Officieuze Vaticaanse reactie het artikel van Mauriac op Franse bisschoppen vermanen Gezondheidstoestand van de II. Vader Vissen schrokken zich dood.... Wereklpolitiek thans in het stadium der onderhandelingen Molotof stelde nog teveel nieuwe voorwaarden Stoomtreinen op liet baanvak Dordt-Nijmegen gaan geheel verdwijnen Pries ter-arbeiders midden in rumoer Nog veel wanbegrip Geen sinaasappelen meer uit Snanie Verbetering tijdelijk tot staan gekomen Zaterdag 20 Februari 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN PLAATSELIJKE OPKLARINGEN Britse marineman bekent sabotage r~ Ou5ffnlüo5fmf5( Mgr. Théas: „Wat ons redden zal is nederigheid" Rebellen-offensief in N.-Laos stop De beste vis Vrees voor Duitsland op theoretische gronden Instelling raad voor de spoorwegen Kapel op New-Yorks vliegveld (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Vrijdag In het orgaan van de Italiaanse Katholieke Actie, de „Quotidiano"' staat hedenmorgen een artikel van de hand van Carlo Adami een pseudoniem ivaarachter een gezaghebbende Vaticaanse woordvoerder schuilgaat. Het artikel verwijt Francois Mauriac zonder omwegen een ernstig gebrek aan „Coherentie". Immers nog op 12 Januari wees hij (in de Figaro) op de noodzaak om het transcendente karakter van het priesterschap te beschermen. Hij schreef toen: wij moeten tot de priester-arbeider de harde waarheid zeggen: het allerergste zou zijn, indien hij in zich zelf niet tot iedere prijs de priester zou beschermen, waaraan zijn broeders zulk een behoefte hebben: want wat zou hem anders resten De verklaring van Kard. Liénart Spaanse regering verbiedt uitvoer naar Nederland Stil laten praten A?ialyst EN NIET DOOR EEN ATOOM BOMONTPLOFFING Adenauers mening Ontevreden Minister zal overwegen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WEERBERICHT Dc weervenvachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Zondagavond, luidt: In het Noorden en Oosten van het land op klaringen met overwegend matige wind tussen Zuid en Oost. Vannacht matige, morgenmiddag lichte vorst. In het Zuiden en Westen: een groot deel van de dag droog weer met enkele verspreide opklaringen en zwakke tot matige wind in hoofdzaak Zuidelijk. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Zondag 31 Februari: Zon op 7.45 uur, onder 18.04 uur. Maan op 22 38 uur, onder 8 23 uur. Maandag 22 Februari: Zon op 7.43 uur, onder 18.06 uur. Maan op 23.47 uur, onder 8.37 uur. Bestuursfunctie der Kerk en taak der priester-arbeiders Nu wijst men er te Rome op, dat dit (eerste) artikel volkomen aan de aandacht ontsnapt is in ieder ge-val werd er buiten Frankrijk met geen woord over gerept. Maar het tweede artikel dat op 16 Februari verschenen is dus nauwe lijks een maand later - wordt opeens overal ter wereld besproken, geciteerd, samengevat en.... verdraaid. Nu moet men goed begrijpen, dat het de „neutrale en zeker de „vijandige" pers volkomen onverschillig MaL welke maatregelen van zuiver inwendige bestuurs-aard er binnen de Katholieke Kerk worden genomen. Maar zodra deze buitenstaanders iets me nen te optdekken, dat in de boezem van het katholicisme als minder „orthodox" aandoet of iets dat met deze orthodoxie in strijd raakt of tegen de kerkelijke disci pline indruist, dan ontstaat er plotseling een mondiale belangstelling.... Het artikel in de „Quotidiano" wijst er op dat er sedert Mauriac's eerste artikel een manifest is verschenen, dat onderte kend heet te zijn door 73 priester-arbei ders, doch dat wel zeer weinig priester lijke accenten bevat en dat van een in het oog lopende klasse-geest getuigt. „Dit ma nifest bewees, dat de hoogste Kerkelijke Overheden gelijk hadden, met hun vrees, dat deze nieuwe vorm van apostolaat de priester-arbeiders in een richting zou dwingen, waar zij althans in de aan vang zelf wellicht niet gemeend hebben te zullen arriveren". Als men leest, wat er allemaal over deze priesters werd en wordt geschreven, krijgt men de