Schaduwen over Oostenrijkse regeringscoalitie Staatsalniaoht en schoolstrijd a Pauselijk geschenk voor het rampgebied Intensieve belangstelling van de ouders In Franse tegenaanvallen rondom Loeang Praban ongedwongen sfeer werken zij met leraren samen „Oem-poe..." zal niet zo vaak meer klinken Zwitsaletten spitsen verhoudingen tussen katholieken en socialisten toe Oude wens van pijprokers wordt nu vervuld Inventaris voor twintig kleuterscholen in Brabant en Zeeland vijf jaar werk Caro van Eijck naar Rotterdams Toneel Koning Leopold naar Amerika OP SCHOOL IN AJMERIKA (III) Jruchtbare uitwisseling van ideeën Vogels stierven in het plassengebied KOU, GRIEP, KOORTS Vlieland en Terschelling weer bereikbaar Beveiliging van het rampgebied Pleven bezocht Loeang Prabang Liberalisatie-eis mt Eerste in tegenwoordigheid van Mgr Giobbe aangeboden. Verdeelde woningbouivpolitieh j Aviolclliclcl" llCcft O DINSDAG 16 FEBRUARI 1954 PAGINA 3 Uniek jachtterein voor wezels en bunzings Amelands postboot liep iveer vast De Se.liouwense dijk verzwaard Hervatte veerdiensten en verhoogd n aanzienlijk deel in de daad om te zetten. Dit is des .Wirtschaftsbund" de 7 K- „vrije econorriic" voorstaat, F.P. aangesloten Boerenorganisatie juist voorstandster program voor irdiger, daar d. ...'ti 'Z.W/TSALpreparaat.' WENEN, Februari Over de binnenlandse politiek van Oostenrijk liggen schaduwen. Men kan nog wel uiet van wolken spreken, maar de verhouding tussen de twee grote partijen, die nu al sinds negen jaren een coalitie hebben gevormd, is on\ riendelijker en meer gespannen dan ooit tevoren. Niet alleen de toon der redevoeringen is scherper geworden, maar de aanvallen zijn ook persoonlijker geworden. Er staan, naar het blijkt, fundamentele moeilijk- lieden- tussen de partijen, die tot dusver niet bijgelegd konden worden en waai jij ook een compromis niet kon helpen. Het uitblijven van een °1' 0S6tng begint echter de atmosfeer te drukken. zich herinneren, dat bij de laatste verkiezingen een jaar geleden de riiuf srCn een even kleine meerderheid aan stemmen boven de (katholieke) Oosten de Volkspartij (Oe.V.P.), als de Oe.V.P. aan zetels in het parlement boven de socialisten verwierf Door het toeval van de stemmenverdeling, moest de Oe.V.P., niet eén zetel meer de regering vormen en dat op een ogenblik, waarop in de per soon van bondskanselier Kaab een „rechtse koers" of liever gezegd een „onder- nemerskoers" binnen de partij de leiding veroverde. De poging om met de rechtse V.d.U. burgerlijke" meerderheid te vormen, mislukte omdat deze heterogene groep deels door burgerlijke" deels door „anticlericale" elementen beheerst wordt. Het is verbazingwekkend, dat'bondskanselier Kaab er in geslaagd is niettemin zijn de eveneens bij de »- 's van een vorm van geleide economie zijn nu op economisch gebied enkele Problemen gerezen, die hun uitwerking °P het overheidsbeleid en op de politiek uiet missen. Op de eerste plaats is er de stijgende werkloosheid, welke mede een verklaring vindt in de lange en harde win ter, welke een onderbreking van het werk in de bouwvakken meebrengt. Het aantal werklozen bedraagt thans ongeveer 300.000 op een totaal van 2 millioen werknemers. Ook als men afziet van een dergelijk „piek-verschijnsel' moet men toch consta teren, dat het gemiddelde cijfer der werk loosheid de laatste jaren gestegen is van 117.000 over 157.000 naar 184.000 en het zal voor 1954 wel nauwelijks onder de 200.000 liggen. i Hoewel het aantal werknemers na een korte terugslag wtPr enigszins gestegen is, IS nier toch ook duidelijk de invloed be speurbaar van het ongewoon hoge prijs niveau. De verhoging van de export ge durende het laatste jaar is verheugend, tiaar zij niet niet toereikend om alle han den werk te verschaffen. Verder brengt de liberalisering van het handelsverkeer, waarvan de noodzakelijkheid in het Euro pese belang niet bestreden wordt, ernstige Problemen met zich. De eis van de O.E.E.S. om de Oosten rijkse invoer tegen einde Juni a.s. met 75 Pet te liberaliseren, heeft in verband met de speciale situatie, waarin Oostenrijk Verkeert, in feite een hoger verhoudings- cijfer tot gevolg. Want ongeveer 12 pet van de invoer bestaat uit goederen van strate gisch belang, wier liberalisering met het oog op de oncontroleerbare Oostgrens van het land niet in aanmerking komt. De ge- eiste liberalisering van 75 pet betekent derhalve, dat van bet liberaliseerbare deel der totale invoer (dus 88 pet) 87 pet vrij gemaakt moet worden. Daarmee zou Oos