschieden met buitenland bestaan met betrekking tot de j nieuwste diesel-electrische materiaal. Het invoer van Amerikaanse goederen. De tijd „millioenenlijntje", welks voortbestaan 'n Horizontaal: 1 soort bril, 6 pau- sennaam, 7 roem, 9 richting, 11 plaats m Friesland, 13 oud (Eng.), 14 lidwoord, 16 I-itTendinir vanuit Ens. Transit Camp. te Hoek van Holland. Goldenjte 31 meter. Donderdag 38 Januari 22.00 uur Band Call. 22.15 uur Hook Hits. 23.00 uur Muziektheater. 23.30 uur Verzoekplaten. 00.30 uur Sluiting. VRIJDAG 29 JANUARI HILVERSUM I (402 M.). 7.00 VARA.^0.00 258^ ^AVAR0A° ^2^40 VPRO. ESfc Voor de kleuters. 10.40 Fluit en Pqo Voordr. 11.20 Gram. 11 35 Orgel en zang. 12.00 Musette-ork 12.30 Land- en tutnb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram 1100 v M Meded. 13.30 Lichte muz. 14.00 Voor de nul 14.20 Cello en piano. 14.50 Boekbespr. la.l gel. 13.30 Lichte muz. 16.00 Gram. 16.30 M caiis. 17.10 Voor de Jeugd. 1740 OrgeL 18 Nws. 18.15 Verzoe'iprogr 18.45 Hoorsjx 19U1Ü Voor de jeugd. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Hoorsp. 19.50 Berichten. 20.00 Nws 20.05 Boekbespr. 10 Sopraan en piano. 20.30 Benelux. 20.40 Gesprek. 21.00 Voor de Jeugd. 21.35 Instrum. kwart, en solist. 21.55 Buitenl weekoverz. 22A0 Lichte muz. 22.40 Caus. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II '298 M.). 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 7 45 Morgengebed. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.45 Schoolradio. 10.00 Sympho- nette-ork en sol. 10.30 Radio Philh. Ork. 11.00 Voor de zieken. 11.40 KI. koor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30-12.33 Land- en tumb.med. 12.33 Gevar. muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Piano en orgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Musette-ork. en soliste. 14 2o Gram. 14.30 Hier Vrij Europa. 15.00 Schoolradio. 15.30 Viool en clavecimbel. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Pro- menade-ork. en soliste. 18.10 Amus.muz. 18.40 Vragenbeantw. 18.52 Actual. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz. 19.30 Gram. 20.25 De ff™oneT™a"' 20.30 Politiek Forum. 21.00 Gram. 21.30 „Terug naar God", caus. 21.45 Opera-conc. 22.4o Kerk en mens. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Engeland, BBC Home Service, 33# M. 13.00 Gram. 13.25 Gevar. muz. 13.55 Weer. 14.00 Nws. 14.10 Filmprogr. 15.00 V. d. scholen. 16.00 Hoorspel. 1.360 Caus. 16.45 Ork.conc. 17.4a Voordr 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer. 19.00 Nws. 10 15 Sport. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. proar. 20.45 Klankb. 21.30 Gevar. progr 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.45 Gevar. progr. 23.15 Piano. 23.4o Pari. overz. 24.000.03 Nws. Engeland, BBC Light Progr., 1500 en 247 M. 12.00 Mrs. Dale's Dagb. 12.15 Gevar. muz. 12.45 Voordr. 13.00 Pari. overz. 13.15 Mil. ork. 13.4o Ork conc 14 45 V. d. kind. 15.00 V. d. voruw. 16.00 Dansmuz. 16.45 Lichte muz. 17.15 Mnj. Dale's Dagb. 17.30 Orgel. 18.00 Or.cone. 18.4o Klankb. 19.15 Verz.progr. 19.45 Hoorspel. 20.00 Nws en journ. 20.25 Sport. 20.30 Gevar. progr. 2100 Gevar. muz. 21.15 Discussie 22.00 Gevar muz. 23.00 Nws. 23.15 Act. 23.20 Dansmuz. 0.05 Voordr. 0.20 Dansmuz. 0.561.00 Nws. N. W. D. R., M. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Operette- muz. 16.00 Semi-klass. muz. 17.00 Nws. 17.35 Gram 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. 20.00 Hoor spel. 21.15 Piano. 21.45 Nws. 23.30 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.30 Lichte muz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal Programma. 