Oprichting Gemeenschappelijk Administratiekantoor Aanklacht tegen Officier van Justitie Huisartsen en ziekenfondsen nog niet tot overeenstemming "'la Een goed begin... P) ...en een goed besluit LAAT ANDERE STEDEN MAAR RUZIE MAKEN" 1 Douwe Egberts iiiii HONIG O' Caféverliuizing op rolletjes Rumoer rond „vrouw in het groen" Meer orders voor metaal- en textiel industrie Papini's omstreden „Duivel" De lieer De Boer contra mr Hollander Artsen hebben bezwaren tegen blokkering van grote practijk 'gJuSb* Voor N.A.T.O.'s infra structuur: 900 millioen in '54 Bedrijfschap voor de mijnindustrie DONDERDAG 28 JANUARI 1954 N D C—S PAGINA 6 Uitgifte 6 millioen 31/* pet 30-jarige obligaties tegen 98% pet Baas blééf tappen Protestmars tegen aankoop ■van Picasso Achteruitgang bij kleding industrie Geen veroordeling te wachten NIEUWE INDUSTRIE VOOR RUCPHEN Derde sinds jaarwisseling VAN EEN MAALTIJD is zeker een bord Honig's echte Kippensoep. Zo geurig, zo krachtig, werkelijk voortreffelijk. Per pakje 50 ct. is een verrukkelijke John Moir's pudding. Keuze uitAnanas, Fruitpudding, Bitter koekjes, Rum Rozijnen, Crème de Cacao, Amandeltjes, Butterscotch. Per pakje 30 ct. Utrechtse K. v. K.-voorzitter antwoordt mr d'Ailly Ü2M Geuriger! Krachtiger! Dat zijn de kenmerken van deze In rampgebied ZWEEDSE, FINSE EN NOORSE HUIZEN IN GEBRUIK UTRECHT WERD AAN TREKKELIJKER VOOR INDUSTRIEVESTIGING HOGERE LONEN IN ENGELAND Stijging beliep vorig jaar 3 pet VAN WEENSE KINDEREN, DIE NAAR AFRIKA WILDEN DE AUTO IN DE WINTER Verwijder ijs met hard carton 'WEE GEZUSTERS ZILVEREN KLOOSTERJUBILARESSEN Interstedelijke concurrentie PODRECCA'S MARIONETTEN NAAR NEDERLAND Op weg naar de P. B. O. Geen bevoegdheid voor verordeningen op economisch gebied STELENDE SPOORLIEDEN UIT A'DAM VEROORDEELD ZAL EVENHUIS WORDEN UITGEWEZEN? EMMELOORD WORDT GEMEENTE ALLE T.Y.-DIENSTEN IN BUSSUM OLIE- EN VETMARKT Bfl de Twentsche Bank wordt op 3 Fe bruari a.s de inschrijving opengesteld od 3.000.000 314% dertigjarige obligaties in stukken van 1.000 ten laste van de Ver eniging,, Gemeenschappelijk Administratie kantoor" te Amsterdam tot de koers van 98%%. De stortingsdatum is bepaald op 1 Maart 1954. De aangeboden obligatie» maken deel uit van een lening groot 6 millioen, waarvan reeds een bedrag van 3 millioen op inschrflvingsvoorwaar- den is geplaatst. De officiële notering ter beurze van Amsterdam zal worden aan gevraagd. De aflossing zal geschieden door uii- loting a pari in dertig gelijke jaarlijkse termijnen te beginnen op 1 Maart 1955 en voor het laatst op 1 Maart 1984. Versterkte gedeeltelijke of vervroegde algehele af lossing is niet toegestaan voor 1 Maart 1964. Met ingang van die datum is zuiscs gedurende vijf jaar slechts toegestaan tegen de koers van 101 Met ingang van 1 Maart 1969 gedurende de rest van de looptijd tegen de koers van 101%. Het G.A.K- is een Vereniging opgericht door algemeen erkende centrale organisa ties van werkgevers en werknemers ge zamenlijk. De oprichting van de Vereni ging vindt haar oorzaak in de totstand koming van de organisatiewet Sociaie Verzekering. In deze wet wordt de uit voering van verschillende takken van sociale verzekering opgedragen aan or ganen, die eerst sedert korte tijd een plaats in de sociale verzekering hebben gevonden: bedrijfsverenigingen met ver plicht lidmaatschap Van de Vereniging zijn thans lid de Federatie van Bedrijfs verenigingen en een vijftiental bedrijfs verenigingen. j_i_i Voor het onderbrengen van het admini stratieve apparaat zullen gebouwen moe ten worden ingericht, waarvan de kos.en worden geraamd op 20 millioen. Ter gedeeltelijke financiering van dit bedrag dient de uitgifte van de onderhavige obi.