Land- en tuinbouwjonge in het Bisdom Haarlem vergaderden Mentaliteit bij vele jonge boeren en tuinders aan het veranderen Uitvoer overtreft belangrijk onze invoer Utrecht richt de blik op 1970 Intocht van Z. H. L.Victorius I KOERINTJI .EED ZWARE OORLOGSSCHADE GESCHIEDVERVALSING OP DE PLANKEN HERBERT SIDON RICHT ZICH OP HOFFEESTEN Handel met Zweden sterk uitgebreid De figuur van la Pueelle ontluistert! Uitvaart mgr prof. dr M. J. H. Cobbenhagen Gevarieerde show in Amsterdam Handelsverkeer met Griekenland Aantal verdiepingswoningen wordt belangrijk opgevoerd Limburgiadeed Coolsingel verwonderd staan Modern edelsmeedwerk Exacte gegevens ontbreken nog MAANDAG 15 FEBRUARI 1954 PAGINA 7 Katholieke eenheid Rector Beune herdacht Een optimistisch geluid De kwestie van de contributie Veranderde mentaliteit Ook idealisme bij L.T.B. Goederenbalans in 1953 in evenwicht OLIEBRONNEN IN NOORD- SUMATRA Regeringscommissie optimistisch over exploitatie door Indonesiërs HET El EN U VEEMARKT TE ROTTERDAM Fraaie snit Avondjaponnen GRIEKSE MARKT EEN AANTREKKELIJK AFZETGEBIED Bevolkingsdichtheid Voor 1970 kan 'n gemiddelde bevolkings- ^160 inwoners per ha „wi^ worden verwacht, indien daarbij de naar Niet te sparen tuingrond Alaaf f' Door de stad Bij Leo MAASTRICHT KREEG NIEUWE CARNAVALSPRINS Archibald Dumbar exposeert STAALUITVOER DER K.S.G. AMERIKAANSE LANDBOUW PRODUCTEN TE DUUR Export in 1953 met 31 pet. gedaald POSTCHEQUE- EN GIRO DIENST IN 1953 NIEUWE DEVALUATIE INDONESISCHE PIASTER Ook de jonge boeren en tuinders in liet Bisdom Haarlem hebben weer hun jaarlijks terugkerende algemene Bondsvergadering gehouden in Haarlem. Evenals hun vaders of broers, verenigd in de L. T. B., dat in December hebben gedaan, kwamen ook zij in hotel De Leeuwerik bijeen. Een bijeenkomst van de L.T.J.-ers maakt echter wel enig verschil met die van de ouderen als men alleen al rekent, dat na de middagpauze het hoofdbestuur zijn plaats op het podium had ingeruild voor een aantal leden uit de zaal en dat deze de „geachte" afgevaardigden plus bestuur bezig bielden met dans, toneel en muziek. Dat scheelt dus wel een beetje met een i met die restricitie, dat indien er afdelin- Bondsvergadering van het seniorencon-1 gen zijn die werkelijk buiten hun schuia vent. Dit lichtere deel van de agenda om het bedrag niet kunnen opbrengen met het Diocesaan bestuur tot een oplossing te komen. Dat het met de afdracht van de contn- butiegelden allemaal nog geen „koek en ei" is, bewees wel het volgende bestuurs voorstel, dat ieder district, dat zijn con tributie volledig afdraagt, 10 pet korting op zijn contributie krijgt. Hier vallen ook de afdelingen onder, die niet tot een district behoren. Bij de behandeling van de financiën werd ook nog medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt om in L.T.J. en L.T.B. verband een film te gaan maken. Voor dat doel werden gelden gereserveerd. Het zal een film over de eigen organisatie worden. Ter sprake kwam vervolgens, dat ook in L.T.J.-verband gestreefd zal worden naar katholieke eenheid in de politiek en dat ook de jongeren zich zullen scha ren achter op oproep van de kardinaal. Fr zal ook in L.T.J.-verband aan alge meen staatsburgerlijke vorming worden gedaan. Ook de verhouding K.V.P.— K NP was nog even onderwerp van bespreking. Door de algemeen secretaris van de L.T.B., mr G. J. Vermeulen, werd vormde evenwel een zeer belangrijk on derdeel van de vergadering, want hier kwamen de afdelingsbestuurders in aan raking met wat men zou kunnen noemen een juist voorbeeld van zelfwerkzaamheid in de L.T.J. Verschillende afdelingen brachten namelijk een zeer goed program over het voetlicht, hetgeen voor velen een stimulans zal zijn om het in eigen kring ook zo aan te pakken. De ochtendvergadering, waaraan een H. Mis in Haarlems dekenale kerk was voorafgegaan, begon met een kort woord van de Diocesaan aalmoezenier van de L.T.J., rector H. M. J. Brans, waarin hij de oud-aalmoezenier van de K.J.M.V., pas toor L. Beune van Bloemendaal, die on langs is overleden, herdacht. Hij herinner de er aan, dat pastoor Beune het was ge weest, die de L.T.clubs in de K.J.M.V. had opgericht en daar van 1936 tot 1942 enorm veel werk voor had verzet. Hij gaf de grote stoot tot de oprichting van een eigen L.T.J. na de oorlog. Aalmoezenier Brans noemde de overleden priester een bijzon der oprecht en zeer eerlijk mens, aan wie de Land- en Tuinbouwjongeren erg veel te danken hebben gehad. Optimistisch toonde zich de diocesaan- v°orzitter, de heer Theo Mourits, in zijn °PeningSrede over de gang van zaken in afgelopen jaar. In de verschillende dorpen gingen de afdelingen een grotere ro1 speleiT de bedevaart naar Heiloo, waar eetl ieer grote belangstelling voor bestond, ^as binder stichtend, er wer den veel meer leidersronden gehouden, belangrijke bijeenkomsten vonden plaats, kortom de activiteiten waren nog groter dan in voorafgaande jaren. Daarbij is er nog een zorgenkind minder: het ging de L.T.J. financieel ook veel beter dan in an dere jaren. Zo zelfs dat de contributie enigszins kon worden verlaagd. Er is echter een schaduwzijde, namelijk dat de belangstelling buiten L.T.J.