NAGUIB heeft HUISARREST mËmziïmmiïm Eens het idool der revolutie, thans ontluisterd Naar P.B.O. in de industrie Te veel KLEINE WONINGEN ONDANKS ZONDAG TOCH SPIJKEREN Let op vliegtuigen Tekort van 4 ton te dekken Drie bokken haalden ,Leuvehaven uit de Waterweg omhoog r Kijkenkijken, kijk ze vliegen, vliegen, Spijkeren, spijkeren Gezond gezinsleven staat of valt met gezonde woningbouw Eén uur moesten de oceaanstomers buitengaats wachten.... Vrijdag 26 Februari 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Stemmen bij volmacht Woedende D. P.'s molesteren Russische officieren De Spitfire afgedankt Werkgevers voor onmiddellijke instelling van bedrijfschappen Nasser, de nieuwe man Magna Flux" DEUTSCFIE MESSE" NAAR ROTTERDAM Adelaar, Condor en Heracles aan de Poort van Europa Nog zestig plaatsen Consistorie-geruchten WEERBERICHT X... en (le nieuwe wijzigingen Farock's mening Nato-lucluniachtoe fening Van Jaarbeurs naar Groothandelsgebouw Lectuurpost aanzienlijk ZEESLEPER GEREED Naar andere kant geslagen Tempo De rivier over In verband met 's Pausen ziekte Voedingloosheid blijft zorg baren De we'erverwachtlng van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Nu en dan buien, afgewisseld door opklarin gen. Overwegend krachtige wind tussen Zuid- West en West. Weinig verandering in tempe ratuur. Zaterdag 27 Februari: Zon op 7.32 uur, onder 18.15 uur; Maan op 4.10 uur, onder 11.17 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT fat™x w m#*? ml Een foto, genomen tijdens een parade op de eerste verjaardag van de revolutie in Egypte. Ex-president Nagnib brengt de militaire groet. Links naast Jlcnl Gamal Abdel Nasser, luitenant-kolonel en als zodanig vertegenwoordiger t an de generaalrechts majoor Mohyiddin Hoesseindie destijds het bevel voerde over de Commandotroepen van de Junta. Het belangrijkste punt in het ontwerp tot wijziging van de Kieswet, dat deze week in de Eerste Kamer is aangenomen, is de verandering, welke is aangebracht in het stemmen bij volmacht. Een onbeperkte mogelijkheid tot het aanwijzen van gemachtigden voor het stemmen bij-volmacht, zoals we tot dus verre gekend hebben, heeft het grote bezwaar, dat zij gemakkelijk aanleiding biedt tot het ronselen van stemmen van zieken, afwezigen, kiezers in inrichtin gen enz. Om dit euvel te ondervangen is nu door deze wet de kring van ga- machtigden beperkt tot familieleden (tot en met de derde graad) en huisgenoten. Een wijziging, welke globaal genomen een verbetering betekent, ook al maakt het voor bepaalde kiezers (m. n. schip pers) moeilijk om een gemachtigde te vinden. Ëen andere verbetering is het verval len van de eis voor een zieke kiezer tot overlegging van een medisch bewijs, als deze bij volmacht wil stemmen. In de practijk heeft deze eis tot allerlei moei lijkheden aanleiding gegeven, vooral om dat het attest niet door de eigen huisarts mocht worden afgegeven. Sommige dok ters vioegen honorarium, andere vonden dit niet juist, maar weigerden hun me dewerking tot afgifte van de vereiste medische verklaring. Wat bij de vorige Kamerstembus zo veel wrevel wekte zal in April a.s. dus weer tot het verleden behoren. Dc Britse militaire politie heeft Donder dag twee Russische officieren uit de han den g<"r(jd .