Minister v.d. Kieft: Financieel en economisch aspect gunstig Geen angst voor mogelijke bet de] pressie Prinses Josephine schenkt leven aan een dochter Hoge kosten levensonderhoud moeten omlaag Grote handicap: voorziening van arbeidskrachten Startschot nu voor Operatie U" Middenstanders opgepord JUSTITIE GRIJPT WEER IN r r Operatie Uitbouwen begon. Middenstand wakker gepord Rapport Nieuiv-Guinea Millioenen-ciifers Donderdag 18 Februari 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEH Ter liefde van God en de evennaaste Naar contact van man tot man Waarom juist nu Hoofclstedelijk tramdrama Deskundige constateert opnieuw remgebrek Wat dijkherstel op één eiland verslond Analyst WEERBERICHT De zee kan altijd meer Ontsporing :r Van man tot man Kapitaalgebrek j „Ko/n d)- in! NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Do weeTverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Vrijdagavond, luidt: Veel bewolking met plaatselijk. In hoofdzaak in het Westen van het land, enige sneeuw of regen. Zwakke tot, matige wind uit Zuidelijke richtingen. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi, maar vannacht en morgenochtend in het Noord-Oosten v«n het land weer licnte vorst. Vrijdag 19 Februari: Zon op 7.49 uur. onder 18.00 uur. Maan op 20.19 uur, onder 7 57 uur HERSTEL van sociale orde on grond van zedelijke beginselen (Advertentie) 's GRAVENHAGE, 17 Februari 19.74 Wat kon de minister-president voor nieuws vertellen 11a een debat, dal gisteren werd gehouden en dat zich grotendeels had bewogen rond de spanningen tussen de beide regeringspartijen, d.w.z. de kwestie Rommc- Burger? Daar kon de minister-president, die niet beide regeringspartijen te maken heeft, zich moeilijk mee bezig houden. Dat bij toch nog kans zag een uitgebreide rede te houden over allerlei zaken, kwam waarschijnlijk alleen, omdat hij uit reverentie voor de senatoren deze algemene beschou wingen niet kou laten stranden in niets. Hij vertelde dus, dat een stabiel beleid van bet grootste belang was en dal de situatie hier, tegenover het buitenland, gunstig afstak; 1953 was zelfs economisch een vruchtbaar jaar geweest. Ter ene zijde bad de Kamer zich tevreden betoond met dit beleid, maar aan de andere kant was liet spook van een komende depressie komen opdagen. Daarover sprak na hem vooral minister Van de Kieft, maar de minister-president zei wel iets1 over de prijsstijgingen. Het sprak volgens hem vanzelf, dal de loonsver hogingen zekere stijging van de prijzen tengevolge hadden; juist daarom moest men zo voorzichtig zijn met loonsverhogingen. Dr W. PREES Geen discriminatie Leer liever de huisvrouw 5% van het huishoudgeld doelmatiger te besteden, had de heer Louwes (VVD) 's morgens nog gezegd, dat is veel beter. Dr Drees be toogde dan, dat men niet, alle prijs verhogingen aan de loonsverhoging moest toeschrijven. De ^prijsverhogingen '1 van koffie, thee. cacao waren toe vallig samenge- vallen met deze I prijsverhogingen lit! dat waren st'j- 1 gingers- op de wereldmarkt, waartegenover men machteloos stond. Wat de hoge regeringsuitga ven betreft kwam hij opnieuw met het reeds ook in de Tweede Kamer al enige malen ge bruikte argument, dat men aan de ene kant de uitgaven omlaag wil zien gebracht en aan de andere kant bij de verschillende begrotingen van alles vraagt. Doet de regering dat dan niet, dan verneemt zij het verwijt van schrielheid. Ook de discriminatie der katholieken bij benoemingen, waarop de heer Krop man hem bad geattendeerd wees hij voorlopig van de hand. Men kon dat volgens hem niet zeggen van de positie van de katholieken in het algemeen, maar dat had de heer Kropman ook niet betoogd. Dr Drees vroeg méér voor beelden en riposteerde het voorbeeld van de subsidie voor de katholieken in de Voogdijraden met de