Eerste-Kamerleden verontrust Voorzitter Jos.Körner tweemaal geridderd Werkclassificatie bij A.K.U. I Nieuwe alarmkreet vanAbbé Pierre De „apostel der daklozen" blijft hulp eisen VOOR ƒ30.000 OPGELICHT Enorme vraag naar IVOROL-tandpasta J 1 1 T> kiezen tussen E.D.G. of vredesverdrag Molotof verzon: „Laat Duitsers Osservatore" over 's Pausen ziekte BLIJVENDE VORST pagina De taak van minister Lange, vruchteloze discussies Huisartsen aanvaarden voorstellen-Van Schaik Jubilerend „St Michaël" hield herdenkings vergadering Kolenslag voor armen Het Duitse wild is wild Van Thiel Eind van gouden droom: Eisenhower waarschuwt tegen grootspraak Honderden Hindoes onder de voet gelopen Moeilijkheden in Paramaribo DONDERDAG 4 FEBRUARI 1954 (Telefonisch van onze speciale verslaggever) BERLIJN, Woensdagavond Molotof spaart zijn collega's de verrassingen niet. Helaas zijn deze telkens van onprettige aard. Vandaag had iedereen er op Êere^®^ dat de z'nk volksstemming over de vraag of het Duitse volk een j„. jp Russische minister met zijn plannen voor Duitse verKie- aai oc t1-_. met wat zou komen. In plaats daarvan kwam hij weer nieuws: een vredesverdrag dan wel de Europese defensiegemeenschap zou wensen. Molotof gooide dat voorstel een beetje onopvallend tus- sen zijn nieuwe fulmineringen tegen de E.D.G., maar tegelijk liet hij zijn Oostduitse poppen een paar straten verder dansen om te doen blijken hoe „sehnlich" het Duitse volk naar zulk een refe rendum verlangt. De Volkskamer, het ja-knikkers parlement der Sovjet-zone, was extra voor deze gelegenheid bijeengeroepen. De 340 afgevaardigden moesten al om twee uur aantreden om „een verklaring van minister-president Grotewohl" aan te horen. Zij moesten echter tot7 uur wachten, aangezien Molotof intussen had laten weten dat het niet leuk zou zijn wanneer hem de pri meur werd afgesnoept. De Oostduitse minister-president liet een uur lang de oude plaat over de oorlogszuchtige en nazistische nei gingen van de regering van Bonn aflopen, en stelde toen zijn eis, die volgens de bekende procedure door „het volk" bekrachtigd werd. In beginsel overeenstemming met Ziekenfondsen Onoverwinnelijk wantrouwen Oud zeer Katholiek lyceum verzamelde reeds meer dan 200 mud INVOERING BINNENKORT TE VERWACHTEN Functiebeschrijving viel tegen GEHELMDE AMBTE- NAREN FINANCIËLE HULP VOOR JONGE GELEERDEN VAN BERKEL'S PATENT CONSTRUCTIE MIJ. ■Blindenzorg Afnemende wind Indische Nederlanders Tijdens het jubileum congres van de RK- Politiebond St. Michael ontving de voorzitter, de heer Jos. P. H. Körner uit handen van de Pauselijke Internuntius, mgr P. Giobbe, 't ridder kruis in de Orde St. Silvester. van ^^========^ee=ee= Dat doet de Goede kwaliteit. NEDERLAND OP DE BIENNALE TE VENETIë MAJESTEITSSCHENNIS Ontzettende nood Hulp uit Nederland Besprekingen nog niet ten einde Berliinse Conferentie maakte weer „pas op de plaats ....tlïrfA nnt'rl Unu 1.1 1 v" nil (tPTPK C 11U a enS van - - 1 een verkiezingsschema tot overeenstem ming te komen. De Rus ontweek echter nog door middel van lange beschouwingen over <je vraag of Duitsland's handen door de E.D.G. bij voorbaat gebonden zouden worden. Daarover ontstond een vruchte loos debat, waarbij Molotof in twee lange redevoeringen fel van leer trok tegen alle plechtige verzekeringen van zijn collega's, dat zij het Duitse volk niet bij voorbaat wilden binden en dat zij het de vrije keuze wilden laten over zijn toetreding tot enige militaire gemeenschap. Het Vaticaanse dagblad, de Osservatore Romano", vestigt er de aandacht op, dat er verschillende berichten over de gezond heidstoestand van de H. Vader verspreid zijn, die slechts op vermoedens berusten. Er zijn zelfs hier en daar mededelingen over 's Pausen ziekte verschenen, die zo genaamd aan gezaghebbende bronnen werden ontleend, maar die in werkelijk heid volkomen met de feiten in strijd wa ren. Het blad zegt, dat de verbetering in de gezondheidstoestand van de Paus aan houdt en dat de H. Vader dagelijks om beurten de beide pro-secretarissen, mgr Fardini en mgr Montini ontvangt. Inmiddels gaven de Westelijke ministers je kennen, dat zij zich liever niet door deze zet van Molotof uit hun spel wilden brengen- Een volksstemming werd laten Drengen- r,en volksstemming weliswaar door de Westelijke landen niet gevreesd, zo zeide Bidault, maar