r De volwaardige middenstand staat er allerminst sl echt voor Geen beschermende politiek, wel bevordering ordelijk economisch verkeer IJSBREKERS BANEN ZICH MOEIZAAM EEN WEG MUTATIES BIJ DE FRANSE DOMINICANEN Laniel steunt Abhé Pierre Besef voor katholieke school onvoldoende middenstandsnota verschenen KONING HAAKON PROEFARBEID MET UITSTEKENDE INDRUK Vijf Zaanlanders werkten drie maanden in Ver. Staten ZWARE HAMERSLAG IN ONZE OPERATIE „DRAADNAGEL Katholieken weten niet meer wat nu wel katholiek is bezoekt ons land (Procentuele) achteruitgang van het katholiek onderwijs eist maatregelen Vrijdag 12 Februari 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Instelling middenstandsconsulenten; wets ontwerp cadeaustelsel op komst Genietroepen kwamen met springstoffen te hulp Instructies aan priester-arbeiders zouden liier een rol spelen Werk voor Comité's voor de katholieke school G oerec-Overf lakkee zat „dicht" Amerikaan produceert in acht uur meer dan Nederlander „Wij werken harder" „Estafette-stakingen" in Italië Kustvaarder overvaren en gezonken Bemanning in veiligheid Vrede door samenwerking WEERBERICHT Twee oorzaken Indrukken uitstekend, „al zijn ive blij iveer op de natte Hollandse bodem te staati' Levensvoorwaarde geweldig Geen grenzen HAARLEM'S BISSCHOP „SPIJKERT BIJ" Zonder twijfel zullen de katholieken van Kruideniers, textieldetaillisten en geschenken De weerve'rwachting van het K.N.M.I., geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, luidt: Zwaar bewolkt met plaatselijk mist en aan vankelijk enkele verspreide opklaringen, later van het Zuid-Westen uit regen. Aanvankelijk zwakke, later matige tot krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. In het Noorden van het land vannacht lichte vorst, morgen later op de dag lichte dooi In het Zuiden van het land vannacht temperaturen om het vriespunt en morgen flinke dooi. Zaterdag 13 Februari: Zon op 8.01 uur, onder 17.49 uur. Maan op 12.50 uur, onder 5.39 uur. NIEUWE SCHIEDAM COURANT Eindelijk is dan de lang verbeide Middenstandsuota verschenen en het moet gezegd, het lange wachten heeft ziin beloning gekregen; de nota slaat in omvang verre alles wat tot nu toe door de regering op het punt van nota's is "epresteerd. Een stuk van 95 twee-kolommige pagina's met bijlagen, die 77 dito bladzijden bestrijken. Wat echter ineer telt, is de inhoud van de nota, welke bijzonder waardevol kan worden genoemd en waarvan de betekenis thans nog niet in volle omvang kan worden overzien. Hoewel tal van gegevens over de midden stand bekend waren, moesten staatssecretaris Veldkamp en zijn ambtenaren nog zeer vele nieuwe verzamelen, om een juist inzicht te kunnen verkrijgen en dit heeft de meeste tijd gekost. De nota geeft dan ook een zeer uitvoerige en grondige beschrijving van de middenstand en analyse van zijn huidige positie en daarnaast een concrete° aanduidingen welke richting zich het overheisbeleid ten aanzien van de middenstand zal bewegen cn welke middelen te baat zullen worden genomen. Be gelegenheid, die de nota bood, om enkele misverstanden uit de weg le rui men en eritiek te weerleggen is uiteraard dankbaar aangegrepen, Zo komt duide lijk de waardering van de overheid voor dc middenstand, op grond van zijn kwan titatieve en kwalitatieve positie, tot uitdrukking. Deze is echter voor de regering geen aanleiding een beschermende politiek tegenover de middenstand te gaan voeren. Het middenstandsbeleid van de centrale overheid zal een onderdeel moeten vormen van het algemene economische beleid, waarbij het midden- en kleinbedrijf beschouwd wordt als een normaal onderdeel van het bedrijfsleven. Slechts voor zover zich bijzondere karaktertrekken voordoen kan aanleiding