WATzal m'n DOCHTER worden? Win eerst eens goed advi ïes m Ons Succespatroon van deze week i.u J De laatste loodjes wegen zwaar Veroudeïde keesH De zagende pijnen HOE BESTEL iK MIJN FATKOON? Vergeet de groente niet ■C* ROMAN VAN CHARLES GARFT CE ZATERDAG 13 FEBRUARI 1954 PAGINA filmbedrijf in Engeland vat nieuwe moed. Kleine stij ging in bioscoopbezoek. Als liet televisietoestel afbetaald is ..Een goede film uordt verkocht". Rome, basis voor Hollywood-invasie van Egypte. ,.tloe bouw je een. pyramide?"Volgens Humphrey Bogart is dat doodeen voudig. Marlon Brando is zenuwziek. .Ik sta onder bevel van de dokter hen millioen voor Charles Lindbergh's autobiografie. Jean Simmons zeker van een Oscar. ''fyJm ja* mWm Mie/ie WONINGEN VOOR BEJAARDEN TE HILVERSUM Menu A ppelcake Rijst in bessensapsaus OUD-MINISTER VAN DIJK TER AARDE BESTELD OUDSTE FRANCISCAAN OVERLEDEN Geautoriseerde vertaling door F, van Velsen (Van onze filmredacteur) DE mam.cn van het filmbedrijf in En geland beginnen weer een woord te gebruiken, dat zeven jaar geleden uit hun vocabularium is verdwenen. Dat woord luidt „Hoogconjunctuur". Ze zeg gen het doodvoorzichtig en met het no dige voorbehoud. Maar de eerste tekenen zjjn er: mensen in de rij voor de bio scopen, winst op films, minder Belang stelling voor de attracties van de tele visie. In het Londense West End is de nieu we tendenz he* best te merken. Volle zalen voor The Robe de CinemaScope- film van 20th Century I'ox, „The Band Wagon" van Metro Goldwyn Mayer en andere films. In de Londense voorsteden prijken de bordjes: „Uitverkocht" voor bioscopen, waar de films „Trouble in Store" met Norman Wisdom en „From Here to Eternity" draaien. Voor de leden van het Kon. Statistische Genootschap in Londen hebben twee des kundigen van het ministerie van handel cijfers laten horen, die de rooskleurige indruk van de filmmensen bevestigen. In Engeland gaat iedere man, vrouw en kind 27 maal per jaar naar een bioscoop. Maar in 1946 was dat 34 maal per jaar. Nu was 1946 het beste jaar, dat de bio scopen in Engaiand ooit hebben gehad. Het was het jaar van het onbeperkt vloeiende geld, vreugde over het einde van de oorlog en verschrikkelijk weinig vooroorlogse televisietoestellen. Sinds dien echter is het aantal verkochte bio scoopkaartjes gestadig gedaald. Het ver schil tussen 1946 en 1953 aan jaarlijks ver- j kochte biljetten is 323 millioen. Maar de daling zet zich lang zo snel niet meer voort. De hernieuwde gewoonte om naar de bioscoop te gaan, is volgens sommige filmmensen begonnen met de kronings film ,.A Queen is Crowned". In die tijd verscheen ook „Genevieve" (Hii, zij en de auto). De winst op deze vrolijke film komedie kan veilig op 1 300.90Ó worden geraamd. De Hollywood-film ..From Here to Eternity" bewees wat een platte (geen 3 D), smalle (geen Cinemascope), zwart witte film kan opbrengen, als ze maar goed en boeiend is. En rond Kerstmis ver scheen „Trouble in Store" met Norman Wisdom, oyer wie we vorige week reeds schreven. Van de eerste dertig bioscopen, waar deze film werd vertoond, werden er in 15 alle records gebroken. Op deze film zal waarschijnlijk 2.000.000 worden ver diend, wat bijna tweemaal zoveel is als de film heeft gekost. IN Londen en het Zuiden van Engeland viel er in Juli, Augustus en Septem ber van verleden jaar een kleine stij ging in het bioscoopbezoek waar te ne men in vergelijking met het daaraan voorafgaande jaar. Dat komt, omdat in Londen en in het Zuiden de televisie eerder is doorgedrongen. Na anderhalf tot twee jaar is een televisietoestel afbe taald en blijft er op de gezinsbegroting geld over om weer eens naar de bioscoop te gaan. Tenslotte kan je niet iedere avond thuis zitten en de buren die „even komen aanlopen" ontvangen. Alleen in Midden- en Noord-Engeland, waar de televisie betrekkelijk nog een nieuwtje is. zet de scherpe daling van het bioscoopbezoek zich nog voort. Hollywood zelf begint langzamerhand heen te raken over de televisiepaniek, die de grote filmmaatschappijen er toe bracht, haar studio's te sluiten en de sterren te ontslaan, aldus weet. Reginalda Armour, die onlangs uit bet Mekka van de film in Engeland is teruggekeerd, te vertellen. Volgens hem ziet men er thans in, dat een goede film verkocht wordt, ondanks de televisie. „Het wordt trouwens hoog tijd, dat we goede films gaan maken. Tijdens de oorlog sloegen we overal geld uit", luidt zijn oordeel. Zijn maatschap pij is van plan zich alleen nog maar