indruk, dat de Kerk een stiefmoeder is, in plaats van een Moeder en dat zij onverschil lig en vanaf een veilige afstand het lijden van haar kinderen gadeslaat. Maar, aldils het artikel in de Quotidiano, wij vragen ons af: wat zal het effect zijn (van Mauriac's artikel). Zal het de onder werping bevorderen of daarentegen de de openlijke rebellie, waar zo evidentelijk de kwaadwillende waarnemers op aanstu ren? Hierop zal de toekomst antwoorden, Het K.N.M.I. deelt mede: Nog steeds is ons land het toneel van strijd tussen vorst en dooi. Het hogedruk- gebied boven Scandinavië houdt een groot deel van het Europese continent gevangen in de greep van de vorst. Dit vorstgebied strekt zich o.a. uit over Duits land en het Noordoosten van Nederland. Engeland en het Westen van Frankrijk bevinden zich in het mildere regime van een Atlantisch hogedrukgebied, waar van het centrum tussen Spanje en de Azoren ligt. Het overgangsgebied tussen vorst en dooi loopt over het midden en zuidwes ten van ons land. Het schuift uiterst langzaam in Oostelijke richting. Deze be- wefing is zo langzaam, dat er de eerstko mende 24 uur geen «sentiele verande ringen kunnen worden vemacht. Gelei delijk neemt de bewolking echter af. Vooral in het Oosten van het land zul len vannacht plaatselijk opklaringen voorkomen. In verband met het sneeu dek, dat in het noorden van het land on geveer 10 cM. dik is, z'al de temperatuur vannacht plaatselijk flink dalen. Minister C. Staf, die momenteel voor besprekingen in de V.S. vertoeft, Heeft een bezoek gebracht aan president Eisenhower. Hij werd vergezeld door de minister van Defensie van de V.S., C. E. Wilson (midden) en de Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr J. H. van Royen. De ministers en de ambassadeur bij het verlaten van het Witte Huis. maar het kan geen kwaad om deze vraag reeds thans te stellen om er over na te denken. Zulk een nadenken zou Mauriac er mis schien van hebben weerhouden om te schrijven, zoals hij deed. Hij, die zelf zegt „onder de banier van Sint Dominicus te hebben gestreden", schijnt te vergeten, dat iedere rcligieuse Orde haar eigen consti tuties en regels bezit, die met een onver breekbare band alle leden onderling en iedere religieuze Orde haar eigen consti- En waarom moet dan het H. Officie of de Romqinse Congregatie hierbij worden be trokken? Men kan zich niet losmaken van de in druk, dat dit beroep op Caesar gelan ceerd door Mauriac in werkelijkheid het grondprobleem voorbijgaat, en wel de theologische, morele en disciplinaire aspecten van de „mission ouvrière". Het is een opstandig protest tegen een „manier van optreden", die rondweg beledigend wordt genoemd voor de Franse katholie ken. Maar is het gewettigd en toege staan, dat men vraagstukken bespreekt en behandelt, alsof zij onderling door on neembare muren van elkaar gescheiden zijn? En wat het voorstel betreft inzake een Concordaat, valt er voor ons niets te zeg gen, omdat dit een kwestie is, die eventueel moet worden besproken door de Franse Staat en de H. Stoel. Maar wij moeten wel met smart aante kenen, dat de redenen, die worden aan gevoerd ten gunste van het Concordaat, volstrekt onhoudbaar schijnen te zijn. De katholiek Mauriac behoorde het ka rakter te kennen van de missie, die de Apostolische Nuntii te vervullen hebben en die glashelder in de Codex van het Canonnieke Recht wordt omschreven (Canon 267 e.v.). „Wil men soms het recht van de Kerk beperken om het te dwingen in kerkelijke staats-wetgeving? Wij kun nen op deze vraag het antwoord niet ge ven, maar wij moeten slechts opmerken en wij doen dit met diepe droefheid dat het niet alleen de verklaarde vijanden van de Kerk en van het katholieke Geloof zijn, die, al of niet bewust, deze en derge lijke voorstellen formuleren!" „Meent de katholiek Mauriac vandaag dat hij coherent is met de Mauriac van 12 Januari? Meent hij de Dominicanen een dienst te bewijzen? Of de priester-arbei ders? Meent hij Frankrijk te dienen? Meent hij de Kerk te dienen?" Volgens een woordvoerder van de Britse marine heeft een der manschappen van het 26.000 ton melende Britse vliegdek- schip „Indefatigable" bekend, zich ver scheidene malen aan sabotage schuldig te hebben gemaakt. Zijn verklaringen wor den thans bestudeerd. De betrokkene zal, zo nodig, in staat van beschuldiging wor den gesteld. Zoals wij meldden, zijn in de afgelopen zes maanden vier daden van sabotage aan boord van de „Indefatigable" ge pleegd, waarbij in alle gevallen geringe schade werd aangericht. X-v.-. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Zaterdag. Op liet vele ondoordachte en soms roekeloze geschrijf, dat in Franse katholieke kringen veel verwarring doet voortduren, hebben reeds sommige bisschoppen gemeend hun vermanende stem te moeten doen horen. Mgr Théas, bisschop van Tarbes en Lourtles, doet in liet officiële orgaan van zijn bisdom een verklaring verschijnen, welke onder de titel ^Leed wezen" zegt: „De Figaro" van 16 Februari publiceert een betreurenswaardig hoofdartikel van Francois Mauriac. Laten wij onder de zinsneden, die pijn doen, deze naar voren halen, waarin sprake is van ,,wat verschuldigd is aan de zeer H. Kerk van Frankrijk, onderrichtster en model van alle anderen in het missieapostolaatHet Evangelie van de farizeeër en dc tollenaar zegt ons het oordeel van Christus over een dergelijk beweren. In het buitenland zal een dergelijke zelfbewondering minachting verwekken. Het Franse katholicisme is bloedarm genoeg, verstikt het niet in onze hoogmoed. Wat ons redden zal is dc nederigheid, het gebed cn de onderworpenheid aan de H. Stoel". Deze nota van mgr Théas legt de vin-1 schaffing van de slavernij en eerst na ger op de wondeplek, die helaas niet1 alleen bij Mauriac is waar te nemen, maar bij vele persoonlijkheden, die een onthutsende blijk van onkunde met of een vergeten zgn van de religieuze ge schiedenis van Frankrijk, zelfs die van de moderne tfjd aan de dag leggen. De Figaro zit blijkbaar met het op treden van zijn medebestuurder Mauriac in verlegenheid. Immers, alhoewel de tiju daartoe allerminst heeft ontbroken, heeft het blad nog geen melding gemaakt van de zeer afdoende tereehtzetting die de eenv. pater Gabel, hoofdredacteur van „La Croix" in dit 'blad heeft gegeven. En „Figaro" heeft zich ook niet gehaast, hoewel de positie van het Romeinse weekblad „II Quotidiano" er toe noopt, j melding te maken van de tereehtzetting, i in dat blad gepubliceerd door Carlo Adami, wiens voorname betrekkingen met gezaghebbende kringen van het Vaticaan bekend zijn. Voor wat het ingrijpen in het aposto laat der priester-arbeiders betreft, buiten de belangrijke maar minder uitvoerige uiteenzetting die hier als Herderlijk schrijven door kardinaal Liénart is uit gegeven, heeft mgr Richard, die Kar dinaal Feltin heeft opgevolgd op de aartsbisschoppelijke zetel van Bordeaux een herderlijk schrijven tot de priesters en gelovigen van zijn diocees gericht om een einde te maken aan de betreu renswaardige verwarring die door het geschrijf over de bekende beslissingen zowel t.a.v. de priester-arbeiders als van de verplaatsingen van de Dominicanen bestaan Aan dit belangrijke mande ment ontlenen wij de volgende zinsne den- Het werk van evangelisatie kan niet verwezen worden naar het tweede plan in afwachting dat een verandering is verwezenlijkt van deze °N:™mer z?y" litieko of sociale structuur. Nimmer zou den de apostelen der eerste eeuwen het Evangelie hebben gepredikt als z:ij vioor alles hadden moeten werken voor de af- die eerste maatschappijveranderingen hadden moeten beginnen met het bren gen van de boodschap var. Christus. Zij hebben niet de slaven tegen hun mees ters opgezet, maar zij hebben het heel wat meer krachtdadig denkbeeld van de waardigheid van alle mensen, die ge roepen zijn om ais kinderen Gods te leven m de wereld geworpen. Zoals Pius XI het uitdrukte ter gelegenheid van de sociale week van