- gatielening, welke geheel door zakelijk onderpand zal worden gedekt. De overige 14 millioen zullen in de vorm van een voorschot worden verstrekt door de be drijfsverenigingen die lid zijn van het G.A.K. De voor rente en aflossing van de obligatielening benodigde bedragen wor den pro rata parte ten laste van de aan gesloten bedrijfsverenigingen gebracht. DE koffie was (als altijd) klaar in café „De Bosrand" aan de Amstel- veenseweg te Amsterdam, toen het houten gebouw gisterenmiddag van zijn evacuatieplaats terugkeerde naar de plek, die het 6 Januari 10U moest ver laten op last van de Duitsers. Was het café tóen een obstakel m het scj\?otjf veld van de Duitse bunker by de rinaspoorbaan, thans was het houten ge bouw een sta-in-de-weg ™°r de nood zakeluke verbreding van de toegangs weg naar het Amsterdamse bos nabij de Koenenkade. En dus moest cafébaas A. Kreike terug naar zyn oude plaats, nu op last van de gemeente. Deze terugkeer van de evacuatie- plaats ging letterlijk en figuurlijk op rolletjes. Want, terwijl de caféhouder achter de tap Kast zijn warme koffie schonk en de kachel lustig snorde, reerf het op een stalen frame met vnelen geplaatste gevaarte, getrokken door een zware takelwagen langzaam over de Amstelveenseweg, ongeveer 1 kilo meter in de richting van de stad. Ver vaarlijk kraakten de wanden aan alle kanten en de vele gasten meest be kenden van de eigenaar laveerden van links naar rechts om zich op de hellende vloer temidden van vallende kasten en rondvliegende scheurkalenders op de been te houden. „Zo'n uitzicht hebben we nog nooit gehad" riep Ada Kreike enthousiast te- oen haar vader, die de tapkast stond te 'stutten, en ze keek vergenoegd naar de lange rij wachtende auto's op de druk ke Amstelveenseweg. Gisterenmorgen vroeg reeds was ae aannemer uit Badhoevedorp, die ver telde reeds meer voor dat karretje te zijn gespannen, begonnen met het uit- (Van onze correspondent) In woord en geschrift regent het in Eindhoven protesten tegen het voornemen om de basiscollectie van het Van Abbe- museum aldaar aan te vullen met een werk van Picasso. Ook van ver buiten de gemeente wordt er tegen geprotesteerd en wel door de leerlingen van de kunstnijver heidsschool te 's-IIertogenbosch. Deze zijn van plan Zaterdag een protestmars door Eindhoven te houden om na afloop hier van een nota aan te bieden aan de direc teur van het museum en aan burgemees ter Kolfschoten. Zoals bekend, heeft de gemeenteraad 300.000 gevoteerd ter completering van de basiscollectie van het museum, een bedrag, dat wordt gevormd uit de jaar lijkse bedragen van de naaste toekomst. Over de individuele aankoop van schil derijen behoeft de gemeenteraad natuur lijk niet te beslissen, maar de protesteren den menen, dat de gemeentera_d, resp. de Eindhovenaren, wel degelijk eerst behoren te weten wat er wordt aangekocht, alvo rens een bedrag voor aankoop ter beschik king te stellen. Het lag nl. in de bedoe ling een schilderij van Picasso uit 1909, de „Vrouw in het groen", voor 120.003 aan te kopen. Bljjkcns gegevens van het C.B.S. is het indexcijfer van de waarde der openstaan de orders bij de metaalindustrie gestegen van 104 per eind Juni j.l. tot 106 eind September. Deze verbetering is groten deels te danken aan de stijging van de exportorders; het indexcijfer steeg hier nl. van 95 tot 