op films van kwaliteit toe te leggen. „We waren gewoon ër 60 per jaar te maken. Nu gaan we er 20 produceren'" Hollywood gebruikt momenteel Rome als basis voor zijn invasie van Egypte. Het gaat er de film „Land of the Pharaohs'» maken en de grote vraag is: „Hoe bouw je een pyramide?". Oorspronkelijk duurde zo'n werkje twintig jaar en er waren 100.000 man voor nodig. Ivlaar Hollywood is van plan, dat tijdschema wat in te kor ten, al is nog steeds niemand er achter gekomen, hoe de oude Egyptsnaren het vroeger voor elkaar hebben gekregen. En dus wordt aan iedereen in Rome, die iets met de film in Amerika te maken heeft: Humphrey Eogart, Lauren Bacall, Ava Gardner, Alan Ladd en zelfs Shelley Winters gevraagd, of ze wellicht enig idee hebben, hoe een pyramide moet wor den gebouwd. Humphrey Bogart en Ava Gardner spe len samen in de film „The Barefoot Con- tessa". (De gravin met de bote voeten), die, gelukkig, niets met Egypte te maken heeft. In een verloren ogenblik vraagt één var. de aanstaande pyramidebouwers, de schrijver William („Sanctuary") Faulk- fik> G U. Humphrey Bogart en Ava Gardner spelen te Rome de hoofdrollen in de film ,,The Barefoot Contessa MARLON BRANDO zeer zieke en geestelijk uit z'n evenwicht geslagen jongen". ner aan Bogart: „Krijg je het meisje aan het eind van de film?". „Neen", antwoordt Bogart. „Dit is een film, waarin twee Hollywoodse sterren optreden, die nu eens niét met elkaar trouwen. Ik hoef gelukkig geen liefdes scènes met Ava te spelen. Trouwens, ik heb zo m'n eigen theorie over liefdes scènes. In m'n» tijd heb ik er een stuk of wat heel goede gespeeld en ik kreeg altijd beste resultaten, als ik een kater had. Het uiterlijk van een man, die een kater heeft en dat van een man, die verliefd is. Tijken als twee druppels water op j elkaar" j Gerry Blattner, een jonge Engelsman in i Rome, heeft zijn hoofd vol pyramides en i houten paarden. Hij verkeert in de unieke, i maar weinig benijdenswaardige positie, de supervisie te hebben over twee grole Hollywoodse filmproducties: „Land of the Pharaohs", waarvoor hij al een contract heeft afgesloten met het Egyptische leger en „Helen of Troy", waarvoor hij Griek se wapens uit Engeland in Rome impor teert en druk bezig is, het beroemde houten paard van Troje te bouwer; „Pyra- miden?", vraagt hij nonchalant. „We zul len er wel eentje bouwen. Niets is on mogelijk bij de film". Maar William Faulkner is daar toch nog niet zo héél zeker van. Na afloop van het dagelijkse werk ontmoet hij Humphrey Bogart en vraagt: „Heb jij er enig idee van, hoe het moet met onze pyramide, Bogie?". Bogart kijkt peinzend in zijn whisky- scda. „Dóódsimpel", antwoordt hij. „.Je filmt doodgewoon een troep lui, die één van de echte pyramiden steen voor steen afbreken- Dan vertoon je die film strook achterstevoren cn je ziet, hoe een pyramide wordt gebouwd." Er volgt een stilte. Een lange stilte, die I alleen wordt verbroken door het tinkelen van het ijs en de wsisky-soda. MARLON BRANDO („Mannen", „A Streetcar named Desire" en „Viva Zapata") is een „zeer zieke en gees- telijk uit z'n evenwicht geworpen jongen", heeft zijn persagent dezer dagen ver- 1 klaard. Hij wordt behandeld door een New Yorkse psychiater en er gaan zelfs ge- j ruchten, dat de 29-jarige acteur minstens 1 twee maanden rust zal moeten houden. Mensen, die vóór Kerstmis in New Jer- sey met Brando samenwerkten aan een nieuwe film verklaren, dat hij toen reeds symptomen van een zenuwinstorting ver toonde en dat hij talrijke bezoeken bracht aan een zenuwarts. Twee weken geleden meldde Brando zich bij zijn Hollywoodse studio om te be ginnen aan „The Egyptian", een film, die 14.000.000 zal kosten. Een week later liep hij zonder iets te zeggen weg en vloog naar New York met als enige ba gage een tandenborstel. Brando is een acteur in het genre van John Barrymore of Orson Welles, Hij rijdt op een motorfiets, bezoekt café-tjes in achterbuurten en houdt er een was- beertje als huisdier op na. Na zijn film „Mannen" werd hij beroemd als Stanley Kowalski in de filmversie van het toneel stuk „A Streetcar named Desire", waarin hij dezelfde rol speelde op het New Yorkse toneel. In de film „Juljus Caesar" speelde hij de rol van Marcus Ar.tonius. Brando zelf wil zich niet uitlaten over zijn onverwacht vertrek uit Hollywood. „Ik sta onder bevel van de dokter en ge hoorzaam hem", luidt zijn enige commen taar. „Darling" (lieveling) is een algemeen gebruikte en verder niets