Nieuws uit STAD en OMTREK Nieuw districtskantoor Sint Eloy te Schiedam OUDE TIJD .NATUURGENOT IN HUIS" -ecMyaed Wifra en NedLloyd moesten met gelijk spel genoegen nemen Vierspelenkamp in Viaardingen Reclame Uit die goede Het district Rotterdam kreeg een keurig ingericht bestuurscentrum Rondom de Lourdes- noveen Vierde derde lustrum Van het tafeltennis front Sparta en Treffers wonnen met dubb. cijfers NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Er komt tekening in de strijd VLAARDÏNGEN MAASSLUIS Maakt MAANDAG 8 FEBRUARI 1954 PAGINA 2 EEN PROBLEEM Kerstening arbeiders beweging Gefundeerd begrip voor geestelijke ivaarden R. K. VOLKSBOND WORDT „ARKADE" WEDSTRIJDEN SCHOONRIJDEN S. IJ. V. ER ZIT SCHOT IN Te Kethel wordt gebouwd DIEFSTALLEN DELFLAND K WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND FIETSEN GESTOLEN BRAND OP SPOORWEGBERM TERUGGEBRACHT RUZIE Overgangsklasse AGENDA IN ROTTERDAM BURGERLIJKE STAND Eerste klasse De uitslagen luiden: .Te Schiedam, aan de Swammerdamsin- gel, is Zaterdag het districtskantoor van St Eloy, de Nederlandse Katholieke Me- taalbewerkersbond geopend, dat tevens als kantoor voor de afdeling Schiedam zal functionneren. Het districtskantoor was tot dusver te Rotterdam gevestigd, maar in overleg met het hoofdbestuur werd be sloten, tot het inrichten van een flinke kantoorruimte over te gaan, waar de bondszaken in een modern milieu behan deld kunnen worden. Ook van werk geverszijde was reeds herhaaldelijk ver zocht. ten kantore van de bond te kunnen bijeenkomen. Dit was tot dusver vrijwel onmogelijk. Het nieuwe districts- en af delingskantoor is ondergebracht in een flink pand. Men heeft het eenvoudig, maar keurig ingericht en reeds bij de eerste aanblik concludeert men zonder meer, dat hier in de eerste plaats de zaken van het district Rotterdam op uitstekende wijze zullen kunnen worden bebartigd in een kantoorruimte, die aan moderne eisen en de standing van de bond voldoet. Het dis trict Rotteidam, dat van nu af aan zijn zetel te Schiedam zal hebben, telt onge veer 8000 leden en strekt zich uit van Hillegom tot Gorinchem. Het was uiteraard ook hierom, dat Zater dagmiddag vele kopstukken van de bonden naar Schiedam waren gekomen: bestuurs leden van diverse afdelingen als Delft, Leiden, Viaardingen Dordrecht en uiter aard Rotterdam. De bondsvoorzitter, de heer J. S. v. d. Brink, getuigde door zijn aanwezigheid van de belangstelling, welke het hoofd bestuur voor dit gebeuren in het bonds- leven koestert. Het s trouwens dit hoofd bestuur geweest, dat de vestiging van deze fraaie behuizing mcgelijk heeft gemaakt Ze is eers* ingezegend door de geestelijk- adviseur van de afde.ing Schiedam, kape laan Oudshoorn, die tevens de intronisatie van het H. Hartbeeld verrichtte, een in drukwekkende plechtigheid waaraan door alle aanwezigen met grote godsvrucht werd deelgenomen. Hierna sprak de heer Scheffer een kort openings woerd, waarin hij in het bijzon der de bondsvoorzitter welkom heette en herinnerde aan het jaar 1946, toen het district Rotterdam weer hersteld werd. Het was nu moeilijk, een onderdak te vin den. Toen was het echter nog veel moei lijker. De afdeling Rotterdam stond een gedeelte van haar toch niet al te grote ruimte aan Schiedam af. Er is van stonde af aan een prettige samenwerking geweest. Maar de meer dan twee duizend leden van de afdeling Rotterdam en de werk zaamheden, die voor hen moeten worden verricht, eisen een behoorlijke ruimte. Vandaar, dat thans dit besluit genomen werd. St Eloy heeft thans te Schiedam een ii Onder het opschrift: „Alweer een blun der" in Schiedam, lezen wij in de „Ne derlander", antirevolutionnair orgaan te Rotterdam, het volgende. De wetsinter pretatie daarin vervat, moeten wij geheel voor rekening van bedoeld blad laten: Schiedam. In de Schiedamsche Cou rant van 25 Juli j.l. las men het volgende: „In behandeling de rekening der stede lijke Gasfabriek over 1893, enz. Ingevolge het bepaalde bij art. 24 der Gemeentewet moesten de heeren Van der Schalk, Maas en Van Harwegen den Breems met den Burgemeester-voorzitter van den Raad, als leden der Gascommissie, tijdens de behandeling dezer rekening de vergader zaal verlaten, en nam de Wethouder Vis ser, overeenkomstig het bepaalde in art. 11 der Gemeentewet tijdelijk het voor zitterschap waar". Dit nu is hoogstwaarschijnlijk onwet tig en heeft Schiedam weer een nieuwen „blunder" gemaakt, want in Art. 64 der Gemeentewet leest men o.a.: „Het Burgemeesterschap is onvereenig- baar met schutterlijken dienst". De heer Wethouder Visser is n.b. Commandant der d.d. Schutterij. Hij is in die zitting met het