Middenstand moet uit de knel 3pruiming van materialisme en liberale ideeën m het Grote Vier vergaderden geheim over Chinese vraagstuk Vrijdag komt Oostenrijk aan de orde Verbetering in toestand van de H. Vader houdt aan Acute fase voorbij Verschroeide eerde in Indo-Chine G AS VERSTIKKIN GSDR AM A IN ARNHEM Eén wiel en één as ontspoorden r Op één dag: Middenstand moet hogerop. Materieel doch ook geesteli jk! Dinsdag 9 Februari 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Prof. Ariëns: „Het zou de „zwartste dag' zijn; wanneer de diocesane standsorganisaties werden opgeheven" Poging tot bevrijding van kard. Mindszenty (in 1949) mislukte Ontploffing aan boord van Noorse tanker DE CONFERENTIE VAN BERLIJN Bordjes verhangen Analyst Zusters van J. M. J. een halve eeuw in India Prabang in v,„ Sft? .«KS: Vader, moeder en twee kinderen kwamen om liet leven Treinverkeer Hengelo-Delden en Den Haag- Gouda gestremd Rampschade in de landbouw WEERBERICHT - p Mgr Var ga onthult.: Vijf gewonden, van ivic vier Geen klasse, maar een stand „Gods volk' De nood van de middenstand Hoeden voor materialisme Het bestaansrecht der dioc. standsorganisatie DE KWESTIE-EVENHUIS 55 55 NOG 21 ALASTR1M- PATIëNTEN Aanoclitend om elf uur lieeft men in een huis in Arnhem een verschrikkelijke ontdekking gedaan. Het bleek dat, tengevolge van gasverstikking, de vader, moeder en twee kinderen uit één gezin het leven hadden verloren. Twee andere kinderen uit dit gezin zijn in zeer zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Eén as van de rail De weerverwachting van he't K.N.M.I., geldig var. Dinsdagavond tot Woensdagavond, luidt. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen, plaatselijk voorafgegaan door sneeuwGelei- deliik tot krachtig toenemende wind, aanvan kelijk tussen Oost en Zuid, later tussen Zuid en West. Vannacht en morgenochtend plaatse lijk nog lichte vorst. Morgen overdag toe- nemende dooi. Woensdag 10 Februari: Zon op 8.06 uur, onder 17.42 uur. Maan op 10.25 uur, onder 2.14 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT O j Van onze speciale verslaggever) De Kalb. Middenstandsbond in bet Bisdom Breda beeft zijn vijftigjarig estaan gisteren gevierd met een Pontificale H. Mis, welke door Z. H. Exo. Mgr Jos. Baeten werd opgedragen in de kathedraal en met een feestvergade- ring in „Concordia" te Breda. In een levendig voorgedragen en uitstekend gedocumenteerde rede neet de geestelijke adviseur van de NRKM, prof. dr A. A. Ariëns, de geschiedenis van de middenstandsorganisatie geschetst en de voornaamste problemen behandeld, die haar vandaag aan de dag het meest moeten bezig houden. Tegelijkertijd werd het zilveren jubi leum gevierd van de penningmeester, de heer A. C. B. van Arendonk, die uit han den van de voorzitter, de heer A. Loeke- feer uit Hulst, een gouden polshorloge mocht ontvangen - zijn echtgenote werd met bloemen vereerd - en later bood de voorzitter van de N.R.K.M., de heer J. A. Koops die aan de koffiemaaltijd met een hartelijk applaus werd begroet, hem de zilveren eremedaille van de bond aan. Toen de heer Lockefeer de positie van de middenstand onder de loupe nam en zowel van standgenoten als van de over heid meer begrip vroeg voor de zelfstan digheid van deze groep, bracht hij hulde aan staatssecretaris Veldkamp voor diens Mi ddenstandsnota. Zodra voldoende sneeuw de weg naar het Bloemendaalse Kopje bedekte, ver schellen de eerste enthousiaste sleehef- hebbers om met een vaart naar beneden te bobben. Mgr Bcla Varga, dc voorzitter van de Hongaarse Nationale Raad (in balling- sehatU onthulde Maandag op een pers conferentie te Washington, dat in U49 een niet geslaagde poging is ondernomen om kardinaal Mindszenty uit dc gevangenis te bevrijden. Mgr Varga zeide. dat enkele maanden nadat de veroordeling tot levenslange ge vangenisstraf over de Hongaarse primaat was