™n woedende Polen en Russen, toen de officieren een bezoek brach- ten aal1 Uchtelingenkamp Buchholz in de omgeving van Hannover. De Poolse en Russische kampbewoners bekogelden de officieren met stenen en trachtten hun auto om te gooien. De officieren behoorden tot de Russische militaire missie m de Britse zóne van Duitsland. Het behoort tot hun taak de kampen van displaced persons" te be zoeken om te vragen of er kampbewoners zijn, die naar de.Sovjet-Unie wensen terug te keren. De beide officieren, kolonel Koeznetzof en majoor Lasaref, dankten de Britten voor hun hulp alvorens zij in hun be schadigde auto wegreden. Generaal Naguib is tot dusver onbereikbaar. Rond zijn door prikkel draad omgeven villa in een voorstad van Cairo, stonden gisteren gehelmde soldaten, die later vervangen werden door eenheden van de militaire politie. Reporters, die tot hem wilden doordringen, werden afgewezen door een correcte, maar besliste waclitofficier. Telefonisch contact met de oud-president was eveneens onmogelijk. Naguib heeft zijn lezing van wat cr nu eigenlijk in de Egyptische revolutiounaire raad is gebeurd dus met kunnen geven. De ïevolutionnaire raad daarentegen heeft, in verschillende mededelingen over de radio en op een persconferentie zijn lezing gegeven. Het was een drukke dag voor majoor Salem, minister van „politieke oriëntatie" en lid van de revolutionnaire raad. Aan hem was de taak, om de publiciteit van de dramatische gebeurtenissen te verzorgen. Hij trachtte de lezing ingang te doen vinden als zou Naguib, met ccn streven naar absolute persoonlijke macht, alleen staan tegen dc gesloten eenheid van de overige leden van de ïevolutionnaire raad en het leger. Hij legde de nadruk op de collectiviteit van het gezag in Egypte. De raad regeert en bloc, aldus Salem. Het tot dusver steeds verheerlijkte beeld van Naguib ondergaat thans een snelle ontluistering. Het portret van de oud-pre sident wordt uit alle openbare gebouwen en scholen verwijderd. In dc mededelin gen van majoor Salem wordt de „leider van de revolutie" thans afgeschilderd als een ..saboteur". „Wij hadden Naguib kunnen doden", al dus zei Salem weinig opwekkend, „maar wij besloten hem in leven te laten, evenals wij Faroek en kolonel Mehanna (de eerder uit de raad gestoten Egyptische regent) het leven hebben gespaard". Volgens Sa lem is Naguib niet gearresteerd, maar is hem „verzocht één of twee maanden in huis te blijven". Volgens Salem, had generaal Naguib de revolutionnaire raad drie dagen geleden met zijn eis tot nieuwe bevoegdheden en zijn daaropvolgende ontslagaanvrage voor eèn voldongen feit willen plaatsen. De generaal had, zo zei Salem, in de afge lopen tien maanden reeds verscheidene malen bedreigd af te treden. Hij wendde hierbij ziekte voor. Naguib zei in de afgelopen twee dagen al zijn afspraken af. Hij was Woensdag voor de laatste maal voorzitter van een vergadering van het kabinet. Hij vertrok daarna naar zijn villa. .,Van het begin af, zei Salem nog, bouwde generaal Naguib zijn populariteit bij het volk op met de wetenschap, dat hij de steun van het leger miste. Hij speelde het ene ontevreden element tegen het andere uit de communisten tegen de Mohammedaanse Broederschap, de Waf- disten tegen de koningsgezinden, enzo voort. Wanneer hij de Indische ambas sadeur ontving vertelde hij deze, dat In dia Egypte's beste vriend en Pakistan slecht is. Wanneer hij de Pakistaanse ver tegenwoordiger ontving vertelde hij hem, dat wij beide Mohammedaanse landen De vliegtuigen van het type Spitfire van de Britse luchtmacht zyn officieel buiten dienst gesteld. Het laatste squa dron Spitfires, een verkenningseenheid in het Verre Oosten, is nu vervangen door Meteor-straaljagcrs. Dc Spitfire is het vliegtuigtype, dat in 1940 het voornaamste Britse verdedigings wapen uitmaakte en dat in dat jaar de luchtslag om Engeland won. ninistergS voor°P «^odiging de 1 behalve een groot aantalen- 1la-^en' 'le industriële sectoren afkonvhi^ cfcgenwoordigers van de centrale orglnl" Ikataes van werkgevers en van centrale fn vakorganisaties van werknemers He Voorzitter en de algemene secretaris 'van de