Confereren langs twee wegen Duitsland bron van tweespalt Hollandse Club Antwerpen jubileert Den Bosch groeit het snelst SCHEEPVAARTBERICHTEN de sluis van Krijgt Delft nieuw station? Zonneschijn wacht zwakke kinderen Perzische ambassadeur te Londen Belangrijk element in Nederlands-Belgische verbroedering Nieuwe stadsuitbreiding weldra noodzakelijk touwfabrieken over traden KARTEL-BESLUIT Vrij parkeren in Nijmegen XTZtSJgi&St&Sl Nieuwerkerk uitgesteld Bezoek aan drie Haagse ziekenhuizen weer toegestaan DONDERDAG 28 JANUARI 1954 N D S PAGINA 7 R. K. Kinderkoloniehuis te Vierhouten heropend Eigen sfeer geeft rust WILHELMINABRUG TE MAASTRICHT Ontwerp voor herstel gereed UITWATERINGSSLUIS TE CADZAND LOUIS SAALBORN HERSTELD GUNSTIGE RESULTATEN „DE OMMELANDEN" Melkleveranciers weer terug gekeerd Utrechtse rechtbank: „ALARMPISTOOL GEEN VUURWAPEN" BENZINEVERBRUIK IN BELGIë Critiek op de heropbouw De opbouw van de binnenstad RUSSISCH—CHINESE HANDELSOVEREENKOMST DE AFZETTING VAN DE KABAKA VOOR HOF VAN OEGANDA LAATSTE BERICHTEN Ir Den Hollander: „Ik denk van Delft een tweede Leiden te maken' van* Oeganda! afda'nnhf iSij'd'met de j Televisie-repOUage uit wet is. Ook zal over het Britse besluit BEELD VAN CHARLES EYCK VOOR MAASTRICHT TERNEUZEN Spoedige regeling tussen Nederland en België PASSAGIERS- NEDERLANDSE SCHEPEN RIVIERTIJDINGEN SCHEPEN WATERSTANDEN VISSERIJ npox DUSVERRE heeft de Berlijnse «nomjonden ^rWaa^d: hij wU^UlWd welke te Yalta en Potsdam zijn gelegd I viermogendhedenconferentie geen te A leurstellingen gebracht. Alles wat er bestaan. Maar de grote lijn staat als enige mogelijkheid vast. En het laat zich niet aanzien, dat men daarvan zal afwijken. I Want elke reële afwijking zou Europa. West en Oost, aan de grootste risico's blootstellen. gebeurd is ligt meer dan enigermate in de fijn van de gekoesterde verwachtingen Er zijn ook geen verrassingen losgebroken; wat de vier ministers van buitenlandse zaken in hun openingsredevoeringen heb ben gezegd, past zo volkomen in hetgeen ieder van hen voortdurend heeft verklaard en herhaald, dat men de daaraan in Ber lijn bestede tijd eigenlijk als verloren zou moeten beschouwen. Maar er zijn nu een maal protocolaire eisen, waaraan geen enkele conferentie kan ontsnappen; en een daarvan is, dat de delegaties bij de aan vang van het grote debat precies zeggen, welk hun uitgangspunt Is. Dat zegt overigens niets omtrent het eindpunt, waartoe men zal geraken; en ook niets over een eventuele bereidheid om via wederzijdse concessies tot een compromis te komen. Eerst tijdens de conferentie zal blijken, hoe groot die bereidheid is en tot hoeverre zij gaat. Men kan daarover spec taculaire beschouwingen opzetten; maar alleen de ministers zelf weten, wat zij willen en mogen toestaan. In vele gevallen zullen ze dat zelfs niet weten, want als het offensief eenmaal is begonnen, gaat het in de koude oorlog precies als in de echte oorlog: de verdere ontwikkeling hangt mede van de houding van de tegenpartij af. Als we zeggen, dat er geen verrassingen waren, zijn we toch iets te onvolledig ge weest; want er was één kleine, tactische surprise, al lag deze dan niet in het vlak van de uitgangsstandpunten. Waarschijn lijk is niet algemeen verwacht, dat de Amerikaanse staatssecretaris Foster Dulles de door Molotof dwars tegen de Westelijke Grote Drie in voorgestelde agenda zonder slag of stoot zou aanvaarden. Met de droeve ervaringen van vorige conferenties voor ogen, waarbij weken en weken over de agenda werd geredetwist en men ten slotte onverricbterzake uiteenging z,°° <ir zelfs een agenda te kunnen opstenen, heeft het Westen het resolute besluit ge nomen de hatelijke agenda-oorlog diimaai te voorkomen. Dat is ten minste tijdwinst. Nu is een agenda op zich geen kleinig heid. Wie met vergaderingen en conferen ties ietwat vertrouwd is, weet, dat de opstelling en volgorde van een agenda vaak beslissend voor het verloop van een conferentie zijn. Bij de debatten over de agenda worden meestal de zaken reeds grondig behandeld; men overweegt het belang van de kwesties en dan zet men de moeilijkste en pijnlijkste problemen graag aan het einde; vermoeidheid en tijdgebrek doen dan hun werk; en als de minder zware punten bevredigend zijn afgewerkt, komt men gemakkelijker tot oplossing van de kritieke zaak. Daarom was het Weste lijke agenda-voorstel logischer en psycho- logischer dan het Russische; daarom ook heeft Foster Dulles aan de aanvaarding van de Oostelijke agenda reeds bij voor baat een absoluut ,,neen" ten aanzien van een vijfmogendhedenconferentie verbon den. Het eerste agenda-punt is dus in feite reeds afgehandeld en kan hoogstens tegen het einde van een eventueel geslaagde con ferentie nog eens terugkeren. In wezen heeft het Westen dus toch zijn agenda gekregen en is de schijnbare Russische overwinning tn werkelijkheid een volledige nederlaag van Molotof. Het wordt zelfs mogelijk geacht, dat de conferentie eerder dan men verwacht, zal worden afgebroken. We moeten afwachten. OPMERKELIJK is intussen, dat wat het Duitse probleem betreft, tussen West en Oost, zoals uit de jongste rede voeringen vooral van Bidault en Molotof blijkt, ten minste op één punt volledige overeenstemming bestaat: beide partijen willen voorkomen, dat het Duitse milita risme zal herleven en opnieuw een ge vaar voor de wereldvrede zal opleveren Tot deze overeenstemming over het doel beperkt zich echter de eensgezindheid; zodra over de middelen wordt gedacht om dit doel te bereiken, lopen de opvattingen radicaal en diametraal uiteen. Molotof heeft het Maandag duidelijk en (Van onze correspondent). Gisteren is in tegenwoordigheid van een aantal genodigden het uitgebreide en ge moderniseerde R. K. Kinderkoloniehuis „St. Willibrord" te Vierhouten. opdeVe- luwe. van de gelijknamige stichting offi cieel heropend. „„„u- Dit geschiedde op symbolische wijze door wethouder J. v. d. Ward, van E nadat reeds eerder in de morgenuren de ken G. C. Smit uit Amersfoort, die ae aartsbisschop-coadjutor vertegenwoordig de. het gebouw met zijn intieme kapelletje had ingezegend. Architect G. Graafsma uit Doetinchem, onder wiens leiding dit moderne en gerie felijke gebouw tot stand kwam, vertelde bij de openingsplechtigheid iets uit de