dan 100.000) Schande van (meer krotwoningen moet zo spoedig mogelijk worden uitgewist In Nederland sterven steden aan haar eigen schoonheid i Irak vraagt wapens aan 't Westen Middenstandsnota waardevol uitgangspunt Op Schouwen en Duivelancl is alles leven Publieke botsing tussen Stevens en McCarthy gaat niet cloor Na fel conflict in de revolutionnaire raad r Grote dingen eisen grote inspanning Nog méér woningen Geen verbetering in 's Pausen toestand Donderdag 25 Februari 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nieuwe woning- gezinstelling in voorbereiding en Peking te Genève ter verantwoording geroepen" Naar een regionaal veiligheidspact, los van Arabische Liga? Ontploffing in O.-Duitse mnnitief abriek Oordeel Ned. Kath. Middenstandsbond niet onverdeeld gunstig Sensationele wending in proces tegen „slager van Parijs" Dijken worden verhoogd, wegen liersteld en puin geruimd New York Times neemt openlijk stelling tegen de Senator Middenstandsnota ver schijnt in goedkope editie WEERBERICHT V. Verdeling bouwvolume gebeurt zeer gewetensvol Meer vrijheid en financiële amslag voor ivoningbouw- verenigingen nodig Foster Dulles: Heden onderzoek door twee specialisten Ongeldig wegens fout van de president In de-dorpen V.KOSSEM'S Nasser neemt de maclil over Londen verrast NIEUW COMPLOT IN BOLIVIA HIEüWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Vrijdag 2(» Februari: Zon op 7.34 uui, onder 18.13 uur; Maan op 3.12 uür, onder 10.25 uur. volksramp Woningnood no. Nadat het kortgeleden geboren dochter tje van mevr. John. Lowtrer bij haar meisjesnaam genoemd, Jennifer Bevan eerste hofdame van prinses Margaret, in de St Michaels kerk aa/n het Chester Square te Londen was gedoopt, nam de prinses de trotse moeder en haar baby in een koninklijke auto mee. Prinses Margaret is een van de peetmoeders van het kindje. 's-GRAVENHAGE, 24 Februari 1954. „Ook ik ben van mening^ dat de schande van meer dan 100.000 krot woningen zo spoedig mogelijk moet worden uitgewist. Onze generatie heeft op dit punt een ereschuld te delgen. Na liet inhalen van het woning tekort zal die taak op grote schaal en met grote visie moeten wórden aangepakt. Dit is echter geen probleem van 1962, maar reeds van dit ogenblik. De oplossing vergt een lange periode van voorbereiding. Dit zei minister Witte vanmiddag in de Eerste Kamer in antwooid op hetgeen verschillende senatoren gisteren over dit vraagstuk te berde ïai c en gebracht. De krotopruiming en de reconstructie van oude star s- cn doips- kernen zijn een van de moeilijke, maar grote cn schone ta en van de toekomst, n verband hiermede maakte ir Witte een rake opmerking. „Ik geloof", aldus de minister, „dat er in Nederland steden zijn, die sterven aan haar eigen schoonheid. Men zal soms de culturele kracht moeten hebben om schoonheid uit het verleden ter wille van de eisen van het heden op te offeren." Zodra op basis van het thans op gang zijnde commissariale onderzoek concrete richtlijnen kunnen worden opgesteld, zal de regering er toe overgaan de gemeen tebesturen concrete aanwijzingen te ge ven op dit punt. Wat het inhalen van het woningtekort betreft, zeide ir Witte geen strikte be- wiisvoering te kunnen geven t.a.