Fockink Minister Zijlstra ontkende nieuwe consunrptiebeperküu Wereld-tinproductie steeg in December KOU, GRIEP...! Welluidend gebeier eist meer dan u denkt Geef Atjeli autonomie Auto botste op vrachtauto Belgische televisie programma's Prins Bernhard zag oude vriend terug Prol'. Keulers cursus om WÊÊÊBP'*'v-y-. \J TRADITIE TE jlplp f ijy BEHOUDEN K W Hl Entree 2.- PAGINA 3 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1954 Motie in Indonesisch parlement ingediend Gearresteerde Nederlander van Medan naar Java PRIJZEN LIEPEN IN FEBRUARI IETS TERUG Zilvergeld in plaats van papier De burgerij beschermd Een (lode, twee zwaargewonden (Van onze correspondent) Bij Tietjerk op de rijksweg Groningen Leeuwarden is Woensdagavond een personenauto onder een met uitstekende ijzeren balken en met machines beladen vrachtauto gereden. De bestuurder van de personenwagen, de 67-jarige S. Kaste lein, een hoteleigenaar uit Leeuwarden en een bekende figuur in de schaats- en paardensportwereld, werd op slag ge dood. Een voormalige hotelier in de Frie se hoofdstad, de heer Mensonides, werd zeer zwaar gewond evenals een van de drie liftsters, die in de wagen meereden namelijk mevrouw D. van WierenVonk. die met haar twee zusters op weg was naar Leeuwarden. Op het moment van het ongeval was de weg nog niet glad en er was ongeveer 200 meter zicht. Worden in Nederland gerelayeerd Geheim Kamerheer KATHOLIEKE BOUWVAK- ARBEIDERSBOND II. Werkhoven nieuwe voorzitter Het befaamde apéritief De klokkenluiders van Oudega tentoonstelling-personenautomobielen en onderdelen a m 7 Maart RAI-Gebouw Amsterdam 26 Februari Grotere consumptie le verwachten? Wantrouwen bij branders Jg anti-pijn tabletten (inel. belasting) Het parlementslid Nur el Ibrahimi (Masjumi), heeft bij het parlement van In donesië 'n motie ingediend, waarin wordt gevraagd. Atjeh autonomie te verlenen. De motie beoogt op deze wijze een einde te maken aan de opstand. Volgens een in Medan uitgegeven leger communiqué zijn tussen het leger en de opstandelingen verschillende botsingen voorgekomen. In Noord-Atjeh werd een aantal opstandelingen ter sterkte van 500 man verslagen en werd het hoofdkwartier in brand gestoken. De heer Kolk. werkzaam bij de gouver- nements-landbouwbedrijven, die kort ge leden in Medan werd gearresteerd, is naar Java overgebracht. Op de vraag of zijn arrestatie verband houdt met de an dere arrestaties van Nederlanders op Java, antwoordde het hoofd der criminele recherche van Noord-Sumatra, dat de cen trale recherche dit nog onderzoekt. rillerig, lusteloos? Dan heeft de kou U te pakken! Blijf niet rondlopen, houd U warm en neem voor U naar bed gaat voor November met 3.698 ton. Het is tevens het laagste maandcijfer van 1953. In het Ver. Kon. zijn in December 1953 69.000 ton blik geproduceerd en in Januari 1954 58.100 ton- In de eerste twee weken van Februari bedroeg de gemiddelde prfjs van locotin te Londen 653,4 tegen £654,8 voor Januari en die voor termfjntin 633,4 tegen £630,8 voor Januari. De notering te New ïork voor onmiddellijk beschikbaar tin was in de eerste twee weken van Februari ge middeld 84,94 S-cts per Ib. tegen 84.83 $-cts voor de maand Januari. Blfjkens de voorlopige statistieken van de internationale Tin Studie Groep is de mijnproductie van tin in concentraten in December j.l. gestegen tot 16.800 long ton. Dit is het hoogste maandcijfer uit de naoorlogse periode. De productie had een recordomvang mei 5.201 ton op Malakka en met 2.571 ton in de Belgische Congo- Ook het