ge schiedenis van het huis. Na de sluiting van het koloniehuis op Schiermonnikoog, heeft de stichting onge veer 40 kinderen ondergebracht in Vier houten, waar een klein hotel voor dit doei geschikt werd gemaakt. De ruimte Week al gauw ontoereikend, zodiat rijer- ten tot verbouwing en a'akt Nu mede werd in 1952 een begin gem het werk is uitgevoerd, biedt het ko huis plaats voor ongeveer honderd Kin ren. Rector W. Heimeriks heette de talrijke genodigden welkom. Onder hen bevonden zich o.a. de heer H. Verhoeven, directeur van het R. K. Huisvestingscomité en de heer W. Casparie, directeur van het R. K. Ziekenhuiswezen. De voorzitter van de stichting „St. Wil librord", de heer C. Jongerius, betoogde nog eens het belang, dat katholieke kin deren naar een R. K. Koloniehuis en niet naar een neutrale inrichting moeten wor den gestuurd. D.w.z. een neutraal en onbewapend Duits land moet onder de permanente controle van de overwinnaars staan. Geheel Europa moet georganiseerd worden tegen dat Duitsland dat in de Russische gedachten- vang als de dolle hond van ons werelddeel wordt gezien; die aan stevige ketenen moet worden gelegd. Natuurlijk heeft hij geen vertrouwen in de democratie van Adenauer, evenmin trouwens in die van Amerika, Engeland en zelfs van Frankrijk. Hij kent slechts één middel: dwang; gelijk overi gens het gehele communistische systeem dwang is en zonder terreur binnen de kortst mogelijke tijd zou ineenstorten. Het Westen ziet de mogelijkheid en de gevaren van een herlevend Duits milita risme ook. Het meent echter, dat Yalta en Potsdam we zouden zeggen gelu.kk)g_ een onherroepelijk verleden z'-,rV hecht dan ook geen geloof aan ee P nente controle en gelooft met. dat diwang een duurzame realiteitkan hebbea Al men aldus zou handeum. vel,] voor het een kwart eeu gevaarlijker zijn dan het in 19J» reeds was. n ,ii meii, moet men een andere Daarom wil men Pn Bidault heeft deze voor treffelijk geformuleerd: de Duitse dyna miek moet opgevangen en gekanaliseerd ""rden in een organisatie van vredelie vende volken. Dat is de politiek, welke het Westen volgt, al blijken over de wijze waarop nog brede meningsverschillen te B en W. van Maastricht hebben van de hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat in Limburg het ontwerp ont vangen voor het herstel van de Wilhel- minabrug over de Maas aldaar. Het ont werp, dat uiteraard een voorlopig karak ter draagt, gaat uit van gebruikmaking van de minst beschadigde pijler en een doorgaande stalen liggersbrug over de twee overblijvende grote rivlerafvoeropeningen Naar tc Teheran is vernomen, heeft de Britse regering haar goedkeuring gehecht aan de benoeming van Ali Scheili tot am bassadeur van Perzië te Londen. Ali Scheili bezette deze post reeds ten tijde van de verbreking der diplomatieke betrekkingen tussen Perzië en Groot-Bnt- tannië. Vóór zijn benoeming tot ambassa deur van Perzië in Frankrijk was Schei twee keer eerste minister van Perzie. Ver- Op l7 Februari a.s. zal in het gebouw van de rijkswaterstaat te Middelburg wor den aanbesteed het maken van een uit wateringssluis en de onderbouw van een gemaal te Cadzand. Het gehele werk. in welks kosten het rijk een bijdrage verleent van 800.000, zal geschieden ten behoeve van het waterschap „Het vrije van sluis te Cadzand. De sluis wordt gebouwd in het uitwa teringskanaal dat door Westelijk Zeeuwsen Vlaanderen loopt en dat bij Cadzand uit mondt in de Wielingen. Zij krijgt een grootste lengte van 137 meter, wordt in gewapend beton uitgevoerd en zal bestaan uit twee, tot- een geheel verenigde kokers Dit gedeelte zal naar schatting ongeveer t>5 meter lang worden. Wanneer met de werkzaamheden om streeks 1 Maart a.s. een begin zou kunnen worden gemaakt, moet het gehele werk een jaar later gereed zijn. In het tijdvak van 1 April tot 1 November a.s. mag de uitwatering van de thans in gebruik zijnde sluis geheel worden gestremd. volgens minister van binnenlandse en daarna" van"buitenlandse zaken. Hierna volgde zijn benoeming lot ambassadeur te Londen Na de verbreking der diploma tieke betrekkingen tussen Perzië en Groot- Brittannië verbleef Scheili in Europa. Hij keerde eerst in September, na de val van Mossadeq, naar Perzië terug. De Haagse Comedie deelt mede, dat Louis Saalborn, die zoals bekend, enige maanden rust heeft moeten houden, thans geheel hersteld is en zijn werkzaamheden hezynheeVrste regie bij dit gezelschap is A day by the sea" van N. C. Hunter, waarin hij tevens een der mannelijke hoofdrollen zal vertolken. Ook de verta ling van dit spel is door hem gemaakt. Verschenen is het jaarverslag van de Coöperatieve Melkproducentenfabriek „De Ommelanden" te Groningen over het boekjaar 1 Mei 1952 bm. 30 April 1953. Alle fabrieken en de gehele inventaris hiervan, alle nieuwbouw, machinerieën inbegrepen, zijn thans tot een totale boek waarde van rond 56.000 in de balans per 30 April j.l. opgenomen, terwijl de reserves een bedrag uitmaken van rond 240.000. Niettegenstaande de coöp de laatste jaren enorme bedragen heeft moeten uittrekken voor uitbreiding van het bedrijf, alsmede voor een algehele modernisering, hoefde hierdoor het balansbedrag voor fabrieken en inventarissen niet verhoogd te wordm. Hoewel gedurende dit boekjaar de be kende staking het bedrijf gedurende ver scheidene maanden teisterde, zijn de fi nanciële resultaten wederom gunstig te noemen. Naast de hoge melkprijzen, die periodiek aan de melkleveranciers konden worden uitbetaald, alsmede een nabetaling van 1,3 cent per kg melk, kon nog een behoorlijke afschrijving op de boekwaarde van fabrieken en inventarissen worden gedaan en konden de reserves verder worden versterkt. Verscheidene honderden boeren, die ten gevolge van een tijdelijke wijziging in het beheer hun jnelkleveranties aan het be drijf hadden stop gezet, hebben inmiddels practisch allen als zodanig hun vertrouwen in- het bedrijf hernieuwd. Aan de debetzijde van de exploitatie rekening werd geboekt voor: Aangevoerde melk Aan het Bedrijfschap voor Zuivel en nog te betalen heffingen Onkosten, incl. afschrijvingen, belastingen en hulpstoffen en aan de creditzijde voor; Opbrengst producten Gezien de voordurende toeneming van het aantal melkleveranciers, alsmede de goede kwaliteit