Pellenaars Garantie-som voor overtrad de Ronde budget van Nederland reeds gestort Pellenaars' positie en de Tour de France nog niet duidelijk DE WINTER KWAM TERUG B-elftal etaleerde jeugd-trio op Houtrust I H.HJJ.C. won West Europa Clip GELIIKKKL. PUN! VAN DE VIJVER, STILLE WERKER, LOOPT ER NIET MEE TE KOOP r r "f1 §port~Spatt*n Voetbal komt weer op toeren De renners en de gratie der managers K.N.V.B. schijnt de profs nu „anders" te zien P. Roozenburg doet mee Franse onderscheiding voor Van de Vijver RUWE HUID, Broekman ziek, Ericsson winnaar te Eskilstuna Joinard tijgt op oorlogspad Finsterwolde zag cracks en Bakker won.... Maar Preussen Münster won, verdiend Eerlijkheid in de sport gaat vóórop 04JDE GENEVER EXTRA Finale: 8-2 zege op Bad Nauheim! Assen's T.T.-circuit moet veiliger worden Hodt klopte Andersen Florissante vrije dag voor Huisman DONDERDAG 18 FEBRUARI 1954 PAGINA 5 Ook Zondag iveer voetbal! Rijvers-Wilkes-Gerberink genéést TITELGEVECHT SNOEK— SCHAGEN UITGESTELD BREDA SUBDIEERT DE TOUR DE FRANCE JENKINS WEER KAMPIOEN Kat uit de boom f Penalty voor misbaar Toen stopper Pohnke op de rand van het penalty-gebied Van der Gijp vak kundig vloerde, doch beide tegenstan ders elkander spontaan de hand gaven, toonde scheidsrechter Martens zich nog toeschietelijk. Maar toen vlak daarop linksback Jenatschk tot nog grovere torpedering durfde gaan en bovendien nog misbaar maakte ook, was de Zeis ter arbiter onverbiddelijk: strafschop. Een trio jongeren De nieuwe manager van de Ronde van Nederland Zijn entree Twee ivereldlitels Candidaten-damtournooi NOORSE TRIOMF IN DE NOORDSE COMBINATIE linnen beheersten de 15 km Mg ,fwed,6' ZESDAAGSE TE AARHUS DUITSLAND—CANADA 2—6 Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze edities berichtten, is Pellenaars na diens bedanken als technisch directeur van de Ronde van Nederland opgevolgd door Jef van de Vijver, die reeds sedert enige jaren een licentie als manager heeft. En dat de Ronde van Nederland niet zou doorgaan, omdat Pellenaars zich heeft terug getrokken, is wel iets te voorbarig gezegd. Verleden jaar kon Pellenaars nog verhinderen, dat er een Ronde van Nederland gereden zou worden; dit jaar, zegt de licentie houdster, de N.V. Efor, zal dat beslist niet lukken. In feite is Efor nog steeds de licentie houdster. En wat men enkele weken ge leden aan de Stichting Wielercontact overdroeg, was dan ook niet de licentie doch de bevoegdheid tot de technische organisatie (waartoe een managers-ver gunning vereis-, is, die het bureau Efor niet doch Pellenaars en.Van de Vijver wèl bezitten). In feite is het zo, dat Pel lenaars de organisatie-licentie had aan gevraagd doch niet had gekiegen, de N.V. Efor bleet voor de K.N.W.U. de eerste rechthebbende. Sommige insiders achten de huidige handelwijze van Pel lenaars in dit verband niet vrij van ran cune. De N.V. Efoi, die ook financierster van de Ronde was gebleven, had voor de Ronde van Nederland 1954 een be paald budget uitgetrokken en bij de K.N.W.U. een garantie-som gestort wel ke vrijwel even groot was als het kapi taal dat in vroegere jaren benodigd bleek. Sedert de onaangename ervaringen in vorige jaren met het niet-uitbetalen van premies e.d. aan de renners, heeft de K.N.W.U. als eis gesteld, dat het totaal bedrag aan prijzen, premies, dagvergoe dingen, e.d. door de N.V. Efor bij haar moest worden gestort. Dit is reeds ge beurd. In vroegere jaren had men voor prijzen e.d. een totaal-bedrag van 40 a 45.000 gulden nodig gehad. Pellenaars nu wilde met de renners: 3 Nederlandse, 2 Belgische, 1 Franse en 1 Duitse ploeg contracten afsluiten voor aanzienlijker hogere bedragen dan waarin het budget van Efor en de bij de K.N.W.U. gestorte garanke-som voorzagen; men noemt zelfs een bedrag van 60.000 gul den. Op die wijze wordt een Ronde van HOUTRUST, Woensdag. Er zaten vanmiddag ook een paar En- schedeërs op de Houtrust-overdekte. Die kwamen voor Flip Gerberink, de oud keeper van Sportclub Enschede en van het Nederlands Jeugdelftal en die thans sedert twee jaren met veel succes voor de Duitse semi-beroepsclub Preussen Munster (een der sterkste clubs in de „Oberliga" van het district West) uit komt. Een uitstekende, ook athletisch goed gevormde keeper, deze Gerberink, maar.behoudens in zijn film-houding, géén De Munck (die, zoals men weet, bij F.C. Köln keept, zoals ook Röhrig en Carlier in Duitse semi-profclubs, resp. Rot-Weisz Essen en FC Pirmasens, spe len). Het