gevonden worden voor afzonderlijk beleid. Verder ingrijpen dient aan liet bedrijfsleven zelf te wor den overgelaten, waarbij de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie een belangrijke rol kan spelen. aangelegenheid van het middenstands- bedrijfsleven. n. De vraag, op welke wijze de vestiging van middenstandsondernemingen, in nie t- we wijken door het verlenen van facilitei ten kan worden bevorderd, is nog 'o studie. (Zie vervolg pag. 3). Een misverstand ruimt de nota ook uit de weg met betrekking tot de actue'e positie van de middenstand. Vaak wordt deze voorgesteld als uitermate zorglijk. De nota doet juist uitkomen, dat dit ir. het algemeen van de middenstand niet gezegd kan worden. Voor de juiste beoor deling blijkt het nodig onderscheid te ma ken tussen volwaardig middenstands- bedrijf en randbedrijf. Dit randbedrijf brengt ernstige proble men met zich, maar dc nota wijst er op, dat de klachten over hoge belastingen en scherpe concurrentie van het grootbedrijf juist niet van toepassing zijn op het rand bedrijf, aangezien dit vtflwel niet door de belasting getroffen wordt en van het grootbedrijf geen concurrentie ondervindt. Wat het volwaardige middenstands- bedrijf betreft wordt geconcludeerd, dat dit er allerminst slecht voor staat, zodat in dit opzicht geen aanleiding tot pessi misme bestaat. Voorzover er voor de middenstand bij zondere moeilijkheden bestaan, mogen deze dus niet eenzijdig gezocht worden in externe oorzaken, doch ook in interne oorzaken. In dit verband zou het bedrijfs leven zelf zich meer moeten toeleggen op verbetering van de productiviteit, bedrijfs administratie, kostprijscalculatie e. d waaraan door vele middenstanders nog te weinig aandacht is geschonken. Ook een grotere belangstelling voor het organisa tiewezen zou een belangrijke steun kun nen vormen. In dit opzicht blijft de mid denstand nog bij andere groepen ten achter. Uitvoerig gaat de nota in op de verschil lende aspecten van het middenstands- vraagstuk op grond waarvan kort samen gevat de Volgende conclusies worden ge trokken (van deze afzonderlijke punten geven wij elders nog een ruimere weer gave): a. Het cijfermateriaal over de midden stand dient aanzienlijk verbeterd te wor den. b. Het is van belang onderscheid te ma ken tussen het randbedrijf en de volwaa-- dige middenstandsonderneming. c- De bevordering van de productiviteA in de middenstand is een zaak van bijzon der gewicht d. De vraag, of het middenstandsbeleid in functionele componenten ambacht, detailhandel enz. moet worden gesplitst, is ontkennend beantwoord. e. Na de totstandkoming van de Vesti gingswet Bedrijven zal het vestigingsbe leid opnieuw bezien worden. f. Grote aandacht zal worden geschon ken aan de middenstandsopleidingen, exa mens en kadervorming. g. Ten aanzien van het credietbeleid zul len de bestaande grondslagen gehandhaafd blijven. h. De regering acht bet noodzakelijk na dere regelingen te treffen, die tot verbe tering van de organisatie en opvoering van de productiviteit der middenstandsonder nemingen kunnen leiden. Zij is daarom voornemens om ten be hoeve van de middenstand een speciale voorlichtingsdienst in het leven te roepen en door consulenten voorlichting te doen geven ten aanzien van de mogelijkheden tot verbetering der bedrijfsuitoefening. i. Op het stuk van de wetgeving zullen op korte termijn voorstellen aan de Twee de Kamer der Statcn-Generaal worden gedaan met betrekking tot de wettelijke regeling van het cadeaustelsel cn met be trekking tot de regeling van het uitver kopen cn opruimen. Een wetsontwerp tot technische wijziging van de Winkelslui tingswet is in studie. j- Na ontvangst van het rapport der commissie-Lichtenauer in zake het af betalingssysteem zal de regering zich be raden, of de huidige wettelijke regelingen op dit gebied aanvulling of wijziging be hoeven k. In het kader an dc in voorbereiding zijnde algehele vereenvoudiging van het belastingstelsel zal aan de desiderata, die de middenstand op het gebied van de belastingheffing heeft, aandacht worden geschonken. 