DE STEM DER KERK Water- en wegvervoer allereerst taak voor particuliere ondernemingen Huiduitslag DÉBRAUNE VALDA HUISMAN won van Guignard Onze dagelijkse PUZZLE De ingesneeuwde slaapwagen 3 3 a m m m m r Ij Russisch bevriezingswapen Antwerpse scheepsbevoorraders spreken van „ongewenste practijken Alarminstallatie buiten werking gesteld Waalwijk heeft 15.000 inwoners Commissie vergwmingen goederenvervoer Vrijwilligheid bij samenwerking Begrafenis mgr J. Henneman Publieke belangstelling beneden peil Van Klaveren won zijn tweede comeback-partij Nederland B Woensdag tegen Preussen-Miinster B L w DINSDAG 16 FEBRUARI 1954 PAGINA 4 ECHTGENOTE VAN HENRI JONAS OVERLEDEN Procedure vindt toch voortgang ONPLEZIERIG PLEZIER- RITJE ALASTRIMPATIENTE IN LEIDEN WOONWAGENBEWONERS TEGEN DE LAMP Brutale diefstal snel opgehelderd DE BUS HAAR DOOD, DE TREIN Z'N BROOD Nederlanders beconcurreren Belgen B. M. R. S. EDUARD VAN BEINUM Samenwerking tussen onder nemers BIJ KEELPIJN PAST I L. L.E S BROEKMAN EN DE GRAAF NAAR ESKILSTUNA Door AGATHA CHRISTIE Conferentie van Berlijn (Duits Episcopaat). Immigratie (Canadees Episcopaat) De Kerk der Stilte (Italiaans Episcopaat). Gemeenschappelijke verklaringen van de Bisschoppen van een bepaald land gaan tot de stijl van het katholieke leven horen Het is niet te verwonde ren dat zij vaak betrekking hebben op de staat en zijn politiek. Want deze is het die het optreden van een land als eenheid bepaalt. Men moet de be tekenis ervan niet onderschatten: zij geven aan het denken en streven van meestal aanzienlijke bevolkingsgroepen één richting, en beïnvloeden zo in niet geringe mate de politieke ontwikkeling Het eerste stuk van deze aard dat wij noemen is het Proclamandum van het Duitse Episcopaat bjj gelegenheid van de Berljjnse Vier-Grotenconfe- rentie. Wij lezen daarin: „Wij Bisschoppen roepen onze Pries ters en gelovigen op, met ons instante- lijk in het gebed te volharden, opdat de Geest Gods de verantwoordelijke man nen inzicht en wijsheid verlene, hun geest met gedachten der gerechtigheid vervulle. Recht en gerechtigheid vor men de grondslagen van de weder zijdse betrekkingen der Staten „Gerechtigheid brengt vrede voort; en de vrucht der gerechtigheid is rust en veiligheid voor immer" (Is. 32, 17)." Recht en gerechtigheid zijn begrip pen, zo groot, dat deze woorden bleek en krachteloos blijven, wanneer men niet nauwkeurig kan zeggen wat men ermede bedoelt: welke eisen men voor ogen heeft. De Duitse Bisschoppen heb ben dit kort geleden gedaan in hun „Lehrschreiben" over de taak en de grenzen van de staatsmacht (onze kro niek van verleden week). Het gezamenlijke Canadese Episco paat en dit is het tweede stuk dat wij noemen is nog meer in bijzon derheden getreden in zijn verklaring betreffende de immigratie. Het stuk is al ruim een jaar oud, maar de Canadese Bisschoppen hebben er dit jaar op teruggegrepen, toen zij een Comité in het leven riepen om de erin neergelegde gedachten te verwer kelijken en de Canadese bevolking „te winnen voor een meer altruïstische (minder zelfzuchtige) beoordeling" van de immigratie. Men weet dat ook het Noord-Amerikaanse Episcopaat daar aan sinds jaren werkt. Wij lezen: „Een politiek, die de stroom der immigratie bepaalt, moet werkelijk de mocratisch zijn. Alle (alle!) bepalingen, die de emigratie van mensen uit een overbevolkt land of van vluchtelingen uit vervolgde landen willekeurig be grenzen, zijn tegen de beginselen der gerechtigheid en van een werkelijke vrede gericht." Beseffen wij, die in een emigratie- land leven, in welke mate de Kerk, door haar alom prediken van de ge rechtigheid, invloed oefent op óns lot? In welke mate er, in en door haar op treden, vanzelfkomende supranationale samenwerking bestaat? Hebben wij op gemerkt, dat hierin, volgens het Cana dese Episcopaat, de „werkelijke demo cratie" moet tot ontwikkeling komen? De aangrijpendste uitdrukking van dezelfde waarheid hebben wij gevon den en dit is ons derde stuk van deze aard in de omvangrijke ex- hortatio (aansporing) namens de ge zamenlijke Aartsbisschoppén en Bis schoppen van Italië, gericht aan de Italiaanse Kerk. Zij bevat een paragraaf getiteld De Kerk der Stilte, die aldus begint: ..Het beeld van het grote christe lijk gezin, verenigd om zijn hemelse Moeder, richt onze gedachten op de Kerk der Stilte. Want deze bestaat, aan gene zijde van het verschrikke lijke „ijzeren gordijn"; al poogt ook voortdurend een zorgvuldig georgani seerde leugen haar bestaan te ontken nen en haar te verbergen. Zij bestaat met de onderdrukking van de ware godsdienstige vrijheid, met de gevan genzetting of internering van Kardi nalen, met de verbanning of het mar telaarschap van een zeer aanzienlijk deel dei Bisschoppen van de clerus en der militante katholieken. De Kerk der Stilte vormt een schande voor de vervolgers en een zekere belofte voor de gehele Katholieke Kerk; wanneer er inderdaad onschuldige slachtoffers zijn voor de zaak van God, dan kan men hopen op een nabije verlossing." De wereldsamenwerking der Kerk is, in wezen, van geestelijke aard. Zij kan door staats-, politieke en militaire begrenzingen niet worden beperkt. Waar materiële