kan niet toevallig zijn, dat na Rijvers en Wilkes en na de mislukte on derhandelingen met de club van Appel nu achter elkaar ook Flip Gerberink (overigens veel minder bekend en popu lair) en Frans de Munck met hun be roeps-makkers door de K.N.V.B. naar Ne derland worden gehaald. Men hoort daarvoor verschillende veronderstel lingen uiten; wij hebben er enige weken geleden al een paar geopperd, anderen spreken echter van een politiek die in de eertijds „verguisde" profs nu „kas- earanties" z.iet omdat het Nederlands elf tal zélf niet meer zou trekken Het zou wel interessant zijn, als de K.N.V.B. zijn stellig opmerkelijke gedragslijn in dezen (het liikt op een omzwaai in de gevoe lens to v. onze profs-m-den-vreemde) eens wilde verklaren. Opvallend was voorts. dat Preussen Münster in betere conditie ^1 onze B-ploeg; de Duitsers hebben aan ook deze winter döörgespeeld. "u Houtrust-veld in zo goede staat verkeer de (er werd trouwens j.l. Zondag vriend schappelijk H.B.S.—Ajax gespeeld en ook in Brabant en Limburg arrangeerde men talrijke vriendschappelijke wedstrijden), mag men gevoeglijk aannemen, dat de K.N.V.B. voor a.s. Zondag niet tot een nieuwe algehele afgelasting zal overgaan. Nederland „onbetaalbaar" en tenslotte dient ook een manager zich aan een vast gesteld budget te houden. Een Unie-official die wij officieus over deze zaak spraken, achtte de toestand zoals die de laatste jaren was gegroeid: dat namelijk één manager met één be paalde groep renners en met enige bui tenlandse relaties in organisators-krin gen de rol van een dictator wil of zelfs kan gaan spelen, hoogst ongezond. Het is in het belang van de renners zelf, dat zij niet behoeven te rijden en te leven bij de gratie van een klein kringetje managers. Als de grote Nederlandse cracks inder daad voor de Ronde van Nederland zou den bedanken, zouden ongetwijfeld tal rijke jonge èn goede professionals, die nog niet aan de groep-Pellenaars vast zitten, klaar staan om hun kans te grijpen. En stellig zijr er jonge Nederlandse ploegen te vormen, waarmee een inte ressante Ronde gereden kan worden. Om de nationale dam-titel De wedstrijd voor het nationale dam. kampioenschap belooft dit jaar zeer inte ressant te worden, o.m. door de deelne ming van de wereldkampioen P. Roozen burg. De lijst van deelnemers ziet er als volgt uit: J. H. Ansems en R. C. Keiler (Amsterdam), J. M. Bom en W. Roozen burg (Rotterdam), P. Roozenburg en H. Laros (IJmuiden) W. H. J. Hartgers en A. Jurg (Apeldoorn), W. Huisman (Lei den), A. v. d. Berg (Gouda), P. Beers (N. Scharwoude), P. Bergsma (Wartena), Ir G. E. van Dijk (Wageningen), F. Gor dijn (Den Haag), A. de Graag (Heusden). Gespeeld wordt van 5 Maart t.m. 24 April in de recreatiezaal van drukkerij Van Boekhoven, Begijnhof 7 te Utrecht. Een voorspelling is moeilijk te geven. Slechts v. d. Berg is een nieuweling in dit milieu, alle andere spelers zijn reeds meermalen in het kampioenschap uitge komen. Uiteraard zal P. Roozenburg weer hoge ogen gooien, doch hij zal veel concurren tie ondervinden van spelers als Huisman, Keiler Laros, Gordijn en Ir van Dijk. In ieder geval geeft het tournooi een bezetting te zien, zoals nimmer tevoren het geval is geweest, (Van onze sport-correspondent) ROOSENDAAL, Woensdag. De nieuwe manager van de Ronde van Nederland: Jef van de Vijver, heeft van daag naast het nieuws van „Efor" ook een attentie van de K.N.W.U. ontvangen. Via de K.N.W.U. is hem namelijk een onderscheiding van de Franse wieler bond, de Fédération Frangaise de Cyclis- me, en wel „la médaille de deuxième classe du mérite" medaille van verdien ste tweede klasse). Het bijbehorende diploma is ondertekend door Achille Joinard. (Advertentie) gesprongen handen, kloven? met ongeëvenaarde geneeskracht Het titelgevecht in het halfzwaarge- wicht tussen de kampioen Wim Snoek en uitdager Willy Schagen, dat op 25 Fe bruari a.s. in Amsterdam gebokst zou worden, is uitgesteld tot 8 Maart a.s. De partij zal dan in Carré te Amsterdam worden gehouden. Op het programma komen voorts partijen van de midden gewicht Hagenaar, de halfzwaargewicht Piet Klijssen en de Nederlandse vederge- wichtkampioen Henk Klok tegen nog nadere uit te nodigen Duitse boksers. Op 25 Februari wordt nu in Bellevue een gecombineerd programma van par tijen tussen beroepsboksers en amateurs gegeven. In de hoofdpartij komt de half zwaargewicht Willy Schagen over 8 ron den uit tegen de Duitser Strelesci. De vedergewichtkampioen