1. Na de ontvangst van de rapporten van de S.E.R. in zake de toekomstige ouderdomsvoorziening en kinderbijslag verzekering voor zelfstandigen zal de re gering zich beraden over de vraag, op welke wijze de zelfstandigen bij de/, voorzieningen kunnen worden betrokken. m. De ontwikkeling van de P.B.O. in ds middenstandssector is in eerste aanleg een Z. M cie koning van Noorwegen zal op 16, 17 en 18 Juni a.s. een staatsbezoek aan Nederland bren gen. Z. M. zal reizen in het koninklijke jacht „Norge", dat te Amsterdam voor anker zal gaan. Omtrent het programma voor die dagen kunnen in afwachting van de te tretfen regelingen vooralsnog geen bijzonderheden worden mede gedeeld (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Na de aankomst uit Rome in Frankrijk van de Magister-Generaal van dc Orde der Predikheren, de lioogeerw. pater Emmanuel Suarez O.P., zijn de provinciaals der drie Franse provinciën: Toulouse, Lyon en Parijs ver vangen. De provinciaal van Parijs, pater Avril (bij de radioluisteraars goed bekend) is vervangen door de eerwaarde pater Ducatillon. Ook gisteren zjjn de zes ijsbrekers van de Amsterdamse firma Eoelofs er nog niet in geslaagd Vreeswijk te bereiken, zoals men Woensdag hoopte. De boten hadden eergisteravond tot even ten Oos ten van het ïienhovense veer de Lek opengebroken. Gistermorgen zijn zii van Schoonhoven uitgevaren en wisten in de loop van de dag zes kilometer in dc rich ting van Vreeswijk tc vorderen. Gister avond om zes uur hadden de ijsbrekers Lcxmond bereikt. Op de terugweg naar Schoonhoven hebben zij voor een vlotte afvoer van de schotsen gezorgd. Hoe zwaar het ijs op de Lek is, blijkt wel uit het feit dat de boten in de bocht voor Ameide twee en een half uur werk hadden om de rivier 'over een afstand van ongeveer vijfhonderd meter ijsvrij te maken. De belangstelling voor dit spec taculaire werk was dan ook zeer groot. Op sommige plaatsen zat het ijs zelfs tot op de bodem van de Lek. Hetgeen ook zijn oorzaak vindt in de lage waterstan den. Een moeilijkheid voorts is nog, dat tijdens het breken het getij gunstig moet zijn, omdat de terugkerende stroom anders het vrijkomende ijs weer in de verkeerde richting stuwt. Het werk van de ijsbrekers op de Waal vorderde gisteren wel heel slecht, 's Mor gens moesten de werkzaamheden in ver band met de diolae mist, die boven de rivier hing, enige tijd worden gestaakt. Gistermiddag werd het breken onder dc gemeente Nieuwaal hervat. Het ijs is op verscheidene plaatsen meters dik. Hiér wisten de ijsbrekers geen raad mee, doch wel de genie-troepen uit Geertruidenberg, wier hulp werd ingeroepen om de hoog opgestapelde qsbrokken in de Waal met springstof op te blazen. Daartoe werden zakken met tientallen kilo's explosieve stoffen in gehakte bijten in het ijs aan gebracht. Boven: Genie-troepen uit. Geertrui- denberg zijn begonnen het hoog opge stapelde ijs in de Waal, waar de ijsbre kers niet kunnen opereren, met spring stof op te blazen, liet aanbrengen van 'n zak met 15 kilo springstof in een gehakte bijt in liet ys. Onder: Als de 50 kilo springstof 't ijs met geweld uit elkaar doet springen, is het wel raadzaam dekking tc zoeken. Dc Franse minister-president Laniel heeft in een onderhoud met abbé Pierre, dc apostel der Parijse zwervers zijn vol ledige steun toegezegd voor diens actie, onder dc z.g. clochards. Laniel heeft