Brief van 31 priester-arbeiders aan kardinaal Fel tin Beroep op wijlen kard. Suhard ;e geste LAXEER-AKKERTJES Problemen bij inpoldering IJsselmeer van McCarthy botst op Amerikaanse leger Neutrale commissie op Korea ontbonden Uit Indonesië uitgewezen journalist op Schiphol gearriveerd „Verstopping^ H. Vader gaat langzaam vooruit Sovjetblad ageert tegen „wonderlijke ver- in Rusland ningen Eerste Nederlander voor Indonesische rechter Hoorn maakt goede kans op behoud van „waterfront" Egyptische leiders be rechten vrouw van Nalias Officieren vragen niet gehoord te worden Heilig Landstichting in Florida ^eilbigsverschillen in eindrapport „Hetze tegen Nederlanders" „Opgelucht, dat ik in Nederland ben" Jeltje huilde in Tasmanië MA AM) AG 22 FEBRUARI 1954 PAGINA 3 MÉÉ genéést BELGISCHE RECHTER DULDDE GEEN VROU WELIJKE GETUIGE IN MANNENBROEK veroorzaakt hoofdpijn en vermin dert de eetlust. Niets beter dan VRIJAF OP 5 MEI VERHOGING DAGPRIJZEN LICHTPETROLEUM Vaticaan meldt Flinke rustperiode noodzakelijk Donderdag a.s. EEN HARTIG AFSCHEID Palers Montfortanen uit Nijmegen om advies gevraagd Geen rassendiscriminatie'' „Persvrijheid soms een fictie" Maar Koningin Elizabeth de kreeg rozen BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM PASTOOR N. J. BAKKER t het geval, dat Zijn gezondsheidstoestand 1 zou verbeteren, en Hij de laatste gebeur tenissen van het conflict zou overwegen, doet alles geloven, dat de beslissing van de Kerk definitief is. fl c'('fonisch van onze Parijse correspondent) Er is voor liet ogenblik nog niets bekend omtrent de bijeenkomsten, die de priester-arbeiders van Parijs en omgeving Zaterdag en Zondag hebben gehouden cn die bij sommige linkse bladen de hoop deden doorschemeren, dal zij op een daad van ongehoorzaamheid zouden uitlopen. Die ver wachting is bij velen gewekt, doordat aan de bijeenkomst van de priester arbeiders niet meer 0f minder dan een openbare meeting is voorafgegaan van de z.g.n. „strijdende christelijke arbeiders", om de brief, door 31 P' 'ester-arbeiders op 16 Februari aan Kardinaal Feltin gezonden, openbaar |e maken. Van dit schrijven was de kern: „Wij worden voor een onmogelijke lieslis xssing gesteld". Dit zeer uitvoerige schrijven, hetwelk i En als men hem de vrees hoort uiten, dal twee van onze kolommen in beslag zou i sommige autoriteiten niet duidelijk de nemen, is door de Vrijdagavond gehouden j wijzigingen hebben bemerkt, welke zich in openbare meeting verspreid, niettegen staande het stuk slechts bestemd moest zijn voor de hiërarchische overheid. De linkse pers heeft zich natuuilijk gehaast het schrijven te publiceren. Of zij zich echter rekenschap geeft van de .1 ïste aard der bijeenkomst van de pries ter-arbeiders mag'betwijfeld worden. Deze bijeenkomst had niet plaats buiten weten van het episcopaat, want kaïdinaal Ger- tier heeft Zaterdagavond in Lyon in de bijeenkomst van de mannen vun de Katho- lieke Actie meegedeeld, dat „op dit ogen blik te Parijs bijeenkomsten van groot be- iang plaats' hebben". En dat hij daarom zich tot twee verklaringen zou beperken, tl. dat het volslagen onwaar is, dat de Kerk de arbeidersklasse aan haar lot zou overlaten en dat het evenzeer onwaar is, wat velen trachten te doen geloven, dat Pressies van sociale en politieke orde te Rome zouden zijn aangewend, om de recente directieven te verkrijgen. Wat dit laatste punt betreft, dient opge merkt te worden, dat