samenwerking tijde lijk onmogelijk wordt kan de geeste lijke communicatie te hoger opbloeien: De Kerk der Stilte is een zekere be lofte voor de gehele wereldkerk. Wij leven mede van haar verdiensten, zo als zij steunt op ons gebed. Zoals de zorg voor de Missie een levensvoor waarde is voor de bloei van ons eigen godsdienstig leven, zo is het ook onze zorg, liefde en verering voor, en ons medeleven met de Kerk der Stilte. Uit de vele andere instructieve ge dachten, die de exhortatie bevat, noe men wij de volgende. Naar aameiding van de nieuwe, in tensieve protestantse propaganda in Italië merkt het Italiaanse Episcopaat op: „In verband hiermede is het goed te bedenken dat het beste wapen en niet alleen ter verdediging van ons heilig geloof tegen de protestantse be laging steeds bestaat in het ijverig, substantieel_en volhardend onderwij zen van de Catechismus, zowel aan de kinderen ais aan de volwassenen." Over de pers: „De haast en meer nog de toenemende oppervlakkigheid van het moderne leven maken dat men meer en meer aan de dagbladpers de eigen plicht tot denken en oorde len overlaatVoor ons stelt zich het vraagstuk van de christelijk con structieve pers, en het is dringend no dig deze wijd te verbreiden. Én over de bestaande sociale en eco nomische vraagstukken: ..Er bestaan eveneens sociale vraagstukken en eco nomische vraagstukken. Maar deze zijn ondergeschikt aan het morele vraagstuk, dat ten aanzien daarvan het „onderschikkende'' vraagstuk blijft en wel in die mate dat alle (alle!) oplossingen illusoir worden, reeds onmiddellijk of op den duur, wanneer het morele probleem niet be hoorlijk wordt opgelost." Een alleszins merkwaardige uit spraak en formulering, die wij onze lezers heden misschien vast ter over denking mogen voorleggen. In ver schillende van de stukken, die wij tot de volgende week moeten bewaren, komen passages voor, die op deze merkwaardige uitspraak een niet min der merkwaardig licht werpen. Hier kon wel eens een der belangrijkste in zichten schuilen voor onze taak als leden der Kerk tegenover de wereld. J. H. C- CREYGHTON S. J. Juwelendieven sloegen hun slag In de nacht van Zondag op Maandag hebben enkele personen kans gezien door het indrukken van een ruit een aantal ju welen weg te halen uit de etalage van de firma H. te Oudenbosch. De dieven maakten gebruik van een steem die zij door de ruit drukten. De alarminstallatie was voor enkele dagen uitgeschakeld, om dat de vrouw van de zaakvoerder van de firma H- bedlegerig was en de geluiden, die door de installatie worden veroorzaakt niet kon verdragen. De politie te Oudenbosch constateerde, dat uit de etalage voor een waarde van ongeveer vijfduizend gulden was verdwe nen. Direct werd een uitgebreid onder zoek ingesteld. Het onderzoek leidde in de loop van de middag tot de arrestatie van enkele woonwagenbewoners. In een proclamatie heeft het dagelijks bestuur van Waalwijk de bevolking mee gedeeld, dat de 15.000ste inwoner der ge meente is geboren. Het is Jacqueline Ja- coba Joanna, dochter van de heer en mevr. Valentijn—Mekenkamp in de Paul Kru- gerstraat. O o Gisterennacht is in het gesticht Calva- riënberg te Maastricht in de ouderdom van 61 jaar overleden mevrouw E. Jonas- Servais, echtgenote van de befaamde Lim burgse kunstschilder Henri Jonas* Mevr. Jonas liet de laatste tijd van zich spreken door de vordering, die zij twee jaar geleden deed instellen tegen een aan tal personen, die gedurende de jaren, waarin haar echtgenoot te Venray ver toefde, schilderijen hadden verworven, welke h. i. op onrechtmatige wijze waren vervreemd. Deze eis werd ingesteld naar aanleiding van een in Mei 1952 gehouden tentoonstelling van werk van Henri Jonas. (Van onze correspondent) De Hilversumse politie bracht Maandag een mysterieuze auto-botsing tot oplossing. Zondag reed voor het Loosdrechtse ge meentehuis een auto tegen een boom. Toen de politie ter plaatse arriveerde bleken d.e inzittenden verdwenen te zijn. De auto was geheel vernield. De politiemannen vonden aan de verbrijzelde voorruit echter bloedsporen, waarna zij de Gooise zieken huizen nagingen. In het Hilversumse Dia- konessenhuis bleek de 20-jarige W. O. te zijn binnengebracht met ernstige snij- wonden aan het gelaat. De jongen be weerde aanvankelijk van de trap te zijn gevallen, maar bekende later met twee vrienden de auto van de Koninginneweg te Hilversum te hebben ontvreemd om er een plezier-ritje mee te maken. Kwam uit Den Haag (Van onze correspondent) De burgemeester van Leiden heeft giste ren meegedeeld dat 'n dame uit Den Haag, De raadsman van thans wijlen de we- j die bij haar ouders in Leiden kwam lo- duwe Jonas, mr P. van der Hove te Maas- geren, alastrim bleek te hebben. Zij is tricht, deelde mede, dat de procedure ge woon voortgang zal hebben, ten gunste nu van de erven-Jonas. Begin Maart zal de civiele vordering in een der conclusies opnieuw voor de civiele kamer der Roer- mondse rechtbank dienen terstond overgebracht naar de barakken van het Gemeente-ziekenhuis in Den Haag waarna in Leiden alle maatregelen zijn genomen, die nodig zijn om verspreiding van de ziekte te voorkomen. Er is geen reden tot enige ongerustheid. De