van de gefabriceerde pro ducten en een redelijk vlotte verkoop hiei- van tegen bevredigende prijzen, ziet de directie de toekomst van het bedrijf met vertrouwen tegemoet 10.200.453 1.785.454 4.512.901 16.537-356 De handelaar in sportartikelen W. te Baarn is na door de kantonrechter te zijn veroordeeld (tot zes gulden boete) door de Utrechtse rechtbank vrijgesproken van overtreding der Vuurwapenwet. Hij had aan eén jeugdig persoon een alarmpistool verkocht, die er mensen mee heeft bedreigd. Op klachten van deze be dreigden heeft de politie aan het eind van haar onderzoek bij W. aangetroffen alarm pistolen in beslag genomen na proces-ver baal te hebben opgemaakt. De Amersfoortse kantonrechter noemde alarmpistolen vuurwapenen en deed ze tn beslag nemen De Utrechtse rechtbank verklaarde, des kundig voorgelicht, dat alarmpistolen geen wapens zijn in de zin van de Vuur wapenwet, sprak W. vrij en deed hem de pistolen terug geven. (Van onze Brusselse correspondent) Maandag 18 Januari was het 75 Jaar geleden, dat te Antwerpen de Vereniging „Hollandsche Club" werd opgericht, die zich ten doel stelde het gezelligs verkeer onder aldaar aanwezige Nederlanders te bevorderen. Het was aanvankelijk de bedoeling dit jubilé op de verjaardag zelf te vieren, doch men heeft daar van af gezien om, naast ontelbare Belgen, zoveel mogelijk Nederlanders in de gelegenheid te stel len die avond een concert bij te wonen, dat in de Scheldestad door het Philharmo- nisch Orkest van Rotterdam, onder leiding van Eduard Flipse, werd gegeven en dat een buitengewoon succes heeft opgele verd. Het is nu gisterenavond, dat men dit jubilé heeft gevierd. Twee dagen tevoren waren de bestuursleden der Hollandse Club op een diner de gasten van de Bel gisch—Nederlandse Vereniging die, als blijk van vriendschap en waardering voor de jubilerende club, aan haar voorzitter, de heer ir C. van Haaren, een magnifieke in zilver gedreven massieve voorzitters keten heeft geschonken, die de wapens der Nederlandse provincies draagt op de afzonderlijke onderdelen van deze ke ten, welke als hoofdmotief hee*Lf0U wapens van Nederland en van Beig'C, met daarboven twee ineengestrengelde handen, de hechte vriendschap van de beide landen symboliserende. Bij de viering van gisteravond, die ge concentreerd was op een galabanket, waarbij de heren in rok en met decora ties en de dames in soiréetoilet waren, duidelijk gebleken in welke grote sympa thie zowel van Belgische als van Neder landse zijde de Hollandse Club Antwer pen zich mag verheugen. Aan de ere-tafel bemerkten wij naast voorzitter ir C. van Haaren o.m. H.M.'s ambassadeur te Brussel, baron mr B. Ph. van Harinxma thoe Slooten; Kamervoor zitter mr dr Frans van Cauwelaert; dr De- clerck, gouverneur der provincie Antwer pen; dr Sabbe, procureur des Konings in de Scheldestad; majoor Wanroy, als ver tegenwoordiger van het Nederlands de tachement der Luchtstrijdkrachten; de consul-generaal Middelburg en de oud- consul-generaal Ruijs. Aan andere tafels heids-redevoeringen en -speecht^ (Van onze correspondent) Door zijn zeer snelle groei heeft Den Bosch zich, wat de toeneming van ae De volking betreft, onder de grootste vie steden in Brabant op de eerste plaats weten te stellen. Had de Hertogstad in October 1944 namelijk plm. 52.000 In woners, thans is dit aantal opgelopen tot 63.324 personen. Het jaar 1953 bracht met een acres van 2181 zielen het hoogste cijfer, dat ooit in de geschiedenis der stad werd' opgetekend. Deze mededelingen deed burgemeester Loeff Woensdagavond, toen hij in de gemeenteraad zijn nieuw jaarsrede uitsprak. Eindhoven met tweemaal zoveel inwo ners als Den Bosch, nam in 1953 met 1920 personen toe en Tilburg eveneens het dubbele aantal inwoners tellend, groeide slechts met 1241 zielen. Hadden beide welvarende steden over 1953 een vertrekoverschot, Den Bosch boekte daarentegen met ruI.mvPI^ personen een belangrijk ves. ig g. «chot, een bewijs temeer, aldus burge meester Loeff, dat Den Bosch zijn naam van krachtig groeiende stad volkomen terecht mag va Bjj deze snelle bevolkingsgroei zal Brabants hoofdstad in 1960 naar verwach ting 71000 inwoners tellen, welk getal dan tien jaar eerder is bereikt dan het E.T.I.- rapport in December 1948 aangaf. Dit brengt voor het gemeentebestuur de con sequentie mede, dat binnen afzienbare tqd nieuwe opspuiting van lage gronden nodig zal zqn, ondanks het feit, dat Den Bosch in zijn te bebouwen gemeentelijke territorium sedert de bevrijding ruim tweemaal zo groot werd. Dit iaar zal de 4000ste nieuwe woning sedert 1947 in aanbouw komen, waarbij de noodwoningen en de door splitsing ver kregen woningen buiten beschouwing blijven. Toch blijft de woningbouw het grote zorgenkind! omdat Den Boschnogvelc honderden inwoners telt, die g woninggebrek hun sedert lang daterende trouwplannen moeten uitstellen en nog meer dan 1200 krot- en noodwoningen moeten worden vervangen. Voor de te saneren stadsgedeelten en het opruimen van krotwoningen wordt .op extra bouw volume van het Rijk gerekend. De stichters van de jubilerende Club hebben wellicht nooit verwacht, dat hun inzichten en bedoelingen niet alleen op ideale wijze zouden worden nageleefd, maar zelfs zouden worden voorbijgestreefd want de Hollandse Club van heden ts niet enkel en alleen een vereniging, die het gezellige verkeer onder haar leden tracht te bevorderen. Dit werd duidelijk geïllustreerd door voorzitter Van Haaren, in de rede, welke hij op het banket uitsprak. „De stormen van twee oorlogen hebben de leden der Club dichter bij elkaar gebracht, die het wel en wee met elkander medeleven. Er heerst daar een mooie geest van saamho righeid in nationaliteitsgevoel en ook van offervaardigheid, een drang om zowel elkaar als het algemene nut te dienen. Op dit laatste gebied gaven de Nederlan ders en er zijn er tienduizenden! die in België gastvrijheid genieten en er door hechte vriendschaps- en soms familieban den met Belgen zijn verenigd, er zich vol ledig rekenschap van, dat op hen de plicht rust om aan de verbroedering der burgers van de beide naties mede te werken. Belgen en Nederlanders hadden er alles bij te winnen elkaar beter te kennen, te begrij pen en te waarderen". „Onze ambassa deur", zo vervolgde de heer Van