De kwestie van het watergeld OUDE TIJD LAATSTE BERK IHTEN Moet VEEMARKT verplaatst? Er zal water gespaard moeten worden Prof. ir J. L. Klein over water voorziening Het nut van Aanvullingsfondsen Pirandello bij de Rotterdamse Comedie Nieuws uit STAD EN OMTREK De uiteenzetting van het Comité en een nadere verklaring van B. en W. FERME MARSEN BIJ POLITIE JAARCONCEPT Uit clie goede VLAARDINGSE STADSBUS TOT VERDWIJNEN GEDOEMD? Toneelclub bracht griezel-comedie Paul Hindemith naar ons land Kamer van Koophandel: NEEN Oud-opzichter De Hoog: Ja Koning Boudewijn nog niet naar Nederland Regen teistert Z.-Italië Verklaring der Vier aangekondigd Het verleden van een vrouw" Matig spel in DONDERDAG 18 FEBRUARI 1954 5 PAGINA 2 Verklaring van de Wethouder Adres aan de Raad ZIJ BRAKEN DE STRAAT OPEN SCHOORSTEENBRANDJE CARNAVALSBAL S. O. O. BURGERLIJKE STAND VIERSPELENKAMP BREDERODE DE GRIFFIOEN 50 JAAR R. K. GRAFISCHE BOND AGENDA II\ ROTTERDAM Voor zijn Rotterdams Toneel ANTON RUYS TREKT NIEUWE KRACHTEN AAN Twee concerten onder zijn leiding voor de radio MISSIONARISSEN EN ZUSTERS DOOR VIETMINïl ONTVOERD BINDENDE PRIJZEN VOOR RIJWIELREPARATIES EXAMENS CARNAVALSPRET WREED VERSTOORD Berenvacht vatte vlam NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MEN HANDELE MET SPOED VERVUILING VAN HET WATER Waterlozing W atervoorziening kan précair worden De uiteenzetting, ons door liet Comité tegen de nieuwe regeling van de watergeldinning toegezonden, waarvan wij gisteren reeds in liet kort mel ding maakten, luidt in haar geheel als volgt: Toen op 24 November 1953 de gemeenteraad van Schiedam het besluit nam, om de inning van de kosten van liet waterverbruik niet meer bij de huiseigenaren maar bij de verbruikers te doen plaats hebben, zal men niet bevroed hebben, dat deze nieuwe regeling zoveel ontstemming bij de bevol king teweeg zou brengen. Want gebleken is, in die buurten, waar voor bet eerst de kwitantie voor bet waterverbruik tegelijk werd aangeboden met de kwitantie voor bet electra-verbruik, dat voor bet water bedragen vari ërende van f 2.50 tot f 5.50 betaald moeten worden. Dat is per jaar 20 tol 44 gulden. Zoals bekend, werden de kosten van het waterverbruik voorheen bij de huur aan de huiseigenaar betaald. Dat kwam in het algemeen neer op 29 cent per week, of ca j 1.25 per maand, dus 15 per jaar. Zie j hier het grote verschil. Bij het betreffende raadsbesluit werd i ook bepaald, dat in het begin van het vol- j gend jaar een verrekening tussen de ge- j meente en de waterverbruikers zal plaats j vinden. Wij zijn er van overtuigd namens het grootste deel van de inwoners van Schie dam te spreken door te zeggen, dat, indien geen betere regeling uitgewerkt kan wor den, de oude regeling gehandhaafd moet blijven. Aldus de uiteenzetting van het Comité. tS„,„ j. i Wethouder mr M. J. M. v. Kinderen volkingVan Schiedam op onov^kom'eUJke" I over:de inning varihet.watergeld de bezwaren, •In de eerste plaats het bezwaar, dat de bewoners meer moeten betalen, dan zij in werkelijkheid aan water verbruiken. De volgende verklaring afgelegd: „De watei geiden, die over de maand Januari aan de burgerij zijn gepresenteerd, zijn gebaseerd op het verbruik (inclusief oververbruik) bewoners geven de gemeente een voor-'0ver het afgelopen jaar. Deze bedragen schot, dat dan aan het begin van het vol-lagen veelal hoger dan de norm van J 2,5U gend jaar verrekend zal worden. per termijn per gezin, zoals in het vorig Zijn de gezinnen echter tegenwoordig zojaar genomen raadsbesluit is vastgelegd, kapitaalkrachtig, dat zij aan de overheid i Gezien de bezwaren, die er voor de ver- voorschotten kunnen verstrekken? Neen, de hoge bedragen, die thans periodiek voor het water betaald moeten worden, schep pen in de meeste gezinnen extra moeilijk heden. Temeer omdat de kwitantie voor het water gelijk met die van het gas- en electriciteitsbedrijf wordt aangeboden. De gqmeente veroorzaakte daardoor extra financiële moeilijkheden in zeer vele ge zinnen. Ook dö verrekening in het begin van het volgend jaar stuit op bezwaren. Zoals bekend, zijn in vele gevallen twee of drie gezinnen op één meter voor het water aangewezen. Vanzelfsprekend verbruikt 't ene gezin meer water dan het andere ge zin. De grootte van het gezin speelt hierbij ook een rol. Toch wil de gemeente deze gezinnen over één kam scheren. Alle aan geslotenen op één en dezelfde meter moe ten hetzelfde bedrag betalen. Dat is zeer onrechtvaardig uitgedacht. In het NieuwrSticht zijn zelfs 99 gezin nen op één watermeter aangesloten. Of schoon hun verbruik verschillend zal zijn, moeten zij toch hetzelfde bedrag betalen. De gemeente zal dus niet in staat zijn, in het begin van het volgend jaar een juiste verrekening door te voeren. Doordat nu de hoge bedragen voor waterverbruik acht keer per jaar betaald moeten worden, zullen vele bewoners op water gaan bezuinigen. Hierdoor ontstaat een groot gevaar voor de hygiëne in onze stad. In de practijk blijkt dus, dat de nieuwe