tenrijk ongeveer de stand bereikt hebben van de landen, die in de liberalisatie de grootste voortgang hebben gemaakt, maar d<c, zoals b.v. West-Duitsland, economisch veel sterker staan. Deze eis is dan ook u0<?r een kapitaalarm land, waarvan de Përonnen voor het grootste deel door Sovjets in beslag genomen zijn, tame- \k, hard. Wordt zij echter niet, vervuld, dan dreigt gevaar, dat Oostenrijk in de E.B.U„ Waarin het onlangs zijn crediet-plafond {Jéeft overschreden, geen verdere ver- toging van zijn quotum verkrijgt. In dat Seval zou het echter de voordelen van een Jhuitilaterale verrekening met de overige D-E.E.S-leden verliezen en de gevolgen daarvan zijn zowel voor de economie als voor de huidige gunstige deviezenposiiie biet te overzien. Het zeer actieve hande.s- verkeer met Italië b.v. zou dan een ge voelige terugslag ondervinden terwijl^ de bog veel sterker gestegen invoer uit W est» DUitsland dan niet meer door de transfer van andere uitvoer-tegoeden zou Kunnen Worden gedekt. Een verstoring van de huidige met moeite gewonnen betrekke lijk gunstige handelspositie zou onmiddel lijk kwade gevolgen hebben op de arbeids markt en zou een nieuwe psychologische 'b.iectie geven aan de socialistische aan vallen op dit terrein. partijen haar positie in de bouwsector op geven, hoewel het bij elkaar leggen van de betreffende gemeente- en staatsmidde len en het aanwenden daarvan voor aan vullende credieten hoog nodig is. Schoolstrijd Een derde politiek twistpunt ligt op het terrein van het onderwijs. In Oostenrijk wordt 't godsdienstonderricht, zoals reeds eerder gemeld, op openbare lagere en middelbare scholen (niet op vakscholen) gegeven door van overheidswege bezoldig de, en onder kerkelijk toezicht staande leerkrachten. De buitengewone populariteit van de in Oostenrijk sedert lange tijd bestaande katholieke scholen, welke in de meeste gevallen door kloosterorden geleid worden (men denke slechts aan namen als Feld- kirch, Seckau, Kremsmünster, Seitenstet- ten en Kalksburg) leidt ertoe, dat deze scholen een steeds groeiend leerlingental hebben. De katholieken, vertegenwoordigd door de Oe.V.P., eisen voor deze scholen overheidssubsidie, zoals dat in Nederland geschiedt. Thans moeten de katholieken hun eigen scholen in stand houden en bovendien belasting betalen voor de open bare scholen. De socialisten verzetten zich tegen subsi diëring, omdat deze tot een omzetting van de openbare scholen in bijzondere scholen zou leiden. Zij vrezen, dat deze confessio nele scholen het anti-socialistische ele ment versterken. De onderhandelingen over de onderwijs-hervorming zijn dan ook voorlopig gestrand. Andere katholieke verlangens, zoals een hervorming van het Duitse huwe lijksrecht en de erkenning van het tus sen het Vaticaan en de regering-Dollfuss gesloten concordaat, zijn eveneens in de doofpot gestopt, omdat de parlementaire verhoudingen geen uitzicht op 'n succes volle oplossing bieden. Het is nl tamelijk zeker, dat de V.d.U. in deze kwestie de socialistische zijde zal kiezen. Over het algepneen kan men zeggen, dat de verdiensten van de „zwart-rode coalitie voor de wederopbouw van het door de oor log verwoeste land niet bestreden worden, maar dat nu, na negen jaar, het ogenblik gekomen schijnt, waarop de fundamentele tegenstellingen zich weer levendig doen gevoelen. Was het een verdienste van de coalitie, dat zij na de oorlog een splitsing van het volk in twee vijandige kampen heeft verhinderd, thans wordt duidelijk, dat haar stuwkracht niet meer toereikend is om problemen op te lossen, waarbij beide partners zowel hun politieke traditie als hun politieke systeem in tegenstrijdige zin betrokken zien. De in het najaar te houden landdags- en gemeenteraadsver kiezingen kunnen tot een verscherping van deze tegenstellingen zeer wel bij dragen. (Advertentie) Al jaren bestond er behoefte aan een betere verpakking voor pijp tabak - en deze is nu gevondenDouwe Egberts brengt de oplossing een pakje met een extra vouw, waardoor het „aan de hals" 2 x zo wijd kan worden geopend en volop ruimte biedt voor het stop pen van de pijp (in het pakje Elke roker zal enthousiast zijn over deze nieuwe, gepatenteerde verpakking én over de fijne geur en de lekkere smaak van Douwe Egberts DUKAAT. Thans meer dan ooit DUKAAT, de zachtste en geurigste pijptabak in de handigste verpakking. «Bts (Van onze verslaggever) HALSTEREN, Maandag 15 Februari. Precies veertien dagen nadat Halsteren in een sombere, doch indruk wekkende plechtigheid, de 68 doden