Haaren, ,en voor wat Antwerpen betreft onze consul-generaal Middelburg, hebben op dat gebied na de oorlog pionierswerk ver richt, dat niet alleen voor Nederland en België maar ook voor het verwezenlijken van het ideaal van een sterk Verenigd Europa van onschatbare waarde is". Onder algemene instemming" sprak de voorzitter de hoop uit, dat in de Hol landse Club Antwerpen steeds dezelfde ge moedelijke sfeer zal blijven bestaan, die er nu heerst ,en steeds dezelfde traditiën, die gedurende 75 jaren zo nauwgezet zijn nageleefd, zodat de generaties, die na de huidige zullen komen, met evenveel trots en voldoening op het verleden zullen kun nen terugzien als thans de huidige leden het recht hebben te doen. Tijdens het banket werd onder algemene instemming voorlezing gedaan van de telegrammen van hulde, die door de jubi- lerende club eh haar leden werden gezon den aan Hunne Majesteiten Koning Bou- dewijn en Koningin Juliana. En er brak luid en langdurig applaus los, toen H. M. s ambassadeur aan het einde van een door hem gehouden toespraak meedeelde, dat het H. M. de Koningin der Nederlanden had behaagd voorzitter ir C. van Haaren te bevorderen tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Ook minister van Staat mr dr F. van Cauwelaert, voerde hier het woord, om aan zijn gevoelens van vriendschap en waardering voor de Ne derlanders en voor Nederland uiting te geven. Deze jubiléviering was een schitterend bewijs van de grote en oprechte vriend schap, die de Nederlanders hier van de weldenkende Belgen ondervinden. Ze liet ook zien, hoe talrijk de Nederlanders zijn, die in dit bevriende land vooraanstaande posities innemen. Tenslotte was zij een indrukwekkende manifestatie van Neder- landse „allure" in het buitenland. De economische politierechter in Den Haag deed gisteren uitspraak in een zaak tegen de directies van een zeven tal touwfabrieken, resp. gevestigd te Ai- blasserdam, Hekendorp, Lekkerkerk, Rot terdam, Vlaardingen, Sneek en Oude Pe- ^De bedoelde fabrieken hadden on derlinge afspraken gemaakt, welke voor alle partners bindend zijn. Haar was ten laste gelegd, dat zij die afspraken met aan de bevoegde instantie, het ministe rie van Economische Zaken, hadden ge- Het tweede punt van de tenlasteleg ging betrof het feit, dat de fabrieken een onderlinge regeling hadden getrof fen, dat bij loonopdrachten van bui tenlandse en andere instanties de grondstoffen over de deelnemers aan de afspraken zouden worden verdeeld. De economische politierechter achtte een dergelijke overeenkomst in strijd met de wet. Het laatste punt van de tenlas telegging had betrekking op het met melden van de onderlinge prijsovereen- komst. Voor deze laatste overtreding werd door de politierechter een boete van 500 opgelegd. Voor de beide voorgaande een boete van 100 elk. Het benzineverbruik in België geeft een nog steeds stijgende' lijn te zien. Waar dit verbruik in Januari 1953 68 millioen liter bedroeg, steeg het in Juni tot 91 millioen liter om in September 118 millioen liter te bereiken. Sedert 1952 wordt ten voor dele van de schatkist een bijzondere be lasting van fr- 1 per liter geheven. Deze speciale belasting heeft van 16 April tot einde 1952 meer dan fr. 840 millioen op gebracht en voor de eerste 11 maanden van 1953 ruim fr. 1024 millioen. De gemeenteraad van Nijmegen heeft bij de behandeling van de gemeente begroting 1954 uitvoerig van gedachten gewisseld over de verschillende ver- keersvraagstukken, welke momenteel al daar aan de orde zijn. Door verschei dene raadsleden werd aangedrongen op het plaatsen van stoplichten, doch B. en W. waren daarvan geen voorstanders, omdat stoplichten bij verkeer van on voldoende intensiviteit vertragend wer ken. Bovendien vonden B. en W., dat de lichten niet bevorderlijk zijn voor het verantwoordelijkheidsgevoel. Toch wordt het aanbrengen van stoplichten op en kele punten overwogen, zo deelde bur gemeester Hustinx mede. Er werd geklaagd over luchtacroba- tiek boven de stad door vliegtuigen van de Kon. Luchtmacht. Dit komt nogal veelvuldig voor en de burgemeester zal dan ook contact opnemen met de luchtmachtautoriteiten teneinde te be reiken, dat het stunten boven de stad wordt voorkomen. B. en W. hebben de raad medegedeeld, dat zij geen vergunning meer wensen te geven voor de z.g. toezichthouders op parkeerterreinen. Het is gebleken, dat deze wachters zich niet veel van de auto's aantrekken en alleen maar de dubbeltjes opstrijken. In Nijmegen kan men dus in het vervolg kosteloos par keren en B. en W. zullen zeer vermoe delijk uitvoering geven aan een sugges tie van een der raadsleden n.l. het aanbrengen van borden met de woorden „vrij parkeren" aan de toegangswegen tot de stad. De wethouder van openbare werken, de heer Duives, deelde nog mede, dat niet alleen de woningvereniging Nijme gen doch ook de stichtingen St. Jozef hof en Levensavond een tehuis voor ouden van dagen zullen bouwen. Hier door komt onderdak voor 450 perso nen, waarbij tweederde zal bestaan uit afzonderlijke huisjes. Veel critiek kwam er uit de raad over het Stationsplein (nieuw aangelegd, maar met tientallen palen van trolleybussen en even zovele gebods- en verbodsborden) en op de opbouw van de binnenstad. Een der raadsleden noemde de nieuwe bin nenstad zelfs een chaotische, zinloze massa. Het Stationsplein zal inderdaad verbeterd worden, zo werd van de zijde van het college medegedeeld, maar ten aanzien van de opbouw van de binnen stad verschilde het college van mening met de raadsleden, die hierop aanmerkin gen maakten. Alpherat 27 v. Rio Janeiro n. Rafaela 27. 310 m. N.N.W. v. B. Aires. i ei- Anamba. Alwaki 27, 200 mijl O. v. Para- Reliable 27 in de Kleine Belt. maribo. Rian 26 te Port Talbot. Amerskerk 28 v. Port Kembla Ridderkerk 27 v. Mombassa n. n. Sydney. I Port Said. Amor 27 bij Lattakia geankerd.Riouw 26 v. Houston naar Beau- Amstelbrug 27. 100 mijl N.W. v. j mont. de Burlings. Rodas 27 v. Trinidad n. de Amsteidvk 27 te Mobile. Windward-eil. Amstelkroon 27 460 mijl Z.W. Roepat 27 v. Singapore naar v Flores. I Amstm. Amstelland 27, 140 mijl Z.W. Rondo 27 v. Djakarta n. Sin- v Palma. 