Henk Klok zal, eveneens over 8 ronden, uitkomen tegen de Duitser Schoemig. De internationale schaatswedstrijden bij gelegenheid van het gouden jubileum van de Zweedse schaatsbond te Eskilstuna werden voortgezet bij een temperatuur van 16 graden onder nul. De Russen, die op de eerste dag niet aan de start waren verschenen, waren nu aanwezig; en daar om werd door de wedstrijdleiding een extra nummer op de 500 meter ingelast waarvan de resultaten uiteraard niet voor het eindklassement golden. Kees Broekman voelde zich niet fit en besloot niet deel te nemen. De wereldrecordhouder op de 500 meter, de Rus Sergejev, won het sprintnummer in 43.4 voor de Zweed Malmsten 44.2 en de Rus Titov 44.9 sec. Ook de 1500 meter werd een Russische overwinning. Shilkov plaatste zich eerste in 2.19.-. Het klassement luidde verder 2. Ericsson (Zweden) 2.19.2, 3. Gonsjarenko (Rusl.) 2.20.5; 4 Roald Aas (Noorw.) 2.21.2 5 Grishin (Rusl.) 2.21.9. Wim de Graaff werd 19e in 2..°7.3. De 5.000 meter werd door Sigge Erics son gewonnen in 8.30.9; 2 Sakunenko 8.36.8; 3 Aas 8.37.6; 4 Johannesen 8.37.8; 5/6 Raditsjevtsev en Kristiansen 8.39.3. Wim de Graaff werd 8.47.- 13e op dit nummer. Het eindklassement, waarin de Russen vanzelfsprekend niet zijn opgenomen, luidt: 1 Ericsson (Zw.) 192.357 pnt; 2 Aas (Noorw) 194.027 pnt; 3 Stroem (Zw.) 196.010 pnt; 4 Salomaa (Finl.) 196.863 pnt; 5 Jo hannesen (Noorw.) 197.230 pnt; 6 Lundberg (Noorw.) 197.320 pnt; 7 Kristiansen (Noorw.) 197.563 pnt; 8 Sjoelin (Zw.) 199.154 pnt; 9 Tangen (Noorw.) 199.227 pnt 10 De Graaff (Ned.) 199.617 pnt. Te Melbourne is het de athleet Ilerb McKenley uit Jamaica mogen gelukken het reeds 70 jaar oude officieuze wereldrecord voor professionals op de j.1.0 yards terug te brengen tot 47,3 sec. Dit betekent een merkwaardige „dou blé" want McKenley is ook houder van het officiële wereldrecord op die afstand voor amateurs, dat hij in 1848 op 40 sec. bracht. Hij is de eerste athleet aan wie een dergelijke verrichting gelukt is. De Vughtse auto- en motorclub „De Vrije Uitlaat" heeft van de K.N.M.B. toe stemming ontvangen op haar circuit te Vught op 17 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) de grote nationale motorraces te organi seren. Er wordt in alle klassen gestart. Ook de nieuwelingen krijgen hun kans. Er zullen ook zijspanraces worden ver reden. Aan de open Nederlandse tafelten niskampioenschappen, welke op 3 en 4 April te Den Haag worden gehouden zullen de volgende Tsjechische spelers deelnemen: Furstova, winnares van het eerste open Nederlands kampioen- schap in 1947, de oud-wereldkampioen Vana, Andreadis en Stipek. De Italiaan Duilio Loi heeft te Milaan, door in een partij over 15 ronden de titel houder, de Deen Joergen Johansen, op punten te verslaan, het bokskampioen schap van Europa lichtgewicht op zijn naam gebracht. (Van onze Parijse sportcorrespondent) PARIJS, Donderdag Achille Joinard, de voorzitter van de Franse wielerbond, zit weer op de „derde stoel", zoals wij liet aardig hoorden uit drukken; op de „stoel" tussen twee grote Franse wieier-machten in, aan de ene kant de „gevestigde" groep Goddet met haar Tour de France, aan de andere de steeds invloedrijker wordende groep Leuillot met haar Ronde van Europa. Joinard heeft reeds, zoals wij destijds meldden, door persoonlijk ingrijpen de data van twee klassieke wedstrijden van Goddet, t.w. Bo. deauxParijs naar 12 Sept. en Parijs-Tours naar 3 Oct., een week achteruit geschoven ten behoeve van twee wedstrijden van Leuillot, t.w. het Criterium van Longchamps en de Ronde van West-Europa. Thans verluidt echter, dat Joinard zich op het U.C.I.-congres van 67 Maart a.s. zich een tegenstander van de Ronde van West-Europa, die tot fabrieksploegen- wedstrjjd is geproclameerd, zal tonen. Aan de andere kant verwacht men, dat Joinard ook aan Goddet moeilijkheden gaat berokkenen. De voorzitter van de Franse wielerbond en die als zodanig de naleving van de reglementen ook van de Tour de France, moet controleren, is er namelijk nog met zeker van, of de posi tie van deNederlandse ploegleider in de Tour de France nu wel heiemaal conform de reg.ementen is geregeld. Goddet's tegenstanders (en die zitten in de groep Leuillot) hebben Joinard kennelijk ingefluisterd, dat de relatie tussen Pellenaars en de Locomotief- fabriek nog niet verbroken zou zijn. Men verwacht van deze zijde nu een onder zoek naar de naleving van dit punt in het Tour-reglement en daartoe