347 M. 12.30 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.50 Idem. 13.30 Am. uitz. 19.00 Gram. 19.25 Idem. 20.00 „Peter Grimes", opera. 22.45 Gram. 23.00 Idem. 23.45 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 M. 324 M. 11.45 Gram. 12.00 Omr.ork. 12.30 Weer. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Vlaamse koorzang. 16.05 Ork.conc. 17.00 Nws 17.10 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.10 Caus. 18 25 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Volkszang. 20.00 Gram. 20.15 Symph.ork. en soliste 21.45 Gram. 21.55 Gitaar. 22.00 Nws. 22.15 Intern. Radio Universiteit. 22.30 Gram. 22:55—23.00 Nws. 484 M. 12 00 Gevar muz. 13.00 Nws. 13.20 Gram, 14.00 Omr.ork. 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Kamermuz. 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Variété. 22.00 Nws. 22.15 Jazz- muz. 22.45 Gram. 22.55 Nws. BBC European Service. Uitz. voor Nederland. 22.00—22.30 Nws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films, (op 224 M.l. NCRV: 20.15 Journaal en weerbericht. 20.30 „Land in opkomst", documentair programma. 21.00 „Displaced Persons", TV-spel. 21.4021.4a Dagsluiting. spoedig, 17 zangnoot, 19 selenium (afk.l, 20 lidwoord, 21 verlangen naar drinken, 22 pers. vnw., 23 familielid, 24 reeds, 26 vogel, 28 bevel, 30 vreemde munt, 32 kleur, 34 plaats in N.-Holland, 36 soort steen, 38 vlaktemaat, 39 overlevering. Verticaal: 1 plaats in Engeland, 2 deel van het hoofd, 3 gewicht, 4 lidwoord, 5 deel van een trap, 6 pret, 8 roem, 9 dap per, 10 behoudens de eer (Lat.), 11 heilige, 12 soort hoender, 15 rangtelwoord, 13 meisjesnaam, 19 bevel, 23 kleinood, 25 pa pegaai, 27 opstootje, 28 naamloze vennoot schap (Fr.), 29 bijwoord, 31 herkauwer 33 meisjesnaam, 35 jongensnaam, 37 zang- noot. Horizontaal: 1 Australië, 8 Arie, 9 lens, 11 pat, 12 ade, 14 rip, 15 pk, 16 kleed, 18 ga, 19 lat, 20 rok, 22 lood, 23 lier, 24 tel, 26 iet, 27 cc, 29 regen, 31 ka, 32 hei, 34 sop, 35 ara, 36 anno, 38 Edam, 39 tak kenbos. Verticaal: 1 arak, 2 wit, 3 se, 4 rede, 5 11., 6 Ier, 7 enig, 8 Appelscha, 10 spaarzaam, 12 alt, 13 eer, 16 kader, 17 delen, 19 lot, 21 kit. 25 les, 26 iep, 28 cent, 30 gore, 31 kras, 33 Ina, 35 ado, 37 ok, 38 eb tijdlang onzeker is geweest, zal dus behou den blijven. Voorts deelde de heer Maenen mede, dat de lijn Maastricht-Aken met ingang van 23 Mei a.s. bij wijze van proef dagelijks tweemaal een doorgaande verbinding Keulen-Aken-Maastricht zal krijgen. Deze lijn wordt in Limburg een non-stopver binding. Alleen in Simpelveld zal worden gestopt voor grenscontrole. De actie om Valkenburg eveneens als stopplaats aan gewezen te krijgen in het belang van het toerisme heeft dus geen succes gehad Verder zal de lijn Maastricht-Luik met een non-stopverbinding jom de twee uren worden'bereden. Er zal hiervoor diesel- electrisch materiaal worden gebruikt. Douane-contróle zal geschieden in de trei nen. De rijduur wordt daardoor terugge bracht tot 35 minuten. Deze verbinding geschiedt met Nederlands materieel. Met ingang van de zomerdienstregeling zal ook op de grote verbinding Maastricht- Amsterdam een verbetering worden aan gepast door het inleggen van een uur- dienst met slechts enkele stopplaatsen. Nadrukkelijk deelde de heer Maenen mede, dat de lijn Maastricht-Hasselt, over welker opheffing door de Belgische spoor wegen in Zuid-Limburg grote opschud ding is geweest, voor het personenvervoer niet zal worden hersteld. Pseudo-vogelpcst- Onder de pluimvee stapel van de landbouwer W. Koers te De Loo bij Dalen (Gr.) is pseudo-vogel- pest geconstateerd. Het pluimvee, ruim 50 kippen, is afgemaakt. Bij de gisteren gehouden gemeenteraads verkiezingen te Nieuw-Vossemeer zijn 766 geldige stemmen uitgebracht. De stemmen waren als