be loofd direct een functionaris tc zullen aanwijzen die algehele bevoegdheid bezit om tc onderhandelen met de autoriteiten, zowel over vraagstukken van hygiëne, woningbouw e.d als over problemen van maatschappelijke zekerheid en werk lozensteun. Zoals men weet is abbé Pierre met zijn medewerkers .De gezellen van Emmaus" een actie begonnen om hulp le bieden aan de duizenaen daklozen, die in Parijs ronddolen. Zijn voornaamste zorg van het ogenblik is geïmproviseerde centra rp te richten, waar /ij een voorlopig onderdak kunnen vinden, totdat de noodwijken ge reed zijn, die abbé Pierde voornemens is te bouwen van de 150 millioen franc, die hij tot dusver voor zijn actie van alle zijden ontvangen heeft. Het voornaamste doel, dat abbé Pierre nastreeft en waaraan ook de bouw van deze noodwijken in feite ondergeschikt is, is dc Parijse zwervers te herscholen en hen zodoende in het arbeidsproces te doen opnemen Zijn bedoeling is de ge- meenschapswerkplaatsen uit te breiden om op deze manier de clochards werk gelegenheid te bieden. Abbé Pierre heeft in een onderhoud met de pers medegedeeld, zeer ontroerd te zijn door het feit. dat talrijke vooraan staande personen uit binnen- en buiten land zijn oproep tot steun aan de Parijse zwervers hebben beantwoord. O.m. noem de hij de Nederlandse ambassadeur in Parijs en koningin Elisabeth van België. Wie de nieuwe provinciaals zijn van Lyon en Toulouse is nog niet bekend ge maakt. Gelijktijdig is bekend geworden, dat aan du ordeleden, die zich bijzonder aan de publicaties der Dominicanen wij den, de paters Boisselot, Congar, Seret en Chénu verzocht is een andere taak te kiezen'. De hunne is in feite reeds aan pater Ducatillon toegewezen, immers de nieuwe provinciaal van Parijs had reeds jarenjang een voorname plaats ingenomen onder de Dominicanen-publicisten, die men de groep van „Le Cerf", of van de Latour-Maubourg pleegt te noemen. Wat bij deze wijzigingen vooral de aan dacht trekt is, dat dus ook aan pater Het „Katholieke Schoolblad", orgaan van bet Katholieke Onderwijzersver- bond, pleit deze week voor activering van de comité's voor de Katholieke school. Dit kan een middel zijn om de procen tuele achteruitgang, waarover veel ge discussieerd wordt tegen' te gaan. De voorstanders van dc openbare school zijn reeds bezig overal in den lande b.v. in Amsterdam inschrijvingen te organiseren. Zij houden speciale avonden, verspreiden reclames in bioscopen cn openbare ver voermiddelen en gaan op huisbezoek. Sprekend over de comité's voor de Ka tholieke school zegt het blad: „Het vorige jaar zijn deze in verschillende plaatsen tot stand gekomen, na een voorbereiden de vergadering op het R.K. Centraal Bureau voor en O. Ze hebben in enkele plaatsen al prachtig werk gedaan. In andere plaatsen werd de actie te laat aangepakt, zodat er weinig kon worden gedaan. Wij geloven, dat het nu tijd is om deze comité's weer te activeren en waar ze nog niet mochten bestaan, ze zo spoedig mogelijk op te richten. Natuurlijk zal niet in alle streken de behoefte aan een speciale actie zo sterk worden gevoeld, maar het is o.i. onjuist te menen, dat alleen in de grote steden in het Westen van het land moet worden gewerkt voor de Katholieke school. Nu kunnen wij wel afwachten, lot de plaatselijke geestelijkheid zelf het initia tief neemt voor de oprichting van zulke comité's. Het is immers een kwestie van zielzorg, zullen sommigen zeggen. Maai de Katholieke leek heeft ook zijn plich ten en wij menen, dat wij als katho- Boisselot verzocht is de leiding van L'Actuaiité réligieuse dans le monde" neer te leggen en in Parijse katholieke kringen wil men daarin dan ook een aan wijzing zien, dat de zaak van de prêtres ouvriers In