98. De index voor openstaande orders bij de textielindustrie bedroeg eind September (eind Juni 99). Hier is de vooruitgang uit sluitend te danken aan een stijging van de binnenlandse orders. Bij de leerlooierijen zien wij van Juni tot September de index dalen van 95 tot 78, bij de schoenindustrie is daarentegen een stijging te registreren van 127 tot 139. Bij de kledingindustrie is de waarde der openstaande orders belangrijk terugge lopen; de index verminderde met 23 pun ten tot 147. Onderstaand staatje geeft van het ver loop der index een overzicht (uit. Dec. 100): Uit. Uit. Uit. Sept. Juni Sept 1952 1953 1953 Metaalindustrie 102 104 106 Textielindustrie 94 99 109 Leerlooierijen 95 78 Schoenindu strie 175 127 139 Kledingindustrie 135 180 147 Papierfabricage (incl. 57 grondstoffen) 36 39 Kartonnagefabr 60 61 66 Papierwaardenfabr. 72 89 96 In een hoofdartikel laat de Osservatore Romano van 25 Januari verstaan, dat de Congregatie van het H. Officie geenszins het plan heeft een speciale veroordeling uit te spreken over Papini's „II Diavolo", dat onlangs uit de katholieke boekwinkels van Rome genomen is. Het artikel zet uit een, dat het boek zoveel notoire dwalin gen bevat, dat het door zichzelf veroor deeld wordt en dat geen afzonderlijke uit spraak daaromtrent behoeft te worden gedaan. Het H. Officie komt pas tussenbeiden betoogt de Osservatore wanneer de kans bestaat dat de gelovigen in dwaling zullen vallen tengevolge van subtiele en ver borgen afwijkingen van de leer der Kerk. Maar er bestaat geen noodzaak om in te grijpen in zulke gevallen als Papini's boek, dat reeds op grond van Canon 1399 van het Kerkelijk recht veroordeeld is. Canon 1399 geeft een opsomming van de boeken welke ,ipso jure" verboden zijn en noemt in 12 paragrafen verschillende ca tegorieën op, welke onder dit verbod val len. Onder 2 wenst de Canon: „de boeken van welke schrijvers ook, die ketterij of schisma verdedigen of erop gericht zijn de grondslagen van de godsdienst zelf op wel ke manier ook omver te werpen". Onder 6 noemt de Canon: de boeken die welk ount ook uit de katholieke dog ma's bestrijden of bespotten, die vasthou den aan dwalingen, welke door de H Stoel veroordeeld zijn In een spoedvergadering van de gemeen teraad van Rucphen is besloten grond te verkopen aan de cartonnagefabriek N. V „Nefaver" te Schiedam, die een nieuw bedrijf zal stichten in deze Westbrabant.se noodgemeente- De fabriek zal nog dit jaar worden gebouwd en werk gaan geven aan ongeveer honderd arbeiders. Voor Rucphen is het de derde, zich al daar vestigende fabriek in 1954. (Van onze correspondent) Het rumoer om de heer P- de Boer, de voorzitter van de Bond van Mobilisatie invaliden en de Stichting „De Nederlandse Soldaat" te Drachten, had gisteren de aandacht van het Leeuwarder hof, dat onder presidium van mr L. P Cleveringa de zaak van genoemde voorzitter contra mr dr F. Hollander, thans officier van Justitie te Amsterdam en de staat der Nederlanden behandelde. Deze kwestie is voortgevloeid uit een persconferentie, die mr dr Hollander, toen hij nog in Leeuwarden officier was, heeft gehouden na de arrestatie van de heer De Boer, die werd verdacht van verduis tering. Bij die gelegenheid zou mr Hol lander uitlatingen hebben gedaan, waar door de naam van de heer De Boer werd aangetast, nog voor diens schuld vast stond, terwijl hij later eerst door de (Van onze Utrechtse redacteur) De vertegenwoordigers van de zieken fondsorganisaties en van de Landelijke Huisartsenvereniging hebben