productie cijfer van Indonesië met 3.146 ton en de Boliviaanse export met 2.987 ton waren zeer hoog. De cijfers, welke tot nu toe voor Januari 1954 beschikbaar zijn, zijn die van Indonesië met 2.545 ton en van de Belgische Congo met 292 ton. Het cijfer van de Congo voor Januari is het laagste maandproductiecijfer sedert de oorlog. De wereldproductie van tinmetaal was in December 1953 14.400 ton groot tegen 13.800 ton in November. De productie van Malakka in December nam toe tot 4.919 ton en de productie van het Ver. Kon. verminderde tot 2.249 ton De Amerikaanse productie was met 275 ton even groot als die van de voorafgaan de maand en de Nederlandse productie wordt op 2.000 ton geraamd. Voor Januari 1954 zijn de volgende cijfers bekend voor de Belgische Congo: productie van tin metaal 22 ton, export van tin in concen traten 1.187 ton en export van tinmetaal 202 ton. De totale voorraden belopen 284 ton. Voor dezelfde maand zijn de cijfers voor België: productie van tinmetaal 925 ton, export van tinmetaal 859 ton. totale voorraden 3-924 ton en verbruikt 74 ton. De voorraden aan het eind van Decem ber 1953 waren in het Ver. Kon. 7.700 ton en op Malakka 7.900 ton groot. Eind No vember 1953 hadden de Amerikaanse voor raden een omvang van 45.183 ton. In het Ver. Kon. beliep het verbruik in Decem ber 1.768 ton. Het laatste beschikbare ver bruikscijfer voor de Ver. Staten is dat ervaringen in de laatste wereldoorlog, worden beschermd. In deze conventie is o.a. vastgelegd de mogelijkheid tot het inrichten van veiligheidsgebieden voor zieken, ge wonden, gebrekkigen, kinderen, ouden van dagen, a.s. moeders en moeders van kinderen beneden zeven jaar, voorts geneutraliseerde zones voor andere bur gers. In het bezet gebied zal deportatie gedwongen arbeid voor de bezettende macht, pressie of propaganda voor vrij willige dienstneming en vernieling van particulier bezit verboden zyn. Er zal geen siraf mogen worden toege past dan nadat deze is gepubliceerd en doodstraf zal a'ieen mogen worden op gelegd bij g.'valen van spionnage, ern stige sabotage of bij vergrijpen, die dood ten gevolge hebben gehad. Over deze- qoodstraf ontstond echter een jurf bscb debat, dat een beetje verzandde De Nederlandse regering heeft nameiijk ten dien aanzien bij de verdragen een voorbehoud gemaakt. De doodstraf zou allleen mogen wor den opgelegd, indien in het betrokken bezette geoieó voor deze misdrijven de doodstraf geldend was. Nu de Ne derlandse cgering de internationale bepalingen ter deze niet meert aan vaardt maakten verschillende afgevaar digden. onder wie de heer Van Rijcke- vorsel, het bezwaar, dat de bezetter dan hier zijn gang zou kunnen gaan. Een ander® kwestie was die van het uitleveren van oo. logsmisdadigers. De heer Van Rjckevorsel vond, dat men hier moest spreken van personen, ver dacht van oorlogsmisdrijven. De minister had daartegen geen bezwaar, maar een desbetreffx'en ie wijziging had enige voe ten in de aarde, zodat dit ontwerp werd uitgesteld tot c'e volgende week om eerst deze wijziging aan te brengen. Het wetsontwerp betreffende invoe ring van nieuwe zilveren guldens en rijksdaalder" w-..rd z.h.st. aangenomen, nadat er een eindverslag was uitgebracht naar aanleiding van een bespreking met de minister, waarin men tot overeen stemming was gekomen over deze zaak. Besloten s nu da- de zilyeren guldens in de loop van '54 en '55 zullen worden ingevoerd en dat men aan de hand van de ervaringen met de zilveren guldens zal besluiten of men na 4955 ook zal