-verband zo groot gaat worden, dit gevaren zou kun nen opleveren. Dit geldt ook voor andere katholieke jeugdorganisaties op princi piële leest geschoeid. Voor dit jaar verwachtte de diocesaan voorzitfer ook veel goeds. In dit Maria iaar zullen alle L.T.J.ers niet naar Lour- 'rfps kunnen gaan, maar hij verwachtte wel een grote opkomst voor de bedevaart naar O L. Vrouw ter Nood in Heiloo. Dan zal er een grote Mariahulde plaats vinden. Ook staat er een grote landdag op het pro gram tijdens welke sportwedstrijden, cul turele manifestaties zullen plaats vinden. Tijd en plaats zijn echter nog niet bekend. Ook sprak hij de verwachting uit dat in 1954 zeker zoveel L.T.J.ers naar het cul turele centrum „Ons Erf" zouden gaan als lnVertvoaigëens°:werdhet jaarverslag van de heer Theo van Son, de secretarisleider van j„ ttt goedgekeurd. Aalmoezenier Brans zei niets te veel, dat de jongens het eens goed moesten doorlezen. Dit verslag sprankelt namelijk van een bruisende ac tiviteit en is in een trant geschreven zo als men niet al te vaak een dergelijk over zicht leest: geestig, opbouwend, verklarend maar ook zo dat het precies zegt waar het op staat. Inderdaad de L.T.J. mag zich ge lukkig prijzen met een dergelijk secreta- r's-leider. Ook de heer Mourits gaf dit vol mondig toe in zijn dankwoord tot de heer v- Son. Zoals reeds gezegd werd van bestuurs zijde een voorstel gedaan de contributie le verlagen en per lid terug te brengen tot 4 per jaar. Dit bedrag vonden ver schillende afdelingen evenwel nog te hoog en zij verzochten nog meer verlaging om in de afdelingen wat meer armslag te heb ben. Langdurig werd hierover gediscus sieerd totdat eindelijk 'n stemming uitwees dat het bestuursvoorstel werd aanvaard vervolgens een toezegging gedaan, dat de L.T.J. elke week een flinke ruimte zal krijgen in „Boer en Tuinder". Aalmoezenier Brans zeide vervolgens te hebben geconstateerd, dat er een men taliteit bij vele jonge boeren en tuinders aan het veranderen is. Zij gaan inzien, dat niet alles binnen de beslotenheid van het „eigen zaaltje" dient te worden afge handeld. Dit is een goed teken. Gelukkig willen de jongeren verder gaan zien en de bezorgdheid voor andere jongeren, die hard steun nodig hebben is groeiende. Een dergelijk streven is niet alleen te bereiken door gebed, maar ook door een goed voorbeeld. Ook sprak hij als zijn wens uit, dat in alle afdelingen op de dorpen een J.G. of jonge Boerinnenbond zou worden opgericht met een eigen lei ding en een eigen sfeer. Tussen de man nelijke en vrouwelijke jeugdorganisaties kunnen dan ook op zijn tijd contacten worden gelegd. Ook raadde hij het con tact met ouderen aan en met de jeugd organisaties van andere standsgroeperin gen. Namens de algemeen voorzitter van de L.T.B., de heer Kampschöer, voerde ver volgens mr Vermeulen het woord. Hij hoopte, dat ook later de jongeren het idealisme zouden behouden, wanneer zij tot de L.T.B. zouden toetreden. De Dioce- saan-voorzitter van de N.K.J.B., de heer G. Hofman, sprak tenslotte nog eer enkel woord. Tijdens de rondvraag kwam de toeken ning van sierteeltvergunningen aan de jongeren ter sprake. Er is thans een stu diecommissie gevormd, die dit onder werp op hoger niveau zal bezien. Het Ministerie van Landbouw en het Be drijfschap voor Sierteeltproducten zijn hier mee gemoeid. Ook werd nog gesproken over het subsidiëren van overheidswege voor technische wedstrijden. De afdelingen zullen er nog van op de hoogte worden gesteld welke wedstrijden daarvoor in aanmerking zullen komen. Eind Februari a.s. loopt het handels- vedrag tussen Nederland en Zweden af. In verband hiermede zal op 22 Februari een kleine Nederlandse delegatie te Stockholm overleg plegen met vertegen woordigers van de Zweedse regering om trent verlenging van het bestaande han- delsaccoord. Aangezien circa 92 pet van de handel in beide richtingen reeds is ge liberaliseerd, zijn er slechts betrekke lijk weinig goederengroepen overge bleven, die aan quotabeperkingen onder hevig zijn. Blijkens gegevens van het C. B. S. heeft de Nederlands-Zweedse handel zich sinds 1936 als volgt ontwikkeld: C5 Het zal wel aan een samenloop van om standigheden te wijten zijn dat twee onzer eerste gezelschappen nagenoeg tegelijker tijd het drama van de H. Jeanne d'Arc op hun repertoire hebben genomen. Gaat de Nederlandse Comedie a.s. Zaterdag in de Stadsschouwburg te Amsterdam de pre mière