zou op nieuw een Franse Tour-commissaris naar Nederland komen. Noot van de Sportredactie: Onlangs wezen wij reeds op de inge wikkelde zakelijke relaties tussen a. het acquisitiebureau Efor, b. het adverten tiebureau Sell More, c. de Locomotief- Simplex-rijwieifabrieken, d. de Stichting Wielercontact, e. de heer Slesker (voor zitter Wielercontact en directeur Loco motief-Simplex;1 en fKees Pelle naars; het is ons niet bekend (Van onze Noordelijke sport-corres- Pondent) Het is met de dooi in het Noorden loos alarm geweest. Niet zodra hadden de liefhebbers hun ijzers in het bekende vet gezet, of de vorst keerde terug, en in middels zijn de eerste kortehaan-rijde- rijen in dit „derde wintertje" alweer ge houden. Finterwolde, een -waar centrum van de sport op de 160 meter geen wonder wanneer men cracks als de Bakkers on der zijn inwoners telt! hield gisteren namiddag een wedstrijd, waarvoor men tal van sterren voor de veiligheid maar individueel had uitgenodigd. Het gevolg was een bezetting met 14 rijders, zo sterk, als men in de eerdere vorstperiode zelden te zien heeft gekre gen. Opvallend is, dat de Friese kampioen Geert Dijkstra zich in dit gezelschap van Groningers en Drenten, mitsgaders de enkele jaren geleden buitengewoon succesvolle „Hollander" Janmaat, weer niet heeft kunnen handhaven. De Fries leek uit vorm en ging al in de tweede ronde ten onder tegen de oudste Bak ker, die in de voorbije dooidagen juist gelegenheid had van zijn spierverrek- king te herstellen. hoe de I Maar ook Drente's kampioen Fidder laatst genoemde relatie thans precies is. kon het niet tot de laatste ritten bren- (Advertentie) Pjjn is een nuttig verschijnsel, omdat w(j erdoor worden gewaarschuwd als er iets misgaat in ons lichaam. Men be hoeft zich maar voor te stellen hoeveel mensen er buikviiesontsteking zouden krijgen als zij bij een blindedarmont steking geen pijn voelden. Maar dit voor beeld toont ook aan, hoe voorzichtig men moet zijn bij het bestrijden van pijn. Pijn is een verschijnsel van een ziekteproces en zolang de aard van dit proces niet be. kend is, kan men de pijn wel bestrijden, maar het proces woekert voort. Nu maakt het een groot verschil, waar de pijn zit en hoelang de pijn bestaat. Plotseling optredende buikpijn of steeds terugkerende buikpijn, waarvan de oor zaak niet bekend is, moet men nooit zelf behandelen. Uit te maken wat hier ge beuren moet, is het werk van de dokter. Bij pijn elders in het lichaam, die sinds kort bestaat en die door bekende oor zaken optreedt (na kiestrekken, spier pijn na verstuiking, bij verwondingen, wintervoeten, „dode" vingers e.d.), of die sinds lang bestaat, maar waarvan de oorzaak eveneens is vastgesteld (rheu- matiek, spit, zenuwpijn, slecht helende wonden e.d.), is het verantwoord de pijn weg te nemen. Medicijnen, die men daartoe inneemt, hebben het nadeel, dat zij kort werken dat men eraan went en dat zij in meer of mindere mate gif tig zijn. Een andere manier van pijnbestrijding is het toedienen van warmte. Waardoor de pijn hierbij verdwijnt, is niet bekend, maar het feit staat vast. De ervaring leert bovendien, dat het resultaat van een hiertoe gebruikte goede infrarood-straler veel groter is en langer duurt dan dat van kruiken e.d., terwijl het toedienen van warmte in de vorm van straling veel prettiger, gemakkelijker en zindelijker is. Philips „Infraphil" (prijs f 37.50) is niet alleen een goede infrarood-straler, het is de beste. De Philips „Infraphil" is speciaal voor dit doel ontworpen en heeft het voordeel, dat juist die infrarode stra len worden uitgezonden, die diep tot onder de huid in het weefsel kunnen doordringen. Daar worden zij vastge houden en ontstaat er warmte die de bloeddoorstroming vergroot en daardoor een gunstige werking heeft op ont stekingsprocessen (steenpuisten, ver zweringen, rheumatische ontstekingen e.d.) en op storingen in de bloedsomloop (wintervoeten, „dode" vingers en slecht helende wonden). gen. Hij vond de jonge Bakker tegen over zich in de ronden van de laatste zeven, en zag zich kansloos geslagen. Het werd, als al vaker deze winter, een eindstrijd tussen de beide neven, en evenals eerder ging ook nu weer de jongste met de 100 strijken. De uitslag werd: 1 Bakker Jr, Finster' wolde 100, 2 Bakker Sr., Finsterwolde 60, 3 Houwen, Veelerveen f 30, 4 Zwiers, Winschoten 15. Ook Martha Wieringa ging intussen voort op het pad der overwinning. Zij reed in Molkwerum (Friesland), en zoals