men van de z.g.n linkse kant der katholieken eerst de me ning ingang heeft willen doen vinden, dat yan '.'integrale" en conservatieve katholie- cn invloed was uitgegaan op de Curie. i°en di-t niet insloeg heette de pressie ie Komen van de C.F.T.C. op grond van christelijke vakbonden bij hun propa ganda van de met de CGT agerende pries- mr-arbeiders zouden ondervinden. Het fnzinnige van dergelijke bewering springl in het oog, maar even goed de herkomst daarvan. Wat nu het schrijven der 31 aan kardi naal Feltin betreft, verdient het zee>- de aandacht, dat evenals dit in verschillende Persartikelen is gebeurd men tegenover houding van Rome die van kardinaal Suhard stelt. j0'doet pijn in het schrijven aan kardi- Feltin de vraag te zien voorgelegd: ou kardinaal Suhard heden gedesa voueerd en zelfs veroordeeld worden?". is uitermate betreurenswaardig, dat de zaken op dergelijke wijze worden scheefgetrokken. Het is immers niet do vraag, of de wijze en zo barmhartige kar dinaal Suhard een stoutmoedige proef heeft toegelaten en aangemoedigd, waar van de kardinaal, die onmiddellijk daarna is overleden, zelf het begin van toepassing met. heeft kunnen volgen. Zijn opvolger, kardinaal Feltin, heeft dit wel kunnen doen en heeft al spoedig moeten ingrijpen. De priester-arbeiders kunnen zich moei lijk illusies maken over de houding, dit „„I, n Suhard zeker zou hebben aange- en' onmiddellijk nadat hij bekend zou zijn geweest met het deelnemen aan de activiteit van door de Kerk veroordeelde communistische bewegingen. En wat de Parijse meeting betreft, die, Pddanks verklaringen van onderworpen heid aan de H. Stoel, toch volslagen het karakter van een protestvergadering had, Z'J ging uit van de „strijdende christelijke eiders", d'e geleid worden door de wans van „Esprit" en van „La Quinzaine" „,a.-aré7n de Progressistische tendenzen zi.in. De voornaamste woord- dI," yas de hoofdredacteur van Esprit, zaamhelS Wlens Leitmotov „de gehoor- woordelijkheM"" verschrikkelijke verant- voor de in i voldoende aanwezig is die kringen heersende geest. Vrijdagochtend jl. heeft zich voor de rechtbank te Verviers. in België, een merkwaardige gebeurtenis voor gedaan Een vrouw, die door de verdedi ging als getuige was opgeroepen in een geding- dat een geschil tussen huren tot onderwerp had, was m lange broek in de getuigenbank verschenen Ds rechter weigerde baar echter als getuige te horen. P.^ze „mannendracht", zo meende J11.!' was een uiting van geringschat ting jegens de rechtbank. advocaat der verdedi0iR3 Pleitte een kwartier lang om de rechter duidelijk te maken, dat de jange broek reeds een hele ontwik keling in de damesmode heeft door gemaakt cn dat deze reeds lang niet ,e®r uitsluitend als een kleding- uk der mannen js te beschouwen. .1 jvees er voorts op, dat de ge- rechtstreeks uit de fabriek, vv tuige waar zi.i werkt, naar de rechtbank hn' ge^°men en dat zij dus geen kn5fondere z°rg aan haar toilet had kunnen besteden. sus- en e de betrokken getuige cp^>enativ0caat had echter Seen s hii e. rechter bleef onwrikbaar de wereld voordoen, dan denkt men onwil lekeurig aan sommige van de droevigste perioden in de geschiedenis van het Gai- hcanisme. Tenslotte verdient vermelding, dat de Romeinse correspondent van de „Figaro" die het doet voorkomen, alsof in Rome de meningen omtrent het vraagstuk zeer verdeeld zijn hedenochtend meent te kunnen meedelen, dat