uitgesproken, tot de reddingspoging besloten was. Tot dit doel waren vlieg tuigen uit de V.S. naar Europa vertrokken pm bij de ontsnaPP'ngspug'nS te assis- teïf"t' nian mislukte echter, doordat com munistische spionnen gegevens er over in Si kresen. Sindsdien, aldus mgr Varga hebben de communisten kardinaal Mindszenty van de ene geheime verblijf plaats naar de andere m de Hongaarse bergen gebracht. De bezoeken die hij mocht ontvangen van jujn moeder en biechtvader, vonden steeds plaats in nabij gelegen gevangenissen. Mgr Varga deelde mede, dat hy nog gedurende de afgelopen "™an indirect lets van kardinaal Mindszenty had ver- nomen. D- kardinaal, aldus mgr Varga is thans „gezond en normaa f1 tzuirlnn Irtinnpn uinrrlnn K in flp loOD Aan boord van de 8379 brt metende Noorse tankboot „Salsaas", die bij de NDS.M. te Amsterdam voor de kade lint heeft zich gistermiddag omstreeks uur eon ontploffing voorgedaan, waarbij arbeiders, allen Amsterdam mers werden gewond. Zij werden met ernstige brandwonden aan hals en gelaat ernstige het Binnengasthuis door de G G.U. na hcn verple_ vervoerd, waar vier bestaat voor hen ging zij °Pg™ome";,,a„r De vijfde arbei- geen direct naar zijn woning De ministers van buitenlandse zaken van de „Grote Vier hebben Maandag in Berlijn hun eerste geheime vergadering gehouden en daarin besloten, dat zij „niet later dan Vrijdag" zullen beginnen met de behan deling van liet Oostenrijkse staatsverdrag. De ministers besloten een delegatie der Oostenrijkse regering voor deze bespreking uit te nodigen. Dc Oostenrijkse minister vati buitenlandse zaken, dr Leopold Irigl en enkele medewerkers worden heden iri Berlijn verwacht. Het communiqué over de eerste geheime zitting zegt voorts niet meer, dan dat de ministers, zoals was overeengekomen, kwesties hebben be-proken, welke voortvloeien uit het eerste punt van hun agenda. Dit eerste punt omvatte „maatregelen tot vermindering van de spanning in de internationale betrekkingen en bijeenroeping van een vijf-mogend hedenconferentie met China". De ministers zullen Dinsdag voortgaan mei de behandeling van het Duitse vraagstuk in een normale zitting. betrekken van China in een algemeen beraad over de vermindering der span ning in de wereld, een ernstige poging te doen om tenminste het dode punt in de behandeling van het Koreaanse vraag stuk te overwinnen. Zij hadden zich reeds in een vroeger stadium der confe rentie bereid verklaard daarover en ook over andere Aziatische vraagstukken met de Chinezen te confereren. Zij zijn bereid, daartoe eventueel een nieuwe conferentie van alle betrokken landen bijeen te roepen, alhoewel zij eigenlijk de voorziene oolitieke conferentie over Korea de aangewezen plaats voor zulk een bespreking blijven achten. Onder de kwesties, die op een nieuwe Oostaziatische conferentie besproken der kon na terugkeren. Dc oorzaak van De oorzaak van de ontplof! 8 ,aEd niet vastgesteld. Het vermoeden dat zich nog enig gas in een tank De dat door de steekvlam van een der trische lassers tot ontploffing is gekome Het schip, dat ter reparatie bij de N.D.S.M. ligt. is gisterenavond in net Steenen-dok gebracht. Er is geen mate riële schade. De Westelijke ministers^^"komst de geheime conferentie een bj ht gehad, waarin zij, naar van ingelicme zijde verluidt, besloten hadden zich met té verzetten tegen behandeling van d Duitse kwestie in een geheime zitting. Het feit, dat intussen met is aangekon digd, dat van net vorige week vastge stelde programma zal worden afgeweken, kan er op wijzen, dat Molotof niet op een geheime bespreking over Duitsland heeft aangedrongen De Westelijke dele gaties zien weliswaar niet goed in wat er onder deze omstandigheden over Duits land nog te zeggen valt, tenzij Molotof een niet-afwijzend antwoord zou geven op het Zaterdag dooi alle drie de Weste lijke ministers herhaalde verzoek om ernstig op de ingediende