herdacht, die de Februari-rarap hier eiste, hing men in deze kleine, nij'vere, West-Brabantse gemeente opnieuw de vlag uit. Doch ditmaal ging het rood-wit-blauw van de Nedelandse drie kleur in tegenstelling tot veertien dagen geleden tot in de top van de mast; ditmaal mengde het zich iu de naargeestige, grauwe mistoclitend met het wit-geel der pauselijke kleuren; ditmaal stonden de kleuters van de kleuterschool der Zusters Franciscanessen in bruidsjurkjes en met bloemen voor de ingang van het St. Antoniusgesticlit in Lepelstraat en hoorde men, terwijl een kleine stoet van donkere automobielen de Dorpsstraat binnen reed een voor Halsteren vreemde, van kinderlijke dankbaarheid trillende welkomstgroet: „Viva II Papa, Viva, Viva!" Er hing een spandoek voor de ingang I gen. kon helaas door het uitvallen van van de kloosterschool. Deze bevatte slechts zfjn vliegtuig niet aanwezig zijn. Hij werd twee woorden: .Gloria et Gratias"", doch het vertolkte beter dan een redevoering de dank, waarmee men, o.m. in Halsteren, vandaag een pauselijk geschenk de inventaris voor een kleuterschool aan vaardde. Twintig kleuterscholen in Brabant en Zeeland katholieke zowel als protestant- christelijke hebben van de „Pauselijke Werken van Bijstand in Italië'' een derge lijke inventaris ontvangen. Voor de kleu terschool in Lepelstraat betekende het een cadeau van veertig keurig uitgevoerde tafeltjes, tachtig stoelen, een wip en een binnenhuis-carrousel, die van deze pau selijke zending kennelijk het charmante pièce de résistance vormde. Mgr Paolo Giobbe de pauselijke Inter nuntius, die van de officiële overhandiging van dit pauselijke geschenk voor de kleu ters der getroffen gebieden persoonlijk getuige had willen zijn. werd, nadat hij eerst in Halsteren zelf ten gemeentehuize door burgemeester rar Van Eikhuizen was verwelkomd, bij zijn aankomst in Lepel straat door de kleuters op bijzonder spon tane en hartelijke wijze begroet. In het gevolg van de Internuntius bevonden zich o.m. mgr J. Overbeek en baron J Speyart van Woerden, resp. voorzitter en vice- voorzitter van het Nederlands R K- Huis- vestingscomité te Den Bosch, mr L. H. Sark, secretaris-generaal van het Lande lijk Sociaal Charitatief Centrum en mej Vos, inspectrice van het Kleuteronderwijs. Dom Pietro Anglade die speciaal uit Rome had willen overkomen om de Pau selijke Werken van Bijstand bij deze plechtige overdracht te vertegerrwoordi- nu vertegenwoordigd door mr Sark, die, uitgaande van het spreekwoord „l'hom- me propose Dieu dispose" in het Frans een korte toespraak hield, waarin hij mgr Giobbe dankte voor de bemiddeling, welke Z. H. Exc. ook bij het totstandko men en het distribueren van deze gift heeft willen verlenen. Mr Sark herinnerde er aan, hoe hij op 19 December jl. in Rome getuige was van de plechtigheid, tijdens welke Z.H. de Paus deze gift voor onze ge troffen gebieden zegende en hij wees er verder op. dat het juist de Italianen zijn geweest, die er op hebben gestaan, onze getroffen gebieden niet alleen fi nancieel doch ook en vooral met Italiaanse producten te helpen. Enige maanden geleden reeds ontving men uit Turijn een gift van twintig scooters, die nu ten dienste staan van geestelij ke en maatschappelijke werksters. Burgemeester Van Ëlkhuizen maakte zich in zijn toespraak tot mgr Giobbe tot tolk van de kleuters van zijn gemeente. Hij dankte namens hen voor het geschenk en hij wees er op, dat juist in déze dagen de gedachten van zovelen bij Z. H. in het Vaticaan hebben verwijld: „Wij verzeke ren U monseigneur, onze kinderen zullen iedere dag hun gebeden opzenden voor de H. Vader". Nadat ook mej. Vos, de inspectrice voor het Kleuteronderwijs, mede namens mi nister Cals, dank had gebracht voor het pauselijke geschenk, dat twintig kleuter scholen in Brabant en Zeeland ten nutte komt, richtte mgr Giobbe zich met een korte, hartelijke toespraak tot de kleinen Z.H. Exc. mgr. Paolo Giobbe brengt de draaimolen in werking, die een onder deel is van de Pauselijke schenkingen voor de kleuterscholen in de Lepelstraat (gemeente Halsteren)Rechts burge meester Van Eikhuizen .slaat met be langstelling de verdere verrichtingen van de jeugd gade. Door het handhaven van de reeds in de j eerste wereldoorlog ingevoerde „bescher- ming van de huurder", staat de huurprijs I van het oude-huizenbezit op het ogenblik j nog altijd op het peil van )914 (wel wor- De van regeringswege verstrekte op- jagers van het type Hawker „Hunter" zai aan verscheidene vliegtuigfabrieken in