regeling geen enkel voordeel biedt, maar voor de bevolking van Schiedam vele na delen. Het komt ons voor, dat vele raads leden, indien zij de consequenties van het raadsbesluit hadden overzien, daarvoor niet hun stem zouden hebben gegeven. Het raadsbesluit werd echter met één stem tegen aangenomen. Wij geloven, dat de raadsleden die voor stemden, gehoord de bezwaren van de be volking thans wel geneigd zullen zijn om het betreffende raadsbesluit ongedaan te maken. Hiernaar streeft ons comité. Wij hebben ons tot de bevolking gericht om een adres te onderschrijven, dat aan de Kroon zal worden voorgelegd met 't verzoek het be treffende raadsbesluit te vernietigen. Han gende de uitspraak van de Kroon zullen wij de gemeenteraad van Schiedam ver zoeken de uitvoering van het raadsbesluit op te schorten. bruikers aan doze regeling kan kleven heeft 't college van B. en W. zich beraden en bepaald, dat voor de volgende termijnen de norm van 2'50 wordt, gehandhaafd. De kwitantie, die over Februari wordt gepre senteerd zal f 2.50 bedragen, minus het. eventueel boven dit bedrag betaalde in Januari. In totaal wordt acht maal per iaar een kwitantie aangeboden. Rekening dient er mee te worden gehouden, dat er talloze gebruikers zullen zijn, die wellicht geen terugbetaling aan het eind van dit. iaar zullen ontvangen, omdat voor een totaal bedrag van acht maal 2.50 is f 20 circa 75 tot 80 kubieke meter water, nl. 60 m3 vastrecht plus klein oververbruik per iaar mag worden gebruikt. Rekeningen voor eventueel oververbruik zullen aan het einde van het iaar of in de loop van 1954 worden aangeboden. De Raad van Overleg, het overkoeoe'end orgaan, waarbij zlin aangesloten de K.A.B., het N'.V.V, en Christelijke Bestunrdere- bond. zat een adres aan de Gemeenteraad richten, waarin onder meer zal worden gevraagd om de kwitanties van het water geld uit te breiden van 8 op 12. Gisteren bemerkte een agent van politie dat een viertal jongens van 8 tot 11 jaar bezig was de bestrating aan de Lange Haven open te breken en de stenen in het water te gooien. Zij hadden dit reeds met een tweetal vierkante meter gedaan. De agent heeft hen bij de kraag gepakt en naar school gebracht. Zij zullen er uiter aard nog wel meer over horen. De brandweer heeft gisteren met de rager een schoorsteenbrand geblust ten huize van P. G. B. aan het Broersveld. Zondagavond a s. te 8 uur geeft de dans school S.O.O. in de grote zaal van Musis Sacrum een Carnavalsbal. GEBOREN: Diana, d. van N. Bosman en G. J. den Ouden; Jacobus J., z. van C- M. Hersbach en W. G. Mackay; Cornelis J., z. van C. J. van Dullemen en W. Plooij: Leendert N., z. van L. N. van Rij en ,T Klok; Anita M„ d. van Th. M- Elderhorst en C. C. Kosten; Johanna E., d. van J. A. P. Dries en H. Bellaars; Cornelis P. A„ v. van J. H. Hersbach en J. S. Th. van Ge'-ven. OVERLEDEN: E. M. Roeling, 65 j„ vr. van W. J. Roijers. LUtslagen van Woensdag: P. v d. Water 2 150 39 14 3 3.84 83 24 18 0 3.88 27 27 4 0 1.00 19 46 3 0 0.413 M. Vogel 3 145 39 27 0 3.71 100 24 14 2 4.16 30 27 5 2 1.111 20 46 4 2 0.434 A. v. d. Maarel 5 138 15 35 0 9.20 150 18 35 2 8 33 30 20 5 2 1.50 16 43 2 0 0.372 W. Barvoets 5 250 15 79 2 .6.16 154 18 29 0 8.55 20 8 0 0 000 20 43 4 2 0.165 De uitvoering van het R.K. Toneelgezel schap „Brederode" zal niet Zondag a.s., doch Zondag 28 Februari plaats vinden. J.l. Zaterdag (is 27 October 1894) werd het 50-jarig bestaan der bierbrouwerij „De Griffioen", van de firma J. M. van der Schalk Co. alhier, op eigenaardige wijze herdacht. De tegenwoordige firmanten wenschten bij de herdenking van dit heug lijk feit alle uiterlijk vertoon vermeden te zien, maar stelden desniettemin hunne werklieden op loyale wijze in staat feest te vieren. Zaterdagavond, den vooravond van den dag, waarop de vroegere firmant, de heer J. M. van der Schalk, het initiatief nam de kleine brouwerij „De Griffioen" (waar toen meer azijn dan bier werd ge maakt), van den heer Knock aan te koopen, werd aan alle (40) werklieden der brouwerij, van den brouwmeester tot den minsten jongen, een bedrag van 25 als feestgave uitgereikt. De boekhouder, de- heer T. Penning, hield bij de uitreiking van deze feestgave een korte toespraak, waarin hij het heug lijk feit van den dag in herinnering bracht en er op wees, dat alleen de voortdurende uitbreiding der brouwerij reeds aanleiding genoeg tot dankbare herdenking gaf. Aan een hartelijk woord van hulde voor den hoogbejaarden oprichter der brouwerij, die deze herdenking met zijne tegenwoordig- hei dvereerde, verbond hij den wensch, dat de heer J. M. van der Schalk nog vele jaren van den bloei der „Griffioen" zou getuige zijn. De werklieden toonden op de meest geestdriftige wijze, dat zij met het door den heer Penning gesprokene ten volle instemden. De knecht W, van der Most was voorzeker aller tolk. toen hij in eenige welgekozen bewoordingen wees op de ge lukkige verhouding, die hier tusschen den werkman en den werkgever bestaat; en aan de goede zorgen van