m tenten graden vorst Duizend man dertien „Op Korea was kou beter te verdragen bij GiD BIJ RESEARCHWERK VOOR HETELUCHTMOTOR Noodwet radio-amateurs in oprichting m SLAGEN ZUIGELING BRACHT GEMEENTE BESTUUR IN IMPASSE WINTERHANDEN EN WINTERVOETEN HET VONNIS DER KINDEREN Surprise" bracht winterse verrassingen „Veel geleerd" 7 Werd koudgas-koelmacliiiie uitgevonden School zonder leerlingen 3V4 pet. Ned. Staats lening 1954 Deventernaren niet te spreken over aan te bieden liuis Geen vogelpark in Apeldoorn Nieuwe film van Claude Autant Lara Les uit de ramp Romme en Rome Fokkers S14 voor Amerika? PAGINA 3 VRIJDAG 29 JANUARI 1954 V) Kap. Spier had géén koude voeten „Nog een paar dagen blijven Vochtig en guur PAAR Eert buitenkansje voor de Dames! dupont kristal nylons Hoofdonderwijzer bleef alleen over Op inschrijvingen 34 pet. toegewezen Van het gisteren op de drie en een kwart procent Nederlandse Staatslening 1954 ingeschreven bedrag wordt 34 pet toegewezen, zo deelt het ministerie van Financiën mede. COLLECTE IVAS SLECHT jnn „SADKO", EEN RUSSISCH SPROOKJE Burgerlijkefilm van Alexander Ptoesjko Henk van der Maze. Onderhandelingen tussen Nederland en de V. S. „Een lange onderbroek en daarover nog een korte was liet voorschrift voor de 1000 militairen, die gisterennacht in Twenthe bij dertien graden onder nul in tenten op de Holterberg kampeerden. En over die twee onderbroeken de broek van de battledress en daarover nog een werkbroek, die tegen de wind de beste beschutting bood. Van boven enige lagen kleren: een hemd, een borstrok met lange mouwen, een overhemd, een pullover en het jasje van de batlledress en tenslotte dan nog daarover e lange winterjas. Ziedaar het tenue voor oefening „Surprise Maar al deze voorzorgsmaatregelen konden niet verhindcien, r at e lage temperatuur de dapperen nog tal van verrassingen bood. Zo ontdekte de. man, die, keurig als thuis, zijn gebit 's avonds in een kopje water bij zijn slaapstee had gezet de volgende morgen zijn tanden in een ijsklompje waren geconserveerd. En dan de kolonel, die s avonds netjes u^ekleed in zijn slaapzak was gekropen, maar de volgende morgen ei oer, dat hij met zijn verkleumde vingers een uur nodig had om zijn toilet te maken. Van dit moment sliep hij maar als de anderen in zijn batlledress en hij heeft zich er best bij bevonden. 'VV.VVVW"I Dat waren dan een paar ervaringen, die de mannen van de staf van het Eerste Legerkorps opdeden sinds zij Dinsdag voor de oefening „Surprise (de verbindingsdienst was Maandag al ter plaatse) naar de Holterberg waren ver trokken om nu eens precies uit te zoe ken. wat een soldaat in de koude nodig lieeft. Vandaag zouden zij weer naar huis teruggaan. Al waren de ervaringen vaak negatief, men heeft er, zoals generaal Opsomer zeide, zeer veel van geleerd en men is in Nederland weer een stapje dichter ge komen bij de oplossing van het probleem, hoe de soldaat het beste te kleden tegen winterso omstandigheden. Tot dusverre hestaat in het Nederlandse leger geen speciale kledij, die bescherming p1®"* tegen grote koude, maar het rapport, dat over deze oefening wordt uitgebracht, zal waarschijnlijk een aantal suggesties op het terrein der speciale winterkleding opleveren en daarmee misschien de stoot geven voor een aanpassing in deze. Winddichte overkleding is volgens des kundigen een eerste vereiste. Het juiste schoeisel voor de winter is een probleem, waarmee men zich ook in het buitenland sinds jaren be zig houdt. Het dichtst bij de oplossing ervan is men misschien gekomen in Korea, waar de Amerikanen thans speciale laarzen dragen, die beschut ting bieden en tegelijk niet te zwaar zijn om er een mars mee te maken. Kapitein Spier, die enige tijd geleden uit Korea is teruggekomen, droeg deze laarzen op de Holterberg en hij is waarschijnlijk een