gisteravond te Utrecht vergaderd over de honoraria van de huisartsen voor de bchandeliog van ziekenfondspatiënten met als uitgangs punt het advies van de commissie-Van Schaik. Deze commissie stelt voor een vergoeding van zeven gulden per persoon per jaar voor de eerste drie duizend pa tiënten, voor de volgende duizend vijf gulden en voor elke patiënt boven de vier- duizend drie gulden, terwijl tevens wordt araven van het gebouw en tegen een gesuggereerd voor de laatste categorie een uur stond het café (inhoud 150 kub. reservering voor te stellen van twee gul- meter) met rokende schoorsteen op het frame. Binnen twee uur was de ver- huizing voltooid en kon men beginnen met de plaatsing van het cafeetje op de fundamenten van zijn oude plaats. De v> was volgens de operatie „café-rol" plannen verlopen. den per patiënt in afwachting van een definitieve regeling ter blokkering van een al te grote practijk der artsen. Men is op deze vergadering echter nog niet tot overeenstemming kunnen komen omdat aan deze voorstellen allerlei aspec ten zitten, die eerst grondig bekeken moe ten worden, zodat de besprekingen Vrij dagavond voortgezet zullen worden. De artsen blijven bezwaar maken tegen de getallenschaal, die de commissie-Van Schaik voorstelt en verlangen zeven gul den voor de eerste drieduizend patiënten en vijf voor elke volgende patiënt, onge acht de grootte van de practijk. De zieken fondsen zien in het rapport-Van Schaik een bevestiging van de voorlopige over eenkomst, waarbij voor de eerste drie duizend patiënten zeven gulden was be paald, doch zijn van oordeel, dat aan dit rapport te veel haken en ogen vastzitten, zodat een nadere studie nodig is. De me ningen over het advies van de commissie- Van Schaik, dat niet bindend is, lopen in deze kring nogal uiteen. In ieder geval is begrip getoond voor de bezwaren van de artsen en de ziekenfondsen zien niets liever dan dat men spoedig tot overeen stemming komt om de samenwerking met de artsen te handhaven. rechtbank en vervolgens door het hof werd vrijgesproken. De advocaat van de heer De Boer, mr J. Vis uit Leeuwarden verklaarde gisteren onder meer, dat in de ogen van het pu bliek de functie van Officier van Justitie in de dagen, toen de persconferentie werd gehouden, nog een waarborg was voor de juistheid van de naar aanleiding hiervan gepubliceerde berichten en dat personen die bij de conferentie tegenwoordig waren, later hebben gezegd, dat de Officier zien op een zeer laatdunkende manier over de heer De Boer had uitgelaten. Journa listen hebben verklaard bij de samen stelling van hun berichten alleen te zijn uitgegaan van hetgeen mr Hollander had meegedeeld. De tegenpleiter, mr G. J. Scholten. Rijksadvocaat te Den Haag, wees er onder meer op, dat de rechter-commissaris al 'n deze zaak was gemengd, toen op verzoek van de pers de conferentie werd gehouden. Hij meende, dat uit de publicaties sommige kranten naar voren was ge komen, dat de mededelingen van de Offi cier nog weersproken konden worden. Overigens achtte hij de door mr Hollander verstrekte inlichtingen slechts daar on juist, waar werd verklaard, dat de heer De Boer vloerbedekking zou hebben ge kocht voor rekening van de Bond. Hij meende voorts, dat de Bond en Stichting geen schade hebben geleden omdat het optreden van de justitie juist in hun be lang is geweest, terwijl de heer De Boer ook reeds schade had ondervonden vóór de persconferentie, namelijk door zijn aan houding. Het hof zal op 21 April, arrest wijzen. Af*-" De Noordatlantische Raad heeft Woens dag de goedkeuring bekend gemaakt van een infrastructuurprogram voor 1954 ten bedrage van ongeveer negen honderd millioen gulden voor de aanleg van vliegvelden, pijpleidingen en andere mili taire werken. Ongeveer de helft van dit bedrag zal worden gebruikt voor de voltooiing van de buisleidingen en de brandstofopslag voor N.A.T.O.