ï. de totale toekomstige behoefte. Bij het be rekenen van het tekort hebben we in 1947 een momentopname gemaakt. Met de heer Tjalma (A.ll.) achtte de minis ter het gewenst een nieuwe wo ning- en gezins telling te hon den. Met het Centraal Bil- tï reati voor de H Statistiek is al contact opgeno men over de or ganisatie van deze telling Dit zal dan de proef op de som z\jn voor de huidige bereke ningen. Minister ir H. WITTE ....alleen accent verschil. Als nu wordt berekend, dat in 1960 het woningtekort opgeheven zal zijn, betekent dit, dat er evenwicht tussen vraag en aanbod is gekomen: niet echter dat de woningnood verdwenen is. Dit zal pas het geval zifn als ieder gezin vrij is een wo ning te kiezen naar eigen gezinsbehoef ten. En zover zullen we in 1960 nog niet zijn. Om de woningbouw te bevorderen zal, naar de mening van de bewindsman, pri mair de overheidsbouw moeten worden beperkt; ook uit conjunctureel-politiek oogpunt is dit wenselijk. Een uitzondering wilde hij evenwel maken voor de bouw van scholen en gymnastieklokalen. Hierin zal niet te veel geremd mogen worden want de scholen-nood grenst aan de wo ningnood. Aan het thans gevolgde systeem van toewijzing van het bouwvolume, waarop gisteren nogal critiek was geoefend, wilde ir Witte vasthouden. Gedeputeerde Sta ten verdelen in dit systeem het beschik bare bouwvolume over de genieenten. Zij doen dit zeer gewetensvol, aldus de mi nister, die daarom geen aanleiding zag om ze van bovenaf te „betuttelen Over de positie van de achtergebleven cn zich snel ontwikkelende gemeenten Is met Ged. Staten overleg gepleegd. De minister heeft de indruk dat Ged. Staten bijzondere aandacht hebben voor deze gemeenten. Het monopoliseren van de arbeiderswo ningbouw vior de woningwethouw (ge meente- en woningbouwverenigingen), zoals de hee' Woudenberg (P.v.d A.) wil, achtte hij zeei gevaarlijk alleen al hier om, omdat Uk monopolie corrumperend werkt. Juist lei wille van een goede arbeiderswoningbouw is inschakeling van particuliere bouw gewenst. Voors hands is echi noa vrij veel woningwet- bouw noodzake ijk waarbij de bouw door wonineoouw verenigingen primair moet zijn. In verba cd niermee sneed de minis ter de huidige positie /an de woning bouwverenigingen aan Men kan alleen plezier in act werk hebben bij een be paalde mare „an vrijheid en eigen ver- ant\voordei.-ikaein De woningbouwver enigingen nu genieten te weinig vrij heid en nieruit esu.teren de huidige moeilijkheden, aldus spr De status der woningbouwverenigingen zal grondig bekeken woiüen Zij zuiien weer meer vrijheid moeten krijgen en grotere financiële irmsjag Een van de meest funeste maatregelen om de daadma'ht der woningbouwver enigingen te verzwakken was z.i de in stelling in de i&ien dertig van een cen trale verever mgskas waarmee tekorten en overschotten dei verenigingen werden opgevangen. Wat de financiermgsverschillen tussen de particuliere en woningwetbouw be treft wist sm'. nog geen oplossing. In principe is een werkelijke oplossmg van dit probleem z alleen te vinden door de f inanciermgsi egtlingen gelijk te ma- ken. Ter zake van de spanningen op de arbeidsmarkt merkte hij op, dat plan ning van het aantal in aanbouw zijn de woningen /.m. de beschikbare arbeids krachten uiterst moeilijk is. Het depar tement heeft de datum van de financie ring in de hand, maar niet het begin van uitvoering. Van zwarte ionen was de bewindsman geen bewonderaar Met de minister van Sociale Zaken is momenteel over leg gaand» om een meei bevredigende regeline van ue onen in de bouwvak ken te krii-ren De heer Kraayvanger (K.V.P.) had gisteren gest.pid. dai in AVitte een radi caal ander beleid voert dan zijn voor ganger. De bewind .man ontkende dit. Er is slechts sp.