opmerking, dat er na de oorlog tot a^n het optreden van dit kabinet steeds katholieke ministers van Justitie waren geweest. De heer Kropman kwam daar intussen hij de replieken op terug zeggende, dat men in katholieke kring drie jaren doende was geweest met een reorganisatie van de gezinsvoogden- Toen deze reorganisatie gereed was gekomen, heeft men verleden jaar September bij deze minister van Justitie de subsidie aangevraagd, maar daarop nooit meer iets gehoord. Overigens vertelde dr Drees nog, dat de verhouding Indonesië nu niet zo heel slecht was, dat Indonesië de overeen komsten zeer nauwkeurig in acht nam, maar dat het alleen met die arrestatie van Nederlanders aldaar wat moeilijk lag. De H C. in Djakarta had al het mogelijke gedaan, hij had aangedrongen op contact, op rechtskundige bijstand en snelle handeling. De rede van de heer Van de Kieft was Ij iets belangwekkender. Hü legde aan hel slot van zijn rede de verklaring af, dat dc productiviteit aan merkelijk gunstiger was, dal men het dieptepunt van de teruggang der investe ringen te boven was gekomen en dat het financieel en economische aspect gunstig was, zodat hij verwachtte, dat inzake de financiering van overheidsuitgaven geen angst voor inflatie behoefde te bestaan. Wat verdere belastingverlagingen be treft moest men eerst de uitwerking van deze belastingverlagingen afwachten. M°t deze verlagingen was voorlopig de grens van het mogelijke bereikt. Er waren dit in antwoord op de angst voor een mogelijke depressie geen tekenen, dig op een conjunctuuromslag zouden wijzen. Voor de verruiming van het handels verkeer, zo zeide de minister van Finan ciën, gebeurden er belangrijke dingen, zo als de verruiming van exportcredietm, waarbij hij wees op de lening van 100 millioen aan het I.M.F. ter bevordering van het exportverkeer. Een appreciatie van de gulden zou prijsstijging ten gevolge hebben en 'nkosten verzwaring tegenover de dollar. Deze zou 't evenwicht verstoren. In Zweden was deze appreciatie een zeld zame mislukking geworden- Hij deelde voorts mede dit in ver band met de roep om bezuinigingen dal hij voor wat zijn ministerie betreft opdracht had gegeven aan een efficiency- bureau voor een uitgebreid onderzoek, waarvan hij de resultaten aan zijn ambt genoten zou voorleggen. Voorts had hij aan de departementen verzocht hun wensen voor de komende drie jaren aan hem kenbaar te maken, teneinde zo- 1 doende een in zicht te kunnen krijgen in het verloop van de Rijksuitgaven tot 1957. Binnenkort zou er van het mi nisterie v. Bin nenlandse Za ken een circu laire uitgaan waarin een ver hoging zou wor den aangekon digd van 't uit- kerings-perecn- tage uit het ge- Minister v.d KIEFT .Geen angst. meentefonds van 116 tot 120. Des morgens had de heer Louwes (VVD) nog een rede gehouden naar aanleiding van zijn nota inzake de toestand van de dijken. Hij wees daarbij nog eens op 1e toestand van de dijken die volgens hem niet absoluut veilig waren. De zee kan altijd meer, zo <ei hij en er zijn dijken, waarvan niemand weet hoe de innerlijke constructie is. Hij drong aan op een ge centraliseerde afweer en een gecentrali seerde kostenverdeling. De dag verliep echtei niet zonder dat de partijpolitiek van de vorige dag weer ten tonele kwam. Aan het einde van de beschouwingen sprak des morgens ook nog de heer Cam- melbeek, het katholiek0 lid van de P.v d.A. in de Eerste Kamer, die natuurlijk be streed dat de K.V.P. een eenheidspartij voor de' katholieken zou zijn. Hij kwam met het argument, dat er na de bevrijding heel wat te doen was geweest in brochures en gesprekken over, wat we gemakshalve maar de doorbraak zullen noemen en met het argument, dat de K.V.P. toen pro- grampartij werd genoemd Hij propageerde het verbreken van het isolement en vond, dat het de taak van een