de patroons, die hunne werklieden in tijd van ziekte het volle loon uitkeeren en na hunnen dood nog voor de weduwe zorgen, welverdiende hulde bracht. In vroolijke, opgewekte stemming verlieten de werklieden de brouwerij, de meesten voorzeker- met het goede voornemen, ook hunne huisgenooten met de ongedachte verrassing hun door den patroon bereid, een blijden avond te bezorgen. (Nieuwe Schiedamsche Courant van 30 October 1894). lu Musis Sacrum schalden gisteravond de tonen van de mars Sous l'Aige double door de goedgevulde zaal, nadat de heer C. Meekes, penningmeester van het Mu ziekgezelschap de aanwezigen onder wie commissaris K. Rijpma met zjjn echtge note en practisch alle inspecteurs ver welkomd waren. Het was een goed programma, dat diri gent M. de Graaff voor dit jaarconcert gekozen had en het werd door het Politie Muziekgezelschap op verdienstelijke wijze gespeeld. De Triomfmars uit „Aïda" de ouverture „De Kaljef van Bagdad", het bekende Gebed voor de vrede uit „Casa nova" en de vierdelige Rococo-suite van Gerard Boedijn vonden een uitstekende vertolking. Het gezelschap beloot zijn op treden met de wals Carmen Sylva van Ivanovici en de Za-Dé-mars van Ger. Dik. Na de pauze speelde de Politie-Toneel- vereniging ,,'t Maskertje" de twee-acter „De zwarte monnik", een vlot biijspel van Jan van Havelte en Piet Mossinkoff, waar bij inspecteur H. Willems van Beveren de regie voerde. De heer Willems van Beve ren verontschuldigde zijn mensen bij voor baat voor het geval er iets aan de opvoe ring mocht ontbreken, daar mevr. Van Waas op doktersadvies niet mocht optre den en mevr. v. d. Voorden in slechts en kele dagen de rol van mevr. Van Waas heeft moeten leren, terwijl haar eigen rol werd overgenomen door mevr. v. Vende- loo. Ondanks tegenslag heeft ,,'t Masker tje" er een plezierige opvoering van ge maakt. Het spel verhaalt de verwikkelin gen rond de erfgenamen van Stockwood Hall, een oud Engels kasteel. Sinds drie jaar wordt het alleen bewoond door het drietallige personeel, maar dan komt plot seling de erfgenaam opdagen. Het testa ment bevat de bepaling, dat de erfgenaam binnen drie jaar na opening van het tes tament zijn intrek moet hebben genomen in Stockwood Hall en de Amerikaanse vleeskoning Edward Stockwood meent bij zijn komst met vrouw, dochter en schoon zus nog juist op tijd te zijn. Het personeel verafschuwt de Amerikaan en had de erfe nis liever gegund aan William Stockwood, een neef van de erfgenaam. Zij proberen op alle mogelijk manleren het leven van dë Amerikaanse gasten ondraaglijk te ma ken, meten zich lastige kwaaltjes aan, la ten het neefje, vermomd als geschiedvor ser wonen op het kasteel en roepen zelfs het familiespook „De zwarte monnik" op. Juist als de dochter van de vlee. kv,ug het complot ontrafeld heeft, blijkt dal haar vader toch geen erfgenaam is, omdat hij rich vergist heeft met het tijdsverschil tussen Amerika en Engelard. Maar zij mag toch op het kasteel blijven wonen, want William vraagt zijn nichtje ten huwelijk. Vooral de heer W. Masselink als Ed ward Stockwood wis* voor de nodige hi lariteit te zorgen en ondanks de strubbe lingen werd het een vlotte opvoering, die bij de aanwezigen zeer in de smaak viel. Ng afloop werd er een dansje gemaakt op muziek van „The singing Musicians". Voor cje leden van de R.K. Grafische Bond vindt er hedensfc-ond een contact vergadering plaats in het gebouw Arcade De hoofdbestuurder J. H. Hölscher zal op deze bijeenkomst de sociale voorzienin gen in het grafische bedrijf nader toe lichten. Passage Theater: „Het dagboek van een deugniet" voor de Kath. Kring om 8 uur. Monopole Theater: Slavenschip (18 j.) TONEEL EN MUZIEK VrUdag 19 Februari Schouwburg 8 uur: Rotterd. Philh. Orkest o.I.v. Karl Elmendorff. Solist Robert Weisz. piano. BIOSCOPEN ROTTERDAM Programma's van 19 t.m. 25 Febr. Arena: Zolang jij bij mij bent (14 j.), Capitol: 99, River Street (ontraden), Cen traal: De zoon van niemand (14 j.), Cineac: De Slaapwandelaar (14 jColosseum: The Snows of Kilimanjaro (18 j.), Hermo- nie: Verboden Verhaal (strikt volw.), Lu- tusca: Zij, die van de zonde leven (volw.), Luxor: Rachel (14 j.), Passage (Schiedam): The Captain's Paradise (volw.), Prinses: Anna (volw.), ReX: De Kopervallei (14 j.), 't Venster: Rendez-vous op Saint Germain (18 jVictoria: Schaduwen over Venetië (volw.). (Van onze Amsterdamse redactie) Anton Rüys, de leider van het nieuw gevormde toneelgezelschap in de Maas stad, heeft nu definitief besloten, dat zijn groep de naam Rotterdams Toneel zal dragen. Behalve vele leden van Het Vrije Toneel trekt Ruys ook andere krachten aan. Wij hebben reeds bericht dat Karin van Eyck tot het gezelschap veerd^Cer^ri #eïw dan "Zwei Phantasiën" van W. Byrd, fran- Leo de Hartogh, wfm Greünger en Eli zösische Tiinze van d'Attaignant in een be- De componist-dirigent Paul Hindemith wordt Zondagmorgen a.s. met de trein uit Zürich te Amsterdam verwacht voor het leiden van een tweetal uitvoeringen voor de radio. Op 