Sociaal-Economische Raad deel. Algemeen werd in de bespreking hp ^Anselijkheid onderstreept, dat ook in de HHifStï.ie thans op korte termijn be- ijischappen tot stand worden gebracht, tlek f'1 voorzichtige geleidelijkheidspoli - J?11 aanzien van de toekenning van een nende bevoegdheden werd hierin _n. ,A°.or de verdere maatschappelijke Bezien ,g uiterst waardevol middel ♦„«cv, to' een vaste vertrouwensbasis de werkgevers en werknemers in de verschillende bedrijfstakken te ge raken. Van werkgeverszijde werd de moge lijk en wenselijkheid uitgesproken, reeds in 1954 In een aantal sectoren van de industrie bedrijfschappen tot stand te brengen. Men was het voorts algemeen eens, dat de verantwoordelijkheid voor de ver wezenlijking in eerste instantie bij de organisaties in de afzonderlijke sectoren ligt, doch dat daarnaast een geregelde voorlichting over de meer algemene aspecten van groot belang moet worden geacht. Ten aanzien van de mogelijk heden om deze voorlichting te verbeteren werden verschillende suggesties geuit, die nog nader onder ogen zullen worden gezien. In het bijzonder voor de centrale organisaties van werkgevers en werk nemers werd naast deze voorlichtende taak als taak ook gezien, de totstand koming van bedrijfschappen in de indus- Uie positief te bevorderen. zijn en India slechts is", aldus Salem. De majoor deelde mee, dat er geen verandering is gekomen in de politieke houding van Egypte zowel t.a.v. het bin nen- als van het buitenland. „Er zal tot het einde van de overgangs periode geen president van de Egyptische republiek zijn", aldus Salem, die er aan toevoegde, dat de overgangsperiode pas zal eindigen op het ogenblik, dat de Britse troepen uit Egypte zijn teruggetrokken. Dit besluit is Donderdag door de revo lutionnaire raad genomen. De minister verklaarde, dat er geen ar restaties verricht zijn. Ex-koning Faroek liet door middel van een secretaris weten, dat hij hoopt, dat generaal Naguib, nu deze zijn macht heeft verloren, er niet het leven bij inschiet. Nadat de jonge offictercn Naguib eerst als hun leider hadden gekozen wegens zijn militaire verleden en zijn invloed op reli gieus gebied, hebben zij hem nu opzij geschoven, omdat hij hen gaat hinderen, aidu9 do verklaring van de voormalige vorst. IliJ liet er voorts aan herinneren, dat hij indertijd reeds had voorspeld, dat Naguib niet langer dan twee jaar aan het bewind zou blijven. De secretaris van Faroek zeide, dat de jonge officieren van het revolutionnaire regiem nauw samenwerken met een groep voormalige Duitse officieren, onder wie de SS-kolonel Olto Skerzeny. De nieuwe Egyptische premier, die krachtens machtiging van de revolutionnaire raad tevens als staatshoofd zal optreden bij officiële gelegenheden, kolonel Gamal Abdei Nasser verscheen gistermorgen fris voor de vertegenwoordigers van de internationale pers, als was er de voorgaande nacht niets bijzonders gepasseerd. Waarnemers twijfelen niet of hij heeft in Naguib's ver wijdering de voornaamste rol ge speeld, zoals hij ook in de opstand van het leger de ziel was van de jonge officieren, die Faroek ten val hebben gebracht. Nasser is pas 36 jaar oud. Hij bomt uit een arme boerenfamilie en verbergt zijn afkomst geenszins. Hij geldt als zeer ambitieus, een ge boren organisator en wordt alge meen „zeer intelligent" gevonden. Hoewel hij op zijn propaganda- tochten met generaal Naguib zich een naam vestigde als een zeer wel bespraakt en inderdaad zeer op zwepend redenaar (die de nationa listische gevoelens van het volk uitstekend bleek te kunnen bespe len), moet hij binnenskamers eerder gesloten zijn en uiterst karig en zorgvuldig in zijn woordkeuze. Hij heeft de gewoonte om eerst de anderen