van de weinigen ls het veel droger en dan kun je de kou beter verdragen". Men kon overigens niet zeggen, dat hij er niet op gekleed was met zijn bontmuts en zijn winddicht jacket en dito broek. De Nederlanders hebben, reeds gezegd, getracht zich met de middelen, die hun ten dienste stonden, zo goed mogelijk te beschutten. Het dikke pak kleren was dus een min of meer provisorisch geheel, dat het overigens niet zo slecht heeft ge daan, gezien het feit, dat de dokter het heel stilletjes heeft gehad. Geen enkele man heeft men, volgens hem, moeten af voeren en in slechts acht gevallen is sprake geweest van een lichte bevriezing van vingers of tenen of bevangen zijn door de koude. Voor de dokter zelf was deze oefening eveneens zeer instructief, omdat hij heeft gemerkt, dat sommige van zijn zalven bij lage temperatuur bevriezen en daarmee onbruikbaar worden. Een ander probleem waarmee het Eerste Legercorps te kampen heeft gehad was de watervoorziening. Een deel van het water werd aangevoerd uit de Schipbeek, waarin men een benzinebrander had drijven om de beek open te houden. Vandaar werd het water in tankwagens gepompt, doch bij aankomst in de leger plaats bleken dan veelal de kranen van de tanks bevroren te zijn. Omwikkelen van kranen lijkt in den vervolge dan ook een eerste vereiste. De gehele staf sliep in tenten, waarbij is gebleken, dat het zich ingraven grote voordelen biedt. Een aatal officieren sliep de eerste nacht op een stretcher, maar dat is hun slecht bekomen. Toen zij zich de volgende dag tot onder het maaiveld had den ingegraven, bleken de slaapzak en dc- drie dekens een veel betere beschutting lf geven dan op de misschien iets comfor tabeler stretcher. Aan dit grootscheepse kampement wa> tevens eer stafoefening gekoppeld en zo heeft men het deze dagen druk gehad met de oorlog op papier. Het moreel van de troep was beter dan wij het ons in deze barre omstandigheden hadden kunnen denken. „Wij willen best nog een paar dagen blijven", zeiden een paar soldaten, die anders hun militaire tijd grotendeels op de bureaux van de staf doorbrengen. En als u het ons vraagt de generaal ook wel, die als enthousiast berg beklimmers wel wat, kou is gewend en zich in zijn bergschoenen kennelijk op zijn ge mak voelde. geweest, die geen last van koude voe- worden Tijdens een vergadering van ingenieurs en natuurkundigen is gisteren in het ge bouw van de Technische Hogeschool te Delft een laboratoriummodel van een zgn. koudgaskoelmachine gedemonstreerd. Deze machine, die reeds haar toepassing vindt in de Philips laboratoria, berust, naar men ons van de zijde van Philips, mede deelt, op een geheel ander principe dan de tot nu toe gebruikte koelmachines. Aan de kop van de cylinder worden namelijk zulke lage temperaturen bereikt, dat de buitenlucht erop condenseert en vloei baar wordt. Per uur produceert de ma chine ongeveer zes liter vloeibare lucht. Zij is uitermate geschikt voor het be reiken van temperaturen in het gebied van 80 tot 200 graden Celsius onder nul. Men mag echter niet verwachten, dat zij voor het huishoudkoelgebied gebruikt zal ten heeft gehad. Koud was het er ongetwijfeld, zo koud zelfs, dat de Amerikaanse brigade-gene raal Ward, hoofd van de Shape Trai nings Missie in Nederland, zeide, in Korea een vijftien graden lagere tempe ratuur beter te kunnen verdragen, dan de tien graden, die het hier gisterenmor gen nog vroor. „Het is de vochtige, kou, die het hier zo guur maakt", zo zeide hij. „Op Korea Dr J. W. L. Kohier, hoofd-physicus in het natuurkundige laboratorium van Phi lips, heeft na afloop van een lezing met een model het principe gedemonstreerd, waarop de machine berust. De vinding werd mogelijk door rescarch- werk, dat tot dusver aan de hctcluchtmo- tor is verricht. De ervaring- die men in dit research- werk