onderscheidingsteeken van den Bur gemeester. de traditionele halsketting, ge tooid geweest. Zijn nu als in flagranten strijd met de Wet, de besluiten of het besluit onder zijn presidium genomen, niet „onwettig"? Wij vermeenen, dat er in „geene" ge meente van ons land zich het feit voor doet, dat de oudste wethouder in jaren,, tevens Commandant der Schutterij is. Al leen moet zulks zich eens in Gouda voorr gedaan hebben, waar toen van hooger- hand een einde aan zou gemaakt zijn. (Nwe Schiedamsche Courant, van 31 Juli 1894). In ons nummer van 31 Juli namen wij over een artikeltje van de antirevolution- naire „Nederlander", waarin op^ grond van art. 64 der Gemeentewet het feit werd ge wraakt, dat de heer G. Visser Bzn., ma- joor-kommandant der d.d. Schutterij al hier, bij afwezigheid van den voorzitter, met den burgemeestersketting getooid het voorzitterschap in de raadsvergadering waarnam. Aan het eind van bedoeld artikel lazen wij het volgende: „Wij vermeenen, dat er in geene ge meente van ons land zich het feit voor doet, dat de oudste wethouder in jaren, tevens kommandant der schutterij is. Al leen moet zulks zich eens in Gouda heb ben voorgedaan, waar toen van hooger- hand een eind aan zou gemaakt zijn". In verband met deze opmerking verna men wij dezer dagen uit Gouda het vol- gende! De heer H. W. G. Koning geboren 22 Januari 1842, is sedert 27 April 1888 wet houder en sedert 5 Januari 1883 kom mandant (majoor) der d.d. Schutterij al- (Nwe Schiedamsche Courant, van 2 September 1894). gelegenheid, waar vergaderd kan worden en tevens een mogelijkheid tot verdere ontwikkeling. Hierna voerde een aanta1 sprekers het woord. In hartelijke speeches werd de goede harmonie en samenwerking tussen hoofdbestuur en afdelingen en de afdelin gen onderling naar voren gebracht. Tevens werden dankbaar pioniers herdacht, als de heren C. Etman, de ere-voorzitter van de afdel'ng Schiedam, J. Stuyvers, F. van Gerven, de nog in leven zijnde oprichter J. Bakker en B. Windhorst. Het was de heer V. d. Brink, die in zijn toespraak tot de talrijke aanwezigen er met nadruk op wees, dat het niet alleen de taak van leden en bestuursleden van St Eloy is, om te streven naar materiële lotsverbetering, maar tevens naar de kerstening van de aibeidersbeweging. Spr wenste hierop op deze hoogtijdag voor de afdeling Schiedam en de bond nog eens speciaa) de nadruk te leggen. Het is daar bij de plicht van de moderne vakbond, de ontw'kkeling van de moderne vakbewe ging bij te houden en steeds meer steun punten te vormen. SI Eloy heeft deze reeds op verschillende plaatsen in het land en thans is Schiedam er aan toegevoegd. Hier zal meer dan ooit getracht moeten worden, een goed, degelijk kader te vormen en de leden te scholen in liefde en toewijding voor hun organisatie en voor de Katho lieke Arbeidersbeweging in hef algemeen. Parate kennis speelt een belangrijke rol in de keinen en straks in de ondernemings raden. Vandaar de noodzaak van een goede scholing. In dit centrum moet het besef versterkt worden, dat de arbeiders massa beïnvloed moet worden in Christe lijke zin en uiteindelijk naar Christus en de Kerk dient te worden gevoerd. Nog steeds is de invloed van socialisme en marxisme groot. De arbeider werkt in een slecht milieu, geestelijk gezien, waarin de Kerk zo vaak als de dienaresse van het kapitalisme wordt gesmaald. Spr. wenste de afdeling Schiedam namens het hoofd bestuur nog extra geluk met haar nieuwe zetel, die z>ch, aangezien Schiedam en Rotterdam het hart van de Nederlandse industrie vormen, in het bijzonder tot kadervorming leent en er als het ware toe geroepen is Namens de afdeling Schiedam voerde voorzitter Verschure het woord. Hij gaf de heer V. d. Brink de verzekering, dat er in Schiedam met man en macht zal gewerkt worden. In het laatste half jaar is reeds succes geboekt, wat het opvoeren van het aantal leden betreft, dat de duizend is ge passeerd. Hij dankte het bestuur van de K.A.B., dat de afdeling Schiedam van St Eloy zo lang aan de Lange Haven gast vrijheid heeft verleend en bracht in warme bewoordingen hulde aan de reeds genoem de pioniers, een beroep op allen doende, om de afdeling tot steeds groter bloei te brengen. Welk een belangrijke plaats Schie dam heden ten dage in het in dustriële gebied langs de Maas in neemt, bewijst wel het feit, dat het hoofdbestuur van de Ned. Kath. Metaalbewerkersbond St Eloy er toe over is gegaan, de zetel van het district Rotterdam te Schiedam te vestigen. Aan de Swammerdamsin- gel is Zaterdagmiddag onder grote belangstelling een kantoor geopgnd, waarin ook de afdeling Schiedam zal zetelen en de heer Scheffer de