-vliegvelden, echte Engelse melange Vraag nu eens in de winkel naar Douwe Egberts' Pickwick TheeU en Uw huisgenoten zullen echt genieten van deze verfijnde thee, met alle kenmerken van een echte Engelse melange zeer krachtige smaak... rijke verkwikkende geur Pickwick Thee is één en al verkwikking. En let ook eens op die diepgouden, prachtige, royale afschenk. Probeer vandaag eens een pakje Pickwick Thee. In Herkingen zijn de eerste huizen, die het Zweedse Rode Kruis heeft geschon ken aan de slachtoffers van de overstro mingsramp, voltooid. De burgemeester van Herkingen en Dirksland, de heer D. van Heyst, heeft vandaag in het gemeentehuis van Herkingen aan vier gezinnen de sleu tels voor hun nieuwe woningen overhan digd. Twee Zweedse huizen zij al inge richt. De nieuwe bewoners zullen hun huis onmiddellijk betrekken. Twee andere Rode-Kruiswoningen, die Herkingen fieelt ontvangen, zullen over twee weken zijn voltooid. De huizen staan, samen met zes woningen uit Oostenrijk, op het Zweos- plein (samentrekking van Zweden en Oos tenrijk). In enige andere gemeenten zijn al Rode Kruiswoningen uit Finland en Noorwegen in gebruik genomen, hetgeen zonder enig ceremonieel is gebeurd wegens de grote spoed, waarmede de nieuwe bewoners het huis moesten betrekken. Voor de stad Utrecht was 1953 een be langrijk jaar, daar de vierde stad des lands door de tot stand gekomen gebieds uitbreiding, de voortgaande afwerking van het AmsterdamRijnkinaal en de aanleg an Rijksweg no. 2 tussen Utrecht en Amsterdam in aantrekkelijkheid voor de vestiging van industrieën heeft gewonnen Een met de verkeersverbinding te water samenhangende wens blijft de verhoging van de beide spoorbruggen in de lijnen naar Amsterdam en Rotterdam. Deze wens neemt in actualiteit toe naarmate de uit voering van de aanleg van de insteckha- vens aan de Lagewcide naderbij komt. Dit was de mening die jhr L. Huydeco- per van Nigtevecht, voorzitter van de K. v. K. voor Utrecht, gistermiddag uit sprak in zijn Nieuwjaarsrede. Over het instituut der Jaarbeurs zeide spreker voorts, dat Utrecht in de Kon Ned. Jaar beurs, die in deze stad haar zetel heeft, een nationale, zelfs erkende internationa le, instelling bezit, die bewezen heeft, be wijst en bewijzen zal, wat zij betekent voor het nationale belang. Op de weg naar de in de laatste tijd ge bleken controverse tussen hoofd- en an dere steden in Nederland, zal Utrecht, al thans de K. v. K. voor Utrecht, niet vol gen. Een benjjde toevalstreffer heeft een zo b(j uitstek nationale instelling ais de Kon. Ned. Jaarbeurs binnen de stads muren, dat wil zeggen in het hart van Nederland, gebracht. Dumping met natio nale trots is een methode, die men in Utrecht niet kent. (De burgemeester van Amsterdam, mr d'Ailly, had Maandag de Kon. Ned. Jaarbeurs zou hebben uitge laten op een wijze, welke sterk de aan dacht heeft getrokken. Aan de directie van dit instituut is het wel toevertrouwd een misvatting, welke kennelijk heeft plaats gehad, recht te zetten. Op internationaal terrein heeft Neder land een groot vertrouwen weten te win nen door de wijze, waarop het zich heeft ingezet ter verkrijging van