en olifanten landden op Schiphol Minister STEVENS laat zijn generaals niet beledigen Prijsbesehikking voor medisclie specialisten Westduitse economie Geen Nederlandse commentaar Fries als voertaal op lagere school In vlammen gehuld Eén zegel minder wegens slechte ontvangst Helihaven in Amsterdam KOORTSIG. RILLERIG Het conflict tussen McCarthy en 'l leger Verschijnt Donderdag voor subcommissie PAGINA 5 Intrekking nog steeds te ivachten Toeneming bedrijvigheid verwacht De waterwegenkwestie „Noodzakelijk voor ontplooing van kind" INDISCHE GEPENSION- NEERDEN Ernstig ongeval in fabriek te De Bilt Friese radio-kwestie CORRECTIE STAATSLOTERIJ VEEMARKT TE ROTTERDAM Deelneming van premiers niet uitgesloten De verdwenen bok Nieuwe democratie KAASMARKT BODEGRAVEN Het feit, dat de rechtbank in Breda op 23 Januari 1953 de prijzenbeschikking medisch-specialistische verrichtingen voor ziekenfonds-verzekerden onverbindend heeft verklaard, is voor het Eerste-Kamer- lid De Vos van Steenwijk aanleiding ge weest zich met schriftelijke vragen te richten tot de minister van Economische Zaken. Minister Zijlstra antwoordt daarop nu. dat de omstandigheid, dat een rechter heeft doen blijken van zijn oordeel, dat een bepaald voorschrift onverbindend en niet rechtsgeldig is, niet betekent! hat de materie, die in dat voorschrift is geregeld, geen regeling behoeft. Naar het oordeel van de minister zou na een uitspraak van het hoogste rechtscollege, waarbij een voorschrift onverbindend wordt verklaard, overwogen moeten worden dat voorschr'ft te vervangen door een zodanig, dat ook in rechte geldig moet worden geacht- In het onderhavige geval nu van ds prijzenbeschikking medisch-specialistische verrichtingen voor ziekenfondsverzekerden schept de uitspraak, door de rechtbank gedaan, voor de minister geen nieuwe om standigheid, aangezien hij reeds in de Eer ste Kamer de toezegging heeft gedaan, dat hij deze beschikking zo spoedig mogelijk zal intrekken. Deze intrekking kan ge schieden ófwel wanneer de economische omstandigheden, naar aanleiding waarvan zij in het leven is geroepen, zijn weggeval len ófwel wanneer ten aanzien van deze materie andere voorzieningen worden ge troffen, welke deze beschikking overbodig maken. Hierover wordt door de minister sedert enige tijd intensief overleg ge pleegd met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken en Volksgezondheid, welk overleg op dit moment nog niet is beëindigd. Het Instituut voor Economisch Onder zoek te München spreekt in zijn jongste conjunctuuroverzicht de verwachting uit. dat de economische expansie verder zal gaan. wanneer het weer zachter gaat worden. Uit het door het instituut ge houden enquete is gebleken, dat de on dernemers in de komende weken een stijging van de productie verwachten. Het instituut herinnert er aan, dat de productie in het eerste kwartaal van het vorige jaar een daling te zien gaf. Op grond van het volume der nieuwe orders verwacht het instituut een toe neming van de economische bedrijvig heid. Waarschijnlijk zal ook de productie van verbruiksgoederen een stijging ver tonen. De investeringen in de verwerkende industrie waren in het laatste kwartaal van 1953 iets kleiner dan in het derde kwartaal. Tot de komende lente zal de investeringsactiviteit der ondernemers ongeveer op het huidige -eil blijven. De detailhandel heeft zijn overmatig grote voorraden op wintergoederen gro tendeels kunnen ruimen. Het prijsverloop is in sommige gevallen wat onregelma tiger geworden. Over het algemeen heb ben de prijzen zich echter vrijwel niet meer in dalende lijn bewogen. Van Nederlandse zijde kan op de pu blicaties van Belgische kant op het ogen blik geen commentaar gegeven worden. Men wijst er op, dat het tracé van het kanaal, zoals in de berichten genoemd, een van de ruim half dozijn projecten is, wel ke zo langzamerhand voor de verbinding Antwerpen—Moerdijk zijn ontworpen. Dit tracé zou o.m. het afsluiten van de Oosterschelde impliceren. Daarover is nog niet beslist. Wel wordt in deskundige kringen te Den Haag de indruk gewekt, dat de Neder lands—Belgische studiën over de zuidelij ke wateren zo langzamerhand