scepter zal zwaaien. Het fraai en degelijk ingerichte centrum voor de katholieke metaalbewerkers is voor onze stad ongetwijfeld een belang rijke aanwinst. send geschenk en wel een wandversiering van Delfts blauw als bijdrage voor de nieuwe zetel. Het was de heer Van Dam, door wie het werd aangeboden. De af deling Vlaai dingen had een fraai bloem stuk gezonden. Pater Rogbmans, geestelijk-adviseur van de K.A.B., wees op de gevaren van de ontkerstening, waartegen de katholieke ar beiders een zware strijd moeten voeren. Door elkander te steunen in het streven naar de vervulling van 't gemeenschappe lijke ideaal, de kerstening der arbeiders beweging, zullen ook de leden van St Eloy veel kunnen bereiken. De voorzitter van de afdeling Schiedam van de K.A.B., de heer C. Meyer, sprak zijn vertrouwen uit, dat de bestaan heb bende goede samenwerking bestendigd zal worden. Uit de kleine vergaderingen, die in de nieuwe zetel van St Eloy zullen worden gehouden, zal de noodzaak van grote ver gaderingen en bijeenkomsten voortvloeien en dan zal daar uiteraard het gebouw van de K.A.B. voor in aanmerking komen. Ere-voorzitter Etman vertelde, altijd de illusie te hebben gehad, een eigen gebouw te hebben. De oorlog en de moeilijke om standigheden daarna maakten het onmoge lijk. Het was voor hem echter een buiten gewoon grote voldoening, thans de opening van dit nieuwe centrum te mogen mee maken. Patei Baeten, de arbeiders-aalmoezenier, sprak het vertrouwen uit, in het bestuur en de leden van de afdeling Schiedam goede vrienden en hulpvaardige medewer kers te zullen vinden, wat hij trouwens reeds ondervonden heeft. De voorzitter van de afdeling Rotterdam, de heer J. B. Weijkamp. heeft nog de zekerheid uitgesproken, dat de afdelingen Rotterdam en Schiedam uitstekend zullen samenwerken. Vermelden we ten slotte nog, dat o.m ook de heer J. P van Vonde- ren aanwezig was en ook de afdeling Slikkerveer—Ridderkerk afgevaardigden had gezonden. Naar wij vernemen zal de naam van het gebouw van de R.K. Volksbond aan de Lange Haven veranderd worden in die van „Arkade". Zoals bekend behoorde het voor de oorlog toe aan de Nederlandse R.K. Volksbond. Hiervoor is de K.A.B. in de plaats gekomen. In verband hiermede achtte men het gewenst, zulks mede na de grote restauratie welke de zaal heeft ondergaan, de naam te veranderen in „Arkade". De uitslagen van de gisteren gehouden wedstrijden in schoonrijden op de banen van de Schiedamse IJsvereniging luiden als volgt: Paren: 1. de heer B. v. Diest met mevr. M. Wessel; 2. de heer M. C. Oranje met mej. N. Plooij; 3. de heer M. Oranje met mej. N. Fontijne. Dames: 1. mevr. A. v. d. Sloot; 2. mevr. M. Wes sel; 3. mej. J. van Soest en mej. N. Plooij die een gelijk aantal punten ver wierven en ieder 'n prijs kregen. Heren: 1. J. v. d. Loo; 2. M. C. Oranje; 3. J. Gerartz. Naar wij vernemen, zijn vergunningen losgekomen om te bouwen in Kethel, waardoor een aanvang zal kunnen wor den gemaakt met de bouw van de 56 woningen, die daar door oud-wethouder v. d. Kraan geprojecteerd zijn. Zodra de vorstperiode voorbij is, zal de eerste paal worden geslagen. In het Sportfondsenbad is ten nadele van N., wonende Stadhouderslaan, een portemonnaie met 68 gestolen en ten nadele van de timmerman M. K. een portemonnaie met 4. Na een daartoe gehouden verkiezing is tot hoofdingeland plaatsvervanger van Delfland gekozen de heer L. van Vuurde t# Loosduinen. Te bevragen bij het hoofdbureau van politie tussen 9—12.30 en 2—6 uur: 1 por temonnaie. Te bevragen bij de vinders: grijze wollen sjaal Habermehl Nieuwe Maasstraat 92a; witte wollen sjaal A. Veringmeijer Huijsmansstraat 13; bivak muts Schilperoord Jozef Israëlstraat 7; zwart lederen want A. de Regt Hogen- banweg 53c; wit hondje met bruine vlek C. Wuisman Fabriplein 30a; portemon naie met inhoud; Zoetmulder Boterstraat o i j j 87a; actetas C. de Knaap Overschiese- De krachtige „Anton van de Dordtse firma scnless tijdens de werkzaam- straat 8a; bedrag van IC. Hagen Mor-]lecfen in het verstarde element. Deze sterke sleper duwt de Engelse tanker Noletstichting.enSS6 mand P° lk lnlek r| Affirmity naar de aanlegsteiger van de Oliefabrieken te Zwijndrecht. Kapelaan Oudshoorn vestigde hierna als geestelijk-adviseur de aandacht op het be lang van een gefundeerd begrip voor de geestelijke waarden. De voorzitter van de afdeling Dordrecht, de heer Dielissen, ver tolkte de beste wensen van zijn leden en bood voor de inventaris twee asbakken aan. Delft kwam met een bij Delft pas- lïondsvoorzitter van „St. Eloy", de heer v. d. Brink temidden van genodigden bij de opening van het districtskantoor te Schiedam. Een