Zal „FRANCINE' de linnenkast verdringen? Verhuurstelsel in opkomst PAGINA 13 ZATERDAG 13 FEBRUARI 1954 veertien dagen CACAOMARKT OP IEDERE NEDERLANDER TWEE KIPPEN hét aanvullen is nu veel noodzakelijker geworden. Al zijn er nog maar wei nig vrouwen die voor haar plezier zes en dertig vaatdoeken kopen, een enkel stukje schaffen ze zich beslist aan. En daar iedereen dat doet, kwam men toch nog op een respectabel aantal meters linnen en katoen. In een van de grote ma gazijnen op de rechter Seine-oever lagen 125.000 lakens, 150.000 slopen, 20.000 dozijn vaatdoeken en 70.000 meters katoen op kopers te wachten. Een ander magazijn bestelde 200.000 lakens voor de Witte Week. Dje Witte Week duurt in werkelijkheid veertien dagen Kenden de Parijzenaars al de Witte Week voordat de warenhuizen beston den of zijn deze er het eerst mee begonnen? Het lijkt hen in ieder geval toe, dat de Witte Week reeds in de tijd van hun overovergrootmoeders de koopsters in de eerste we ken van het jaar naar de winkels lokten, om linnen goed te kopen. Dit was een gewoonte, waar nooit van afgeweken werd: tijdens de Witte Week werd de linnenkast bijgevuld. En dat bijvullen gold ook voor vrouwen, die vier dozijn lakens be zaten. Zolang de twaalf dozijn niet waren bereikt, kochten de huisvrouwen, als ze het maar eventjes missen konden, er min stens ieder jaar een of twee lakens bij. De 144 stuks bereikt, beperkte de aankoop van witgoed zich tot de uitzet van de doch ters. Daar werd trouwens al mee begonnen als de meisjes nog in de wieg lagen. Om linnengoed verlegen zijn was een gewaarwor ding, die onze voorouders niet kenden. Het tegen woordige geslacht echter wel. Het is klein behuisd en de plaats ontbreekt voor een speciale linnen kast; ook Is het animo er niet zo groot meer voor. De Witte Week is dus toch blijven bestaan, want Nylon nachtjapon gegarneerd met nylonpique van Valisère. Gebloemd nylon nachtjapon model Valisere. Het K.N-M.I- deelt mede Een actieve depressie, die van de Oceaan naar Ierland koerste, deed de wind in onze omgeving toenemen uit Zuid tot Zuid-Oost. Daarmede samenhangend werd een nieuwe hoeveelheid zachte Oceaan- lucht naar ons land getransporteerd, Deze luchtstroming slaagde er vannacht In nu ook de vorst uit het Noorden van het land te verdrijven. Hoewel de vorstgrens nog in de buurt van Nederland blijft gelegen, is toch de kans op terugkeer van de win ter gering. Winden uit Zuidelijke rich tingen. zullen de aanvoer van warmere lucht in stand houden. Voor het weekeinde wordt dan ook zacht weer verwacht, al hoewel boven de sneeuw- en ijsmassa's, die in sommige gebieden van ons land nog aanwezig zijn, de temperatuur slechts langzaam zal stijgen. De fronten van de Oceaan-depressie zul len af en toe wat regen of motregen ver oorzaken, maar morgen zullen ook ver spreide opklaringen voorkomen. maakt voor chiffonnières. Het is ondoenlijk daar de enorm brede lakens die hier algemeen gebruikt worden, in te bergen. Het verhuren van linnen goed is een Franse uit vinding, die reeds van de vorige eeuw dateert. Zo als het meestal gaat, had deze in het land zelf maar weinig succes. Het heeft zelfs nog lang geduurd voordat zij algemeen werd toegepast in hotels en restaurants. In Amerika is het daar al sinds jaren niet bij gebleven en millioenen families huren er haar linnengoed. Geen was, geen strijken en geen verstellen, is het niet ideaal? Per abonnement In Frankrijk wordt dit verhuren van het huis- hondllnncngocd nu onder de nagm „Francine" ge lanceerd- Het gaat per abonnement: men hoeft geen waarborgsom te stor ten en er komen geen formaliteiten aan te pas. Alleen moet men zijn abonnement 14 dagen van te voren opzeggen als men geen gebruik meer wenst te maken van Francine" Het linnengoed wordt aan huis bezorgd en ge haald. Iets thuisbezorgd te krijgen is in Parijs werke lijk een ongekend' weel de. De prijs van een laken is weinig duurder dan als men zijn eigen laken laat wassen in een ..laveric" waar iedere was afzonder lijk in een wasmachine wordt behandeld en waar het wassen en strijken van een laken 80 francs kost Bü „Francine' krijgt men een laken in huur voor 100 francs. Behalve de lakens kan men ook overhemden in een „laverie" laten strij- ken. Maar ook dat is erg prijzig. Daarom laten de meeste mensen het goed In de week per 12 Februari was de caci# markt rustig doch goed prijshoudend. Deze prijshoudende tendenz werd ge schraagd door het feit dat de Board op 10 dezer de vraagprijs voor Akkra Maart? Mei verscheping op sh. 415 per cwt stelde (vorige prijs sh. 412/6 per cwt voor Febr.- April verscheping). De handel was over het algemeen van bescheiden omvang met uitzondering van Bahia, waarin flinke pos ten werden afgesloten. In cacaokringen heerst opwinding over het feit, dat een bekende Zwitserse cacao- firma, die tot dusver een goede reputa'ie genoot, aan betrokkenen de mededeling deed, dat zij haar verplichtingen niet kan nakomen. Bedoelde firma verkocht aan handel en industrie voornamelijk in Ne derland en Engeland, circa 2000 ton cacao op ongedekte basis tegen prijzen lager dan sh. 300 per 50 kg. Op basis van de huidige Akkranotering van circa 400 sh per 50 kg. neemt men aan, dat de betrokkenen tn Nederland door deze opzienbarende specu latie een verlies van circa 1.000.000 zul len 'lijden. In cacaokringen is men zeer onder de indruk van dit débècle. Daar naast heerst er ook verontwaardiging over de gevolgde methode van zakendoen, die velen ernstige verliezen heeft berokkend en het normale zakenverloop heeft ver stoord- De markt sloot kalm. Volgens de .elüng van December 1953 van de voorlichtingsdienst van het minis terie van Landbouw waren er toen in ons land ruim 19 milUoen hoenders tegen ruim 15 millioen stuks in Dec. 1952.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 13