brutale diefstal, Zaterdag jl. tegen middernacht gepleegd in een juweliers- winkel te Oudenbosch, is reeds gisteren tot klaarheid gebracht, toen een tweetal woonwagenbewoners een partij gestolen gouden ringen in Amsterdam aan de man trachtte te brengen. Deze verkoop werd gesignaleerd aan de Amsterdamse recher- f.' d'e kor'e t'Jd later de Roosendaalse politie kon verzoeken in het woonwagen kamp aldaar nog een tweetal „giidebroe- ders" te arresteren. Daarmee was de zaak rond. Geruime tijd vóór de inbraak hadden de woonwagenbewoners een grijze auto in de nabijheid van de winkel geparkeerd. Eén hunner sloeg de grote etalageruit stuk, waarna de ander enige tabletten met gou den ringen weggriste uit de uitstalkast- Weinige ogenblikken later waren zij met hun auto verdwenen. De juwelier, de heer Van E., werd gealarmeerd door 'het bre kend glas. Ogenblikkelijk kon hij de po litie verwittigen. Bij het opmaken van de balans kwam hij tot de conclusie, dat de gestolen ringen een waarde vertegenwoor digden van ongeveer 5000. Een deel van de buit is inmiddels achterhaald. (Van onze correspondent) Het in 1942 opgeheven lokaaltreintje van Leeuwarden naar Dokkum wordt vandaag voor de tweede maal in ere hersteld sinds het opgeheven werd. Dit komt, omdat het grootste deel van de Friese wegen in deze omgeving in verband met de opdooi voor het zwaardere verkeer is gesloten. Met in gang van vandaag rijdt het weer twee maal per dag van Leeuwarden via Stiens- Hallum-Marrum-Ferwerd-Bleya-Holwerd en Ternaard naar Dokkum. DAAR zitten we nu met dat bericht. De koude verspreidende nevel zou met En een rilling loopt ons langs de rug. jachtbommenwerpers met straalaandrij- „De Sovjet-Russen hebben een wa- ving op zes honderd meter boven het ge pen uitgevonden, waarmede ze alles kun- noemde gebied verspreid zijn. En een half nen bevriezen". uur daarna bleken bomen door de intens „In een groot gebied". felle vorst vermolmd en opengebarsten te „Alle vegetatie sterft door intense zijn. koude". Die Sovjet-Russen zijn toch merkwaar- Het waren de koppen er boven die ons dige mensen. Ze sturen overal hun sport- nog het meest deden rillen. Maar de rest lieden heen, om „goodwill" te versprei- van het bericht deed ons de haren te den. In het Westen verneemt men met berge rijzen. een zeker ontzag, hoe goed die op elk ge- Natuurlijk hadden we er direct com- bied zijn. Dit ontzag kweekt een zekere mentaar op, want we laten ons ondai.ks sympathie, waaraan Sovjet-Rusland gro- alles toch niet zo gauw intimideren. telijks behoefte heeft. Waarom moet dit bericht juist nu ge- En daar lanceert het Kremlin een der- lanceerd worden? dachten we. Jqist nu gelijk bericht! Wat doet het er dan toe, meneer Hamer alias Molotof in Berlijn dat het Kremlin ook zijn kunstenaars probeert, inzake politiek te halen, wat er over de wereld zendt, om te proberen, te halen is? overal een warme sfeer van belangstel- Merkwaardig niet waar? Eerst maakten ling te scheppen? de Amerikanen bekend, dat ze hun In Italië is intussen reeds tegen die atuumduikboot „Nautilus" met goed ge- Sovjet-kunstenaars geprotesteerd. Niet volg van stapel hadden laten lopen. Deze vanwege het bericht over het koude wa- nieuwste uitvinding zou het gevreesde ge- pen, maar omdat men terecht opmerkt, vaar van een overmachtige Sovjet-Rus- dat deze kunstenaars staatsbeambten met sische duikbootvloot volkomen opheffen, bepaalde opdrachten zijn, die niet vi ij- En nu komen de Russen, zij het dan willig komen waartegenover staat, dat overigens op hun gewone manier indi- Italiaanse kunstenaars niet vrij naar Sov- rect met dat bericht over hun nieuw- jet-Rusland mogen. Als de Italianen iets De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, heeft gisteren op zijn departement de commissie „Vergunningen Goederenvervoer" geïnstal leerd. In zijn installatierede zeide de minister o.m., dat de commissie haar taak verdeeld vindt over een aantal bepalingen van de beide wetten, die betrekking hebben op bet verlenen van vergunningen voor goederenvervoer en de daarbij behorende uitvoeringsbesluiten, alsmede in de richtlijnen. De bepalingen geven een vrij nauwkeurig beeld van de bevoegdheden der commissie. Afgezien van een bepaling met betrek king tot de „wilde vaart", die een uitge sproken overgangskarakter draagt, komen de voorschriften hierop neer, dat het cri terium gezocht moet worden in de omstan- Gisteren is te Haarlem ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mgr J. J. Henneman, archivaris van het bis dom Haarlem, die in Dekkerswald is overleden. In de St. Josephkerk aan de Jansstraat heeft deken Kuilman om half tien de H. Mis van Requiem opgedragen in tegen woordigheid van de bisschop van Haar lem. mgr J. P. Huibers, de vicaris-gene raal mgr J. Groot, de abt van de St. Adel- bertus-abdij te Egmond. dom P. Andries- sen. de praesides van de seminaria van Warmond en Hageveld, resp. mgr H. van Deursen en mgr dr C. Henning en mgr C. van Trigt, officiaal van het bisdom. De lijkrede werd uitgesproken door de zeereerw heer C. van der Knaap, die de overledene noemde „een priester, die deze naam met ere droeg, een man Gods". Als een van de verdiensten