men had kunnen voorspellen hiqld zij zich alle Friese famkes, inclusief de snelle Annie v. d. Meer in de eindstrijd van het lijf. Haar zuster, Frieda Miedema -Wieringa, bezette de derde plaats. Hier werd dus de uitslag: J Martha Wieringa, Baard 80, 2 Annie v. d. Meer, Tjamhuizum 60, 3 Frieda Miedema, -Wieringa, Franeker 40, 4 Tiny Mulder, Wieringen .f 20. Vandaag staan zowel voor Friesland als voor Groningen al weer verschillen de rijderijen op het programma. De gemeenteraad van Breda heeft na een uitvoerige discussie, waarbij wet houder J. A, Meys een lans brak voor de doortocht van de Tour de France-ka- ravaan door Breda, het voorstel van B. en W. om èen subsidie van 2500 toe te staan, aangenomen. De karavaan zal vanaf de rondweg MoerdijkBreda door de stad Breda trekken en het volgende parcours ne men: Biesboschlaan, Haagweg, Felle- noordstraat, Nieuwe Ginnikenstraat, Gin nekenweg, Ulvenhoutstraat, Strijbeek en verder naar Braesschaat. Het wereldkampioenschap kunstrijden op de schaats te Oslo is bij de heren voor de tweede maal in successie door de Amerikaan Haijes Alan Jenkins ge wonnen. Zowel voor de compositie van zijn rijden als voor de uitvoering kreeg hij hoge cijfers. Zijn totaal (verplichte figuren inbegrepen) bracht hij op 178,28 pnt. De uitslag luidde: 1 en wereldkam pioen Hayes Alan Jenkins (V.S.) plaats- cijfer 5 178.28 pnt; 2 James Grogan (V.S.) plaatse. 12 (175.22 pnt); 3 Alain Giletti (Frankrijk) plaatse. 18 (171.52 pnt); 4 David Jenkins (V.S.); 5 Ronald F. Ro bertson (V.S.); 6 Charles Snelling (Cana da); 7 Michael Booker (Gr. Br.). -et* <*i s' A -> r (Van onze speciale verslaggever) HOUTRUST, Woensdag. Als een andere KLassens, eender van stijl en allure, joeg de jonge Volendamse halfspeler Klaas Smit, in de laatste schemerachtige minuten van de oefenwedstrijd van het Nederlandse B-elf tal tegen'Preussen Münster, zijn ploeg nog éénmaal in het offensief. Met een enorm «JPUchtte hijMinister's doelman Flip Ger berink tot de moöiste save van de middag, waarbij Gerberink de bal echter toch nog maar kon stompen. Inva y mg het ieer secuur op en joeg het met een harde boogbal pa on.(i"die en"rm'enthm,^0".voor het einde, 3-4; en de hon derden Haagse schooljongens, die ex«rai«»« meeleefden en bij een overmaat aan energie tijdens de pauze vooieen ^-schouwspel „op de vuist" hadden gezorgd, vierden dat „f.5\adden op het ve,cl zoa,s des" tijds de Canadezen hier zelfs nog niet hadden gezienNauwelijks een minuut later waagde Smit opnieuw van verre afstand een schot op de benauwde Duitse veste; maar de Volendammer beschikte Mijkba;ir seide kracht voor één atoom kogel, Gerberink kon althans dat tweede schot gemakkelijk baas. En het bleef dus, zonder de met jongensachtige Kocdgelovishenl nfges^ 3_4. in technisch opzicht was die Münsterse zege trouwens ook verdiend. Het zal voor velen van de circa 8.000 toeschouwers een aardige wedstrijd zijn geweest; na vier weken winter-stagnatie is een partij voetbal al gauw weer aan trekkelijk. Maar in feite heeft de Haagse jeugd met haar luidruchtig enthousiasme in de tweede helft deze wedstrijd gered. Want nadat de groen-witte Duitsers hun 20 achterstand opvallend gemakkelijk in een 2—4 voorsprong hadden omgezet, zat er zo bar veel leven niet meer in. Preussen nam er aanvankelijk heel wat tijd voor om de kat eens breedvoerig uit de boom te kijken. En tweemaal sprong de kat er inderdaad uit, beide malen met een doelpunt! Na 12 minuten speelde Brooymans, op een pass van de in het middenveld weer veel en goed werk ver zettende aanvoerder Van Schijndel, met een listig hakje de weg vrij voor Cor van der Gijp, die zijn snelle rush besloot met een verrasnd lob-schot, waar Gerberink kennelijk niets van begreep. Weer 12 minuten later een reprise vice-versa: Van der Gijp omspeelde, op het randje van buitenspel, twee Duitse belagers, schonk toen zijn doelrijpe kans grootmoedig weg aan Brooymans, die zijn dankbaarheid in een keiharde voltreffer demonstreerde. Maar daarna kwam de Duitse stoom wals op toeren. Hoewel geenszins athle tisch en zelfs enigszins houterig aandoen de, namen de groen-witten met solide op gebouwd en snel uitgevoerd samenspel de touwtjes in handen. Vooral de inter nationale rechtsbuiten Gerritzen, knaan met een flitsende sprint en een zeer knappe techniek maar ook met uitgespro ken onhebbelijke manieren (waarvoor scheidsrechter Martens hem terecht op het matje riep), nam een groot aandeel in de twee