Loodzivare bagage van ALLE problemen Regering-Fanfani afgetreden Sneltrein reed op menigte in H. Vader moet nog rust houden Geschiedenis haar lievelingsvak Bootverbindingen moeilijker worden steeds r t Water bedwongen towel door dijken als door de vorst J Veenendaal door ontploffing gewekt IJssel-ijs bij Deventer onwrikbaar IN TWEN THE EN VIJFTIEN GRADEN VORST! Maandag 1 Februari 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Critiek op Eden's plan Gromyko - „Het standbeeld" Onrust in Syrië nog toegenomen Wintertarwe op Flakkee is bevroren Prijs van 30 mille Wederom regeringscrisis in Italië Voor de ogen van genNaguib Waternood in Midden- Limburg Geweldige brand nabij Rangoon Wordt er een Cainerlengo benoemd? De kou voelen aankomen? Negen personen dakloos „Bijproduct" van atoombom Lerares over de jarige Prinses Beatrix Lenteweer.op IJsland WEERBERICHT (Telefonisch van onze speciale verslaggever) BERLIJN, Zondagavond. Het congres danst niet het verhuist Maandagmiddag zul len de drie Westelijke ministers onder de met een rode vlag ge tooide Brandenburger Tor door gaan en daar, begeleid door een Russisch escorte, worden opgewacht. Zij zullen niet verder dan een paar honderd meters in het Sovjetrussische machtsgebied be hoeven door te dringen. Daar prijkt namelijk de nieuwe Rus sische ambassade, vlak naast de puinen van de oude Amerikaanse. Onder de kristallen schittering van drie enorme kroonluchters zullen de ministers zich er aan een ronde tafel van notenhout zetten. Zij zullen vergaderen temidden van een praal en pronk, die de zelfbewuste glorie van het Sovjet-rijk verkondigen. Het fraaiste marmer van de Sovjet-Unie is voor de decoratie van dit grote symbool van macht naar Berlijn gesleept. Het beige marmer der zuilen en halfzuilen, het rode der wandbekleding, het diep bruine van de machtige trappenhal, het witte van de borstbeelden van Lenin en Stalin Vandaag zijn wij de ministers op de zachte lopers en op hel fraaie parket der pronkzalen al voorgegaan. Wij zagen er een ongewone mengeling van stijlen en van pracht en de Rus, die ons begeleidde, zeide: „In Moskou zou u nog iets heel anders kunnen zien Hard als notenhout, waaraan de ministers zich morgen in de „Spiegelzaal" der ambassade zullen zetten, zijn hun concepties over de Duitse toekomst, waarover zij zullen moeten spreken. De Westelijke is reeds omlijnd en gecritiseerd. Maandag zal Molotof er de Oostelijke tegenover zetten. Daarmede zal de strijd om de Europese Defensiegemeenschap worden ingezet. Molotof inschikkelijk zelfs hoffelijk De Italiaanse regering van premier Fanfani is Zaterdag, toen zij twaalf dagen oud was, afgetreden. Dit geschiedde na een debat van vier dagen in de Italiaanse Nationale Vergadering. Bij een stemming over liet regerings- program verklaarden 303 afgevaardigden zich tegen Fanfani. Twee honderd en zestig afgevaardigden stemden vóór en 12 onthielden zich. Onmiddellijk na het bekend worden van de uitslag der stemming begaf Fanfani zich naar hei Quirinaal om president Einaudi zijn ontslag aan te bieden. Gedeelte gasfabriek in de lucht gevlogen Autobus uitgebrand Door brand in Sevenum UITVOER NAAR DUITSLAND De ijsgang op de Waal Schouwen-Duiveland mei isolatie bedreigd Luchtbrug naar Ameland tijdelijk gehalveerd Toestand loods- en veerdiensten Slachtoffers van het ijs Per auto naar Marken De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Weinig bewolking. Meest matige, morgen over dag nu en dan krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Vannacht en morgenochtend overwegend strenge, - morgenmiddag matige vorst. Dinsdag 2 Februari: Zon op 8.20 uur, onder 17.28 uur; Maan op 7.39 uur, onder 16.09 