betekenende uit drukking in Hollywood. Maar de sterren noemen de knappe, goed geklede, 31-jarige .John Darling beslist zo niet. Vier jaar lang heeft hij ongehinderd door de studio's weten te wandelen door een scenario onder zijn arm te dragen cn er uit te zien als een schrijver. Darling, een recidivist, heeft tegenover de politie bekend, dat hij ongeveer 10.000 dollars 57.000) per jaar heeft „gemaakt" door de kleedkamers te plunderen, waar onder ook die van Lucille Ball en Joan Davis. HOLLYWOOD heeft kolonel Charles Lindbergh meer dan een millioen dollars 3.570.000) geboden voor de filmrechten op zijn autobiografie „Spirit of SI. Louis", naar de raam van het vliegtuigje, waarmee hij in 1927 de eer ste solovlucht maakte over de Atlantische Oceaan. Dit aanbod is het hoogste, dat ooit door Hollywood voor de rechten op een boek is geboden. Lindbergh, die thans 52 jaar oud is, begint corpulent, grijs en kaal te worden. Maar hij is nog even verlegen als toén zijn vlucht hem tot een nationale held maakte. Onlangs heeft hij in alle stilte een bezoek gebracht aan New York om er een lucht vaartonderscheiding in ontvangst te nemen. Na zich ervan te hebben over tuigd, dat er geen fotografen of televisie camera's in de buurt waren, hield hij een korte toespraak, waarin tegen „de mate rialistische wereldbeschouwing" waar schuwde en verdween daarop weer zo snel mogelijk. Er werd ons dezer dagen een brochure toegestuurd door 't R.K. bureau voor beroepskeuze, Heemraadssingel 38, Rot terdam. Dat is niets bijzonders, zult u i zeggen Tóch welWant, als u net als wij, een dochtertje heeft, dat dit jaar van school komt en absoluut niet weet, wat zij wil, dan leest u die brochure met extra veel belangstelling. Vanzelfspre kend wilt u uw kind dóór laten leren, 't desnoods nog een bétere kans geven, dan u zelf gehad hebt. 't Is zo kort zichtig, om te denken och, 't is maar een meisje! Als zij de huishoudschool gehad heeft, is 't dik in orde, allemaal wegge gooid geld die studie, want zij trouwt toch Dat laatste is zeker de bestemming, waartoe God haar geschapen heeft, maar toch zijn er zovelen. die niet trouwen cn zijn zij werkelijk zo ongelukkig? O. L. Heer heeft overal Zijn bedoeling mee cn als een meisje een gped stel hersens heeft, dan graag een middelbare oplei ding. Al vindt zij een school op 't ogen blik iets verschrikkelijks (mijn dochter wil de ene dag balletdanseres, de andere dag verkoopster, de daaropvolgende helemaal niets worden en dan later mis schien nog weieens moeder, want dan ben je de baas van de snoepjesdoos!) later, veel later, denkt u maar aan uw eigen wispelturige tijd terug, zal zij u dankbaar zijn, dat u eens alles voor haar bestwil deedAl wórdt 't dan huis houdschool (denkt u astublieft niet. dat ik daar wat tégen heb, integendeel, ik AOvertenTie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is on schadelijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 Een warm peignoirtje voor tic kinderen voor koude dagen een onmisbaar kledingstuk. Een leuk vlot modelletje, dat zowel door jon gens als meisjes gedragen kan worden. Voor de jongens nemen wij b.v een effen of gestreepte stof, voor de meisjes is een bloemetje op de stol altijd aardig. Het model is zeer eenvoudig en daardoor gemakkelijk te maken. Het patroon is verkrijgbaar in maat 60, 70, 80, 90, 38 a 0,75. C 795 Plak aan de adreszjjde van een briefkaart, naast en buiten het frankeerzegel het verschuldigde bech'ag aan geldige postzegels en zend deze naar ATELIER CROUN, BE AT RU VUT RA AT If, ROTTERDAM Vermeld aan de andere zijde duidelijk uw naam, adres, woonplaats en maat en nummer van het gewenste model. Plak nooit meer aan f L— aan postzegels op een kaart., wat meer geplakt wordt ts waardeloos. Girostortingen eveneens ten name van Atelier Croon op nummer 271291. Bestellingen onder rembours worden met uitgevoerd. Patronen worden niet geruild., heb ontzag voor wat daar gepresteerd wordt), uw keus is dan gerechtvaardigd, als u dit deed in overleg met 't bureau, ons eigen Katholieke bureau voor be roepskeuze, waar wij niet trots genoeg op kunnen zijn! Weet u, ik zou 't zo jammer vinden, als mijne dochter .niet dat zou worden, waarvoor zij aanleg heeft. En och, trouwt zij later óók, net als haar moeder, die 't toen eigenlijk wel een klein beetje zonde vond van haar goede baan, maar er later nóóit spijt van gehad heeft, dan is al die kennis immers nóg niet weg. U kent toch het adres hè? Heemraads