goals, waarmee Preussen Münster nog voor de rust gelijk maakte: na 28 minuten bood hij uit een solo-rush aan linksbuiten Lammers een niet te missen kans, na 35 minuten werkte hij een juweel-van-een-switch met zijn rechtsbinnen Rey op prachtige wijze met een effectrijk schot af. Onze B-ploeg, in witte shirts en blauwe broeken nieuw gecostumeerd, zette zich niet zó maar bij de pakken neer. Vooral Van der Gijp sneed her haaldelijk met het mes van zijn snelle sprint door de groene verdediging. En dat leidde uiteindelijk tot een penalty. Want de Duitsers grepen naar het bij hen altijd nog zo geliefkoosde middel van „rucksichtslose" hardheid (en men lcèn dat in ons land altijd nog niet zo best hebben; toen wij een klein jaar geleden de wedstrijd tussen West- Duitsland en Oost-Nederland te Duis- At:-- Doelman Gerberink van Preussen Mün ster stompt hoog opspringend de bal boven het hoofd van een Nederlandse aanvaller weg. burg versloegen, wezen wij er al op, dat het harde „er-tegen-aan"-spel van de Duitsers èn de geïrriteerde Neder landse reactie daarop voorlopig nog Y°oz velen een handicap vormen bij ^YattinS van het sport-contact met onze Oosterburen). Door Van Ede hard ingeschoten, doch door Gerberink knap weggebokst. En de rust kwam dus met 22. Van Ede miste trouwens méér opgelegde kansen en op links kwam Jacques Heijster al evenmin tot imponerende prestaties, zodat Van der Gijp zijn operaties op den duur veelal tot het centrum be perkte. Helaas moest de Dordtenaar in de tweede helft, na door rechtsback Lesch driemaal achtereen zwaar „gegrepen" te zijn, de strijd opgeven; Van Rooy (Eind hoven) kwam hem vervangen en hij bracht althans kort voor het einde de nederlaag nog tot het minimum terug. Verder heeft onze B-voorhoede in die tweede helft niet veel meer laten zien, want Michels miste de beweeglijkheid om voor de Münsterse verdediging eenzelfde bedreiging te vormen als Van der Gijp was geweeest, terwijl Brooymans in de tweede helft „onvindbaar" was: de jonge Brabander, van de (Gilze-) Rijense twee- de-klasser R.A.C. (en dus niet, zoals men blijkbaar wel eens meent, uit Roosen daal), benaderde in de eerste helft zijn goede vorm van de wedstrijd Nederland B-Zwitserland B in September j.l., maar verloor zich daarna in nutteloos „gepin- gel", waarmee hij, die veel beter kan, zichzelf èn zijn ploeg schaadde. Dank zij het uitstekende stuwende werk van de ervaren Van Schijndel en de duidelijk minder ervaren Smit, kreeg onze voorhoede nochtans meer kansen dan de Duitsers, die echter bij twee felle stormlopen, 10 resp. 20 minuten na de rust, vlot aan evenveel doelpunten kwa men, gescoord door midvoor Seeman resp. linksbinnen Rachupa en waarbij de jonge doelman Mouw van de derde-klas- ser Rapiditas (met aanleg doch te weinig ervaring) niet vrijuit ging. Hans van der Hoek stopperde weer zeer rustig en doel treffend, al maakte hij enige slippertjes; wie Wiersma van de derde-klasser Donar zag spelen, meende een broer van de „vergeten" Albers aan het werk te zien; maar de beste figuur in de B-verdediging was de Ajaxied Boskamp, die opnieuw zijn candidatuur voor het Oranje-shirt stelde. Mèt deze Boskamp kwamen Van der Gijp en Smit als de beste „jongeren" uit deze wedstrijd, die op een uitstekend be speelbaar Houtrust-veld (zandgrond) werd gespeeld en waarbij Bondstrainer Karei Kaufman (die onlangs een spaak been brak en bij de practische oefeningen van de zes regionale trainingen in de districten voorlopig door de Feijenoord- trainer Koonings wordt waargenomen) tóch niet wilde ontbreken. (Van onze sportcorrespondent) ROOSENDAAL, Woensdag Jef van de Vijver is geen prater. Maar men kent hem als een stille werker in wat nog altijd zijn grote liefde heeft: de wielersport. Sedert vorig jaar is de „Jef", die in Roosen daal een goed lopend café exploiteert, erkend manager van de K.N.W.U. en ook voor het komende seizoen is hem 'n licentie verleend welke hem mach tigt om contracten voor en met wiel renners af te sluiten. Eerlijkheid in de sport gaat bij hem vóórop en hij houdt Brussel goede derde. Precies op zijn verjaardag, 2 jaar na Brussel, bracht hij in 1937 te Kopenhagen de wereld titel der amateurs op zijn naam, on danks een zware val een dag tevoren. In 1938 te Amsterdam prolongeerde hij die titel, waarna hij overging naar de categorie der professionals. In 1939 tweede bij de Nederlandse kampioen schappen en bij de wereldkampioen schappen te Milaan geplaatst in de