da overkomst en de beslissin gen van de generaal een rol heeft gespeeld. Bij de gedachten wisseling over dit vraag stuk had „Actualité réligieuse" op nogal scherpe wijze de vraag opgeworpen, waar om de arbeidersstaa* onveienigbaar werd geacht mei het priesterschap, terwijl die onverenigbaarheid nooit was uitgesproken ten aanzien van kamerleden officieren en aidere functies in de wereld Het feit, dat pater Ducatillon tot provincial van Parijs is benoemd, wijst er wel op, dat de ver anderingen geenszins betreffen de publi cistische activiteit der paters Dominicanen in het algemeen. Tntussen vernemen wij voor wat de prêtres-ouvriers betreft nog dat de tijd van bezinning, die sommigen nodig hebben gehad, nie'. vruchteloos is gebleken en dat het meer en meer onwaarschijnlijk wordt, dat er uitzonderingen zijn og het aanvaarden van de nieuwe voorschriften van het Kerkelijk gezag. (Zie vervolg pag. 5). In de Haarlemse hertenkamp was het pak sneeutv nog niet eens verdwenen, of deze tweeling wankelde er al rond, enigszins verbaasd waarschijnlijk over dc koele ontvangst. Moeder heeft er geen kinderen aan. Gisteren is Gocree-Overflakkee ver stoken gebleven van post en kranten. Door dichte mist op het Haringvliet, door van bovenaf komend drijfijs en door de afwezigheid van betonning durfden dc veerboten Stad Zierikzee en Schelde niet uitvaren en vanmorgen was dc situatie nog precies zo. De schepen hebben de gehele dag in de rijksbavcn van Middelharnis liggen wachten, maar de mist bleef zwaar hangen over de rivier. Van Hcllevoetsluis af was Flakkee dus onbereikbaar en eveneens vanwege de mist konden post en dagbladen ook niet per vliegtuig van of naar het eiland worden gebracht. Gedurende de gehele dag en mor gen hebben vele passagiers en chauf feurs van vrachtauto's op of bij de veerboten vertoefd in de ijdel geble ken hoop op overzetgelegenheid. Het ijs op het Haringvliet drijft intus sen niet meer zo opeengepakt als vo rige week de haven van Middelhar nis langs. Er komt al veel open water. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor in het Volkerak, waar de veerboot Ooltgensplaat-Dinteloord gisteren nog wel heeft kunnen varen. De moeilijkheden met de waterleiding in Bruinisse zijn thans opgelost, nu een ver binding tot stand is gekomen, waardoor het dorp, evenals vóór de ramp van Haam stede water krijgt, Verleden week was Bruinisse enige dagen van water verstoken, doordat de plastic-leiding door het Zijpe was be vroren. lieke onderwijzeressen en onderwijzers een speciale taak hebben, ook in dit opzicht. Zou het niet op het terrein van onze afdelingen liggen hier het initiatief te nemen cn zich tot de geestelijkheid te wenden en dan met hun goedkeuring en medewerking de godsdienstige en sociale organisaties in te schakelen en warm te maken voor deze actie?" ,.De oorzaken van dc teruggang op dc katholieke scholen zijn verschillende", vervolgt het Katholiek Schoolblad. „Er is hierover al veel gepolemiseerd. De voornaamste oorzaak is zeker gelegen in de geboorte-top van de jaren 19451947. Ook nu is het geboortecijfer hoger dan vóór de oorlog. Op grond van de cijfers is aangetoond, dat deze geboortestijging zich veel sterker heeft voorgedaan bij bet niet-katholieke volksdeel dan bij de katholieken. Hieruit moet volgen, dat deze stijging zich ook manifesteert bij dc school. Maar daarnaast is niet tc ontkennen, dat er toch ook wel andere oorzaken van de procentuele achteruitgang van het katholieke onderwijs zijn aan te wijzen. Onverschilligheid, gevolg weer van een Icvensvervlakking, van een vermindering van het godsdienstig besef is zeker in een aantal gevallen de aanwijsbare oor- zaak. dat dc ouders de betekenis van de katholieke school