Irak is eigenlijk zeshonderd jaar achter Koning Faisal de hartelijkheid zelve Onze dagelijkse PUZZLE De ingesneeuwde slaapwagen Vrij gunstige handel in alle producten Hvhdm r Aanval op de vorst De wolven jongen en Hollebollegijsje 522ste STAATSLOTERIJ 4e doet ut RADIO-PROGRAMMA'S j 2.9S PER SCOOTER ROND DE WERELD „Hartelijke groeten van Uw neef Hussein" Explosie in Tsjechisch salontreinstel Jaaroverzicht Specerijen 1953 Correcties Staatsloterij De gearresteerde Haagse advocaat Daders reden met auto in sloot Albertina-bibliotheek DONDERDAG 18 FEBRUARI 1954 PAGINA 7 Zes eeuwen in zes jaar „Tot ziens" J KINDJE DOOR AUTO GEGREPEN Door AGATHA CHRISTIE Oplossing van gisteren OMZETTEN IN BINNENLAND BLEVEN BEPERKT BERUCHT INBREKER WEER GEGREPEN Houdt volstrekte onschuld vol Beide mannen ingesloten AMBTENAREN IN VEILIGHEIDSGORDELS Klas 4e lijst ié B. M. R. S. TELEVISIE 1 E JONGE Hussein, koning van Jordanië zei me, tij- J J dens het onderhoud, dat ik met hem mocht hebben: „Als u in Bagdad komtvergeet dan niet mijn neef Faisal te bezoeken. Hij zal het zeer prettig vinden. Doet hem vooral mijn hartelijke groeten". Dat was dus wel iswaar niet de aanleiding voor mijn bezoek aan koning Faisal, doch wel een excuus en wellicht een goede inlei ding! Nu valt 't bezoeken van een staatshoofd zeker in de ze landen niet bepaald mee, maar langs allerlei slinkse wegen kreeg ik het toch voor elkaar, zij het, dat men duidelijk liet merken er niet bepaald door te zijn ver eerd. „U kunt om twaalf uur komen. Zondag deelde het paleis mede (men werkt hier, zoals bekend, op Zondag wél, op Vrijdag niet) „en u kunt eén minuut krijgen, teneinde Zijner Majesteits handtekening te vragen „Lr moet zóveel gebeuren en het is alles nieuw voor me". ZIJNE MAJESTEIT KONING FAISAL II was de hartelijkheid zelve. H(j kwam met enkele brede schreden achier zijn bureau vandaan en zei: ..Hartelijk welkom, u zult wel een lange reis hebben gehad van Jor danië «aat u zitten". En hij wandelde terug achter ztfn bureau en opende een doos sigaretten. „Ik hoop, dat u me niet kwalijk neemt", „ei ik toen maar, „maar ik ben hier om als het kan even een praatje te maken, niet om u een handtekening te vragen a propos: U krijgt de hartelijke groeten van Zijne Majesteit, uw neef Hussein Faisal boog, dankte en vroeg hoe zijn familie het maakte. Ik toonde hem enkele foto's en vroeg er pal boven op of hü, Faisal, een dezer dagen wellicht een half uurtje beschikbaar had om een paar op- "S "natuuHUk", knikte hij, „dat 'spreekt.. het zaI me ecn «enocgen zijn „Wist u, dat er in 1930 twin tigduizend studenten in dit land waren, terwijl het er nu 300.00(1 Nu moet men hier nérgens verwonderd over zijn en dus ook niet vreemd opkijken als men mét alle perskaar ten en introductiebrieven voor toerist wordt aangekeken Aan journalisten heeft Irak blijkbaar een hekel. Hoe aar dig de mensen hier ook zijn, ik kan niet de indruk krijgen dat een reporter hier hoger staat aangeschreven dan een koelie De ontvangst ten paleize was dan ook dienover eenkomstig. Zonder blikken of blozen, zonder een woord zelfs, werd het fototoestel afgenomen: er mogen hier geen foto's worden gemaakt. „Dat is ook helemaal de bedoeling niet, althans niet vu", legde ik uit. Er werden wat afwerende handbewe gingen gemaakt en het apparaat blééf ergens op een di van liggen, bewaakt door aanwezige bedienden. „U spreekt hoop ik Engels?", informeerde iemand an ders. „Wilt u me maar volgen?" ingenieurs zitting hebben. Onze irrigatie problemen bijvoorbeeld worden door hen, in samenwerking met Irakese ingenieurs We verbeteren de wegen; u zult de nieu we bussen hebben zien rijden, er wordt hard gewerkt aan grondige herziening van het stadsplan, enz. Maar nogmaals, Iwe kunnen niet Ineens zeshonderd jaar in halen...." Een blik op het horloge deed me ont waren, dat er al tien minuten om wa ren. De gordijnen bij de uitgang van het vertrek bewogen, zodat het me wenselijk leek op te stappen. „Afge sproken dus", zei hij, „U belt het pa leis nog eens op om wat foto's te ma ken. Tot ziens!" De man achter de schermen keek tame lijk boos, alhoewel hij, waarschijnlijk be leefdheidshalve, trachtte te glimlachen. ,,U heeft toch zeker niet over politiek ge sproken. wel?" was de eerste vraag, die hij stelde. „Hoe kómt u erbij? Ik houd helemaal niet van politiek". De beschermer keek zichtbaar opge lucht en greep het fototoestel van de bank Hij