Versailles: „De Kerk evangeliseert niet door beschaving te brengen, maar brengt beschaving door te evangeliseren". Aan het schrijven van kardinaal Liénart, bisschop van Lille (Rijssel), getiteld: „Mis sionarissen met de Kerk", is het volgende ontleend: Er moet geen tegenstelling be staan tussen de plicht tot Evangelisatie en die, welke gericht is op het behoud van de bestaande christelijke gemeenschap. „Men moet het te veel verspreide voor oordeel prijsgeven", aldus de kardinaal verder, -,dat het apostolaat alleen een taak van de geestelijkheid is". Zijne Emi nentie legt dan nadruk op de missionaire taken van de Katholieke Actie. „Moet de geestelijkheid", zo vraagt hij tenslotte, „aan deze missionaire actie naar buiten deelnemen? Ja zeker". Zo de Kerk gemeend heeft, dat het apostolaat in een bepaalde vorm niet moest worden voortgezet en dat het Priesterschap niet zonder nadeel vereen zelvigd kon worden met welke andere levensstaat ook, zo heeft Zij toch niet de bedoeling, aan Haar priesters te verbie den om hun Priesterschap ten dienste van de arbeidswereld te stellen" „Integendeel", zo vervolgt de kardi- naad, „Zij staat er op, Haar zendingsplicht jegens dit volksmilieu te vervullen, dat Haar zeer dierbaar is, omdat dit milieu het moest verstoken is van bezit. Zij wil met Haar directe medewerkers en Haar militante leken een complete Missie on der de arbeiders vestigen, waarin ieder een ten volle de functies van zijn staat tc vervullen heeft. De priester echter moet zich ervan ont- houden, zoals Christus deed en zoals Zij (de Kerk) z'elf doet, direct te komen in de zaken dezer wereld en zich alleen wijden aan Zijn priesterlijke bediening, die van - een geestelijke or de is". i. o De Spaanse regering heeft Donderdag de verdere uitvoer van sinaasappelen naar Nederland en een aantal kleine landen verboden, zo deelt het secretariaat der linie van Rotterdamse citrus-importeurs mede. Volgens dc recente oogstramingen is hst grootste gedeelte van de oogst in Spanje door vorst mislukt. Het resterende gedcel te zal nu uitsluitend voor de uitvoer naar Duitsland, Engeland en Frankrijk worden gereserveerd, om daarmede de voor de Spaanse economie noodzakelijke invoer uit deze landen op gang te houden en te be kostigen. De gevolgen van deze Spaanse maatregel voor de invoer en verzorging van de Ne derlandse markt met sinaasappelen zijn ut) t.og niet te overzien. De Nederlandse importhandel streeft er naar in versneld tempo sinaasappelen uit Amerika aan te voeren. Het zal echter wel op zijn minst een maand duren, vooriat de eerste grote aanvoeren uit Amerika kunnen worden verwacht, aldus het unie- secretariaat. „Men kan het Vietminh-offénsief in Noord-Laos als tot staan gebracht be schouwen". aldus heeft generaal Henri Navarre op 'n persconferentie verklaard. Navarre zei verder, dat de Vietminh- opstandelingen niet in staat zullen zijn met hun thans beschikbare troepen Loeang Prabang in te nemen. Het bedrijfschap voor Visserijproducten heeft voor de zevende maal prijzen toe gekend aan schippers, die de best ver zorgde haring en/of vis hebben aange voerd. Voor het jaar 19S3 werden vijf winnaars in vier Noordzechavens aange wezen. De prijs voor Scheveningen ging naar schipper B. Rog van de Sch 233 „Dirk" van de Rederij N.V. v./h. A. van der Toorn, Scheveningen, De foto toont hem, tijdens een haringvangst in het afgelopen jaar. j\TATUüRLIJK moet liet verloop van J dc Berlijnsc conferentie van de „grote vierte Berlijn teleurstellend worden genoemd. Had men anders ver- wacht? Ongetwijfeld wel anders gehoopt, doch de optimisten zijn bedrogen uitge komen. En toch menen wij, dat cr een licht puntje is; wel niet van 1000 kaars, maar toch een, al zou men het met een nacht lichtje kunnen vergelijken. In elk geval is dc duisternis niet volkomen meer. Dc vier ministers gaven n.l. een ge meenschappelijke verklaring uit, waarin zij het besluit om op 26 April a.s. te Genève een conferentie der „vijf" over Korea en Indo-China te houden, kenbaar maakten. Welnu, als men eens terugdenkt, hor- veel tyd en moeite het gekost heeft de „vier" naar Berlijn te krijgen, dan zou den wij een vleugje optimisme willen spuien, want zij komen weer b[j elkaar, zonder voorafgaande moeilijke bespre kingen daarvoor. Én wij zeggen maar zo: laten de heren praten, Beter dan met atoombom men gooien. Naar Reuter uit betrouwbare bron te Rome vernam, is de verbetering in de gezondheidstoestand van Z. H. Paus Pius XII tijdelijk tot staan gekomen. Zijn algemene toestand is nog zwak- Volgens de zegsman zullen er met het algehele herstel van de patient nog verscheidene weken gemoeid zijn. Tevens werd ver nomen, dat een Duitse arts, prof. Heub- ncr uit Frankfort, enige tijd geleden het hart van de Paus onderzocht. Hij bevond De vissen schrokken zich niet dood van het geweld ener atoombomontploffing. Zoals die op het atol-eiland Eniwetok waar de Amerikanen hun proefnemingen met atoom-energie houden. Evenmin, nadat ze gehoord hadden, dai alweer mensen op een vlot de Atlantische Oceaan zijn overgestoken, net. als die fa meuze dr. Bombard, die almaar vis at en vissen uitkneep, om aan drinkwater te komen. Neen, ze hebben zich in een aquarium doodgeschrokken. Hoe dat kwam? Wel, op een betrekkelijk -envoudige manier. We lazen het in het jongste mededelingenblad van Diergaarde 31ij-dorp, in een stukje van C. A. S., ge- tussenbeide -titeld „Het publiek en onze aquaria". Hier volgt het stukje in z'n geheel. Het zal niet alleen aquariumbezitters interes seren, wedden we. Het valt ons steeds weer op, dat de door- x Dc Westelijke „grote drie" hebben gis teren een afzonderlijke verklaring over de «ÏÜre1-,e ,van Berlijn uitgegeven Zij eggen hierin onder meer, dat het voor- "aa'"st.c ,pu.nt van bespreking het Duitse hwif u f ,VS ?cwcest. Hoewel duidelijk - "vjet-Unie thans nog niet bereid is vr«e verkiezingen toe te staan of haar controle over Oost-Duitsland op te geven, zullen de Westelijken voortgaan met hun streven naar een hereniging van Duitsland. Inmiddels hebben zij voorspellen gedaan ter verzachting van dc gevolgen van de verdeling van Duitsland. Deze zullen door dc vier hoge commissarissen in Duitsland worden bestudeerd. Voorts wordt verklaard, dat de Weste lijken alles in het werk hebben gesteld om overeenstemming betreffende Oostenrijk te verkrijgen. „Wij aanvaardden de Sovjet versie van alle omstreden punten, doch de heer Molotof voegde nieuwe voorwaarden aan het ontwerp toe, welke bij aanvaar ding tot gevolg zouden hebben gehad, dai buitenlandse troepen voor onbeperkte tijd in het land gehandhaafd zouden worden en waardoor inbreuk zou worden gemaakt op Oostenrijks recht- om zijn volledig aan deel aan het internationale leven op zich te nemen". Het vredesverdrag met Oostenrijk kon daarom niet in Berlijn tot stand worden gebracht. Voortgang in deze zaak is thans volledig afhankelijk van de Sovjet-Unie. Inmiddels zullen de Westelijken hun po gingen voortzetten, om de bezettingslasten van Oostenrijk te verlichten. De drie Westelijken blijven zich gereed houden om gebruik te maken van iedere gelegenheid, die zich zou kunnen voor doen om de in Berlijn gelegde contacten te vernieuwen. Aldus hoopt men toch nog een oplossing van het Duitse en Oostenrijkse vraagstuk te vinden. De Westelijken hebben op de conferentie wederom verzekerd, dat de Westelijke veiligheidsovereenkomsten slechts een de fensief karakter dragen. Het Sovjetrussi- sche plan voor Europese veiligheid zou de ontbinding van'de Westelijke veiligheids- stelsels ten gevolge hebben gehad, terw'Ji daarentegen de militaire kracht van het Sovjet-blok onaangetast zou blijven. Daar om was het onaanvaardbaar. „De drie mogendheden hebben niet het plan om te wafelen in hun pogingen tot versterking van het defensiestelsel, waar op hun veiligheid berust", aldus besluit het communique van de Westelijke „drie". Bondskanselier Adenauer heeft èen louter