niet meer voldoende1 beseffen." „Wij kennen de macht der reclame",, zo besluit het blad. „Tegenover hün pro paganda de onze, tegenover hün werk onze onvermoeide activiteit. Het Katho lieke kind op de Katholieke school", Een uur vóór de vastgestelde tijd is de Super Constellation „Nucleon" uit Amerika gistermorgen op Schiphol geland met aan boord o.a. de heren M. Gravestcijn, N. dc Jong, A. Zwart, J. Baltus en P. Rem, employé's van Linoleum Krommenie, die sinds November van verleden jaar werkzaam ivaren in enige Amerikaanse kurkverwerlcende industrieën. Het vijftal heeft de Ver Staten bezocht om kennis te maken met de arbeidsmethoden cn toestanden aldaar. De indrukken van de heren waren over liet algemeen uitstekend, „al zijn wij blij weer op de natte Hollandse bodem te staan". Hun meningen luiden: „Er is veel goeds, maar ook veel, dat mij niet bevalt"; „het is er geweldig goed in dat land, ivaarop wij allen hier jaloers kunnen zijn"; „als ik jong was, sou ik mij graag in Amerika ves tigen. Van belang vind ik, dat 70 pet van de arbeiders een eigen woning heeft". Met twee bussen zijn de reizigers met hun familie cn belangstellenden naar Krommenie gebracht. Maandag gaan de vijf Zaanse Amerikanen iveer aan het werk in de hun vertromvde omgeving. om een sigaret te roken of een kop kof fie te drinken in de cantine. Toch pro duceren zij in acht uur meer dan wij. Zijn de Zaanlanders blijkbaar wel tevreden over de Amerikaanse arbeids- condities, de levensvoorwaarden vinden zij zonder meer „geweldig". „Mijn nieu we vrienden in Lancaster", zegt Nicolaas de Jong (46 jaar) lachend, „vroegen me, of ik een auto heb. Ik vertelde hun, dat een fabrieksarbeider in Nederland zich geen wagen kan per mitteren en dat ik mij gelukkig prijs een fiets te bezitten. Maar elke familie, die ik hier heb gezocht, heeft een auto, een ijskast, een televisie-apparaat, een wasmachine en een groot gas- of elec- trisch fornuis. Mijn vrouw kookt voor ons grote gezin wij hebben tien kin deren op twee kleine gaspitten. Dit komt niet, omdat onze lonen zo laag zijn. Het komt, omdat de prijzen, zelfs voor levensmiddelen, zo hoog zijn. Een brood kost in Nederland 35 cent, in Amerika kun je het kopen voor 15 (dollar)cent. Een glas bier kost bij ons 40 cent. in Amerika 10. Wij kunnen niet elke dag vlees eten. In Amerika doet men dat wel, omdat hetzelfde vlees daar minder dan de helft kost van de twee gulden, die wij ongeveer per pond moeten betalen. Prijzen zijn, uiteraard, nauw verbon den met de productie: hoe meer goede ren er worden geproduceerd, des te min der kosten zij. „Natuurlijk", merkt De Jong op, „be- De omgevjng, waarin de vijf Neder landers terecht zijn gekomen om er zich vertrouwd te maken met leven en werk van de Amerikaanse arbeider, is niet van vandaag of gisteren. In korte tijd wenden zij aan de rustige, vriendelijke atmosfeer en vonden zij het niet vreemd meer, dat al hun Amerikaanse collega's hen direct bij de voornaam aanspraken. O zijn ook onder de indruk geko men van het geweldige gebruik van machines. Het werd hun spoedig duide lijk, dat mechanisatie één van de ant woorden was op hun vraag: „Hoe levert Amerika zo veel voor zo velen?" In de fabriek van „Armstrong" te Beaver Falls kwamen de heren Baltus, Gravesteijn en Zwart tot de conclusie, dat „één man d\ar, met behulp van de aanwezige machines, in dezelfde tijd meer kan pro duceren met minder Inspanning". „In Nederland", aldus deze drie, „werken wjj harder: 48 uur per week. In Amerika werkt men 40 uur per weck. De mannen kunnen er zo nu en dan even tussenuit schikt men in Amerika over de grond stoffen om deze goederen te produceren. Maar die hebben wij in Europa ook. Wat wij in Europa moeten leren