hing het weer om m'n hals en loodste me in de richting van de deur. „Heeft u de handtekening van Hls Majesty?" „Nee, ik zou niet weten.trouwens, ik kom nog eens terug om een Maar er was geen gelegenheid meer. Een nieuwe bezoeker kwam binnen en zei: „Mar habar", waarop het gesprek tussen die twee in het Arabisch doorging en op mij geen acht meer werd geslagen. Een andere bediende loodste me door allerlei gangen en trappen naar buiten. Die foto's heb ik niet kunnen maken. Toen ik het paleis namelijk de volgen de dag opbelde, werd er beleefd mede gedeeld, dat men niet zó bijzonder ivas gesteld op een terugkeer, nog wel met camera. Hetgeen in het Oosten bete kent, da.t men weigert. Geen mens weet waaromtenminste niemand zégt het. Eén ding is zeker: aan Zijne Ma jesteit heeft het NIET gelegen. Maar een koning als deze, in een land als dit, waarin elke drie maanden de een of andere minister verdwijnt en plaats maakt voor een nieuwe, heeft blijkbaar niet die koninklijke bevoega- held, wélke men in een democratisch land heeft als vorst Zodat ik de foto die u hierbij ziet, in een winkel heb moeten kopen. WIM DUSSEL. Zijn? zóver hebben ingehaald, dat we een ver gelijking met andere landen kunnen door staan. (Hierbjj doelde de vorst kennelijk op Syrië en de Libanon en zelfs Jordanië) „Het zal u bekend zijn", zo vervolgde hij, „dat er van de olie-opbrengsten in Irak 50 pet naar de regering gaat. En zeventig procent van dat bedrag steken we weer in de zogenaamde Development Board, waarin ook een aantal Nederlandse (Van onze correspondent) Woensdagmiddag is het vier-jarige doch tertje van de familie N., wonende te Nieuwwolda, toen het plotseling de weg overstak, gegrepen door een personenauto bestuurd door de 70-jarige C. J. G., wo nende te 't Waar. Het kindje werd op slag gedood. vorst Een korte stilte. De jonge hü js, zoals wei bekend zal zijn, nauwe lijks 18 jaar, maar maakte een iets oudere indruk wellicht veroorzaakt door het feit, dat hij aan asthma lijdt - liet in mets blijken, dat de toegestane één minuut om was, want hij zette zich neer, alsof hij klaar was om het gebruikelijke aantal te vuren vragen te beantwoorden. Ee blik naar de gordijnen waarmee het vertrek van het er naastgelegen was ge scheiden deed me iemand ontwaren, die óf de wacht hield óf de derde zwijgende man was. „Het lijkt me, eerlijk gezegd, erg moei lijk om in dit zo snel opkomende land, waarin zo vaak iets verandert, de zaak bij te houden", begon ik toen. „vooral omdat U'sedert Mei van het vorige jaar. Faisal knikte glimlachend. ,,U heeft ge lijk", zei hij „Er moet zóveel gebeuren en het is alles nieuw voor me natuurlijk a propos, hoe vond u Bagdad bij uw bin nenkomst?" „Éérlijk gezegd viel het me reusachtig tegen de eerste dagen. Het regende en dan is Bagdad niet op z'n mooist.... Maar er wordt veel aan verbetering gedaan, zéker wat wegen en nieuwbouw betreftWat zijn. in het kort gezegd, de grootste pro blemen, waarvoor Irak zich ziet ge plaatst?" Dat zijn er drie, althans allervoor- naamste: het probleem der volksgezond heid. dat der opvoeding en hst algemene levenspeil, dat hier veel te laag is. Dat zult u hebben gezien. We trachten de ge-, zondheidstoestand zo spoedig mogelijk om hoog te brengen bijvoorbeeld door middel van rijdende hospitaalwagens, mobiele eenheden op hygiënisch gebied enz. Door middel van nieuwe scholen willen we de jongeren geestelijk omhoog brengen. Wist u, dat er in 1980 twintigduizend studenten in dit land waren, terwijl het er nu 300.000 zijn? „Ja, en het algemene levenspeil (de koning maakte een gebaar, alsof htf wilde zeggen: wat moet je er zo gauw aan doen) vergeet u niet dat we eigenlijk zeshon derd jaar achter zijn! En dat willen we nu inhalen „Heeft men zich een termijn gesteld? Ik bedoel: kan men binnen afzienbare tyd «eggen een bepaald stadium te hebben bereikt?" „Ja, dat kan. Als het zo doorgaat, be- ataat er alle hoop, dat we over zes of zeven jaar onze achterstand op élk gebied Horizontaal 1. onder het nodige voor behoud, 3. ontdekker van Amerika, 10, en omgekeerd, 11- kledingstuk, 12. vlakte- maat 13. ontspruiten, 15. bijwoord, 18 voorzetsel, 20. jongensnaam 22- meisjes- naam, 24. akelig, 27. goud (Fr.), 28. wiaak- 41) Laten we ons niet overhaasten. En laten we niet méér aannemen dan we fei telijk weten. We kunnen, geloof ik, veilig zeggen dat om die tijd drie en twintig minuten vóór één iemand anders in