uur. EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT nse conferentie verhuist naar de Soviet-sector Dat is bijvoorbaat al duidelijk gemaakt door de heer Molotof en door zijn Oost-, duitse vazallen. Die hebben Zaterdag ijlings een memorandum voor de ministers opgesteld, dat pagina's vult in de Oostber- lijnse Zondagskranten. „Geen militair bondgenootschap voor een verenigd Duitsland" - dat Is kortweg gezegd de Oostelijke eis. Molotof heeft de plannen van Eden aangevallen, omdat deze ervan zouden uitgaan dat een verenigd Duits land zulk een bondgenootschap met de Westelijke landen zou aangaan. Volgens de letter van de wet is dat niet waar, wel echter volgens de geest zo meent de heer Molotof. Daarover hebben voornamelijk Dulles en Bidault vorige week ook niet veel twijfel laten bestaan De Duitse militaire kracht moest ergens worden opgevangen, wilde zij weer niet gevaarlijk worden, zo vonden zij. De Duit se militaire kracht moet worden geïso leerd, wil zij niet opnieuw exploderen, zo vond de heer Molotof. Die meningen zullen in de volgende da gen tussen het marmer, de spiegels en de zijden gordijnen van de Spiegelzaal bot sen. Spiegelzalen hebben in de Duitse ge schiedenis reeds meer een rol gespeeld Ook in Versailles waren spiegels. Of er in de Berlijnse Spiegelzaal kansen op de be vrijding van 18 millioen Duitsers van het Sovjet-juk zullen rijzen, valt zeer te be twijfelen. In alle kerken werd daar van daag weer vurig voor ge' -den. Maar wellicht zal stra'-s het gesprek in de Spiegel233' ontpoppen als een schijn gevecht van twee partijen, die bij voor baat weten dat zij niet tot overeenstem ming kunnen komen en die het daarom slechts in één ding eens zijn dat zij alle bei hun machtspositie in Duitsland willen handhaven. Op hun bijeenkomst van Zaterdag heb ben de vier ministers geen practische voortgang gemaakt, ook a] toonde Molotof zich zó inschikkelijk, dat een Britse woordvoerder na afloop der z.tting kon verklaren, dat de Russische bpdragen aan de discussie „alleszins bemoedlgend" waren geweest. Molotof heeft d"e lil* ting niet getracht de bespreking te ver tragen door te blijven vasthouden aan zijn voorstel om politici der beide Duitse republieken tot de conferentie toe te laten. Hij baseerde zijn bezwaren tegen het door minister Eden ingediende westelijke plan voor Duitse verkliezingcn in hoofdzaak op een argument, dat naar Westelijke opvat ting op een verkeerde interpretatie van de tekst van het Britse voorstel berust. Molotof concentreerde zijn aanval op het Westelijke plan namelijk op de bepaling dat een centrale regering in Duitsland „vrij zal zijn om de internationale rechten én verplichtingen van de beide af te los sen regeringen over te nemen". De Rus interpreteerde dat zo, als zou de regering van een verenigd Duitsland verplicht zijn het E.D.G.-verdrag van kracht te laten blilven. Dat werd door Eden een foutieve uitslag genoemd. Volgens hem moest juist aan Duitsland alle vrijheid in zijn internatio nale verbindingen worden gelaten. Molo tof heeft zijn tegenvoorstellen nog niet uitgestippeld. Hij kondigde Zaterdag aan. dat hij zulks Maandag zou doen. Molotof's wens om Duitsers tot de con ferentie toe te laten, heeft de ministers, tegen alle verwachting in. Zaterdag niet vee] hoofdbrekens meer gekost. Binnen het kwartier legde Molotof zich zwijgend neer bij het Westelijke verzet', doch een eigenlijke beslissing werd niet genomen. Westelijke afgevaardigden noe men Andrej Gromyko, de Sovjet- plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, „het stand beeld" van de vier-mogendheden- conferentie. Hij is volgens hen de enige afgevaardigde, die zich zeer zelden beweegt of zijn gevoelens verraadt tijdens de vergaderingen. Molotof is zelfs minzaam bij Gromyko vergeleken. Vele automobilisten waagden dit week eind een tocht over liet ijs van liet vasteland naar Marken. Bij liet eiland parkerenop het ijs. Volgens het Libanese blad „Al Hadat' heeft de opstandige beweging in Syne zich in het afgelopen weekeinde uitge breid De voormalige Syrische president Hasjem Atassi, die onder huisarrest was geplaatst, zou zijn verdwenen De opstan delingen zouder. 