is samen werking. Ik heb in Amerika gezien, dat er geen grenzen tussen de verschillende staten bestaan. Goederen kunnen de grenzen vrij passeren en wat de ene staat niet heeft, kan de andere wel leveren. Zo zou het in Europa moeten zijn. Da~ zouden wij onszelf kunnen helpen, zou den wij op eigen benen kunnen staan Want daar moeten wij tenslotte heen". De Nederlanders hebben hun uitzen ding naar Amerika te danken aan de heer C. H. Kaars Sijpesteyn, directeur van de N.V. Nederlandsche Linoleum- fabriek te Krommenie, dié tijdens zijn zakenreizen naar de Nieuwe Wereld ken nis maakte met de Amerikaanse levens- en werkwijzen en het van waarde achtte, dat zijn ongeveer duizend man tellende personeel daar ook vertrouwd mee raak te. Met eigen ogen wilde de heer Kaars Sijpesteyn zijn mannen laten zien, hoe het met de doeltreffendheid in de Ame rikaanse industrie is gesteld. Meer dan een half millioen arbeiders in de metaalverwerkende cn chemische industrie, bij het gas- cn electriciteits- bedrijf en in de voedselvoorziening van Milaan hebben Donderdag voor 24 uur het werk neergelegd. Ook het personeel van de openbare vervoersdiensten en drukkerijen in Lombardije staken van 6 uur des ochtends tot 5 uur des middags. De stakingen zijn voorzien in een soort estafetteplan voor sociale agitatie van de vakverenigingen onder communistische en socialistische leiding. Met de uitvoe ring van dit plan is Woensdag begonnen. Woensdag werd in Ligurië gestaakt. Vrijdag zijn Emilië en de Romagna aan de beurt. De stakingen hebben ten doel de werk gevers er toe te bewegen, economische eisen der arbeiders in te wijligen. De clu'istendemocratische en rechtse vakverenigingen doen niet mee, daar zij aan het onderhandelen zijn met de bond van industriëlen, de z.g. Confindustria. Het Nederlandse kustmotorvaartuig van de K.N.S.M., „Douro" (563 ton) is tijdens de afgelopen nacht in de Middel landse Zee tussen de havensteden Va lencia cn Alicante aan de Spaanse Oost kust overvaren door het Spaanse zee schip „Drago" (5600 ton). Voordat de „Douro" geheel onder het wateropper vlak verdween, konden de veertien be manningsleden veilig aan boord van de „Drago" worden opgenomen. De opva renden zijn gistermiddag in goede wel stand te Valencia aan wal gegaan. Het Nederlandse schip was op weg van Valencia naar Alicante met een lading stukgoed aan boord. Het succes van de „Operatie Draad nagel" belooft enorm te worden. Nadat Z. Em. Johannes kardinaal de Jong, als eerste zijn zegen aan „het heilzaam werk van Thuisfront" gaf, zoais de kardinaal het noemde en eerste kopei van de reeds nu befaamde Thuisfront-spijker werd, bracht nu een vorstelijke gift. van de bisschop van Haarlem vreugde bij Katho liek Thuisfront. Deze gift van Haarlems bisschop, wel haast de grootste in he gehele Thuis- frontbestaan, is een flinke hamerslag naar het succes voor de „Operatie Draadnagel" en tevens een morele steun, omdat eens te meer wordt bewezen met welk een actieve sympathie ons Episcopaat mee- eeft met de nog zeer grote geestelijke be- oeften van onze militairen. Nederland niet aarzelen om het voor beeld van hun geestelijke leiders «a te volgen en eveneens in de Operatie Draad nagel" „bijspijkeren" voor onzè militairen. Naar wij vernemen heen een organisa tie van kruideniers en grossiers besloten bij het cadeau geven van textielgoederen aar. haar klanten voortaan üe plaatselijke textielhandelaren in te schakelen. Zoals bekend zijn de textieldetaillisten eind yórig jaar een actie begonnen tegen de vrijwillige filiaal ki ui •'emersbedrijven, die grote hoeveelheden cadeau le geven textielgoederen rechtsreeks van de indus trie betrokken, r f.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1