geven ener reprise van Shaw s vrij geestige visie op de Maagd van Orleans reeds Zaterdagavond j.l. kwam in de Haagse „Koninklijke" het „tweedelige (3V2 uur eisende) toneelproduct van Jean Anouilh, eveneens zo het hier heet aan „De leeuwerik" gewijd, in eerste uitvoe ring voor het voetlicht. Hoog vliegt deze „Alouette" niet; inte gendeel doet de Fransman helaas al zijn best om zijn Ierse collega, wiens „Saint Joan" kwalijk de roep verdient diens beste creatie te zijn, te overtreffen in een zienswijze, die van elke hogere aspiratie gespeend is. gesprek over schoonheid en intelligentie Alles vanwege de dichterlijke vrijheid! Een ..diplomatie" overigens zo laag bij de grond, dat er elke duiding van hogere zending vreemd aan blijft. Het is alles van de kwaliteit logica, die Anouilh de Fransman! te hulp roept om te „bewij zen" dat Rome bij de heiligverklaring van Jeanne d'Arc er speciaal op heeft gelei tegen vereenzelviging van haar deugden met „de Franse zaak" te waken! Heel de dialoog wijst dan ook op een vertekening van de figuur onder invloed van een bepaalde voorliefde voor Hendrik IV en Lancaster en voor de onder Engelse druk staande kerkelijke rechtbank die zich met een verwarringstichtende gemakke lijkheid voor „de Kerk" uitgaf, terwijl ze er slechts een op politieke zijwegen afge dwaalde fractie van kon heten. Heel bijzondere weerstand wekte bij ons de door Dick van Veen naar de bitterste Invoer uit Zweden Invoer naar Zweden Gewicht Waarde Gewicht Waarde (min kg.) (min gld) (min kg.) (min gld) 1938 494 30 670 36 1946 562 136 248 62 1947 629 160 298 124 1948 693 196 458 164 1949 686 174 510 149 1950 947 261 703 191 1951 925 380 867 299 1952 845 302 1115 334 1953* 919 309 911 306 ,Het toneelspel dat gij te zien zult krij charge gespeelde Inquisiteur, giftig afste- 1-:; i.i. -/In vnnncalnlro PminhflTl /Jan gen draagt niets bij ter verklaring van het mysterie van Jeanne", zo waarschuwt de inleiding van Anouilh zelf. Het is een onvolledige waarschuwing; want zij had moeten luiden: „dit toneelspel draagt alles bij om met wat in Jeanne's historie naai het mysterie wijst radicaal af te rekenen" Van de Franse dramaturg behoeft zulke opzet niet te verwonderen. De carte blan che die schilders en poëten oudtijds van Horatius hebben meegekregen heefl Anouilh tot vervelens toe zouden wij zeg gen benut. En velerlei klassieke figuren zijn als slachtoffers gevallen van zijn para frase-lust, die voor hem betekent dat hij met hen doen kan wat zijn fantasie hem ingeeft- Was het voor de Pueelle daarbij geble ven we hadden er misschien vrede mee kunnen nemen; maar hier zit zeer beslist de bedoeling voor, voor alles een puur- menselijke verklaring te zoeken; zo zelfs dat om het mysterie uit de weg te gaan de schrijver een nieuw mysterie introdu- ceert. Hoe anders uit te leggen dat een eenvoudige boerendochter, een kind nog dat niet lezen of schrijven kan, zich plot seling ontpopt tot een gewiekste diplo mate! mate, die n. b. voor de vuist weg zich mengt in een totaal misplaatst twist- kend tegen de menselijke Couchon (Jan Retèl), volgens de historische gegevens de meest geprononceerde satelliet van Enge land. Zo'n tikje anti-katholicisme kon hier blijkbaar niet gemist worden. Wij moeten daarom onze oprechte be wondering voor deze voorstelling bepalen tot de immens zware titelrol die Elisabeth Andersen onder regie van Cees Laseur tot een meer dan gewone prestatie maakte. Beiden hebben aan het slot vooral gedeeld in het ovationele applaus en de bloemen hulde, die als altijd overvloedig was. L. H. Jan./Nov. Aan vorenstaande cijfers kan nog wor den toegevoegd, dat naar verwachting het Nederlands-Zweedse handelsverkeer ge durende het gehele jaar 1953 over en weer een waarde van 343 millioen heeft ver tegenwoordigd, zodat de goederenbalans volledig in evenwicht is. Het te Medan verschijnende blad „Pedo- rong" schrijft in een hoofdartikel, dat de commissie voor oliezaken voor Noord- Sumatra van ministerie van economische zaken, zeer optimistisch gestemd is over de exploitatie van de Noord-Sumatraanse oliebronnen door de Indonesiërs. Ondanks de gevolgen van de verschroeide aarde- politiek en diefstallen, verkeert het groot materiaal nog in vrjj goede staat. Wel bevindt zich onder de arbeiders een kleine groep van ongeveer 50 per sonen die teruggave van de olievelden aan de B.P.M. verlangt, maar die desgevraagd echter verklaarden wel mede te willen werken aan de komende exploitatie in net belang van land en volk. Hieruit blijkt, dat er bepaalde personen zijn die ver warring willen stichten en die een be loning zullen krijgen wanneer deze olie bronnen aan de B.p.M. worden terug gegeven. „Zodra de regering ln het bezit is van het rapport der commissie dient ze niet te lang te wachten en ogenblikkelijk