plannen in te gaan. Dit laatste wordt evenwel niet verwacht. Het officiële bericht over dc besprekin gen der ministers geeft geen enkele in lichting over het verloop van dc bespre kingen over het Chinese vraagstuk, welke Maandag het kernpunt hebben gevormd. Maar in kringen van de conferentie werd na afloop vernomen, dat minister Dulles wederom met kracht zich verzet had tegen een conferentie met Peking ter „een vermindering de-- spanning in de wereld" De geheime zitting boekte geen resultaat, zo werd te kennen gege ven. De Westelijke delegaties hadden vóór j fitting besloten om onder handhaving van hun principiële tegenstand tegen een zouden kunnen worden, is in de loop der besprekingen ook Indo-China ge noemd. Minister Bidault heeft mei na druk een bewijs van goede wii van de regering van Peking op dit oorlogs terrein verlangd. Volgens een Duits bericht, dat echter nog niet officieel bevestigd kon wórden heeft Molotof tijdens het afgelopen weekeinde een bespreking over deze vraagstukken ge voerd met de plaatsvervangende Chi nese minister van buitenlands zaken, Wang Tsja Tsjang, die in Berlijn zou zijn gearriveerd. Het geheime beraad heeft ook de voor stellen van Molotof voor een wereldcon ferentie over ontwapening gegolden. Tot zulk een conferentie moesten naar zijn mening ook landen worden toegelaten, die niet tot de Verenigde Naties behoorden. Wat dit Russische voorstel betreft heb ben de Westelijke ministers besloten zich er tegen te verzetten, dat het ontwape ningsdebat uit de Verenigde Naties zou worden overgeheveld naar een andere conferentie. De ministers hebben de waarnemers ter conferentie er over in het onzekere gelaten of zij van plan zijn het geheime beraad nug voort te zetten. In de zitting van Maandag, die weer in het gebouw van de geallieerde con- tröleraad werd gehouden, waren de mi nisters elk door slechts drie van hun naaste medewerkers vergezeld en er wa ren strenge maatregelen genomen, opdat de geheimhouding van het besprokene zou worden verzekerd. De communistische Oostduitse pers spreekt intussen met de grootste nadruk de geruchten tegen over spanningen in Oostduitse fabrieken tussen de commu nistische leiders en arbeiders. Het was voor de aanwezigen prettig uit dc mond van Z.Exc. te mogen horen, dal nog deze week deze nota aan de Statcn- Generaa! zal worden aangeboden. De voorzitter deed een beroep op de jon geren om zich door vorming en ontwikke ling voor te bereiden op hun taak, mee te helpen aan de opbouw van een nieuwe christelijke maatschappij. Verder vroeg hij meer activiteit van de afdelingen de vorming van een nieuwe christelijke maat schappij zou zeer wenselijk zijn en spoorde bovenal aan tot het bewaren van de eenheid en zich niet in klein krakeel of rivaliteit te verliezen. „We zijn geen klasse, maar een stand en een krachtig element in de katholieke eenheidsbewe ging van Nederland". Veel indruk maakte het woord, dat mgr Baeten sprak over de weg naar een betere maatschappij, die, zoals Z.Exc. opmerkte, niei alleen ten gunste van onze midden standers moet zijn, maar ook van hun medemensen. Er mag geen scheiding zijn tussen maatschappelijk en christelijk le ven Juist doordat onze middenstands gezinnen christelijke gezinnen waren, heb ben we er zoveel schoons van gezien, waarbij mgr wees op de vele priesters religieuzen en missionarissen, die daar een voedingsbodem vonden voor hun ideaal. „Wij houden van de katholieke mid denstand", aldus mgr. „en zien in hem Gods volk. Daarom betreuren wij het wel eens, als we tekenen zien van een christelijk verval". Mgr zei haast niet te kunnen geloven, dat er daardoor in de katholieke' middenstandsgezinnen min der roepingen zijn en hij eindigde zijn toespraak met een vurige vermaning, met een vernieuwd vertrouwen en durf te blijven werken en de eenheid op alle terreinen, plaatselijk en nationaal, te