politieke partij niet was antwoord te geven op de belang rijke vragen van het leven. Alsof de/s niet in de politiek herhaaldelijk naar voren springen. Als de heer Kropman meent, dat men buiten katholieke kring zo weinig begrijpt van de katholieke levens stijl, dan lag dat aan bet isolement. En mj had de onsmakelijkheid dit te zeggen'. Als men alle Sint Antoniussen en alle St Gerardussen Majella en alle Theresia's van Lisjeux en alle Aloysiussen van Gonzage uit- onze kerken zou halen, deze op de Dam in Amsterdam zou zetten en aan een communist zou laten zien, dan zou het geen wonder zijn, dat deze een dialectische materialist zou willen blijven. Daarover kreeg hij het aan de stok met de heer Kropman, die hem erop attent maakte, dat het toch van weinig eerbied getuigde, dat men feilen en fouten van het volksdeel, waartoe men zelf behoort op een plaats als deze ging etaleren. Mr Kropman noemde dit dan ook een ont sporing. Overigens zej hij ten aanzien van het lidmaatschap van de heer Cammel- beek van de P. v d a., dat het alleen maar de vraag was of het herstel van de sociale orde door de toepassing van de geestelijke en zedelijke beginselen met dat lidmaatschap was gediend. Als de heer Cammelbeek dit deed, moest hij toch hopen, dat duizenden hem zouden volgen en dat juist verzwakt het streven naar het behoud van de sociaal-maatschappelijke orde volgens de zedelijke beginselen der- katholieken. Wat de na-oorlogse tijd betreft, zo zei mr Kropman, weet de heer Cammelbeek, dat er toen nogal wat verwarring heerste op politiek terrein en dat argument wees hij dus van de hand. De heer In 't Veld kwam nog eens ver tellen, dat het in de politiek niet aankwam op filosoferen maar op handelen. Maar dan op doelbewust handelen, zei de heer Kropman later, en dal doel wordt bij ons aangewezen door de geestelijke en zede lijke beginselen- Als de heer In 't Veld wees op Spanje en Italië, waar zoveer armoede zou heersen, dan wees de heer- Kropman op Zweden, waar de socialisten aan de macht waren en \4aar zedelijke mistoestanden heersten, die ten hemel om wraak riepen. Overigens -zeide cle heer In 't Veld, dat hij het diep zou betreuren, indien er een einde zou komen aan de. samenwerking tussen de KVP en de P. v. d. A-; dit zou de politieke en sociale spanningen slechts doen toenemen en daaraan was nu aller minst behoefte. Hiermee en met nog een kort antwoord van de beide ministers liep het geval laai in de avond af. De volgende week zal de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting worden behandeld en in de eerste week van Maart de begroting van Binnenlandse Zaken en Financiën. F. S. De Franse minister van I inanciën. Edgai Faure, heeft met Abbe Pierre die tijdens de laatste koudegolf n kruistocht voor de daklozen is be gonnen, de regelingen besproken voo: een binnenkort uit te schrijven openbare lening zonder rente voor de bouw van noodwoningen Ban- ken en andere ondernemingen, die met het uitschrijven van deze lening worden belast, zullen geen kosten berekenen, zodai het gehele bedrag ten goede van het gestelde doel kan komen. Abbé Pierre staat met zijn persoonlijk aanzien borg voor deze lening, waarvoor geen bepaald be drag is aangegeven en die de eerste lening ter liefde van God en de evennaaste" seder de Middeleeuwen zal zijn. Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Erfgroothertogin Josepliine-Cliarlotte heelt Woensdagavond te 19 li. 17 o|> het kasteel van Betzdorf liet leven geschonken aan een dochter, die de namen zal ontvangen van Maria Astrid. Moeder en kind verkeren <n uitstekende gezondheid. Het bericht van de ge boorte werd in België en Luxemburg met veel blijd schap ontvangen. Radio Luxemburg heeft 't nieuws verschillende malen omge roepen in een extra-uitzen ding, telkens voorafgegaan door het Luxemburgse volks lied. kanon-salvo's en klok gelui. De omroeper zeide Mevrouw de erfgroother togin heeft 't leven geschon ken aan een dochter. God zij dank, moeder en kind zijn welvarend. Laten wij de Goddelijke Voorzienigheid danken". Een en twintig kanonscho ten hebben Woensdagavond te 20 uur 20 de Luxembur gers 't heuglijke nieuws ge bracht- De jonge moeder werd bij gestaan door een dokter uit Luxemburg en de oudste der Luxemburgse vroedvrouwen. De doopplechtigheid zal Za terdag in de kapel van Betz dorf plaats hebben, in aan wezigheid van de twee ko ninklijke families. De plech tigheid zal verricht worden door mgr Lommei, wij-bis schop van Luxemburg. De peettante zal zijn H. K. H. hertogin Char lotte van Luxemburg en peter koning Leopold 111 van België. Ter gelegenheid van de blijde gebeur tenis aan het groot-hertogelijke hof, heb- /- M 4z ben de Luxemburgse padvinders aan hun hoofdman, erfgroothertog Jean, en erf groothertogin Josephine-Charlotte, een prachtige wieg in gesneden eikenhout in oude stijl geschonken. De beide zijden van de wieg hebben de vorm van een lelie met daarboven een kroon en het monogram J. J. J. (Van onze Haagse redactie) Dc ontsluiting van Nieuw-Guiuea dient geleidelijk te geschieden, zo heeft gouverneur Van Baal onlangs als zijn mening te kennen .gegeven. Aanpa in het groot hij de openlegging van de bekende en vermoede economische rijkdommen in dit wilde land zal op niets uitlopen. Eerst moeten de basisfaciliteiten geschapen worden. En de aandachtige lezer van het rappoit. dal is uitgebracht door de* parlementaire missie, welke vorig jaar op verkenning is geweest in dit lang vergeten gebiedsdeel, zal alras lot de eonelusie komen, dat op dit stuk nog zeer veel gedaan moet worden. Daar is allereerst het vraagstuk van goed en goedkoop voedsel. Nieuw-Guinea- kenners zijn er van overtuigd, dat het land de potentie heeft hierin voor een zeer groot deel zelf te voorzien. Het komt ons daarom voor, dat niet snel genoeg begonnen kan worden met net scheppen van de voorwaarden, waar net modern landbouwbedrijf niet buiten Kan. Bodemonderzoek en conservering, des kundige voorlichting aan landbouwers, bestrijding van Plante"zie^enwterkun" gen en een goed werkende weeiKun dige dienst zijn eerste vereisten. Legio zijn de klachten van landbouwers over de geringe steun, die zij ondei vinden Zij moeten daardoor risico s - zowel voortvloeiend uit de oogstresultaten zelf tie van een rechtspositie is, welke in redelijke verhouding staat tot de hoge eisen, die aan de arbeid in Nieuw - Guinea worden gesteld is er behoefte aan vaklieden en geschoolde boeren. Deze categorieën werkers zullen gemakkelij ker geïnteresseerd kunnen worden naar mate de overheid er in slaagt de facili teiten te scheppen, welke voor de ont plooiing van de ondernemersfunctie in de moderne maatschappij als normaal worden gezien. De inschakeling van Papoea s in het arbeidsproces buiten de dorpsgemeen schappen schijnt op velerlei moeilijk heden te stuiten, niet in het minst van sociologische en ethnologische aard. Zon der dat wij dit in twijfel trekken lijkt het als uit hun onbekendheid met de ver- ons toch goed de aandacht te vestigen houdingen op dc wereldmarkt lopen, - welke hun kapitaalkracht vene te boven (Van onze verslaggever) De belangrijkste actie, ooit gevoerd in onze bond, waarbij bet gaat om ons gezin, onze zaken en bedrijven, onze organisatie en ons zelf, is (be, welke de volgende maand zal starten: Operatie U. Dc ongeorganiseerde middenstanders moeten we gaan bewegen de banden-in-de-zak-politiek, bun rol van critiek en van hun lijdzaam toezien af te leggen. Aldus onge veer de beer J. Bakker, directeur van liet Bondsbureau in een geestdriftige rede, welke bij Dinsdagmiddag hield te Haarlem voor de bestuurders van de