PRIKKELBAAR ACTEUR ALCOHOL bij snelverkeer Landingsgestel raakte onklaar verdwenen PAGTNA 3 BRUSSEL: Spoorloos (Van onze Brusselse correspondent). BRUSSEL, Februari 1954. IN EEN Franstalige Brusselse schouwburg moest de première ge geven worden van het stuk „L'ile des chèvres" van Ugo Betti, met vier Franse auteurs, w.o. Orane Demazis en Tony Taffin. Een elegant en talrijk publiek vulde de zaal. Toen te half negen het doek nog niet was opge haald, werd het publiek enigszins on geduldig. Een kwartier later kwam een der directeuren verklaren, dat de acteur Taffin nog niet was aange komen. doch dat hij elk ogenblik kon verwacht worden, omdat men wist, dat hij rond zeven uur zijn hotel in het centrum van de stad had verlaten. Men wachtte nog even, doch toen de comédien maar steeds niet kwam opdagen en verschillen de personen zich gereed maakten om de zaal te verlaten, werd van de zijde van de directie ver klaard, dat de voorstel ling niet kon doorgaan, omdat monsieur Taffin spoorloos was verdwenen Excuses werden aange boden en spijt uitgedrukt. Het geval werd natuurlijk druk en in niet be paald vriendelijke woorden door de gedupeerde aanwezigen besproken. Wat was er gebeurd? Een lid der directie van de schouwburg in kwestie was dezelfde middag de Parijse artis- ten gaan afhalen aan de trein van 14.46 uur en had ze per auto's naar hun hotel gebracht. Taffin verklaar de. dat hij zich onwel voelde en drong aan op het bezoek van een dokter. Deze kwam, maar constateerde niets bijzonders. Om de artist te stimuleren gaf de dokter hem een inspuiting en teneinde de toneelman helemaal ge rust te stellen, zeide de geneesheer, dat hij 's avonds de opvoering zou bijwonen en zich te zijner beschikking hield. Te zeven uur ontmoette een vriend nog in het hotel de acteur, die hem zeide, dat hij nog een boodschap moest doen, alvorens zich naar de schouwburg te begeven. Sindsdien bleek hij echter verdwenen. In de loop van de volgende ochtend echter ontdekte iemand de acteur te.... Parijs en heeft daar met hem gesproken. Taffin zou daar verklaard hebben, dat hij Brussel had verlaten zonder de schouwburgdirectie te waarschuwenomdat hij en zijn collega's slecht waren ontvangen HET IS DE EERSTE maal, zeide hij, dat een in het buitenland reizend toneelgezelschap ver plicht was zelf de treinreis te be talen. „Het is ook de eerste maal, dat ik.... met zo weinig attenties werd ontvangen. In die omstandig heden zag ik niet in, waarom ik zelf wel beleefd zou zijn Een zeer prikkelbaar en over het paard getild heerschap. zoals men ziet. De directie antwoordt op Taffin's beschuldi ging. dat zij, zoals ge bruikelijk is, de artisten met auto's aan 't station is gaan afhalen, dat zij ze naar hun hotel heeft gebracht en de porteurs en de taxi's heeft betaald. En dat 't reisgeld altijd terugbetaald wordt op het ogenblik van hun aan komst. De enveloppen „met. inhoud" lagen voor dit doel in de schouwburg gereed, plus een eerste termijn van hun honorarium. Er werd van die zijde ook nog ge zegd, dat bij het Syndicaat der artis ten zal worden geprotesteerd en dat de directie een proces tegen Taffin zal aanhangig maken wegens con tractbreuk en vergoeding zal vragen voor het geleden moreel en materieel nadeel. De volgende avond werd de comé dien Taffin, die hier wel een zeer zonderlinge „rol" heeft gespeeld en waarvan een hoofdstedelijk blad zegt, dat twee jaar geleden zijn naam werd geciteerd in verband met een zaak van verdovende middelen door een ander artist uit Parijs, Alain Cuny, vervangen. Over een paar dagen zal een Belgisch artist deze rol over nemen. Burgemeester mr