ons land werk geven. Een van die fabrie ken is „Aviolanda" te Papendrecht. Deze zal in samenwerking met de Fokkerfabriek en de afdeling Dordrecht van de N.V. Kon Mij „De Schelde" dit jaar een begin maken met de productie van „Hunter"-straal- jagers voor de Kon. Luchtmacht. Verwacht wordt dat „Aviolanda" ongeveer vijf jaar met het uitvoeren van deze order bezig zal zijn- den grotere onderhoudskosten op de huur- i dracht tot de bouw van een aantal straal- der afgewenteld). Er wordt nu voorgesteld l~"' om i.v.m. de dringend noodzakelijke ver hoging van de rentabiliteit en om nieuwe middelen voor de bouwactiviteit aan te trekken een huurverhoging van 300 pet in te voeren. Een deel daarvan zou in een speciaal fonds moeten vloeien, dat garant zou moeten staan voor de bouwcredieten en tevens bouwsubsidies van 20 pet be schikbaar zou moeten stellen. Deze door de katholieke „Sociale Arbeidsgemeen schap" gestelde eis, wordt echter door de deide giote partijen, zij het op geheel ver- cnülende gronden, afgewezen. °e socialisten, als aanhangers van de „sociale woningbouw", hebben een ïn- d'ukwekkend bouwprogramma verwerke- '■Ikt, en daardoor menige Weense buiten dijk een volkomen nieuw aanzien gegeven. TIaar de huidige dringende behoefte over- reft verre de aanwezige middelen. De °Dalistische actie betekent verder, dat de ^douwen eigendom blijvan van de bou- gemeente, een stijging dus van het ,.,,erheidsvermogen, hetgeen betekent, dat belastinggelden uit eipe Privé-bezit komende Oe.V.P. staat daarentegen het prin- eh omgezet in overheidsbezittingen. bii rfVan 't Privé woningbezit voor, waar- 1 de adspirant-eigenaar alleen de kosten voor de grond moeten betalen, terwijl hij 00r de bouwkosten van de Bondsregering feu crediet kan krijgen dat in honderd Jaar moet zijn geamortiseerd. Het is zon- vereld-'!16' een wezenlijk onderscheid in dat Si met de socialistische methode. huurde woning in eigendom van de staat. IWaarergaat en niet in die van de totale bouwltn i hier moet de staat de stimulerende aa®n ,,en niet slechts een schaffen. Deze aoH^ de bijdrage ver- ook bij voorbaat binn^'wdaa,rdoor dan gehouden. In feite wn £elPerkte ,gr8nz8,n HP seen van de beide De actrice Caro van Eijck zal het vol gende seizoen deel uitmaken van het Rot terdams Toneel onder leiding van Anton Ruys. Dit is het eerste bericht omtrent acteurswisselingen dat aan de openbaar heid wordt prijsgegeven. Zoals men weet heeft de Toneelcoördinatie toegestaan dat vanaf 15 Februari de acteurs der diverse gezelschappen vrij zijn om elders te so - liciteren. Caro van Eyck maakte dit zoen geen deel uit van een gezelschap. Einde Februari zullen koning Leopold van België en zijn gemalin de prinses van Rétie een reis ondernemen naar Midden- en Zuid-Amerika. Deze reis zal verscheidene maanden duren en beant woordt. aldus meldt „Le Soir", aan het verlangen van dP vorst om gedurende de aanstaande verkiezingsperiode niet in België aanwezig te zijn. Franse mobiele kolonncs zijn Maandag aan beide oevers van (lc rivier de Mekong 'egenacties begonnen tegen de communis tische eenheden, die proefaanvallen <>p voorposten nabij Loeang I'rabang, de hoofdstad van Laos, ondernamen. Het Franse opperbevel maakte melding van hevige gevechten Volgens de taatste be richten bevindt de hoofdmacht van de ..ijzeren divisie" van de Vietminli zich op vijftig kilometer ten Noorden van Loeang Prabang in het oerwoud. Aan de Westelijke oever van de Mekong '™en beide partijen zware verliezen, toen Fianse eenheden in actie gingen tegen r,aa,r .^hatting duizend man geregelde lelminh-troepen Aan de Oostelijke oever di e en I-ranse strijdkrachten communisti- s 'he guerillastrijders na een fel gevecht op de vlucht. (Van onze New Yorkse correspondent). NEW YORK, Februari. Zou u zich ergens in Nederland, in welk dorp of welke stad ook, kunnen voorstellen, dat op een goeie morgen ouders uit alle klassen en standen zich in een stadhuis zouden verzamelen om wanneer de begroting voor het onderwijs in een openbare zitting wordt behandeld er te vechten voor een hoger budget voor scholenbouw, salarissen van onderwijzers, of met kosten gepaard gaande verbeteringen'van het onderwijs? Maar zo gaat dat in Amerika! En niet alleen trekken de ouders naar gemeentehuizen, ze nemen zelfs een hele dag vrijaf van hun werk, pakken de trein en maken een reis naar de hoofdstad van een staat, om wanneer de begroting' in het staatscongres aan de orde komt, er te pleiten voor een groter stuk van de financiële koek voor