Ratchett's coupé was en dat die persoon een Fransman was of vloeiend Frans kon spreken. Je bent erg voorzichtig, mon vieux. Men moet maar één stap tegelijk vooruit doen. We hebben geen feitelijk be wijs, dat Ratchett op die tijd dood was. Het geluid, dat je wakker maakte. Ja, dat )s waar. In zekere zin, zei monsieur Bouc pein zend, verandert deze ontdekking de zaak niet heel erg. Je hoorde iemand bewegen naast je. Die iemand was niet Ratchett, maar de ander. Ongetwijfeld wast hij het bloed van zijn handen, ruimt op na de misdaad, ver brandt de compromitterende brief. Dan wacht hij tot alles stil is, en als hij denkt, dat de kust veilig is, doet hij Ratchett's nemer, 30. hatelijk, 32. vreemde munt, 34. meisjesnaam, 35. maanstand, 36. verge zicht, 37. of eerder. Verticaal 1. nota, 2. koning (Fr.), 4, ri vier in Duitsland, 5. uitgestrekté, 6. Ver Staten, 7. plofte, 8. stad der oudheid, 9. se lenium (afk.), 14. bestuurder, 16. een der vier dwergen, die het hemelgewelf on dersteunt (Myth.), 17. reissport, 19. vogel, 21. tot nader overleg (afk.), 23. peulvruch ten, 26. soort auto, 29. plaats in Noord-Hol land, 31. organ, der Ver. Naties, 32. voor zetsel, 33. rondhout, 34, slede. Horizontaal 1. egel, 4. vorm, 7. re, 8 ar, 9. noen, 11. deze, 13. si, 14. t.t., 16. ie, 17. or, 18. erker, 19. ratel, 21. si., 23. eg, 24. rl, 25. os, 27. plak, 29. tent, 31. de, 32. eg, 33. noei, 34. raap. Verticaal 1. eens, 2. ere, 3. lente, 4. va in r'i 5' ore' ®- moer. 10- ei, 12. zo, 15. traag, l i „.der' 19- rekel, 20. liter, 21. span, 22. 225. on *)R or> J OA Het K. N. M. I. deelt mede: Ook vanmorgen bevond Nederland zich nog in de koude lucht, die sinds Maan dag uit het Oosten is komen aanstro men. Doordat een langzaam uit het Westen naderend front echter veel be wolking veroorzaakte, was het iets minder koud dan de voorgaande dagen. Op de meeste plaatsen vroor het slechts één graad. Alleen in Groningen werd de koude luchtlaag nog iets dikker met als gevolg vanochtend om acht uur drie graden vorst. In het uit het Westen komende front, dat vanochtend onze kust tot op on geveer 100 km was genaderd, ontstond gistermiddag een storing, die naar het Noord-Oosten trok en vanochtend in het Zuid-Westen van Engeland al 10 tot 15 mm. regen had veroorzaakt. Deze storing zet nu een aanval in op de vorst in het kustgebied van West-Europa. Hoe wel de aanval slechts uiterst langzaam van het Zuid-Westen uit vordert, ziet het er toch naar uit, dat hij in het groot ste deel van Nederland morgen de temperatuur boven het vriespunt zal brengen. In het salonrjjtuig v»n de Tsjechoslo- waakse trein, waarmee, volgens Italiaanse diplomatieke zjjde te Wenen, de nieuwe Sovjet-Eussische ambassadeur in Italië, Bogomolof, zich naar Rome zou begeven, heeft zich op Tsjechoslowaakse grondge bied, 1.500 meter van het Oostenrijkse grensstation Hohenau, een ontploffing voorgedaan. Bogomolof en zijn echtgenote werden niet gewond. Een Weens blad meldde, dat het salon rijtuig volkomen vernield werd. De ont ploffing deed zich, aldus het blad, voor in de warmwaterinrichting van het rijtuig. Hulp van Oostenrijkse reizigers en spoor weg personeel was verhinderd door Tsje choslowaakse politiemannen. Tsjechoslowaakse spoorwegambtenaren verklaarden echter, dat de berichten over een volledige vernieling van het rijtuig overdreven waren. MEER DAN TIENDUIZEND personen hebben Ramu reeds bezocht, de wolvenjongen. U zult zich hem nog wel herinneren: Ramu, een jongen van ongeveer negen jaar, die in de jungle gevonden werd volgens andere berichten zou hij op een spoorwegemplacement ontdekt zijn en door wolven moet zijn grootgebracht. De tienduizend hebben aan het zieken huis van Lucknow grote en kleine bedra gen aan geld geschonken en het totaalbe drag wordt ter verbetering van de inrich ting er van aangewend. Misschien zullen er geen tienduizend meer komen. En wel, omdat de jongen door zijn ouders herkend zou zijn Aan een moedervlek op een zijner benen Hij zou als klein kind opeens verdwenen zijn en zijn ouders hadden na lang zoeken alle hoop opgegeven. Nog steeds loopt Ramu niet overeind, maar hij drinkt nu melk en eet gekookt vlees. De lange nagels van vingers en te nen zijn afgeknipt en zijn verwarde haren werden afgeschoren. Intussen, de dokters, aan wier zorgen hij werd toevertrouwd, twijfelen er aan, of hij wel ooit normaal zal worden. Waarom? Wei, het antwoord hierop wordt door