een technische werkcommissienaar Noord- Sumatra te zenden De olievelden dienen hoe dan ook door het Indonesische volk zelf te worden geëxploiteerd in het be lang van onze welvaart." Tijdens een in Drachten gehouden pluimveedag heeft de heer M. J. Dings uit Roermond, voorzitter van de Neder landse Pluimvee Federatie medegedeeld, dat de pluimveehouders een verhoging van de eierafzet in het binnenland mo gelijk achten. Zij vinden een propaganda- actie, vooral in de grote steden, gewensu De kosten, die hieraan zijn verbonden worden op 160.000 tot 150.000 geraamd. Het bedrijfschap voor pluimvee en eieren is volgens de heer Dings in principe be reid de kosten te dragen. Een commissie uit het bedrijfschap bereidt deze actie voor. Met ingang van 1 Mm 1954 is aan de directeur van de cultuurtechnische dienst van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr ir F. P. Mesu, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, eervol ontslag als zo danig verleend, met dankbetuiging voor de belangrijke in verschillende functies be wezen diensten. Van onze speciale verslaggever). In aansluiting op ons Zaterdag geplaatst verslag van dé uitvaart en begrafenis van Mgr prof. dr M. J. H. Cobbenhagen te Tilburg, melden wij dat de regering ver tegenwoordigd werd door de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel. Verder waren nog aanwezig de com missarissen der Koningin van Limburg en N.-Brabant, resp. Dr F. Houben en prof. dr J. de Quay, prof. mr C. P. M. Romme, voorzitter van de katholieke Tweede-Ka merfractie, oud-minister mr M.P. L. Steen- berghe als president-curator van de Kath. Econ. Hogeschool, prof. dr F. de Vries voorzitter van de S.E.R., drs J. Linthorst namens de Staatsmijnen en Dom Willi- brordus van Dijk, abt van de Trappisten abdij „Koningshoeve", waar de overlede ne nog Zondag vertoefd had, een delega tie van het Hoge Commissariaat van In donesië, oud-minister prof. dr A. Al- bregts, pater dr L. Beaufort O.F.M. Aan de lijkwagen hingen kransen van de Hoge Commissaris van Indonesië, de Academische Senaat, de T.A.E.K. en van de Senaat van het Tilburgse studenten korps „St. Olof". Als slippendragers fun geerden vier leden van de T.A.E.K. en vier honorair-senatoren van het Studen tencorps „St. Olof". Aan een der zijaltaren werd ook een stille H. Mis gelezen door prof. dr A. Ariëns, geestelijk adviseur van de NRKM De beaardingsplechtigheid op het kerk hof werd verricht door pastoor H. Remy van de St. Annakerk. Na de begrafenis kwamen velen de Academische Senaat op het secretariaat van het Curatorium con doleren. ROTTERDAM, 15 Febr. (Veemarkt). Totale aanvoer 1595 dieren- Vette koeien en ossen naar schatting 816; varkens 769; schapen of lammeren 10. Prijs per kg.: Vette koeien le kwal. 2.88 —3.06, 2e kawl. 2.68—2.84, 3e kw. 2.40 —2.52; varkens (lev. gew.) le kwal. 1.91, 2e kawl. 1.88, 3e kwal. 1.86- Aanvoer vette koeien even korter, han del tamelijk, prijzen alle vorige week, enkele prima's boven notering; varkens iets minder, vlot, even lager, prima exemplaren boven notering. Herbert Sidon toonde ons Zaterdagmiddag in 't Amsterdamse Doelen hotel zijn collectie van nieuwe modellen. Men zou niet kunnen zeggen: mo dellen van voorjaars japonnen en zomerjur ken. Herbert Sidon telt zijn clientèle vooral ook onder de leden van de Engelse adel en hij heeft zich daarom voornamelijk gericht op modellen, die afgestemd zijn op de fees telijkheden rond het En gelse hof, als de debutan ten in Mei worden voor gesteld. Zo is het dan ook te verklaren, dat we met uitzondering van enkele mantels bijna weinig an ders zagen dan geklede namiddagjaponnen, de zg. cocktaildresses en voyante avondkleding. Waren er vorig jaar nog speculaties te maken of de Engelsen zich voor de lange dan wel voor de korte rok zouden uitspre ken, bij deze collectie bleek al, dat de modellen vooruitstrevend kort wa ren, ongeveer 40 cm van de grond. Zelfs schijnt er een tendens te zijn om ook de avondjapon op „dag"-lengte te houden, 'n systeem, dat zeker zijn voordelen biedt, al blijft de lange avondkledij in onze ogen toch altijd veel feestelijker. Wat de modellen be treft: ze waren voortreffe lijk van snit, het boven ste gedeelte van de japon nen zat nauw aaneen gesloten, het middel op de natuurlijke plaats, ter wijl de rokken wijd uit- klokken. Bijzonder vin dingrijk is Herbert Sidon om bij de cocktaildresses de klokkende rokvorm te bereiken door het inzet ten van allerlei puntig of rond toelopende stukken en de mannequins krijgen mede door de korte rok vorm 't aanzien van wie gende bloemen. Een staal van beheerste elegantie vonden wij „Naugthy", een zijde an- thraciet-kleurige japon aan de hals gesloten met een strik en met in de zijde rok banen van pun tig toelopende plissé ver werkt. „Wedding