Noordhollandse afdelingen van de Kath. Middenstandsbond in bet bis dom Haarlem en vanmiddag te Rotterdam voor die van de Zuidhollandse en Zeeuwse afdelingen. Waarom juist nü? Om'dat, aldus spre ker, de middenstand op het ogenblik in het brandpunt van de belangstelling Van een moedgevende opkomst op de- staat. De stands- en vakorganisatie heeft ze beide spoedbijeenkomsten gewaagde de diocesane voorzitter, de heer F. C. de Hosson, toen hü de vergadering opende, Maar direct daarop toverde hij enige cijfers te voorschijn, die deze Operatie alleszins rechtvaardigen: van de 280.000 middenstanders zijn er 110.000 georgani seerd, van wie 50.000 in katholiek ver band. Van de resterende 170.000 ongeor ganiseerden zün er 70.000 katholiek. Om deze 70.000 middenstanders nu te overtuigen van het belang van hun lid maatschap, juist in déze tijd, daarvoor deed de heer Bakker zijn hartstochtelijk beroep op de reeds georganiseerden, die in de week van 14 tot 21 Maart op huis bezoek gaan bij hun collega's om te trachten hen in persoonlijk contact lid t-s mvftkon van de bond. bovendien bewezen men denke b.v. aan de jongste belastingverlaging dat zij iets te bieden heeft. Ook de ommekeer in het economische en fiscale beleid ten opzichte van het middenstandsbe-drijfs- ieven verantwoordt in het bijzonder het voeren van deze actie op dit ogenblik. Het particuliere initiatief is nu ook weer gaan meetellen: de tegenwind om. van de zijde der regering is niet alleen gaan liggen, maar een gunstige wind spant zelfs de zeilen vóóruit. Dez'e geboden kansen moeten daarom nü worden aan gegrepen. Er heeft een ommekeer plaats in het algemene beleid ten aanzien van de mid denstand en daarvan getuigt de nota van staatssecretaris Veldkamp. Deze moet worden gezien als het uitgangspunt voor genoemd beleid. Zij brengt naar voren, "at de middenstanders voor hun eigen belangen moeten opkomen en dit niet •noeten overlaten aan de overheid.. Wij ilrlfiT' i'° waarschuwde spreker zeer na- ntt. niet toestaan, dat men regeert l/„m(n ponder ons. Willen wij dit voor- dan hébben611 ons zcIf kunnen zijn, nndiü- o-u i i Wl' cen hechte organisatie J* '"1 katholieke midden- standers verenig-d. de'^SeliJke s^etut. "üt op richting van de publiekrechtelijke be drijfsorganisaties zijn er een bewijs van. Maar de vrije stands- en vakorganisaties moeten de rollen hierin uitmaken En om dit bereiken is een uitbouw nodig van de georganiseerde middenstand, voor ons in het bijzonder van de katholieke georga niseerde middenstand. De problemen in de middenstand immers zijn niet los te maken van levensbeschouwingg, j.c. de katholieke. Ten aanzien van het sociale aspect van de nota merkte de heer Bakker nog op, dat er al veel is bereikt, doch, dat er nog vele punten op het programma staan, zo als de ouderdomsvoorziening, een defini tieve kinderbijslag en een regeling van de ziekteverzekering. Ondanks het feit, dat er onder de mid denstanders een tekort aan organisatie besef en economische samenwerking heerst, is het urgentieplan 1947 toch prae- tisch verwezenlijkt. Om dat tekort nu uit de weg te ruimen gaan de middentan- ders de volgende maand bij hun collega's eens praten. Wat de arbeiders kunnen, dat kunnen wij ook, riep de heer Bakker uit. Zij danken immers hun machtige or ganisatie aan het huisbezoek, aan het persoonlijke contact van man tot. man. Gisteren reikte staatssecretaris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moor man, in liet ministerie van Marine te Den Haag postliuum toegekende onder scheidingen uit. Mevr. W. H. Jarman- Ferwcrda neemt voor wijlen haar man, It. ter Zee le kl. L. J. Jarman, dc „Bronzen Leeuw" in ontvangst, toege kend wegens het onderscheiden als com mandant van H.M. onderzeeboot K. 16 bij het op 24 December 191/1 tot zinken brengen van