In diase medici gegeven, die de jongen na der onderzocht hebben. Alsmede door dier kundigen, wier specialiteit de gedragingen van jungledieren is. Beide categorieën sluiten al bij voorbaat uit, dat Ramu door wolven ontvoerd zou zijn en grootgebracht. De eerste, omdat het» hier waarschijnlijk om een achterlijk kind gaat en de tweede, aangezien ze als mannen van de wetenschap aannemen, dat jungledieren eenvoudig niet in staat zijn mensenkinderen groot te brengen. Ze ontkennen niet, dat de littekens op Ramu's rug door wolven kunnen zijn toe gebracht. Ook nemen ze aan, dat Ramu werkelijk een tijdlang in de jungle heeft rondgezworven. Toen zal hij wel herhaal delijk door wolyen zijn aangevallen en heeft hij zich verdedigd met het instinct en de wildheid van een primitieve geest. De wolven-jongen zal vermoedelijk in het een of ander gesticht moeten worden ondergebracht, omdat hij een zeer lage in telligentie bezit. Dat zijn snijtanden aan die van een wild dier doen denken, is wel licht slechts een speling van de natuur. Tot zover Ramu, die even de wereld en alles, wat daarin naar romantiek hun kert, in opschudding heeft gebracht. Een ander opzienbarend geval, waarover we in dit rubriekje berichtten, was dit van de vijf-jarige Luciana Barboni, die enorme hoeveelheden voedsel verslond, zodat ze haar vader arm maakte en bijna tot ver twijfeling bracht. We deelden indertijd reeds mede, dat bij een nauwkeurig onderzoek gebleken was, dat de ingewanden van de kleine twee maal langer dan normaal waren. Thans melden de Italiaanse bladen een heuglijke tijding. De kleine Holle Bolle Gijs, die ettelijke biefstukken per dag at en toch broodmager bleef, zal een kind worden als eik ander. Een aantal specialisten heeft zich aan de studie van het merkwaardige verschijnsel gezet en enkele bevindingen gedaan. O a. dat door een bepaalde ziekte de spijsverte ringsorganen niet goed werkten en de kleine Luciana ondanks al het voedsel, hetwelk ze tot zich nam, honger lieten lijden. In Rome kwam een aantal professoren tot de conclusie, dat operatief ingrijpen niet eens nodig was. Met 'n zorguldig op gemaakt dieet is de zaak gereed. Luciana heeft het ziekenhuis verlaten, gezond en wel en beladen met geschenken. °h, 26. stop, 28. ade, 30. ega. In het Jaaroverzicht Specerijen 1953 van de fa. W. F. Wcstermann Co. C.V. wordt na een herdenking van het 100- jarig bestaan Van de firma, opgemerkt, dat zich gedurende het gehele jaar 1953 een vrij gunstige handel in alle produc ten ontwikkelde. Vooral cassia trok regel matig belangstelling. Over het algemeen vertoonden de prijzen een dalende ten- denz. behoudens voor cassia en piment. Het geringe aanbod uit de productielan den werd nagenoeg opgenomen door de handel, welke daarvoor meestal op korte termijn plaatsing von(j, waardoor de voorraden in Nederland van geringe om- fj'n' i .binnenlandse handel ont wikkelde zich in gunstige zin, hoew'el de omzetten beperkt bleven. Over de navolgende producten wordt het volgende medegedeeld: Peper, Witte Muntok. Gedurende het gehele jaar vond regelmatige handel plaats tot prijzen welke in het eerste half jaar schommelingen vertoonden, die zich om 12 a 13 per kg bewogen In Juli voltrok zich een daling van 2 a 3 per kg. Naderhand zakten de noteringen ver der in tot ca. 7 7.50, welk niveau zich heeft kunnen handhaven. In witte Sara wak peper ontwikkelde zich meer affaire dan voorheen. Het prijsniveau ligt onge veer 12/6 per ewt. beneden de witte Sin- gapore-kwaliteit, in laatstgenoemde soort was de handel van weinig importantie. Zwarte Lampong. Het marktverioop ontwikkelde zich hier op gelijke wijze ais dat van Witte Peper. Het geringe aan bod had tot gevolg, dat de prijs gelijk en somtijds hoger kwam te liggen dan de qualitatief betere witte soort. Tegen het midden van het jaar werd meer Sara- wak kwaliteit aangeboden, die bij voort during goede belangstelling ontmoette. De prijs bewoog zich dooreen ca. 25/ per cwt. beneden de notering van zwarte peper te Singapore. Het Malabar-product werd wegens te hoge prijs niet verhan deld, hoewel in het midden van het jaar het exportverbod naar Nederland werd opgeheven. Notenmuscaat en foelie. Het geringe aanbod ontmoette goede kooplust, waar door de prijzen zich konden handhaven. In hoofdzaak werden de Siauw-kwalitei- ten verhandeld. Het Papoea-product, dat aan de markt kwam, vond gemakkelijk kopers, evenals de Banda-soorten, welke evenwel in uiterst beperkte mate wer den aangeboden. Kaneel/Cassia. Gedurende het gehele jaar trokken deze producten goede be langstelling, in het bijzonder voor Pa- dang Cassia Vara.