waarlijk grandiose Maria-process:e trok gisteravond door de Singelkerk op de zesde dag van de Lourdes-Noveen. Drie avonden achtereen had pater Brennink- meyer O.P., de leider van de indertijd zo uitstekend geslaagde wijkmissie in 1952, speciale Maria-preken gehouden. Zondag morgen de Kindermis met zegen, om half 10 de plechtige Hoogmis (Missa Fes- tiva van Gretchmaninoff) gezongen door 't manhen- en jongenskoor. Een prachtige combinatie, die wij niet gauw zullen ver geten en die om herhaling vraagt op dagen als deze. En dan de processie. Na het Rozenhoedje een eindeloos défilé, kleine, witte bruid jes met blauwe en gouden banden in het haar, bloemen en o, zo voorzichtig met Zaterdagavond vierde de Vereniging van aquariumhouders „Natuurgenot in Huis" haar derde lustrum in de zaal van de R.K. Volksbond. „Natuurgenot in Huis" werd op 16 Fe bruari 1938 opgericht door vier onder nemende heren, die het ledenaantal in April reeds wisten op te voeren tot twaalf. Daarna ging 't ook verder steeds crescendo tot aan de oorlog, toen er tachtig leden waren. De oorlogsomstan digheden maakten het de leden uiteraard moeilijk hun aquaria op peil te h<*iden en ook de verwarming bracht grote moeilijkheden met zich mee. Maar na de bevrijding werd er weer met nieuwe moed verder gewerkt en thans heeft „Natuurgenot in Huis" rond de twee honderd leden en is daarmede de grootste vereniging op dit gebied in onze stad en tevens de oudste. Zij verleende haar me dewerking aan de tentoonstelling „Goed Wonen" in het Stedelijk Museum en aan de tentoonstelling van de Vereniging voor Schoolwerktuinen, welke tijdens de laatste vacantieweek in de Boers gehouden werd. Het bestuur van de vereniging heeft meer dere malen pogingen gedaan ook de jeugd te interesseren voor deze schone liefheb berij van vissen en planten kweken en houden, maar de belangstelling van de jeugd werd steeds doorkruist door sport e d vooral in de zomermaanden. Toch is de 'invloed op de jeugd door het werk van de oudere leden, de huisvaders met hun hobby, niet gering en het blijkt dan ook steeds, dat de kinderen van leden, wanneer zij ouder worden meer belangstelling tonen en zelf lid willen worden. „Natuurgenot in Huis" organiseert o.a. lezingavonden over biologie, het ,e„0n van vissen en planten teneinde de leden te helpen van hun liefhebberij het mooiste te maken wat er van te maken is en de resultaten hierbij zijn vaak niet gering. De feestavond in de Volksbond werd ge opend door de voorzitter, de heer Scheffers die de aanwezigen verwelkomde en uiteen zette waarom men het derde lustrum eerst nu vierde, terwijl de vereniging al bijna zestien jaar oud is. De feestplannen werden namelijk doorkruist door verschil lende tentoonstellingen, waaraan „Natuur genot in Huis" haar medewerking ver leende. Het programma werd verzorgd door Martin Rijken met zijn cabaret-revue „Festival 1954" waaraan o.a. medewerkten Octave van Aerschot en Barbara Schout. ROKER hun vieren het Mariabeeld dragend, het fiere, ge-uniformde jongenskoor van de bekende broeder! Zij allen zongen op het altaar onder zijn leiding een huldelled aan Maria, dat aller eerbied afdwong, omdat zij 't zo toegewijd zongenMisschien rakkers van de bovenste plank buiten, maar zeldzaam eensgezind en wonderlijk ernstig in hun samenzang, als broeder Bor- romeus bij hen is! Het Lof was prima bezet. Mogen alle mannen van de M.M.M., die nog een aparte uitnodiging gehad hebben, vanavond allen komen naar de conferentie van pater C. Strijbos, die zal spreken over „Maria, een katholiek familiestuk". Aanvang 8 uur. kom hierop nog nader terug. Er zijn fietsen gestolen ten nadele van- W. K. bij zijn woning in de Lorentzlaan en van K. H. S., wonende Sommelsdijkse- straat op het Broersveld. Door onbekende oorzaak is gisteren brand ontstaan op de berm van de spoorweg tussen de Schiedamsedtjk en de Oudedijk. Er is ongeveer 300 vier kante meter gras verbrand. De brand weer heeft gleuven gegraven, zodat het vuur zich niet verder kon verspreiden. De vorige week rukten kwajongens het vier-jarige meisje v. d, L., wonende Huismansstraat, haar brilletje af, waar door het kind erg werd gedupeerd, om dat het zonder bril moeilijk kan zien. De politie heeft een oproep gelanceerd, waarbij de daders werden verzocht, het brilletje terug te brengen. Dit is ge beurd, want het is door de vader van een der jongens aan de Dr de Visser- school teruggebracht. In een café aan de Rozenburgsestraat kreeg de 56-jarige beton vlechter G. S. ruzie met een 58-jarige vrouw. Hij bracht haar enkele klappen toe, waarop hij handgemeen raakte met enkele an dere bezoekers. De politie kwam er aan