van mgr Hen neman noemde spreke- zijn liefde voor de liturgie. Hij herinnerde voorts aan het geschiedkundige inzicht van de overle dene, dat vooral voor de abdij van Eg- mond van belang is geweest en aan zijn werk onder de niet-katholieken. Na de plechtigheid in de kerk is het stoffelijk overschot in het priestergraf op het St. Barbara-kerkhof aan het Soendaplein bijgezet. „In de haven van Antwerpen worden sedert enige tijd de reders en scheeps kapiteins van alle nationaliteiten aange sproken door Nederlandse vertegenwoor digers van handelshuizen, die hen ter plaatse komen uitnodigen de scheepsvoor- raden in Nederland te bestellen met leve ring Antwerpen. Deze ongewenste prac tijken zijn van een aard, dat ze de goede betrekkingen met onze Noorderburen be nadelen, aldus stelt de beroepsvereniging der Antwerpse scheepsbevoorraders in een schriftelijke vraag aan de Belgische ministers van financiën en justitie. De regering wordt gevraagd, of zij de nodige maatregelen heeft getroffen om te onderzoeken of deze vreemdelingen, die hun werkzaamheden naar Belgisch gebied hebben verplaatst, in overeenstemming zijn met de wetgeving op het vreemde lingenverkeer. op de arbeid van vreemde lingen op Belgisch grondgebied en met de voorschriften van het ministerie van economische zaken en van financiën?". De minister van financiën heeft hierop Dinsdag 16 Februari Uitzending vanuit Eng. Translt-Camp te Hoek van Holland. Golflengte 31 meter. 22.00 By Invitation. 22.30 Tijd voor Bernard. 23.00 Sportverslagen. 23.10 Verzoekplaten. 00.30 Sluiting. WOENSDAG 17 FEBRUARI HILVERSUM I (402 M.). 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymn. 9.10 Gram. (9.30—9.35 Waterst.). 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Strijktrio. 13.45 Caus. 14.00 Voor de kind. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Radio Philh. Sextet, 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz. Rijksdelen Overzee. 18.00 Nws. 18.20 Report. 13.30 Lichte muz. 18.55 Voor de kind. 19.05 VARA-varia. 19.10 „Het web", documentaire. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Politiek comment. 20.15 „De slagboom", muziekdrama. 21.45 Orgel en viool. 22.10 Caus. 22.25 Dansork. 23.00 Nws. 23.15 Social, nws in Esperanto. 23.40 24.00 Gram. ^HILVERSUM II (298 M.). 7.00—24.00 NCRV. 'YOO Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 7.33 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst". 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.05 Idem. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.10 .Riant landhuis", hoorsp. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 „Met Pit op pad". 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Viool, orgel en strijkkwint. 14.30 Gram. 14.40 Kamer koor. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgel. 18.00 Miüt. caus. 18.10 Gram. 18.15 Cello en orgel. 18.30 Caus. 18.45 Vocaal ens. 19.00 Nws. 19.10 Boek- bespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 „Jephta", orat. (In de pauze caus.). 23.00 Nws. 23.15 Avond- overd. 23.3024.00 Gram. Engeland, BBC Home Service, 330 M. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Gram. 13.30 V. d. boeren. 13.55 VVeerber. 14.00 Nws. 14.10 Oogge- tuigeversl. 14.30 Dansmuz. 15.00 V. d. scholen. 16.00 Hoorspelen. 17.00 Vespers. 17.45 Caus. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Caus. 19.25 Sport. 19.30 Pianospel. 19.50 Caus. 20.00 Hoorsp. met muz. 20.30 Caus. 21.00 Symph.ork. en solist. 22.00 Nws. 22.15 Symph.ork. en solist. 23.10 Caus. 23.30 Gram. 23.45 Par.overz. 24.00- 0.03 Nws. Engeland, BBC Light Frogr, 1500 en 247 M. 12.00 „Mrs. Dale's Dagboek". 12.15 Ork.conc. 12.45 Voordr. 13.00 Parl.overz. 13.15 Dansmuz. 13.45 Ork.conc. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Ork.conc. 16.45 Banjo-ens. 17.15 ,.Mrs. Dale's Dagboek". 17.30 Ork.conc. 18.30 Gevar. muz. 19.00 Orgelspel. 19.15 v. d. jeugd. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. 20.25 Sport. 20.30 Gram. 21.00 Gevar.progr. 21.30 Hoorsp. 23.00 Nws. 23.15 Rep. 23.35 Orkconc. 0.05 Voordr. 0.20 Gevar. muz. 0.56-1.00 Nws. ff. W. D. R., 309 M. 12.00 Gevar.muz. 13.00 Nws. 13.15 Omr.ork. en solist. 16.00 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 20.00 „Eine Nacht in Venedig", opera. 21.30 Carnavalsliederen, 21.45 Nws. 22.30 Amus.muz. 23.00 Lichte muz. 23.30 Ork.conc. 24.00 Nws. 0.30-1.00 Koorzang. Frankrijk, Nationaal Programma, 347 M. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.05 Nws. 18.30 Amerikaanse uitz. 19.01 Gram. 20.00 Polyphone muz. 20.30 Hoorsp. 22.15 Kamermuz. 22.45 Zang. 23.30 Gram. 23.45-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 M. 324 M. 12.00 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Klankb. 17.30 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Voordr. m.muz. 18.30 V. d. sold. 18.00 Nws. 19.40 Volkszang. 20.00 Omr. koor en -ork. en sol. 21.15 Pianorecital. 21.30 Gram. 21.37 Pianorecital. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15. 14.00 en 15.00 Gram. 16.00 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Kamermuz. 17.50 Gram. 19.30 Nws. 20.00 „Hommage au Roi Chevalier". 