-In de laatste maanden (Van onze correspondent). De beruchte inbreker Chr. van den B„ een uit Delft afkomstig zwerver, die in November j.l. uit het politiebureau te Bloemendaal wist te ontsnappen, is thans achterhaald. Men ai-resteerde hem tijdens een bezoek aar familieleden te Amster dam. Van den B. werd in November j.l. in arrest genomen op het Bussumse station. Na langdurig ontkennen gaf hij toe in het Gooi een serie inbraken te hebben ge pleegd. Hij weid overgebracht naar het Bloemendaalse bureau van politie, waar uit hij via een toiletraam wist te ont snappen. van het jaar nam de vraag toe, hetgeen tot een niet onaanzienlijke prijsstijging leidde. De handel in Ceylon-kaneel be perkte zich vrijwel tot zaken voor de binnenlandse behoeftevoorziening. In Cassia Lignea vond geen affaire van be tekenis plaats. Kruidnagelen. Aanvankelijk kon het abnormaal hoge prijsniveau voor de Zan zibar- en Madagascarkwaliteiten zich I handhaven. In de loop van het tweede j kwartaal voltrok zich een daling, welke zich naderhand verder voortzette. Bij de aanvang van het jaar was de notering ca. 16 a 17 per kg. voor Zanzibar- nagelen, daarna ca. 10 a 13 en sedert dien zette de daling zich voort tot ca. 6 per kg., op welk peil de prijs zich tot het einde van het jaar heeft kunnen handhaven. Piment trok het hele jaar goede be langstelling bij stabiele prijs. Tegen het einde van 1953 trok de notering aan op geruchten, dat de vastgestelde prijs in Jamaica zou worden verhoogd. Uit. De cember was evenwel nog geen wijziging tot stand gekomen, hoewel afladers te rughoudend bleven met hun aanbiedin gen. In de categorie prijzen van 80 moet no. 13327 worden veranderd in 13227 en no. 13362 in 13262. Mr A. Mout en mr J. van de Giessen. de raadslieden van de gearresteerde Haag se advocaat, mr M. H. H., de verdediger van de Berkelse arts, die zich tot dusverre hebben onthouden van elk commentaar op de berichtgeving over deze zaak, delen thans in het belang van hun cliënt mede. dat mr H. zijn volstrekte onschuld aan enige vervalsing van de gevonden briefjes staande houdt. Wat de zaak tegen de Berkelse arts be treft, stelt mr H. zich op het standpunt, dat hij nog steeds diens raadsman is en dit naar zijn stellige overtuiging ook blij ven zal. De opilitie te Made (N.B.) is er ln geslaagd twee mannen aan te houden, die er van worden verdacht, Dinsdag op de kassier van de Boerenleenbank aldaar de mislukte overval te hebben gepleegd, waarvan wij gisteren in dit blad mel ding maken. De mannen, die met een auto waren gevlucht, zijn met hun wagen even buiten Made met grote snelheid uit de bocht gevlogen eri in een sloot te recht gekomen. Daarbij werd het voer tuig ernstig beschadigd, terwijl de mannen bloedende wonden aan het hoofd opliepen. Zij wisten uit de auto te ko men. maar toen zij gewond over straat liepen, heeft een inwoner van het dorp de politie gewaarschuwd. Deze heeft hen aangehouden en naar het politiebureau overgebracht. Zij zouden gisteren wor den verhoord en zijn, in afwachting van hun voorgeleiding bij de Officier van Justitie te Breda, aldaar opgesloten. De minister van Landbouw, heeft be sloten, dat de naast de bestuurder bevin dende zitplaatsen van vier- of meerwielige Rijksmotorrijtuigen, welke bij het minis terie van Landbouw in gebruik zijn, wor den voorzien van veiligheidsgordels. De ambtenaren en arbeiders van voor noemd ministerie, die gebruik maken van de van veiligheidsgordels voorziene zit plaatsen, zijn verplicht zich van die gor dels tijdens de ritten bulten de bebouwde kommen te bedienen. HIH1E PRIJZEN Bij gelegenheid van de 20ste jaardag van de tragische dood van koning Albert heeft koning Boudewjjn gisterenochtend de eerste steen gelegd van de Albertina-bi bliotheek, die in de nabijheid van het nieuwe Centraal-Station te Brussel zal verrijzen. Dit nationale monument, dat opgericht wordt ter nagedachtenis van Albert I zal de koninklijke bibliotheek vervangen. Het indrukwekkende gebouw zal in 1958 vol tooid zijn, dus in het jaar van de grote wereldtentoonstelling te Brussel. Verschil lende vooraanstaande bibliophielen zullen hun verzamelingen afstaan aan deze nieuwe nationale bibliotheek. Zo lieeft graaf van Lannoit reeds een kostbare" col lectie van de werken van Voltaire ge schonken. 