het was een beetje te onpractisch en te ondeugde lijk middel om de echte mening van het volk te peilen. Eerstens ging het niet aan om het volk tussen èn vredesverdrag en <3® E.D.G. te laten kiezen waarsehijniiJK wilde namelijk de grote meerderheid a - bei hebben. Bovendien was het mo een volk te laten stemmen over een desverdrag, zo lang niemand wist Ten- uiteindelijk in zou komen testaadezelfde slotte zou zulk een stemming voorbereiding en hetzelfde tWaarom dus gen als een echte vwW»"* weg maar met meteen deze voorbereiding en hetzelfde toezicht ver gen als maar i kozen? je Westelijke ministers Daarmede wilden a nagr dg tQt nQg Molotof opnieuw ecjen hoek; een reë!e toe door hem mogelijkheid om over discussie over Gisteravond is te Utrecht, na een be spreking van vertegenwoordigers van huisartsen en ziekenfondsen een algemene vergadering gehouden van de Landelijke Huisartsenvereniging. De vergadering heeft de voorstellen, vervat in het rap port van de commissie-Van Schaik in be ginsel aanvaard, d.w-z. dat men in het kader van een voorlopige regeling ook accoord gaat met een degressie van het abonnementstarief, dat de arts van e ziekenfondsen ontvangt, voor meer dan 4000 patiënten. Niet aanvaardbaar achten de artsen ech ter afschaffing van de toeslag voor ouden van dagen. De honorariumregeling, waarover thans in beginsel overeenstemming tussen art sen en fondsen is bereikt, is dus de vol gende: een abonnementstarief per ziel per jaar van 7 voor de eerste 3000 ingeschre ven ziekenfondspatiënten, 5 voor de volgende 1000 patiënten en 3 voor elke ingeschrevene boven het aantal van 4000 Van deze laatste 3 wordt echter 2 oo geblokkeerde rekening geschreven in af wachting van een definitieve regeling. De toeslag voor ouden van dagen bl.jft g-- handhaafd. Deze regeling is dus een voorlopige, een z.g. voorschotregeling. Nader onderzoek is nog nodig, om tot een definitieve te kunnen geraken, aangezien op verschillen de punten nog onvoldoende inzicht is verkregen. Thans dient nog de Ziekenfondsraad zijn goedkeuring aan de regeling te verlenen. Het is wel aan te nemen, dat deze zal worden verleend, terwijl men eveneens mag verwachten, dat de minister van So ciale Zaken geen aanleiding meer zal vin den een dergelijk besluit van de Zieken fondsraad voor vernietiging of schorsing aan de Kroon voor te dragen. De Zieken- f j Ja «in heden vergaderen. wwaan valt nog toe te voegen, dat de Hieraan valt nu» bekend fel ga- huisartsen, die degressie voor de kant zijn tegen ,0^en hebben, zelf grote praktijken, doQr een commissie aan de hand van een tg tonen dat in te stellen onderzoek aai Molotof bestreed, dat de Westelijke voor stellen een verenigd Duitsland vrij zouden laten in zijn keuze voor of tegen de Euro pese Defensiegemccnschap. De enige ar gumenten, die hij daarbij gebruikte, waren de tijdsduur van het E.D.G.-vcrdrag vijftig jaar en de bepaling van de con venties van Bonn, waarin de bedoeling wordt neergelegd, dat geheel Duitsland de verplichtingen van de bondsrepubliek ten aanzien van het Europese leger overneemt' Bidault antwoordde daarop, dat de E. D. G. weliswaar voor vijftig jaren bedoeld was, maar dat de Duitse verplichtingen practisch zouden vervallen wanneer de Bondsrepubliek ophield te bestaan. Duits land zou dan de vrije keuze hebben en de Westelijke landen hadden vertrouwen ga noeg om de uitslag van deze keuze af te wachten. Wanneer in de conventies van Bonn al de wens werd uitgesproken, dat een Verenigd Duitsland de verplichtingen der bondsrepubliek zou overnemen, dan nam dit nog niet weg, dat Duitsland ab soluut vrij bleef om zijn eigen keuze te maken. Toen Molotof zich daardoor nog niet liet overtuigen, verklaarden de weste lijke ministers, op voorstel van Dulles zich bereid in het voorstel-Eden vast te leggen, dat een regering voor geheel Duitsland uitdrukkelijk de bevoegdheid zal hebben internationale rechten en verplichtingen van de beide bestaande Duitse regeringen over te nemen, maar evenzeer om ze te weigeren. Dit laatste zou dan met evenveel woorden worden vastgelegd. Doch de Russische minister bleef neen knikken! Zelfs deze verze kering kon zijn wantrouwen niet weg nemen. Aan de vruchteloze discussie was een onverkwikkelijk twistgesprek over de vooroorlogse politiek voorafgegaan. Molo tof kwam terug op zijn in 1939 