23 Februari dirigeert hij voor de Vara het kamerorkest. Uitgevoerd worden Grelinger Blom. Met een aantal prominente to nelisten voert A nton Ruys nog bespre kingen. Binnen enkele dagen hoopt hij van hen een definitief antwoord te krij gen. Het eerste belang van economische aard is natuurlijk, dat de Veemarkt zelf kan blijven bloeien. Daartoe achten wij het van overwegend belang dat zij, waar dan ook, in de onmiddellijke nabijheid van het abattoir gevestigd bljjft. Daarbij komt evenwel, dat men de Veemarkt niet op zichzelf kan beschouwen, doch mede in acht moet nemen, dat zich om een zodanige instelling een omgeving ont wikkelt, welke daarmede een onverbre kelijke economische eenheid vormt. Ook in Rotterdam hebben dientengevolge om de tegenwoordige plaats van de veemarkt veie bedrijven, vooral middenstandsbe- drijvcn, een bestaan gevonden. Verplaatsing van de Veemarkt zonder dat deze gehele economische entourage mede zou kunnen verhuizen, zou beteke nen, dat een voor onze stad waardevolle economische eenheid zou worden verbro ken. met alle gevolgen van dien. Dit zijn in het kort enkele argumenten die de Kamer van Koophandel en Fabrie ken vcor Rotterdam in een schrijven aan de gemeenteraad naar voren brengt tegen verplaatsing van de Veemarkt. Zij voegt aan deze argumenten toe: Nog afgezien van overgangsmoeilijk heden zou daarom naar het oor deel van onze Kamer verplaatsing slechts verantwoord zijn, indien in redelijkheid mag worden verwacht, dat op de nieuwe plaats van vestiging, in de nabijheid van het abattoir, een zelfde ontwikkeling van de economische omgeving van de vee markt, zoals zij zich op de tegenwoor dige plaats heeft voltrokken evenzeer toelaatbaar en mogelijk zal zijn. Zolang deze verwachting onvoldoende grond heeft, hetgeen naar het inzicht der Kamer het geval is. achten wij het niet raadzaam in de plaats van vestiging der veemarkt wijziging te brengen, daar dit tot een onherstelbaar verlies zou kunnen leiden. Middenstanders die belang hebben bij de habiiheid van de Veemarkt zullen toch ook weer profiteren van de bebou wing. die bij verplaatsing van de Vee markt op het vrijkomende terrein in het basisplan is aangegeven, meent de heer H. de Hoog, oud-opzichter bij Veemarkt en Slachthuis, in een schrijven aan de Rotterdamse gemeenteraad. Wat de middenstanders betreft die wat verder van de veemarkt wonen, vervolgt hij. en zij, die menen belang te hebben bij de oude Veemarkt met het oog op de bezoekers, welnu die behoeven ook niet bang te zijn, want zó'n veemarkt-bezoe ker blijft toch naar zijn oude adressen gaan. En waarom zou een vleesgrossier of slager niet naar de nieuwe Veemarkt gaan? Als hij naar een andere veemarkt gaat, kost dat veel meer aan reis- en verzend kosten. dus dat doet hij niet. Buiten de stad slachten doet noch gros sier noch slager want dan zit men weer voor reis- en verzendkosten invoer- keurloon. De gang naar de oude Veemarkt is Het gaat de R.E.T. niet naar den vleze. Tenminste niet, wat betreft de exploitatie van de Vlaardingse stadsbus. Na langdurige onderhandelingen werd deze lijn in werking gesteld eind November 1952 en nu 15 maanden later, zijn de geruchten, die reeds de ronde deden, n.l. dat de stadsbus zou worden opgeheven, zo sterk geworden, dat aan de opheffing niet meer valt te twijfelen. voor velen een sleur geworden, doch ais de nieuwe Veemarkt er eenmaal is, zul len zij de oude spoedig vergeten. Wat de kosten betreft, voor de nieuwe Veemarkt, de grond van de oude Vee markt brengt ook het nodige op en het zou wel eens kunnen gebeuren, dat r. i na tien jaar toch moet verh 'zen en dan kost deze verhuizing missrfr->n nog meer. De vorige Veemarkt bevond zich in de omtrek var het tegenwoordige Hofplein, het slachthuis in Kralingen, dat beide daar niet gehandhaafd konden worden kan ieder begrijpen. Ze werden beide verplaatst' en ik kan mij nog goed herinneren, dat tegenover de ingang van het slachthuis het vee in de weide liep te grazen. Dat was in die tijd goed gezien van het Stadsbestuur: weg er mee uit de be bouwde kom. Maar helaas kon het Stads bestuur toen niet voorzien, dat beide be drijven zich nu weer geheel in de be bouwde kom bevinden. Het slachthuis is zowel ten Westen als ten Oosten door een geheel, tamelijk nieuwe woonwijk, begrensd. De Raad keurde het basisplan goed en nu komt men er op terug. De Raad keur de ook kortgeleden helaas het slachthuis- plan goed. laat men daar nu ook op terug durven komen en zeggen „weg er mee uit de bebouwde kom". werking van Hindemith, de Kammer-svm- phonie op. 9 van Schönberg en eventueel nog een werk van de dirigent: het septet voor fluit, hobo, klarinet, bas-clarinet, fa got, hoorn en trompet. Op 26 Februari leidt Hindemith het Ra dio Philh. Orkest, dat twee werken van hem zelf zal uitvoeren: een concert voor houtblazers, harp en orkest en de sympho- nie „Die Harmonie der Welt" en eventueel nog een compositie van Igor Strawinsky: de symphonie voor blaasinstrumenten. Volgens enkele