1 gapore. Amstelpark 27, 140 mijl Z.Z.O. i Rotti 27 v. Suez n. Djakarta, v. Kaao Hatteras. Ruvs 28 te Singapore. Annenkerk 27 v. Pt Said n. Rott i Rijnborg 26 v. Fowey naar —_::i M <~<1iinlre4 -* Appingedam 28, 30 mijl N. de Burlings. Appingedyk 27, 135 mijl Z.Z.W v. Valentia. Arcuturus 28 te Rottm verw. Arendsdyk 27 te Boston. Arendskerk 28 te Rottm. Arkeldyk p. 27 Str. Florida. Armilla 27, 260 m. ZW. Padaran. Gluckstad. Salland p. 28 Kaap Frio. Saparoea 28 te Rottm. Saroena 27 150 m. N. v. eil. Anamba. Sarpedon 28 te Amstm. Schie 28 te Amstm. Servus 27 op de Theems geank. Kp Singkep 27 bij Tegel geank. Skald p. 27 Startpoint. De Sovjet-Unie en China hebben een nieuwe handelsovereenkomst gesloten, zo meldt het Russische persbureau Tass. De Sovjet-Unie levert onder meer ma chines, metalen, olie en chemische pro ducten, in ruil voor voedingsstoffen, tabak, wol, zijde en huiden. Over het nieuwe ver drag is te Moskou verscheidene weken onderhandeld. Aan het hooggerechtshof van Oeganda zal worden gevraagd, uit te maken of het afzetten d"oor de Britse regering van de Kabaka van Boeganda, de inheemses Burgemeester De Loor van Delft heeft in zijn nieuwjaarsrede met betrekking tot de spoorwegplannen medegedeeld, dat de pres.-directeur der N.S. hem heeft mee gedeeld, dat hij overweegt voor Delft en geheel nieuw station te bouwen. „Ik denk van Delft een tweede Leiden te maken", aldus heeft ir Den Hollander volgens bur gemeester De Loor gezegd. De vergadering besloot aan Ged. Staten mee te delen dat de raad van oordeel is dat de salarissen der wethouders, met ingang van 1 September 1953, dienen te worden verhoogd tot 7.509. Voorts werd besloten drie geldleningen aan te gaan, resp. van 700.000, 300.000 en 300.000, een bedrag van 815-00 be schikbaar te stellen voor de bouw van een watergasfabriek en 910.000 voor het stichten van een vuil verwerkingsbedrijf. De aanhoudende strenge vorst heeft de om ten aan te wijzen, 2cvr33sd Dit is te Londen meegedeeld door de advocaten, die door afgevaardigden van de Loekiko, de inheemse raad, in ae arm zijn genomen. Charles Eyck heeft aan de gemeente Maastricht ter herinnering aan en uit waardering voor de omwonenden van het atelier „achter de barakken" bij de Bosch straat, waarin hij gedurende enkele jaren werkte, een beeld geschonken. Het is een kinderbeeldje in brons, een voorontwerp voor het grote bevrijdingsmonument te Maastricht. De Maastrichtse architect Jean Huysmans, ontwierp voor het 70 cm. hoge beeldje een sokkel; het geheel zal worden geplaatst op een pleintje bi] de barakken, waar de gemeente reeds een plaats heeft gereserveerd. opruimings- en herstelwerkzaamheden op Schouwen-Duiveland vrijwel lamgelegd. Aan de reportage, die de Nederlandse Televisiestichting Zaterdag 30 Januari uit Nieuwerkerk wilde geven, is daarmee de basis ontvallen. Noodgedwongen is daar om besloten deze reportage tot nader or der uit te stellen. Met ingang van morgen is het bezoek aai patiënten in het R.K. ziekenhuis, het Diaconessenhuis Bronovo en de Rudolf Stcinerkliniek, alle in Den Haag, weer toegestaan. Zoals bekend werden wegens de „witte pokken" het bezoek aan een tiental Haagse ziekenhuizen verboden. Arnedyk 27 v. Brownsville n. Galveston. Atlantis 27 in Kattegat. Baarn 28 te Port of Spain. Bab T 27 te Preston. Bali 28 te Colombo. Bantam 27 v. Singapore n. Prt Swettenham. Barendrecht 27, 330 m. WNW. v. Tristan da Cunha. Batoela 28 te Timordilly. Bawean 27. 230 m. ZW. v. de Bermuda's. Bebox 27 bij Havre geankerd. Bennekom 27 v. San Antonio n. Coquimbo. Bernisse 27 in de Baai van Edinburgh. Bianca 28 te Rottm. Bierum 26 te Londen. Binnenhaven p. 27 Kaap Shies Bintang 28 te Port Sudan. Blitar 29 te Geelong. Bloemfontein 27 te Kaapstad. Boissevain 27, 325 m. NW. van Kaapstad. Born rif 27 te Guernsey. Breda 28 te Amstm. Brouwersgracht 27, 50 m. N. v. Oland. Caltex Delft 27, 230 m. O. van Malta. Caltex Leiden 27, 80 m. O. v. Malta. Caltex Pernis p. 27 Kaap Bon. Caltex the Hague 27, 95 m. N.O. v. Ouessant. Caltex Utrecht 27, 50 m. NNW. v. Kaap Boucaroni. Canada p. 28 l.s. Shipwash. Capri 27, 25 m. W. v. l.s. Goeree. Castor 27, 300 m. ZW. v. Land's End. Calvella 28 v. Oran n. Mar seille. Cleodora 27, 170 m. ZO. v. Ras al Hadd. Clothilda M p. 27 Vliss., uitg. Congostroom 28 te Kotonou. Coolhaven 28 te Duinkerken. Coolsingel p. 27 Langeoog. verw. Corrie B 27, 200 m. ZW. van Ouessant. Crescendo 28 te Antw. verw. Cronenburgh p. 27 Penmarch. Daje Bohmer 27, 60 m. NO. v. Ouessant. Dalerdyk 29 te Havana verw. Daniel 26 te Londen. Delft 27, 200 m. NO. V. Bar bados. Deni 28 te Karlshamn verw. Diemerdyk 28 te Rottm. Diligentia p. 27 Margate. Drente 27 op rede v. Semarang Driebergen p. 27 Oporto. Drie Gebroeders p. 28 Liver- Pool- Duiveland 27, 40 m. ZO. v. Flamborohead. Duivendrecht 27. 300 m. ZO. v. de Bermuda's. Duivendyk p. 27 de Bermuda s Eendracht p. 27 Malta. Eljo 27 v. Whitehaven n Genua Eliewoutsdijk 28 te Roscoff. Eos p. 27 Oporto. Erkalin p. 27 Smalls. Esso Amsterdam p. 27 Bizerta. Esso den Haag p. 28 Ouessant. Esso Rotterdam 27, 280 mijl Z.W. v. eil. Sable. Etrema 28 v. Saigon n. Pladju. Felipes 28 te Surabaja verw. Ferocia 27 te Brest. Flamingo 27 nog op de Humber Frejo p. 27 Dungeness. Friesland (K.R.L.) 27 v. Basra n. Bahrein. Friesland iS.S.M.) 27 te Methil Gaasterkerk 27 te Rottm. Garoet 27 op rede v. Panaru- kan. Gefle 28 te Rouaan Gerry S. 27, 25 mul O. v. Wight Harold 28 te Manchester verw. Hecuba 27, 50 mijl N. van San Salvador. Hector 28 te Calamata. Heemskerk 27 te Zanzibar. Helder 28 te Rottm. Helena 27. 230 mijl Z.O. van Savannah. Helicon 28 te New York. Hermes 28 te Aruba. Hersilia 27 v. Paramaribo n. Georgetown. Hoc Vinces 27, 30 mijl v. Hirst- hals. Hof laan 27 te Hamburg. Hydra 27, 600 mijl W v Flores. Ida Pieter 27, 160 mljl Z.W. v. Ouessant. Inspec. Mellema 27 in de Golf v. Biscaye. Jagersfontein 27 v. Amstm n. Bremen. Jan Kreumer 28 te Horten. Jans p. 27 l.s. Gallopers. Johannes p. 28 l.s. Havre. Joost 27, 100 mijl N. v. Finis- Jozef Swenden 26 te Selzaete. Jupiter 26 te Hull. Karsik 28 te Mombassa verw. Kedoe 27 v. Pt Said n. Rottm. Kertosono 27, 230 mijl O.Z.O. v. Marcuseil. Koningin Juliana 27 in de Theemsmonding. Kortenher p. 27 lie de Bas. Kota Baroe 27, 70 mijl W. V. Key West. Kota Gede p. 27 Kaap Bon. Langkoeas 27, 580 mijl Z.O. v. Mauritius. Larenberg 27 v. Duala n. Lagos Slamat 27 v. Kuweit n. Bandar Shapur. Sliedrecht 27, 160 m. Z.W. v. Durban. Soestdyk 27 v. Penang naar Djakarta. Sommelsdyk 25, 320 m. Z.O. v. Kaap Race. Spika 27, 45 m. O. v. Flam borohead. Stad Alkmaar 27 v. Kirkenaes n. Vlaardingen. Stad Dordrecht p. 27 Bona. Stad Maassluis 27, 40 m. N. v. Kaap Vilano. Stad Rotterdam p. 27 Hauge- sund. Stad Schiedam 28 v. Piombino n. Sfax. Stad Vlaardingen 27 te Balti- I more. Stanvac Djirak 27 v. Haiphong n. Sungei Gerong. Straat Banka 27, 130 m. Z.O. v. Sabang. Sifmatra 27 op rede v. Sema rang. Sunetta 27 v. Pladju n. Singa pore. Swallow p. 27 Guernsey. Tamo 28 te Rottm. Tara vertr. 