Inbreker per auto met chauffeur naar zijn werkterrein Franco steunt de houding van Spaans-Marokkanen Raab: Oostenrijk wenst geen enkel militair verbond Vier jaar tegen mees ter-inbreker is voor elkaar Koele betogingen tegen Scelba PAGW# 3 Wenk van Moskou Samenstelling Partijbestuur rheumatische Eeuwenoud Hekbeeld van Rotterdams scliip VERLICHTE EEUW HERDENKINGSDAGEN VOOR PRIESTERS Over Dogmaverklaring der Onbevlekte Ontvangenis Terwijl minister Figl zich gereed maakte om naar Berlijn te gaan, gaf bondskanselier Raab nog een nadere j uiteenzetting van het Oostenrijkse stand-1 punt. „Ons volk weigert eens en voor al I zich aan te sluiten bij welk militair bondgenootschap ook", aldus Raab, in 'n vraaggesprek met het blad „Oesterreichi- sche Nachrichten". Oostenrijk is geen militaire factor en de Oostenrijkers heb ben genoeg ervaringen in twee wereld oorlogen opgedaan, zo betoogde Raab. Dit standpunt zal zelfs niet worden gewij zigd, indien de conferentie van Berlijn voor Oostenrijk geen gunstig resultaat heeft, aldus de bondskanselier. Raab zeide ook, dat Oostenrijk de rol van bemiddelaar tussen Oost en West zou kunnen spelen, doch alleen indien het vrij en souverein is. Volgens het voorlichtingsorgaan „Ohne Zensur" zou de Sovjet-ambassadeur en hoge commissaris Ilitsjef de Oostenrijk se kanselier Raab te kennen hebben ge geven, dat zijn regering een toetreden van Oostenrijk tot de Raad van Europa 'als een „onvriendelijk gebaar" tegen over de Sovjet-Unie zou beschouwen. De socialistenleider Bruno Pitterman heeft op deze toetreding in het bijzonder aangedrongen. Hij heeft de commissie voor Europese zaken van de Oostenrijk se Nationale Vergadering een motie doen aannemen, waarin de Oostenrijkse rege ring werd uitgenodigd deze zaak te be studeren, Pitterman meent, dat het voor beeld van Zweden heeft aangetoond, dat neutraliteit niet onverenigbaar is met toetreding tot de Raad van Europa. de antwoorden de suggestie gevonden de leiders van de sociale organisaties ambtshalve in het Partijbestuur zitting te doen nemen. Een opmerkelijk idee in dezen is het volgende: De in de Partij bestaande standencom missies zouden overkoepeld kunnen wor den door een raad, waarin deze stan dencommissies samenwerken. De commissies zouden dan als techni sche en studie-commissies kunnen dienst doen, terwijl de rapporten en adviezen van deze commissies onderling in de overkoepelende raad behandeling vinden en al of niet worden aangenomen. Deze opbouw zóu tot de volgende voordelen leiden: 1. Het opnemen van vertegenwoordi gers der standengroeperingen in het Partijbestuur wordt minder noodzake lijk; Uit deze enquête, welke onder 100 werk groepen der K.V.P. tezamen 1500 leden tel lend over de politieke eenheid der katho lieken is gehouden, blijkt, dat 15 pet van mening is, dat elk lid der K.V.P. met ieder punt van het Beginselprogramma volledig dient in te stemmen, terwijl 10 pet deze vraag ontkennend beantwoordt. De overige groepen hebben het niet bij een eenvoudig ja of neen gelaten, maar sommen voor waarden op, waarvan volgens hen de be antwoording afhankelijk is. De meest voorkomende voorwaarde is, dat, het beginselprogram alleen dan op' ieder punt, do volledige instemming van een partijlid behoeft te hebben, wanneer dit program alleen bevat die katholieke beginselen omtrent staats- en maat schappijleer, waaraan iedere katholiek zonder twijfel gebonden is. Volgens hen is de huidige redactie van het Beginsel program te breed uitgeschreven met het gevolg, dat het punten bevat, waarover men als katholiek van mening zou kun nen verschillen. Andere groepen