Belgishe bladen zou koning Boudewijn van België in de aanstaande zomer ,een officieel bezoek aan Nederland brengen. Van bevoegde zijde te Brussel wordt echter verze kerd, dat dit bericht op zijn minst voorbarig is. De Koning zal geen officiële bezoe ken in het buitenland afleggen, zo lang h ij nog niet alle deden van het nationale grondgebied heeft bezocht. Na de traditionele „blijde inkomste" in de hoofdsteden van de Belgische pro vincies zal de koning omstreeks Juni een bezoek aan de Congo brengen. Vier Franse missionarissen, een Franse kloosterzuster en vijftien vrouwelijke Lao- tiaanse novices van de missie te Thakhek zijn op 15 Februari toen zij op weg waren van Pakse naar Savannakhet, door een Vietminh-bende ontvoerd. Een van de missionarissen is mgr Arnaud, apostolisch prefect van Zuid-Laos. Zware regens hebber, ernstige schade in Zuid-Italië aangericht. Uitgestrekte lan derijen staan onder water. Talrijke verbin dingen zijn tengevolge van grondverschui vingen verbroken en vele dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden. Honderden mensen moesten wegtrekken, omdat hun woningen op instorten stonden. Calabrië is de zwaarst getroffen streek, doch ook andere delen van Italië hebben te lijden van zware regenval en stormen. Onder leiding van de bondsvoorzitter, de heer C. B. Kwanten uit Eindhoven is te Nenmegen de 35e algemene jaar vergadering van de Ned. R. K. Bond voor het rijwielkleinbedrijf gehouden. Er zal een actie worden ingezet om een bindende prijslijst voor reparaties vast te stellen. De beste methode achtte men een tarieflijst aan te leggen voor de meest voorkomen werkzaamheden. Minimumprijzen werden daarvoor vast gesteld. Een gemeenschappelijke verklaring van de grote vier zal vandaag te 7 u. 's avonds worden bekend gemaakt, zo meldt A.F.p. uit Berlijn. (Van onze correspondent) Een ernstig ongeluk verstoorde Dinsdag avond de carnavalspret van een kegelclub te Bieyerheide, bestaande uit oud-militai- ren, die in Indonesië dienst hebben ge daan. De 27-jarige W. J.. gehuwd en vader van twee kinderen, had zich ver kleed in een imitatie-berenvacht Ver moedelijk doordat de vacht in aanraking kwam met een brandende sigaar of siga ret, raakte deze in vlammen. Getracht werd J. de brandende vacht van het Ijjf te rukken, waarin men na veel moeite slaagde. J. en de caféhouder R. hadden echter zodanige brandwonden opgelopen, dat ze naar het ziekenhuis moesten wor den vervoerd. J. is Woens-dag aan de ge volgen van de brandwonden overleden. De caféhouder heeft alleen brandwonden aan de handen. Bij de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogleraar aan de Delftse rechnische Hogeschool heeft prof. ir J. L. Klein gisteren een rede Uitgesproken over de wisselende aspecten van ons polderwezen. Spreker tvilde zich beperken tot het aanduiden van verschillende onder delen, die hij de beheersing van het water in ons polderland een belang rijke rol spelen. Hij wees allereerst op de waterkering, die storende invloe den van buiten moeten weren en waaraan steeds grotere eisen worden ge steld. Het is raadzaam een oplossing na te streven voor de waterkering langs de Noordzee, de benedenrivieren en het Waddengebied, welke ook or> lange termijn een oplossing brengt. De moeilijkheden zouden in belang rijke mate worden verlicht, als een zoveel mogelijk gesloten kustlijn van Ladzand tot Delfzijl kon worden tot stand gebracht. O0CHI0D I/OO0 SCM/ef»AM fN 76ste Jaargang No. 22385. De kantoren dei Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam Dam 18. telefoon 66152 Giro n mimet 59IM4S Abonnementsprijs 6.25 pci kwartaal 2 15 per maand ..80 pei week Advertentieprvp OP gewone Kolombreertie O.ln per millimeter nnogte Ingezonden ftleritwleDngen op redactionele knlomtw eedie t 0.31» pe« millimeter hoogte, ttu conti «cl geiden lagere tarieven wel ke nu d* arfmim.t.aUe ot n|l 1e erkende advertentie bureaus verkrUühaxt tiln Kampioenen ikieine adveitenlieni tot 20 woor dei So cent Élk woord meer 3 eent. Maximum «n woorden Plaatsing uitsluitend bU vooruit beta Ling Alle advertentie-orders woiden atgeslolen en geplaatst overeenkomstig de Regelen vooi De Advertentiewezen. De uitkomsten schijnen voor de RET dermate ongunstig te zijn, dat verdere ex ploitatie niet mogelijk is. De lijnen 43 et. 48 leveren winst.op; deze kunnen dus blij ven. De stadsdienst heeft echter een na delig saldo en moet dus weg Eén dei- oorzaken is wel, dat de stadsbus steeds om de stad heeft gereden in plaats van naar de binnenstad Een tweede nadeel was, dat steeds in één richting werd gereden, in plaats van vice versa. Hoe het zij, het is wel haast zeker, dat de standsbus uit het Vlaardingse stadsbeeld gaat verdwij nen. Aanvankelijk werd gedacht, om de V- bus (lijn 48) door te trekken b.v. naar de Indische Buurt. Dit schijnt niet wel moge lijk te zijn met het oog °P het verkeer in de binnenstad. Nu bestaat het plan tot doortrekking van lijn 43 (de P-bus). Deze zou dan de gewone route houden