uit de poli- tiek-economische in de waterstaatkundige sfeer terecht komen. Sinds ruim drie jaar bezit Friesland negen proefscholen, waarop in de eerste twee leerjaren onderwijs wordt gegeven met het Fries als voertaal. Over dit expe riment is nu van de hand van twee pae- dagogen. de heren R. J. Sipkens en S. E. Wendelaar Bonga, een voorlopig rapport verschenen. Hierin wordt o.m. gesteld, dat het ge bruik van het Fries bij het onderwijs in de beginklassen van de lagere school voor de ontplooiing van het kind noodzakelijk moet worden geacht, hoewel de invoering ervan, naar de mening van de rapporteurs, uiteraard slechts déar mogelijk is, waar het Fries de moedertaal is van het groot ste deel der leerlingen. Aan de hand van de resultaten op de proefscholen wordt gezegd, dat de leerlingen in de normale tijd de leestechniek machtig zijn en dat ook het Nederlands lezen geen moeilijk heden oplevert, wanneer de leerlingen in het tweede leerjaar daarin les hebben ge had. Bij de schrijftechniek zijn eveneens geen problemen gerezen. Bij het onderwijs in andere vakken is gebleken, dat het Fries als voertaal van grote betekenis is. Het kind uit zich hierin vlotter. discussie vele waardevolle opmerkingen naar voren. Een ieder was van mening, dat het dringend noodzakelijk is, met spoed nieuwe wegen te zoeken, zodat de Nederlandse ui de concurrentie met de buitenlandse markt kan doorstaan. „Een verheugende stijging in het aantal leden van de Indische pensioenbond", con stateerde de voorzitter, de heer R- Bos, tijdens de algemene vergadering welke Zaterdag gehouden werd in Diligentia te Den Haag. Meer dan 1000 nieuwe leden meldden zich in 1953 aan, 349 ontvielen de bond door overlijden of door andere rede nen. Het aantal nadert de 8000. In het jaarverslag werd vermeld, dat het afgelopen jaar voor vele gepensionneer- den een periode van afwachten, zorg en hoop is geworden, omdat nog niet is vol daan aan de rechtmatige vorderingen van de betrokkenen, anderzijds werd van een toenemende belangstelling en zorg van re gering en Staten-Generaal voor de noden der gewezen landsdienaren gesproken. De verwachting werd uitgesproken, dat in"de loop van dit jaar uitkeringen inzake achterstallige betalingen een commissie in de geest der garantiewet- commissie zal worden samengesteld, waarin ook belanghebbenden zijn verte genwoordigd en dat aan de pensioenvor deringen voorrang zal worden verleend. Melding werd ook gemaakt van maatre gelen, welke in overweging zijn, om te komen tot een billijker belastingheffing op de z.g. eigen pensioenen, welke door de R.I. op die pensioenen wordt gehe ven. In totaal zijn bijna 1000 machtigingen ontvangen ongeveer 80 procent van het totaal aantal rechthebbenden om voor hen op te treden bij de afwikkeling van de uitkeringen op baekpay-pensioen. Een spe ciaal bureau zal de bond voor de daaraan, verbonden arbeid instellen, onder leiding van de heer B. Sleeboom. Maandagavond is een ernstig ongeval geschied in de fabriek van plasticartike len N.V. Negum te De Bilt. In vlammen gehuld kwamen de 29-jarige chef S. de V., wonende te Zeist en de 24-jarige spuit-gieter H. T„ wonende te De Bilt, uit het stookhok rennen, waar zich een ont ploffing had voorgedaan. Arbeiders uit de nachtdienst snelden te hulp en doofden de vlammen. Beide slachtoffers zijn met ernstige brandwonden aan hoofd, armen en han den overgebracht naar het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht. (Van ogze correspondent). In Friesland wordt de Goutumer-radio- zaak opnieuw actueel. Een inwoner van het dorpje Goutum bij Leeuwarden heeft nl. geweigerd op zijn radioluistervergun- mng het volledige aantal radiozegels te plakken. Hij meende daartoe niet verplicht te zijn, omdat hij niet, zoals in de Radio- luisterbeschikking staat, met zijn ontvang toestel de uitzendingen van de gehele Nederlandse omroep kan horen, doch slechts de uitzendingen van Hilversum. Omdat nl. deze inwoner van Goutum, de heer G. J., niet de programma's - Bijvoegen bij nieten: 21.000. ROTTERDAM, 23 Februari. Aanvoer in totaal 4655 dieren, t.w. 675 vette koeien en ossen, 959 stuks gebruiksvee, w.o. 428 t.b.c.