-ase van een accentverschil, hierin gelegen, uat zijn vertrouwen in de statistiek om een iuiste woningdifferen tiatie te vinnen geringer is dan dat van zijn voorganger Hij deelde tenslotte mede, dat het ont- werp-Ruimtewei in een vergevorderd stadium van voorbereidingen verkeert. De begroting var kledeionbouw en Volks huisvesting werd z.h.s aangenomen. Ad Int. 55 De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, heeft Woens dag in een radiorede dc zienswijze bestie- den als zouden de Ver. Staten op de 3cr- Hfnse conferentie door de Sovjet-Unie zijn verschalkt. Hij verdedigde het besluit r-rn in April te Genève een conferentie over het Verre Oosten te houden, waarop v u - tegenwoordigers van communistisch-China aanwezig zullen zijn. Hij herinnerde cr aan, dat met nadruk is bepaald, «lat toe lating van Peking-China tot de conferen tie geen erkenning van de communistische regering Inhoudt. ..Peking-China zal niet naar Genève komen om door ons te wor den gehuldigd, doeh eerder om verant woording af te leggen voor het lorum der openbare mening in de wereld", aldus Fos ter Dulles. Reuter meldde gisteravond uit Vati caanstad, dat volgens inlichtingen uit doorgaans betrouwbare bron de H. Vader Woensdagmiddag gedurende vijf uur had kunnen slapen. Maar deze rust heeft de hik, waaraan de Paus weer lijdt, niet kunnen verdrijven. In tegenstelling tot eerdere berichten, meldde Reuter voorts, dat de H. Vader er in had toegestemd, dat twee Italiaanse specialisten Hem heden zouden onderzoeken. De Duitse hartspecialist, prof. Hueb- ner. die. zoals wij gisteren reeds in een deel van onze editie meldden, de Paus heeft onderzocht, heeft Rome inmiddels weer verlaten en is teruggekeerd naar Frankfort. De H. Vader ontvangt nog slechts Zijn beide pro-staatssecretarissen, mgr Mon- tini en mgr Tardini, en zijn naaste ver wanten. Men zag. dat prins Carlo Pa- celli, een neef Van Zijne Heiligheid Woensdagmorgen de vertrekken van Paus Pius XII wenend verliet. De eerste minister van Irak, dr Fadil Jamaii, heeft Woensdag op een perscon ferentie verklaard, dat Irak aan de zijde van het Westen zal staan en om Westelijke wapens en uitrusting zal vragen om ziin verdediging tegen agressie te versterken Irak volgt hierdoor dus het recente voor beeld van Pakistan. Irak, dat lid is van de Arabische Liga, heeft, zoals bekend, reeds een overeen komst met Groot-Brittannië gesloten voor het stationneren van vliegtuigen en per soneel van de Britse luchtmacht op zijn gebied. (De Arabische Liga- onder Egyp tische leiding, heeft tot dusver koel ge staan tegenover Amerikaanse voorstellen voor een verdedigingsverdrag voor het Midden-Oosten) Jamali zeide voorts, dat Irak geen uit nodiging had ontvangen om toe te treden tot het Turks-Pakistaanse veiligheids verdrag- Ingeval Irak tot deelneming aan een dergelijk pact zou worden uit genodigd, zou het zijn eigen belangen als enige maatstaf nemen. De Arabische staten, aldus de Iraakse Vijf doden en meer dan twintig gedeelte- Hik levensgevaarlijk gewonden heeft een zware ontploffing in 'n Russische munitie fabriek te Schocnebeck aan de Elbe, Oost- Duitsland, geëist. Naar het inlichtingenbureau-West nu nas van ooggetuigen vernomen heeft, is het ongeluk omstreeks het midden van deze maand gebeurd. Alle verongelukte arbeiders waren Duitsers. Leden van de Russische geheime polity die het onderzoek leidden. zouden het vermoeden uitgesproken hebben, ramp aan sabotage te wijten was. Na een eerste bestudering van de Mid denstandsnota heeft het bestuur van de Ned. Katholieke Middenstandsbond zjjn eerste indruk van de nota weergegeven. Deze indruk is nog een voorlopige, om dat de draagwijdte van het stuk nog niet volledig is te beoordelen. Men acht de nota echter bijzonder waardevol als uitgangspunt voor verder beleid. Zij is een teken, dat het de overheid ernst is met haar