bewaren. Staatssecretaris Veldkamp accentueerde de bijzondere problematiek van de mid denstand en getuigde, dat, hoe men er ook over denkt of praat, het voor iedereen, die daarin thuis is, duidelijk moet zijn, dat een oplossing van de problemen zonder hechte organisatie niet mogelijk is. De overheid dient slechts de grondslagen te scheppen voor een volkshuishouding, waarin het mogelijk is te ondernemen en verder moet zij niet gaan. Wie zegt, dat bij de verwezenlijking van de P.B.O. de middenstands-organisaties niet meer nodig zijn, geeft blijk nóch de problematiek van de P.B O. nóch die van de middenstand te verstaan, aldus Z. Exc. niet goed geïnformeerd te zijn en hij be treurde het, dat deze woorden juist nu waren gesproken, omdat thans een posi tieve belangstelling voor de middenstand kan worden geconstateerd. „Al zqn we", zo zei de heer Koops, niet voldaan, we zijn toch enigszins tevreden, omdat in de naaste toekomst een deel van onze wensen verwezenlijkt gaat worden. Van het half milliard belasting, dat bezuinigd wordt, mag dc middenstand voor de helft profi teren." Prof. dr Ariëns ging uitvoerig de be wogen geschiedenis van de middenstands beweging na, constateerde'een groeiende bewustwording bij de middenstanders in de verschillende landen en een open be langstelling voor de vraagstukken van da middenstand aan de zijde van andere groepen. Hij wees erop, dat de economi sche grondslag voor het midden- en klein bedrijf in de moderne economie niet is weggevallen en op het gunstige klimaat om tot een volwaardige uitbouw van de katholieke middenstandsbeweging te komen. Maar dan moet de middenstand ook de verantwoordelijkheid van dit ogenblik ten volle begrijpen. Bij de opgang naar zijn emancipatie mag de middenstand het oog niet uitsluitend gericht houden op de versterking van zijn materiële positie, maar moet hij zich juist hoeden voor het materialisme, dat hem bedreigt. De middenstand moet zijn chris telijke traditie van eeuwen handhaven Wij mogen niet de ogen ervoor sluiten, dat die christelijke waarden bij de mid denstand gevaar lopen. Is ook in zijn men taliteit niet iets binnengeslopen van die zucht naar geld en economische voor delen, die het hem ruimer doet nemen met de moraal dan een christelijk zakenman past? Anderhalve eeuw van liberalisme zijn ook aan de christelijke middenstand niet onopgemerkt voorbij gegaan. En de ractie, die in middenstandskringen onlangs zo fel tot uiting kwam, tegenover de arbeiders, die de hun lang onthouden rechten gaan herwinnen, was zij niet eerder een uiting van materialisme dan van christelijke levenshouding? ANNEER men op de drukke uren I\Tin de trein gebrand is op een zit- \t plaats, maakt men nu en dan een, kansje, indien men een wagen met het bordje „niet roken" inspecteert. Maar dan staat men voor liet dilemma: niet roken en zitten, of staan en roken. En welke de beslissing gemeenlijk in zo'n geval is, bewijzen de „afgeladen' bal- C°'net komt ons eigenlijk onbegrijpelijk voor, dat de Spoorwegen nog zoveel niet-roken-wagens handhaven. Want enerzijds zijn °r slechts heel weinig mensen, die last hebben van het roken en anderzijds heeft de ervaring toch wel geleerd, dat het aantal niet-rokers zeer klein is. Vroeger rookten de heren in de rook-conpé's als in een hun toe gewezen domein, Tegenwoordig dampen vele dames niet minder; jong en oud. Wy willen een ieder zijn eigen mening laten over het twistpuntrokende dames maar kijken wel altijd even vreemd op, als een „oma" een sigaret uit haar tasje neemt plus aansteker en er dan de brand in steekt. Doch dat staat cr buiten. Feit is echter, dat de dames niet meer zo'n behoefte hebben aan de bord jes: niet roken. Daarbij komt, dat men in de rook-wagens vaak mensen aan treft, die waarschijnlijk liever in „niet- roken" gezeten souden hebben, maar in der haast vallen zij maar neer op de plaatsen van de rokers! Och, het