volgt verdeeld: lijst 1 de heer Moors 235 stemmen; lijst 2 de heer Van Meel 182; lijst 3 de heer Van Gurp 181 stemmen; lijst 4 de heer Brocatus 136 stemmen; lijst 5 de heer Piasmans 37- De zetelverdeling is als volgt; 1 de heren G. Moors en A. Brocatus; 2. de heren P. van Meel en A. Swagemakers; 3. de heren P. van Gurp en A. Jacob; 4. Jacques Brocatus. Nieuw Vossemeer is de laatste gemeente in het Westbrabantse rampgebied, waar nog gemeenteraadsverkiezingen moesten worden gehouden. Saranto In aansluiting op onze eerdere be richten omtrent de komst van de Duit se semiprofclub F.C. Köln als sparring partner van een voorlopig Nederlands elftal kan thans gemeld worden, dat niet op 10 en niet op 17, doch op Woensdag 24 Februari 's middags om half 5 in het stadion De Vliert te Den Bosch een wedstrijd zal worden ge speeld tussen het Nederlands B-elftal en de F.C. Köln (waarin zoals bekend Frans de Munck onder de lat staat). Een week vroeger speelt het voor lopig Nederlands (A)-elftal op Woens dag 17 Februari dus, in het Feijenoord- Stadion te Rotterdam eveneens een oefenwedstrijd. Nu de onderhandelin gen met de Franse club Reims zijn afgesprongen, zoekt de K.N.V.B. con tact met een Engelse' eerste-divisie- club. Het ligt in de bedoeling, dat in beide wedstrijden de spelers worden getest, die candidaat zijn voor het Oranje-elftal, dat op Zondag 7 Maart in het Feijenoord-Stadion te Rotterdam de interland-wedstrijd tegen Engeland Amateurs zal spelen. De samenstelling van de Oranje-ploeg zal op 24 Februari worden bekendgemaakt. Noot van de Sportredactie: Het is zeker opvallend, dat de K.N.V.B. bij het zoeken van tegenstanders voor oefenwedstrijden de laatste tijd een dui delijke voorkeur demonstreert voor bui tenlandse profclubs waarin Nederlanders spelen. En het heeft er de schijn van, als of de K.N.V.B. daarin een anti-propagan- da voor het professionalisme ziet. Kees Rijvers speelde met Stade Fran cais tegen het voorlopig Nederlands Elf tal en Faas Wilkes met Valencia tegen het Rotterdams elftal en bepaald schitte rend was het optreden van onze profs- in-den-vreemde en hun clubs daarbij niet. Schreven wij niet na deze wedstrij den: „Hoe superieur onze Nederlandse beroepsvoetballers-in-het-buitenland ook mogen zijn, als zij bij die éne keer dat zij in het vaderland optreden, daarvan géén overtuigend bewijs etaleren, zal hun nu nog altijd grote populariteit bij het „thuisfront" snel tanen"? De K.N.V.B. ziet in het hogere presta tie-peil van onze profs, hun populariteit in het vaderland én de wens naar be- roepsvoetbal-ook-bij-ons, kennelijk wel enig verband. Levert de practijk voor deze profs echter geen reclame op, dan verzwakt ook hun propagandistische in vloed voor beroepsvoetbal. Wel, de twee gastrollen van Rijvers en Wilkes bete kenden zeker géén reclame integendeel. De wens naar een Nederlands beroeps voetbal is er beslist niet door gestimu leerd, eerder wel bekoeld. Daarom gaat de K.N.V.B. nu op dit pad door. Contact werd gezocht met de Fran se kampioensclub Reims, waarin Bram Appel speelt. Op financiële gronden werden de onderhandelingen afgebroken. Daarna contact met de Duitse top-club F.C. Köln, waarin Frans de Munck als keeper speelt. En dat gaat dus op 24 Februari in Den Bosch door. Om het er echter niet tè dik op te leggen, zal nu i.p.v. Reims voor 17 Februari in Rotter dam weer eens een Engelse club aan gezocht worden. Maar de tendens blijft duidelijk. Men mag zich daarbij wel afvragen, waarom de K.N.V.B. tegenover de èx- prnfs niet eveneens een beetje vriende lijker is DEN HAAG, Woensdag. Van der Heiden, de doelman van H.H. Y.C., heeft zich in de ontmoeting tegen de Duitse club Mannheim op de HOKY te Den