samenwerking bij een zo groot mogelijke vrije mededin ging. Het beeld, dat onze instelling op in ternationaal gebied heeft te zien gegeven, wordt op interstedelijk gebied niet nage volgd. Het zij mij vergund de hoop uit te spreken, dat in de toekomst ook in het on derlinge verkeer tussen de grote centra van handel en nijverheid in ons land de vrije mededinging zal worden bedreven op een wijze, welke aan de mogelijkheden tot samenwerking geen afbreuk dreigt te doen". De lonen van ongeveer 9 millioen En gelse arbeiders zijn in het afgelopen jaar met bijna 21/3 millioen per week ver hoogd, aldus blijkt uit officiële gegevens. Dit komt neer op een stijging van het loonpeil met 3 pet, vergeleken met een stijging van 6 pet in 1952 en een stijging van 11 pet in 1951. Door ongeveer 5 mil lioen arbeiders wordt thans reeds actie gevoerd voor hogere lonen in 1954. De gemiddelde kleinhandelsprijzen in Engeland zijn in het afgelopen jaar slechts met 1 pet gestegen. Door stakingen gingen in het afgelopen jaar bijna 2.200.000 werkdagen voor de productie verloren. In vergelijking met 1952 betekende dit een stijging: van 400.000. By de stakingen waren ongeveer 1.350.000 arbeiders betrokken, of bijna 900.000 meer dan in 1952. Waf®. Vijf Weense kinderen, vier jongens en een meisje, van negen tot dertien jaar oud, gingen per tram op expeditie naar Afrika Zij hadden ailerlei uitrusting meegenomen, zoals voedsel, dekens, brandewijn, sigaretten, een luchtbuks en kleurige snuisterijen „om de opperhoof den in Afrika aan te bieden". De tram deed wat in zijn vermogen lag en bracht het gezelschap dus naar zijn eindpunt bij de Donau. Daar richtten de kinderen een kampement in een oude vissers hut in. Zij maakten wat worstjes klaar en namen een slok brandewijn tegen de kou. Ze staken ook een sigaret op en oefenden alvast wat met de luchtbuks. Toen echter konden drie van de vijf het heimwee naar hun warme bed wer kelijk niet langer weerstaan en ze pakten de tram weer terug naar huis. De drie deserteurs gaven de inmid dels reeds gealarmeerde politie het ge heim van de hut prijs, en ook de twee doorzetters waren toen snel weer thuis gebracht. De K.N.A.C. vestigt er de aandacht 00, dat vele automobilisten tijdens een vorst periode niet volledig genoeg de ijs-aanslag van hun autoruiten verwijderen- Het is niet voldoende de voorruit te behandelen, want ook volkomen doorzichtige zij- en achterruiten zijn een absolute noodzaak voor veilig verkeer. De K.N.A.C. geeft m dit verband de raad om de ijs-aanslag te verwijderen met hard carton; dit is een doeltreffend hulpmiddel en men heeft niet het risico dat er krassen op het glas ach terblijven, hetgeen wel het geval is bij ne gebruik van metalen voorwerpen. Bovendien wijst de K.N.A.C. op de mo gelijkheid dat portiersloten van auto s tij dens de vorst gaan weigeren doordat wa terdelen, die in het slot aanwezig zijn Op 1 Februari a.s- zullen de beide kloos terzusters Godefridia en Teresinia (Ar- nolda en Maria Strijbos) van de congre gatie der Zusters van Schijndel haar zil veren kloosterfeest vieren Eerstgenoemde is in het onderwijs te Rosmalen werkzaam en zuster Teresinia sedert 1947 te Raams- donksveer. De beide gezusters traden resp. op 17- en 21-jarige leeftijd samen in bij haar congregatie en waren nadien in di verse Brabantse parochie's bij het onder wijs werkzaam. zoals wii reeds berichtten, bij de opening - - - van de 3e federatieve textielgrossiersbeurs, bevriezen. Tracht in zo n geval het slot Utrecht ervan