het belangrijke artikel van de „Osservatore Romano" met betrekking tot de priester-arbeiders van de hand is van kardinaal Ottaviani, proprefect van het H. Office. Hjj zegt. dat geconstateerd moet worden, dat te Rome er geen kwestie meer is van de priester-arbeiders. Er is slechts kwestie, zo zegt hij, van gehoorzaamheid of van ongehoorzaamheid. Hij laat op die con statering volgen: „Laten zij, die nog ho pen op een ommekeer, zich geen illusies maken Hoewel het natuurlijk onmogelijk is vooruit te lopen op de toekomstige be doelingen en inzichten van do Paus voor (Advertentie) De „Komsomolska.ia Pravda", het orgaan van de Sovjetrussische jeugdorganisatie, publiceerde, volgens A.F.P., in haar num mer van Zaterdag j.l. een bericht, dat tot titel had: „Een „wonder" in het dorp Ivanovke". De schrijver, de correspondent van het blad te Oulianovsk M. R. Saakof, vertelt, dat „het vredige leven van de dorpen Tvanovke en Pomriadzkin ver stoord is door de verklaringen van enkele oude mensen, gevolgd door dit van jonge ren, welke alle bevestigden, dat zij „een witte dame" hadden gezien, die zich op verschillende plaatsen had vertoond". Sindsdien, aldus de schrijver, heb ben zich nog meer verschijningen voor gedaan en twee leden van de plaatselijke jeugdorganisatie hebben verklaard, dat zij tegenwoordig zijn geweest bij „een ver schijning van iconen". Saakof maakt in zijn artikel ook nog melding, aldus A.F.P., van drie „miracu leuze bronnen" in het gebied van Soursk, waarheen zich uit het gehele land mensen begeven om er „miraculeuze genezingen" mee te maken. De schrijver van het com munistische blad beweert, dat de jeugd leiders heel goed van al deze feiten op de hoogte zijn, maar dat ze er niets tegen, doen. Hij verwijt hun hun passiviteit en eist, dat zij de jeugd afdoende weten schappelijke verklaring geven. B. en W. van Amsterdam hebben be sloten, voor zover de dienst het toelaat aan het gemeentepersoneel, evenals dit het vorige jaar het geval was op de 5e Mei des middags vrijaf te geven. De Esso-Nederland N.V. deelt mede, dat als gevolg van de stijging van de wereld marktprijs, met ingang van heden de dag prijzen van (Esso)-lichtpetroleum in Ne derland worden verhoogd met 0,50 per 100 liter, dat is een halve cent per liter. De persdienst van liet Vaticaan heeft Zaterdag medegedeeld, dat de periode van herstel van Paus Pius XII waarschijnlijk nog geruime tijd zal duren, daar de H. Vader een flinke rustperiode nodig heeft. De gezondheid van de II. Vader gaat lang zaam en geleidelijk vooruit cn het verloop is normaal, aldus de mededeling, die werd uitgegeven na publicatie van berichten, dat de verbetering in de gezondheidstoe stand van de Paus tijdelijk tot stilstand zou zijn gekomen. Van gezaghebbende zijde verneemt Reu ier, dat de H. Vader nog steeds niet in staat is vast voedsel tot Zich te nemen. De Paus wordt thans hoofdzakelijk gevoed door het toedienen van injecties glucose. Elke injectie is voldoende voor 2 a 3 dagen. Volgens Reuter zou men er zich in de omgeving van de Paus ongerust over maken dat, terwijl de H. Vader voor Zijn herstel meer vast voedsel nodig heeft, Zijn dokters hem dit nog niet durven geven, uit vrees dat dan de hik weer zou terug keven. Reuter verneemt uit dezelfde bron, dat de geneesheren nog niet hebben vastge steld waardoor de hik, waaraan de H. Vader dagenlang heeft geleden, werd ver oorzaakt. Er kan geen goede