te laten spreken, alvorens zelf zijn mening te zeggen. Hij geldt als een zeer onafhankelijke geest, „die bang is voor niemand" en hij heeft als voorzitter van de oorlogs raad, die in 1952 als rechtbank op trad, blijk gegeven met hardheid te kunnen optreden. Hij lacht zelden, maar kan anderzijds plotseling zeer beminneljjk zijn. Van hem is be kend, dat hij een hartstochtelijk minnaar is van klassieke muziek: Beethoven en'Sehubert zijn zijn ge liefde componisten. tri Van 1 tot en met 5 Maart a.s. zal een oefening worden gehouden door de lucht- Een Dussclclorps dagblad publiceerde dezer dagen het opzienbarende bericht, dat een groep Duitse industriëlen, die tot nog toe als „Deutsche Mcsse" deelnam aan de Jaarbeurs te Utrecht, van plan is het Groothandelsgebouw te Rotterdam te kiezen als toekomstige Messe-ruimle. In dc loop van Maart zal ccn delegatie uit Duitsland naar Rotterdam komen om deze plannen nader te beschouwen. Te Rotter dam verwacht men, dat deze Duitse plan nen een sterke reactie in Jaarbeurskrin- gen zullen oproepen. De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings, heeft namens het Duitse Episco paat de jonge gezinnen aangespoord tol het bouwen van eigen huizen over te gaan. De kardinaal wijst op de subsidies, die de Duitse regering voor woningbouw geeft maar volgens zijn mening komen die te veel ten goede aan de woningbouwvereni gingen en te weinig aan jonge gezinnen. Het Duitse Episcopaat vreest het gevaar van een gesocialiseerde woningbouw. Door de bouw van veel te kleine woningen wordt de jonge gezinnen iedere uitbreidingsmogelijkheid bemoei- lijkt of onmogelijk gemaakt. Kardinaal Frings besluit zijn oproep met vast te stel len, dat het gezonde gezinsleven staat of valt met een gezonde woningbouw. De zelfde opvatting was reeds enkele dagen tevoren op een bestuursvergadering van de Katholieke Bond voor het gezin in Duitsland geuit. Het bestuur heeft toen de regering op de mogelijkheid gewezen met de opbouw van woningen nu ook aan jon ge gezinnen de mogelijkheid te geven tot eigen huizen en daarmede tot bezitsvor ming te komen. De voorzitter van de par lementaire commissie voor woningbouw en bestuurslid van de Katholieke gezins bond, Paul Lücke, heeft een wetsontwerp van deze inhoud bij de Bondsdag inge diend. Wanneer Zondag a.s. dc carnavaleske zotternij in vele plaatsen lioogtij viert en er bommen geld voor eigen vermaak worden besteed, zullen vrijwel van alle vliegvelden in ons land toestellen opstijgen om tussen drie uur 's middags en 6.17 uur 's avonds een slagzin in de lucht te vertonen met behulp waarvan bet geheim kan worden onthuld, dat is verbonden aan een bijzondere actie van Nationaal Katholiek Thuisfront: de SPIJKER-actie. Overal zal men op Carnavalszondag twee spijkers voor oeiemng w„iwca geiiuuueil uyui uc lutu,- x „n aaa machten van een aantal landen, die zijn een kwartje kunnen kopen, waarmee voor J dU.OOt) aan prijzen is te aangesloten bij de Nato. Aan deze oefe ning, die de naam „Magna Flux" draagt, zullen ook eenheden van de Nederlandse luchtmacht deelnemen. De burgerbevolking zal echter van „Magna Flux" weinig merken, omdat zij zich niet boven ons land zal afspelen. Hoogstens zuilen de kustbewoners wat extra motorgebrom horen, daar een deel van de oefening boven de Noordzee wordt gehouden. winnen; de hoofdprijs heeft een waarde gelijk aan de helft van dit bedra Om 6 uur Zondagmiddag zal dan het bij de correspondenten van de katholieke pers gedeponeerde geheim van de spijkers, waaraan vele hoog staande technische diensten in Nederland hebben meegewerkt, door de Thuisfront-afdelingen worden verspreid. De oplossingen liggen dan voor de hand, de prijzen voor het