te pas. S., die een bloedende hoofdwond had opgelopen, werd eerst door een ver pleger van de GGD verbonden en daar na naar het politiebureau overgebracht. Daar bleek hij nog niet gekalmeerd, want hij vernielde een gedeelte van het meu bilair van zijn cel. Wanneer men zich van te voren aan een voorspelling liad gewaagd voor de resultaten van de duels tussen Wifra en Wibo en Nedlloyd versus Sparta 2, dan zou men zonder enige aarzeling zowel Wifra als Nedlloyd als winnaars hebben gedoodverfd. Maar beide teams konden zich door bet dubbelspel ternauwernood voor een nederlaag behoeden Bij WifraWibo slaagde Wim Stoop er niet in meer te bereiken dan een over winning op Herman Jacobs. Roel Willem- stein capituleerde alleen voor de wel bij zonder goed spelende Bert van der Spek en gelukkig voor Wifra wist Cor Voormolen eveneens tegen Herman Ja- bos te scoren, waardoor de mogelijkheid van een gelijkspel voor Wifra open bleef. Bij Sparta 2—Nedlloyd maakte Cor Pelser geen fout. Hij won vlot zijn drie partijen. Edoch Frans Klinkenberg kon slechts eenmaal tot winst komen en Piet Kreuger moest voor de Spartanen driemaal ^wich- ten. Maar ook hier leidde het dubbelspel tot een verdeling vari de punten. Sparta ontving PSV heel -warmpjes en zond de Eindhovenaren met een 100 nederlaag naar de Lichtstad terug. Never Down was gastheer voor Treffers en ook bij dit duel werd 10—0 genoteerd, doch het verschil was, dat Treffers de beide winstpunten en deze uitslag naar Roe- lofsardensveen konden nemen. In de Overgangsklasse afd. E wordt da nig geknabbeld aan de voorsprong, welke Batswingers in de eerste helft van de competitie wist te behalen. Eerst gaf DOS het leidende team een stevig lesje (91), toen volgde een moeilijke zege van Bat swingers op USV 2 en- ditmaal konden Koos Leurs en zijn partners het tegen KKK niet verder brengen dan een gelijk spel. Het gevolg is, dat de voorsprong van Batswingers tot een enkel punt is geslon ken. In afd. F viel een andere beslissing. Wifra 2, dat tot nu toe de eerste plaats bezette, moest capituleren voor Eendracht in een fel duel, waarbij Jan Boomsma en Frans Duim voor Eendracht alle winst opeisten Peter van de Bosch zoigde met een zeer tactische overwinning op Jaap Willemstein, dat de zege voor Eendracht veilig werd gesteld en het dubbelspel zorgde er alleen maar voor om de uitslag in overeenstemming te brengen met de juiste krachtsverhouding. Wifra 3 bracht zich daarentegen in vei ligheid door een kleine maar uiterst waardevolle zege te boeken tegen Car bon, ondanks het hevige verzet van Bert van der Linde, die bij dit duel wel in een bijzonder goede vorm stak. Maar de zege van Tine de Zeeuw op Hans de Klerk be sliste in feite de strijd ten gunste van OAGBIAO VOOR SCHItOAM SN OMSTRSKSN 76ste Jaargang No. 22376 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, telefoon 66152. Giro-nimmer 59U943 Abonnementsprijs 6.25 per kwartaal 2 15 per maand. v.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte 1 0.1S per millimeter noogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bil r.rtntrari gelden lagere tarieven, welke bij np administratie of bil de erkende advertentie bureaux verkrligbaai zijn. K immoenen ikleine advertentiem tot 20 woor- der 50 cent Elk woord meer 3 cent. Maximum «0 woorden Plaatsing uitsluitend bit vooruit betaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomsUg de Regelen voor hel Advertentiewezen. Passage Theater: lm weissen Rösl (a.l.). Monopole Theater: Konvooi naar Malta (H STEDELIJK MUSEUM Tentoonstelling „Kinderen uiten zich" van 10 Febr. tot 25 Maart dagelijks 2-5 u. TONEEL EN MUZIEK Dinsdag 9 Februari Schouwburg. 8 uur: „De vburproef" (Ned. Comedie) - Lantaren, 8 uur. „Sebasuaan (Ned. Comedie) (volw.). bioscopen Programma's van 5 'Z® .f'^.'VLrpst Arena: De verovering van de Mount kveres (a. 1.), Capitol: Salto des doods <14 JJ,cen traal: De zoon van niemand (14 JJ; Cineac. D waarheid omtrent ons huwelijk (strikt yojw.» Colosseum: De banneling van Ballantrae Harmonie: De schatgravers van Doodskopellano <a i.) Lutusca: Zij, die van de zonde leven (volw.)Luxor: De Ster (a. L); Passage (Schie dam): lm weissen Röss'l (a. 1.); Prinses: Anna (volw.); Rex: Meedogenloos (14 j.); 't Vertster: De kleine wereld van Don Camillo (a. L); Vic toria: De banneling van Ballantrae (14 J.). GEBOREN: Jan C. z. v. A. L. Meijdam en J P C. Korpel; Anton B. z. v. A. van Woerkom en J. de Bruin; Margaretha W. L. d. v. H. J. M. Reinhard en M. C. T. Heeze OVERLEDEN: M. Bleecke, 73 J.; J. Driesss, 81 j. wed. v. M. J. Knoop. Er is nu een week van de Vierspelenkamp achter de rug en hoewel er nog heel