kwart-finales toen het oorlogsbedrijf de wedstrijden bruusk afbrak. In en na de oorlog heeft Van de Vijver niet veel meer gereden; en of- tie had, beijverde hij zich meer voor de organisatorische kant van het wielrennen. Zijn café was voor èlle renners wat de Amerikanen noemen „open door"; ook de supportersclub van Voorting en Faanhof was er ge vestigd. En toen Pellenaars voor het eerste zegevierend met zijn jongens uit de Tour de France terugkwam, was café Van de Vijver „de" pleister plaats. niet van mensen die slechts met het V schoon hij in 1952 nog een prof-licen- alleronderste uit de kan tevreden zijn en die daardoor anderen duperen. Met die instelling bond hij ook onlangs de strijd aan met Pellenaars, door de K.N.W.U. schriftelijk attent te maken op z.i. onoirbare practijken welke Pellenaars verleden jaar bij het af sluiten van contracten voor „zijn" (P.'s) ploeg in verscheidene Brabant se wielerwedstrijden toepaste. Van de Vijver's actie is uitgelekt; maar pra ten daarover doet hij ook liever niet. Bijzonder mededeelzaam toont de thans 39-jarige Van de Vijver zich evenmin, als wij zijn benoeming tot opvolger van Pellenaars als technisch leider van de organisatie voor de Ronde van Nederland ter sprake brengen. Als Van de Vijver zwijgt, is dat voor hen, die de tweevoudige ex- wereldkampioen sprint der amateurs kennen, echter toch al veelzeggend. Van de Vijver i s de man; alleen loopt hij er niet mee tê koop.... Jef van de Vijver kent het wieler- vak. Van 1932 tot en met '52 won hij 212 wedstrijden. Nu 22 jaar geleden kreeg hij zijn eerste licentie als nieu weling, reeds 3 jaren later won hij de „grand prix" van de Deense wieier- bond en werd hij bij de Wereldkam pioenschappen sprint amateurs te De jongste historie heeft het pad van deze twee „oude rotten" echter steeds verder van elkaar verwijderd. En dat is o.a. ook een van de redenen, waarom „Jef", evenals „Pelle" een geboren Bredanaar, thans liever over zijn benoeming tot technisch leider van de Ronde van Nederland nog niet praat. H(j wil zqn entree niet maken met goedkope verwijten aan zijn voorganger. Er staat trouwens voor a.s. Zater dag een persconferentie van de licen tie-houdster N.V. „Efor" over de Ron de van Nederland op het programma en daar zal dan wel het nodige uit de doeken worden gedaan. In wielrennerskringen zal echter, zo menen wij te mogen zeggen, de be noeming van Jef van de Vijver een goede keus worden genoemd. Wynand Fockink DEN HAAG, Woensdagavond. Na afloop van de ijshockey-wedstrijd H.H.Y.C.Bad Nauheim van de West- Europa Cup op de Haagse HOKY stonden 14 glunderende spelers rondom de met champagne gevulde Lippens-beker, die zij voor de vijfde maal in hun bezit hadden gekregen en die door de voorzitter van de Nederlandse IJshockey Bond, mr J. A. C. Bierenbroodspot, aan de captain van het team, Fischer, was overhandigd. Maar niet alleen heerste er een vrolijke stemming bij de Haagse ploeg omdat zij weer voor een jaar de beker naar Nederland had laten verhuizen doch tevens omdat de Drakeii hun laatste wedstrijd beëindigd hadden met een klinkende 82 over- winning op Bad Nauheim, een waardig sluitstuk van de competitie Op fraaie wjjze is de overwinning tot stand gekomen. De Duitsers waren n.l. stuk voor stuk goede spelers en zij rea geerden vaak sneller dan onze landge noten, die hen in schotvaardigheid en sa menspel echter overtroefden. Weliswaar opende Snoek de score, hét antwoord van Bad Nauheim bleef echter niet lang uit, zodat de tweede speelhelft met een 12 achterstand voor de Ha genaars inging, hoewel Don Kirk en In verband met het feit, dat de Sport- commissie van de Internationale Motor sport Federatie onlangs te kennen gege ven heeft, dat het T.T.-circuit van Drente voor verbetering vatbaar is, hebben B. en W. van Assen bij de gemeenteraad een voorstel ingediend om het belangrijkste gedeelte van het circuit te verbeteren. Dit voorstel omvat verbreding van het baangedeelte in De Haar, voorzover gele gen in de gemeente Assen, tot 7 meter, terwijl de bermen aan weerszijden een breedte van 2.50 meter zullen krijgen. Het bestuur van de stichting Het cir„ cuit van Drente" heeft er op aangedron gen, dat alle bomen, waarvan de stam dikker is dan 10 cm, langs het circuit ver wijderd zullen worden. Voorts wenst het bestuur verbetering en verbreding van de bermen. Het aanbrengen van nieuwe dek en slijtlagen op verschillende stukken en het dempen van enige bermsloten. Dezer dagen