is natuurlijk niet zo heel be langrijk, of men in de trein kan roken of niet. Maar zo'n bordje kan toch wel eens vervelend zijn en dan vraagt men zich af, waarom de bordjes niet eens verhangen worden Nadat de heer Koops zijn gelukwensen had uitgesproken en een klok voor het bondsbureau had overhandigd nieuw meubilair werd namens de afdelingen door de heer D. Kramer aangeboden wijdde hij enkele woorden aan het laatste Licht baken van pater Loop, die daarin Zater dagavond j.l. was opgekomen voor de nood van de middenstand tengevolge van de be lastingdruk- De heer Koops wenste zich van de uit spraken van pater Loop volkomen te dis tantiëren, omdat deze blijk had gegeven Prof. Ariëns spoorde tot waakzaamheid aan en noemde een diocesane bond tot geestelijke bloei brengen een stuk apos tolaat van de eerste orde. De adviseur kwam dan te spreken ovei een stroming binnen de katholieke sociale beweging, om de diocesane standsorgani saties op te heffen en de taken, zoals spt die had uiteengezet over te geven aan de samenwerkende vakverenigingen. De gedachte van de maatschappelijke organisatie naar standen is niet uitslui tend een idee van dr Pogls, maar heeft in internationaal katholiek milieu instem ming gevonden. Van de moderne gegevens van de posi tieve sociologie uit wordt geconstateerd dat zich opvallende wijzigingen in het standenverschil hebben voorgedaan, maar de standsorganisatie is niet gebouwd op het subjectieve aanvoelen der standsver schillen, maar op het objectieve feit, dat er verschillende sociale milieux bestaan. Ook de positieve sociologie erkent het be staan van deze groepen en de kath. mid denstandsbeweging heeft reeds lang reke ning gehouden met een grotere differen tiatie dan er in het verleden was. Ook voor wat de doelmatigheid in het werk betreft, een motief, dat eveneens voor opheffing der diocesane standsorga nisaties wordt gebruikt, liggen de zaken niet zo, dat niets gewenst is en prof Ariëns gaf aan, waarom bepaald werk beter diocesaan dan centraal kan worden geregeld- Het zou „de zwartste dag" voor dc katholieke middenstandsbeweging zijn, wanneer de diocesane standsorganisaties werden opgeheven. Want de KAB heeft machtige vakbonden en in de NRKM is het vak-element het zwakste element. Prof. Ariëns betoogde tenslotte, dat in de diocesane bonden zovel mogelijk naar apostolische kernvorming moet worden gestreefd. Het zal het apostolisch karakter van de gehele beweging versterken, vooral wanneer in de kernen kader van vakbe weging wordt aangetrokken. Deze maand is het vijftig jaar geleden, dat zeven zusters van het Gezelschap van J.M.J. te Den Bosch vertrokken naar India om daar de zorg op zich te nemen van een lagere school, een weeshuis en een polikliniek om daarmede de grond slag te leggen voor een bloeiende missie in dit land. Thans heeft het missiewerk zich uitge breid over drie bisdommen n.l. Nellore, Mysore en Guntur. In totaal hebben de zusters 6 missie huizen. Zij wijden zich aan de ziekenver pleging de kinderverzorging en het onderwijs. Ook heeft de India-provincie van de zusters van J.M.J. haar eigen noviciaatshuis n.l. te Bangalore, waar thans 19 novicen en 13 postulanten in op leiding zijn. De zusters van J.M.J. hebben ter ge legenheid van haar jubileum een felici- tatieschrijven ontvangen van mgr Thomas Pothakamur, aartsbisschop» van Bangalore. Van de zeven zusters, die in 1904 naar India vertrokken zijn er thans nog twee in deze missie werzaam, n.l. de zusters Lebuini Debets en Xaverini Gijsman, van wie de eerste zonder onderbreking een halve eeuw in India werkzaam is ge weest. De hoofdredacteur van „De Vrije Pers", de heer Evenhuis, die 21 Januari is gear resteerd, werd Maandag door de politie van Surabaja overgegeven aan het immi gratiekantoor aldaar. De heer Evenhuis bevindt zich thans in het gebouw van de immigratiedienst. it. 1 t .