uitgespro ken en Dinsdag j.l. door Dulles aange haalde rede, waarin Engeland als oorlogs stoker en Hitier als vredesapostel werd geschilderd. Deze rede, aldus Molotof, moest tegen de achtergrond van de inter nationale omstandigheden in 1939 worden gezien. Engeland en Frankrijk hadden in de zomer van dat jaar met de Sovjet-Unie onderhandeld teneinde een aanvalsoorlog van Hitier te voorkomen. „Maar Chamber lains politiek was erop gericht, Hitler in staat te stellen de Sovjet-Unie aan te val len en daarom deelt Chamberlain in de schuld aan de aanval op Polen", aldus de Rus. Eden noemde deze historische les „fan tastisch" en verzocht Molotof zich te herinneren, dat Engeland voor Polen in de oorlog was gegaan. Overigens vond hij het beter van 1939 „terug te keren naar 1954". Met dat al maakte de conferentie van daag opnieuw een „pas op de plaats" en kwam men weer geen stap verder. Molo tof heeft beloofd, morgen bereid te zijn de degens te kruisen over het door de westelijken telkens weer geaccentueerde punt: de vrije verkiezingen. Zolang dat niet gebeurd is, voelt men er blijkbaar niets voor om over te gaan tot de geheime besprekingen, die de enige mogelijkheid kunnen bieden om het huidige dode punt van de conferentie te overwinnen. In elk geval is over het begin van het geheime beraad weer geen afspraak gemaakt. versierselen (Van onze Haagse redactie) „In wie zou de It.K. Politiebond Sint Michacl beter geëerd kunnen worden dan in de persoon van de voorzitter", vroeg minister Beei zich gistermiddag af, toen hij het jubileumcongres in de Kurzaal te Scheveningen toesprak. En hij Het 't niet bij deze rhetorische vraag, maar speldde voorzitter Jos. P. H. Körner de deze degressie onjuist is. (Van onze correspondent). De leerlingen van het Katholiek Gel ders Lyceum te Arnhem hebben een actie ondernomen om de stille armen in stad in deze barre wintertijd van kolen te voorzien. Het resultaat is verblijdend. De eerste dag Dinsdag eindigde met een resultaat van 100 mud kolen, die des avonds laat door de leerlingen zelf met behulp van gecharterde wagens aan de daarvoor in aanmerking komende gezin nen werden afgeleverd. Gisteravond gin gen de lyceïsten met liefst 125 mud op stap. Het ziet er naar uit, dat deze actie niet beperkt blijft tot deze 225 mud kolen, want milddadig Arnhem is aangestoken door het vuur van de scholieren om de noodlijdende stadgenoten te hulp te ko men. In een vergadering van de onder nemingsraad der Algemene Kunstzijde Unie N.V. is o.m. de werkclassificatie ter sprake gebracht, waaromtrent de presi dent-directeur ir St- van Schaik heeft op gemerkt, dat de invoering hiervan binnen kort te verwachten is. Bij de Enkalonfabriek is men met de werkclassificatie thans het verst gevor derd. Reeds bij de bouw van deze fabriek is besloten, dat de lonen volgens werk classificatie zouden worden vastgesteld Daar de lonen echter geregeld moesten worden voor er personeel werd aangeno men, is er aanvankelijk een voorlopige loonregeling ingevoerd, echter met loon- klassen in plaats van vakgroepen met het oog op de latere werkclassificatie. Toen in 1953 de werkclassificatie ongeveer klaar was, hebben de onderhandelingen met de vakorganisaties over de lonen veel tijd gekost. Het werd Oudejaarsdag alvorens de definitieve loonregeling in Den Haag werd goedgekeurd. Deze is nu op 3 Janu ari j.l. ingevoerd. De vakorganisaties heb ben dé uitkomst van deze werkclassificatie echter nog niet definitief aanvaard. Op de fabrieken te Arnhem, Ede en Emmercompascuum is reeds in 1950 be gonnen met het maken van functiebe schrijvingen. Dit werk blijkt echter te zijn tegengevallen, omdat het aantal te be schrijven functies was onderschat en men ook met de classificatie van deze functies veel tegenslag heeft gehad. De op handen zijnde invoering van werkclassificatie- lonen in Emmen maakte deze aangelegen- held evenwel urgent. Daar met de invoe ring van een nieuwe loonregeling niet ge wacht kon worden tot de werkclassificatie volledig klaar zou zijn, zijn functielijsten opgemaakt met geschatte loonklassen. Deze zijn voorzichtig opgesteld, maar lig gen zo dicht mogelijk bij de vermoedelijke uitkomst van de werkclassificatie. Deze zgn. priklijsten zijn thans aan de vakorga nisaties overhandigd die hierover contact met hun leden zullen opnemen. De aanpassing van