het onderwijs. En geloof het of niet, maar het gaat er bij die gelegenheden soms gepassionneerd toe. Deze -intensieve belangstelling van ouders voor scholen en onderwijs (waarvoor de ouders trouwens ook bereid zijn persoonlijke offers te brengen) wordt nu in Amerika gestimuleerd en geleid door de Nationale Vereniging voor ouders en ieraren. (Parents and teachers association, ofwel P.T.A. in de wandeling). Daar de stad New York zoveel millioenen inwoners heeft, bezit New York een eigen organisatie (United parents and .teachers association: UF.A.). Deze functionneert onafhankelijk van de P.T.A., doch werkt er nauw mee samen. Omdat de organi satie van beide verenigingen echter ongeveer een zelfde patroon vertoont, zal hier vooral over de P.T.A. worden gesproken; hetgeen voor de P.T.A. geldt, geldt dus ook, zij het iets gewijzigd, voor de U.P.A. De P.T.A. werd al in 1S97 te Washing ton D.C. opgericht. Alle 48 stiften zijn ar bij aangesloten. Het totaal aantal leden bedraagt 7.219.165. De vereniging functionneert door de locale organisa ties, waarvan het totaal 38.000 bedraagt. Dc doeleinden kunnen als volgt worden samengevat: a) bevordering van het welzijn van de jeugd in huis, school, kerk en gemeente; b) bevordering van een gezond huiselijk leven voor de kin deren; c) het verkrijgen van wetgevin gen, waardooi zorg eh protectie van de jeugd worden verzekerd; d) huis en school in nauwer contact te brengen, opdat ouders en leraren intelligent in de opvoeding van de leerlingen mogen sa menwerken; tussen opvoeders en het Amerikaanse volk een samenwerking te ontwikkelen, teneinde voor ieder kind de beste mogelijkheden te scheppen voqr lichamelijke, geestelijke sociale en spi rituele opvoeding. Nu kunnen deze doeleinden al naai gelang zeer wijd of eng geïnterpreteerd worden. Men kan er echter zeker van zijn, dat de P.T.A. op het organisatori sche, opvoedkundige en het psychologi sche plan elk mogelijk facet van deze doeleinden verwezenlijkt Het is onmo gelijk om in ciit kort bestek ook maar een geordend overzicht te geven van de zeer uitgebreide taak, waarvan de P.T.A. zich kwijt; zulk een overzicht zou tevens te summier en ook te ab stract gegeven moeten worden. En het is de bedoeling hier iets van de feiten en details van het werk te vertellen, zoals het verricht wordt in de locale verenigingen der organisatie, en welke zich in de grote lij" houden aan de pro gramma's uitgewerkt in het „hoofd kwartier". Een van dc bijzondere voordelen van de P.T.A. is de mogelijkheid tot voort durende ven snelle) idecënbevruchting dc mogelijkheid tevens tot onmiddellijk centraal ingrijpen misschien in toe standen erg-lis in het achterland. Dr macht van deze ouders- en leraren-or ganisatie is in geen land ter wereld ge ëvenaard. Als een arme moeder ergens in het bergland van Nevada een schuch tere wens uit, welke een verbetering in onderwijstoestanden in die staat tot ge volg kon hebben, is het centrale comité daarvan direct op dc hoogte en ge loof maar dat het niet bevreesd is om ook de wetgevers op Capitol Hill op de schouder te tikken, om dóór te voeren wat men ais een goede verbetering in het onderwijs ziet. Dank zij de nationale organisatie ook kunnen Oost- en West-, Noord- en Zuid- Amerika geregeld ervaringen met el kander uitwisselen, Door binnenkomen de rapporten uit heel het land, worden alle facetten van onderwijs en opvoe ding steeds oonieuw belicht, bestudeerd en aan de hand daarvan worden nieuwe programma's ontworpen. Commissies van specialisten Ib centrale commissies worden die programma's gedetailleerd uitgewerkt. Ieder van de commissies specialiseert zich in en bepaalt zich tot een zeker gebied. Elk probleem, elk verzoek van waar ook uit het land, wordt doorgezon den aan de daarvoor in aanmerking ko mende commissie. De P.T.A. heeft dus commissies die zich uitsluitend bezig houden met: kunst; karakter- en spiri tuele opvoeding; goed burgerschap; het bijzondere kind; gezondheid op school en thuis; huiselijk- en familieleven; gastvrijheid; geestelijke gezondheid; in ternationale betrekkingen; kinderbe scherming; geestelijke hygiëne; muziek; P.T.A.