middenstandsbeleid. Hoewel ook van de zijde van de Ned. Kath. Middenstandsbond punten van cri tiek naar voren worden gebracht, heeft men toch grote waardering voor de nota en het verrichte werk. Naast reeds be kende gegevens bevat de nota ook belangrijk nieuw materiaal en zij is de eerste vrucht van een coördinatie van het werk van alle instanties, die onder zoekingen op het. gebied van de midden stand verrichten, of over gegevens be schikken. Deze coördinatie op zichzelf wordt als een belangrijk winstpunt aan gemerkt. De analyse van de midd .stand, die in de nota wordt gegeven, acht mer niet erg gelukkig en de basis, waarop som mige conclusies worden getrokken, al te smal. Met name is dit het geval ten aanzien van de inkomenspositie van de volwaardige middenstand. Met het te voeren overheidsbeleid, zo als dit in de nota is aangegeven kan men over het algemeen wel instemmen. Vele punten hieruit komen over -n met wal in het program van de Ned. Kath. Mid denstandsbond ,.MirM»nstandsbeleid op 1 hoger plan" is gesteld. premier, zijn verbonden door een collec tief-veiligheidspact. Maar, zo vroeg hij zich af, „wat is dit waard als de Arabi sche staten geen wapens hebben?" Om deze te krijgen stonden twee wegen open: het Westen of de Sovjet-Unie. Pa kistan en Turkije hadden het Westen gekozen „omdat hun leiders hun ver antwoordelijkheid en het belang van hun landen kennen". •In diplomatieke kringen te Londen werd Jamali's verklaring ais „zeer belangrijk" beschouwd. Door zijn schets van de toe komstige Iraakse politiek is stellig de mo gelijkheid vergroot, dat de Turks-Pak'- staanse besprekingen de grondslag zullen leggen voor een gezond regionaal veili- heidsstelsel, aldus was het instemmende oordeel in Londense diplomatieke kringen Ht proces le Parijs tegen de S.S.- generaal Oberg en kolonel Knochen, Ie twee hoogste politiechefs tijdens de Duit se bezetting van Frankrijk nam Woensdag een sensationele wending: het werd voor onbepaalde tijd uitgesteld. De huidige tereehtzittjn.. werd nl. ongel dig verklaard, omdat de president van de rechtbank de twee beschuldigden per ver gissing met „oorlogsmisdadigers" had aan geduid. hetgeen als het uitspreken van een opinie over de beide beklaagden werd beschouwd, iets wat de rechter, hangende de zitting, verboden is. Oberg en Knochen worden, zoals gemeld, beschuldigd van deelneming aan de de portatie van 240.000 politieke gevangenen en Joden, massa-terechtstellingen en,pij niging. Onmiddellijk nadat de president de fa tale woorden had gesproken, sprong de openbare aanklager op om de rechter op zijn fout te wijzen. Deze schrok hevig er. trachtte het te ontkennen. Toen hem dit niet lukte verklaarde hij de zitting on geldig. Oberg, die er reeds in geslaagd is zijn berechting als politiechef negen jaar i;t te stellen, door vol te houden, dat hij als militair en niet als politieman moest wor den berecht, zal nu met Knochen niet eer der dan 1 Juli opnieuw vóór kunnen ko men. Oberg is kort na de oorlog door de Brit ten ter dood veroordeeld voor het doden van 32 parachutisten in October 1944. La ter werd dit vonnis gewijzigd in levens lange gevangenisstraf. Hij werd toen ech ter aan de Franse autoriteiten overge dragen. Direct nadat de weersomstandigheden dit toelieten zijn de werkzaamheden op Schouwen en Duiveland in volle omvang hervat. Deze werken zijn van zeer uit eenlopende aard. In de eerste plaats is er het herstel van de wegen, hetgeen nood zakelijk is voor de aanvoer van mate rialen. Zo wordt o.a. gewerkt aan de Blokweg bij Zierikzee en de opritten bij Schuddeheurs, belangrijke schakels in