25 plaatsen m handen hebben en verscheidene militaire heden, die waren uitgezonden, zou en zich bij de opstandelingen hebben aange sloten. Volgens geruchten zou president Si'?'8* kli zijn hoofdkwartier hebben ingericht op het vliegve'd nabij Damascus waar een vliegtuig gereed gehouden zou wor den om de president in gevaJ van nood naar het buiteniand te vervoeren. Met ingang van Zaterdag is in Syrië censuur op telegrammen van buitenland se correspondenten ingesteld. Vannacht heeft het harder gevroren dan tot dusver. Naar onze correspondent meldt, is de wintertarwe, het enige pro duct wat Flakkee hoopte te kunnen oog sten, bevroren. Er vliegen duizenden en duizenden wilde ganzen over het eiland. In de tweede klasse van de 522ste loterij is een prijs van dertigduizend gulden ge vallen op no 11755. Het oude gedeelte van de gasfabriek te Veenendaal is vanmorgen in de lucht gevlogen. Om even zeven uur hoorden de bewoners van de Kerkewijk, een villa wijk, alwaar de gasfabriek is gelegen, een geweldige ontploffing. Alles dreunde tot ver in de omtrek en iedereen liep ver schrikt naar buiten. Een groot gedeelte van de Kerkewjjk lag bezaaid met brok stukken hout, stukken pannen en glas. Het dak van de grote oude fabriek was er finaal afgerukt en van binnen is het één ravage. Ook van de verschillende huizen en villa's in de omgeving werden ruiten vernield. Niettemin werd in de fabriek alleen de arbeider D„ die juist by de gaskamer aan het werk was, licht gewond. De brandweer was even van tevoren voor een schoorsteenbrandje uitgerukt en was zodoende snel op bet terrein van de fabriek. De vuurhaard werd spoedig be dwongen zodat gevaat, voor uitbreiding was geweken. Tengevolge van de strenge vorst en het strijken van de stuwen in de Maas heerst er in tal van Midden- en Noord- Limburgse dorpen waternood. Er is gebrek aan drinkwater en water voor het vee. In de meeste dorpen langs de Maas zijn de putten geslagen op een diepte, waarop het grondwater correspondeert met de normale waterstand van de gestuwde Maas Nu de Maas tengevolge van het strijken der stuwen sterk is gevallen, staan veie putten droog, want de grondlagen voeren nu in versterkte mate het water af in de gemeente Maasbracht is men aan gewezen op watervoorziening per tank uit Echt. Ook de vier vijfhonderd schippers, die in de haven aldaar een toevlucht hebben gezpcht, zitten zonder drinkwater. In Wessem staat 75 pet der putten droog Met hetzelfde euvel kampen o.a. Beegden en Heel en verscheidene andere plaatsen. Op het station van Kafr El Zajat, I 100 km ten Noordwesten van Cairo, is Zaterdag de expresse van Alexandrië naar Cairo met grote snelheid inge reden op een groot aantal mensen, die op de rails stonden om generaal Naguib toe te juichen. Volgens een officieel communique zijn er 28 doden en 5 gewonden. De plaatselijke politie meldde aanvankelijk, dat het aantal slachtoffers 45 bedroeg. Generaal Naguib had juist een naburig dorp bezocht, waar Vrijdag een grote brand had gewoed, die duizend mensen dakloos maakte. Op het perron te Kafr El Zajat wachtte hij op de trein naar Cairo. Duizenden boeren stonden op het tegenovergelegen perron en op de rails om de generaal hun hulde te betuigen. Opeens kwam