diagnose worden ge steld zonder het maken van een foto met x-stralen. Dit is kort geleden gepoogd, doch het mislukte, omdat de maag van de Paus niet een hoeveelheid barium, nodig voor het nemen van een foto met x-stralen kon bevatten. Donderdag a.s. zal een der Nederlan ders, die onlangs zijn gearresteerd, voor de landrechter te Djakarta terecht staan. Het is de heer V. Bakker, aan wie ten laste is gelegd het zonder vergunning in zijn bezit hebben van patronen voor vuurwapens. (Advertentie) wonden, kloven, geschaafde huid Al jarenlang is de aansluiting van de over enkele jaren in te polderen Marker waard met het oude land van Westfries land in de buurt van Hoorn een punt van discussie. Van vele kanten wordt, be toogd, dat het typische aspect van Hoorn aan de havenkant totaal zou verdwijnen als de polder geheel tot aan de stad zou komen, waardoor de havens droog zou den komen te vallen. Van deze zijde acht men het noodzakelijk, dat Hoorn zijn „waterfront" behoudt en dat er een flink meer, van Schardam tot Schellinkhout, behouden blijft. De Hoornse zakenlieden achten het echter gewenst, dat er een zo kort moge lijke verbinding tussen de polder en Hoorn komt en bij behoud van een zo groot meer zouden de mensen uit de pol der kilometers moeten omrijden om Hoorn te bereiken. De physisch-geograaf van het rijkstuin- bouwconsuientschap te Hoorn, de heer W. Wiese, heeft er nu echter op gewezen, dat de zaak van al of niet aansluiting van de polder bij het oude land niet zo eenvou dig is als ze lijkt. Toen de Wieringermeer tot stand kwam heeft men een dijk ge legd van Medemblik naar Wieringen en het water weggemalen. Er gebeurden geen onvoorziene dingen. Bij de inpolde ring van de Noordoostpolder ging men hetzelfde procédé volgen, maar hier de den zich verschijnselen voor, die hoogst onrustbarend waren. In de buurt van Kuinre bleek namelijk door de inpolde ring van het grondwaterniveau in hele streken van het oude land zodanig te zakken, dat de gronden waardeloos wer den. Dit was aldus de heer Wiese een gevolg van het feit, dat de onder grond van de afscheidingsstrook tussen polder en oud land poreus was, in tegen stelling met de Wieringermeer. waar deze uit zware waterdichte zeeklei bestond. De lieer Wiese betoogt, dat het, voor men tot twisten over directe aansluiting kan overgaan, noodzakelijk is een uitge breid onderzoek in te stellen. Mocht het dan blijken, dat de ondergrond van de kuststrook poreus is en dat ligt wel in de lijn der verwachtingen dan is een randmeer absoluut noodzakelijk, omdat anders door dalen van het grondwater- niveau in het oude land een oppervlakte van 75.000 hectare (gelijk aan* circa de Morgen vindt te Oisterwyk een unieke plechtigheid plaats. Zes bruidsparen zullen dan in de echt worden verbonden. En deze zes paren zijn allen kinderen van de families Bertens uit Enschot en De Kort uit Heukelom. Ze zijn hier op bezoek bij een tante van de moeder van de bruiden in het klooster te Waalwijk. De veertigjarige mevrouw Zeinab el Wakil, de veelbesproken echtgenote van de voormalige Wafdistische minister-presi dent Moestafa el Nahas, is opgeroepen vandaag te Cairo voor een „revoiution- nair hof" van het Egyptische leger te ver schijnen op beschuldiging van zich op on wettige wijze met de Egyptische staats zaken te hebben ingelaten en zich hier door wederrechtelijk te hebben verrijkt. Mevrouw Nahas is de eerste Mohamme