21.30 Muz. uit de Goneo- 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. «PU, «<!1«opcan Service. Ultz. voor Nederland. 22.00-22.30 Nws. Interv. met Peter Ustinov. (Op 224 m.). thans het volgende geantwoord: „De leve ringen aan zeeschepen van vreemde (Ne derlandse of andere) goederen, is niet in strijd met de douane-voorschriften. Zulke leveringen kunnen door onverschillig wie geschieden onder doorvoerregime indien de voorgeschreven formaliteiten worden vervuld. De minister van justitie heeft van zijn kant geantwoord, dat krachtens tussen België en Nederland gesloten overeen komsten. de Nederlanders op vertoon van hun identiteitskaart, vrije toegang tot België hebben. Wat hun verblijf op Bel gisch grondgebied betreft moeten de per sonen waarvan sprake is, dus geacht wor den in overeenstemming te handelen ten aanzien van det wetgeving op de vreem delingen. Dit neemt echter niet weg, dat een vreemdeling, ook al is zijn verblijf in het land niet in strijd met de voorschrif ten, door een bepaalde bedrijvigheid wettelijke of reglementaire bepalingen kan overtreden indien hij die activiteit zonder vergunning uitoefent. Dit laatste aspect van de vraag valt echter onder de bevoegdheid van de minister van econo mische zaken, aan wie de vraag is voor gelegd. Naar ons door de behandelende arts wordt medegedeeld is de ziekte van Eduard van Beinum niet van ernstige aard. Het is te verwachten dat de dirigent op 1 Maart zijn werkzaamheden zal kun nen hervatten. Over de aard der ziekte, ongeval of niet, kon men ons niet inlich ten. - vergalt Uw leven. Gij zult j verbaasd zijn over de snelle ==^en afdoende werking van het r beroemde huidgeneesmiddel digheid, of bij het beoogde vervoer al dan niet uitsluitend het plaatselijk of regionaal belang betrokken is. De artikelen, waarin deze bepalingen voorkomen, drukken dit echter zeer voorzichtig uit. Vervoer door Spoorivegen Een richtlijn in het algemeen gedeelte, waarin de zorg voor ontplooiing van het particulier initiatief naar voren komt, houdt nauw verband met de richtlijn waarin met de handhaving van de status quo t.a.v. aanvragen om uitbreiding van het thans door de N.S. of haar dochter ondernemingen verrichte vervoer aan andere dus particuliere ondernemin gen een voorkeur wordt toegekend. In deze twee richtlijnen is, naar de me ning van de minister, een duidelijk stand punt vastgesteld t.a.v. de vraag of en in hoeverre aan de N.V. dient te worden toe gestaan dat zij, hetzij zei', hetzij door mid del van haar dochterondernemingen, deel nemen aan het goederenvervoer over de weg of te water. Enerzijds acht de minister het niet ver antwoord in te grijpen in de wijze, waar op de N.S. hun bedrijf thans uitoefenen, anderzijds is hij van oordeel, dat het ver voer van goederen met vrachtauto's en binnenschepen in de eerste plaats een taak is voor de particuliere ondernemer. Het gaat hier om specifieke middenstands- bedrijven, bij welker bloei de tegenwoor dige maatschappij groot belang heeft. Een ander punt uit de richtlijnen en de wet, dat ongetwijfeld de bijzondere aan dacht van de commissie zal hebben, ts de samenwerking tussen de ondernemers. Bij dit' onderwerp staat de vrijwilligheid op de voorgrond, zodat er in de eerste plaats naar moet worden gestreefd, dat men kan aansluiten bij hetgeen hier door het bedrijfsleven zelf tot stand wordt ge bracht. De minister beval het bedrijfsleven aan te letten op de mogelijkheid van vrij willige samenwerking, daar deze een heil zame werking kan hebben. De voorzitter van de commissie, mr J. van Andel, beantwoordde de rede van de minister. Het stemde tot vreugde, zo zei hij, dat de cohimissie zal mogen rekenen op de steun van en de samenwerking met het directoraat-generaal van het verkeer en de rijksverkeersinspectie. De commissie zal gaarne alles doen wat nodig is om de beroepsvervoerder in zijn bedrijf niet te onthouden wat elke burger toekomt: de vrijheid te genieten, die niemand schade doet. Een van de belangrijkste doelstellin gen van haar werkzaamheid ziet de com missie in het bevorderen van een zodanig gebruik van de vervoermiddelen dat ande ren daarvan geen schade ondervinden. DE^AoÏtI VALDAMILD ste wapen. Een Engels tijdschrift heeft de eer ge had, het bericht te mogen publiceren. De redactie er van beweert, dat ze ook de eerste atoombomontploffing in Sovjet- Rusland heeft gemeld. Thans kan ze mededelen, dat het Krem lin in September bij het Baikal-meer de eerste proeven heeft laten nemen met een soort mist, die een ontzettende koude ver spreidt. Alles wat leeft, komt in die koude om: mensen, dieren planten. Tal van dieren waren nog op bijzon dere wijze tegen de koude beschermd. Ze over het koude wapen horen, vatten ze helemaal vuur en vlam! Rode sportlui en rode kunstenaars, ze kunnen doen wat ze willen, meneer Mo lotof mag in Berlijn beweren wat hij wil, wij trappen er niet in. Want we beginnen iets te bevroeden. Wedden, dat Molotof de koude golf, waaronder we nog steeds lijden, naar ons toe gezonden heeft? Als het Kremlin in het Westen een gun stig klimaat wil scheppen, zal het tjeh iets anders moeten doen dan sportlieden en kunstenaars te sturen en berichten werden echter^ later bevroren terugge- over koude wapens enz. te publiceren. vonden.Of is dit nu de echte koude oorlog? LEIDEN, Maandagavond Het oudste, uit de tiende eeuw dateren de monument van Leiden, „Den Burcht", in de grijze oudheid een versterking, waar om zo vele malen bittere gevechten zjjn geleverd, vormde Maandagavond de ach tergrond van een vreedzame strijd tussen vier candidatcn voor het wereldkampioen schap dammen. Aan het ene bord zat Edmondo Fanelll, die zo uit een Italiaans opera-orkest kon zijn weggelopen, maar in werkelijkheid de grondlegger is van het spel op het 100- ruitenbord in Italië. Als strijdmakker, mat zwart spelend, fungeerde Abel Cerse, die Zaterdagavond zoveel furore heeft ge maakt als sportieve tegenstander van Wim Huisman bij het bekende vlagincident. Aan ■de andere tafel hadden Wim Huisman (wit) en Andre Guignard plaatsgenomen. Om 5 uur was de seance begonnen voor deze tweede ronde, met tweemaal 2 dam spelers zittend en denkend, met twee maal 2 secondanten daarachter, zittend en de zetten noterend, met twee man voor het podium die de demonstratieborden bedien den en verder in de zaal enkele journalis ten, die niet minder ernstig de zetten- standen bestudeerden dan de spelers zelf, alsmedevier toeschouwers. Twee uur later, toen de partij Huisman- Guignard al in een vergevorderd midden spel stond, was de belangstelling aange groeid tot 20 toeschouwers, een aantal, dat weer een uur later tot op 50 man kon wor den geschat. Men vroeg zich vergeefs af, waarom Leiden, de stad waar Huisman woont, zo weinig belangstelling aan de dag legde voor dit belangrijke tornooi en zijn favoriet. Of is het aantal damliefhebbers in ons land niet zo groot als men ons wel eens heeft verteld? Huisman trok zich intussen van de koele omgeving niet veel aan en won zijn partij tegen Guignard op fraaie wijze. Hier volgt het verloop van zijn partij: Wit: W. Huisman; Zwart: A. Guignard I- 3228, 1823; 2. 2832, Huisman spreekt zich reeds uit voor de klassieke PartÜ- 212—18; 3. 43—38, 7—12; 4. 31—27, 17—21; 5. 37—31, 21—26; 6. 49—43, 26x37; 7. 42x31, 12—17; 8. 47—42, 2—7; 3. 41—37, 17—22; 10. 28x17, 11x22; 11 4641, 712; 12. 3126, Wit aanvaardt een randschijf, hetgeen in deze stand niet na delig is. 1222x31; 13. 36x27, 1—7; 14. 33—28, 20—24; 15. 34—30, 14—21; 18. 30—25. 10—14; 17. 39—33, 7—11; 18- 41—36, 12U; 19- 3731Het „kikker-zetje" zou hier een gelijke omruil geven. 19 24—29. Indien zwart eerst 23x32 slaat, volgt 38x27, 2722 en 2621 enz. met schijfwinst. 20. 33x24, Huisman neemt de com binatie, die mogelijk is en hem schijfwinst oplevert. 2020x29; 21. 27—22, 18x27' 22. 32x12, 8x17; 23. 28—22, 17x28; 24. 26—21, 16x27; 25. 31x24, 19x30; 26- 25x34. Wit heeft hiermede de schijf gewonnen. 26 13—18; 27. 44—39, 9—13; 28. 38—32, 4—9; 29. 39—33, 3—8. 30. 43—38, 8—12; 31 34—29, 23x34; 32 40x29, 12—17; 33 4540, 11—16, 34. 40—34, 16—21; 35. 34—30, 5—10. In deze zettenreeks groeperen beide spe lers hun stukken voor het eindspel, waar in Huisman een gunstiger positie inneemt met winstkansen. 36. 30—25, 6—11; 37. 50—45, 18—22; 33. 4540, Huisman zet een aanval op* die de zwakke r echtervleugel van de Zwitser bedreigt* 381520; 39. 40—34, Een sterke zet van Huisman, de aan- lu nu zeér dreigend. 3910—15; 40. 3430, Guignard gaf bij deze zet de strijd op. De stand op het bord was toen: Wit; Huisman: schijven op 25, 29, 30, 32 33, 35, 36, 38, 42 en 48 Zwart: Guignard: schijven op 9* 11 13 14, 15. 17. 20. 21 en 22. In deze stand waren 5 zwarte stukken buiten gevecht gesteld. Guignard kon deze aanval onmogelijk pareren. Op de linker vleugel had wit zijn stukken zodanig op gesteld, dat zwart ook daar geen succes kon behalen. *- De stelling was inderdaad hopeloos voor Guignard, want er dreigde 3328 enz. of 29—24 enz. en op zwart's 2227 kon ook volgen 30—24. Huisman, die beter had gespeeld dan in de le ronde tegen de Fransman Abel Verse, werd van alle zijden gelukgewenst met deze fraaie partij. FranelliVerse remise De partij tussen Fanelli (wit) en Verse (zwart) had een zeer levendig karakter, waarbij de stukken al spoedig volledig aan het spel deelnamen. Ver se nam een vooruitgeschoven positie in, welke in het middenspel door een grote omruil werd vereenvoudigd. Opnieuw ging de Fransman zich op het centrum nestelen en bezorgde de Italiaan een randschijf op veld 25. In de stand van 7 schijven om 7 had Verse zeker enig voordeel. De positie was toen: Wit: Fanelli, schijven op 25, 37. 