-publicaties; ouderopvoeding; hulp aan ouders van nog niet schoolgaande kinderen; publiciteit; radio en televisie; (leiding bij het) lezen; recreatiedien sten; plattelandsdiensten; schooiopvoe- ding; schoollurches; studiegroepen; aan schouwelijk onderwijs en films. Dit mag er nu allemaal erg vaag uit zien. Maar als men nu eens de taak van één commissie bij de kop neemt, bij voorbeeld een die óns nogal vanzelf sprekend, en daarom eigenlijk niet de moeite van een commissie waard, voor komt: de gastvrijheid, waar bestaat die dan uit en wat is het doel van die com missie? Wel. de „gastvrijheid-commis sie" geeft richtlijnen aan diegenen in de organisaties van het hele land, die deelnemen aan het organisatorische werk voor de bijeenkornsten van ouders en leraren Aanwijzingen luiden bijvoor beeld: „Zorg dat voorzitter in locale vereniging op de hoogte is van bijzon dere lieden, die mogelijk de bijeenkomst bijwonen, zodat hij hen bij zijn inlei ding kan verwelkomen; zorg voor goede verwarming, licht en ventilatie. Zorg voor behoorlijke verlichting bij de in gang, en dat het gebouw vroeg "open is Denk om voldoende stoelen, zó ge plaatst dat niemand last van het licht heeft.. Plaats ieden bij deuren om be zoekers te verwelkomen.'' In deze zin gaan de aanwijzingen door voor wat nog tijdens en na de bijeen komst gedaan moet worden, „Stel bezoe kers aan elkaar voor, breng hen aan het praten; schep een prettige atmosfeer en geef iedere bezoeker het gevoel, dat hij aan het werk iets heeft bijgedragen: wek belangstelling door discussies aan te moedigen en uit te lokken, refereer naar punten, besproken tijdens de bij eenkomst. Tracht, door een aardig ge sprek de speciale belangstelling van de bezoekers te ontdekken" Enz. Zorg voor het bijzondere kind Richtlijnen van de „Commissie voor iet bijzondere kind", welke aan corres ponderende locale commissies worden gezonden, houden zieh bezig met dc bij zondere noden van hetzij hi ngstbe- gaafde en brillante kinderen, hetzij (Van een medewerker) Nu de vorst zijn ijzige greep op plassen en meren heeft losgelaten, blijkt dat in de vogelwereld, zoals de vele berichten over hongerende vogels en de daaruit voortvloeiende hulpacties reeds deden verwachten, legio slacht offers zijn gevallen. Vo gelkenners hebben over het Loosdrechtse piassen- gebied en door de natuur- rijkdom van het Naarder- meer vermaard om zijn uitzonderlijke vogelwereld een oriënteringstocht gemaakt. Hun bevindin gen geven van de slach ting onder de vogels, door de intense koude-periode. een triest beeld. Als het voorjaar zich aankondigt en de nog koele entrée van het zomertij het leven rondom en boven de plassen doet herleven, kan men kilo meters ver de blijmoedige ,.oem-poe"-roep van de roerdompen horen. Zij zingen dan hun vreugde over het begin van de zo mer uit. Vah deze bijzon dere vogelsoort, welke aan de plassen en meren een bijzonder cachet geeft, zijn veel, té veel, exem plaren aan de vorst ten slachtoffer gevallen. De roerdomp is een mensen schuwe vogel, die bij het mmst gerucht het lucht ruim inzwenkt. Weliswaar werden in de wakken door de vogelvrienden grote voorraden brood gegooid, maar de roerdompen heb ben hiervan geen profijt getrokken; zij waagden zich niet in de nabijheid van de mensenwereld en bleven in hun beschermd domein, de -biezen langs de plassen. Hier heeft men tientallen roerdom pen, totaal verhongerd en te zwak om de vleugels uit te slaan, aangetroffen. Tussen het riet en de bie zen lagen vele dode exem plaren. Dit is dubbel jam mer, omdat de roerdom pen een steeds zeldzamer wordende vogelsoort gaan vormen. In de barre oor logswinters van 1941, 1942 en het laatste oorlogsjaar werden reeds honderden roerdompen door de koude uitgeroeid en de huidige winter heeft hun rijen nog verder uitgedund. Het broedsel van de roerdomp zal men dit' jaar dus nog schaarser aantreffen dan in voorgaande jaren. Niet alleen de vorst Overigens: niet alleen de vorst was in de ijs- periode de grote vijand van de vogelwereld. Toen zich over de plassen een ijslaag had gevormd, trok ken de wezels en ook de bunzings onmiddellijk dit unieke jachtterrein op. Jagend over het ijs langs de biezen of, om de eilan den te bereiken, snel de ijsvlakte overstekend, zochten zij hun weerloze prooi: de door de honger zwak geworden en door de vorst verstijfde vogels, die niet meer in staat wa ren voor hun felle aanval lers de vlucht te nemen. Ook katten volgden het voorbeeld van de rovers- Een ander gevaar lever den de kleinere roofvogels op. Zij konden door de hardbevroren grond hun gebruikelijke prooi dc ratten en muizen niet meer zo gemakkelijk be machtigen: ook voor deze rovers waren de stervende vogels in de rietkragen een welkome buit. De eenden, in een nood- periode niet bevreesd voor de aanwezigheid van men sen, zijn de vorstperiode goed doorgekomen; zij verzamelden - zich in de wakken, waar