over gaan tot invoering van de zilveren rijks daalders. F. S wet, gebaseerd op vier verdragen van Genève n.l. voor de verbetering van het lot van gewonden en zieken bij de strijdkrachten te velde, hetzelfde voor de strijdkrachten ter zee, een betreffende de behandeling van krijgsgevangenen en een geheel nieuwe conventie betreffen de de bescherming van burgers in oor logstijd. Daaraan moesten nu de bepa lingen hier te lande worden aangepast. De belangrijkste punten daar uit zijn, dat de menslievende behandeling nu niet meer zal gaan zoals in de vroe gere Rode Ki-uisverdragen zonder on derscheid van nationaliteit, maar zon der onderscheid van ras, huidskleur, godsdienst enz. Vervolgens worden nu ook leden van de verzetsbeweging onder bepaalde voor waarden beschermd en worden in 't kort gezegd alle misdaden, waaraan de Duitsers zich in de laatste wereldoorlog in de door hen bezette landen hebben schuldig gemaakt, verboden, zoals het martelen, het nemen van gijzelaars en het experimenteren op gevangenen. Er zullen volgens deze bepalingen geen executies mogen worden uitgevoerd of vonnissen geveld zonder voorafgaand vonnis. En wat zeer belangrijk is: ook indivi duen worden voor hun daden verant woordelijk gesteld en zullen zich niet meer kunnen verschuilen achter de Staat met het argument van „Befehl". Dan is er gekomen een uitleverings plicht voor oorlogsmi-ladigers, aan krijgsgevangenen zal geen ongezond, ge vaarlijk of vernederend werk mogen worden opgelegd en zo meer. Het nieuwe in deze vedragen is ech ter de Burgerconventie, omdat nu ook de belangen van de burgers, gezien de Verleden week hebben we gemeld, dat het in Maart a.s. mogelijk zal worden in Nederland de Belgische televisieprogram ma's opnieuw uit te zenden. Nader ver nemen wij thans, dat de Belgische pro gramma's, welke voor heruitzending in aanmerking komen, op de Woensdag- en Zaterdagavonden worden uitgezonden. Men is bij de Ned. Televisiestichting voornemens op die avonden geregeld Bel gische programma's te relayeren. Dit houdt intussen niet in, dat dit voor alle uitzendingen op die dagen geldt. Prins Bernhard heeft gistermiddag op paleis Soestdijk een van zijn oude vrien den ontvangen: de 45-jarige Thailandse Prins Chula Chakrabongse, neef van de tegenwoordige koning van Thailand. 's Middags om 3 uur kwam Prins Chula met het K.L.M.-vliegtuig uit Bangkok met zijn Engelse vrouw op Schiphol aan. Het echtpaar begaf zich onmiddellijk per auto naar Soestdijk, waar het enkele uren in het Koninklijke paleis doorbracht. Gister avond om half tien zouden Prins Chula en zijn echtgenote de reis naar Engeland per vliegtuig voortzetten. „In ken Prins Bernhard reeds sedert 1937, toen ik hem tijdens de kroningsfees ten van Koning George VI ontmoette'', vertelde Prins Chula op Schiphol Hij toonde niet zonder trots -een op zijn naam gestelde perskaart. „Ik ben ook jour nalist", vervolgde hij. „Ik schrijf politieke artikelen voor Thailandse bladen". Hij heeft bovendien diverse boeken, waaron der biografieën- geschreven. (Van onze correspondent) Prof. (Ir J. J. D. Keulers, professor aan liet Groot-Seminarie te Roermond, is door Z.H de Paus benoemd tot Geheim Kamer- beer. Gisteren heeft mgr dr G. Lémmens, bisschop van Roermond vergezeld van zyn coadjutor mgr dr A. Hanssen, mgr Keu lers van deze eervolle benoeming in ken-, nis gesteld. Mgr Keulers, die op 11 September 1890 te LutteradeKrawinkel werd geboren en op 28 Maart 1914 te Roermond priester werd gewijd, is sinds 1920 hoogleraar aan het