19971 21818 21S23 Prijzen van 80 1013 05S 432 434 438 466 489 690 715 830 13023 967 2208 236 292 580 740 861 868 905 3066 333 344 368 474 620 688 157 813 833 4000 1050 063 120 145 158 160 173 181 199 309 485 586 152 902 926 983 994 5015 072 267 425 435 646 6S6 771 S13 829 862 938 958 6003 044 062 198 234 549 607 648 913 973 379 990 7255 276 319 427 526 692 699 955 8040 078 141 163 233 307 319 497 564 625 924 9018 059 072 164 239 241 336 386 494 522 543 555 580 630 647 874 97B 10141 181 219 282 755 838 863 998 i1017 229 297 592 624 788 991 996 379 469 632 633 892 969 18014 015 032 044 327 362 375 692 727 801 871 925 992 996 14007 104 181 239 249 400 417 611 645 697 713 754 894 15066 293 381 403 406 435 536 560 861 916 962 996 16013 039 170 200 219 292 362 426 434 535 783 17149 175 '213 265 289 586 589 695 823 866 18041 393 516 563 650 655 767 769 809 831 864 873 19036 113 283 395 599 777 950 20004 038 075 211 264 292 318 393 434 437 539 575 584 619 758 763 873 979 21059 082 228 236 367 607 615 646 653 734 793 881 891 989 NIETEN Advertentie isp '038 057 063 105 116 118 198 250 253 269 348 358 374 376 380 404 483 602 603 631 643 659 661 729 739 761 765 767 805 864 891 9J4 920 936 965 993 997 2050 105 123 130 150 171 251 265 277 285 328 343 347 354 367 418 426 478 492 503 563 570 602 623 628 655 665 682 691 723 742 750 804 828 864 962 969 997 3005 028 030 059 084 103 160 187 205 209 233 262 267 273 303 308 315 325 336 337 347 357 359 362 373 398 424 437 452 456 481 573 575 581 588 676 619 621 701 741 746 774 792 807 820 851 906 934 948 4012 093 128 141 151 194 216 229 244 318 343 345 374 450 495 506 518 587 592 604 645 646 658 678 677 695 726 727 746 "83 802 810 816 833 916 947 964 975 5039 146 167 191 197 238 272 325 403 458 460 516 711 730 827 8b'9 6036 132 137 140 174 209 233 241 245 275 277 298 379 433 455 464 470 481 487 520 561 575 592 611 616 659 667 673 681 691 707 709 791 797 815 861 R65 872 891 945 949 951 7022 024 029 040 047 060 107 113 122 140 149 152 102 196 '200 228 274 2S6 294 306 307 325 330 340 377 405 430 434 435 484 529 537 553 554 617 625 671 686 694 712 738 740 745 760 768 783 807 832 836 849 855 900 906 8003 036 055 076 107 112 122 157 177 197 138 246 248 282 284 327 351 353 374 386 401 417 422 433 436 465 501 514 517 597 627 654 686 697 750 754 757 808' 854 877 880 888 895 926 931 945 984 988 9000 9O05 100 115 130 133 141 152 175 '207 235 245 250 '257 264 '278 301 310 368 376 378 392 408 544 587 «00 626 642 665 693 704 709 818 819 877 981 10023 044 078 084 111 117 129 203 215 356 376 400 506 517 529 560 604 «32 618 675 694 702 710 721 720 757 777 798 810 820 831 SS9 913 923 946 956 985 999 11021 045 047 070 084 113 115 134 140 174 191 209 211 248 267 291 296 311 319 333 350 416 448 482 490 531 575 603 «12 625 670 685 686 69« 721 765 956 987 997 12029 064 109 126 139 148 158 159 222 227 270 274 292 308 336 403 423 454 460 516 533 544 672 679 688 723 727 751 757 781 801 853 868 910 943 949 13007 025 033 053 116 137 220 226 231 431 438 440 448 465 470 626 696 755 758 797 880 941 968 988 14119 135 182 256 266 267 274 361 388 393 399 416 434 453 530 532 560 603 652 668 685 696 703 746 763 777 786 882 975 15029 065 154 155 195 220 239 260 279 290 296 309 358 370 383 398 411 458 464 508 556 566 567 569 578 598 605 706 769 778 787 832 847 879 939 950 990 16031 042 055 065 068 077 179 220 235 308 320 343 353 363 371 372 386 397 414 458 463 467 477 480 499 505 513 521 537 543 554 575 615 620 676 692 694 729 731 804 S17 822 828 869 900 907 962 17010 021 047 092 098 121 146 178 225 250 256 269 273 '278 313 333 347 355 366 369 372 376 385 400 492 506 521 549 620 647 670 677 705 708 733 792 795 812 820 827 865 870 875 895 949 18060 10S 186 219 222 287 292 313 367 401 443 466 471 478 487 544 550 568 633 658 663 676 722 816 825 839 856 880 884 938 940 946 969 970 985 998 19013 044 146 192 209 286 304 326 356 394 431 432 471 472 482 516 523 600 621 630 660 669 692 693 716 722 769 786 797 848 860 897 912 921 925 956 960 976 983 997 999 !0010 096 101 112 162 193 208 209 243 250 345 350 360 438 459 493 494 510 524 550 613 655 665 721 739 769 778 790 831 853 865 875 895 917 936 940 949 951 952 097 21028 040 041 053 142 143 147 210 23, 260 264 314 326 359 452 455 469 472 510 351 616 631 648 754 808 815 841 860 877 925 950 983 0 per Hes Donderdag 18 Februari Uitzending vanuit Eng. Transit-Camp te Hoek van Holland. Golflengte BI meter. 