38, 39, 40, 47 en 49. Zwart: Verse, schijven op 7, 9, 14, 18, 19, 23 en 28. Door een schijf te offeren forceerde Fanelli na de 64e zet remise. hetzelfde en toen de speaker een punten- zege voor Van Klaveren annonceerde, klet terde het applaus van enkele duizenden bewonderaars op de overwinnaar neer. Het moet de Rotterdammer beslist iets heb ben gedaan. Om deze hoofdpartij waren nog enkele andere ontmoetingen gegroepeerd. Piet van Klaveren, broer van Bep, nam het op tegen Allan Tanner, eveneens een kleur ling. Het werd na een weifelende start van de Nederlander een levendig gevecht vol attractieve slagenwisseling. De uitspraak onbeslist was bevredigend. Hein van der Zee had het moeilijk. Zijn tegenstander, de donkere Emboulé, bleek iets in zijn mars te hebben. Hij schuwde het gevecht tenminste niet. De Amster dammer slaagde er tenslotte in na enkele goede laatste ronden een kleine punten- overwinning te boeken. Klijssen, die zijn tweede wedstrijd als professional bokste ontmoette in de Belg Collaerts iemand, die hij gemakkelijk over troefde. Een onopzette" jke kopstoot van laatstgenoemde maakte echter In de vier de ronde een ontijdig einde aan het duel. Klijssen moest door een wenkbrauwbles sure de strijd op medisch advies staken. (Van onze sportcorrespondent). AMSTERDAM, Maandag. Bcp van Klaveren, het 46-jarige boks wonder, zo kan men hem gerust noemen, heeft in het uitverkochte Concertgebouw ook het boksminnende hoofdstedelijke pu bliek door zjjn fantastische pugilistischc prestaties tot groot enthousiasme gebracht. Na een onderbreking van vijf jaar zag men hem, nauwelijks veranderd, in Am sterdam terug. Men had voor Van Klave ren na Rotterdam, waar hij zijn come back tegen een Fransman had gevierd, een kleurling uit Brits Guyana uitgezocht. Een zekere Kit Pompcy, een stevig uitzien de jongen was op het contract ingegaan, maar hjj zal er na vanavond spijt van hebben gehad, want Van Klaveren Het niet met zich spotten. Ondanks het leeftijdsverschil van twin tig jaar bracht de Nederlander een tem po op, dat zijn tegenstander onmogelijk kon volgen. Van Klaveren maakte het ge vecht. Steeds draaide hij om zijn tegen stander heen, dan eens naar links en dan eens naar rechts. Schijnbewegingen volg den elkaar snel op, totdat hij een gat zag en dan was het meestal raak. Pompey, die een dreigende rechtse bezat, kreeg geen vat op de Rotterdammer. Hij kreeg geen kans zijn stoten af te vuren. En als hij in kwam dan dook Van Klaveren bliksems- vlug onder zijn uitschietende arm door. Het publiek kon zijn ogen niet geloven. Was daar een 46-jarige aan het werk. Tien ronden lang was het strijdbeeld vrijwel Ter voorbereiding van de wedstrijden tegen Rapid op 10 Maart te Wenen en tegen België B op 3 April in Den Haag, zal het Nederlandse B-elftal Woensdag middag 17 Febr. a.s. (aanvang 4 uur 15) op het Houtrust-terrein in Den Haag een oefenwedstrijd spelen tegen de F.C. Preussen Münster, uitkomende in de Oberliga West van de Duitse Voetbal bond. Deze ploeg staat momenteel op de vijf de plaats in de rangschikking, met vijf punten achterstand op de leider F.C. Köln. De bekendste spelers van het elftal zün de rechtsbinnen Gerritzen, die enkele malen in het Duitse elftal is uitgekomen, en de oud-doelman van Enschede Flip Gerberink. Het Nederlandse B-elftal is voor deze ontmoeting als volgt samengesteld; Doel: Mouw (Rapiditas); achter: Wiersma (Donar) en N.N.; midden: K. Smit (Volendam), Van der Hoek (Fevje- noord) en Van Schijndel (S.V.V.) aan voerder; voor: Van Ede (Sparta), Michels (Ajax). C. van der Gijp (Emma), Brooymans (R.A.C.) en Jack Heysters (Hermes D.V.S.). Reserves: S. de Rijk (M.O.C.), Cools (R.B.C.), Van Rooy (Eindhoven) en Louer (Noad). De linksback van de ploeg zal later worden aangewezen. Onder leiding van Klaas Schenk zijn da Nederlandse rijders Kees Broekman en Wim de Graaf Maandagmiddag per vlieg tuig naar Stockholm vertrokken. Gerard Maarse, die oorspronkelijk de 'reis zou meemaken, is verhinderd en in diens plaats is nu Wim de Graaff gegaan. Broekman en De Graaff zullen beiden deelnemen aan de jubileum-wedstrijden van de Zweedse Sehaatsenrijdersbond, welke op 16 en 17 Februari te Eskilstuna worden gehouden "°„riZ?,ntaa,!: 1 ?,la,atS N.-Brabant, 10 I slaapkamer (Eng.), 26 koor, 27 op de wijze oigan. der Vsr* Naties, U bloeiwijze, I2 I van, 28 overal, 31 telwoord, 33 nieuw (Lat.) herkauwer, 13 hetzelfde, 15 uiterste grens, 34 lokspijs, 36 Europeaan, 37 plaats in 16 mal, 18 meisjesnaam, 19 toe-eigenen, 20 vsaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa^ 39. Luister, mademoiselle. Ik zal u aan een ander incident herinneren. Er was een vertraging de dag dat we Stamboel zouden bereiken. U was erg geagiteerd, mademoiselle. U, zo kalm, zo beheerst. U verloor die kalmte. Ik wou mijn aansluiting niet mis sen. Dat zei u. Maar, mademoiselle, de Orient Express gaat van Stamboel iede re dag van de week. Zelfs al had u de aansluiting gemist, zou het maar een kwestie van vier en twintig uur vertra ging zijn geweest. Miss Debenham toonde voor de eerste keer tekenen van ongeduld. U schijnt niet te beseffen, dat er vrienden je aankomst in Londen kun nen verwachten, en dat één dag uitstel afspraken in de war stuurt en een hoop last veroorzaakt. Ah, is het dat? Wachten er vrien den op uw aankomst? U wilt ze geen last veroorzaken? Natuurlijk. En toch, het is eigenaardig,... Wat is eigenaardig? Nu hebben we weer vertraging. En dit keer een ernstiger vertraging, daar het niet mogelijk is een telegram naar uw kennissen te zenden of een interlo- cale Interlocale aansluiting? Telefone ren, bedoelt u? Mary Debenham glimlachte onwille keurig. Ja, zoals u zegt, het is verbazend vervelend geen woord door te kunnen krijgen, hetzij per telefoon of telegra fisch. -Dn toch, mademoiselle, nu is uw houding heel anders. U verraadt geen on geduld meer. U is kalm en filosofisch. Mary