Guest", een beige zijde linnen japon met witte figuren opge werkt en een bijpassend los jasje, dat bij avond lijke gelegenheden uitge laten kon worden, had de zelfde allure. Zo wijd als de cocktail dresses waren, zo nauw vielen over het algemeen de avondjaponnen. De ontwerper schijnt wel ge ïnspireerd door het model van een lange slanke vaas op een wijd uitlopende voet. De japonnen zijn tot ver onder de knie zeer nauw, om dan van onder wijd uiteen te sproeien tot zelfs in een sleepje, soms ook moet een split het lopen mogelijk maken. Wat de strapeless schou derlijn betreft, die ziet men bijna niet meer in de nieuwe collecties. Ver schillende avondjaponnen van Herbert Sidon hebben smalle gestrikte schouder bandjes, bij andere valt de hals rond en wijd om even over de schouderlijn uit te lopen in kleine mouwtjes. Een vorstelijk toilet was „Covent Garden" van paars fluweel met in het middel een brede grijs zijden ceintuur en „Glo wing White", waarin 140 meter stof verwerkt werd en waarvan de van schou der tot grond reikende pyramidaal opklimmende stroken deden denken aan de staart van een witte pauw. Een opvallende creatie was ook „Celebration" een avondjapon voor alle „geklede gelegenheden" geschikt en voor ieder draagbaar. Het materiaal waarvan hij werd ge maakt, was eenvoudige zwarte zijde met in het midden van boven tot on der 'n goudkleurige baan, waarvan het bovenste ge deelte met een rijtje kno pen in dezelfde kleur was gegarneerd. De bontmantels van Al- bert Hart, die eveneens deze middag getoond wer den, waren zeer smaakvol, ruim vallend over het al gemeen, grote kragen, wijde mouwen. De mos groene wintermantel met Ocelotrand, die omge keerd als Ocelot-bont- mantel gedragen kon wor den, kreeg een extra applausje. Het huidige Nederlands—Griekse han- delsaccoord werd in Februari 1953 te Athene afgesloten. De bij dit handels- accoord behorende lijsten voor in- en uitvoercontingenten zijn per 1 Februari j.l. vervallen. De contingenten, die voor in voer in Griekenland waren opgenomen, hadden hun practische betekenis reeds in April 1953 verloren, toen de nieuwe Griekse regering een vérgaande deva luatie (van 50-pet) doorvoerde en deze ver gezeld deed gaan van het opheffen van vrijwel alle invoerbeperkingen. Het handelsverkeer tussen Nederland en Griekenland heeft zich blijkens de ge gevens van het C.B.S. in de laatste decennia als volgt ontwikkeld: Invoer uit Uitvoer uit Griekenland Griekenland Gewicht Waarde Gewicht Waarde (min kg) (min kg) (min kg) (min kg) 1936 72,9 3,3 27,3 2,9 1938 68,1 4,2 21,1 4,0 1946 2,3 0,4 1,0 0,8 1948 8,2 8,5 6,5 20,5 11,3 1950 3,2 83,9 27,8 1952 29,5 12,8 76,7 33,3 1953 Jan./Oct. 17,9 10,7 21,4 23,1 Zoals uit deze cijfers blijkt, bestond er vóór de oorlog in het algemeen evenwicht in het NederlandsGriekse handelsver keer, daarna evenwel overtreft de Neder landse uitvoer naar Griekenland in be langrijke mate de invoer uit dat land. (Van onze Utrechtse redacteur) Volgens berekening wordt aangenomen, *'®t de bevolking van Groot-Utrecht, thans ^lO-OOO inwoners, in 1970 307.000 inwoners a* bedragen. De benodigde voorraad wo- ^'"gen mag dan op 82.400 worden gesteld, 'aa>"voor het totaal aantal nieuw te boii- en Woningen tussen 1947 en 1970 wordt "Behouden op 37.893. Deze prognose vinden we in een struc- hurpian, dat B. en W. van Utrecht de ge meenteraad voor de agglomeratie Utrecht "Weden, waarbij is uitgegaan van een aaiTi'k.kelingsperiode tot 31 December 1970, t°t 3jUjJende aan de toestand, zoals deze December 1953 is ontstaan. Het dit dn gr°te .aantal woningbehoevenden, stnanHo17 cie huidige overbezetting de be lated w°nlngvoorraad zal moeten ver- n om nieuwe woningen in de uitbrei- o'hgen te betrekken en waarvan 61% in eengezinshuizen hebben gewoond, zal de vraag naar dit woningtype ook in de toe komst blijven beïnvloeden. Bovendien moet worden gedacht, dat zekere gebieden der uit te leggen gronden wegens het fraaie natuur- en cultuurschoon zich in bijzonder voor eengezinshuizen lenen. Loch zal er om economische redenen, zo menen B. en W„ naar gestreefd moeten berden het aantal verdiepingswoningen gaandeweg op te voeren, waarbij gedacht ;s aan de mogelijkheid tot 1970 te komen tot 66% étagewoningen, welk percentage tnans 38,4% is. Het aantal woningen, dat een plaats •n°et vinden ln de nieuwe uitbreidingen, inbegrip van de bekende plannen 'jfolsteeg" en „Kromme Rijn", bedraagt dl 5o. terwijl de overige 4043 woningen in L® afrondingen binnen de bebouwde kom oeten komen. ""«samenstelling berekende gemid delde bezetting op 3.725 personen per wonmg Wordt aangehouden. De gemiddel- SAchtheld der bevolking in de gemeente ana 1 Dlijft daarmee onder die van de er* INt* steden Amsterdam Rotterdam en Den Haag. Het benodigde oppervlak voor kerken, in