theoretische nabeschouwing op de Berlijnse besprekingen gegeven „De feiten hebben reeds uitgemaakt of een herenigd Duitsland binnen de Europese gemeen schap zal blijven", zeide hij onder meer. ■,Het is overbodig er zich opgewonden on gerust over te maken of een verenigd Duitsland zich wel bij de voorgestelde Europese defensie-gemeenschap zal aan sluiten. De vrees, welke vooral In Frank rijk bestaat, dat een herenigd Duitsland uit een eenmaal gevormd Europees leger zou kunnen treden, is van zuiver theore tische aard". De bondskanselier verheugde er zich bovenal over, dat de Berlijnse besprekin gen de solidariteit van het Westen zo overtuigd hebben bewezen. „Alle Sovjet pogingen om de Fransen van de anderen te scheiden of de Britten met aanbiedingen te verlokken, zijn mislukt". Adenauer zeide van mening tc zijn, lat dc wereldpolitiek .thans in het stadium der onderhandelingen is getreden". Zuid-Korea en nationalistisch-China zijn zeer ontevreden over het plan tot het hou den van een conferentie over Korea „De resultaten der Berlijnse viermogendheden- besprekingen vormen een diplomatieke overwinning voor de Sovjet-Unie. De voorgenomen bijeenkomst te Genève over Korea en Indo-China betekent de eerste Amerikaanse stap in de richting van een diplomatieke erkenning van communis- tisch-China", aldus verklaarde de Zuid- koreaanse ambassadeur te Washington. Hij voegde hieraan toe, dat het besluit om te Genève over Korea te spreken, „is geno men zonder voorkennis of instemming der Zuidkoreaanse republiek". De ambassadeur heeft officieel bjj de Amerikaanse regering geprotesteerd tegen „het goedkeuren door de Ver. Staten van het houden van besprekingen tc Genève over het lot van Korea". Uit de Formosaanse hoofdstad Taipeh wordt gemeld, dat de Chinees-nationalis tische minister van buitenlandse zaken uiting heeft gegeven aan de teleurstelling zijner regering over de resultaten der Ber lijnse besprekingen. Nationalistisch-China zal zich niet gebonden beschouwen door te Genève waar communistisch-China ver tegenwoordigd zal zijn genomen beslis singen. Een menigte van ongeveer 25.000 per sonen is Vrijdag voor het stadhuis te Wenen bijeengekomen om tegen de mis lukking van de Berliinse conferentie te protesteren. Velen droegen spandoeken met leuzen als: „Geef ons ons staats verdrag", „Weg met de bezetting" en „De vrijheid is ondeelbaar en Oostenrijk moet vrij zijn". De menigte werd toegesproken dom mee-kanselier dr Schaerf. die zeide, dal Oostenrijk niet om genade zal smeken doch gerechtigheideist. sneebezoeker over het algemeen een vis in een aquarium wil zien zwemmen. Zodra die vis dit dan ook maar doet, is men ter stond tevreden gesteld. Zwemt de vis echter niet en heeft hij een standplaats gekozen tussen planten of iets dergelijks, dan zijn velen geneigd te gen de ruiten der aquaria te tikken, of zelfs wel te slaan. Iedere dierenvriend zal het met ons eens zijn, dat dit niet de goede manier is om een dier en in dit geval een vis -- juist te beoordelen. Er zijn nu eenmaal vissen, welke zich druk bewegen en anderen die dit veel min der doen en zich lange tijd zeer rustig houden. Verschrikt men nu zo n stilstaande of liggende vis door een tik tegen de rui ten, dan is het in het geheel niet uitge sloten, dat hij met een vaart wegschiet, soms zichzelf verwondend aan stenen oi tegen ruiten. Gewonde vissen krijgen zeer gemakke lijk schimmels en deze schimmels kunnen maar al te vaak oorzaak worden, dat de vis er aan te gronde gaat- Ook zijn er vissen, welke zich letterlijk dood kunnen schrikken; ter illustratie hiervan het volgende: In Augustus 1949 werd in Haarlem een Aquariumlentoonstelling geopend. Op deze tentoonstelling was o.a. een aquarium ingezonden roet een 12-tai vol wassen maanvissen. Een fotograaf wilde dit ensemble foto graferen en verzocht daartoe het aqua rium donker te maken, waarna enkel-1 flits-lampen boven het aquarium opgesteld werden. Alles werd dus donkergemaakt, flits