singel 38, ik ga er eerstdaags ook met mijn oudste heen De aartsbisschop-coadjutor, mgr B. J. Alfrink, zal op 22 April te Hilversum een complex bejaardenwoningen van de R.K. bouwvereniging St Joseph inzegenen. Deze aan de Minckelerstraat gebouwde woningen zullen officieel in gebruik worden gesteld door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir II. S. J. Witte. Onder de Hilversumse Katholieke ouden van dagen bestond reeds vele jaren een nijpend gebrek aan eigen woonruimte. Het nieuwe, uiterst modern opgezette complex bejaarden woningen maakt aan deze noodtoestand goeddeels een einde. Zolang het voorjaar nog op zich laat wachten, verlangen .we naar stevige kost, die onze lichaamsbrandstof kan aanvullen We raken in de kou n.l. veel warmte kwijt En daar zetmeel een uitstekende brandstof is, doen we een extra schep aardappelen in de pan of binden de pap wat dikker met havermout, grutten of gort. Naast al deze meelspijzen mag een flinke portie groente niet ontbreken, terwijl ook fruit geregeld op tafel behoort te verschij nen ter vergroting van onze weerstand en voor een goede spijsvertering. Tomatensoep varkenslapjes, aardap pelen, witlof/jus Appelcake. Aardappelpuree, groene erwten met win terpeen Pap van boekweitgrutten. Balkenbrij of zure zult, aardappelen, rode kool, jus Griesmeelpudding. Gebakken lever, aardappelen .schorse neren Yoghurt met beschuit. Gestoofde makreel, aardappelen, sla van veldsla rode kool en appel Havermout pap met stroop. Gebakken ei, rijst, gebakken uien, mos terdsaus Fruitsla. Stamppot van aardappelen en koolraap, rookworst Rijst in bessensapsaus. 1. Varkenslapjes zijn in ongeveer 20 mi nuten gaar. Zij kunnen het best eerst vlug aan weerszijden bruin gebakken worden en daarna zacht nagestoofd. Witlof smaakt minder bitter, wanneer uit het ondereinde van de 'stronkjes het pitje wondt geboord. Wordt het lof klein ge sneden gekookt, dan kan .het gehele pitje worden verwijderd, nadat de stronkjes tn de léngte zijn doorgesneden. Van lofkook- nat, met water en een scheut melk verdund kan een lekkere soep worden gemaakt. 2. Wie aan een heelblijvgnde erwtensoort de voorkeur geeft, kan b.v. wortelerwten kiezen. 3. Balkenbrij wordt in dikke plakken gesneden, door bloem gewenteld en vlug bruin gebakken, zult wordt eveneens ui dikke plakken, koud opgedaan, desgewenst met slasaus en een garnering van peter selie of sla. Houd een stuk kool achter voor een j slaatje. 4. Bak plakken lever slechts kort. onge veer 10 minuten. Het verkleuren van schorseneren kan voorkomen worden door de stengels bij stukjes tegelijk te schrap pen en deze onmiddellijk in ruim water met een scheutje melk te leggen.. 5. Makreel, een vette vissoort, wint aan smaak wanneer aan het sloof nat een wei nig citroensap, azijn of tomatenpuree wordt, toegevoegd. Voor de sla worden de kool en appel fijngesneden, de veldsla al leen goed gewassen en uitgeslagen. 6. Kook wat meer rijst dan nodig is voor de warme maaltijd en houd een deel ervan achter voor de toespijs van de vol- Maak eer. einde aan dat gekuch,zuiver Uw lucht wegen van gevaarlijke ziektekiemen met de snelwerkende jende dag. Reken op een kopje rijst circa 2 kopjes water. 7. Voor de stamppot kan genomen wor den 1 kg. koolraap, 2 kg. aardappelen en een flinke scheut melk. Het gerecht afma ken met een weinig nootr-us' at of peper. Rookworst in ruim water tegen de kook aan houden, niet laten koken, niet inprik- ken. 250 g. (3 kopjes) cakemeel of bakmeel, 125 g. weke boter of margarine, 150 g. (een kopje) suiker, 2 kleine eieren. 'A dl; (een half kopje) melk, zout, 2 appelen. 50 g- krenten of rozijnen, poedersuiker. De rozijnen wassen en drogen. Een springvorm invetten. De boter of marga rine zacht roeren, de suiker op een paar lepels na toevoegen en het geheel enige tijd roeren, totdat de suiker niet meer knarst. De eieren één voor één door de massa kloppen. De bloem zeven met een weinig zout en geleidelijk toevoegen. Het deeg met de melk slapper maken en de rozijnen er door mengen. De appelen schillen en in dunne partjes snijden. De helft van het cakedeeg in de vorm overdoen en bedekken met de helft van de appelpartjes. Deze met suiker be strooien. De rest van het deeg er over uitspreiden en een tweede laag appel partjes dakpansgewijs er óp aanbrengen. De cake in een matig warme oven in on geveer l'i uur bruin en gaar bakken! De cake laten afkoelen, Uit de vorm ne men en desgewenst de bovenkant met poedersuiker bestrooien. Ongeveer 2 kopjes gekookte rijst. 