de verbinding met Brouwershaven. Ook het herstel van de provinciale weg van Zierikzee via Serooskerke naar de Schouwse Westhoek wordt met kracht ter hand genomen. Deze weg kan thans tot aan het dorp Serooskerke worden ge bruikt, doch de daar in uitvoering zijnde werkzaamheden zijn reeds zover gevor derd, dat spoedig de openstelling van de gehele weg kan worden verwacht. Aan de Schouwense dijk gaat het om „de laatste loodjes". De ophoging van deze dijk, welke naar alle waarschijnlijk heid een functie zai gaan vervullen in het Delta-plan, tot een hoogte van 5 m. boven N.A.P. vordert goed en over grote af stand is men reeds volop met de afwer king bezig. Ook de nieuwgevormde ringdijk bij Schelphoek nadert zijn voltooiing. Deze vier kilometer lange inlaagdijk is een enorme zeewering geworden Of hier t.z.t. nog tot sluiting van het oorspronke lijke dijkgat zal worden overgegaan, is nog niet bekend. Achter deze ringdijk vormt de demping van de geweldige door het water gevormde kreken een grote moeilijkheid. Deze zijn vrij diep en strek ken zich uit rondom het dorp Seroos kerke. In het lage gedeelte van de polder Schouwen staat nog altijd veel land onder water. Dit water kan niet weg doordat de waterlopen verstopt zijn. Landbouwherstel is overal bezig met het vrijmaken van deze afvoerkanalen, het geen de enige mogelijkheid is om het water uiteindelijk te kunnen wegpom pen. In de dorpen heerst grote activiteit. Te Nieuwerkerk is men volop aan de gang met het opruimen van de puin van de door de watersnood verwoeste gebouwen. Alleen deze opruimings- en sloopwerk zaamheden zijn reeds vrij omvangrijk. Te Nieuwerkerk, dat we) heel zwaar werd getroffen, zijn de wederopbouwplannen ver gevorderd. Men hoopt spoedig tot aanbesteding te kunnen overgaan. Ook in Ouwerkerk wordt hard aan gepakt Hier valt nog meer de nadruk op de opruiming van de aangerichte ravage dan op het herstel, alhoewel ook op dat terrein hier en daar reeds enige voor uitgang is te bespeuren. Het gemeente bestuur van Ouwerkerk wil de bewoners, die de ramp hebben overleefd, weer zo gauw mogelijk naar het dorp laten terugkeren. Daarom hoopt men ook daar 1.1.40 «n f. 1.- op korte termijn te kunnen gaan bouwen. De grond is reeds beschikbaar en de teke ningen zijn klaar, zodat dit wel spoedig zijn beslag zal krijgen. In de polder Schouwen stelt men alles in het werk om het normale leven weer zo spoedig mogelijk op gang te brengen. Dat dit met grote moeilijkheden gepaard gaat, is begrijpelijk en zo zal het alge hele herstel ook daar een kwestie van vele jaren worden. In Kerkwerve is het herstel van be schadigde woningen op gang. Een aan nemersbedrijf uit St. Laurens bij Mid delburg is hiermee bezig. De verwoestin gen in dit dorp zijn uitermate groot en voorlopig is het aantal inwoners nog ge ring. Huisvestingsmogelijkheden in het dorp zijn er nog nagenoeg niet en dit vormt een van dde grootste zorgen van het gemeentebestuur van deze kleine ge meente. Zo is overal op het eiland grote activiteit. Honderden mensen werken en zwoegen, doch er is zo veel te doen, dat hetgeen reeds is gebeurd nauwelijks op valt. De Amerikaanse minister voor het leger. Stevens, en senator McCarthy zijn Woens dag op een besloten byeenkomst tot over eenstemming gekomen. Stevens zou voor een openbare en voor de T.V. uitgezonden zitting van McCarthy's sub-commissie zijn verschenen om daar rekenschap te geven van zijn verbod aan generaals van het le ger om voor de sub-commissie te getui gen. De botsing tussen het leger en McCarthy, welke in de V.S. met intense belangstelling gevolgd werd mist dus haar