beschuldigd de handel te- niet te forceren,'de warmte van de hand i„„corHzen „aar utrecht te lok- of van een warme doek is meestal voldoen de om het te ontdooien. Men moet er op letten dat zeer koude metaaldelen bij voor keur niet met de blote hand moeten wor den aangeraakt. gen dumpingsprijzen naar Utrecht te lok ken voor het houden van vakbeurzen). .Eerst Dinsdagmiddag laat", aldus spr., „werd mij bekend het bericht, dat de eer ste burger vsn onze hoofdstad zich jegens Engelse melange 84 ct (groen etiket) Ceylon melange 94 ct (geel etiket) Vittorio Podrecca's marionettentheater „Piccolli" dat de laatste maanden, na een afwezigheid van vele jaren in Noord- en Bij de tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot instelling van een bedrijf schap voor de stcenkolenmijnindustrie. Blijkens de toelichting beoogt de regering daarmee een nieuwe schrede te zetten op de weg naar de verwezenlijking van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Het verheugt de regering, dat de be moeiingen van de Sociaal-Economische Raad hebben geleid tot het uitbrengen van een advies volgens de procedure, welke er op gericht is aan de georganiseerde ondernemers en werknemers voor hun sector van het bedrijfsleven een zo gnot mogelijke invloed bij de totstandkoming van publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties te verzekeren. Aan deze procedure geeft de regering verre de voorkeur en zij sleit het mitsdien op prijs, dat zij bij de in- diening van het onderhavige ontwerp Kan steunen op een aldus door de Raad uit gebracht advies, hetwelk zowel in net ontwerp van wet als in de memorie van toelichting zoveel mogelijk is gevolgd. In het onderhavige wetsontwerp is aan het bedrijfschap een autonome verorde nende bevoegdheid verleend, welke be perkt is gebleven tot onderwerpen, vrij wel uitsluitend betrekking hebbend op sociale aangelegenheden- Afgezien van bevoegdheden met betrek king tot de verstrekking van gegevens en de administratie van ondernemingen, alsmede de inzage van boeken en beschei den, welke z.g. hulpbevoegdhedcn ook economische aangelegenheden kunnen be treffen, wordt voorshands geen bevoegd heid tot het maken van verordeningen op het gebied van economische aangelegeu- De spoorwegambtenaren die zich van 1950 af op het spoorwegemplacement „De Rietlanden" in de hoofdstad schuldig maakten aan belangrijke diefstallen uit afgesloten en verzegelde spoorwagons, zijn gisteren door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld: De twee hoofdschuldigen, de 29-jarige M D. en de even oude J. de B„ tegen «ne resp. 2tó en IV* jaar was geelst, weraei. beiden veroordeeld tot éen jaar m De drie d.recte medewerker^uUde *n_ der^^iaarvan" 4 voorwaardelijk met een proeftijd, de twee anderen werden veroor- deeld tot 8 maanden waarvan 4 voorwaar- deHe't vUnaT,°datJ geruime tijd in voor arrest was, werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. Twee mannen, die een enkele maal meededen, werden veroordeeld tot 2 maanden onvoorwaardelijk en 2 maanden voorwaardelijk. Welingelichte kringen in Djakarta heb ben Woensdag verklaard, dat zij de moge lijkheid groot achten dat de heer Even huis zal worden uitgewezen. Zij baseerden zulks op de verklaring van de Indonesi sche minister van Voorlichting, dat de regering Evenhuis beschouwt als „een ongewenst persoon" De uitwijzing z°u kunnen geschieden op grond van de nood wet controle op Vreemdelingen. In het Oostelijke gedeelte en het cen trum van de Noord-Oostpolder is de kolo