de lonen aan de definitieve uitkomst van de werkclassifi catie zal in Emmercompascuum voor de gehele fabriek waarschijnlijk binnen enkele weken kunnen gebeuren. Bjj de fabrieken te Arnhem en Ede zal dit ge leidelijk en waarschijnlijk afdeling voor afdeling plaats vinden. De hoop bestaat, de voorlopige nieuwe loonregeling voor Arnhem en Ede op 4 April a-s. te kunnen invoeren. De minister van Landbouw heeft be sloten aan de onder zijn ministerie die nende ambtenaren en arbeiders, die tij dens de uitoefening van hun dienst een motorrijwiel berijden, een valhelm in bruikleen te verstrekken. Het gebruik daarvan is verplicht. Hetzelfde geldt ook voor duo-berijders. Onder de hazen in West-Duisland heerst een geheimzinnige ziekte, die dolheid ver oorzaakt, aldus meldt de „Sueddeutsche Zeitung". De epidemie, die naar men ge- looft uit Oost-Duitsland afkomstig is, heeft zich reeds tot de Rijn verbreid. Ook vossen en herten blijken van de ziekte te lilden te hebben. Om verdere verspreiding van de epide mie waarvoor men tot dusverre geen be- strii'dingsmiddei heeft gevonden tegen te strijaing er jn emge Westduitse staten, gaan' ci^eswijk-Holstein, toe overgegaan zoals S ees middel van klopjachten en doodde dieren in hun holen te vergassen. uit te roeien. irnn het iaren. Volgens deskun^gen^^ men niet tientallen l^ren de epidemie heeft bedwongen. op de borst, behorend bij zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ook de Kerk liet niet na van haar waar dering bljjk te geven. Het enthousiasme van de congresserende politiemannen was zo mogelijk nog groter toen de pau selijke Internuntius, mgr Paolo Giobbe even later mededeelde, dat Zijne Heilig heid de Paus de heer Körner het ridder kruis in de orde van Sint Silvester had toegekend. De feestvergadering van gistermiddag die behalve door minister Beel en de Internuntius door verschillende autori teiten werd bijgewoond, vormde het hoogtepunt in de viering van het veer tigjarig jubileum. Minister Beel herin nerde er aan, dat zijn eerste contact met St Michaël reeds dateert uit 1920, toen mj secretaris was van een plaatselijke amb tenaren-overleg. Daarna had hij gedu rende zijn loopbaan nog veel te maken gehad met de politie-vakorganisatie, wier werk hij hogelijk had leren waarderen. Deken Manders van Valkenswaard de pastoor van de bondsvoorzitter kwam de gelukwensen van Z.H.Exc. mgr Mutsaerts overbrengen. En de feestrede naar, mr Jan Derks, wees de politieman nen op de hem eigen wijze op hun ver antwoordelijkheid. Voor de katholieke politieman in het bijzonder moet het pa rool zijn: Gezag, maar met liefde. De vergadering werd op charmante wijze opgeluisterd öoor het matrozen- koor onder leiding van Theo van Elferen. De Nederlandse organisatie voor zui- ver-wetenschappelijk onderzoek (Z.W.O.), zal voor het studiejaar 1954-1955 wederom een aantal stipendia toekennen aan veel belovende jonge Nederlandse geleerden, teneinde hen in de gelegenheid te stellen zich in binnen- en buitenland op het we tenschappelijke terrein van hun keuze verder te ontwikkelen. Aan de verlening dezer stipendia zal een scherpe selectie voorafgaan. Zij zijn bestemd voor Neder landers, die met goed gevolg en bij voorkeur nog niet lang geleden een doctoraal of ingenieursexamen hebben af gelegd of gepromoveerd zijn. Het doel is de wetenschapsbeoefening in Nederland te bevorderen. Van de stipendiaten wordt daarom verwacht, dat zij na afloop van het stipendium, althans gedurende enige jaren, in ons land werkzaam zullen blij ven. Betreffende de wijze van besteding der Stipendia bestaan geen andere beperkende bepalingen dan dat deze naar het oordeel van Z. W. O. dienstig is om het gestelde doel te bereiken. De stipendiaat, die on der toezicht van een mentor wordt ge plaatst, kan in Nederland blijven of naar het buitenland gaan. Opgericht is de Van Berkei's Patent is Constructie Mij N-V„ te Rotterdam. Het doel der vennootschap is de vervaardiging van werktuigen, in het bijzonder van weegwerktuigen, mitsgaders de handel in dergelijke werktuigen in het binnen- en buitenland en alles wat met het voor gaande verband houdt of daarvoor bevor derlijk kan zijn. De vennootschap is be voegd tot deelneming in andere onder nemingen. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 250.000, verdeeld in aandelen van 1000. Bij de oprichting worden geplaatst 50 aan delen, waarop 10 pet moet worden gestort. Hierin neemt de Maatschappij Van Ber kei's Patent N.V. deel voor 49 aandelen en de heer H. K- L. Berding voor één aan deel; laatstgenoemde is voor de eerste maal tot directeur benoemd. Welke taak de minister van Maatschap pelijk Werk is toebedeeld is sedert dit de partement tot stand kwam nog steeds met duidelijk omschreven. Van meer dan een zijde is daarop al gewezen en in het V.V van de Eerste Kamer over de begroting voor 1954 verklaren vele leden, dat zij meer nog dan bij de behandeling van 's minis ters vorige begroting verontrust zijn over de op het stuk der taakverdeling heer sende verwarring- Vele andere leden hadden verwacht, dat de minister in zijn memorie van toelichting een uiteenzetting zou hebben gegeven om trent de aan zijn departement toebedeelde taken. Dat zulks niet is geschied, had hen teleur gesteld, te meer omdat de bewinds- man heeft medegedeeld, dat die aangele- genheid in de ministerraad een onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt. Zij meenden daaruit te moeten afleiden, dat dit beraad, geen positieve uitkomst heeft opgeleverd en dat het in het voornemen ligt, voorshands alles maar te laten zoals het was. Ettelijke leden constateerden intussen met ferkentelijkheid, dat er sinds de instel ling van het nieuwe departement aanmer kelijk meer tekening is gekomen in de taak, welke dat departement in het geheel van het maatschappelijk werk heeft te ver vullen. Vele leden juichten toe, dat naar zij hadden vernomen met de overgang van de Stichting Maatschappelijk Werk ten plattelande naar het kerkelijk en particu lier initiatief een begin was gemaakt door de instelling van de landelijke adviescom missie en de benoeming van een over- gangsbestuur voor de stichting. Aanne mende, dat de landelijke adviescommissie slechts een tijdelijke taak heeft, konden zij zich met haar samenstelling wel vereni gen. Zeer veel leden spraken opnieuw hun leedwezen er over uit, dat van rijkswege in verhouding tot vergelijkbare andere groepen zo weinig wordt gedaan voor de blinden. Verscheidene leden gaven me! name in overweging, te bevorderen, da! blinden worden geplaatst in functies, waarvoor zij nog geschikt zijn en dat hun daarbij zekere voorrang zou worden ver leend. gelijk maken van een massale overtocht van Indische Nederlanders uit Indonesië naar Nederland, konden zij niet beamen. Vele andere leden achtten het gewenst, dat de vrijheid om naai Nederland te ko men voor dezulken, die daarop prijs stel len, niet alieen theoretisch worde erkend, doch ook materieel mogelijk worde ge maakt. Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekte brug van hogeluchtdruk strekt zich nu uit van Midden-Rusland over het Zuidelijke deel van dé Oostzee naar de Noordzee en vervolgens via de Britse eilanden tot ver op de Oceaan. Langs de Zuidflank van dit hogedrukge- bied waaien Oostelijke winden, welke kou de continentale lucht naar West-Europa transporteren. Gisteravond dreven met deze stroming wolkenvelden over ons land mee, waaruit plaatselijk wat lichte sneeuw viel.' In de loop van de nacht verdween de bewolking echter weer en daalde het kwik plaatselijk weer tot beneden min tien graden. Langs de Noordflank van de genoemde hogedrukgordel beweegt een diepe depres sie naar het Noordoosten. Deze bevindt zich nu ten Noorden van IJsland. Deze depressie gaat vergezeld van een front, dat zich tamelijk snel in de richting van Noorwegen verplaatst. Onder invloed hiervan zal de luchtdruk op de Britse eilanden, althans tijdelijk, wat gaan dalen. Voor onze omgeving betekent dit, dat de vorst tenminste de eerste 36 uur zal blij ven voortduren, waarbij komende nacht opnieuw minimumtemperaturen van om streeks min 10 graden zullen optreden. De verdere ontwikkeling van het depres- siegebied bij IJsland, dat wordt gevolgd door een belangrijke drukstijging, zal be palend zijn voor bet voortduren van de vorst in West-Europa. De minimumtemperaturen van heden ochtend waren: Eelde 10, Leeuwarden —11, Den Helder V, Twenthe —11, De Bilt —10, Schiphol —9. Ypenburg —10, Vlissingen 8, Woensdrecht —10, Eindho ven 10 en vliegveld Zuid-Limburg 11 graden. Ettelijke leden verklaarden zich te kun nen verenigen met de strekking en inhoud van de motie-Lemaire betreffende de In