spectaculaire climax. Stevens stemde gisteren er mee in de namen van alle betrokkenen in het ge val van dr Irving Peress te noemen, maarv hij bleef bij zijn besluit, dat de President Naguib van Egypte onverwacht afgetreden Generaal Naguib, de president van Egypte, is onverwachts afgetreden. Kcricnten uiCairo melden, dat hij zelf ontslag heeft gevraagd uit al zijn icgeringsfuncties en dat hem dit door de revolutionnaire raad is verleend. Aan deze stap is een heftig conflict voorafgegaan. De raad heeft alle bevoegdheden van generaal Naguib overgenomen en kolonel Abdel Nassei benoemd tot eerste minister Deze beeft direct voor geheel Egypte de noodtoestand afgekondigd. Het liericht van het aftreden van Naguib kwam als een donderslag uit heldere hemel. De eersten, die konden vermoeden dat cr iets aan de hand was. waren de redacteuren van de dagbladen te Cairo, want zij hadden van.de regering het hevel gekregen in de eerstvolgende edities geen foto's van generaal Naguib af te druk ken. De toestand in Cairo is rustig, hoewel een zekere spanning merkbaar is. De offficiële bekendmaking van Naguib's aftreden kwam na een dramatische zitting van de revolutionnaire raad. Deze duurde niet minder dan vijf uur. De generaal nam er zelf niet aan deel; wel was het opperbevel van het legér aanwezig terwij] ook de kabinetsministers bijna allen te genwoordig waren Als voorzitter van deze buitengewone vergadering trad op vice- premier Abdel Nasser. Gesproken werd over Naguib s eis om volledige bevoegdheden, die het hem ondet meer mogelijk zouden maken zijn veto uil te spreken over besluiten van de revolu tionnaire raad en die hem de macht zouden geven ministers te benoemen en te ont slaan en officieren aan te stellen of te bevorderen. De raad weigerde hem deze bevoegdheden te geven en de leden ervan toonden zich uitermate ontstemd over hun president, die telkens weer een-stap verder ging om zijn macht uit te breiden. Zoals men weet kwam de generaal na de staatsgreep van 23 Juli 1952 aan de macht. Koning Faroek werd veriaagd en Naguib deed alles om het land in een krachtige greep te houden. Op 19 Fe bruari 1953 werd de volledige macht in Egypte voor de tijd van drie jaar in han den van generaal Naguib en dertien hoge officieren van de revolutionnaire raad gelegd. Er ging echter hoe langer hoe meei onrust heersen over het feit. dat Naguib die behalve president van de republiek ook voorzitter van de revolutionnaire raad en eerste-minister was, steeds meer de macht naar zich toe trok. Hoewel daardoor in de boezem yan de raad, die zijn rechten bedreigd zag, lan gere tijd spanningen bestonden, werd het conflict in de laatste dagen scherp toege spitst toen Naguib het vetorecht over de besluiten van de raad eiste. Tevergeefs probeerde de raad hem van deze eisen te doen terugkomen. Hij toonde zich op dit punt onverzettelijk. Donderdagmorgen in alle vroegte is het 'ot een uitbarsting gekomen. Naguib trad af tn zijn functies en de raad heeft dit ontslag aanvaard, ook overwegende dat „Naguib niet van het begin af aan deel EX-PRESIDENT GEN. NAGUIB wilde teveel macht had uitgemaakt van de geheime revolu tionnaire beweging, doch later pas door de officieren tot leider was gekozen wegens zijn reputatie". Luitenant-kolonel Nasser heeft thans alle bevoegdheden op zich genomen als leider van de heersende militaire junta, „tot aan de bevrijding van het land van imperialistische krachten", aldus een communique, dat na de veelbewogen zitting van de raad werd uitgegeven. De post van president van de republiek zal open blijven tot de terugkeer van het parlementaire