de expresse aan en er ontstond een ontzettend bloedbad. Spontaan besloot de generaal zijn terugreis uit te stellen om persoonlijk toezicht te houden op het reddingswerk. Zaterdagavond nog heeft hij een bezoek gebracht aan de getroffen gezinnen. Hij gaf van grote ontroering blijk. Elk gezin kreeg 50 Egyptische ponden (ongeveer 50 gulden) als eerste hulpverlening. Het ministerie van sociale zaken zal zich hun lot verder aantrekken. Ook in Zuid-Korea heeft een grote treinramp plaatsgevonden, die veie slachtoffers heeft geëist. Op een afstand van ongeveer 25 kilometer van Seoel, zijn namelijk een personentrein en een Koreaanse legertrein op elkaar gebotst. Volgens de eerste berichten "waren er ongeveer 40 doden en zeker 100 gewon den. Drie wagons van de personentrein ontspoorden. en Montreal een volle personenbus en een vrachtauto-met-aanhangwagen in volle vaart op elkaar ingereden. De auto bus vloog in brand. De eerste berichten spraken van minstens 25 doden en 13 gewonden. Later gaf men de lagere schatting van 15 doden en 10 gewonden. De identificatie van de doden is uiterst moeilijk, doordat vele lijken totaal ver koold zijn. Minstens vijftien personen zijn omgeko men en rond de 10.000 gezinnen zijn dak loos geworden door een brand, welke de plaats Henzada een belangrijke rivier haven en druk spoorwegstation, ruim hon derd km ten noordwesten van Rangoon vrijwel geheel heeft verwoest. De schade wordt op meer dan 25 millioen guldens geschat. Naar Reuter uit Vaticaanstad seint, is in de toestand van Z.H. de Paus zo go;d als geen verandering gekomen, De hik. waar Hij nog steeds last van heeft, zou minder erg zijn geworden. In Vaticaanse kringen wijst men er bij herhaling op, dat de toestand van de H Vader geen reden geeft tor ongerustheid doch Hem wel noopt een zo strikt mogelijke rust in acht te nemen. Zondag heeft Z.H geen H. Mis opgedragen, doch wel de pro- staatsspcretaris mgr Montini ontvangen. Gemeld wordt dat de H Vader in de afgelopen week minstens met twee kar- Zaterdagavond zijn tussen Three Rivers, in de Canadese provincie Quebec De cokesfabriek Maurits van de Staats mijnen heeft Zondag 10 Januari 't hoog ste verwerkingscijfer bereikt sinds het be gin van de productie een kwart eeuw ge leden. Die dag werd n.l. 8728 ton vetfün kool, overeenkomende met 8561 ton cokes- kolen op basis van 8 procent vocht ver werkt. dinalen gesproken heeft ovei de benoe ming van een Camerlengo van de H. Kerk. welkr belangrijke functie «va cant is. De Camerlengo, altiid een kardi naal, neemt het bestuur van de Kerk waar na de dood van een Paus tot aan de benoeming van diens opvolger. Hij is automatisch hoofd van het H. College van kardinalen. Zondagmiddag is brand uitgebroken in een kleine boerderij, bewoond door de familie M. Nelissen te Kronenberg (ge meente Sevenum). Aangewakkerd door de harde Noord-Oostenwind greep het vuur, dat gretig voedsel vond in het rieten dak, zo snel om zich heen, dat de Sevenumse brandweer niet kon verhin deren, dat het boerderijtje geheel uit brandde. Het gezin telt negen personen. De invoercommissie van West-Duits- land heeft toestemming verleend voor de invoer van varkensreuzel uit Nederland tot een bedrag van D.M,3,5 milliqen. Tegen Fanfani stemden de communis ten, socialisten, sociaal-democraten, monarchisten en neo-fascisten. Op 9 na stemden alle 264 christen-democratische vóór, evenals alle vijf de republikeinse afgevaardigden. De liberalen onthielden zich van stemming. Hoewel de regering al bij voorbaat kansloos was, had Fanfani besloten het toch tot een stemming te laten komen „opdat alle partijen de volledige verant woordelijkheid van haar houding zouden aanvaarden". I'anfani zeide te hopen, dat deze vierde, niet geslaagde poging in zeven maanden tijds om een stabiele Italiaanse regering te vormen, er toe zou bijdragen dat de volgende poging wel zou gelukken. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft aan het congres mede gedeeld dat zij verbeterde reactors ont wikkelt' voor industriële atoomkracht en voor voortstuwing van schepen en vlieg tuigen. Ook zijn plannen gemaakt om de hitte, welke in atoomfabrieken ontstaat als een bijproduct bij het maken van bom men. aan te wenden voor verwarming van 20 gebouwen. Tot op heden ging deze hitte verloren. (Var, onze correspondent). „Geschiedenis is het licv-',ingsvak van de Prinses, maai ook heef1 zij grote in teresse voor de moderne talen waar voor zij een spéciale knobbel heeft en natuur- en scheikunde.'' D'( vertelde de lerares van Pr'nses Beatrix mej dr So phie Ramondt, eon-rectrix van het Baarn- se Lyceum Zondagavond in een nationaal radio-programma, dat aan de zestiende verjaardag van Prinses Beatrix was ge wijd. Tezamen met mevrouw N Smit Avis de particulier secretaresse van de Koningin, vertelde zij a'leilei wetenswaardigheden over het leven van de Prinses.op school en thuis Dr Ramondt verklaarde, dat de Prinses van ham schoolvriendinnen geen bijzondere behandeling accepted weet', aldus dr lerares, „haar goed te roeren zn de vriendinnen Trix even goed ae waarheid zoals zij aai elkaar ütmï'. Prinses Beatrix heeft zich over haar toekomstige taak als Koningin nog nooit uitgelaten' zou zij zoals baar vriendin nen, zen toekomst kunnen kiezen dan zou haar lerares de Kroonprinses aanra den een 'eidende functie bi' lftet kinder werk te gaan bekleden. Mevrouw Smit Avis vertelde over de hobbies van de Prinses. Zij krijgt les van een ionge Amsterdamse ueeldhouwster - lessen, die zij voor geen prijs over- slaat is do) op paardrijder, en op zei- lèn waarbij een flinke ha.de wind de minste bezwaren oplevert De Prinses zal mette,tijd, op het klasse het lyceum de lessen aan de vierde klasse naar de Universiteit gaan Op den duui zal haar lesprogramma worden aange vuld met extra-lessen ovei staatsinricn- ting en volkerenrecht. Dr Ramondt ver telde nog dat de Prinses over een uit zonderlijk goede woordkeus beschikt en zeer gedecideerd is in haar optreden naai buiten. Siberische Eigenlijk was liet een Siberische Zondag gisteren, tenminste zeker wat bel weer betreft. Want dit weekeinde, dat door de schaatsliefhebbers mei grote verwachtingen werd tegemoet gezien, heeft in de koude-golf, die ons land nu al ruim een week overspoelt, juist op Zondag de laagste tempe raturen te zien gegeven. In het Oosten van het land zag men, huiverend in de krachtige Noord-Oostenwind, veertien graden onder nul liet vriespunt afgetekend, terwijl in het Westen van het land de tien graden vorst ook meetelden. In Zuid-Limburg zag men de hele Zondag, bij een prachtige zonneschijn, de thermometer niet hoger rijzen dan acht graden onder het vriespunt. Deze ijs-Zondag kan in ieder geval ook een ijselijk-koude Zondag ge- noemd worden, vooral door de felle Noord-Oostenwind, die de kou regel recht uit Siberië naar ons land voerde. Behalve dat de wind koud was, was hij ook zeer droog. Het ijs vormt langzamerhand op de kanalen en rivieren een grote be lemmering voor het scheepvaartverkeer, zo het al niet geheel gestremd is. Ook de veerverbindingen hadden met grote moeilijkhedn te kampen en voor al de verbinding met de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden, alsook met de Wadden-eilanden, wordt langzamerhand bijna onmogelijk. Ondanks de hevige vorst blijft het ijs op verschillende plaatsen gevaarlijk en hier is de krachtige wind somtijds ook debet