3 dl. (een flesje) bessensap, een half flesje wa ter, 90 g. (6 eetlepels) suiker, 20 g. (2 eet lepels) aardappelmeel, kaneel. De rijst losroeren met een voi'k. Het bessensap aan de kook brehgen. Hei aard appelmeel aanmengen met het water én het sap onder roeren ermee binden. De saus op smaak afmaken met de Suiker en desgewenst met kaneel. De rijst door de saus mengen en het gerecht warm of koud opdienen. Gisteren is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage het stoffelijk overschot van de Dinsdag overleden p.ud- minister dr J J. C. van Dijk, ter aarde besteld. Dr H. Holtrop, gereformeerd pre dikant te 's-Gravenhage. sprak tijdens een in de woning van de overledene gehouden rouwdienst en in de aula op het kerkhof. Een zoon van oud-minister Van. Dijk bracht dank voor de betoonde belangstel ling. Een groot aantal officiële personen woonde de begrafenis bij. 's werelds besté hoestsiroop Te Mogen is gisterenavond overleden de zeereerw. pater Rogerius Burgers O.F.M. De overledene bereikte de leef tijd van bijna 90 jaar en was de oudste Per Nederlandse Franciscanen. Onder grote belangstelling heeft hij enkele maanden geleden nog zijn 70-jarig kloos- terfeest gevierd. KLEIN NEST Onder die ontelbare menigte is er slechts één, die zwijgt. Het is Daan. Zijn hand omklemt krampachtig z'n revolver. Als een stenen beeld staart hij omhoog, ter wijl het bloed uit een wond op z'n schou der vloeit. Want de prins, die daar staat, is niemand anders dan mijnheer Landon en de beeldschone prinses, Stella in eigen persoon. En de man, die in hun triomf deelt en de prinses zo veelbetekenend had toegelachen is graaf Andrea. Daans ver bijsterde ogen staren haar aan: Zag zij hem? Gedurende de fractie van een se conde schijnt het of z'n blik wordt be antwoord, want zij neigt heel licht en 't is of haar lippen iets prevelen, alsof zij dreigt bewusteloos te worden. Doch bijna op hetzelfde moment herstélt zij zich' en staart kaarsrecht als tevoren. XXIII. Overmand door een soort stompzinnig heid wendde Daan zich af. Hij was zich niet bewust van een of andere innerlijke smart of lichamelijke pijn. Het was juist alsof er iets zwaars op hem was neerge komen en elke vatbaarheid voor indruk ken had weggevaagd. Als in een droom, als gehypnotiseerd drong hij door de mensenmassa. Zo verdoofd was hij, dat hij er geen notie van had, dat Anderson steeds aan z'n zijde was en dat hij niet hoorde, hoe angstig deze hem vroeg: Hoe gaat het, ouwe jongen? Ben je ernstig gewond?" Het gejuich van de zegevierende me nigte was nog steeds, zij het dan in min dere mate, met geweerschoten vermengd. Toen Daan door het gedrang heen was en op de plaats kwam, waar de schermutse ling nog steeds plaats had, moet hij zich zeker vrij onzacht ruimte verschaft heb ben, want hij ontving met of zonder opzet een slag met een zwaard en zou er nog meer gehad hebben, indien Ander son de dader niet met de kolf van z'n geweer had neergeveld. Daan voelde een snijdende pijn in z'n zijde, doch z'n geestelijke smart onder drukte z'n lichamelijke pijn en hij ver volgde gewoon z'n weg. Voor hij en Anderson echter de „Gouden Kroon" had den bereikt, begon hij te wankelen en moest Anderson hem bijna naar de kamer dragen, waar zij Nayior en Eurber hadden ontmoet. Toen hij weer bijkwam, lag hij op een veldbed, terwijl Anderson en Grey over hem heengebogen stonden en hem genees middelen toedienden. Daan keek mat om zich heen en toen hij Furber en Nayior midden in het vertrek zag staan, keek hij hen nieuwsgierig aan en wenkte hen met een zwak gebaar. Is het afgelopen? vroeg hij bijna on hoorbaar. Ja, ouwe jongen, alles is in orde, hoor; maak je daar maar geen kopzorg over. Je bent nogal tamelijk gewond, zei Nayior sussend. De prins heeft prins Yovan ge wonnen? vroeg Daan, want op dat ogen blik was hij er niet van overtuigd, dat hetgeen hij op het balcon had gezien, geen soort nachtmerrie of iets was, dat alleen in de periode van zijn bewusteloosheid was gebeurd. Ja, hoor, hij heeft het glansrijk ge wonnen, zei Nayior. Het spande er om en het ging op het kantje af. Doch graaf Andrea's voor waarde werd ingewilligd en de soldaten, die tegen ons vochten, schaarden zich aan onze zijde, of kozen op het laatste ogen blik het hazenpad, verklaarde Furber. Wat was zijn voorwaarde? vroeg Daan met gebroken, haperende stem. Nayior keek verrast bij deze merkwaar dige belangstelling bij iemand