een Japanse torpedoboot- jager. Op 25 December 191/1 ging H.M. K. 16 door vijandelijk optreden met de gehele bemanning ten onder. gaan. Nauw hiermee verbonden zijn de hoge kosten van levensonderhoud, die in geen verhouding staan tot lonen en SHlsrissen Een algemene loonsverho ging houdt echter ernstig gevaar in dat een inflatiespiraal op gang wordt gebracht. Ergo moet de oplossing aan de prijzenkant gezocht worden en wei door verhoging van eigen productie en rationalisatie van voortbrengings- en distributie-apparaat. De ontsluiting van het nog nauwelijks bekende bin nenland moet geschieden van goed ontwikkelde steunpunten uit. Daarvoor is naast streekplannen een gezonde en stabiele economische basis onontbeer lijk. Uit het reisverslag van de parlemen taire missie komt duidelijk naar voren, dat de voorziening met arbeidskrach ten een grote handicap is. Behalve aan gespecialiseerde ambtenaren wier aan werving in de eerste plaats een kwes- op hetgeen hierover in Australische kranten wordt gezegd. Mag men deze geloven, dan wordt dit probleem in het Nederlandse deel van Nieuw-Guinea niet altijd juist aangepakt. In het Australiscn gedeelte zou dit vraagstuk daarom veel minder spelen. Zelfs zou men daar in staat zijn Papoea's voor het verrichten van arbeid in loondienst ujt het Nederlandse deel aan te werven. Waarbij dan aan Nederland de raad wordt gegeven het ook eens op de Australische manier te proberen. gevecht op leven en dood voeren. De geldsanering in 1950 heeft de meesten niet alleen van hun financiële reser ves beroofd, maar had zelfs soms ge deeltelijke liquidatie van het met grote moeite opgebouwde bedrijf tot gevolg. Een slechte voorlichting omtrent de te nemen op zich zelf noodzakelijke maatregelen is hieraan niet vreemd. Evenmin als het feit, dat de gesaneerde gulden tot nu toe nog geen daling van het prijspeil tengevolge heeft gehad. Het komt ons voor, dat een weg moet worden gevonden om deze onder nemers financieel vaster in het zadel te helpen. Het heeft ons overigens sterk ver wonderd dat wat de belastingen betreft alleen inkomens van minder dan 300, per jaar vrijdom genieten. Dat komt toch wel heel erg laag voor als men aanmerking neemt, dat in Nederlano waar bovendien het prijspeil veel lager ligt zelfs in de „strafklasse" der vrij gezellen geen inkomstenbelasting betaald behoeft te worden bij een jaarinkomen tot circa 1500,Ook de afschaffing van belastingvrijdom in de eerste drie of vijf jaren, wanneer men als kolonist een bedrijf gaat opzetten, lijkt ons niet be vorderlijk om de vestiging van deze lie den, waarom men verlegen zit, te stimu leren. Al lezende in het rapport van de par lementaire missie ontmoet men n.og wel meer punten, die de vraag doen rijzen, of het niet wenselijk is ter wille van de economische ontwikkeling van Nieuw- Guinea het beleid te herzien. Wij volstaan hier met enige o.i. meest essentiële kwesties aan te duiden. Vast staat in ieder geval, dat het bezoek van de parlementaire missie ook met het oog op de economische toekomst van Nieuw- Guinea van groot gewicht kan zijn. Dat zal afhangen van de consequenties, die regering en Sta ten-Generaal straks uit haar rapport zullen durven trekken. Een andere zwakke plek in Nieuw- Guinea's economisch bestel is het ka pitaalgebrek. Blijkens de onderzoekin gen van de parlementaire missie mqe- len de kleine ondernemers hier zeer zeker de ruggegraat van het econo misch leven hiertegen vaak een Opnieuw heeft de Justitie genteend te moeten ingrijpen in het hoofdstedelijke tramdrama. Óp verzoek van de Amster damse rechtercommissaris, mr C. H. Stradmeyer, heeft ir F. Bruinins van de Rotterdamse Electrische Tram thans voor de tweede ntaal een tramwagen onder zocht welke bij cen zij het onbelang- rijk ongeluk betrokken was. De Rot terdamse