aan. Nieuwe slachtoffers zijn dan ook te betreuren geweest. kou over Nederland Wat in jaren nabij Deventer niet ;s voorgekomen, is Zondag weer gebeurd: bet drijfijs op de Gelderse Ussel heeft zich bij middelbare rivierstand muurvast gezet niet alleen stroomopwaarts van Deventer doch ook bovenstrooms. De in de zon blinkende, vooral in de rivierbochten tegen elkaar opgekruide ijsschotsen leverden een prachtig gezicht op. De Deventernaren kwamen Zondagmiddag in grote getale hel barre winters tafreel aanschouwen en mer. ziet als in vroegere jaren uit naar het ogenblik, dat men te voet over het ijs zal kunnen gaan, van de ene oever naar de andere. Doch tussen de dicht opeen ge schoven ijsschotsen waren nog vrij grote wakken, die opengehouden werden door de felle wind. De aanhoudende vorst zal echter deze wakken vannacht gedicht heb ben ook al doordat in deze wakken ijs schotsen van de rivierbodem omhoog komen. De tot het laatste toe op de rivle gebleven schepen hebben een goed heen komen gezocht in de ingang van de indus triehaven en in kleinere zijkanalen Zij liggen daar veilig voor het ogenblik waarop het door de stroom opbrekende lis deze schepen zou kunnen kraken. De ijsgang op de rivier de Waai voor Tiei neemt steeds toe Zaterdagavond om streeks half zes moest de stoomboot „Gi.is bert Stout", die nog steeds personen over zette, de strijd met het ijs staken, doordat de schroef van deze boot door het tjs werd afgeslagen. De boot kon nog 'n veiligheid worden gebracht. Voorlopig iï de veerdienst TielWamel voor alle ver keer gestremd. De verbindingen met Schouwen-Duive- land ondervinden ernstige moeilijkheden als gevolg van drijfijs. Het vervoer van auto's op de veerdienst ZijpeAnna Ja- cobapolder is gestaakt tengevolge van het uitvallen van de grote veerboot „Greve- lingen". Het vervoer zal naar omstandig heden worden geregeld. De provinciale boot van de dienst ZierikzeeKatsche- veer vaart, zoals bekend, alleen overdag Het autovervoer concentreert zich thans op laatstgenoemde veerdienst, welke hier door overbelast raakt. De vooruitzichten in de verbindingen zijn niet erg gunstig en het is dan ook lang niet denkbeeldig, dat, indien nog meer drijfijs loskomt, de veerverbindingen geheel zullen uitvallen. Twee van de vier vliegtuigjes van de luchtbrug Ameland—Leeuwarden zijn Zon dag na de tweede vlucht van Leeuwarden naar het geïsoleerde land op de grond op het vliegveld te Ballum zodanig met el kaar in botsing gekomen, dat zij voor verdere vliegtochten in de luchtbrug wa ren uitgeschakeld. Er zijn geen persoon lijke ongelukken gebeurd. De beide over gebleven toestellen brachten later op ie dag monteurs mee naar het eiland voor herstel van de beschadigde machines. Gistermiddag is een poging gewaagd om van het eiland over het ijs de vaste wal te bereiken. Het ijs blek echter nog niet voldoende betrouwbaar- De veerdienst tussen Gorcum en Sleeu wijk wordt zolang dit mogelijk is, onder houden met de grote veerpont Gorcum 5 Met ernstige vertraging en het stopzetten van de dienst bij duisternis moet rekemng worden gehouden De veerdienst over 1e Maas, van Vterlingsbeek naar Bergen i.