Haagt welke in een 9I (30, 21, 40) overwinning voor de Hagenaars eindigde, beslist niet warm kunnen spe len. De schoten, die op de Nederlandse veste werden gericht, waren weinig tal rijk. In het Nederlandse doelgebied werd slechts zelden door de Duitsers geope reerd en indien zij de kans kregen door de Haagse defensie te breken, ontbrak het hen aan schotvaardigheid. In deze ontmoeting werden de spelers van het tweede elftal van de Haagse ploeg T. W. Bourbon, Snoek en Dinger opgesteld. Hetgeen een goede oefening voor hen was. Zukiwski (4), Kirk, Klein, Dietz, Van der Baumen en Schoor (in eigen doel) scoorden voor HHYC. De wedstrijd tussen de militaire elftallen van Nederland en België, welke te Breda werd gespeeld, eindigde in een 21-over- winning van de Belgen. Bij de rust was de stand 10 voor Nederland. Voor Ne derland scoorde de VSV-er Van der Kuil, terwijl Vliers in de tweede helft de beide Belgische doelpunten voor zijn rekening nam. (Van onze Noordelijke sport- correspondent) Egbert van der Ploeg, die nog altijd met de reputatie van snelste Noordelijke korte- baan-schaalser rondloopt, heeft zjjn eer nieuwkomer Fidder (uit Annen) veroverde het eerste geld (100 gld.) en na Oosting moest Rotgans met de derde plaats ge noegen nemen. De Vries uit Kloosterveen en Smit uit Nieuwebrug wonnen kleinere rijderijen te Grollo resp. Elsloo. Een nieuwe dames-ster rees aan het firmament te Blesdijke, waar het jonge Friese meisje Elske van Dam uit Hoorn- sterzwaag (pas 17 jaar) met de eerste prijs dag behaald, niet door een tweede kun nen laten volgen. In Hccrenvecn-zèlf werd hij op de baan van de Kon. IJsclub Thialf door Djjkstra uit Njjbeets verslagen; en de cx-Heerenvcner maakte daarbü de dure fout, zjjn tegenstander te onderschatten. Het kostte hem60 harde guldens. Want terwijl Dijkstra met de eerste plaats 100 gulden verdiende, werd Van der Ploeg vervolgens ook nog door de Hollander Anton van der Nagel uit Zwammcrdam Het provinciaal kampioenschap van vcrslagen> zodat hy met de derde p|aats Ovenjsel korte baan voor vrouwen, dal te g]d j genoegen moest nemen. Trom- Westenholte (gem. Zwollerkerspel) we"^ I petter, Van der Werf en Janmaat werden OOnAiti-l/w, J 1, r-f v fT 0117 (711 stc overwinning van dit seizoen, pas Dins- ging strijken. Tine de Vries toonde zich gehouden, werd evenals vorig jaar gewon nen door Bertha Aaten (Blankenham), die de 140 meter aflegde in 16.4 sec. Na haar volgden Aukje Donker (Blankenham», Mini van Merle (Olst) en Geesje Bakker (Giethoorn) die alle drie 17 seconden no teerden. Vertrt/gkaar in allt lotdt Inensmiddtlenzaktn In een rveclstryd volgens de regels van de Ruby Union (amateurs) heeft Fiankrijk met 8—0 (1 goal en 1 tryvan Ierland gewonnen. Dc ruststand ivas 0—0. vier t/m zes. Bakker Jr boekte in Schammer zijn tweede overwinning en wederom versloeg hij daarbij zijn neef Bakker Sr alsmede de Groningse wielrenner Warta, die ook van de „oude" Bakker had gewonnen, In Kleindijk werd de nieuwe baan geopend met een sensationele nederlaag van de Nederlandse kampioen Nan Rotgans (uit Den Oever, „Holland"), die in de halve finale door de onbekende Oosting uit Weerdinge werd geklopt. De Drentse onweerstaanbaar te Spannenburg, waar de bekende Lippenbuizense met grote overmacht zowel Geeske Brouwer (Lang weer) als ook de nog altijd met de Friese titel maar niet meer in kampioensvorm rondrijdende Annie van der Meer (Tjal- huizum) versloeg. 