dische Nederlanders. Ten zeerste betreur den zij, dat de minister het in die motie vertolkte standpunt niet tot het zijne had gemaakt. Vele leden waren alleszins ontvankélijk voor de moeilijke omstandigheden, waarin de bedoelde groep is komen te verkeren. Zij vertrouwden dan ook, dat de minister aan hun belangen bij voortduring aan dacht zou wijden. Dat echter een oplossing zou moeten worden gevonden door het mo- so In enkele maanden tüds hccl}_ja^.jge tegenwoordiger te Voorst, uj( v. d. M„ reizend voor de tir aantal Leeuwarden, kans gezien om een personen in z(jn woonplaats voor oi b veer 25.000 a 30.000 op te lichten. Hij had een zestal Voorstenaren weten te bewegen hem geld te lenen onder wie een, die hem f 10.000 heeft voor geschoten onder voorspiegeling van grote winsten in een „zaak", welke be trekking had op het meubileren en in- st-iipren van militaire tehuizen en der- epliike Hij had zijn geldschieters allerlei verhalen verteld over zijn relaties met »=ié-pp,pniers en militaire commandanten en dat deze «ak voor degenen, die er geld voor over hadden, zekei 25 pet winst 8 vuui u is daarop ingegaan; zelfs hebben sommigen zijner geldschieters weer bij anderen geleend. v d M is tot deze transactie gekomen, v' i. „a was te weinig orders omdat hij bevreesd was te s te plaatsen voor zijn firma, tl j witoen gaan handelen op eigen ris maar dit tikelen van zijn werkgever, maar dit bracht hem zulke verliezen, dat nu schulden moest zien te vereffenen geldleningen. Die geldleningen^ nu koi hij slechts met verzinsels los krijgen, riet gelukte hem des te eerder, daar hij ais een zeer betrouwbaar persoon in zijn plaats bekend stond. Vrijdag zal hij voor de officier van Jus titie in Zutphen worden voorgeleid. Op verzoek van "de minister van O., K. en W zullen de heren C. Doelman, kunst criticus te Rotterdam en Ch. Roelofsz, kunstschilder te Blaricum, de Nederlandse pnmmissaris voor de 27e biennale te Ve- neriè de heer J. van Heel assisteren bij de samenstelling van de Nederlandse in zending. Het Haagse gerechtshof heeft de Leidse student T. veroordeeld tot 200 boete. D eis was één week. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij zich het vorige jaar op beledigende wijze over H. M. de Koningin had uitgelaten. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, Woensdag De naam „abbé Pierre" is op aller lippen, t Is verbijsterend welk een invloed is uitgegaan van deze abbé Grouès, sinds bij zijn alarmkreet als een bliksemflits over Parijs deed gaan om de onbeschrijfelijke nood der daklozen in het schrijnende licht der werkelijkheid te doen zien. Men her innert zicli, dat een klein kind, tussen zijn ouders gelegen in de karkas van een afgedankte autobus, die als woning diende, van koude was omgekomen. Abbé Pierre, de vroegere afgevaardigde Grouès, slaakte toen zijn alarm kreet over de ontzettende woningtoestanden en het tekort aan woningen, die duizenden en duizenden tot daklozen maakt, en nodigde de minister van volkshuisvesting ter begrafenis. Minister Lemaire verscheen inderdaad en weende en de hulp vloeide toe om Abbé Pierre noodverblijven te doen bouwen als voorlopige eerste hulp voor hen, die slechts de straat of een open ruimte in de banlieue tot nachtverblijf hebben. Toen is de ontzettende koude gekomen en de nood is nog erger geworden, doch de Parijzenaars hebben alweer de blik afgewend van de droeve toneeltjes boven de luchtroosters van de metro, waaruit de warme en bedorven lucht van de on dergrondse tunnels opstijgt en waaraan neergehurkte, nauwelijks geklede zwer vers hulp zoeken tegen de verkleuming. In de „bidonville's" van de afgelegen wij ken en de banlieue, in de jammerlijke schuilplaats, die afgedankte wagenkappen, hutten van planken en blik, die als schuil plaatsen der daklozen dienen, verkleumen niet alleen de zwervers en werklozen, die geen woning kunnen vinden en zelfs geen nachtverblijf kunnen betalen in ellendige volkslogementen, maar ook veel jonge ge zinnen, die het slachtoffer zijn van de af grijselijke woningnood, welke het gemis aan sociale verzorging tot een gruwel van het land heeft gemaakt Opnieuw heeft abbé Pierre een nood kreet geslaakt en zodanig is nu ide aan dacht op zijn werk gevestigd, dat zij stem algemeen heeft kunnen doordringen. De eerste nacht reeds, dat het zo koud was, is hij