de nieuw te bouwen wijken, berekend naar de verhouding der verschillende gezindten en het gemiddelde kerkbezoek, wordt geraamd op- 0,9 vier kante meter per inwoner, voor scholen op 14 vierkante meter per inwoner. Het totale oppervlak dernieuw te bouwen wijken tot 1970 is gesteld op 787 ha. Voor wat de industrie betreft, wordt de industrie-vestiging aan de Vaartsertfn industrie vestig s verschillende Hoograven en lolsiees redenen betreurd, doch me heIe ver_ ver gevorderd om aan ee K industrie. plaatsing te denken Ooit net gebied tussen het Merwedekal Croeselaan, waar een groot terrei gekocht door de Jaarbeurs voor richting van belangrijke bouwwerken, gehandhaafd moeten blijven. Binnenkort zullen industriehallen ver rijzen in het uitbreidingsplan „Vleutense- weg". Hinderlijke en voor de Volksgezondheid schadelijke fabrieken, welke verspreid in de stad voorkomen, waarbij op de eerste plaats moet worden gedacht aan de Been- zwartfabriek en de loodwitfabriek in Lauwerecht, zullen moeten worden ver plaatst. In een brede strook onbebouwd terrein langs de Kromme Rijn zijn verscheidene voorzieningen voor recreatie gedacht, als ijsbanen, natuurzwembaden, tennisbanen enz- Zo mogelijk moet buiten de stad een kampeerterrein worden gevonden. In 1958 zal moeten worden overgegaan tot uitbreiding van de oppervlakte der Algemene Begraafplaatsen door vergroting van de derde Algemene Begraafplaats „Tolsteeg". Reeds enkele jaren is er een tekort aan begraafplaatsoppervlakte op de R.K. Begraafplaats. (We menen te weten, dat het bestuur van de R.K. Begraafplaats reeds grond heeft aangekocht van de ge meente De Bilt. Red.). Bij het bepalen van de ruim 1000 ha grond, die geschat is nodig te zijn voor de tadsuitbreiding tot 1970, zijn verschillende, soms met elkaar strijdende, overwegingen tot een compromis verenigd. Zo zal b.v. de tuingrond in Tolsteeg niet kunnen worden gespaard. Om precies 14.12 Zaterdagmiddag streek een zilveren wentelwiek neer op Heliport te Rotterdam. Een grote menigte rond bet veld keek gespannen naar het deurtje. Maar wat of wie er ook uitkwam, geen Prins Carnaval, Zpne Hooglustigheid Vic- torius I Die bleef rustig in het „sousterrain" van het toestel wachten tot in allerhaast een busvol muzikanten uit Schiedam kwam aangesneld Maar dat was toen bijna een half uur later.' Inmiddels had zich een ietwat zenuw achtige stemming meester gemaakt van de menigte in het stationsgebouwtje. Daar hield de Raad van Elf, gekleed in rokcustuum en getooid met de zotskap, beraad. Een der leden, minister van Pro paganda, suste de ongeduldig geworden foto-pers en ook liepen er nog een paar verdwaalde heren met paraplus rond, waarmee niemand weg wist, maar die blijkbaar ook bij de ontvangst behoorden. Twee kleine jongens, Piet Leenman van de Bergsingel 58 b en Wim Vredenbregt van de Ackersdijkstraat 9b enthousiaste wentelwiek-bewonderaars, vonden hier van alles van hun gading. Ze hadden hun enorm plakboek bij zich en de hele Raad moest er zijn handtekeningen in zetten Inmiddels was de harmonie Sint Am- brosius uit Schiedam genaderd. De radio amateurs die voor de ziekenhuizen wer ken (RANO) sleepten en sleurden met ka- Zaterdag is Prins Carnaval Victorins 1 per helicopter in de Maasstad aange komen. De „hoge gast" zal Zaterdag a.s. temidden van de leden van de vereniging „Limburgia" te Rotterdam het Carna valsfeest vieren. We zien Prins Carna val hier op Heliport, bij het verlaten van de wentelwiek. bels en snoeren naar de wentelwiek die nu netjes kwam voorrijden voor het Sa- bena-gebouwtje. Het deurtje ging open ende prins trad (w)aardig naar bui ten. Hij zwaaide zijn avondmantel open en hief de scepter met de narrenpop Hij zag er minder krakerig uit dan menigeen zich had voorgesteld, ja. hij mocht zelfs zeer jeugdig heten. Hij had niet eens een snor. Terwijl de harmonie „Waar in 't brons groen eikenhout" inzette, vloog Zijne Hooglustigheid in de houding en salueer de hij aan de steek met wapperende ve ren. De Opper van de Raad van Elf trad alsdan naar voren om Z.H.L. zijn toe komstige gade voor te stellen, een char mante Prinses Victorientje, die zich arm in arm met haar gemaal opstelde. Niet naar de zin van een batterij pers fotografen, die wat meer actie wensten. „Geef haar de hand of zo" werd er ge roepen. De hand werd gegeven, het ,of zo" werd uitgesteld. Toen heette de Opper van de Raad van Elf Z.H.L. welkom in „de grootste en meest moderne stad van de wereld", waar hij de carnavalsvreugde moest verzorgen en wat jolijt moest brengen. En wat de prinses betreft, de prins moest^ zich voe len als Adam „die ook wat in zijn handen was gefrommeld". „Alaaf!", riepen allen ten teken van bij val. „Alaaf!" riep de prins die nu zijn komst verklaarde. Hij was regelrecht uit Berlijn komen vliegen, waar