lampen aangebracht en de voorzitter dev Aquariumvereniging stelde zich naast hel aquarium op. Toen flikkerden de lampen even fel op en de foto was genomen. Nadat echter het normale licht weer aanging, bleek dat de maanvissen het tij delijke met het eeuwige verwisseld had den en alle op hun zij dood op de bodem lagen. Ze waren zich letterlijk dood- geschrokken. Nu is wel niet elke vis even gevoelig voor een dergelijke schrik; de ene soort meer en de andere minder, doch in elk geval vinden zij het toch niet aangenaam op welke wijze ook, opgeschrikt te wor den. Wij doen dan ook een beroep op U er aan te willen medewerken onze aquaria- ruiten zo min mogelijk aan te raken en onze vissen de rust te gunnen, welke zij van nature gewend zijn en waarop zij recht hebben. En bovendien, en dat is een niet te onderschatten voordeel, blijven de ruiten dan onbeduimeid! het organisch gezond maar verzwakt en schreef een kuur voor. De communistische regeringen achter het „ijzeren gordijn" hebben eensgezind ge tracht iedere berichtgeving over de ge zondheidstoestand van de Paus tegen te houden. Zij bedreigden met strenge straf fen de priesters, die het waagden luidop in de kerken voor de H. Vader te bidden. In Polen, Hongarije en Tsjecho-Slowakije werden de brieven van de nog function- nerende bisschoppen aan de gelovigen streng gecontroleerd teneinde te verhin deren, dat berichten uit Rome langs deze weg de geestelijkheid zou bereiken Tele grammen van trouw en wensen voor beterschap werden door de postkantoren geweigerd. Kardinaal Stepinac, evenals de aartsbisschop van Belgrado, mgr Ujcic, probeerden telegrammen naar Rome te zenden. Aan beiden werd de verzending geweigerd. Communistische autoriteiten In Hon garije en Tsjecho-Slowakije hebben bij talrijke gelegenheden verklaard, dat de gezondheidstoestand van de Faus de ar beiders in die landen helemaal niet inte resseert. Zeer streng is de politie in die landen opgetreden tegen priesters, die tegen het verbod van de regering in toch in de kerken voor de Paus baden. Be kend is, dat velen gearresteerd werden of hoge geldboetes moesten betalen. Op vragen van het Eersle-Kamerlid, de heer De Vos van Steenwijk, met betrek king tot de wenselijkheid van een onder zoek naar de oorzaken van de in de laat ste tijd voorgekomen spoorwegongelukken, heeft de minister van Verkeer en Water staat geantwoord, dat hij zal overwegen of de instelling van een raad voor de spoorwegen dient te worden bevorderd. Tot dusver heeft de ministei een nader onderzoek naar spoorwegongelukken niet nodig geacht, omdat het rijksspoorweg- toezicht steeds aan de door de N.S. in te stellen onderzoeken deelneemt. Binnen afzienbare tijd zal op het inter nationale vliegveld van New York („Idlewild") een nieuwe kapel worden voltooid, die toegewijd is aan O. L. Vrouwe op de Wolken. Een tiende deel van de totale kosten (groot 300.000 dol lar) ts bijeengebracht door Katholiek personeel van de luchthaven en van de maatschappijen, die er gevestigd zijn. De kapel, die geheel is opgetrokken van on brandbaar materiaal, staat in de onmid dellijke nabijheid van de plaats, waar te zijner tijd het grote complex van ge bouwen, dat bekend zal staan als de „internationale stad" van Idlewild, zal verrijzen. Het gebouw bevat onder meer drie altaren alsmede een schrijn van de O. L. Vrouwe van Fatima, waarop een mozaiek is aangebracht, die is samenge steld uit duizenden stukjes steen, die uit alle delen van de wereld zijn ver gaard. ISaar wij vernemen zal met ingang van 23 Mei a.s. liet aantal stoomtreinen op liet baanvak Dordt-jNijmegen met 50 pet worden verminderd. Op 4 October a.s. zal het zware leed voor goed van de baan zijn, want dan zullen er op dit baanvak alleen maar „Blauwe Engeltjes" lopen. Voor de vele reizigers op dit traject ongetwijfeld een zeer verheugende mededeling. Geen zwarte gezichten meer en geen kapotte nylons.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1