heeft opgedaan, maakte hel mogelijk de koelmachine in betrekkelijk korte tijd te realiseren, al zal de productie in de fabriek uit dc aard der zaak nog wel enige tijd vergen. De vinding mag overigens gelden als een voorbeeld, waaruit blijkt, dat fun damenteel onderzoek op een gebied be langwekkende technische toepassing op een ander gebied tot gevolg kan hebben. Het ziet er naar uit- dat de betrekkelijk eenvoudige koelmachine, die klein is van formaat, ten opzichte van de thans ge bruikte grote aggregaten, in de behoefte aan vloeibare lucht zal kunnen voorzien op die plaatsen, waar men niet al te grote hoeveelheden tegelijk nodig heeft- Donderdag hebben stafofficieren van het eerste legercorps op de Holterberg tussen Deventer en Almelo een icinter- oefening gehouden. Dc oefening „Sur prise" geheten beoogde o.a. een studie te maken van nog ontbrekende winter- uitrustingVerrassend was dan ook. het verschil in ivinteruitmsting van deze geallieerde officieren. Van links naar rechts majoor M. Wolfson (Ver. Staten kolonel D. G. Loch (Engeland), luit.- gen. A. Th. C. Opsomer, commandant van het eerste Nederlandse leger corps, brigade-generaal R. W. Ward (Ver. Staten) en luit.-kol. P. D. Boy (Ver. Staten). Morgen 9 uur beginnen wij met de verkoop van fantastische partij Eerste keus. Lang model met naad, "ersterkte hiel en teen en e-l-a-s-t-i-s-c-h boord. 15 denier, 51 gauge. I oor ongekend lage prijs. PLEINWEG 196 BINNENWEG (Van onze correspondent.) De gemeenteraad van Kcrkkrade heeft Donderdagavond besloten de Kroon ont heffing te vragen van de verplichting tot het instandhouden van een openbare lagere school ter plaatse. De raad is daartoe overgegaan roet het oog op het feit, dat de Kcrkraadse openbare school een niet bepaald florerend bestaan leidt. Zjj bestaat namelijk alleen uit een „hoofd", de heer J. Wetzeler, die met kerstmis zijn enige en laatste leerling zag vertrekken. Met deze éne leerling had meester Wetzeler tenminste nog iets om handen. Nu kan hij niets anders meer doen dan rustig zyn eervol ontslag, dat hem met ingang van 1 Mei a.s. zal worden verleend, afwachten. De school heeft niet altijd zo'n kwij nend bestaan geleid. Een eeuw geleden startte zij met een dikke honderd leer lingen en vijftig jaar geleden telde zij er zelfs bijna vierhonderd. De drukte van toen kent meester Wet zeler echter alleen van horen zeggen. Op een andere manier heeft hij het intussen toch ook wel een tijd lang erg druk ge had. Dat was enkele jaren geleden, toen zijn school nog zeven leerlingen telde. Die hoorden namelijk alle zeven in een andere klas thuis, zodat meester Wetze ler destijds zevenvoudig meester en nog hoofd ook moest zijn. Het gemeentebestuur van Deventer had zich oorspronkelijk voorgesteld om Za terdag a.s. ter gelegenheid van de viering van de geboorte van de 50.000ste inwoner van de koekstad, een receptie ten gemcen- tehuize te houden. Hiervoor waren „alle Deventenaren uitgenodigd". Thans heeft het gemeentebestuur bekend gemaakt, dat deze receptie wellicht geen doorgang zal vinden. Men heeft geen reden hiervoor opgegeven. De burgerij heeft nogal flauwtjes ge reageerd op de oproep van het gemeente bestuur tot het vormen van een fonds, waaruit het bouwkapitaal van het aan de 50.000ste te schenken huis zou moeten worden gefinancierd. Zaterdag was een collecte gehouden, maar de opbrengst is (Advertentie) Als het weer koud en nat tegelijk is, I kachel of droogstraler daarvoor ge- beginnen bij sommige mensen handen en geschikt. Maar dat is niet zo, omdat het voeten te jeuken en krijgen een paarse kleur. In ernstige gevallen ontstaan er zweren, die moeilijk genezen. De oorzaak van deze aandoening is een storing in dc regeling van de bloedsom loop, die wordt bevorderd door het lopen met dunne kousen cn met onbeschermde