H. JANSSEN van Venray niet onverdeeld, enthousiast slachtoffers. Het suggereert de gedachte, dat de verzekeraars in de toekomst geen enkele exceptie meer mogen toepassen. Daarnaast is er echter ruimte gelaten om wel excepties toe te passen door ieder der verdragsluitende partijen, voorzover het eigen grondgebied betreft. De heer Laning bepleitte nu, dat er bij de regering op aangedrongen wordt de wet zo te wij zigen, dat schaden, veroorzaakt door het plegen van het misdrijf van een motor rijtuig besturen in staat van dronkenschap niet meer door de verzekeraars zal mogen worden gedekt. Deze schaden zouden altijd ten laste van de daadwerkelijke veroor zaker moeten komen. Voorzover op de veroorzaker schade aan derden niet verhaald kan worden zou het waarborgfonds als bedoeld in artikel 7 van het ontwerpverdrag tussen de Ben"- luxlanden moeten bijspringen- Met dien verstande, dat dit fonds te allen tijde regresrecht op de veroorzaker behoudt. Tenslotte deelde de heer Laning mede, dat premiereductie voor geheelonthouders automobilisten geen aanbeveling verdient, omdat dan de schijn gewekt wordt, dat de misdaad normaal en het goede gedrag abnormaal is. wenselijk achten „een overeenkomst tus sen de partijen te bereiken over de Duitse politie in Oost en West" Molotof zeide, dat de Weslduitse „mili taire" politie 213.000 man omvatte, waarbij nog 150.000 man zouden komen die in dienstgroepen rechtstreeks onder geallieer de controle stonden. Eden noemde de*ê cijfers in strijd met de feiten. Het Westen had in dezen een vergelijking met het Oosten zeker niet te vrezen, aldus de Britse minister. Zijn Amerikaanse collega Dulles voegde hieraan toe, dat de gekazer neerde politie in West-Duitsland niet meer dan 150.000 man in totaal bedroeg. In dit getal zouden zelfs de Duitse bewakings- troepen- die in dienst van de geallieerden staan, zijn inbegrepen. Naar Reuter seint, hebben de Sovjet autoriteiten in Berlijn hun Westberlijnse ambtgenoten aangeboden, de Donderdag to Oost-Berlijn te houden communistische demonstratie tegen het voorgestelde Euro pese leger te verbieden, indien eenzelfde besluit zou worden genomen ten aanzien van de voor dezelfde dag in West-Berlijn voorgenomen betoging tegen Molotof. Een mogelijke reden voor het Sovjet- voorstel is, dat Molotof Donderdag na af loop der conferentie een rit van vijf mi nuten moet maken van het in de Ameri kaanse sector van Berlijn gelegen vroege re gebouw van de geallieerde bestuurs raad naar de sectorgrens met Oost-Ber lijn. Men verwacht, dat op datzelfde tijdstip rond de 40.000 deelnemers aan de West berlijnse betoging tegen Molotof zwijgend door West-Berlijn zullen trekken „Zwij gend", dat is het parool. Doch de West berlijnse politie is er zeker van, dat er geen stilzwijgen zal zijn, indien de beto gers Molotofs auto zouden tegenkomen Vast staat, dat dc Westelijke geallieerden het plan voor de Westberlijnse demonstra- tic niet steunen. Leden van de Britse en Franse veiligheidspolitie hebben reeds de hoop uitgesproken, dat de betoging zou worden afgelast. Doch de Westberlijnse vakvercnigingsleidcrs wilden hier giste renavond nog niet van horen. „Onze be toging gaat definitief door" was hun be scheid. In geheel Oost-Berlijn zijn intussen aan plakbiljetten aangebracht en pamfletten verspreid, waarop een geraamte staat af gebeeld, gekleed in de oude Duitse leger uniform, een handgranaat in de knokig^ hand en met de letters ,.ED.G." op een militair hoofddeksel. Op de voorgrond 'n vreedzaam landschap, waarop de woorden ,de E.D.G.-dreiging valt".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3