„mirt I de Amerikaanse luchtmacht zullen naar V ïetmillll SlUll GOtaH^ Indo-China worden gezonden om Frank- rijk in zijn strijd tegen d' De Victminh-rebellen zijn Maandag snel opgerekt in de richting va-n de hoofdstad van Laos, Loeang Prabang. en vooruitge schoven eenheden hebben de buitenwijken van de stad bereikt, aldus werd Maandag officieel te Saigon medegedeeld. Franse en 1 aotiaanse troepen hebben een gebied ten Noorden en Noordwesten van de hoofdstad ontruimd- Dc transe-lJnj,strijdkrachten hergroepeerden zieh met goed gevolg bin nen 16 kilometer van de stad, aldus de be- kendraakiöS gengvoormde verdediging van de stad vol- "tnse opperbevel zeide^nog, dat Frans-Laoüaanse - - an de rebellen ord-Laos een P°8ing Loeang Prabang om ten Noordoosten van^ te gteken_ strijdki Noord-Laos een poginS iordoosten van de rivier de Namsoeong haTdfenn Amerikaanse van het type B-26 en nog 2uu Vietminb te steunen. Er werken reeds ongeveer een jaar lang Amerikaanse vliegtuigmecani- ciens in Indo-China. Koning Sisavang Vong gaf Zondag een proclamatie uit, waarin wordt gezegd, dat hij te Loeang Prabang za) blijven en dat het Laotiaanse leger de stad tot hel laat ste zal verdedigen Kroonprins Savang zeide op een pers conferentie dat de val var. Loeang Pra bang de deur naar Thailand en Birma zou openen Volgens hem hadden Laotiaanse troepen en dorpsbewoneis een „politiek van de verschroeide aarde toegepast, toen zij zich op Loeang Prabang terugtrokken. Veertig dorpen aan de riv.et de Namhoe zijn platgebrand aldus de kvoonprms. Verder vertelde hij. dat er in Loeang Prabang voorbereidingen worden £®tro fen voor de ontvangst van tienduizend vluchtelingen, waarvoor vlotten worden gebouwd om hen via de rivier de EmKong naar kampen te brengen. De gehele bevolking van Loeang Pra bang hielp bij het aanleggen van verster kingen, aldus de kroonprins (Telefonisch van onze Romeinse correspondent) ROME, Maandagavond Op nieuw heeft de persdienst van liet Vaticaan kunnen melden, dat de ver- betering in je toestand van de H. Vader aanhoudt. De eerste tekenen van deze verbetering werden Zaterdag geconstateerd, hielden Zondag aan en «orden vandaag bevestigd. Het voornaamste is de omstandigheid, dat de 1 au» tengevolge van het uitblijven van de hik, thans opnieuw vele uren goed heelt kunnen slapen, hetgeen Zijn algemene toestand aanzienlijk ten goede komt. Daarom meldt de lijfarts dan ook, dat de „physieke depressie" afneemt en tevens, dat de maag langzaamaan opnieuw begint te function neren. Sinds gisteren (Zondag) heeft de H. Vader regelmatig kleine hoeveelheden vloeibaar voedsel tot Zich kunnen nemen en dit alles heeft natuurlijk Zijn morele weerstand doen toenemen. Kortom: zoals de zaken dus thans staan, kan men zeggen, dat de acute fase van de crisis ten einde loopt. Binnen twee, maximaal drie dagen zullen de geneesheren kunnen zeggen of de volgende fase van de (nog steeds voortdurende) crisis zich in positieve of negatieve zin zal ontwikkelen. Hierbij moeten we opmerken, dal er nadrukkelijk op wordt gewezen dat complicaties niet waarschijnlijk worden geacht, maar altijd nog mogelijk zijn. dag in audiëntie worden ontvangen. Men mag dus concluderen, dat de al- ehele toestand van de H. Vader sedert Zaterdag in bescheiden mate verbeterd is. En hoewel een uitgesproken optimis me voorlopig onverstandig moet worden genoemd, kan men gerust zeggen, dat er reden is tot dankbaarheid. Omdat er reden is tot hoop. Wat betreft het dagelijks officiële com muniqué van de lijfarts moeten wij op merken, dat de H. Vader dit dagelijks persoonlijk verneemt, doordat Hij zo als wij gisteren meldden Zijn secre taris, pater Robertus Leiber, na de Mis het voornaamste nieuws uit de wereld pers laat voorlezen. Men dient derhalve de tekst van deze communique's met enige reserve te lezen, aangezien men bij het samenstellen ervan rekening houdt met het feit. dat