op het ogen blik ruimschoots gelegenheid moet zijn, zich te scholen in scherts. „Rotterdam heeft ons het lied van de arbeid geleerd", zei Z.H.L., „laat ons Rot terdam het lied van de carnaval leren". De prins ging hierna de Raad van Elf langs en liet zich een kussen brengen, want er moesten ,dikkerasies" worden uitgereikt. De twee Sabena-piloten werden stante pede benoemd tot Ridders in de Orde van de Kröddel en van het bijbehorende ere metaal (ditmaal van bordpapier) voor zien. De Prins en Prinses bestegen nu het openrijtuig, de Raad van Elf besteeg de postkoets, de harmonie stelde zich aan de kop op, serpentines vlogen over de menigte, zes bereden agenten flankeerden de stoet en alles stond gereed te vertrek ken toen Piet en Wim haastig de Prins enterden, wien ze fluks een handtekening afhandig maakten. De stoet fok, terwijl toevallig het stads- carillon lustig klepelde en de harmonie vrolijk roffelde en speelde, de Coolsingel op om daar de Rotterdammers in de grootste verbazing te brengen. „Ze wisten geloof ik niet, of ze nu moes ten lachen of ernstig kijken", zei de Op per die «net zwier een Rheuma-collecte- bus hanteerde, later. Tenslotte bereikte de stoet Leo's Lunch room in de Jonker Fransstraat, waar het op slag stampvol en een vrolijke boel werd. Terwijl Prins en Prinses plaats na men op het podium voor de troon, waar boven het devies „Veer goon gewoon door" prijkte, zong het hele gezelschap „Hoera viva Limburgia". Aldra zat de Prinses hevig in de koffie te roeren en schuimbekte de Prins aan een stevige bier. Et werden vele dwaze speeches gehou den, „Sint Ambrosius" speelde nu en dan schone liederen, de dirigent werd ook al een .Kröddeleer", hummels van Lim- bunrgia-leden werden op de prinselijke armen gehesen en niet alleen hummels tenslotte flitste er een fotolamp juist op het moment dat het prinselijk paar elkaar een kusje ontstal. Tegen zessen was het festijn ten einde. Zaterdagavond wordt het feest besloten met een vasten avondviering in Odeon. Het verschijnsel van een belangrijk tn- voerovcrschot aan Griekse zijde is geen specifiek kenmerk van het Nederlands- Griekse handelsverkeer, doch- 'n probleem waarmee Griekenland over de gehele linie te kampen heeft. Het land betrok weliswaar namelijk naast vele andere artikelen steeds het grootste deel van zijn voedselpakket uit het buitenland, doch het kon voor de oor log in ruil daarvoor als producten van eigen bodem tabak en wijn (samos) stellen, vanouds de twee producten, waarop de Griekse economie dreef. De afzet van deze typisch Griekse producten is evenwel in de nieuwe, na-oorlogse wereld aanzien lijk gedaald. Met name bij tabak speelde de smaakkwestie een grote rol. Vele af nemers schakelden voor tabak over op de Amerikaanse soorten. Het probleem werd nog gecompliceerder, doordat de prijzen van tabak na de oorlog veel minder om hoog zijn gegaan dan die van de andere goederen, speciaal van die, welke door Griekenland moeten worden ingevoerd. De Griekse markt is voor vele Neder landse producten, met name voedings- en luxe-artikelen, een aantrekkelijk afzetge bied en kan dit, indien de Griekse levens standaard maar enigszins verbetert, in nog sterkere mate worden. Voor de afzet van andere producten (o.a. kapitaalgoederen) is het Griekse industrialisatie-programma van belang, dat ln grote lijnen reeds door de vorige regering werd opgesteld en thans onder leiding van minister Markezi- nis meer in details is uitgewerkt. De huidige regering bezit, zoals maar schalk Papagos bij zijn recente bezoek aan Nederland nog eens heeft onder streept, thans voldoende stabiliteit om des noods drastische saneringsmaatregelen te treffen waardoor de economie van het reeds zo lang beproefde Griekenland op een gezonder basis kan worden geschoeid. Verwacht mag worden, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van econo mische zaken mee, dat deze sanering ook zai kunnen bijdragen tot een versteviging en uitbreiding van de NederlandsGriekse handelsbetrekkingen. Tienduizenden Maastrichtenaren zijn Zondagmiddag getuige geweest van de aan komst en inhuldiging van de nieuwe prins Carnaval. Heel Maastricht had er zich op gespitst dat de nieuwe prins per helicop- tère op het Koningsplein zou arriveren, maar men nam de grap, dat deze aan komst geschiedde op een praalwagen in de vorm van een hefschroefvliegtuig heel gemoedelijk op. De stoet, welke de gemas kerde en bepruikte prins langs de dichte drommen nieuwsgierigen door de stad naar het Vrijthof begeleidde, was een hele carnavalsoptocht geworden, met enkele muziekkorpsen van de stad, deputaties van diverse carnavalsverenigingen uit Zuid- Limburg, Duitsland en België en een ge leide van Maastrichtse „Mooswiever" (groentenvrouwen). Op het Vrijthof had volgens protocol de