handen. In het onderhuidse weefsel liggen zenuwlichaampjes, die de bloedsomloop regelen en die bij verwarming verwijding der bloedvaten ten gevolge hebben. Het verwarmde gebied wordt sterker door bloed, waardoor bouwstoffen in grotere hoeveelheden worden aangevoerd en af braakproducten sneller worden afgevoerd De moeilijkheid is om voldoende warmte te krijgen op de plaats, waar de regulateurs liggen. Warme doeken of kruiken moet men zó heet maken, dat men, voordat dit resultaat wordt bereikt, grote kans heeft het huidoppervlak te verbranden. Beter is het dan ook om warmte toe te voeren in de vorm van straling, waar bij alleen daar warmte ontstaat, waar de straling wordt vastgehouden in het weefsel. Dat is mooi, zal men zeggen, want dan is dus iedere kachel, straal- doordringend vermogen van stralen afhankelijk is van hun golflengte. De meeste stralen dringen niet door en zijn dus onbruikbaar. Slechts zeer bepaalde stralen uit het z.g. infrarood-gebied kun nen tot in het onderhuidse weefsel, waarin de regulateurs gelegen zijn, doordringen Philips „Infraphil" levert deze stralen van de enig juiste golflengte in maximale hoeveelheid Bij bestraling van winterhanden en wintervoeten door rhiddel van de Philips „Infraphil" verdwijnen de jeuk de pijn en de zwelling spoedig, de gezonde huids kleur keert weer en ook de zweren genezen sneller door de verbetering van de bloedsomloop. Men kan ook deze aandoening beter voorkomen dan genezen, door een goede voeding met een voldoend kalkgehalte (Yi liter melk per dag) te gebruiken, door warme kleding te dragen, door te zorgen voor lichaamsbeweging, die de bloeds omloop bevordert en door in dit seizoen 1 of 2 maal per dag 5—15 minuten te bestralen met de Philips „Infraphil". Bovendien kan Philips „Infraphil" (prijs 37.50), een uitkomst betekenen voor de behandeling van o.a. wonden, kneu zingen, ontstekingen en spierrheumatiek. zeer slecht geweest, hetgeen overigens door de burgemeester in de Maandag avond gehouden raadsvergadering ook is medegedeeld. Geruchten willen men heeft in tegenstelling tot vroeger geen opgave van de opbrengst verstrekt dat de collecte slechts ruim honderd gulden zou hebben opgebracht. Normaal rekent men toch altijd op zeker duizend gulden voor zo'n openbare inzameling. Tot nu toe heeft men voor een „eigen huis" voor de 50.000ste bij elkaar: bouw grond van de gemeente a 1500, mits ho gere organen de goedkeuring hieraan niet onthouden, een collecte-opbrengst (welke ..droevig" is genoemd) voor het bouwka pitaal en slechts hang-' en slotwerk van een firma, terwijl men een beroep op be drijven en middenstand -had gedaan om .•materialen", zoals behangsel, meubile ring enz. te schenken. Er is druk gepolemiseerd, op straat, in wacht- en huiskamers en ook in de plaat selijke pers over het idee van het ge schenk. De burgemeester heeft in het openbaar scherp gereageerd op sommige uitlatingen. Maar dat neemt niet weg, dat nagenoeg iedere Deventênaar liever een blijvend gemeenschappelijk .iets als „ter eeuwige gedachtenis" zou hebben willen zien bij deze gelegenheid. Men heeft voor namelijk meer gevoeld voor een fonds voor het jeugd-werk zoals ook de raad te kennen heeft gegeven. Nu hebben enkele zakenlieden het ge meentebestuur in zoverre uit de impasse geholpen, dat men heeft beloofd het be nodigde kapitaal bijeen te brengen- De gelukkige vader echter heeft nog steeds geen beslissing genomen over wat hij wil. De feestvreugde is met dat al danig ge zakt, maar daar voelt de ruim drie da gen oude Lembertus Kwakkel zich hele maal niet schuldig aan en, hoe onmondig en jong hij ook is, het gemeentebestuur van zijn stad heeft hij reeds nu al in een impasse gebracht Apeldoorn krygt goen vogelpark. In de Donderdagmiddag gehouden raadszitting is namelyk het voorstel om aan de stich