in Daans toestand, doch hij antwoordde: Och, hij verlangde de hand van de Prinses. De Prins zowel als zij verzetten zich, zoals Furber beweert, doch ik be grijp dat zij toegaf, toen het een kwestie werd, of haar vader de troon zou winnen of verliezen. Wat kon zij anders doen? besloot Nayior. Neen, wat kon zij anders doen? echo'de Daan schor fluisterend. Hij zweeg even en keek naar het pla fond. Het was hem aan te zien, dat hij zich inspande om zijn bewustzijn niet te verliezen. Zijn er veel van onze mannen ge wond? vroeg hij. Neen, verzekerde hem Furber. Wens daaromtrent gerust, Norton. Een paar m.in hebben schrammen en sneden opgelopen, maar er is niemand ernstig gewond. Ze i zijn nu naar het werk teruggegaan. Dat doet me genoegen, fluisterde Daan. Probeer nog eens een teugje brande wijn, ouwe jongen, smeekte Nayior hem. Wij hebben om een dokter gestuurd. Hij had al lang hier moeten zijn, voegde hij er ongeduldig bij. Maar het is op het ogen blik overal zo'n warboel en er zijn zo weinig doctoren voor zoveel gewonden. O, dat komt wel terecht, zei Daan j onverschillig. Het komt best in orde met i me. Maak je daarover niet ongerust. Eén ding verlang ik echter en dat is, zo spoe dig mogelijk naar huis te gaan. Een ogenblik lag hij nog naar het pla fond te staren zijn wimpers knipten en z'n lippen bewogen zich alsof hij sprak, ofschoon er geen woord uit hem kwam. Op een gegeven ogenblik werd hij, bijna tot voldoening van z'n vrienden, weer bewusteloos en zo bleef hij liggen tot d» chirurg kwam. Er heerste een dood.:e stilte onder de kleine vriendkring van Daan, toen de dokter zelf ook bijna uitgeput hem onderzocht. Dan zei htj in vrij goed Engels: Hij is zwaar gewond. Ik zal een kogel moeten verwijderen. Deze wond hier is zeer ernstig, had hem moeten doden, maar uw landgenoot is een zeldzaam sterke man. Neen, hij kan niet vervoerd worden; u zult hem hier moeten verplegen. Zij slaagden er in de verschillende din gen, die de dokter nodig had, bijeen te brengen en zij sloegen hem met angstige belangstelling gade, terwijl hij zeer handig de kogel uit de wond haalde en het ver band legde. Ik zal een verpleegster zenden, zei hij, toen hij met z'n werk klaar was; ten minste als ik er een kan krijgen, want ten gevolge van dit bloedbad zijn de zieken huizen overvol. Men moet overal tegelijk zijn. Wie van u zorgt voor hem en wacht, want dat is absoluut nodig? Ik zal bij hem waken en hem ver zorgen, zei Anderson. Ga jij terug naar het werk, Grey en maak de boel daar af! Maar zou u niet gaan en ik hier blijven? stelde Grey voor. Met iets van zijn oude ruwheid, keerde Anderson zich tot hem: Neen, ik blijf; ga jij maar naar het werk. Later op de avond verscheen er een ver pleegster op het toneel en zorgde met rustige correctheid van haar beroep, voor Daan. Want deze lag verschillende dagen buiten kennis en al die tijd zat Anderson bijna voordurend aan z'n bed en zag niet angst z'n gelaat bleker worden en meer cn meer vervallen, terwijl de eens zo krach tige handen wit werden en vermagerden, naar gelang de dagen voorbij kropen. Nu en dan kwam er een boodschapper van het werk met de groeten van Grey: alles i ging goed; maar op zijn belangstellende vragen betreffende de patiënt, kon Ander son geen bevredigend antwoord geven. Want het had er alle schijn van, dat Daan langzaam dóór de vallei van de schaduw wegdreef naar de heerlijkheid daarboven. Zij waren in hun kleine kamer zo afge zonderd, dat er geen geluid uit de straten tot hen doordrong, doch Anderson vernam van de dokter, dat alles nu weer rustig was en dat Prins Yovan zo vast op z'n troon zetelde, als het voor een Prins in dat gewest van politieke vulkanen slechts mogelijk was. Er had een grote optocht plaats gehad, waarin de Prins en zijn dochter met haar verloofde, graaf Andrei, in de staatsiekoets gezeten, hadden deelge nomen- Wat betreft de ex-President, vernam Anderson, dat die sluwe kerel de eerste gelegenheid had te baat genomen om de vlucht te nemen en met zijn luxe jacht was ontsnapt en dat de ex-President Sla- nomet zich op het ogenblik in zijn weel derige villa aan het Champs Elysée te Parijs vermaakte. Dit alles was echter van weinig belang voor Anderson, wiens hart en ziel gecon centreerd waren op de uitgeteerde gestal te, die op het veldbed lag- Een gezond sterk gestel en een sober leven vochten en streden voor Daan. Ondanks hemzelf, en op de zevende dag opende hij z'n ogen. Hij keek strak naar