29 v. Rottm. naar B. Aires. Taria 27, 900 m. W.N.W. van Kaapstad. Teucer p. 28 Finisterre. Teun 27 te Antw. Thalatta p. 26 Malta. Theodora 27, 5 0m. W. v. Sta- vanger. Tibia p. 27 eil. Matuna. Tide 26 v. Liverpool n. London derry. Titus p. 27 Gibraltar. Tjibodas 27 v. Makassar naar Surabaja. Tjikampek 28 te Nagoya. Tjipanas 26 v. Kaapstad naar Durban. Tomini p. 27 Menado. Tom van der Heide 27, 130 m. N.O. v. Estaque-punt. Ton S 27 bij Eastham. Tosari p. 27 Straat Messina. Trajanus 27, 810 m. W.Z.W. v. Flores. Tromp 26 v. Goole n. Rocne- fort. Tyro p. 27 Land's End. Unitas p. 27 Bull-Point. Van Linschoten 27, 100 m. OZO v. Kaap Palmas. Van Spilbergen 27 v. Bordeaux n. Dakar. Vindicat Atque Polit 28 te Re- quejada verw. Violette Erica 27, 100 m. Z.W. V. Ouessant. Vrouwepolder 27 bij Cherbourg Waal p. 18 Kaap St Vincent. Walcheren p. 27 eil. Arran. Westersingel 27 nog op rede v. Leith. Westland 28 te B. Aires. Wickenburgh 27, 120 m. WZW v. Ouessant. Wieldrecht 27, 100 m. WNW v. Malta. Willem Barendsz p. 27 Lizard. Woensdrecht 27, 140 m. WZW V. eil. Sombrero. IJssel 28 te Malta. Zaan 27 v. Stockholm n. Gefle Zeeland (KRL) 29 te Penang verw. Zijpenberg p. 27 Kaap Bou caroni. De Belgische minister van openbare wer ken heeft in een senaatscommissie ver klaard, dat de verbreding van het kanaal GentTerneuzen zal geschieden zonder te wachten op de regeling met Nederland in zake de sluis van Terneuzen. Bedoelde regeling zal niet lang uitblijven, aldus d« minister en het is niet nodig hierop te wachten om reeds met de werken aan Belgische zijde een begin te kunnen ma ken. ROTTERDAM, aangekomen 27 Januari: Capella, Vlaardin gen, ledig, Worms, Maash. SHV; Gaasterkerk, Antw., stukg., VNS. Rijnh. NZ; She- rïngham, Harwich, stukg., Hudig en Pieters, Merweh. WZ; St. Walburgh, Cherbourg, erts. Muller, Waalh.- THB; Black Falcon, Antw., stukg., v. Nievelt Goudriaan, Lekn.; Apache Canyon, terug uit zee, ledig; Esso Nederland, rivier boei 9; Sandettie, Sodertelje, hout, Wagenborg, 2e Kat. h. Mosnes. Antw., stukg.. v. Wan- kum, Merweh., 2e gat; Lisa Essberger, Hamburg, olie, v. Ommeren, BPM st. 9; Libelle, Bremen, stukg., Wambersie, Schieh.: Arcturus, Izmir, stkg., Wambersie, Schieh.; Gaa®J?*l" land, Kingslynn, stukg., SSM. Merweh.; Mr Linthorst Homan, Dover, kolen, SSM, Merweh.; Markland, Mena al Ahmadi, olie. Esso Nederland, BPM st. 2; Tom, Dordrecht, ledig, Continentale, Waalh. C. Swart- touw; Valencia, Bremen, stukg.. Vinke, Merweh., C. Swarttouw; Overijsei, Hamburg, ledig. K- K. L„ Lloydkade; Scrula, Liver pool, stukg.. v. mmeren, Mer- wehaven K.V.; Libanon, stkg., Ruys, Maash. T.H.B.; Otto, Hamburg, olie, Esso Nederland, 2e Petr.h.; Theano, Dublin, stg., Hudig Veder, Merweh. K.V. 28 Januari: Arendskerk, Kobe stukg., V.N.S., Rijnh. N.Z.; Manto, Amstm, stukg.. Hudig Veder, Lekh. O.Z.; R. Wiros, Stockholm, stukg., Burger, Lek- kade; Mercadel, Terneuzen, led. Worms, Binnenh.; Clio, Kotka, stukg.. Burger, Lekh. O.Z.; Yvonne, Port Sudan, stukg., Hudig Pieters, Lekh. T.H.B. Ruhrstein, New York, stukg., Wambersie. Maash. T.H.B.Fina Hamburg, ledig, Slavenburg Huyser, Waalh. N.Z.; Dtemer- dvk. Antw., stukg., H.A.L., Wilhelminak.Mombasa, Antw. stukg., Anth, Veder, Maash, T.H.B.; Amigo, Slottsbron, hout Wagenborg, Stieltjeskade; Edi- tha W Gleue, Malaga, fruit, Eurovracht, IJselh.; Etly De- nielsên, Londen, ledig, Koudijs, Merweh.; Tamo, B. Aires, stg., Mij Vrachtvaart, Merweh.; Braemar Castle, Londen, stukg., Kuyper, v. Dam Smeer, Maash.; Helder, Antw., stukg., Hudig Sc Veder, Lekh.; Schip- persgracht, Amsterdam, ledig, Spliethoff, Werf Waalh.; Puck, Hamburg, ledig, Furness, Petr. haven; Lionsgate, Seattle, st'li., Muller, Merweh.; Elisabeth Bro ker, Karlstad, erts, Oudkerk, 2e Kat.h.; Saparoea, Calcutta, stukg., V.N.S., Rijnh. Vertrokken 27 Januari: Ame rican Counselor, New York; Doride, Hamburg; Richard Amlie, New York; Laurens- kerk, Calcutta; Frauenfels, Basrah; Contact Gothenburg; Carpo, Cork; Cleopatra, Bre men; Geira, Aarhus; Dorthe Maersk, Sidon; Santa Isabel, Bremen; Marie Flores, Nantes; Newbrough, Bremen; Repeto, Boness; Capri, Whitehaven; Sibylle, Westervik; Alfred, Hamburg; British Harmony, Newcastle; Brook, Amstm, Olive LondenCoolhaven, Duinkerken; Noels Winter, Halmstad; Africa Palm. Sateli; Trave, Hamburg; Ingerois, Hull; Heluan, Bremen; Alster- tor, BremerhavenSotchi, Windau; Esso Manchester, Me na al Ahmadi; Nassauhaven, Kopenhagen; Amalie Essber ger. Karlshamn; Psyche, New castle; Norman Monarch, Ply mouth; Dagfrid, Antw; Alex andres Koryzis, Antw.; Vorios, Hellas, AlexandriëReine Astrid, Gothenburg; Boness; Quentin. Grangemoutn; Gribojedov. Riga, Riga Bata vier II. Londen: Paramount, Hamburg; Rio Teuco, Antw.: Jaba. Londen: Milo, Bristol, Albatros, IJmuiden; Schie, Am sterdam; Breda, Amsterdam; Quioonga, Antw.; Sheringham, Nagekomen tijdingen Abbedyk 27 te Bremen. Actinia 27 te Hayle. Albergen 29 te Bordeeaux vw. Aldo p. 28 Langeland. Andyk 27 v. Londen n. Bremen Annie 27 v. Nykobing n. Cork. Aruba 28 op rede v. Rochefort. Arundo 26 te Bunbury. Atlas 27 te Amstm. Att S. 29 te Rottm. verw. Audacia 27 v. Newlyn n. Lond. Batavier p. 27 Vliss. (uitg.). Betty 27 v. Colereine n. Cardiff. Bill S. 28 nog te Berwick. Blue Boy v. Hamb. n. New Ross. Boschfontein 27 te Tanga. Brinda 28 v. Havre n. Duin kerken. Carpo p. 27 Wight, Casana 27 v. Gothenburg n. Aalborg. Catharina 27 v. Silloth n. Run corn. Celebes p. 27 Vliss. (uitg.). Claes Compaen 27 v. La Ro- chelle n. Manchester. Deo Duce 27 v. Gothenburg n. Malmo. Deo Gratias 27 te Gij on. Doklaan 27 v. Birkenhaed n. Fowey. Draco 27 v. Catania