nisatie thans vrijwel voltooid. In dit ge bied van 29.500 ha. woonden op 1 Januari jl. bijna 14-000 mensen. Omdat de bevol king thans in de gelegenheid kan en moet worden gesteld de locale aangelegenheden zelf te regelen, heeft de minister van Bin nenlandse Zaken nu bij de Tweede Kamer in wetsontwerp ingediend tot instelling van de gemeente Emmeloord Het Westelijke gedeelte van de polder, dat nog moet worden gekoloniseerd, komt voor gemeentelijke indeling nog niet in aanmerking. Omtrent de provinciale in deling van de IJsselmeerpolders wil de regering eerlang tot een uitspraak komen, In de Noord-Oostpolder is met de ont ginning in de herfst van 1941 op beschei den schaal begonnen; in 1947 konden de eerste 103 boerderijen worden verpacht. Sindsdien is de uitgifte van boerderijen in snel tempo verder gegaan. Thans zijn ca 800 landbouwbedrijven, meer dan de helft van het te verwachten aantal, in particuliere handen. Zuid-Amerika, te Parijs (Théatre des j heden verleend. Champs Elysées) en te Londen is opge- j De aard en de omvang der autonome treden, zal gedurende de maand Maart in verordenende bevoegdheden sluit aldus theater Carré te Amsterdam optreden, nauw aan bij de ingevolge het Mijnstatuut Dertig artisten, 1200 marionetten en 500 i aan de Mijnindustrieraad verleende ver decors brengt de heer Podrecca mede. ordenendè bevoegdheid. In het begin van Februari zal aan de decentralisatie van de televisie-diensten een einde worden gemaakt. De gedeeltelijs te Hilversum ondrgebrachte administra tieve staf treilt dan naar Bussum, waar speciaal voor dit doel een villa aan de Brinklaan is aangekocht. Hiermee zijn dan alle t. v-diensten in Bussum onderge bracht. Noord-Amerikaanse technische talken waren in deze veertiendaagse berichtpe- riode aanvankelijk iets gemakkelijker; op dit lagere niveau kwamen enkele zaken tot stand. Daarna werd de markt echter plotseling weer zeer vast, waarbij de ge hele prijsdaling ongedaan werd gemaakt. Noord-Amerikaanse eetbare dierlijke vet ten zijn zo hoog in prijs, dat zaken niet mogelijk zijn, aldus een bericht van de makelaars Bessem De Schepper. Australië bleef ook gedurende de tijde lijke inzinking in N. Amerika vast met steeds oplopende prijzen en beperkt aan bod. Hoewel loco en stomende eetbare dierlijke vetten uit de tweede hand onder afladingsprijzen worden aangeboden, val len de afdoeningen toch tegen. Pl^utcieirclis® producten tenslotte zijn ook vast gestemd. In de situatie in het binnenland kwam niet veel wijziging. De omzetten in de be kende grondstoffen voor de Margarine In dustrie waren zeer bevredigend. Als li quide olie werden beschikbaar gesteld (en vlot opgenomen) een partij semi-refined Egyptische Katoenolie en een partij semi- refined Uruguayse Zonnebloemolie bene vens olie hier te lande geperst'geëxtra- heerd uit Noord-Amerikaanse Soyabo- nen. De biscuit-industrie nam enkele par tijtjes geraffineerde cocosolie op, deels gehard. De technische sector ging voort partij tjes raffinage vetzuren uit de markt te nemen, deels wederom tot wat hogere prijzen. Het aanbod is verder uiterst schaars. Voor de zachte zeep bleven ge destilleerde soya- en zachte mengvetzuren tot onveranderde prijs koopbaar en goed gevraagd. De handel kan over de afgelopen veer tien dagen dus wel tevreden zijn. maar aan het eind werd het aanmerkelijk stil ler, om twee redenen: Het langzamerhand wel zeer hoog wordende prijsniveau en de schaarste in vele artikelen- vv «r j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 6