22.00 Concert, miniatuur. 22.15 Hook Hits. 23.00 Muziekland. 23.45 Verzoekplaten. 00.30 Sluiting. VRIJDAG I!) FEBRUARI HILVERSUM I (402 M.) 7.00 VARA. 10.00 10.00 VPRO, 10.20 VARA. 12.00 AVRO. Ib.UU VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA 22.40 VPRO. 23.00 -24.00 VARA. 7a00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Grarn. 8.45 V d. huisvr. 9.00 Gym 9 10 Gram. 9.30 Waterst. 9.35 Schóolradio. 10.00 Cans. 10.05 Morgenwijding. 10.20 V. d. kleuters 10 40 Kamerkoor. 10.55 Voordr. 11.15 Gram 11 35 Orge) en zang. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.*8 Gram, 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Altviool en piano. 14.50 Voordr. 15.10 Omr.ork. 15.30 Amus.muz. 16.00 Operettemuz. 16.30 Mpz caus. 17.10 V. d. jeugd 17.45 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Amus.muz. 18.45 Hoorspel. 19.00 V. d. jeugd. 19.10 Gemengd koor. 19.30 Caus. 19.50 Ber. 20.00 t*Jws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Ork.muz. sluit de tnee e2 op slot en grendel, ont- coupé en siuim naar mrs Hubbard's precies ais we dachten"* 553* uaenten met dit verschil, dat Ratchett een half 7 ,verscnu, vermoord en het horloge nnT W één werd gezet óm een aliSFtÏ JV - Geen erg «bitteren^ b ^Sfroï Het horloge stond op 1.15 f01™1- dat de indringer inderdaad het toieei van de misdaad verliet. toneel - Ja, zei monsieur Bouc, wat verleeen Wat zegt het horloge jou dan? - Als de wijzers verze» zijn - ik „als" dan moet de tijd, die ze nu wij zen, een betekenis hebben. De natuurlijke reactie zou zijn, ieder te verdenken, die een betrouwbaar alibi had voor de aange geven tijd in dit geval, 1.15. - Ja, ja, zei de dokter die redenering is goed. Wij moeten ook wat aandacht wij den aan de tijd, waarop de indringer de coupé binnenkwam. Wanneer had hij ge legenheid dat te doen? Tenzij we de me deplichtigheid van de echte conducteur aannemen, was er maar één tijdstip, waarop hij dat gedaan kan hebben dc tijd dat de trein stopte in Vinkovci Na dat de trein uit Vinkovci vertrokken was, zat de conducteur met zijn gezicht naar de gang en terwijl een reiziger weinig aandacht zou wijden aan de slaapwagen conducteur, zou de enige, die een bedrie ger zou opmerken, de werkelijke conduc teur zijn. Maar tijdens het oponthoud in Vinkovci is de conducteur op het perron. De kust is dus vrij. En volgens onze vorige redenering moet het een van de reizigers zijn, zei monsieur Bouc. We komen terug waar we waren. Wie van hen? Poirot glimlachte. Ik heb een lijstje gemaakt, zei hij. Als je dat zien wilt, zal het misschien je geheugen opfrissen. De dokter en monsieur Bouc verdiepten zich beiden in de lijst. Ze was netjes geschreven op een metho- sche manier, in de volgorde waarin de reizigers waren verhoord: Hector MacQueen Amerikaans onder daan. Bed no. 6. Tweede klas. Motief: Misschien voortkomend uit relatie met overledene. Alibi; Van middernacht tot 2 uur. (Midder nacht tot 1.30 gegarandeerd door kolonel Arbuthnot en 1.15 tot 2 door de conduc teur). Getuigenis tegen hem: Geen. Verdachte omstandigheden: Geen. Conducteur Pierre Michel Frans mderdaan. Motief: Geen. Alibi: Van middei nacht tot 2 uur. (Gezien door H. P. in gang, toen stem sprak uit Rat chett's coupé om 12.37. Van 1 uur tot 1.16 gegarandeerd door twee andere conduc teurs). Getuigenis tegen hem: Geen. Verdachte omstandigheden: De gevonden wagon-lit-uniform is in zijn voordeel, daar dit bedoeld schijnt te zijn, om verdenking op hem te werpen. Edward Masterman Engels onder daan. Bed no. 4. Tweede klas. Motief: Misschien voortkomend uit connectie met overledene, wiens knecht hij was. Alibi: Van middernacht tot 2 uur. (Gegaran deerd door Antonio Foscarelli). Getuigenis tegen hem of verdachte om standigheden: Geen, behalve dat hij de enige man is van de goede lengte en breedte, om de wagon-Iit-uniform te kunnen dragen. Aan de andere kant is het onwaarschijnlijk, dat hij goed Frans spreekt. Mrs Hubbard Amerikaans onderdaan. Coupé no. 3. Eerste klas. Motief: Geen. Alibi: Van middernacht tot 2 uur: Geen. Getuigenis tegen haar of verdachte om standigheden: Verhaal van man in haar coupé wordt waarschijnlijk gemaakt door getuigenis van Hardman en juffrouw Schmidt. Greta Ohisson Zweeds onderdaan. Bed no. 10. Tweede klas. Motief: Geen. Alibi: Van middernacht tot 2 uur. (Gegaran