tot de Anth. Knottenbeltsingel en vervolgens vu de Voorstraat, Schiedamsedijk, Westland- seweg, Delftseveerweg en Ged. Blerslool naar de binnenstad rijden, b.v. naar het Van Schravendijkplein. Mocht hiertoe worden besloten, dan zal de frequentie op lijn 43 weer sterk verhoogd moeten wor den. Hiermede zou echter van een goeie verbinding tussen de buitenwijken en de binnenstad weer geen sprake zijn. De Schiedamse burgerij heeft zich voor het overgrote deel tegen de financiële ge volgen van ziekten en de behandeling daarvan verzekerd dooi het lidmaatschap van een Algemeen Ziekenfonds Als lid van een ziekenfonds rnen recht op hulp van een huisarts, apotheker, specialist, tandarts, op ziekenhuisverple- ging, op een bijdrage in de koeten van sanatoriumverpleging, enz. Toch loopt men dan nog risico s, wej*6 beter niet ongedekt kunnen blijven. Men heeft namelijk wél recht op ziekenhuisver- pleging, maar niet langer dan gedurende 42 dagen per ziektegeval. Men krijgt wèl een bijdrage in de kosten van sanatoriumverpleging gedurende on beperkte tijd, maar deze bijdrage bedraagt maximaal 6 per dag. De werkelijke kos ten zijn beduidend-hoger. De Algemene Ziekenfondsen te Schie dam hebben nu enkele jaren geleden ten dienste van hun leden zg. Aanvuilingsfond- sen opgericht, waardoor het mogelijk is deze risico's aanzienlijk te verminderen. Door zich aan te sluiten bij het Aanvul lingsfonds tegen betaling van een geringe premie verkrijgt men de volgende rechten: 1. Verpleging en behandeling in een zie kenhuis, indien dit medisch noodzakelijk is gedurende 6 maanden na de 42e dag. 2. Een aanvullende tegemoetkoming in de kosten van sanatoriumverpleging ad 2 per dag gedurende onbeperkte tijd. Ingevolge een wijziging van de Provin ciale subsidieregeling voor sanatoriumver pleging kunnen ziekenfondsleden boven dien aanspraak maken op een tegemoetko ming tot een bedrag van 0.50 per dag, echter uitsluitend voor zover deze zieken fondsleden tevens lid zijn van het Aanvul- lingsfonds. Uit het bovenstaande blijkt, van hoeveel belang het is voor de ziekenfondsverzeker den, zich aan te sluiten bij het Aanvul lingsfonds. Daar de mogelijkheid tot aansluiting bij het Aanvullingsfonds voor iedereen aan wezig is en een groot deel van de Schie damse bevolking van die mogelijkheid reeds gebruik heeft gemaakt, acht het Ge meentebestuur het niet langer verant woord ter wille van een minder verant woordelijk deel der stadsbevolking de z.g. „verhaalsregeling" te handhaven. Deze regeling komt hierop neer, dat bij opneming van een niet of te laag verze kerd Schiedams ingezetene in een zieken huis of sanatorium 'n groot gedeelte van de daaraan verbonden kosten voor rekening van de Gemeentelijke Dienst voor Sosiale Zaken komt Van de patiënten, of van de genen die jegens hen onderhoudsplichtig zijn wordt dan een bijdrage in de kosten gevorderd, waarbij rekening wordt gehou den met hun financiële draagkracht. Deze „verhaalregeling" kan met langer blijven voortbestaan, omdat het niet aan gaat, dat het risico van hen, die geen zie kenfondslid zijn of als ziekenfondslid geen aanvullende verzekering hebben gesloten of op andere wijze deze risico's hebben verzekerd, door de Gemeente wordt ge dragen. Met ingang van 1 April a.s. zal ieder zelf de volle kosten van ziekenhuis- en sana toriumverpleging moeten dragen. Wat staat de Schiedamse ingezetenen nu te doen? Voor de aangeslotenen bij een zieken fonds is de zaak eenvoudig. Indien zij nog geen lid zijn van het Aanvullingsfonds la ten zij zich zo spoedig mogelijk daartoe in schrijven bij het ziekenfonds waarvan zij reeds lid zijn. De niet-leden van een ziekenfonds kun nen vrijwillig toetreden tot een zieken fonds (en een aanvullende verzekering sluiten) indien hun inkomen niet uitgaat boven 3750 per jaar; in voorkomende ge vallen verhoogd met 156 per jaar pér kind beneden de 16 jaar. Zij die zich met bij een ziekenfonds kun nen of willen aansluiten zullen voortaan dus zelf de volle kosten van ziekenhuis- en sanatoriumverpleging moeten dragen. Indien zij dit risico zelf niet wensen te dragen zullen zij zich hiertegen hebben te verzekeren en, als zij dit reeds gedaan hebben, moeten nagaan of de te verwach ten uitkeringen voldoende zijn om de vol ledige kosten te dekken. Het Gemeentebestuur raadt de ingeze tenen die het aangaat met kiem aan, zich te bezinnen op wat hun te doen staat, hierbij rich wel voor ogen houdende, dat ziekte en ongeval de mens op het meest onverwachte ogenblik kunnen treffen. Bij het tweede massa-onderzoek op tubercu lose, waarmee reeds een begin is gemaakt, zal evenals bij dat van enige .jaren geleden helaas blijken, dat personen, die zich nog fit en gezond voelen, toch kunnen zM>i aangetast. Voor verzekering tegen de kos ten van ziekte en verpleging is het dan .te Iaat! Ook daarom nar.dele men met de meeste spoed. Voorzorg voorkomt zorg! Vanouds gaan in de polders waterke ring en waterlozing hand in hand. Het 1? niet voldoende het buitenwater te