Anderson, die, toen de zieke tekenen gaf dat hij tot het bewustzijn terugkeerde, op z'n knieën voor het bed neerviel en trachtte te spre ken. Het gaat goed zo, beste kerel; je gaat goed vooruit, ouwe jongen, stotterde An derson, die van blijdschap en verlichting beefde. Je bent al aardig aan 't beteren. Ken je me, Daan? Ik ben Anderson, de man die je van de drank hebt gered; herinner je je nog? Daan deed een poging om te glimlachen en de grote hand te drukken waarin z'n eigen, nu vermagerde bleke knuist ver borgen lag. Ja, je herkent me, hè? Dan is het goed. Tk ben al die tijd bij je geweest en ik blijf net zo lang bij je tot je beter bent, hoor. Probeer toch vooral niet om te spre ken Met bovenmenselijke inspanning hield hij z'n tranen in bedwang en slikte de snikken weg, die dreigden uit z'n keel te barsten. De dokter zegt, dat je je heel rustig moet houden. Ja. het is in orde zuster Ik wind hem niet op, nietwaar, arme jongen? Zo, nu zeg ik geen woord meer, beloofde hij, toen de verpleegster hem met gebiedend gebaar beval te zwijgen. Gedurende enige tijd lag Daan met ge- Sloten ogen én korte pijnlijke ademhaling, j doch geleidelijk werd de ademhaling ge-1 regelder én stond de verpleegster, die z'n lippen had bevochtigd, met een zucht van' verlichting op. Hij slaapt. Hij genoot een diepe natuurlijke slaap van enige uren en toen hij ontwaakte, fluisterde hij zo zwakjes, dat Anderson, die zich over hem heenboog, met de groot ste inspanning het kon verstaan. Het werk? hijgde Daan. Alles in orde marcheert prachtig, antwoordde Anderson met vuur. Dagelijks krijg ik verslag van Grey; alles gaat naar wens; heb daar maar geen zorg over, denk er maar niet aan. Kunnen we gauw naar Engeland te rug? vroeg Daan. Neen zeg riep Anderson. Hoor hem eens Niet voor je helemaal beter bent. Het komt er niet op aan, zei ik immers, want het werk marcheert uitstekend Zonder jou? zei Daan met een zwak rukje van z'n hoofd. Hóe lang lig ik hier al? Wil je het niet zeggen? Dat betekent heel lang. Je zal in moeilijkheden komen, Anderson, omdat, je je post hebt verlaten. Laten de moeilijkheden voor mijn part naar de duivel lopen, zei Anderson driftig. Ik zou niet bij je vandaan gegaan zijn. al was de hele brug in de rivier ge stort en de hele spoorlijn opgeblazen. Zo, nu weef je het en praten wij er niet meer over. Ik ga terug, zodra jij met me mee kan, maar geen minuut vroeger. Dus nu weet je, waarom je ja moet haasten, beste jongen. In orde, zei Daan, ik zal zo vlug op schieten als ik maar kan. Hij keerde zich pijnlijk en met moeite om en lag met z'n gezicht naar de muur. Gedurende enige tijd toonde hij geen ver langen naar conversatie en Anderson, dit bemerkende, zinspeelde met geen woord op de revolutie en de gevolgen ervan. Met elke nieuwe dag namen de krach ten van Daan zienderogen toe. In vele opzichten was Daan een bewonderens waardige patiënt, want hij nam alles in, wat hem gegeven werd. Hij volgde ge trouw de voorschriften van de dokter en bezorgde de verpleegster absoluut geen last, maar de opgewektheid, die het ge wone zekere verschijnsel van een goed verlopend herstel is, ontbrak bij hem. Zijn eerste bewijs van belangstelling was, toen Anderson, na bekomen toestemming van de dokter, de oude houten pijp stopte en 'm aan Daan overhandigde. De patiënt knikte glimlachend, zuchtte diep en rookte zwijgend z'n pijp, doch het was Anderson duidelijk, dat hij piekerde, want de wenkbrauwen van de roker hin gen omlaag en er lag een droefgeestige, bezorgde uitdrukking in z'n diepliggende ogen. Hij heeft toch niets wat hem hin dert? vróeg de dokter op zekere dag aan Anderson. Neen, wat zou hem kunnen hinderen, dokter? vroeg Anderson enigszins bars. Hij piekert alleen om aan het werk te gaan en zal weer de oude zijn, zodra ik hem mee kan nemen. Hij is met hart en ziel bij z'n werk cn verlangt er naar; dat is alles. In gewone volgorde passeerde Daan de verschillende stadia. Hij mocht opzitten, dan in de kamer rondlopen en vervol gens gaf de dokter toestemming, dat hij in gezelschap van Anderson een kort wandelingetje maakte. Doch tot hun ver bazing sloeg Daan dit voorstel af. Ik ben sterk genoeg om naar het werk 'te gaan, zei hij kortaf. Beste An derson, je hebt mij lang genoeg verpleegd. De hemel weet hoe dankbaar ik ben! Zonder jou zou ik er niet door gekomen zijn, maar als je de Kroon op je liefdadig werk wilt zetten, laat dan een rijtuig voorkomen en rijd mij naar het werk. Na ernstig beraad