n. Palermo. Duurswold 28 te Vlissingen. E. A. Scheer 26 te Casablanca Eemland 27 te Recife. Elsenburgh 27 te Londen. Evertsen 27 v. Swansea n Brest Express 26 te Middlesbro. Fiducia 28 in de Washbaai. Flevo 27 v. Tarragona n. Car- thagena. Follonica 28 v. Manchester n. Rottm. Frans 27 v. Selzaete n. Gothen burg. Gaasterland 27 v. Porto Alegrc n. Rio Grande. Geert Bodewes p. 27 Vlissin gen (uitg.) Beatrix, De Vries; Vlist, BultJ* Barba, De Vries; Sleipnir, Ve- nema: Batavia, v. d. Ruin*! Marovaria, Kalis; Vulcaan 63, Ten Katen; Normania, v. d. Werken; Westerkade, v. d. Werken; Mosel, v. d. Toorn; Trekvogel, v. d. Beemt; Fiat Vol 6, Meijer; Culcaan 6, Cor- nelissen; Germania, Harreman; Bosnia, Timmermans; Ariel, UU; Naptha 6, Martz; Grande Oirse, Graaff; Lorrain, Baars; La Fontaine, Fornes; Bour gogne, Leuting; H. Kurier 26, Wassenburger; Poseidon, Di- dier; Bottrop. Scherg; Express 71, Uhrig; Mosel 65, Beuren; Esso Hannover, Peije; Hamel 15. Stender; Ad. Linden, Zim- mer; Rheinunion 6, Bogaerts; St. Gerrard. Mosterdijk; Pres to, Neijensikkens; Jean, Schou ten; Prudence, De Roeck; Pa trick, Akkermans. UTRECHT: Damco 207. Weeteling; EN SCHEDE; Jagri, Schuitemaker. ALPHEN a. d. RIJN: Bona Spes, Rink; Zwerver, Heuvel man. AMSTERDAM: Mineraal I, De Kat. EMMELOORD: Actief, Kiviet. LOBITH: Con tact, De Ruyter. TILBURG: Hortense, Boer. KAMPEN: Seolto. Larooy. HUIZEN Wil lem Barenz, Griffioen. LOBITH Maria, Verweij. AMSTERDAM: Mascotte. Reitsma: Liberte, Stienstra; Teuna II, Verleun. GORINCHEM: Energie, Schut. AMSTERDAM: God met ons, v. Etten. NIJMEGEN: Wanda, Ooele. AMSTERDAM: Richard 6. V. Laak; ALBLASSERDAM: Dragon. Hekman. BELGIE: Maria, v. Meeke- ren; Mercator, Bal; Nidam, Bott; Thilant, Giessen; Flu- viale, Schijndel; Rhenus 97, Bolz- Cresco. Munster; Luxor, Hengen; St. Paulin. Fijneman: Rijnscheid 16, Roeck; Sebas- tiaan, Munghen; Saone, De Zouter; Martin, Seerden; Cre do 2, Ull; Neckar, Hoogeveen; Donub. Schell, V. d. DUITSLAND: Hendrik, Veg- ter- Maria, Verweij; 3 Gebr.. De Haan; Maria, De Bruin; Europa. Borgers; Rein, De Ja ger: Tempo, v. d. Siuizen; Ata lanta, IJkelstam; Mathilda, Smits- Damco 98, Simonis; wn- mar, Pols; Corto, Breedveld; Stroomvaart II, v. d. Poelje, Lambert, Muller; Brittanma. Moraal; Lavaria, Bucker; Al- vracht 12, Vermeulen: Zephir, De Lange; Sumatrakade, v. a. Zee- Neska 9, Hofman; Adeline, Vispoel; Flote, Van Moren; Atante Vispoel; Elisabeth, Van Eet Lemavi 5, Windeii; Fluviale 6 Bakker; Tempo, Paulus; Staa Brussel, v. Kauteren; Charme, Arkeleijen; Martha, c JFvff Karelsruhe, Hinze; Ruhr, Sche pers; Nussia 2, Klockner; Math Stinnis 105, Villmann; Patria, Bracklow; Charlotte, Hesper; Welheim, Becker; H. Kuner 38, Noe; Rheurtank I, Machelski, T.R.G. 10, Zaun; Ulmbruder 3, Gerdts; Mainz, Pafel; Hamel 99, Birsch; Matthaus, Schmitz; Rheintank 7, Maus; Konings berg, Von der Schmitt. HANSWEERT 27 JANIJ \RI Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voor ROTTERDAM. Full Speed. Koenen; Marcel Louis, Kiefer: Eben Haezer, Theunisse; Johanna 2, Schip per; Telegraaf 5, Staal; Damco 129, Gorter. AMSTERDAM: Netty, Vermeulen; Vinke veen, Wassenaar. SNEEK: Zegen, Pilon. MIDDELBURG Risico, v. d. Zee. GALATEE: Cornelia, Witte. BRESKEN S: Ideaal 2. Van Denderen. ROT TERDAM: Centrust 1, y d. Horst. SCHIEDAM; Fiat, Kars. WERKENDAM: Res Nova, Hoo- gendoorn. ARNHEM: Synthese, Van Maaren. NIJMEGEN: Hel- che, Maljers. ROSSUM: Franr sisca, Ley ten. GRONINGEN: Secunda, Kik. DUITSLAND: Salf 2, Jonck; Hannover, Rauert; Capria, As- macher; Cornelia, Van Kessel. BASEL: Rijn Schelde 21, Blommaert; Rheinunion 4, Van ErtveldeRissa, v. d. Berg; Axalp, Friedmann- Alpina 3, Kleeb; Macon, Lienhardt; Dam co 229. Van Gent. BELGIë: Elisabeth, Briaire; Albert, Camermans; Margaretha De Jonge; Internos 2, Ever aart; Wianco, Van Laack; Dam co 201, Van Asperen; Mosel 1C4, Bauer; Rhenus 114, Leuthner; Express 6, Kalwa; Industrie 75, Löffler; Paganini, Hartmans; Leendert, Mersi; Airolo, Bra- bants; Edelweis 25, Buisman; Johanna, Langius; WTAG 169, SchwarzRheinfahrt 9T, Bau- hardt; Telegraaf XI, Huibrechts Mars, Van Hal; Spes, Van Gils; Köln, Bruns: Schauenburg, Rebseb; Maagdenburg, De Kor te; Bodemverder, Meijer; Adria- nus, Rijkers; Linus, Bakker; Leentje, Van IJzerlooy; Confi- Gerdi, De Bot; Marie. Schott; ance, Hooglander; Madi, De Zeeuw; Secunda, Appelo; Eme- raude, v. d. Star; Dalmatia, Wilting; Willy, v. d. Elshout; Energie, Grinwis; Bernina, De Lam per. Laurenskerk 27 te Duinkerken, j ^czicna Henderika 27 v. Amst, Leendert B. 29 te Stanlow verw n Gdynia Leuvekerk 27, 190 mijl W.N.W. 6ast 3 27 v. Parijs n. Hull. Hathor 27 te Malta. Helvetia p. 28 Trevosehead. Harwich; Ogeka, Hamburg; Gu- drun, Caen. IJMUIDEN aangekomen 2/ Januari: Jaga, Aalborg, stukg.; Capt. Castello, Ventspüs, kolen Marianne, Oslebshausen, "£"7 zine; Brook, W. Afrika, stukg, Bomma, Halden, stukg. 28 Jan.: Atlas, Bordeaux, stukg - Picardis, W. Afrika, cacao en hout; Schie, Rottm, stukg Breda, Rottm, stuk„., Fortuna. Aalborg cement; Meerkerk, Antw., stkg.; Monia Parodi, Newport News, kolen, alle voor Amstm. Vertrokken 27 Jan.: Snofrid, Trelleborg; Jagersfontein Ham burg; Serula, Rottm; Gleng, Oslo; Lauting, Antw.; Anna Sietas, Kopenhagen Ropkesien, Hamburg; Theano, Rottm; Ge- ziena Hendrika, Hamburg; IJstroom, Bristol; Strabo, Hamburg; Manto, Rottm; Cul- ter. Hull; Wiros, Rottm; Clio, Rottm; Malevik, Emden. 28 Jan.: Schippersgracht, Rottm; Carlshutte, Frederik- sund. LomlMket27, 480 mijl W. v. St Helena. Loosdrecht 27 v. Colombo n. Calcutta. Luna 27 v. Oran n. Lissa,bo"' Macoma 27 v. Liverpool naar Manoeran 28 te Singapore. Marcella 27 te Maria Theresia 27 v. Dublin n. Belfast. Marie Christine 26 te Par. Mariekerk p. 27 Dakar. Marietie Böhmer 27 op de Seine Marisa p. 27 de Burlings. Markab N. 27 v. Aarhus n. Riga Markelo 28 te Kopenhagen. Martha 26 te Port Talbot. Martien 27 te Tunis. Mascotte p. 27 Lissabon. Mataram 27, 220 m. NNO. v. de Bermuda's. Matthew 28 te Beckton verw. Medusa 27, 35 m. W. v. Wight Meerkerk 28 te Amstm. Meliskerk 26 v. Hamburg naar Bremen. Mentor p. 27 Lissabon. Meres N 27, 180 m. Z. v. Te- neriffe. Metropole 27 v. Caen n. Rouaan. Mies 27 op rede v. Brest. Mira 27 v. Antw. n. Gdynia. Missouri p. 27 Startpoint. Mitra p. 27 Perim. Modjokerto 27 v. Port Swet tenham n. Singapore. Myfem 27 in Kattegat. Mypuck 28 v. Rouaan n. Parijs Nederland p. 27 Egmond, naar Hamburg. Nelly p. 27 Hartlandpoint. Netta p. 27 Kaap Vilano. Nimrod 26 te Londen. Noordland 26 v. Garston naar Drogheda. Noordwijk 27, 160 m. ONO. v. Curacao. Notos p. 27 Porquerolles-eil. Oberon 27 v. Ciudad Trujillo n. Houston. Oostzee 27. 