keren, het is eveneens noodzakelijk het over tollige water, afkomstig van neerslag, kwel e.d. daaruit te verwijderen. Deze waterlozing heeft zich steeds verder ont wikkeld tot de moderne electrische en dieselgemalen Het is wel duidelijk, dat de steeds lagere ligging van ons land ook de problemen van waterlozing voort durend verzwaart. Volstond men vroeger met het zo goed mogelijk drooghouden van da polders, geleidelijk kwam men tot een nauwkeurige peilbeheerslng. Naast 'n verbeterde waterlozing komt daarbij ook de waterinlaat aan de orde. Behalve de beheersing van de waterstand gaat ge leidelijk ook de beheersing van de hoe danigheid van het water een steeds gr >- tere rol spelen, eensdeels omdat het be lang van goed water voor de landbouw duidelijker naar voren komt, andersdeels omdat de hoedanigheid van het polder water wordt bedreigd door verzilting en vervuiling, dit laatste door huishoudwater van de steeds'groeiende bebouwingscen tra, maar meer nog door afvalwater van de industrie. De zorg voor waterkering en waterlo zing is in ons land van oudsher voor een groot deel in handen gelegd van de di rect belanghebbenden. Spreker wees erop dat in dienst van de waterschappen de rijks- en provin ciale waterstaatsdiensten de ingenieurs met alle mogelijke problemen te maken krijgen waarvoor de Technische Hoge school de nodige voorbereiding moet ge ver. en de grondslagen moet leggen. Bij deze studie zal rekening gehouden moeten worden met de groeiende en wisselende belangen van ons polderland Trrigatie is niet alleen meer voor tropische en droge streken van betekenis, maar zij het in andere vorm ook voor ons land. Hij wees voorts op de landbouwbelan gen bij een goede waterstaatkundige ver zorging van de polders, zodat het ook geen toeval behoeft te worden genoemd dat tneerdere landbouwkundige ingenieurs bij de waterstaatsdiensten worden aange trotfen. Hij wees voorts op de raakvlak ken welke de landbouw en de stedelijke en industriële belangen bij een waterstaat van de polders hebben, zoals bij water kering en waterlozing. Enigszins anders is dat ten aanzien van de hoedanigheid van het water daar de industrieën licht geneigd zijn hun af valwater, soms ten koste van vervuiling van het water, te lozen op de openbare wateren, om op die manier goedkoop van hun riool- en afvalwater af te ko men- De belangen van de landbouw en van de volksgezondheid verzetten zich daar tegen. Spreker noemde enkele cy fers, waarbij hij aan het licht bracht, dat het geproduceerde afvalwater van sui ker- strocarton- en aardappelmeelfabrie ken in het Groningse industriegebied in vervuilkracht gelijk is aan die van huis houdelijk afvalwater van 10 tot 15 mil lioen mensen. De textielindustrie in Twenthe geeft hiervoor het cijfer van millioen mensen te zien, waarbij nog het afvalwater van de chemische industrie een vraagstuk op zich zelf builen beschouwing is gelaten. Voor Brabant is het afvalwater der textielindustrie en der leerlooierijen gelijk aan dat voor I millioen inwoners en de vlasroterjjen in Zeeuws Vlaanderen (ccn landstreek van ca 10.000 inwoners) leveren afvalwater, dat qua Verontreiniging gelijk staat aan huishoudelijk afvalwater van 150.000 personen. In genoemde streken worden oppervlaktewateren aangetroffen, welke over grote afstanden intensief zijn ver vuild. In het vervolg van zijn lezing heeft spreker zich voornamelijk bezig gehouden met de watervoorziening, welke in de komend jaren aan de Nederlandse wa terstaatsingenieurs het meeste hoofdbre kens zal kosten Spreker herinnerde aan de vele verveningen, waaruit de grote droogmakerijen zijn ontstaan, die thans veelal een belangrijke bron voor verzil ting van onze openbare wateren zijn. Een andere verstoring op grote schaal 'van de afdkkende kleilagen en veengonden, wel ke het zoute grondwater geen gelegenheid geven naar boven te komen, dreigde door het maken van diepe putten voor zand winning, met name voor de aanleg van grote wegen. Voor de voorziening van 't polderland met goed water staan ter be schikking regenwater, grondwater en wa ter uit de rivieren en beien. De regenval is voldoende, maar is onregelmatig In het najaar, de winter en het vroege voor jaar te veel, welke voor een goede peil- beheersing moet worden afgevoerd en dus niet ter beschikking staat om het te kort in de zomermaanden op te heffen Tuinbouwgronden eisen een intensieve watertoevoer in droge tijden, het meest voor de kassen. Delfland heeft voor zijn waterbehoefte van rond 35000 ha cultuurgronden en voor verversing in totaal 800.000 m3 water per etmaal nodig. Het is wel bedenkelijk dat Delend door gebrek aan voldoende zoet water in, de steeds verder verzilten- de Nieuwe Waterweg, slechts over 500.000 m3 per etmaal kan beschikken en dat dan nog slechts langs een omweg via de Hollandse IJsel en Rijnlands boe zem en door middel van twee opmalen in Gouda en Deildschendam. Water sparen Uiterst globaal en oppervlakkig schetste spreker de globale waterbehoefte voor