is men gereed gekomen met de verbetering van het baangedeelte in Graswijk, dat nu al een breedte heeft van 7 meter. Wat de financiering van de voorgestelde verbeteringen, waarmee een belangrijk bedrag gemoeid is, betreft, hopen B. en W. op een tegemoetkoming van de Provincie. doelman Van der Heiden subliem verde digden. In de tweede periode toonden de Ha genaars zich weer de sterksten. Twee maal verdween de puck van de stick van Zukiwski achter de Duitse doelman An son en met een 32 voorsprong werd deze periode besloten. In de laatste speeltijd werd er door de Hagenaars lustig op los gescoord en het aantal doelpunten ware nog groter ge weest, hadden de Duitsers niet tot het einde zo'n geweldige weerstand geboden. h Gan U-2 en 22 werd het tenslotte 2 en het slot was eenvoudig een num mertje „prijsschieten", als vrolijk voor- spel op de fuif rond de gewonnen Lip pens (West-Europa) Cup. Te Drammen (Noorwegen) werden twee. daagse internationale wedstrijden gehou den, waar Andersen en andere bekende Noorse rijders goede tijden maakten. Overigens werd Andersen zowel op de 3.000 meter door Aas als op de 1500 meter door Hodt verslagen; op de 5.000 meter won hij in 8.21.1. Hodt won het eindklas sement. Het eindklassement na 500, 1500, 3.000 en 5.000 meter luidt: 1. Hodt (Noorw.) 191.803 pnt; 2. Andersen (Noorw.) 194.144 pnt; 3. Haugli (Noorw.) 195.517 pnt; 4. Hickey (Austr.) 197.977 pnt; 5. Nilsen (Noorw.) 198.650 pnt. DORDRECHT, Woensdagavond. Te Dordrecht werd het Candidaten- tournooi voor het Wereldkampioenschap dammen voortgezet met het spelen van de partjjen uit de vierde ronde. De Frans man Verse (wit) verloor van de Zwitser Guignard in 44 zetten. De partjj tussen de Italiaan Fanelli (wit) en de Belg Demes- maecker eindigde na de 68ste zet van wit in remise. Onze landgenoot Huisman was vrjj en behield door deze voor hem gunstige re sultaten de leiding met 2 punten voor sprong. De stand luidt: 1. Huisman (Ned.) 5 punten uit 3 partijen, 2/3 Demesmaecker (Belg.) en Fanelli (Italië) beiden 3 punten uit 3 partijen. 4. Guignard (Zwitserland) 3 punten uit 4 partijen. 5. Verse (Frank rijk) 2 punten uit 3 partijen. Bij de wereldkampioenschappen ski te Falun startten de 31 deelnemers aan de wedstrijden voor de Noordse combinatie en de 90 specialis ten voor de 15 km onder zeer gunstige weers omstandigheden. De lucht was helder en het was volkomen windstil, maar het kwik stond ongeveer 20 graden beneden het nulpunt. De Finnen behaalden op het speciale nummer de drie beste plaatsen, waarmede zij voor Fin land de tweede titel bij deze kampioenschappen veroverden. Op de eerste dag won Pietikaeinen reeds de titel in het skispringen, terwijl nu Ha- kulinen op de 15 km de beste tijd noteerde, 55 min. 26 sec. Van de deelnemers aan de combinatie werd dit nummer eveneens door een Fin, Korhonen gewonnen. Korhonen legde de afstand af in 58 min. 47 sec. Zijn prestaties waren op het on derdeel springen echter niet van dien aard ge weest, dat deze overwinning hem eveneens de eerste plaats in het totale klassement oplever de. Deze titel voor de combinatie kwam in han den van de Noor Stenersen, die de beste pres taties had geleverd bij het springen en od de 15 km de vierde plaats bezette. De resultaten waren: 15 km speciaal: 1. Hakulinen (Fin.) 55 min 26 sec.; 2. Viitanen (Fin.) 55.37; 3. Akusü Kiuri laen',pL6U 56 (Rus"> 56.16 5 Mfeke- *NooV.N7J4TfSSOn (Zw<k> 57 2 Stokken 58^ 47°sec.t 2?1Gundersen punten- 4 G(E 3" Maardalen (Noor) 450.5 Kemppainen (Fin?). 10. de 15 km wedstrijd voor heren houden nl »etteIo°P 3 5 km voor dames ge in 1 Russische ploeg won deze estafette mir n?Jn- 54 sec., vóór de Finse ploeg 1 riaL mln.' sec'' derde werden de Zweedse dames met 1 uur 8 min. 32 sec. en v£rdede Noorse met 1 uur 9 min. 6 sec. De zesdaagse van Aarhus (Denemar ken) is gewonnen door het Franse kop pel Senïttleben—Godeau met een totaal van 449 punten. De tweede plaats was X°°r hft Zwitserse team Roth-Bucher met 408 punten en een ronde achter- stand. ,L0n1derL volSden: 3 Van Vliet Plattner (Ned.Zwits.) 604 punten; 4 Preiskeit Zoll (Did.) 521 punten; 5 Wer ner—Laursen (Den.) 462 punten. De overige koppels volgden op zeven en :er ronden. Te Keulen werd voor 7000 toeschou wers de ijshockeywedstrijd gespeeld tus sen de landenploegen van Duitsland en Canada, welke ontmoeting door de Ca nadezen werd gewonnen en wel met 6—2, (4—1, 0—1, 2-0).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5