onderstrepen, dat in de Partijraad van December 1945 de KVP uitdrukkelijk werd opengesteld voor niet-katholieken, welke het werkpro gram om zijn innerlijke redelijkheid wensen te aanvaarden. Mag men -gan deze niet-katholieke partijleden eisen, dat zij het beginselpro gram, bij de opstelling waarvan de KVP aanvaardt de uitspraken van het Kerke lijk Leergezag omtrent de natuurlijke zedewet en de Goddelijke Openbaring, op ieder punt volledig onderschrijven Wat het werkprogram betreft, is daar entegen 75 pet van mening dat dit niet op ieder punt de volledige instemming van elk lid der Partij behoeft te hebben. Verschil van mening moet pas dan uit gesloten verklaard worden wanneer een punt van het werkprogram een bindende interpretatie vormt van het beginselpro gram. De volksvertegenwoordiger gekozen op een lijst der K.V.P. wil men doorgaans wel sterker aan het program binden dan een gewoon lid der Partij. Een meerderheid 56 pet is verder van oordeel, dat de K.V.P. het algemeen belang van het hele Nederlandse volk te dienen heeft.'Allerlei speciale belangen dienen ondergcordend te zijn aan het al gemeen belang. T.a.v. de samenstelling van het Partij bestuur geeft 70 pet te kennen, dat het een afspiegeling moet zijn van alle sociale en regionale groeperingen in ons katholieke volksdeel. Hoewel doorgaans het standpunt wordt ingenomen, dat de sociale organisaties nis zodanig niet bij de verkiezingen mo gen worden betrokken, wordt toch onder pijnen meer dan 314 eeuw in Japan wordt be waard, eerst in de Japanse tempel Ryu-ho te Azuma-masa en later in het Keizerlijk Museum te Tokio, is een geschiedenis op zich. Een pater uit Rome vond op een mis sie-tentoonstelling in 1926, in de Italiaanse hoofdstad gehouden, een foto van een in Japan bewaard beeld. Hij was zo getrof fen door de frappante gelijkenis met Eras mus, dat hij een reproductie van deze foto maakte en deze zond naar het Maritiem Museum te Rotterdam. De toenmalige di recteur, de heer J. W. van Nouhuys, wist na een onderzoek van enkele maanden, waarbij zelfs Spaanse bronnen werden ge raadpleegd. met zekerheid vast te stellen, dat dit beeld inderdaad Erasmus moest voorstellen. Het bleek, <iat dit fraaie houten beeld als hekwerk had dienst gedaan op het schip „De Liefde", dat voordien Erasmus was genoemd en dat op 27 Juni 1598 te zamen met de schepen „De Gheloove", „De Hope", „De Trouwe" en „De Blyde Bootschap" vanuit de Rotterdamse haven uitvoer naar Japan. Na een zeer moeilijke reis via de Straat Magelhaen, wist van deze vloot van vijf schepen alleen ,De Liefde" op 19 April 1600 Bunga in Japan te bereiken. Er wa ren nog slechts 24 overlevenden aan boord, waarvan er slechts 6 op hun benen konden staan. Alhoewel de Japanners zich niet vijandig tegenover de schepelingen gedroegen, namen ze toch alles wat te krijgen was mee naar huis, ook het hek beeld, dat daar de naam kreeg van Ho- landa Ebisu, wat „Hollandse barbaar" be tekent. „De Liefde" is kort daarna bij Oedaga aan de grond gelopen en vergaan. Het beeld, dat aanvankelijk aan de fa milie Makino, grootgrondbezitters, heeft behoord, werd later aan de tempel van Azuma-masa geschonken en kreeg ten slotte een plaats in het Keizerlijk Museum te Tokio. Dit beeld, waarvan de maker niet ge droomd zal hebben, dat het in de 20ste eeuw nog eens zal terugkeren, zal deze keer de reis per vliegtuig maken in 214 dag, hetgeen wel wat korter is dan de eerste reis, die 653 dagen in beslag nam. Een ongeveer een meter hoog houten hekbeeld uit het einde der 16e eeuw, voor stellende Erasmus, zal in April met de K.L.M. van Tokio naar Nederland wor den