-vrfj, 80 vette kalveren, 197 graskalveren w.o. 152 t.b.c.-vrij 2009 nuchtere kalveren, 290 varkens, 167 biggen", 221 paarden, 8 veulens, 114 schapen of lammeren, 35 bokken of geiten. Weekaanvoer 6390 dieren. De Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, heeft Maandag in het Britse Lagerhuis verklaard, dat het in het slot communiqué van de Berlijnse conferentie gebruikte woord „vertegen woordigers" niet uitsluit, dat de eerste- ministers van de betrokken landen, al thans in bepaalde stadia, aan de in April "C neer i_r. j., met ae programma's van Bokken of geiten. Weekaanvoer 6390 dieren, de Radio Omroep Noord kon ontvangen koeien ie kwal. 2.80—3. 2e kwal. plakte hii nvpr 1951 pen rppp 1 mindo- 12.60-.80, 3e kwal. 2.352.50: vette kalveren OJpr l959 „1 g minder en 2.50-2.60, 2.40-2.50, f2.1O-2.30; slachtpaar- Over 1952 twee zegels. den 1.95, 1.85, 1.65, alles per kg.; graskalve- Dit heeft er toe geleid, dat het radio- renJe kwal. 420, 2e kwal. 350. 3e kwal. 240 A1 1 nnnhiorn lrnl,ia«nn 4 AO f 00 t la - (Van onze Amsterdamse redactie). Naar wij vernemen, zou de commissie, die destijds is ingesteld om het gemeente bestuur van Amsterdam te adviseren om trent een eventueel aan te leggen hcli- copterveld in de hoofdstad, haar rapport aan B. en W. uitgebracht hebben. De commissie zou^tot de conclusie gekomen zijn, dat een onbebouwd terrein tegenover de ingang van de Centrale Markthallen aan de Jan van Galenstraat, welk terrein thans als opslagplaats voor Publieke Wer ken in gebruik is, het enige terrein zou zijn, dat dienst zou kunnen doen als helicopterveld. nuchtere kalveren ƒ42. ƒ38, ƒ34: biggen 55, 45 ƒ35; schapen ƒ140, ƒ120, ƒ95; lammeren 110, 100, 90; kalf- en melkkoeien 1150, ƒ940, 780: vare koeien 800, 675, 600- vaarzen 870. 700, 575; pinken 585, 435, 375, alles per stuk. Vette koeien aanvoer iets groter, handel stroef, prijzen als gisteren enkele prima's boven notering. Vette kalveren aanvoer als vorige week, handel viot, vast in prijs. Gras- kalveren aanvoer even ruimer, handel stil, prij zen onveranderd. Biggen aanvoer iets meer, han del redelijk, prijzen prijshoudend. Slachtpaarden aanvoer als vorige week, handel stroef, prijzen vooral voor jonge paarden hoger. Schapen en lammeren aanvoer even ruimer, handel redelijk prijzen hoger. Kalf- en melkkoeien aanvoer iets meer, handel stil prijzen onveranderd. Vare koeien aanvoer tamelijk, handel kalm, prijzen ruim prijshoudend. Vaarzen en pinken aanvoer matig, handel flauw, prijzen als vorige week T.b.c.-vrij vee aanvoer iets groter, handel kalm! pry zen stabiel. ter een carnavalesk happy ending krijgen. De „Lollige Buuk" (bok ken) van Dieteren hebben een soortgelijk avontuur beleefd, toen hun totem, de „bok" gestolen werd Dagenlang hebben de mannen van Dieteren ge speurd in de uitgebreide gemeente Echt, waar men het dier vermoedde. Ten slotte leidden de sporen echter naar Susteren en na een slimme aanval zijn de Buuk er in geslaagd hun lievelingsdier („Zin is keus", zeggen ze in Limburg) aan de klauwen der Susterse „Graasbör- gers" te ontrukken. Het nieuwste op carna- valsgebied heeft intussen het onder de gemeente Echt behorende kerkdorp Pey gebracht. Daar heeft men n.l. de Republiek voor Pey en Ommelanden uitgeroepen. President Sjang Simons zal Woens dag plechtig geïnstalleerd worden. Hij wordt in zijn bestuur bijgestaan door een „gek ministerie" van elf ministers. Zoals reeds op een bijeenkomst is me degedeeld, zal men Pey en omgeving een „democra tische" carnavalsviering bezorgen. Overigens zal men ook in deze nieuwste democratie bepaalde car- navalsgebruiken handha ven- De president is reeds van plan onderscheidin gen uit te reiken en voor Carnavals-Maandag staat een grootse optocht op het programma. Er is dus niet zo veel verschil met de naburige zotte rijken der prinsen. Of wil men in Echt de blijkbaar inge dommelde carnavalsver eniging „De Aester" (ek ster) prikkelen? (Advertentie) verjaag dat lome griepgevoel met Kaa,smarkt' OP de kaasmarkt werden heden 13 partijen kaas aangevoerd 2.3^rpernitge met R'iksmerk f 2.20- Handel kalm.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5