uitgetrokken naar de bruggen en de straten, waar de daklozen zich ten minste voor de snijdende wind trachten te verbergen. Hij bracht eten, wat geld voor 't nachtlogies, wees waar hulp te krijgen zou zijn, sprak woorden van troost en opbeuring. Maar de nood was té om vangrijk, de taak té zwaar voor hem al leen en van alle kanten kwamen de meest onrustbarende berichten omtrent de el lende. Opnieuw kinderen, die van koude waren omgekomen grote mensen dit maal ook. Een vrouw werd op straat dood gevonden, in haar ellende bezweken, en in haar hand had zij nog het papier van de uitzetting uit haar schamel woon kamertje. Abbé Pierre, die na het gebeurde met het eerste kind de medewerking van de gehele pers en de radio had verkregen, ging voort zijn roepen om hulp te doen weerklinken. En met nog grotere klem Redevoeringen houdt abbé Pierre niet. Wie zijn stem in de radio hoort, siddert van ontzetting. „Hulp, hulp.... vannacht om drie uur is in de rue Sébastopol een vrouw dood gevonden, van koude omge komenDe droevigste opsommingen gaan voort. Velen draaien de knop om; ze keren in zich zelf, om te bedenken, welke hulp ze kunnen bieden. En omdat men weet wie abbé Pierre is, wat hij doet, vloeit de hulp toe naar alle adressen, die bij elke nieuwsuitzending door de radio worden opgegeven. De over heid kon niet doof blijven. Abbé Pierre riep uit „Ik heb onmiddellijk vierduizend dekens nodig. Ziet wat ge missen kunt aan beddegocd en kleren. Ik heb verder tenten nodig, maar ook handen om te helpen". En sinds eergisteren heeft zich van Parijs diezelfde geestdrift om te hel pen meester gemaakt, als voor Parijs een sieraad werd, toen juist een jaar geleden onze watersnood-ellende de wereldstad tot het prachtige élan van naastenliefde bracht, dat abbé Pierre niet vergeefs in herinnering heeft gebracht. Parijs heeft nu een groot aantal ver warmde tenten en schuilplaatsen om de daklozen op te vangen, en abbé Pierre, die nu door een groot aantal helpers wordt gesteund, weet waar hij bij zijn nachte lijke speurtochten de ongelukkigen, die hij vindt, naar toe kan sturen. Hij heeft gedaan gekregen, dat enige stille metro stations. over de stad verspreid, voor de daklozen open mogen blijven; dat de po- litiebureaux hen moeten ontvangen en van warme dranken en spijzen moeten voorzien; en dat enige lokaliteiten tot asyls worden ingericht. Van de prefect van politie heeft abbé Pierre de toezegging, dat de politie het asylrecht zal toepassen voor alle vlucht oorden der daklozen, zodat zij, die er on derdak vinden, slechts als mensen zullen worden beschouwd en, zo zij al het nodige op hun kerfstok hebben, niet door de po litie zullen worden lastig gevallen. „Ik neem alle risico op mij", heeft de prefect van politie hem gezegd „Zelfs naar pa pieren of identiteit zal niet worden ge vraagd". Elke avond worden zij, die willen hel pen, door abbé Pierre bijeengeroepen op de Placé du Montangne Saint Geni- viève, bij het Pantheon, om over de stad te worden uitgezonden. Wat zij er vinden is ontzettend. Uitgeputte werk lieden uit de provincie, die te voet en zonder enig geld naar Parijs zijn ge komen om werk te zoeken Wanhopigen die reeds uitgeput van het rondzwerven, niet meei weten waar nog hulp te zoeken Aangrijpend is het geval van een uit1 Korea en Indo-China teruggekeerd oud-1 soldaat van 26 jaar. die men, omdat hij gezond en ongeschonden was teruggekeerd, aan zijn lot had overgelaten. Hem was j gezegd, dat hij maar werk moest zoeken. Maar werk kon hij niet vinden. Langs de Seine dwalend, had hij besloten zich in de rivier te werpen. Een zwerver, die hem zag, hield hem aan en sprak met hem. Verschrikt door het voornemen van de jongeman, vroeg hij hem: „Waarom ga je niet naar de metro Saint-Mart'.n. Daar is eer. pastoor, abbé Pierre, die iedereen helpt en ie in de metro Iaat slapen" De jongeman. Ledrich genaamd, is naaj abbé Pierre gegaan die hem op beurde, naai zijn „urgentiedorp" heeft ge zonden en hem heeft beloofd, dat er voor hem gezorgd zal worden. Op een beschut gelegen terrein heeft men een zestigtal oersonen in het stro en in Amerikaanse d«kens kunnen laten slapen en het betroj «onder uitzondering landbouwarbeiders, die werkloos waren en hoopten te Parijs voor het winter seizoen werk te vinden. Er was zelfs een gezin met kinderen onder. Gisteravond heeft