daanse Arabische vrouw, die in het open baar voor een gerechtshof van het leger op beschuldiging van politieke misdrijven terecht zal staan. De terechtzitting zal helft van de Wieringermeer) waardeloosslechts door vrouwen mogen worden bij- zou worden. gewoond. Minister Stevens, de Amerikaanse minister voor het leger, heeft de officie ren, die Dinsdag getuigenis zouden af leggen voor de sub-commissie van on derzoek van Senator McCarthy, bevel gegeven niet voor de commissie te verschijnen. In de desbetreffende ver klaring van het Pentagon te Washing ton, die Zaterdag is gepubliceerd, wordt gezegd, dat minister Stevens besloten heeft zelf Dinsdag vrijwillig voor de commissie te verschijnen. McCarthy had Donderdag j.l. van het Gisterenmiddag kwam de uit Indonesië uitgewezen journalist Evenhuis met vrouw en kind op Schiphol aan. Wat zagen we door de „kier van de deur" Tovvy en Dully, zoals ze elkaar noemen, nog even aan 't nabomen, onder het genot van een Lexi, over de gezellige tijd in Berlijn. Caviaar en Lexington cigarettes van America's Best Tobaccos hadden ze voor elkaar meegebracht. Geen vuiltje meer aan de lucht, buurman,.. In de Amerikaanse staat Florida, waar schijnlijk in Palm Beach, zal binnenkort worden opgericht een Heilig Landstich ting zoals reeds ruim een kwart eeuw bestaat op de grens der gemeente Nij megen onder Groesbeek. In Florida is voor de eigen H Land stichting ruim 2.000.000 dollars bijeen gebracht De palers Montfortanen die op de Nijmeegse stichting een W°°stdr ben en er de gasten rondlelde";7®p;®" thans uit Florida het verzoek ontvangen bij de uitvoering der plannen ter plaatse van advies te menen. De Zwitserse de neutrale repatrië •Av'cedsc 'eden van genen in de kampen toegeven, van oor- Korea zijn het niet p""gsc°mmissie in deel te zijn, dat de krijgsgevangenen dene conclusies van hetV*"iet vcrschei- de commissie, dat Zatern pport van is bekend gemaakt. Zij baf Seoel conclusie van de commissie de nisaties van krijgsgevangenen LorP: ailtFn« :„Ucn)rn 'tl tiet kamp anti-communistische Zuidelijke vL„ v rilheid van keuze der krij™êeH Vangencn ontsloten. E se .veigens de andere leden van de com missie - Indi0i Tsjecho-Slowakije en p0_ ie „7 htoest iedere gevangene die wenste heim^'1 gerepatrieerd, zulks hetzij teTo7 d°en en met vrees zijn leven van TUc2en of ondr de beschernung van de Indische bewakingstroepen, gen ri? bijvoegsel bij het rapport zeg- van dn Zweedse en Zwitserse leden 7" dG commissie, die het bestaan van Krachtige organisaties van krijgsgevan- niettemin gelegenheid hadden hun wens om gerepatrieerd te worden, kenbaar te maken. Dit blijkt, aldus de Zweedse en Zwitserse leden, uit het feit, dat 726 gevangenen werden gerepatrieerd of zich voor repatriëring hadden opge geven. Voorts zijn deze leden het met de andere niet eens, dat de V. N. onwet tig handelden door de weer aan hen overgedragen gevangenen op 23 Ja nuari de status van burger te geven. Voor het overige is het rapport met algemene stemmen op de slotvergade- ring van de commissie, die Donderdag gehouden werd, goedgekeurd. Gisteren, 21 Februari, te middernacht staan comm'ss'e opgehouden te be- TNriDFlVT HM SIMP ANP I dat onder Nederlandse directie staat, „liMCUJFIN 1 UM MMrAiM.- kamers reserveren. De manager van het HOTEL WAS GEFORCEERD1' hotel, de heer Johan, gaf de afgezant echter te verstaan, dat er geen kamers (Van onze Amsterdamse redactie) „Met een opgelucht gevoel, dat hij voet op Nederlandse bodem kon zetten", arriveerde Zondagmiddag met het K. L. M.