ting, welke het park zou gaan beheren, een geldlening van f 365.000 te verstrek ken, met 19 tegen 17 stemmen verworpen. Precies een jaar na de watersnoodramp j PTT. ir H. Mak heeft men van overheidswege P gelanceerd een noodnet in 'iet leven e roepen voor radio-zendamateurs. "et werk van deze kleine amateurzendertjes is in de dagen van de ramp van dc aller grootste betekenis geweest. Dc directeur-generaal van PTT, dc heer L. Neher. heeft een rondschrijven gezon den aan alle radiozendamateurs, die in ons land ovcr een zendvergunning be schikken. met het verzoek zich beschik baar te stellen voor dc vorming van zulk een noodnet, dat in mogelijke dagen van rampspoed grote diensten zou kunnen be- wijzen. Gebleken is - zo schrijft de heer Neher in deze brief - dat het werk der radio amateurs bij de Februanramp 1953 van onschatbare waarde is geweest Daarom wordt er naar gestreefd een amateurnood- net op te bouwen, waarvan de leiding in handen zal worden gelegd van de heer A. S. M van Schendel, hoofd van de bijzon- dcre radiodienst bij de PTT, onder suPev- visie van de hoofdingenieur, belast met de leiding van het radiolaboratonum var. In het afgelopen jaar is de vorming van dit noodnet voorbereid door hel bestuderen en vaststellen van de frequenties, welke voor dit doel het meest geschikt zijn; van de werkwijze, die moet worden toegepast en het nemen van ad ministratieve maatregelen. Over hun werk in de rampdagen van vorig jaar hebben dc amateurs rapporten ingediend, die hebben geleid tot een ge bundeld uittreksel. Op l Februari a.s., de herdenkingsdag van de ramp, zal het boekje „Kanaal 3700", dat over dit werk alles vertelt, het licht zien. De titel van dit herdenkingsboekje is ontleend aan het feit dat Kanaal 3700 het kanaal op de 80 meter band was, waarop de amateurs Claude Autant Lara heeft met de verfilming van de roman van Paul Vialar „Monsieur Dupont est mort" een product gemaakt, dat in vele opzichten interessant is, maar ook veel feilen vertoont. Men kan zeggen, dat deze nieuwe film van de Franse regisseur, die hij uoemde „Le bon Dieu sans confession" eti die in Neder land wordt vertoond onder de titel „Hét Vonnis der kinderen", op meesterlijke wijze dc bourgeoisie in Frankrijk tekent, maar dat dit geschiedt volgens een reeds bekend procédé, waar bij voornamelijk het acteer talent van Henri Vilbert hei geheel draagt. Deze acteur kreeg voor zijn creatie van Monsieur Dupont tijdens het filmfestival te Cannes de prijs voor de beste acteer prestatie. Wlnkdenkring van de radio-amateurs hoopt men, dat het noodnet spoedig gevormd zal zijn, zodat men kan aanvangen met oefeningen, welke een paraatheid in g van nood zouden garanderen. Deze n°°d- netten bestonden reeds lang in sinds kort ook in Engeland, waar men een les heeft getrokken uit het grote nut, dat het, geïmproviseerde noodnet tijdens de ramp in ons land heeft bewezen. ffl«S In Claude Autant Lara's film „Het vonnis der kinderen" speelt Danielle Darrieux een vrome, die alles doet om zich te verzekeren van een mate van welstand, die zij door haar afkomst kent en onmisbaar acht voor haar geluk. De Franse titel slaat op de opvatting, dat iemand, die volkomen rechtschapen leeft, de H. Communie kan ontvangen zonder te hoeven biechten Deze figuur is in de film Janine Prèjoul (Danielle Darrieux) een vrouw, die echter alles behalve een heilige kan worden ge noemd, maar die eerder een onscrupu leus wezen is, dat voor niets uit de weg gaat om het familiekasteei, waarop zij woont en dat in staat van verval is; zonder dat haai echtgenoot kans ziet voldoende geld te verdienen om het landgoed te onderhouden, te redden en zichzelf een materieel onbezorgd leven te verzekeren. Zij gaat daartoe een soort verhouding aan met Dupont maar een verhouding, die nauwelijks deze kwalifi catie