leven in Egypte. Nasser, die door de raad tot vice-presi dent is benoemd, is 36 jaar oud. dit is 22 jaar ionger dan Naguib Hi.i spreekt vloeiend Engels. In de tweede wereldoor log was hij verbonden aan de Britse -trijdkrachten, die in hel woestijngebied van West-Egypte opereerden. Hoewel hij hij betogingen alti.id fel anii-Britse leuzen ïrhruikte als: „Weg met de Britten". Fgvpte voor de Egyptenaren" en anti- Britse redevoeringen hield, toonde hij in «esprekken met buitenlandse ioprnalisten »en gematigder houding. Nasser stamt uit een eenvoudig boerengezin. Hi.i wordt al gemeen beschouwd als „de sterke man" van het huidige Egyptische regiem. In Londen hebben de eerste berichten van Naguibs aftreden, die in het hotst van de nacht werden ontvangen op schudding verwekt. In de eersle com mentaren werd gezegd, dat de onder handelingen over Brits-Egyptische ge schilpunten Waarschijnlijk niet gemak kelijker zullen worden. Uit de wijze van Naguibs aftreden zou voorts kunnen worden opgemaakt, dat de generaal min der vrij was en minder macht bezat dan men meende en dat hij de gevangene van de revolutionnaire raad was, zo werd hieraan toegevoegd. 1 generaals niet voor McCarthy's subcom missie mogen verschijnen. Stevens zeide. dat hij alle reden heeft te denken, dat officieren van het leger in de toekomst niet door de leden van de subcommissie van onderzoek be schimpt zullen worden. De senator maakte Woensdag op de bijeenkomst van zijn subcommissie in tussen duidelijk, dat hij zijn activiteit nog lang niet als geëindigd beschouwt. „Twee communisten", zo zei hij, „hebben Dinsdagavond met de partij gebroken en zich bereid verklaard ons alle inlichtin gen te verschaffen, waarover zij be schikken". Het betreft hier een echtpaar, dat McCarthy als „vijandige getuigen" had gedagvaard. De beide communisten hadden verzocht hun naam niet te noe men of hen op een openbare zitting een verhoor af te nemen. Na deze bekendmaking liet de senator de 48-jarige negerin Annie Moss voor zich verschijnen, die door één van beide communistische getuigen beschuldigd zou zijn „van lidmaatschap van de com munistische samenzwering". Annie Moss maakt deel uit van de korps seiners van het leger. Dinsdag reeds was zij door een lid van de federale recherche voor de commissie van McCar thy een communiste genoemd, hetgeen zij ontkende. Het Tweede-Kamerlid de heer Corne- lissen had aan de minister van Eeon. Za ken gevraagd of Z Exc. niet van mening was dat het voor de middenstanders en hun organisaties van het grootste be lang is, <dat zij in groten getale ken nis nemen van de inhoud van de Mid denstandsnota. En zo ja. of de minister maatregelen zou willen nemen, dat de prijs van 6.75 drastisch wordt ver laagd en b.v. op 2.50 per exemplaar wordt gesteld? Staatssecretaris Veldkamp antwoordt hierop thans, dat het staatsdrukkerij en uitgeversbedrijf zich in verbinding heeft gesteld met de middenstands organisaties. ten einde na te gaan. of onder de leden hiervan een zodanige vraag naar de nota bestaat, dat een goedkope uitgave dezer nota gerecht vaardigd zou zijn. Als resultaat daar van zal zeer binnenkort een goedkope uitgave verschijnen tegen een verkoop prijs van f 3 per exemplaar. De president van Bolivia, dr Paz Esten- soro, verklaarde Woensdag, dat er weer eens (Red.) een complot ontdekt is, dat in het buitenland gesmeed was. Er zijn een aantal arrestaties verricht. Het com plot aldus de president, heeft de steun ontvangen van de zijde van oud-officieren. Tn het gehele Boliviaanse gebied heerst thans rust.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1