-vliegtuig „Utrecht", gezagvoerder Viruly, uit Djakarta op Schiphol de uit Indonesië uitgewezen Nederlandse journalist en hoofdredacteur van „De Vrije Pers" in Surabaja, de lieer Eddie Evenhuis, vergezeld van zijn nog jeug dige vrouw, mevr. Katja Evenhuis— Poslhuma en hun zeven maanden oude baby Ah,je. Het jonge gezin was een langer ver blijf in Indonesië ontzegd, omdat, zoals in het officiële document van uitwijzing te lezen staat, de heer Evenhuis als correspondent van het „Algemeen Han- delsblad" een telegram naar Amsterdam had willen versturen, waarin hu de pas benoemde resident van Surabaja „fel anti-Nederlands" had S^mdi en voorts had geschreven dat de .Nef®®,a?d®® J-®" ineenschap in Surabaja het bevreem dend bad gevonden, dat de anti-Ne derlandse campagne inzake het Sim pang Hotel kon uitgaan van zo n hoge functionaris als de resident. Daarnaast werd als reden aangehaald, dat de heer Evenhuis in „De Vrije Pers" artikelen had geschreven, die „prikkelend werkten op het Indonesische volk". Welke arti kelen bedoeld worden, staat in het document niet aangegeven en is aan de betrokkene ook nimmer medegedeeld. Men kent waarschijnlijk de Simpang hotelaffaire nog. Op een dag arriveerde de Indonesische minister van Econo mische Zaken in Surabaja. Door zijn afgezant liet hij in het Simpang Hotel, meer vrij waren. Èr ontstond daarop een woordenwisseling, tijdens welke de In donesische afgezant het gastenboek be machtigde en daaruit meende te moeten opmaken, dat er nog wel ruimte was. De dag daarop organiseerde de re sident van Surabaja een persconferen tie, waarin hij aan Indonesische journa listen zijn visie op de gang van zaken gaf, o.a. de directie van het Simpang hotel rassendiscriminatie verwijtende. De Indonesische bladen namen deze zienswijze over en in Surabaja werd toen een hetze ontketend tegen de leiders van het hotel. Pmoeda's (actieve jonge ren, vooral communistisch georganiseerd of georiënteerd) bestormden daarop het hotel en vernielden een groot deel van de inboedel. Naar de mening van de heer Even huis is er echter van rassendiscrimina tie beslist geen sprake geweest en had het gehele incident een zeer gefor ceerd karakter. In het gastenboek stond inderdaad een aantal kamers als „niet- verhuurd" genoteerd. Tien daarvan wa ren echter bij een bombardement onbe woonbaar geworden, doch niet van het gastenboek afgevoerd. De rest was con tractueel verhuurd aan de Garuda In donesian Airways en kon dus niet door anderen bezet worden. Dat bleek, toen zij 's avonds na de aanvraag door de Indonesische minister door Garuda-per- soneel bezet werden. Hoe vol het hotel was, moge ook blijken uit het feit, dat de manager die dag aan drie gasten, o.w. één Indonesische zijn eigen ka mers had afgestaan. Volgens de heer Evenhuis had de resident kunnen we ten, dat door zijn verklaring tijdens de persconferentie een rel tegen het hotel ontketend zou worden. De Nederlandse journalist werd op 21 Januari gearresteerd, toen hij het bovenaangehaalde telegram ter verzen ding naar Amsterdam had opgegeven. In de Indonesische pers werd gesug gereerd, dat hij spionnage zou hebben gepleegd. Het spreekt vanzelf, dat de Nederlandse gemeenschap, hoewel offi cieel over iets dergelijks nooit is gespro ken, over deze aantijgingen zeer ver