de hoge zieke er Zelf kennis van neemt. Intussen vernemen wij nog nader, dat Sinds gisteren is een aan alastrim lij dende patiënt uit het ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Gravenhage ontslagen; voorts zijn drie personen, die in observa tie waren genomen, heengezonden. He* aantal patiënten bedraagt thans een en twintig; nog twee personen bevinden zich in observatie. Het was tegen elf uur, dat een postbode aan het perceel Havclaarstraat 31 in Arnhem-Zuid aanbelde, om een pakket af te geven. H(j belde vcrschil'ende malen, om vijf over vier was de stremming echter weer opgeheven. de Paus hedenmorgen Zjjn bod heeft verlaten en enige tijd in een ruststoel heeft doorgebracht. Dit geschiedde op aanraden van de lijfarts, prof. Galeazzi Lisi. -die voortdurend rekening moet hou den met de uitzonderlijke energie van de H. Vader. Die Zijn gehele leven met ijzeren discipline heeft gewerkt en Die daarom niet in staat is Zichzelf enige rust te gunnen, m.a.w. „ziek te zijn". Daarom voelde de Paus Zich opgewekt, toen Hij hedenmiddag om twaalf uur mgr Montini ontving, "en van de beide pro-staatssecretarissen, die om de andere De Nederlandse Spoorwegen beleefden twee ontsporingen, die gelukkig geen slachtoffers eisten, maar op de door deze ongelukken versperde baanvakken, min of meer ernstige stagnaties veroorzaakten. Gistermorgen om kwart over zeven had tussen Hengelo en Delden op het traject naar Zutphen de eersie ontsporing plaats, toen daar het achterste treinstel van een diesel-electrische trein met één wiel van de rails reed. Het ongeluk werd veroor zaakt door het breken van een as. Waar door de as het begaf is nog onbekend en men zal daarom het materiaal aan een onderzoek onderwerpen. Tengevolge van de ontsporing- wgs het treinverkeer op dit baanvak onmogelijk geworden. De passagiers werden met autobussen vervoerd van Hengelo naar Delden, resp. naar Goor. Gistermiddag doch kreeg geen gehoor. Dit bevreemdde de buren sterk en een buurman, een politie-agent, forceerde de voordeur. On middellijk kwam hem een sterke gaslucht tegemoet. Men spoedde zich naar boven en op de siaakpamer vond hij tot zijn onuitsprekelijke schrik, de reeds ontziel de lichamen van de vader, de 37-jarige schilder A R., zijn 31-jarige echtgenote, het zes-jarige zoontje Marcus en de drie jarige M.nke. Beneden in de achterkamer trof men de U dagen oude oaby aan »n een 9-jarige Willem in hun bedjes. Zj) waren nog in leven, doch hun toestand is uiterst ernstig. De deernis in heel deze dichtbevolkte wijk is zeer groot. Men vermoedt, dat dit drama een ge volg is van een defect aan de gasslang in de keuken. De andere ontsporing gebeurde gister middag by het s.s.-station te Voorburg op een wissel op het eerste spoor aan de Zijde van de gasfabriek. Daar ging een rangecrlocomotief met één as van de rails, waardoor het spoor werd versperd De treinen van Utrecht naar Den Haag en Rotterdam, die normaal te Gouda wor den gesplitst in een Haags en een Rotter dams deel, reden nu in hun geheel naar de Maasstad. De reizigers voor en van de Hofstad moesten te Gouda overstappen op de pendeldienst, die over één spoor werd onderhouden tussen deze plaats en Den Haag. Enkele minuten over zes gistermiddag was ook deze stagnatie weer van de baan. De schade, ontstaan door de ontsporing, was beperkt. Verwacht kan worden, dat de normen voor de vergoeding voor rampschade in de landbouw in de loop van Februari bekend zullen zijn. Goeddeels zal dit reeds omstreeks 15 Februari het geval kunnen zijn. De beslissing over de nor men wordt door de minister van Finan ciën in overleg met de andere hierbij betrokken ministers genomen. Tussen de rijksdienst voor landbouwherstel en de Stichting voor de Landbouw vond over leg over de normen plaats. Men kwam niet steeds tot een eensluidend oordeel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1