het brood werd gestrooid en keerden dagelijks naar deze voe derplaatsen terug. Zo niet de meerkoeten, die intens vermagerd zijn en waar van men in het riet ook talloze gestorven exem plaren aantreft. De water hoentjes hebben eveneens zwaar te lijden gehad van de winterkoude, maar zij legden eveneens hun schuwheid af en lieten zich dankbaar door de mens voederen. De klei nere vogelsoorten bru taler dan de grotere vogelsoorten zijn er niet al te slecht afgeko men. Werden zij niet door de mensen gevoed, dan wisten zij uit dode plan tenresten en stukken rot tende boomschors nog voldoende insecten te ver garen om er het leven bij te houden. De zaadetende vogels konden ook nog voldoende voedsel vinden. Een slechte tijd hebben ook de visotters gehad. Niet door gebrek aan voedsel, maar door de verboden jacht, die door mensen op hen werd uitgeoefend. Als de plas sen bedekt zijn met een draagkrachtige ijslaag, wordt er heimelijk veel op de visotters gejaagd: ni"i in het minst om do waardevolle beizen te be machtigen. De visotters worden over het ijs net zo lang achtervolgd, tot zij uitgeput zijn en dan steekt de jager een scheme speer door het ijs om de otter hiermee te doden. Het dieptepunt van de winter is nu wel voorbij en iedere dag betekent een stap nader tot het voorjaar, dat straks zijn blauwe luchten weer bo ven het plassenrijk zal uitspannen. Maar het ge fluit in de vogelwereld zal minder rumoerig zijn dan voorheen. De kleuters getuigden van hun dankbaar heid o.m. door het aanbieden van een bouquet bloemen in de pauselijke kleu ren, het opvoeren van een kleine, grap pige pantomine en een declamatie door de kleuters Rosa van Overveld en Bertus van Bemmelen: „Wij beloven goed voor de H. Vader te bidden", want dit zal Hem het meeste plezier doen". zijn snei en afdoend te bestrijden met: moeilijke kinderen, of kinderen met li chaamsgebreken. De voorzitters van de locale commissies worden geïnstrueerd om „zich op de hoogte te stellen van alle faciliteiten voor bijzondere kinde ren in Uw gemeente; groepen ouders en leraren te organiseren voor studie van behoeften van bijzondere kinderen; stel een programma samen voor medi sche verzorging, aanpassingsmogelijkhe den van en voor huis en school; bezoek alle kinderen die onder de categorie „bijzonder" vallen." De programma's zijn vele, en blad zijden lang. Maar uit dit weinige kan men reeds ziei» dat de invloed van de P.T.A. in het school-, familie- en ge meenschapsleven van de Amerikanen vèr doorwerkt. Van de locale kant, van die der ouders of leraren bekeken, zien de resultaten van het P.T.A.-werk er ongeveer als volgt uit: maandschriften, weekblaad jes, aardige en wel geïllustreerde boek jes worden verspreid, waarin lezers op de hoogte worden gehouden van alles wat er links en rechts op onderwijsge bied gebeurt. De geïllustreerde boekjes beschrijven de elementaire doeleinden van onderwijs en schoolopvoeding, en de wijze waarop men tracht die doel einden te vervullen. Afwisseling De ene uitnodiging van de P.T.A. volgt de andere op: voor „gezellige" avonden, voor cursussen m van alles en nog wat (voor ouders en leraren sa men), voor groepdiscussics, voor film avonden. Het is haast onvoorstelbaar wat voor ongedwongen hartelijke en ge noeglijke atmosfeer er tussen leraren »n ouders op die avonden heerst. De films (ook soms toneelstukken door P.T.A.-toneelgroepen geschreven en ge speeld) zijn altijd opvoedkundig: het zijn korte films, waarin men bijvoor beeld de gevolgen van verkeerde op voeding ziet. van verkeerde behande ling door een onderwijzer van een leer ling; de films illustreren reacties van kinderen op het leven tussen de ouders of op hun omgeving. Na de vertoningen worden de geval len, het waarom en hoe levendig be discussieerd. Men zou er verbaasd van staan, wanneer men eens zou kunnen horen welke scherpe tegenstelling in meningen naai buiten komt bij die ge- dachtenwisselingen. zelfs over het sim pelste geval. Waaruit afgeleid mag worden, dat nog vele onderwijzers eïi nog vele ouders zelfs die men intel lectueel niet eens zo iaag getaxeerd had! opvoeding in elementaire psycholo gie bitter van node heoben.... Wat intussen zo merkwaardig is in Amerika: ouders die eigenlijk niet veel lust hebben om zich aan te sluiten bij de P.T.A.-verenigingen. kunnen er zich toch zelden aan onttrekken. Want het is in Amerika haast een zekere „sociale schande" wanneer men geen belang stelling toont voot het welzijn van de schooi zijner kinderen. En zo doet iede re ouder practisch mee en vervult, kleine P.T.A.