- gestremd. Voor voetgangers en wielrijders is overtocht per motorboot mogelijk. D- veerdienst Katseveer—Kats is wegens ijs gang voor alle verkeer gestaakt. Zondag om 11.45 uur werd de loodsdienst aan de N.F. 9 in de Wielingen gestaakt wegens slecht weer- De loodsdienst Vlissingen U 1 werd gisteren tijdelijk gestaakt voor alle schepen. Zaterdagochtend is het drie-jarig zoontje van de familie V te Gouda met een slede in een wak in de Willens terecht gekomzn Hoewel hulp zeer spoedig ter plaatse was en men met behulp van een zuurstof- koffer nog getracht heeft de levensgeesten op te wekken, mocht dit niet meer baten De kleine bleek reeds te zjjn overleden Het stoffelijk overschot is naar het van Iterson-ziekenhuis overgebracht. Het wak. dat zich onder een brug bevond, was met takken afgezet. Zaterdagmiddag is het zes-jarige pleeg kind van de familie S. te Driebergen !n een wak van de Oranjevijver gegleden. De jongen schoot onder het ijs. Omwonenden kwamen op het hulpgeroep van kinderen, die het ongeluk zagen gebeuren, aan. zij hakten het ijs stuk en brachten het kind op het droge. Hoewel vier artsen uren lang kunstmatige ademhaling op de jongen hebben toegepast, baatte dit niet meer. Eveneens Zaterdagmiddag is de 22-jarige van E. op de Binnenmaas te Maasdam in een wak gereden en verdronken. De hebbers geen gebruik te maken van de Binnenmaas, daar zich in het ijs van dit water vele wakken bevinden. Het ijs op de Gouwzee tussen Monniken dam en Marken was Zondag reeds zo sterK, dat verscheidene auto's over het ijs naar het eiland Marken zijn gereden. In Mon nikendam lagen sinds enkele dagen ie ijszeilboten gereed, waarvan de meeste gisteren zijn uitgevaren. De V.V.V. Volendam heeft een ijsbaan uitgezet naar Marken. Het ijs is betrouw baar, doch voor schaatsers bijna niet ts berijden. Van Marken naar Monnikendam is eveneens een baan uitgezet- Van Justitiële zijde wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het op onverant woorde wijze blootsteilen van dieren aan de koude dierenmishandeling kan beteke nen Wegens de heersende strenge vorst is aan de politie opdracht gegeven, in het bijzonder toe te zien op de huisvesting van kettinghonden en in gevallen, waarin door onvoldoende beschutting de gezond heid van die dieren wordt geschaad, daar van proces-verbaal op te maken De stad Sigiufjordbur, aan de Noordkust van IJsland en ongeveer 30 km van de Poolcirkel beleeft op het ogenblik zulk zacht weer. dat men er hier naar zou hunkeren De thermometer wees daar gis teren 9 graden Celsius (of ongeveer 48 gr. Fahrenheit) aan. In Zuid-IJsland is het groepscommandant van de rijkspolitie te I weer zo zacht, dat men van lenteweer kan 's-Gravendeel waarschuwt schaatslief- spreken. Het K.N.M.I. deelt mede: In de Oostelijke stroming, die nu ai dagen lang over Midden-Europa blaast is een portie zeer koude lucht uit Sibe rië meegevoerd. Zondag bevond het cen trum van de luchtmassa zich boven Ne derland. Vanmorgen had het Noord- Spanje bereikt, waar in Barcelona en Lissabon sneeuw viel. Montpellier meid- de vanmorgen 8 graden vorst en in Nice sneeuwde het. Uiteraard veroorzaakt de Siberische lucht in ons land zeer lage temperaturen. In Twenthe en Limburg vroor het van morgen vijftien graden, in Brabant on geveer veertien. Meer naar het Westen liep de temperatuur iets op tot omstreeks min tien graden. De over ons land stromende iucht is ook in de hogere niveaux zo koud. dat zij boven zee onstabiel wordt en sneeuw buien vormt. Het gevolg daarvan is, dat de Oosten wind, die bij ons droog en zelfs uitermate schraal weer brengt, in Engeland voort durend sneeuwbuien aanvoert Het Oos ten van Engeland is daardoor met een laag sneeuw bedekt Hetzelfde is ook b;j ons in het uiterste Noorden van het land gebeurd. Doordat de luehtdrnk in Scandinavië thans wat afneemt, terwjjl in Polen lucht drukstijgingen optreden, gaat de wind naar Zuid-Oost ruimen, dit zal op het temperatuurverloop weinig invloed heb ben. De minimum-temperaturen van heden morgen waren: Eelde —13, Leeuwarden -12 Den Helder —10. Ypenburg 12, Schiphol —12, De Bilt 13, Twenthe —15, Vlissingen —12, Woensdrecht —14, Eind hoven —14 en Zuid-Limburg —15 graden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1