deskundige komt in zijn rap port, dat vandaag samen met de andere stukken van het dossier over deze zaak, aan de officier van Justitie, mr Den Hol lander, is overhandigd, tot de conclusie, dat de reminstallatie niet voor de volle 100 procent in orde is, hoewel hij echter ook niet de mogelijkheid uitsluit, dat het ongeluk veroorzaakt zou kunnen zijn door al te abrupt remmen van de wagenbestuurder. Indien tot vervolging zal worden overgegaan is het de taak van de rechtbank te beslissen waar de schuld ligt. Het betreft hier het ongeluk, dat plaats vond op 28 Januari 1.1. toen in de P. C. Hooftstraat een wagen van lijn 2 tegen een vrachtwagen botste. Persoonlijke on gelukkig deden zich niet voor, maar wel werd er materiële schade aangericht Het is gebleken, dat de bestuurder wel rem de. maar dat de wagen doorgleed. De politie nam de tram in beslag en dc justi tie liet haar onderzoeken met het boven genoemd resultaat. Intussen is al weer een tram in beslag genomen, de zesde in successie. Ditmaal is het een tram welke gistermiddag be trokken was bij een kleine aanrijding op het Kleine Gartmanplantsocn. Het ongeluk gebeurde juist voor het kantongerechtsgebouw. De ambtenaar van het O. M. zat voor het raam en was zo getuige van de botsing tussen deze tramwagen van lijn 7 en een personen auto. Hij liet ogenhlikkelijk de tram door dc politie van het bureau Leidse Plein in beslag nemen, Voor het herstel van de dijken en -Ie sluiting van de stroomgaten op Schouwen- Duivcland, dat thans zijn voltooiing na dert, zifn enorme hoeveelheden materiaal gebruikt, waarvan de omvang slechts In cijfers van honderdduizenden en inillioe- ncu kan worden uitgedrukt. 7,o waren nodig 12.5 millioen kubieke meter zand. 2,1 millioen kubieke meter klei en 620-000 ton sto^tsleen. Vorder ge bruikte men 3,1 millioen zakken zand, waarvan een groot deel werd verwerkt in de z.g. Rampaartse dijk. Voor de zeer omvangrijke zinkwerken, o.m bij Schelp- hoek en Ouwerkerk, werden 5.1 millioen bossen rijshout gekapt, vervoerd en in rijshoutconstructies verwerkt. In totaal werd een oppervlakte van 65 ha. aan zinkwerk gemaakt. Voor de dichting van de stroomgaten bü Zierikzeei Stevensluis, Schelphoek en Ouwerkerk waren 406 kleine eenheidscais sons en 5 phoenix-caissons nodig. Een reu- zencaisson ligt thans nog in de vluchtha- ven van Bruiniss-c in reserve, terwijl er tijdens het vervoer van Engeland naar Schouwcn-Duiveland één is verloren ge gaan. A, kom d'r gerust in! Uw hoed be hoeft U niet eens af te zetten. Ga zitten, als er tenminste plaats is. doe de deur dicht, maardoe net alsof U thuis bent.' Dusniet de schuif deuren met Uw voeten dicht duwen. Waar wij het over hebben? Wel over de trein. Kr zijn van die mooie N.S.- wagens met een ruim midden-balcon. waarop gemakkelijke k lap-bankjes noden om neer te strijken. Doch als de conducteur niet gauw komt om te sluiten, doen ..gedienstige" reizigers dat vaak. O.i. niets op tegen. Kan zijn nut hebben om wat „Lebensraumte behouden Geheel het reizend publiek in één wagen is trouwens niet nodig! Echter vinden wij het minder dien stig. wanneer een zittende „heer" om te kunnen blijven zitten, zijn schoen zet tegen het handvat van de deur en aldus dc sluiting tot stand brengt. Kijk. dat doet men thuis zeker niet. De heren zou wel anders geleerd worden. Wellicht doet men het ondoordacht; feit is zeker, dat het verre van fris is, als de ene reiziger met een vaak be- modderde schoen een deurknop ..be roert", welke straks een andere, dame of heer. met de hand moet aanvatten om de deuren te openen bij het uit stappen. Wij voor ons zijn uit eigen belang zeer beleefd en laten anderen voor gaan. Want met de hoed in de hand. komt men door het gehele landmet schone handen!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1