wat partijen gespeeld moeten worden en zich dus nog allerlei verrassingen kunnen voordoen, komt er toch al wat tekening in de strijd. Allereerst kan een beeld gevormd worden van het spelpeil van de deel nemers, doch ook van hun strijdlust en doorzicht. Op geen stukken na is te zeggen, wie dit tournooi zal gaan winnen, maar de resultaten, die dorr de spelers in de afgelopen week zijn berecht, wijzen er toch op, wie deze strijd met enige kans op succes voeren en wie hunner de wedstrijd als een goede training in de vier spelsoorten mag beschouwen. Want dat allen niet tot de kanshebbers behoren, is nu al gebleken, omdat er deelnemers hij zijn, die zonder enige voorbereiding of training in dit ongewone tournooi, ais de Vierspelenkamp is, hun geluk beproeven. Zij blijven meermalen beneden hetgeen van hen verlangd mag worden. Heel veel belangwekkends gebeurde er in de afgelopen week niet, maar dat wil geenszins zeggen, dat er niet voortdu rend spanning in de strijd zat. 't Zijn geen prominente biljarters, die hoge se ries of sprekende moyennes maken, die hier avond aan avond hun kansen ver dedigen. Allen doen evenwel hun best om te winnen en vechten om de zozeer begeerde punten, die voor iedere gewon nen partij worden toegekend. Waren het vorige week Zondag de wedstrijdleider Van Duyl en Leo van de Water, die erin slaagden om de volle winst, namelijk tien matchpunten, te veroveren; in dit week eind waren er weer twee spelers, die hun vier partijen wonnen en derhalve het ma ximum-aantal punten voor een ontmoe ting kregen. Dat was Zaterdag Scheffers en Zondag Van Eyk. Dit tweetal, waar van Scheffers tot de finalisten van vo rig jaar behoort bezet nu de eerste en tweede plaats. Van Duyl, de winnaar van de Vierspelenkamp in 1953, die zo prima startte, was toen hij nu Van der Plas als tegenstander had, minder for tuinlijk, want voor hem ging de libre- partij verloor, hetgeen niemand verwacht had, terwijl Van der Plas hem ook in de driebandenpartij verraste. Daardoor gin gen vijf kostbare punten verloren en dat was des te erger voor Van Duyl, omdat twee concurrenten van hem een behoor lijke voorsprong verwierven. Köneman een uitstekend speler, was ook niet op dreef en moest zich met vijf punten te vreden stellen. Er kan echter, zoals wij al schreven in de komende weken nog genoeg gebeuren. Ook Barvoets ging het tot nu toe niet naar de vleze. Bij hem had vooral de partij éénbandstoters een ongewoon verloop. Barvoets toch scoorde halverwege een serie van 12, de hoogste tot nu toe ln dit tournooi gemaakt, en ein digde met een beurt van 11 als slotserie. Dat wil zeggen 23 caramboles in twee beurten, terwijl hij voor de andere zeven maar eventjes 15 beurten nodig had. Trouwens in zijn driebandpartij ontsnapte hij ook aan een nederlaag door met een eindspurt, waarin hij 8 caramboles in 3 beurten kreeg te noteren zijn concurrent Gouka ver achter zich hield en een drei gend gevaar afwendde. Hoe een remise partij voordeel kan opleveren ondervond Van Eyk, toen hij Oostveen tegenover zich had. De uitslag zou voor beiden 55 ge worden zijn, als Van Eijk niet juist op tijd een van zijn partijen remise had gemaakt. Hij kwam daardoor in het bezit van vijf punten en omdat hij er meer had dan Oostveen, werden hem ook de twee extra punten toegekend, zodat de uitslag 73 werd. Natuurlijk waren er ook nog al wat tamme ontmoetingen, die niet lang in 't geheugen zullen blijven. Tot nu toe we™ de hoogste serie in het librespel met 66 gemaakt door Van Duyl, evenals in de ca- drepartij met 67. Barvoets heeft met 12 de hoogste serie éénbandstoten, terwijl drie man met een serie van 5 bij de drieban den gelijk staan. Wat de hoogste tot .nu toe gemaakte moyennes betreft, heef. Van Eyk met 12,50 in de librepartijen de kop; Van Duyl met 13.46 bij het cadre en Kö neman met 2,727 het beste gemiddelde bij het éénbandspel, terwijl Hekman, een goede driebander, kans heeft gezien om een moyenne van 1.