Groot-Seminarie, sinds 1935 lid en sinds 1952 Proost van het Kathedrale Ka pittel te Roermond. Hij is een bekend exegeet, die verscheidene boeken uit de Bijbel beschreef en eecommentariëerde. Zijn Bijbelse Geschiedenis, waarvan thans de zesde druk verschijnt, vond haar weg naar talrijke katholieke huisgezinnen. De heer G. Colignon heeft gisteren in de bondsvergadering van de Katholieke Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" te Utrecht bedankt als voorzitter van de landelijke* bond. De heer Colignon heeft dit besluit, door gezondheidsredenen daar toe gedwongen, genomen. Hij is opgevolgd door de heer H. Werk hoven, die vice-voorzitter was en daar voor lange tijd in de functie van districts bestuurder van deze bond in Zuid-Holland heeft vervuld. Geopend von 10-17 en 19-22 uur ■k le dag opening 14,45 uur heid, welke n 1953 een belangrijke rol heeft gespeelt, is o.m. het resultaat van de accijns-vzrlaging op koffie in Duits land: de consumptie aldaar nam aanzien lijk toe tot circa 1.500.000 balen per jaar. Ofschoon het uit de aard der zaak te riskant is, enigerlei voorspelling te doen aangaande de toekomstige con sumptie, kan vvel gezegd worden dat een eventuele toeneming ten nauwste zal samenhangen met het prijsniveau van koffie. Zeer noge prijzen zullen onge twijfeld op tegenstand van de consu ment stuiken, waardoor als het ware een „plafond' voor de consumptie ont staat. Anderzijds staat vast, dat koffie in feite niet langer als een zuiver „ge notmiddel kan worden aangemerkt, dat door da consument al spoedig ter zijde wordt eeschoven als het duur wordt: eerder zou men geneigd zijn koffie te ^aar- betitelen als behorend bij de elementaire „levensmiddelen", wanneer men terugblikt op het prijs verloop van na de oorlog. Uitgaande van deze feiten laat het zich aanzien, dat oe consumptie haar stabili satie-punt moij is, het huidige prijspeil in aanmerking nemend. Dit neemt even wel niet weg, clat nog zal moeten blijken in hoeverre de oroducties van 1953/54 en 1954/55 in staat zullen zijn de toeneming van de consumptie. welke reeds heeft plaatsgevonden en nog plaatsvindt, te volgen. Wat dit laatste betreft is de firma Elink Schuurman niet al te optimistisch. Immers, op basis van de importen in de diverse consumpiielanden gedurende Januari/September schat men de wereld consumptie voor 1953 op circa 33.000.000 balen, terwijl daar een schatting van circa 31.000.000 balen wereldproductie tegenover staat. Het ligt dus in de lijn der verwachtin gen, dat de markt in de toekomst beheerst zal worden doox een maximum aan span ning tussen vraag en aanbod, waarbij uiteraard de raag de overhand zal heb ben volgens iot dusverre ter beschikking staande gegevens. de „strictly solt'' koffies, welke de basis vormen voor de in Nederland geconsu meerde melanges. De andere uit Brazilië afkomstige cofiies, de zgn. „harde kof fies" zoals Minss, Rio en Victoria, zijn ongeschikt voor de Nederlandse con sumptie en een eventuele meer-opbrengst daarvan zou bij een tekoi-t aan Santos- en Parana-kolfies geenszins als een com pensatie bescnouwd kunnen worden Wanneei wij de verschillende oogst- ramingen voor dc staten Sao Paulo en Parana nog aer.s onder de loupe nemen dan kunnen wij constateren, dat, verge leken bij de oogstramingen van voor de vorst, er in iet algemeen voor een ge duchte minder-opbrengst van de 1954/55- oogst wordt gevreesd. Stellen wij deze aanvankelijke schattingen op circa 14.000.000 balen en oezien wij dan de bin nengekomen ramingen van