tuingrond, bouwland en gransland op 53 millioen m3 per etmaal in ons land. De Rijnafvoeren -werd door spreker op glo baal 1000 m3 per sec. genomen, welka echter niet voor de landbouw vrij komt.. De scheepvaart kan niet zonder water, het zoute water, dat sluizen en rivieren binnenkomt, moet worden weggespoeld enz. Ook dit heeft prof. Thijsse in totaal geschat op rond 1000 m3 per sec. Hoewel spreker aan zijn becijferingen en op sommingen in genen dele grote betrouw baarheid toekende en een nadere inven tarisatie geboden is, is het toch zonder meer duidelijk, dat er in ons land in tij den van droogte een groot tekort aan zoet water bestaat. Het drinkwaterver bruik speelt in verhouding tot de andere hoeveelheden practisch geen rol. Verlies of niet noodzakelijk gebruik van zoet water, moet zoveel mogelijk worden tegengegaan. Als zijn oordeel gaf spreker, dat er spaarbekkens zullen moeten worden gevormd, waar daarvoor gelegenheid is, door afdamming van de zeearmen in het Zuid-Westen en door afsluiting van de Waddenzee, voorzover deze niet wordt ingepolderd. In perioden van geringe afvoer zal het schaarse rivierwater billijk moeten worden ver deeld, waarop het beleid van waterstaat chJ| i vB( ordracht met duidelijk moet zijn gerich Spreker eindigde zijn de gebruikelijke toespraken, waarna een receptie in het oude hoofdgebouw van de T H. volgde. Niets dan sombere berichten doen dekten dode o| '^Lf^hrevene, een poging van ronde omtrent het lot van de Rotterdamse een onoetek or.? V1'°,u.w .°.m althans te Comedie. Het gezelschap zal de strijd zon der overheidssubsidie vermoedelijk niet kunnen volhouden. Niettemin geeft dit kleine groepje nog premières te rien van belangwekkende stukken, zoals „Sebastiaan" van Henri Troyat eng, - avond „Het verleden van een vrouw Luigi Pirandello. Rotterdam zag ditzelfde stuk in 195J op de Planken van ^e Schouw burg uitvoeren door Rotterdam- toneel Vier van de zeven medespelenden gister avond in de Lantaarn werkten ook aan de vertoning van 1351 - toen onder de titel: Het kleden der naakten mede. In zekere zin had men dus in de Lantaarn met een soorth heropvoering te doen. Pirandello is een virtuoos in zijn vak Wat hij te zeggen heeft weet hij dikwijls meesterlijk in menselijks verhoudingen &e- stalte te Seven. Steeds keert hij daarbij naar dezelfde gedachten terug: „Niets 's waarheid tn de wereld, het leven Is slechts zo als het aan leder van ons toeschijnt" Ook in „Het verleden van een vrouw" plaatst hij schijn en waarheid op verwar rende wijze tegenover elkaar Het meisje Erzilia Drei, levend in het triest besef vol slagen onbeduidend te zijn. wil na een begane fou» afscheid nemen van het leven Een krant publiceert haar levensverhaal, dat grote ópschuddlng verwekt. Drie man nen komen haar. ieder uit andere mo tieven, te hulp. De romanschrijver, de minnaar en de bedrogen verloofde. Elk van hen is bezield met het voornemen het gebeurde goed te maken Maar wat is er gebeurd? Daar schuilt de kern van wit Pirandello zeggen wil. „Feiten", laat hij de romanschrijver zeggen, „bestaan slechts zoals de geest, ze gestalte geeft Alles is schijn. Wij allen zijn vol bedrog". Het verhaal, dat het meisje aan de journalist deed was het verhaal van een eterven met een sierlijk kleed om haar ziel te beoekken Hel was niet bestemd om getoetst, te worden aari de werkelijk heid, z°als gebeurt wanneer Erzilia tegen haar bedoeling in leven blijft. De personen haar bedoeling in leven blijft. De door haar leugenachtig verhaal gecompromitteerden worden nu gedwongen tot een houding die °P haar beurt ook weer op schijn berust. Ook hun nobele aanbiedingen blijken meer bedrog te bevatten dan zij zelf kurmen geloven In het laatste bedrijf van dit „toneelspel van het ontmaskerd bedrog trekt Erzilia ditmaal werkelijk door eigen hand stervend, en ditmaal zonder sierlijk klee<j voor de ziel, de maskers van de schijn af. Knap als het stuk is geconstrueerd, be rust het op een gegeven dat op zijn minst bedenkelijk mag heten Er is dan ook reden om ernstig voorbehoud te maken. Onder regie van Richard Flink heeft is Rotterdamse Comedie er een matige ver toning van gegeven, die slechts nu en dan werkelijk boeit En dan vooral door het spel van Mieke Vers'raete. Zij heeft de rol van het levensmoede meisje, van wi"r zie! door de relatie met elk der personen, vele facetten aan het Urht komen, gevoelig en tn de juiste naargeestige toon Be speeld, iets waarin no-h Adolf Rijkens, ae- forceerd en niet geloofwaardig de roman schrijver spelend noch Kees Brusse, stereotype in hei machteloze armgebaartte waarmee hij d- verslagenheid van de ver loofde wilde weergeven slaagden Rjrha'd Flink was naast Mieke Verstraete de meest acceptabele figuur Als de gecom promitteerde consul gaf hij met name n het tweede bedrijf sterk spel Het ensemble in zijn geheel bleek echter niet opgewassen tegen de moeilijke 'aak Pirandello op indrukwekkende wijz 'e spelen. P.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2