— te bereiken. Wat het puntental betreft is de stand nu in de drie afdelingen, aldus: Afdeling I. 1. Van Eyk 25 p., 2. M. Oostveen 17 p., 3. Van Duyl 15 p., 4. Van der Plas 12 p., 5. Eikenbroek 5 p., 6. Van Soelen 5 p., J. de Jonge 1 p. Afdeling II: 1. Scheffers 23 p., 2. Alphe- naar 13 p., 3. Valkestijn 13 p., 4. Bar voets 10 p., 5. Gouka 9 p., 6. Van der Lee 7 p. en 7. v. d. Marei 5 p. Afdeling III: 1. Köneman 13 p., 2. L. v. d. Water 12 p., 3. Kooij 10 p., 4. Ruggenberg 10 p., 5. Hekman 8 p., 6. Vogel 5 p. en 7. P. v. d. Water 2 p. Wifra 3. Detas en DONO krijgen het door deze resultaten zo moeilijk, dat het de gradatiegevaar nauwelijks meer te ont lopen schijnt. Detas verweerde zich wel licht juist daarom zo hevig tegen DOS 2, maar desondanks werd Detas geen winst gelaten. En RONO werd door DOS 3 met een 91 nederlaag naar huis gezonden, waarbij tenslotte het dubbelspel de spor tieve eer voor RONO redde. Effect streed tegen USV met inzet van alle krachten, maar dat belette de USV- ers toch niet om met de beide winstpun ten huiswaarts te keren. Cor de Bruijn bleef bij USV ongeslagen. Wil De Bruin en Adri Spek scoorden elk eenmaal. Bij Effect was Jan Brandenburg met twee successen de topscorer. In de eerste klasse afd. A is de strijd om de laatste plaats vrijwel zeker in het nadeel van Eendracht 2 beslecht. Xerxes 1, dat tot voor kort een gegadigde was voor deze plaats, heeft zich na de verras sende overwinning op SVA ook tegen TCK zo voortreffelijk geweerd, dat het ook ditmaal beslag kon leggen op de bei de winstpunten. In afd. B bond Feijenoord Americano aan de zegekar, terwijl Xerxes 2 met 7—3 Carbon 3 overrompelde. De strijd om de eerste, plaats gaat hier nu voornamelijk tussen Vanhessen en Feijenoord, waarbij het laatstgenoemde team de beste papie ren in handen heeft. In de tweede klasse afd. A is het vooral in de staart van de ranglijst zeer roerig geworden. Zowel Nationale als Burger- son zetten alles op alles om het degrada- tiegevaar te ontgaan en aan de resultaten van de afgelopen week te zien zou men zeggen, dat zij hierin zullen slagen ten koste van Sozaro. In afd. B zorgde Xerxes 3 voor een goede 8—2 overwinning op Carbon 5. In afd. C stevent Rotterdam 2 recht op het kampioenschap af. Een voorsprong van zes .punten op nummer twee van de rang lijst, i.e. Milksteamer, schijnt wel vol doende om thans reeds de vlag te kun nen uitrollen. In afd. D zit NOAD thans op fluweel. HVO, dat aan het einde van de eerste helft een gelijk aantal punten had ver kregen, zag zich opnieuw geklopt. Dit maal door Xerxes 4, dat onder aanvoe ring van Dick van Os bezig is elk moge lijk degradatiegevaar te bezweren. De achterstand van HVO op NOAD is thans aangegroeid tot vijf punten en nog be zet HVO de tweede plaats. De positie van Elan 2 is in deze afdeling zo moeilijk ge worden, dat Elan er nu reeds op moet rekenen het volgende seizoen in de derde klasse uit te komen. In de derde klasse hebben op het ogen blik de leiding, afd. A: Xerxes_ 5; afd. B: PTT; afd. C: Bevanko; afd. D: Lafamo; afd. E: Rono 5; afd. F: GVMD 2 en Milk- steamers 2; afd. G: Rono 4; afd. H. West. Ervea—Elan 6 6—4, RN—KV 3 8—2. Insulinde 3—Lafamo 2 9—1, KV 3—Bevanko 3 0—10. KI. 1 RC: Rono 7—Contact 3 10—0. PTT 4— Rono 7 3—7, Contact 3—Xerxes 8 100, PHM 2 PTTS 28, USV 9—IRO 4 1—9, Germinal— SRA 3 9—1. KI. 1 RD: Blijdorp 2—Nebaro 0—10, Contact 4—Tavejo 3 3—7, RZ 2—Xerxes 7 8—2, CB 2—Elan 7 6—4. KI. 1: RE: Justitia 2—USV 7 5—5, Stokvis—Noad 4 8—2, Bevanko 2—Rono 6 6—4, JICS 2BTTC 4 6-4. KL 1 RF- HVO 2Gas 2 82, BlijdorpDreadnought 2 8—2. Elan 5—Rotterdam 4 3—7. Gas 2—Xerxes 9 64. KI. 1 RG: CB 3—Telefoon 2 9—1. BTTC 5USV 8 5—5, Elan 8—CB 3 1—9, TOP— Kristal 64. KL 1 RH: PTT 5Nijverheid 4—6, Favoriet 3—EME 9—1, WTV—Kaveka 3 10—0, Nti verheid—PVH 4—6, PTT 5—Tara 3 7—3. VEP 2—Favoriet 3 7—3. Kl. 2; RA: PON 2—PVH 4 9—1, Allan 5—RSI 2 2—8, VBP 3SKB 1—9, GJR 2—Stadhuis 3 3—7. PVH 4— VBP 4 1—9, PHB 5—Stadhuis 3 5—5. RSI 2— Germinal 6 100, SKBGJR 2 100. Kl. 2 RB: Blijdorp 3GMTTC 4 100, Hagero 2— Americano 6 55, Wifra 8RET 4 100. KI. 2 RC' Feijenoord 7GMTTC 2 28, Justitia 4 —RSI 3 10—0, GMTTC 2—E. en R. 2 10—0. Kl 2 RD: Rapid 2—Elan 9 100, HVO 5—Laag land 82, H. en PV—Nationale 3 0—10, SBV 3— Rapid 2 0—10, Elan 9—HVO 5 0—10, E. en R. 3— Stokvis 2 2—8, Laagland—SVA 5 8—2. KL 2 RE: Telefoon 5Noad 5 64, Tav a 6 GGD 3 7—3, Noad 5—GMTTC 3 —7, EME 2—Spes 3 9_1. Kl. 2 RF: Steinweg 2—Telefoon 6 100, Favoriet 4—Spes 2 8—2, Mullerco 3—PTT 6 4^6, PTTS 2Mullerco 3 6—4, Robaver 3—Favoriet 4 46. RET 3—Telefoon 6 10—0, PTT 6Germi nal 3 3—7. Ki. 2 RG: PON 3—PTT 7 1—9. Stadhuis—Tava 5 100. Stokvis 3—PTT 7 4—B, TOP 3—Contact 5 5—5. CB 4—PON 3 10—0. Kl. 2 RH: Mullerco 4—TOP 4 6—4. Shell 4— Germinal 4 6—4, TOP 4—CB 5 2—8, Germinal 4 —Stadhuis 2 2—8, RET 5—Mullerco 4 4—6. Kl. 2 RI: GGD 2—Dreadnought 3 7—3. Ready 5 —Allan 3 8—2, Dreadnought 3—Rotterdam 5 1—9, Nebaro 2—PTT 8 8—2, GGD 2—RET 6 10— 0. - Kl. 2 RJ: 21 Up 4-CB 6 4-6, Febenoord 5—Nijverheid 3 10—0, lek Waeck—Energie 4 8-2, Nijverheid 3-Oving 3_lo-0, CB 6_Tavejo 4 7—3, TCK 5—Feijenoord 5 2—8, HE 2—21 Up 4 jg Kl 2 RK: Americano 5Gakaro 2 8 9 Feiienoord 6Mulléfco 5 36, Overschie 4Americano 5 1-9. Energie 5-Feijenoord 6 8—2 K.l 2 RL: NKF 2—Vanuden 2 10—0. Haaero 3Dreadnought 4 82, E. en R.NKF 2 Kl. 2 RM: Fijnwerk—CSSM 6—4, Tele foon' 3—Carbon 8 6—4, Tava 4Ick Waeck 2 1—9. CSSM—Nationale 5 10—0. Kl. 2 RN: VGZ—TOP 2 46, Shell 6—Vanhessen 3 3—7. Milkst. 