na de vorst, dan kan men stellen dat deze laatste (9 a 10 millioen balen) een verschil te zien geven van 1 a 5 millioen balen. Zeer opvallend is verder, dat ook de ramingen voor de huidige oogst 1953/54 sterk zijn teruggelopen en ook hier de hoogste schattingen in doorsnee de 10.000.000 balen niet halen. Zelfs de hoogste ramingen voor beide oogsten 1953.'o4 en 1954/55 blijven onder de 20.000.000 oalen de laagste belopen circa 16.000.000 balen. Het gevaar voor toekomstige tekorten ligt dus in de minder-opbrengst van dc Sao Paulo en Parana-districten en zelfs, wanneer men rekening noudt met een „carryover" van circa 3.000.000 balen, bljjkt dit gevaar in het geheel niet denk beeldig te zijn, aangezien de totale „car ryover'' zeer «ener niet alleen uit „strict ly soft" koffies is opgebouwd. Nauw bij bet bovenstaande aansluitend kan men de vraag stellen, in hoeverre de kans bestaat, dat de wereldconsumptie nog verder zai toenemen. Een omstandig- De voornaamste oorzaak van deze gang van zaken kan gevonden worden in een zeker wantrouwen bij de branders in het prijsniveau van koffie, aangezien men min of meer bevreesd was, dat verdere Brazi liaanse maatregelen nieuwe verrassingen op dit gebied met zich zouden kunnen meebrengen. Het is echter van het grootste belang ge bleken niet alleen de naar buiten treden de uitwerking van dergelijke maatregelen te beschouwen, doch ook de uitwerking naar binnen, zoals die tot uitdrukking komt in de locale marktprijzen in Brazi lië, aangezien men heeft kunnen consta teren, dat premie-regelingen op exporten In Brazilië welhaast onmiddellijk gecom penseerd werden door binnenlandse prijs verhogingen in Cruzeiros, zodat na ver loop van zeer korte lijd ook de exportprij zen wederom op het oorspronkelijke ni veau belandden. Koffies van alle origines met aan de top de Braziels. bereikten in de loop van December reeds prijzen, welke men daar vóór nog niet had gekend. Kopers in alle consumptie-landen reageerden opnieuw sterk op deze enorme prijsverhogingen en namen grote kwantiteiten uit de markt zelfs voor afscheep t/m April, in enkele gevallen zelfs Juli'Augustus en Novem ber/December 1954. Santos extra prime steeg regelmatig van 67 tot circa 76 Edoch, al die gebruiken dreigden in het afgelopen jaar in het gedrang te ko men. Er was namelijk een vaste ploeg van drie klok kenluiders, twee voor de zware klok en een voor de kleinere. Twee van die klokkenluiders hadden echter een respectabele staat van dienst. De dorpssmid, Jan Welling, en de oude koster Albert Hofman, hadden geduren de tientallen jaren dage lijks aan de klokketouwen getrokken en omdat ze al ver over de zeventig wa ren, wilden ze er "t bijltje oij neerleggen. Dat bracht met name de begrafenis vereniging, die immers niet alleen voor dragers en dergelijke, maar ook voor het klokluiden zorgt, in moeilijkheden. ten dient te geschieden op 1 Maart 1954. Behalve in contanten kan ook met schat kistpapier worden betaald. De inschrijvers hebben zich bij de inschrijving verplicht deze biljetten op een door de minister van Financiën te bepalen datum om te zetten in: 398,4 millioen 2% pet 8-jarige schat kistcertificaten. 403,2 millioen 2% pet 10-jarige schatkistcertificaten en 398.4 millioen 274 pet 12-jarige schatkist certificaten. Een ontwerp van wet ter verlenging van de voor uitgifte van genoemde schat kistcertificaten vereiste wettelijke mach tiging zal ten spoedigste bij de Staten- Generaal worden ingediend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3