Debenham kleurde en beet zich op haar lippen. Ze had geen neiging meer tot glimlachen. Antwoordt u niet. mademoiselle? Neem me niet kwalijk. Ik wist niet, dat er iets te antwoorden viel. Uw veranderde houding, mademoi selle. Vindt u niet dat u nogal drukte maakt om niets, monsieur Poirot? Poirot spreidde zijn handen uit in een verontschuldigend gebaar. Dat is misschien een fout van ons, detectives. Wij verwachten dat iemands gedrag steeds consequent is. Wij reke nen niet met verandering van stemming. Mary Debenham gaf geen antwoord. Kent u kolonel Arbuthnot goed, mademoiselle? Hij meende, dat ze verlicht was door de verandering van onderwerp. Ik ontmoette hem voor het eerst op deze reis. Hebt u reden te vermoeden, dat hij Ratchett gekend heeft? Ze schudde beslist het hoofd. Ik ben zeker van niet. Waarom is u zeker? Door zijn spreken. En toch, mademoiselle, vonden we een pijpschoonmaker op de vloer van de coupé van de dode. En kolonel Ar buthnot is de enige man in de trein die een pijp rookt. Hij sloeg haar scherp gade, maar ze verried noch verbazing noch emotie en zei alleen: .°"zin' Het eenvoudig absurd. Kolo nel Arbuthnot is de laatste man ter wereld om betrokken te zijn bij een misdaad vooral een theadrale moord zoals deze. Het was zozeer, wat Poirot zelf dacht, dat hij op he.t punt was met haar in te stemmen. Inplaats daarvan zei hij: Ik moet u er aan herinneren, dat u kolonel Arbuthnot niet erg goed kent, ma demoiselle. Ze haalde haar schouders op. Ik ken het type goed genoeg. Hij zei heel zacht: Weigert u nog me de oetekenis te zeggen van de woorden: Als het achter ons ligt? Ze zei koel: ik heb niets meer te zeggen. Hij boog en verliet de coupé, de deur achter zich sluitend. Was dat wel verstandig, mon ami? vroeg monsieur Bouc. Je hebt haar op haar hoede gebracht en door haar de kolonel ook. Mon ami, als je een konijn wilt van* gen, zet je een fret in het hol en als het konijn er is, rènt het weg. Dat is alles wat ik gedaan heb. Ze gingen de coupé van Hildegarde Schmidt binnen. De vrouw stond gereed, haar gezicht eer* biedig maar onbewogen. Poirot overzag snel de inhoud van de kleine koffer op de bank. Toen wenkte hij de conducteur, de grote suitcase uit het net te halen. De sleutels? zei hij. Hij is niet op slot, monsieur. Poirot maakte de knippen los en sloeg het deksel open. Aha, zei hij en zich tot monsieur Bouc wendend: weet je nog, wat ik heb gezegd? Kijk hier eens even. Bovenop lag een haastig opgerolde bruine wagon-lit uniform. De onbewogenheid van de Duitse onder ging een plotselinge verandering, Hé riep ze. Die is niet van mij. Ik heb haar er niet in gelegd. Ik heb niet in de koffer gekeken sinds we Stamboel verlaten hebben. Heus, heus waar. Ze keek smekend van de een naar de ander. Poirot nam haar zacht bij de arm en kalmeerde haar. Neen, neen, het is goed. We geloven u Weest u maar kalm. Ik weet even zeker) dat u*dat uniform daar niet hebt verbor gen, als dat u een goede cuisinière is. U i s een goede cuisinière, niet waar? Verbaasd glimlachte de vrouw onwille keurig, l Ja werkelijk al mijn dames hebben dat gezegd. Ik Ze hield op, haar mond open, weer ang stig kijkend. Neen, neen. zei Poirot, ik verzeker u dat alles in orde is. Kijk, ik zal u zeggen, hoe alles gebeurd is. Die man de man die u zag in het wagon-lit-uniform komt uit de coupé van de dode. Hij botst tegen u aan. Dat is een wanbof voor hem Hij heeft gehoopt dat niemand hem zien zal.Wat nu gedaan? Hij moet zijn uniform kwijt. Het is nu geen beveiliging meer, maar een ge vaar geworden. Zijn blik ging naar monsieur Bouc en dr Constantme, die aandachtig luisterden. ,Daar de sneeuw, ziet u. De sneeuw die al zijn plannen in de war brengt. Waar kan hij die kleren verbergen? Alle coupé's va£ deZde,üeen' hij Passeert een, waar- zijn Dat moU'S?" iS' eT die leeg blÜkt te wie hif ii dl,e van de vrouw zijn, tegen Zn dUt\ !ngel0pen' Hij gliPt naar bin- suifJwJ - 1 uniform uit en propt ze in de ren Ik "V 4 nCt' Het kan enige W <3u- •ül voor het ontdekt wordt. kn toen? zei monsieur Bouc. Dat moeten we ontdekken, zei Poirot met een waarschuwende blik. Hij hield het jasje op. Een knoop de derde van onderen ontbrak. Poirot stak zijn hand in de zak en haalde er een con ducteurs-sleutel uit, voor het openen van de coupédeuren. Overijssel. Verticaal: 1 provincie, 2 slot, 3 wijs volgorde, 4 voorzetsel, 5 verfrissing, 6 b'ij- T Zi 2* io JZ TT a ir (wordt vervolgd) woord, 7 gewas, 8 telwoord, 9 pl. in Noord- Brabant, 14 maand, 15 meisjesnaam, 17 gewicht, 13 laatste nieuws (afk.), 20 voed sel, 21 rivier in Utrecht, 22 dat is (afk.), 23 onder andere, 24 oud (Eng.), 25 meisjes naam, 29 luwe zijde (Eng.), 30 soort 32 Europeaan, 34 maanstand, 35 met verlof (Lat.) Oplossing van gisteren Horizontaal: 1 lap, 4 del, 7 Atol 9 ergo 10 kales, 12 uniek, 13 pe, 14 ton, 16 el 17 nn, 19 ps, 20 ik, 21 do, 22 ss, 24 nu 26 o* ?7 i,"1?,' ?o Ia' 3inklier' 33 Psalm, 36 riet) 37 halt, 38 oer, 39 nes. Verticaal: 1 lak 2 atap, 3 Polen, 4 Drie», „eg,o' 8 l0k,9 en' 11 st- 12 un, 15 ok, 18 nis 19 pon, 22 stier, 23 el, 25 ulaan, et, 34 V 35MB °P' 30 aUe' 31 KR°' 32

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4