215 m. ZW. van Land's End. Ootmarsum 27, 250 m. NW. OrestesS 27, 520 m. WZW. van Flores. Overijssel 27 te Rottm. Ovula 27, 490 m. O. v. Pa ramaribo. Pacific 27 in de Firth of Forth geankerd. Pavo 27 te Partington. Pendrecht 27, 115 m. ZZO. v, Perna 27 in Straat Banka. Peter Swenden p. 28 Vliss. uitg Pieter Hubert 28 te Hull. Polyphemus 27 v. Belawan n. Amstm. Ponto 27, 10 m. N. v. Kaap Palos. Aagtedyk 28 te Rio Janeiro. Aalsdyk 27 te New York. Aardyk p. 27 Wight. Abbekerk 27, 900 mijl W. v. Cochin. Adinda 27, 410 mijl Z.Z.O. v. A ra mem non 27 v. Maracaibo n. I Ponza 27 te Terneuzen, Haiti Alavarirf»,- 97 Ba Aeatha 27 v. Djakarta n. Pladju Ahoy 27, 200 mijl N. v. Tersch. Albireo p. 27 Fern. Noronha. Alblasserdyk 28 te Mobile. Alchiba 27, 60 mijl Z.W. v. Ouessant. Alderamin 28 te Aden. Aletta 27 v. Makassar n. Pladju Al garve 27 te Swansea. Alioth 27 v. Vitoria n. Rottm. Alja 27 in de Sont. Almdyk 30 bij Vliss. verw. Almkerk 29 te Suez. Alnati 28 v. B. Aires n. Rottm. Prins Alexander 27, 65 m. Z.W. v. Kaap Race. Prins Frederik Hendrik 28 te Hamburg. Prins Frederik Willem p. 27 Alicante. Prins Maurits 27, 100 m. N.W. v. Kaap Blanco. Prins Willem v. Oranje p. 27 Vliss. (ing.). Prinses Wilhelmina p. 27 South end. Pygmalion 27, 180 m. N. van Flores. Radja 28 te Rangoon. Henrica B. p. 27 Holtenau. Hondsrug 28 te Esbjerg verw. Ida Jacoba 28, 420 mijl N.N.O. v. St Vincent (C.V.). Ingeborg 27 te Bergen. Ivoorkust 26 te Lobito. Jason p. 28 Vliss. (uitg.). Java 27 te Morlaix. Jo 28 nog te W. Hartlepool, (slecht weer). Jongkind 27 te Stockholm. Lawak 24 te Vancouver Leemans p. 27 de Burlings Leuvehaven 28 te Gothenburg. Limburg 23 v. Los Angeles n. San Francisco. L°vePrwSUm 28 n'm') te Amslm Lydia 27 v. Helsinki n. Homina Cmrk6 V' NorrltoPiriS m Manto '28 te Rottm. Mariekerk p. 27 Dakar. MaG?n. vertr. 28 v. Maassluis n. Kolding. Marne 27 te Parijs. Maymere 29 bij Gibraltar verw. Midas 27 v. Bona n. Palermo. Mira p. 27 Vliss.. uitg. Mirzam N 26 te Casablanca. Monica vertr. 28 v. Billingham n. Silvertown. Muphrid N. vertrekt 28 v. Drogheda n. Dundalk. Nassauhaven 28 te Antw. Neeltje B 27 v. Liverpool naar Swansea. Nettie 27 te Great Yarmouth Noorderhaven 28 te Hull verw Nijenburgh 27 te Aberdeen. Ondina 26 op rede v. Singa pore. Peter 27 te Fowev. Poortvliet 28 te Galwav verw Prior vertrekt 28 v. Manchester n. Londen. Rema 27 v. Roscoff n. Ports- mouth. Rosemarie p. 27 Brunsbuttel. Runhaven 26 v. Brest n. Casa blanca. Schippersgracht 28 te Rottm. Silvaplana 27 te Kopenhagen. Silvretta 25 te Goole. Soemba vertrekt 28 v. Rouaan n. Gateshead. Stad Arnhem 20 te Kuweit. Straat Makassar 25 te Sin gapore. Strabo 27 te Amstm. Strijpe 28 te Boness (slecht weer). Ternate 27, 130 m. NW. van Djeddah. Tjimenteng 26 te Montevideo. Toos 27 te Cork. Urmajo 27 v. Ipswich n. Blyth Vesta p. 27 Vliss., uitg. Vivo 27 v. Vliss., n. Middlesbro Vrijburgh 27 te Bordeaux. Walcheren 27 v. Glasgow naar Swansea. Walen burgh 27, 105 m. NW. v. de Girondemonding. Waterland 26 te Montevideo. Westkust 26 v. Liverpool n. Asunsion. Wieldrecht 28, 230 m. OZO. v. Malta. Wim 27 te Garston. LOBITH, 27 JANUARI Gepasseerd voor 13 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: Zaanland, Heek; Hendrika, Neijenhuizen; Bonaire, Georgetown naar Amsterdam, 27 van Grenada. Groote Beer, New York naar Rotterdam, 28 te Southampton. Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam naar Australië, 27 op 500 mijl Z.W. van de Cocos- eilanden. Maasdam 28 van Norfolk te Trinidad. Nieuw Amsterdam, New York naar San Juan, 27 op 330 mijl N.N.O, van Turks-eiland. Oranje, Amsterdam naar Dja karta, 27 op 30 mijl O.Z.O. van Aden. Rijndam, Rotterdam naar New York, 27 van Cobh. Waterman. Amsterdam naar Kaapstad. 27 op 340 mijl Zuid van Dakar. Willem Ruys, Djakarta naar Rotterdam, 28 te Napels. Zuiderkruis, Wellington naar Amsterdam. 27 op 630 mijl O. Z.O. van Pitcairn-eil. SLEEPBEDRIJF Blankenburg 27 van Zee naar Rotterdam (assistentie Pan. tanker .Apache Canyon") Cycloop passeerde 27 Oues sant naar Bordeaux. Goeree 27 van IJmuiden te Memel, met bok. Oceaan passeerde 27 licht schip Royal Sovereign naar Rotterdam, met zuiger en bak. Oostzee 27, 170 mijl ZW. van Finisterre naar Paranagua, met zuiger en sleepboot» Tyne 27 v. Bromboro naar Lissabon. Witte Zee 27 van Delfzijl naar Dohah (Perzische Golf), met ponten. Zwarte Zee passeerde 27 ZW van Bermuda's naar Newport News, met „Duivendyk". VAN 28 JANUARI Rheinfelden 1.91 (—0.05); Breisach 1.06 (—0.10); Straats burg 1.78 (—0.071; Maxau 3.02 0.04); Mannheim 2.10 (- 0.17) Mainz 2.14 (—0.23)Bingen 1.46 (—0.20); Caub 1.52 (—0.331; Trier 1.65 (—0.17); Coblenz 1.83 ((—0.28); Keulen 1.69 (—0.501; Ruhrort 4.08 0.57)Lobith 10.52 (—0.44)Nijmegen 8.43 0.36); Arnhem 8.38 0.331; Eefde (IJssel) 3.63 (—0.19); Deventer 2.67 (—0.13); Monstn 55.50 0.10); Visé 50.57 - 0.77) Borgharen 40.80 1.20) Bel- feld 11.62 (+0.30); Grave (be neden de sluis) 4.68 0.12); Namen 1.62 (onv.). HOOG WATER TE ROTTERDAM 29 Jan.: Ie tij 11.29 u„ 2e tij -. HOOG WATER TE DORDRECHT 29 Jan.: Ie tij 2e tij 12.31 uur. PASSAGIERSLIJST „WILLEM RUIS" Op ons bureau ligt ter Inzage de passagierslijst van de „Wil- lem Ruys", die 3 Februari a.s. van Djakarta te Rotterdam wordt verwacht. SCHEVENINGEN, 28 Jan. Prijzen verse vis: grote tong f 2.182,21, groot middeltong f 2,06—2,15, klein middeltong f 1,91—2,05, tong I f 1.551.66. tong II f 1.45—1.54, tarbot I f 2,142.27. tarbot II f 1.50— 1.65, tarbot III f 1.151.25, tar bot IV f 0.75—0.85, griet I f 1.10, griet II f 0.70, alles per kg Grote schol I f 19. grote schol II f 26, groot middelschol f 3447,50, schol II f 22—24.80, schol III f 13.80—16, wijting f 25—26.50. kabeljauw f 55, middel kabeljauw f 55, kabel jauw I f 38—43, kabeljauw II f 31. kabeljauw III f 28, kuit f 39,50, alles per kist van 40 kg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7