ontwaardigd was. De heer Evenhuis heeft een week lang in een immigrantenkamp („het was een zwijnenstal") vastgezeten, hij liep daar omoebendysentrie op, waar van hij nu nog niet genezen is. Ver leden week Maandagmorgen werd hem toegestaan, naar huis te gaan, omdat hij Woensdag naar Djakarta moest, waar hij voor de procureur-generaal zou verschijnen. Dinsdagavond kwam de commandant van de wacht drie tot vier man bewaakten zijn huis hem waarschuwen, dat hij beter de nacht elders kon doorbrengen, omdat er een stel rumoerige Pemoeda's in de omgeving waren gesignaleerd. „Omdat ik er zelf ook van overtuigd was. dat mijn gezien en ik door de ge laden sfeer nu niet meer veilig wa ren, hebben we die nacht een toe vlucht aan boord van een Nederlands schip gezocht in de haven van Sura baja", aldus de heer Evenhuis, die de volgende dag met vrouw en kind per vliegtuig naar Djakarta werd over gebracht. Hier werd hij verhoord en toen werd hem ook het besluit tot uitwijzing mede gedeeld. Vrijdagmorgen stapte hij in het toestel, dat hem gistermiddag op Schip hol afzette, waar hij meteen een sper vuur van vragen, afgevuurd door col lega's, „te verduren had". Over de behandeling tijdens zijn ge vangenschap, had hij beslist niet te kla gen gehad, behalve natuurlijk, dat de levensomstandigheden in 't immigranten - kamp ellendig waren. Het justieel verhoor was niet scherp geweest en van het Hoge Commissariaat had hij alle medewerking gekregen. Op een vraag of er in Indonesië voor buitenlandse journalisten nog persvrij heid bestaat, antwoordde de heer Even huis, dat dit beslist NIET 't geval is, wan neer men over de Pemoeda's schrijft: „Dat is beslist levensgevaarlijk. Wanneer in een ietwat ongunstige zin het licht der openbaarheid op je gevallen is, kun je beter meteen verdwijnen. Dit is niet in alle steden zo, maar ba.v. in Surabaja en Semarang wel, in Djakarta niet. Het feit, dat de overheid deze jongeren en ook de studentenbataljons niet in de hand heeft, kan men wel als een der achtergronden laten gelden van de gehele affaire, waarin ik nu betrokken ben. De hetze tegen de Nederlanders wordt door de In donesische pers aangewakkerd. Zo ver scheen in een dezer bladen een foto van een kind, dat door een Nederlandse chauffeur was aangereden. „Door een blanda overreden", luidde het onder schrift. De twee nog overgebleven Nederlandse journalisten bij „De Vrije Pers", de heren J. Poortman en A. van Hunsberg, gaan binnenkort ook bij deze krant weg. Het zal, aldus de heer Evenhuis, zeer moeilijk, zo niet onmogelijk, zijn in Indonesië nog Nederlandse journalisten voor Neder landse bladen te vinden. Mevrouw Evenhuis had tijdens de ge- vangenhoudiing van haar echtgenoot geen bijzondere moeilijkheden ondervonden. Toch was zij, evenals haar man, blij in Nederland te zijn, al bewaart het tweetal toch prettige herinneringen aan Indo nesië, waar de heer Evenhuis zes jaar heeft gewerkt. De vooorzitter van de Federatie van Nederlandse Journalisten, de heer J. van Mechelen, richtte direct na aankomst, woorden van welkom tot het echtpaar. Alle hulp werd de journalist toegezegd om zijn carrière in dit of een ander vrij land te doen prolongeren. De heer Evenhuis vertrok na het vraag gesprek naar zijn geboortestad Gronin gen. leger geeist, dat binnen 24 uur de namen zouden worden bekend gemaakt van hen, die betrokken waren geweest bij de pro motie en het eervol ontslag van