deerd door Mary Debenham). Notitie: Was laatste, die Ratchett levend zag. Prinses Dragiloff Genaturaliseerd Frans onderdaan. Coupé no. 14. Eerste klas. Motief: Was intiem bekend met familie Arm strong en petemoeder van Sonja Arm strong. Alibi: Van middernacht tot 2 uur. (Gegaran deerd door conducteur en kamenier). Getuigenis tegen haar of verdachte om standigheden: ^Jeen. Graaf Andrenyi Hongaars onderdaan. Diplomatiek paspoort. Coupé no 13 Eer ste klas. Motief: Geen. Alibi: Van middernacht tot 2 uur. (Gegarandeerd door conducteur - dit dekt de periode van 1 tot 1.15 niet). Gravin Andrenyi Als boven. Coupé 12 Motief: Géén. Alibi: Van middernacht tot 2 uur. Nam triönal en sliep (Gegarandeerd door haar echt genoot. Trionalflesje in haar kast). Kolonel Arbuthnot Engels onderdaan Coupé 15. Eerste klas. Motief: Géén. Wordt vervolgd. 20.30 ..Benelux", caus. 20.40 Caus. 21.00 V. d. jeugd. 21.35 Lichte muz. 22.00 Blutenl overz. 22.15 Rhythm, muz. 22.40 Caus. 22.45 Avond- wijding. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.t 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym 7.30 Gram. 7.33 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 .Tot Uw dienst". 8.35 Gram. 9.00 Vooi de zieken. 9.30 Voor de vrouw 9.35 Gram. 10 30 Morgendienst. 11.00 Fluit cn piano 11.30 Gram 12.30 Laud- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14 30 Kamerork. 15.15 Voordr 15.35 Viool en piano. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Zigeunerkwintet. 16.35 Gram. 17 20 Vocaal ens 17.45 Friese caus. 18.00 Gram. 18.15 Muziekver. 18.35 Gram. 18.45 Trompetrecital. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant, 20.20 Radio Phiin. Ork. 21.10 Caus 21.30 ..Studentikoze verbroede ring' report 21.55 Instrum. trio. 22.20 Kunst- overz. 22.40 Candidatentournooi Wereldkamp. dammen. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. 23.15— 24.00 Gram. Engeland, BBC Home Service. 330 M. 12.00 Voor de scholen. 13.00 Gram. 13.25 Gev. muz. 13.55 Weerb. 14.00 Nws. 14.10 Filmprogr. 16.00 Voor de scholen. 16.00 Hoorsp. 16.30 Schots ork. 17.45 Voordr. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerb. 19.00 Nws 19.15 Sport. 19.30 Ork.cone. 20.00 Gevar. progr. 20.45 Hoorsp. 21.30 Variété. 22.00 Nws. 22.15 .At home and abroad". 22.45 ao°wtF ^3.15 Recital. 23.45 Parlem. overz. 24.00—0.03 Nws. Fnn£?,?Td' BBC Li*ht Progr, 1500 en 247 M. 12.00 Mrs Dale's Dagb. 12.15 Lichte muz. 12.45 Vo°?r 3'00 Parlem' overz. 13.15 Milit. oik. 13.45 Ork.cone. 14.45 Voor dc kind. 15.00 Voor vr°uw. 16.00 Dansmuz. 16.45 Lichte muz. 17.15 Mrs Dales Dagb. 17.30 Orgel. 18.00 Ork.- on nn' kt Gram. 19.15 Verz.progr. 19.45 Hoorsp. 2n-°° Nws. 20.23 Sport. 20.30 Gevar. progr. - L,ICht r»v/"vrf„ O 1 irr rxno nn opuit.. 4u.ou uevar. progr. 21.00 oo7n ?rogr- 2115 Discussie. 22.00 Gevar. muz. 23.00 Nws. 23.15 Actual. 23.20 Lichte muz. 0.05 Voordr. 0.20 Lichte muz. 0.56—1.00 Nws. N. W. D. R„ 308 M. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Omr.ork. 16.00 Klaas. muz. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 19.00 Nws. 20.01 Operaconc. 21.45 Nws. 23.35 Svmph.- ork. en sol. 24.00 Nws. 0.30 Dansmuz. 1.15 Gevar muziek. Frankriik. Nationaal Programma, 347 M. 12.30 Ork.cone. 13.00 Nws. 13.50 Idem. 13.55 Israëlische uitz. 18.30 Amerik. uitz. 19.10 Gram. 19.25 Idem 20.00 „La Comédie sur la pont", opera. 22.15 Hoorsp. 22.45 Gram. 23.00 Strijk- kwart. 23.45—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 M. 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerb. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orkel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 17.00 Nws. 17 10 Lichte muz. 18.00 Vlaamse lierl. 18.10 Voordr. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.05 Beiaardspel. 20.15 Swmph.ork. en so!. 21.05 Kuntkaieidoscoop. 21.20 Symph.ork. en Ü2 ws- 22.15 Intern Radio Universiteit. 22.30 Gram. 22.55—23.00 Nws. 484 11. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.00 Omr.ork. 14.50 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Kws' i/'15 pram. 17.30 Piano. 17.50 Gram. 19 30 Nws. 20.00 Radio-Varétés. 21.30 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55 Nws. SJLSt ^ur°Pean Service. U'ts. voor Nederland. —0022.30 Nws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films top 224 M.i. AVRO: 20.1521.45 flOp en Top"-rcvue.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7