23. HOOFDSTUK XIV Laten we horen wat Pierre Michel te vertellen heeft met betrekking tot deze knoop, zei hij. De slaapwagen-conducteur werd weer geroepen. Hij keek hen vragend aan. Monsieur Bouc schraapte zijn keel. Michel, zei hij, hier is een knoop van je uniform Hij is gevonden in de coupé van de Amerikaanse dame. Wat heb je daarop te zeggen? De hand van de conducteur ging auto matisch naar zijn uniform Ik heb geen knoop verloren, mijn heer, zei hij. Dat moet een vergissing zijn. Dat is heel vreemd. Ik kan het niet verklaren, mijnheer. De man scheen verwonderd, maar vol strekt niet Schuldig of verward. Monsieur Bouc zei veelbetekenend: Door de omstandigheden, waarin hij gevonden is, schijnt het vrij zeker, dat deze knoop verloren is door de man, die gisternacht in mrs Hubbard's coupé was, toen ze belde. Maar mijnheer, er was niemand. De dame moet het zich verbeeld hebben. Ze verbeeldde het zich met, Michel. De moordenaar van Ratchett ging die weg en liet die knoop vallen. Toen de betekenis van monsieur Bouc s woorden hem duidelijk werd, raakte Pierre Michel in een hevige staat van opwinding. Het is niet waar, mijnheer het is niet waar riep hij. U beschuldigt mij van de misdaad Mij Ik ben onschuldig Ik ben absoluut onschuldig Waarom zou ik een mijnheer willen vermoorden die ik nog nooit gezien heb? Waar was je, toen mrs Hubbard belde? Ik zei u al, mijnbeer, in de volgende wagen, in gesprek met mijn collega. We zullen hem laten komen. Doet u dat, mijnheer. Ik sta er op. Doet u dat. De conducteur van de volgende wagen werd geroepen. Hij bevestigde onmiddel lijk de verklaring van Pierre Michel. Hij voegde er bij. dat de conducteur van de wagen voor Boekarest ook aanwezig was geweest. Met hun drieën hadden ze ge sproken over het oponthoud, veroorzaakt door de sneeuw. Ze hadden zowat tien minuten gepraat, toen Michel meende, dat hij een bel hoorde. Toen hij de deu- ren opende, die de twee wagens verbon den hadden ze het allen duidelijk ge hoord. En bel rinkelde herhaaldelijk. Michel was er op een draf naar toe ge lopen. Dus u ziet, mijnheer, ik ben niet schuldig! riep Michel verontrust. En deze knoop van een wagon-lits- uniform hoe verklaar je die? Dat kan ik niet, mijnheer. Het is me een raadsel. Al mijn knopen zitten er aan! De andere conducteurs verklaarden ook, dat ze geen knoop verloren hadden. trekken in een van de tbiletten, of hij kon verdwijnen in een van de coupé's. Maar de coupé's waren allemaal be zet. Ja. Je bedoelt, dat hij in zijn eigen coupé kon gaan? Poirot knikte. Dat klopt - dat klopt, mompelde Ook waren ze volstrekt niet in mrs. j monsleur Bouc. In die tien minuten 'af- Hubbard s coupé geweest. j wezigheid van de conducteur, komt de Wees nu eens kalm, Michel, zei moordenaar uit zijn eigen C0UPe' monsieur Bouc, en ga met je gedachten naar die van Ratchett, vermoordt nem terug naar het ogenblik, dat je naar de bel van mrs Hubbard liep. Kwam je iemand tegen in de gang? Neen, mijnheer. Zag je iemand van je weggaan in de andere richting? Ook niet, mijnheer. Vreemd, zei monsieur Bouc. Niet zo erg, zei Poirot. Het is een kwestie van tijd. Mrs Hubbard wordt wakker en merkt, dat er iemand in haar coupé is. Een.paar minu ten ligt ze verlama, met gesloten ogen. Waarschijnlijk glipte de man toen naar buiten in de gang. Dan begint ze te bel len. Maar de conducteur komt niet dade lijk. Het is pas de derde of vierde bel, die hij hoort. Ik zou zeggen, dat er ruim schoots tijd was. Waarvoor? -Waarvoor, mon cher.' Bedenk dat er dikke hopen sneeuw om de trein heen zijn. Er waren twee dingen mogelijk onze geheimzinnige moordenaar sluit en grendelt de deur van binnen, gaat er uit door de coupe van mrs Hub bard en is veilig terug m zijn eigen coupé als de conducteur Komt. Poirot mompelde: 1S niet zo een- voudig. mijn vriend. Onze vriend, de dokter hier. zal je dat vertellen. Met een gebaar beduidde monsieur Bouc, dat de drie conducteurs konden gaan. We moeten nog acht reizigers spre ken, zei Poirot. Vijf eerste-klas reizigers prinses Dragiloff, graaf en gravin An- drenyi, kolonel Arbuthnot en de heer Hardman. Drie twee-klas passagiers miss Debenham, Antonio Foscarelli en de kamenier, friiulein Schmidt. Wie wil je het eerst spreken, de Italiaan? Wat zaag je door over je Italiaan! Neen, we zullen beginnen met de top van de b oom. Misschien wil madams la princesse zo goed zijn ons een ogen blikje af te staan. Breng die boodschap 11 11 v.