met de dokter en de verpleegster, willigde Anderson het ver zoek in en kwam de volgende morgen een rijtuig voor. Daan had een gevoel, of hij geen benen had en moest er door Anderson in ge holpen worden. Enigè ogenblikken lag hij met gesloten ogen achterover tegen het kussen, want de wereld draaide voor z'n ogen. Kan je 't hier donker maken? vroeg hij; wil je 't dan doen? Zeker, zei Anderson en liet de gor dijntjes zakken. Het licht is zeker nog te sterk voor je ogen, hè? Daan knikte instemmend en Anderson, die meende hem een genoegen te doen, keek door een smal kiertje van het gor dijntje naar buiten en zei: Wij gaan nu juist voorbij het paleis. Het ziet er nu zo rustig uit- d?1 Je niet zeggen zou, dat wij daar veertien dagen geleden in een gevecht gewikkeld waren! Daan zei niets, doch fronste z'n voor hoofd en z'n lippen vormden een strakke lijn. Alles is rustig, of er mets gebeurd is; alle winkels open, de Café's druk be zet en de mensen wandelen rustig op Daan gaf op deze beschrijving geen ant woord, doch plotseling vroeg hij enige ogenblikken later; Wat is dat? Een escorte huzaren, antwoordde Anderson, van de lijfwacht. Wat zij doen. O, ik zie het al: De Prins komt er aan in z'n koets. Ja, hij is het! 'n Knappe oude heer en wat groet hij de mensen vriendelijk. Wil je ook even door het kiertje kijken, Norton? De Prinses zit naast hem! Daan schudde z'n hoofd. Anderson die nog steeds naar buiten tuurde zag de he vige blos niet, die Daan's gelaat kleurde. Niet? Je hebt gelijk.. Beter om je maar kalm te houden.Knap meisje, die Prinses.ik kan niet zeggen, dat ze er vrolijk uitziet.misschien nog wat van streek door het gebeurde. Geen wonder! Het geluid van hoefgetrappel kwam nader en dan hieven enige mensen een Leve de Prins aan, dat door de ande ren werd herhaald tot de stoet op de binnenplaats van het paleis was gereden en het hek werd gesloten. Nu zijn ze weg, zei Anderson. Ja, de Prinses is verdwenen, dacht Daan. Weg, verdwenen uit mijn leven. O, Stella, Stella! Vaarwel! XXIV. Ongeveer twee maanden later wandelde Daan naar Selby Gardens. De voetstappen van de Tijd laten zo weinig afdrukken in Selby Gardens achter, dat Daan geen enkele verandering in het hem zo welbekende plekje kon ontdekken. De heesters waren niet noemenswaardig gegroeid in de kleine voortuintjes. Op no 10 was een nieuw, opvallend stel gordijnen, dat hij zich herinnerde; de gepensionneer- de zeekapitein rookte z'n pijp op de stoep van no 8 en knikte Daan toe, alsof hij hem gisteren nog gesproken had en de oude politieagent, wiens geduid Daan en z'n vriendjes in vroegere jaren dikwijls op de proef gesteld hadden, door het ai te brutaal belletje-trekken, stond nog ge laten bij de Jantarenpaal, alsof hij nooit weg geweest was. Daan keek tersluiks naar de vensters van het huis, dat door de familie Baker werd bewoond. De gordijnen hingen er nog steeds voor de „goede kamer", waar destijds het gedenkwaardige souper had plaats gehad. Ja, alles was nog als voorheen. Alleen hij was veranderd: in zoveel opzichten was hij anders geworden dat hij zich bijna als een buitenstaander, een vreem deling voelde. Maar hij werd weer ge heel de oude, toen hij de deur met de huissleutel die hij nog steeds aan z'n sleutelring had opendeed en in de armen van z'n moeder viel. Wat ben je laat Daan! zei ze. zoals ze dikwijls had gedaan als hij bij Green en Sheldon had overgewerkt. Heb je een voorspoedige reis gehad en maak je het goed? Ik kan je niet goed zien er valt zo weinig licht hier in de gang!' Doch dat was het niet. Haar ogen wa ren beneveld door tranen. Kom in de keuken, jongen! Ik heb een heerlijke biefstukpudding voor .ie klaargemaakt maar daar zal je nu ze ker je neus wel voor optrekken, na al dat lekkers, dat je in die jaren hebt gegeten. Nu zal de eenvoudige kost. die je arme moeder je voorzet, je niet meer zo lekker smaken als vroeger Plotseling zweeg zij, want nu stonden ze in 't heldere licht van de keukenlamp en met een lichte schok in haar hartstre I:, had de moeder de verandering in 't uiter lijk van haar jongen onmiddellijk waar genomen. Zij opende haar lippen, doch bedwong de kreet van medelijden,, afkeer en wrok tegen wat een wie, wist zij zelf niet en zei uiterlijk heel kalm: Je bent erg mager en bleek, beste jongen, je schreef, dat je ziek geweest was, maar ik kon niet vermoeden, dat 't zo erg was, dat dat je er zo door veranderd was. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4