installatie plaats van de prins Sjaak I, onder welk pseudoniem zich een Maas trichtse industrieel, directeur van een biscuitfabriek, verschool. De Amsterdamse edelsmid, Archibald Dumbar, heeft ter gelegenheid van het feit, dat hij tien jaar geleden in zijn atelier aan de Amstel begon, aldaar een over zichtstentoonstelling van zijn werk inge richt. Zaterdagnamiddag heeft prof dr H. van de Waai hoogleraar in de kunst geschiedenis aan de Leidse universiteit, met een korte inleiding over het werk van de kunstenaar de expositie geopend. De hoogleraar zeide o.a.. dat de sieraden ten achter zijn gebleven in aesthetische kwaliteit. „Hetgeen over het algemeen in de juwelierszaken wordt aangeboden ver toont veel overeenkomst met bijvoor beeld gotische, renaissance of old-finish meubelen. Dumbar, als modern kunstenaar, probeert zijn tijd te verstaan. Het ruimtelijk prin cipe zijn uitgangspunt dat afwezig was in de edelsmeedkunst, heeft hij in zijn werk geïntroduceerd. Op de tot 28 Febiuari a.s. durende ten toonstelling worden hals- en armsieraden, ringen, sierspelden en manchetknopen ge- exposeerd. Staalproducenten van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal hebben enkele minimumprijzen voor de uitvoer buiten de Gemeenschap verlaagd. Met in gang van 11 Februari Is de notering van dikke en middelpiaten verlaagd tot 98 (102) per ton, scheepsbouwpiaten werden gesteld op 107% (118) en open haard- staal op 104. Alle noteringen f.o.b. Ant werpen. De Amerikaanse minister van landbouw, Ezra Benson, heeft verklaard, dat de hoge prijzen van de Amerikaanse landbouwpro ducten, deze onmogelijk maken op de wereldmarkten. Hij zeide, dat zijn depar tement bezig was met de voorbereiding van handelsmissies naar het buitenland, om markten te openen voor de Ameri kaanse landbouwproducten. De democratische senator Paul Douglas antwoordde daarop, dat deze missies zou den kunnen praten als Brugman, maar dat zij toch geen voet aan wal zouden krijgen, tenzij Amerika zich bereid toonde aan andere naties een kans te geven dollars te verdienen op de Amerikaanse markten. Volgens minister Benson is de export van Amerikaanse landbouwproducten in 1953 met 31 pet gedaald vergeleken met 1952. Op 31 December 1953 bedroeg het aan tal rekeningen bij dg Postcheque- en Gi rodienst 59368J tegen 571174 per einde 1952. Het aantal afrekeningen heeft in het gehele jaar 1953 bedragen 42.195.216 tegen 39.440.580 in 1952. Het saldo tegoed van rekeninghouders bedroeg op 31 Decem ber 1953 1.074 896.000 tegen 1.288.348.000 per einde 1952. De beleggingen maakten per einde 1953 een bedrag uit van 775.535.000 tegen 745.166.000 per einde 1952. Het total" bedrag der af- en bij schrijvingen heeft in 1953 bedragen 38.926.611.000 tegen 36.828 657.000 in 1952. De Bank van Indo-China heeft de over making van geld naar het buitenland door Frans militair personeel gestaakt. Er gaan de laatste tijd te Saigoen geruchten vol gens welke de Franse regering een nieuwe devaluatie van de piaster zou overwegen. In gezaghebbende financiële kringen te Saigoen werd echter verklaard dat het niet bekend is om welke reden de over makingen tijdelijk zijn gestaakt. Van Franse zijde werd tegengesproken, dat de regering een nieuwe devaluatie zou over wegen. Het verslag van de Cultuur Mij Koer- intji toont over de jaren 1954/52 een ver lies van 1.298 000 Hierop worden ln mindering gebrachl de winst 1940/41 en het reservefonds au in totaal 183.000. waarna een verlies van 1.115.000 op nieuwe rekening overgaat. Het geplaatste kapitaal bedraagt f2.110.000. De voor naamste actiefpost is de sluitrekening Indonesië, welke, gewaardeerd in de ver houding 3 op 1, te boek staat voor 870.000. De directie merkt in haar verslag op. dat ook thans nog exacte gegevens aan gaande de geleden oorlogsverliezen ont breken. Voorshands heeft men zich moe ten bepalen tot een zeer globale raming van de totale schade doch als vaststaand kan worden aangenomen, dat verdere be langrijke afschrijvingen noodzakelijk zul len blijken. De ondernemingen staan in de Ind. vermogensopstelling per uit 1952 te boek voor Rp 2 millioen De netto liquiditeit bedraagi Rp. 612.000. Zolang onlangs ïeeds werd gemeld, is de Mij er niet in kunnen slagen om cre- diet op te nemen voor rehabilitatie van het theeland. Aan het weder in gebruik nemen van de kina-onderneming viel zelfs in het geheel niet te denken op grond van de sombere vooruitzichten voor deze cultuur Onder deze omstan digheden blijft het streven er op gericht met zo gering mogelijke uitgaven het verloop van zaken nog enige tijd aan te zien in afwachting of zich een wending ten gunste voordoet. De balans per ultimo 1952 toont een netto liquiditeit in Nederland van rond 124.000.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7