abbe Pierre, behalve zijn kreet om hulp, ook een jubel van dankbaarheid door de radio doen weer klinken. „Dank zij de toestromende hulp", zo zeide hü, „sterven er vannacht geen ongelukkigen meer op de straat". Hij heeft een centraal gelegen hotel beschik baar gekregen voor hoofdkwartier en de P.T.T. gaven hem en zijn helpers het kosteloos gebruik van acht lijnen. De ogenschijnlijk zo zwakke abbé Pierre, een zeer tengere figuur, schijnt van een werkkracht die alle menselijke verwach tingen te boven gaat. Gedurende het in vallen van de kou heeft hij zijn bed niet meer gezien. Slechts enkele ogenblikken V«n korte rust worden hem door zijn omgeving opgelegd. In vele gevallen wil hij de ongelukki gen niet alleen stoffelijk helpen, maar ook met hen spreken, om weer vertrouwen in de toekomst bij hen op te wekken. De naam van deze „apostel der daklozen" is dan ook niet alleen op aller lippen, maar wordt ook door iedereen met grote eer bied uitgesproken. En wekt zichtbaar ontroering onder de talloze ongelukkigen, die, als paria's, buiten de maatschappij en in 'de diepste nood zijn gestoten. Ook in Nederland is de noodkreet van abbé Pierre gehoord en heeft men er ge volg aan Ar^vcn. Het Nederlandse Rode Kruis heeft 250 dekens tot zijn beschikking gesteld. De K.L.M. heeft deze dekens irn middels al naar Parijs gebracht. President Eisenhower heeft zich gisteren op een persconferentie afkeurend uitgela ten over „bombastische grootspraak met betrekking tot de Amerikaanse kracht op atoomgebied". Ook laakte hij verspreiding van hysterische vrees. Volgens Eisenho wer zou „het beeld van een Amerika, dat zich rustig wijdt aan zijn eigen zaken, een vijand meer vrees aanjagen dar grootspraak". Deze uitspraak volgde kort op een verklaring van de minister van het leger, die zeide dat het uit moest zijn „met het wapengerinkel met de atoom bom". En aan deze verklaring was weer de onthulling van president Eisenhower voorafgegaan, dat de V. S. in 1952 een wa terstofbom tot explosie hadden gebracht. Dit was tot nog toe nog niet met even veel woorden gezegd. Intussen heeft de commissie voor de strijdkrachten van het A.merikaanse huis van afgevaardigden 11 millioen dollar ge voteerd voor het inrichten van Ameri kaanse atoombomopsiagplaatsen in het buitenland. Met de aanleg ervan kan be gonnen worden. Natuurlijk is het niet bekend, waar de opslagplaatsen zullen komen. Tijdens het heilige feest van de Hindoes in Allahabad aan de Ganges is een ge drang ontstaan, dat aan meer dan 350 mensen meest vrouwen en kinderen het leven heeft gekost. De meesten van hen werden onder de voet gelopen cn onherkenbaar verminkt, toen een grote menigte in paniek raakte. Ondanks een oproep van de autoriteiten om niet naar de rivier te gaan voor een bad in de hei lige wateren, bleven de pelgrims zonder onderbreking toestromen naar de plaats van de ramp. Het aantal gewonden was zeer groot. De lijken van de honderden slachtoffers zijn Woensdagavond aan de oever van de Ganges gecremeerd. De klaagzangen van de nabestaanden vormden een schril con trast met de kampvuren van de avond tevoren, toen de gelovigen zich hadden geuit in vreugdezangen. De moeilijkheden bij de besprekingen van de „kleine commissie" in Paramaribo duren nog altijd voort. Dinsdag zijn ze afgebroken, waarna de voorzitters van de drie delegaties bijeen zijn gekomen om le trachten in onderling overleg tot nadere besluiten te komen. Het is intussen wel duidelijk geworden, dat er g?en kans bestaat, dat de bespre kingen heden kunnen worden beëindigd; dit zal wel het eind van de week worden. Waarnemers zijn er nog altijd van over tuigd, dat er wel een oplossing voor de moeilijkheden te vinden is. Abbé Pierre heeft door een radio-oproep een grootscheepse hulpverleningsactie ontketend ten gunste van de daklozen in dc staddie ondanks de bittere koude tot eergisteren buiten moesten slapen. Er zijn verschillende centra ingericht om deze ongelukkigen te ontvangen en vele ivelwillènde automobilisten hielpen het werk van Abbé Pierre slagen door de daklozen naar een van de centra te ver voeren. Ook de .Metro" hielp mee de zwervers onderdak te brengen en stelde drie ongebruikte ondergrondse stations beschikbaar. Dankbaar v-erd van deze verwarmde slaapgelegenheid gebruik gemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3