- i .1 - Poirot langzaam. Hij kon zich terug-1 aan haar over, Michel. Oui, monsieur, zei de conducteur, die juist de wagen verliet. Zeg haar dat we haar in haar coupé kunnen verhoren, als ze de moeite niet wenst te doen, hier te komen, riep mon sieur Bouc. Maar prinses Dragiloff sloeg dit af. Ze verscheen in eigen persoon in de restau ratie-wagen, neeg licht haar hoofd en ging tegenover Poirot zitten. Haar kleine kikvorsengezicht, leek nog geler dan de vorige dag. Ze was zeer lelijk, en toch had ze ogen als juwelen, donker en gebiedend, die latente energie verrieden en een geestkracht, die onmid dellijk te voelen was. Haar stem was diep, heel duidelijk, met een enigszins knarsende klank. Ze sneed een zwierig excuus van mon sieur Bouc' af: U hoeft geen verontschuldigingen aan te bieden, messieurs. Ik hoor, dat er een moord is geschied. Natuurlijk moet u alle reizigers ondervragen. Ik zal u gaarne alle mogelijke inlichtingen ge ven. U is heel vriendelijk, madame, zei Poirot. Volstrekt niet. Het is een plicht. Wat wenst u te weten? Uw volledige voornamen en adres, madame? Misschien wilt u het liever zelf opschrijven? Poirot bood een vel papier en potlood aan, maar de prinses wuifde van neen. U kunt het wel opschrijven, zei ze. Er is niets moeilijks: Natasja Sonja Dra giloff, Avenue Kléber, Paris. iWoiclt vervolgd). Voor de eerste maal in dit seizoen heeft de Amsterdamse IJsclub haar poorten aan de Amstelveensewcg te Amsterdam open gezet, om de lalrjjke schaatsliefhebbers te ontvangen. De Nederlandse Vereniging lot Bevordering van het Hardrijden op de Schaats, de N.V.B.H.S., greep deze ge legenheid aan om voor haar leden van dc afdeling Amsterdam enkele hardrjj- wedstrijden te organiseren. De toestand van bet ijs kon goed ge noemd worden, hoewel de deelnemers gehandicapt werden door een straffe Oostenwind die schuin op de baan stond. Er werd gereden op de 500 en 1500 meter. Op de 500 meter werd Tinus Roozendaal uit Warmenhuizen eerste met een tijd van 49,2 seconden. Hij was de enige die op deze afstand onder de 50 sec. bleef. Hij werd ook overwinnaar op de 1500 meter en wel met een tijd van 2 m 37 sec. In het algemeen klassement werd hij eerste, gevolgd door Buijen (Amsterdam) en De Goede (Amsterdam) en Scheer (Am sterdam), die de derde en vierde plaats moesten delen. De uitslagen luiden: 1500 meter: X. T. Roozendaal 49,2 sec.; 2. Buijen 50,2 sec.; 3. De Goede 52,2 sec.; 4. Scheer 52,8 sec.; 5. V. d. Ruit 53,1 sec. (Amsterdam). 1500 meter: 1. T. Roozendaal 2 min. 37 sec.; 2. Buijen 2.39,3; 3. V. d. Ruit 2.52,3; 4. Scheer 2.53,-; 5. De Goede 2.54,8. Algemeen klassement: 1. T. Roozendaal met 101,530 pnt.; 2. Buijen met. 103,300 pnt.; 3. De Goede met 110,467 pnt.; 4. Scheer met 110,467 pnt.; 5. V. d. Ruit met 110,533 punten. De Duitse middengewicht Gustav Scholz zou voor zijn vertrek haar de Ver. Staten nog één wedstrijd te, Berlijn boksen, en wel op 12 Februari a.s. tegen de Britse halfzwaargewicht Alex Buxton. Nu Bux ton echter van Snoek verloren heeft; voe len de Duitse organisatoren niets meer voor een ontmoeting Scholz—Buxton en zijn zij van plan Snoek uit te nodigen de I plaats van de Brit in te nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4