een re serve-officier van de tandheelkundige dienst, de voormalige majoor Irving Peress, van wie, aldus de senator, be kend was dat hij communist was. Het leger heeft zich echter niet aan dit ulti matum gestoord, m Senator McCarthy, die door deze hou ding van het Pcntangon zeer verstoord is, beschuldigde het leger Zondag van een „poging om communisten te koes teren en te promoveren" en aanspraak te maken op „speciale vrijstelling van een onderzoek van de wetgevende macht en vrijstelling van het ontmaskeren van boosdoeners". Hij zeide minister Stevens Dinsdag te zullen vragen waarom het leger „fifth amendment communists" beschermt cn koestert". (Onder fifth amendment communists' verstaat McCarthy getuigen, die weigeren op vragen antwoord te geven, op grond van het grondwette lijke recht om geen bezwarende ver klaringen tegen zichzelf af te leggen). Minister Stevens heeft naast het bevel om niet voor de subcommissie-McCar- thy te verschijnen, tevens een order uit gevaardigd, welke beoogt dat het leger binnenskamers met onbetrouwbaar geachte elementen afrekent. Hij heeft n.l. Zaterdag alle bevelhebbers van Ameri kaanse legerafdelingen opgedragen vol gens de voorschriften op te treden tegen officieren, waarvan de betrouwbaar heid niet ten volle vast staat. Deze order werd uitgevaardigd, nadat ministers Stevens twee dagen geleden reeds had verklaard, dat elke reserve officier, die weigerde te antwoorden op „behoorlijk gestelde vragen over zijn betrouwbaarheid" zou worden ont slagen „onder andere dan eervolle om standigheden". Een negenjarig Nederlands meisje, Jel tje Folkerts, heeft Zaterdag te Hobart, als blijk van trouw van immigranten op Tas manië, koningin Elizabeth rozen aan geboden. Eén ogenblik leek het, alsof Jeltje's illusie niet verwerkelijkt zou worden. De koninklijke auto kwam aanrijden zonder aanstalten tot stoppen te maken en Jeltje barstte in tranen uit. Toen werden zij én een groep enhousiaste immigranten die achter haar stonden, door de koningin op gemerkt. Zij leunde voorover om de chauffeur van de wagen te verstaan te geven, dat hij moest stoppen. De koningin nam de bloemenhulde glim lachend in ontvangst. uExc' de bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot pastoor te Bloemendaa'; de zeereerw. zeergel. heer dr A. A. Olierook die directeur was van de Ontwikkelings Centrale van de K.A.B. te Doorn; tot pas toor te Amsterdam (H. Catharina, buiten de Veste) de zeergerw. heer H J. A. Koop man- die bouwpastoor was aldaar; lot pastoor te Hoogwoud de zeereerw. heer A. J. Leenders, die diocesaan directeur was van het Vrouwelijk Jeugdwerk; tot pastoor te De Zilk de zeereerw. heer J. A. S. Groen; tot pastoor te Edam de zeer eerw. heer H. Bakker; tot pastoor te Hout- rakpolder de zeereerw. heer G. C. M, van Dijk en tot pastoor te Slootdorp (Wie ringermeer) de zeereerw. heer J. J Tesse- laar, die kapelaan was te Haarlem (O. L. Vr. Rozenkrans). In de nacht van Zaterdag op Zondag is pastoor N. J. Bakker van de parochie van de H Martinus te Medemblik plotse ling overleden. Pastoor Bakker is te Hoogkarspel ge boren op 24 Juni 1882; hij werd priester gewijd 15 Augustus 1906 en was kapelaan te Wateringen en te Amsterdam (H. H. Nicolaas en Barbara). Op 13 Juni 1925 werd hij benoemd tot pastoor te Zuid Zijpe (Burgerbrug) en van 22 Juli 1929 af was hij pastoor te Medemblik.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3