verdient, omdat zij steeds Dupont herinnert aan zijn gezin en alles in het werk stelt om hem bij zijn gezin te hou den door zichzelf „weg te cijferen" in de hoop, dat de tijd uitkomst zal brengen en dat zij door één van haar handige manipulaties kans zal zien, een deel van het vermogen van Dupont in handen te krijgen, zonder daartoe „onoorbare" din gen te hebben gedaan. Zorgvuldig bouwt zij haar plannen, maar de fundamenten van haar handige bedrog bezwijker en men kan zeggen, dat Dupont's dood haar gedeeltelijk weliswaar de satisfactie bezorgt dat zij een schuldbekentenis krijgt, maar dat haar opzet haar eigen man te behou den mislukt. De Nederlandse titel legt het zwaarte punt meer op een ander facet, n.l. op de verhouding van Dupont tot zijn kinderen. Het gezinsleven van de Dupont's is verre van ideaal. De vrouw is een luxueuse domoor en de kinderen weten, dat het tussen de ouders niet volmaakt harmonieert. De zoon verwijt zijn vader, dat hij oneerlijk is. De doch ter echter beschouwt haar vader als iemand, die zij haar moeilijkheden kan vertellen. In de dialogen tussen vader en kinde ren komt een opvatting naar voren, die misschien voor bepaalde kringen kenmer kend is, maar die in haar algemeenheid toch niet opgaat. „Wij nemen wat we kunnen krijgen, omdat we niet weten, of we er morgen nog zijn", zegt de dochter. Wij beschouwen dit als een leuze, die eenzijdig het probleem van de losgesla gen jeugd stelt De stemming om van het moment te profiteren, is niet_ ken merkend voor de hedendaagse jeugd, alleen voor bepaalde categorieën. Het procédé van Claude Autant Lara roept reminiscenties op aan zijn vorige film „Le Diable au corps". Hij spint zijn verhaal uit als een retrospectie rond een begrafenis, zodat gaandeweg de zin van het geheel uit de vaagheid naar voren treedt, waarbij steeds vooral de uitmun tende sfeertypering treft Ons bezwaar is, dat de dialogen elkaar opvolgen, zonder dat aan de camera een andere functie is toebedeeld dan te zor gen voor een goede fotografie. Van een beweging tussen de beelden is nauwe lijks enige sprake. Op zijn best is de in stelling van de camera soms interessant, maar het geheel maakt een indruk van langdradigheid en men moet wel zeer veel belangstellen in het werk van deze cineast, wil de toeschouwer zich door de vele dialogen niet vervelen. Bu. Het Russische volk heeft een kinder lijke ziel, 10 hoort men wel eens beweren. Hoe dat zij dc Russische film .Sadko", die aangekondigd is als het nieuwste meesterwerk van regisseur Alexander Ptoesjko, geeft wel aanleiding tot de conclusie dat er in dit bewering een flinke dosis waarheid schuilt. Daar mee wil niets kwaads gezegd zijn Want in dc film „Sadko" wordt op charmante wijze aan die kinderlijkheid tegemoet gekomen. Het verhaal is een sprookje, dat als alle goede sprookjes een edele strekking heeft. Een strekking, die niets te maken heeft met verhoogde productie of vijfjarenplannen. Wat dit betreft zou het evengoed een Hollywoodproduct kun nen zijn, of wat men achter het IJzeren Gordijn een „burgerlijke" film noemt. De toeschouwer volgt de rechtschapen held en zijn wakkere metgezellen op een tocht over de wereld, speurend naar het geluk, dat zij willen veroveren voor de goede oude stad Novgorod. Dat geluk zou belichaamd zijn in een wondervogel, die zij na vele avonturen eindelijk vin den in een ver Indisch land. Zij weten die vogel in hun bezit te krijgen, doch daarmee blijkt het vurig gewenste geluk niet verkregen. Dit doet hen beseffen, dat ieder het geluk in zijn eigen om geving moet zoeken. De terugreis wordt aanvaard en in Novgorod blijkt de ge liefde van de held al te wachten om hem het ware geluk te geven. „Sadko" kan men waarderen, zoals men van en met rijke kleuren geïllus- MARCUS BAKKER van „De Waarheid" heeft zijn rode vrienden (nou vrien den) van de P.v.d.A. een alarmkreet doen horen. „Kijk uit voor die Romme", want hij is op de Partijraad van de K.V.P. bezig geweest jullie partij een loer 1e draaien met zijn dwang tot kleur beken nen. Die Romme zegt, dat het om de zie len gaat. Maar daarom gaat het niet in de eerste plaats. Het gaat om de centjes. Het is nodig, dat de P.v.d.A.