vervoerd, waar het in het Historisch Museum te Rotterdam zal worden ten toongesteld tezamen met andere oude af beeldingen van deze grote Nederlandse humanist. De ontdekking van dit beeld, dat reeds Te Florence, Milaan, Bologna, Ferrara, Genua, Modena, Padua, Treviso en ver schillende andere Italiaanse steden heb ben Dinsdag in industriële bedrijven ver gaderingen en onderbrekingen van 't werk plaats gevonden, ten teken van protest te gen de aanwijzing van Mario Scelba tot kabinetsformateur. De manifestaties zpn georganiseerd door de vakverenigingen onder communistische leiding. Deze vak verenigingen sturen het er op aan, dat dergelijke betogingen in het gehele land zullen worden gehouden. Wij „doen' aan dierenbescherming. Zo heet het. Brave goedwillende dieren vrienden staan op hoogtijdagen en op kermissen met kraampjes langs de kant. Ge kunt er oliebollen eten, ten bate van het dier. Prachtig, in één woord! Maar in „Vondst in het zoeklicht" van gisteren kon men lezen, dat in een Engels dorpje twee honden ter dood veroordeeld wer den, omdat ze een stel kalkoenen voor eeuwig het zwijgen oplegden. O. zo. Ze hebben hun verdiende loon, misdadige beesten. Hoe durfden ze? Wisten ze niet, dat het volgens artikel zus en zo verboden is. kalkoenen de strot af te bijten? Nee hoor, to hell met ze. Wat zegt U? Ligt het in hun aard? Och kom. Het luieren ligt de mensen in de aard, maar daar kan de schoorsteen niet van roken De beestjes komen er nog goed af. Ze krijgen niet eens de strop, ze worden alleen maar vergast. Wanneer Pietersen of Jansen nou eens dat gevo gelte de nek om hadden gedraaid, w&ren zij dan ook vergast geworden? Verlichte eeuw, vindt U niet? Zo rijk aan begrip voor het dier en zo arm aan mensen van het kaliber dr Poftielje, Naar aanleiding van de wensen van de H- Vader, uitgedrukt in de encycliek „Ful- gens Corona", heeft zich een klein comité gevormd van enige seculiere en reguliere priesters, welk comité zich ten doel stelt herdenkingsdagen van de Dogmaverkla ring der Onbevlekte Ontvangenis te orga niseren voor priesters. Voorzitter van het comité is prof. mag. dr C. H. J. M. Friet- hoff O.P. Deze studiedagen, die uit naam van het gehele Nederlandse Episcopaat door Z. Hoogw. Exc. mgr B. Alfrink ten zeerste worden aanbevolen, worden ge houden van 2123 April a.s. in de abdij van Berne te HeeswQk (N.-B-). Bernadette Soubirous, aan wie de H. Maagd op 11 Februari 1858 voor de eerste maal te Lourdes verscheen, als Zuster Marie Bernard. wetenschap niet verholpen kunnen wor den, de artsen en verpleegsters op de lange zalen van het hospitaal, de stapels dossiers van het „Bureau des Constata- tions", waarin de diagnosen beschreven staan van allerlei ziekten, dat alles be paalt het eigen cachet, dat Lourdes bezit. Maar het is niet de enige karakteristiek, want de genade, die door de zuivere han den van Maria naar de zielen vloeit, stroomt daar niet minder overvloedig dan het water uit de rots, met het bruisend geweld van de Gave, doch onttrokken aan bestreden. De inheemse Marokkaanse leiders hebben echter het gezag van de nieuwe sultan niet erkend). De rechten van het Marokkaanse volk worden, zo betoogde Franco, gewaarborgd door internationale verdragen en door de ridderlijke geest en het eergevoel, die de beschermende landen bezielen. Spanje zal, zo verklaarde Franco, de eenheid van Frans en Spaans Marokko vastberaden verdedigen De Spaanse staats leider verklaarde, dat de Spanjaarden er zeker van zijn, dat de kracht van de rede uiteindelijk het onverstand van het ge weld zal overwinnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3