-taken. Bovendien moei gezegd worden, dat de avonden voor ouders en leraren steeds zo zorgvudig en goed zijn voorbe reid. dat van opvoedkundig standpunt die avonden altijd niveau hebben, zodat ook de aanvankelijk onwilligen met voldoening vertrekken En aldus is in de V.S. dan zulk een goed evenwicht be reikt in wederzijdse taak verdeling van ouders en lei aren. (Slot volgt). Ruim een half uur later vond, tien ki lometer verderop, in de geïmproviseer de protestants-christelijke kleuterschool van het zo zwaar getroffen Hei ningen, een soortgelijke plechtigheid plaats. Ds de Bruyn voerde daar het eerst het woord en hij verzocht mgr Giobbe aan Z. H. de Paus de dank van de bevolking van Heiningen over te brengen voor deze gift, die practisch de volledige inventaris van de plaatselijke kleuterschool uitmaakt. Burgemeester Ter Haar wees er ver volgens met dankbaarheid op, dat de Pauselijke Werken van Bijstand geen onderscheid hebben willen maken tus sen katholieke en protestants-christe lijke kleuterscholen. Mr Sark droeg ook hier namens de Pauselijke Werken het geschenk aan de kinderen der gemeente over en op nieuw sprak tenslotte mgr Giobbe en kele woorden, waarbij mgr er op wees, dat de geest, waaruit deze gaven voort vloeien, belangrijker nog is dan haar materiële waarde. De postboot van Vlieland is gistermor gen via Terschelling naar Harlingen ver trokken en daar om twee uur aangekomen. In dc omgeving van de Pollendam werd nogal veel ijs ontmoet, maar men slaagde er in daar doorheen te komen. Vandaag zou de boot om half negen uit Harlingen naar Vlieland vertrekken, waarbij Ter schelling ook weer wordt aangedaan. Mogelijk zal de dienst morgen weer nor maal worden uitgevoerd. De Amelandse postboot „Waddenzee" is gistermorgen door het personeel uit de greep van het ijs losgewerkt en naar de steiger te Nes gebracht. Daarna is de boot afgevaren naar Holwerd zonder post en passagiers, doch nog in het zicht van de steiger liep de boot vast in een ijsvlakte van 15 cm dikte.. Later slaagde men erin, ondanks het- vallende water, de boot los te krijgen, waarna de terugtocht naar de Nes werd aanvaard en volbracht. Wegens de zware ijsgang kon men vandaag niet varen. In verband met opdooi is het ook op Texel verboden de wegen te berijden met autobussen of zware vrachtauto's met een wieldruk van 600 kg of hoger. De veerdienst MiddelharnisHellevoet- sluis heeft thans weinig hinder van hel ijs. De diensten worden vrij geregeld uit gevoerd, alleen bij avond wordt niet ge varen omdat de betonning en verlichting op het Haringvliet wegens de ijsgang is afgevoerd. Ook het pontveer Megen—Ap- peitern vaart sinds gisteren weer normaal. De veerdienst PannerdenDoornenburg over de Rijn zal met ingang van heden weer een geregelde dienst onderhouden. De Schouwense dijk, die van Zierikzee naar Brouwershaven loopt en die de scheiding vormt tussen het laaggelegen waterschap Schouwen en de polders e:i waterschappen ten Oosten daarvan, is thans zo goed als geheel verhoogd tot vijf meter N.A.P. De verhoging en verzwa ring van de dijk was, nadat het werk na de ramp kon worden hervat, reeds door de Dienst Dijkherstel ter hand genomen. De dijk werd toen verhoogd tot 3.50 m. N-A.P. In haar eerste interim-advies heeft de Deltacommissie aan de minister van Ver$ keer en Waterstaat echter medegedeeld, dat naar haar oordeel met spoed zou moe ten worden overgegaan tot verhoging van de Schouwense dijk tot 5 meter N.A.P. en tot verzwaring van die dijk. Aan dit advies is gehoor gegeven en Ihans is het werk nagenoeg gereed. Er hebben 685 man aan gewerkt. Aan mate riaal is nodig geweest circa vierhonderd duizend kubieke meter klei. Tien drag lines, vier locomotieven, veertienhonderd meter spoor, vijf en tachtig kiokarren en twee bulldozers hebben de mens geholpen het zand en de klei te verplaatsen. De Franse minister van landsverdedi ging, Réné Pleven, heeft Zondag, na de verdediging van Loeang Prabang. de hoofdstad van de Indochinese staat Laos. te hebben geïnspecteerd, verklaard: „Er is geen sprake van dat wij Loeang Pra bang niet zullen behouden". Later bezocht Pleven de 69-jarige koning Sisavang Vong van Laos in zijn paleis aan de oever van de Mekong, van waaruit hij deverdediging zijner residentie leidt. Na het bezoek verklaarde Pleven: „Klei ne vorstendommen kunnen grote konin gen hebben. Het moreel en de geestkracht van de koning zijn bewonderenswaardig".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3