-ers en N.V.V.-ers deze dreiging achter Romme's woorden zullen doorzien. Rode Marcus geeft (rara wat is dat'i anderzijds ook weer volkomen toe, dat de strijd die om de zielen een belang rijke plaats inneemt. U wenst de reden waarom te weten. Marcus Bakker fluistert het u in. De ondernemers hebben er nog altijd belang bij, dat de arbeiders in de kerk tot gehoorzaamheid en lijdzaamheid worden aangemaand. Het zou meer „volgens Marcus zijn, als die rode Bakker eens een jaar in de verschillende katholieke kerken de predi- caties volgde en eens terdege kennis nam van Pauselijke cn bisschoppelijke brieven. Kolommen „flinke taal" over rechten der arbeiders en tekortkomingen van onder nemers en bezitters zou de „Waarheid"- schrijvermet citaten van herderlijke schrij- vens kunnen vullen. Doch de „Waarheid"- redactie kijkt wel uit. Alle heil komt alleen van Moskou. „Het Vrije Volk" daarentegen stelt Romme naar aanleiding van zijn rede heel rustig een vraag, n.l. Onwil of onbegrip? Heel deftig schrijft de hoofdredactie van -t rose blad: „Het is bijzonder teleurstellend, dat een figuur als prof. Romme, die beter weten kan en moet, de behoefte heeft om nog eens met een dergelijke bewe ring te komen aandragen. In het begin selprogram van de PvdA staat met evenveel woorden: „Zij erkent het innig verband tussen levensovertuiging en politiek inzicht en waardeert het in haar leden, als zij dit verband ook in hun arbeid voor de Partij duidelijk doen blij ken". Kan men van een politieke partij, die dit in haar beginselprogram heeft staan en dit acht jaar in de practiik heeft gestaafd, in ernst volhouden, dat een dergelijke partij zich verschuilt ach ter het scherm der neutraliteit?" We hebben een sterk vermoeden, dat Romme dat beginselprogram van de P.v.d.A. uitstekend kent, maar dat hij zich evenals wij in de practijk genomen voelt. Een partij kan alles, ook handelen „in verband met levensovertuiging" wel be amen, doch wat is het resultaat van die beamingsactie? Nul voor het katholieke standpunt. De P.v.d.A. heeft in de afgelo pen acht jaar gelaveerd, omdat de K.V.P. een uitermate belangrijke partner was. Hoe zou de politieke en sociaal-econo mische lijn zijn geweest wanneer de P.v.d.A. het dubbel aantal leden van nu en de K.V.P. de helft van haar getal had gehad. Bijv. ten aanzien van de kinder bijslag, en het beleid ten aanzien van het katholieke grote gezin in het algemeen, hulp aan de middenstand en bedrijfs beheer. De grote massa van de P.v.d.A. staat krachtens haar leer het doet er niet toe of zulks in een program min of meer wordt verdoezeld op een levensbasis zonder God, op de grondslag van het ma terialisme. Nu kan men in dat Groothan delsgebouw van de P.v.d.A. een kamertje inruimen voor katholieken en christelijke broeders. Hun stem wordt gesnlbord en overstemd. De signatuur van de P.v.d.A. is rood. Het voor zijh houden van deze erkenning is van een zekere huichelachtig heid niet vrij te pleiten. De-hoofdredacteur-van-Het-Vrije-Volk kan dat misschien gereserveerdheid noe men. Het feit blijft. In diepste wezen is de P.v.d.A. godloos en materialistisch. Daarom eisen we als Romme: kleur bekennen. En voor de rest houden we naast Romme aan Rome overeenkomstig het jongste advies van de Franse kardinalen en bis schoppen inzake het probleem van de priester-arbeider. Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, heeft in een toespraak tot leiders van de Katholieke Actie erop gewezen, dat „er gebeden moet worden voor de priester-arbeiders, wier zaak moeilijk en gecompliceerd is, opdat zij gehoorzaam en gedisciplineerd blijven". De bekende, oude kardinaal Saliège van Toulouse verklaarde tijdens een diocesane priestervergadering nadrukkelijk, dat de katholieken zich moeten hoeden voor ver standelijke hoogmoed. Mgr Alfred Ancel, wijbisschop van Lvon, voor zijn bisschopswijding zelf directeur van een groep priester-arbeiders en een van de grootste voorstanders ervan, gaf toe, dat de beperkingen, opgelegd dooi de H. Stoel, het gevolg zijn van fouten en dwalingen, die de priester-arbeiders be gaan hebben. Mgr Ancel verklaarde tenslotte, dat het probleem van de H. Vader hierin bestaat, dat Hij de ongeschondenheid van het pries terschap wil bewaren zonder het noodza kelijke werk onder de arbeiders op te geven. De Paus zal ons zeggen wat er van de nacht is. We verwachten richtlijnen van het Vaticaan. Jammer, dat nog in zovele katholieke gezinnen K. Voskuil zijn predicaties houdt of Marcus Bakker en andere rode profe ten mogen komen zwammen. treerd sprookjesboek geniet. Het verhaal wordt op boeiende wijze verteld. De ta ferelen, die voorbij trekken, zijn een lust voor het oog. Op een fantasietje meer of minder wordt niet gekeken. De held wordt aan de financiële middelen voor zijn onder neming geholpen door een dochter van Neptunus. die gecharmeerd door zijn zang en muziek plotseling uit het water tevoorschijn komt, hetgeen op nuchtere geesten een komische indruk maakt. Later wordt nog alweer door toedoen van deze verliefde Neptunus- dochter door Sadko een tochtje onder water op een zeepaardje gemaakt. Toch is er een typisch verschil met de wijze, waarop Hollywood bijvoorbeeld een Oosters sprookje pleegt te verfilmen. Een verschil, waaraan het meer beschou wende karakter van de Slavische ziel in tegenstelling tot de Westerse dadendrang ten grondslag ligt. Dit doet weldadig aan. Het is de verdienste van dit Russische product, van het begin tot het einde te boeien, zonder dat daarbij zeer opwinden de tonelen en muziek te hulp moeten worden geroepen. Kinderen van alle leeftijden zullen zich met „Sadko" ongetwijfeld kostelijk kun nen amuseron, zonder dat nochtans de muren zullen daveren van het lachen. De H. 'Van onze Haagse redactie) T. Nederland en de Ver. Staten zijn sindi je tijd onderhandelingen gaande over de levering van een aantal Fokker S 14 toestellen. Dit zijn militaire lesvlieg- tuigen met straalaandrijving. Zoals men zich zal herinneren, heeft minister Algera bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer mede gedeeld, dat deskundigen van de Nato dit toestel zouden beproeven op zijn kwali teiten. Dit is inmiddels geschied, maar omtrent de resultaten kan nog niets wor den bekendgemaakt, zo werd ons gisteren door de luchtmachtvoorlichtingsdienst me degedeeld. De bovenvermelde onderhandelingen wettigen echter enig optimisme dienaan gaande. Toch is er, zijn wij wel ingelicht, geen sprake van een zeer grote order- Hit zou namelijk om acht a tien toestellen gaan. Zoals bekend, heeft de Nederlandse luchtmacht een order van twintig machi nes lopen. Naar verluidt zou de Amerikaanse be stelling als tegenprestatie gelden voor de Nederlandse bereidheid om oliën en vas ten uit de Amerikaanse surplusvoorraden te kopen. Het knelpunt in deze kwestie is, hoe Amerika de tegenwaarde in gul dens denkt te besteden. Daaromtrent is nog geen overeenstemming bereikt. Het is niet vreemd, dat Nederland althans een deel van deze guldens voor de aanko. p van S 14 toestellen besteed zou will sn zien Of de Ver. Staten daartoe bereid zijn hangt af van de vraag, hoe het Ame rikaanse ministerie van oorlog, dat de'? kwestie nog steeds in studie heeft, daar over denkt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3