4Nebaro 3 100. Hermandad 3CSSM 2 10—0, Manhessen 3—Milkst. 4 6—4, Nebrao 3— VGZ 2—8, RET 7—TOP 2 0—10. KL 2 RO: RN 2—Overschie 6 9—1. VBP 3—Insulinde 4 7—3. KL 2 RP: Favoriet 6—HVO 4 2—8. Rapid- Carbon 9 100, DOSHVO 4 37. Carbon 9 Nebaro 4 10—0. PVH 2—TCK 4 3—7, Stokvis 4 —Rapid 2 —8, Germinal 5Favoriet 6 2—8. Kl. 2 RQ: Shell 7—Robur 4—6, Gezico 2— GMTTC 3 9—1, Robur—Wilton 3 10—0, DOS 2 —USV 10 6—4. JICS 3—Shell 7 1—9, PVH 3— WTV 2 2—8, Gezico 2—DOS 2 7—3, WTV 2— JICS 3 10—0, USV 10—Robur 0—10. Wilton 3— Shell 7 6—4, GMTTC 3—PVH 3 4—6. Kl. 2 RR: RET 3—Dlveko 9—1. SKB 2—Robur 2 9—1, West 3—Shell 5 7—3, PTT 9—PON 3—7, Diveko —PTT 9 5—5. Hoofdklasse: Sparta—PSV 10—o, Sparta 2— Nedloyd 5—5, Wibo—Wifra 5—5, Never Down- Treffers 010. Overg. kl. E: DOS—USV 2 46, Batswingers— KKK 5—5, Rapid 2Scylla 1—9, AVGA—Tref fers 2 46. overg. kl. F: Detas—DOS 2 4—6, Eendracht —Wifra 2 7—3, Carbon—Wifra 3 4—6, DOS 3— Rono 91, EffectUSV 46 SVA~J?°no 2 4—6, Rotterdam—Wifra 4 8—2, Xerxes—TCK 6-4. 1 B: Carbon 2- ttf£xel z, 6 4, Vanhessen—Robaver D 91, IRO—Carbon 2 5—5. Kl. 2 A: Vanhessen 2— Sozaro 10—0, USV 3Sozaro 100, Nationale Tavejo 10—0. Kl. 2 B: Xerxes 3— Carbon 5 Kl. 2 C: TCK 2—Wifra 6 4—6. Milkst. fei.ienoord 2 8—2, USV 4—Wifra 6 3—7, Elan 3 —Milkst. 1—9, Rotterdam 2—Noad 2 7—3, SVA 2—SBV 4—6. Kl. 2 D: Eendracht 3— Elan 2 AllanNoad 28, Elan 2Allan 37, DWL Eendracht 3 2—8, Noad—Feijenoord 4 100, Stawero—Wifra 5 7—3. Kl. 3 A: Stawero 2— BTTC 3 4—6, NKF—Wifra 7 1—9, BTTC 3—Elan 4 100, Xerxes 5Americano 4 91, NKF— Energie 37, Carbon 6Energie 64. Kl. J B: PTT—Gas 10—0, Gewaro—Americano 2 3--/, HPV 3—RET 2—8, Vanuden—CB 2—8. KL 3 C: Shell 2—Overschie 4-6, Oving—Hermandad 2 8—2, Overschie—USV 6 7—3, Burgerson 2— Bevanko 1—9, Eendracht 4—Xerxes 6 4—6. Kl. 3 D: Ready 3—HPV 2 fr-4, Mahero—Kaveka 2 4—6, Energie 2—HPV 2 7—3, Overschie 2— Tava 55, LafemoIRO 2 64. Kl. 3 E: Rono 5—GGD 5—5, Hermandad—JRono 5 5—5, Tavejo 2GGD 7-3, Wilton 2-Robaver 9-1. Kl 3 G: Carbon 7—Mullerco 8—2, Tava 2— Overschie 3 5—5, Rono 4—Insulinde 5—5, SVA 4 I —Carbon 7 010. Kl. 3 H: TelefoonWest 010 ReadyInsulinde 2 91, SBV 2Ge waro 2 10—0, West—Justitia 7—3, Insulinde 2 Wjlton 4_6, Verbeterde uitslagen: Telefoon— I Gewaro 2 9—1, Gewaro 2Rotterdam 3 010. I RTTB: Kl. 1: RA: Favoriet 2—Dreadnought 46. Mullerco 2SRA 2 91, Energie 3Ger minal 2 0—10. Contact 2SCF 8—2, Dread nought—HE 9-1. Kl. 1 RS: 21 Up—RN 9—1 1 TCK 3—21 Up 1—9, Bevanko 3—Oving 2 8—J, DE HEER VAN MIL VERLAAT HET KERKBESTUUR Aan de heer J. L. A. van Mil, is op ziin verzoek eervol ontslag verleend als lid van het kerkbestuur van St Joan, de Do per Thans is tot kerkmeester benoemd de heer J. J. Knoet, voorheen lid van het kerkbestuur van de St Willibrordusparo- chie. BENOEMING ONDERWIJZER De heer P. G. van Vliet, alhier, is be noemd tot onderwijzer aan de St Willi- brordusschool, Boslaan. WESTLANDTOCHT WERD HOOGTE PUNT VAN IJSSPORT Onder auspiciën van de Vlaardingse Ge meenschap heeft het vacantie-comité 1954 met médewerking van de Rijkspolitie te water een Westlandtocht over 50 km. ge organiseerd, die een buitengewoon succes is geworden. Tussen 12 en 13.30 uur zijn de ruim 400 deelnemers op de Vlaardingse vaart ge start. De leeftijdsgrens der deelnemers be woog zich tussen de 13 en 65 jaar. Omstreeks half zes waren al 250 deel nemers weer binnengekomen. Mevr. Spreij uit Maassluis was de eerste dame die bin nenkwam. Zij startte om half één en ver scheen om vier uur reeds aan de finish. Vrolijke muziek begeleidde de schaat senrijders op hun tocht, terwijl vele vlag gen het geheel een nog feestelijker sfeer gaven. EXCELSIOR OP DE SCHAATS Zaterdagmiddag organiseerde Excelsior op de Boonervliet wedstrijden op de schaats voor haar leden. Zowel onder de leden, als van de zijde van het publiek bestond voor dit sportevenement ruime belangstelling. Er is gereden over een afstand van 160 meter en verschillende series hadden een spannend verloop. De prijswinnaars waren: Welpen: I. P. v. d. Snoek 28.7 sec; 2. J. de Groot 29 sec., 3. P. Wezemer 29,1 sec; Junioren B: 1. J. Oprei 23,3 sec; 2. P. Bakker 24,8 sec, 3. P. v. Roon 24,9 sec. Junioren A: 1. W. Fortuin 21,9 sec; 2. C. Jol 22,3 sec; 3. J. Valkenburg 23,4 sec. Senioren: 1. H. Bakkér. 20,5 sec; 2. H. Rijerkerk 20,6 sec; 3. H. J. v. Rossen 22 sec. De voorzitter van Excelsior, de heer P. van Dijk, reikte na afloop van de wed strijden de prijzen uit. De eerste drie van elke groep ontvingen een medaille.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2