grijpen en Nationaal Katholiek Thuisfront heeft dank zij deze „Operatie Draadnagel" weer wat geld in het laatje. Want dat laatste is hard nodig. Scheef in dc takels ran dc machtige bokken „Condor'', „Adelaar'' en Hera cleshangend komt de Leuvchaven boven de grijze golven van de Waterweg uit: Er is inderdaad véél geld nodig om in de geestelijke behoeften van de Katho lieke militairen al is het maar gedeel telijkte voorzien. En daarom kwam het Katholieke Thuisfront tot deze actie, voor welke loterij, die de alledaagse „nummer" loterij eens vervangt, het ministerie van Oorlog zelf de controle op zich nam. Het Episcopaat beveelt de operatie warm aan en de Katholieke scholen zijn ook ingeschakeld. Men re kent cr nu op, dat Zondag a.s. niet alleen de kastelein, maar ook Thuisfront zal pro fiteren van dc royale uitgeefbuien van de talloze carnavalvierders. Thuisfront heeft op zijn voor 1954 goedgekeurde begroting n.l. een tekort van 414.500. Dit tekort ontstaat voornamelijk door de enorme groei van ons leger, dat vol gens de Directeur-Generaal van het ministerie van Oorlog op het einde van dit jaar 220.000 man zal bedragen, waar van naar schatting 100.000 man Katho liek is. Door deze uitgroei van het leger worden steeds nieuwe plaatsen als garnizoenen aangewezen en vandaar dat steeds nieuwe voorzieningen op geheel andere plaatsen nodig zijn. Doch een even belangrijke verandering is, dat de helft van de troepen voort aan het weekeinde in de kazerne moet doorbrengen. Vaak zijn deze troepen ge legerd op verre afstanden van parochie kerken, of soms nabij kerken, die reeds met een groot plaatsen-tekort kampen. Mag een enkele keer een Heilige Mis onder primitieve omstandigheden in de kazerne een aparte aantrekkelijkheid hebben voof de jonge militiaren, Ka tholiek Thuisfront is van mening, dat het niet juist is om deze jeugd een paar jaar lang regelmatig in de rommelige omgeving van cantine, bioscoop of garage, waar niets sacraals is, maar alles aan het banale alledaagse herinnert, te laten opgroeien zonder pogingen te doen om ook in de militaire garnizoenen tot enige godsdienstige accomodatie te ko men, waardoor het mogelijk is de nor male, zo noodzakelijke geestelijke groei van deze jonge militairen te bevorde ren. Naar schatting zullen nog op een zestigtal plaatsen maatregelen moeten worden getroffen om tot enige primitie ve voorzieningen te komen. Voor dit alles heeft het hoofdbe stuur een bedrag van 183.000 uitge trokken, waarin dan tevens zijn begre pen de kosten voor de kerkelijke vie ringen van Pasen, Kerstmis, Eerste Vrij- dagwi en andere feesten. Verder is er in de begroting ruimte gelaten voor ïetiaites, cursussen en kernvormingen, waarv°or een bcdraS van 85.000 is op gebracht. Ook de lectuurpost is aanzien- daar lectuur vaak, buiten het woordje van de aalmoezenier, het enige geestelijk voedsel is, dat de militairen in de neutrale kazerne omgeving krij gen. Ook is enigszins rekening ge houden met mogelijke plaatsing van onze troepen in Duitsland. Voor de schulddelging van de militaire tehuizen is slechts een post van 150.000 opge bracht kunnen worden. Dit jaar is ook enige aandacht be steed aan de sociale fondsen van de Katholieke officiers- en onderofficiersver- enigingen, daar dit kader door talrijke verplaatsingen en overbrenging uit In donesië (ex. K.N.I.L.) vaak in zulke moeilijke sociale omstandigheden ver keert, dat hun gezins- en geloofsleven gevaar loopt, waardoor zy een gevaar zouden kunnen worden als leiders van onze Katholieke jongens. Z(Van onze verslaggever) ondagochtend werd op de Nieuwe Waterweg in een dichte mist de kust vaarder „Leuvehaven" door het Japanse schip „Kamogawa Mam" mid scheeps geramd, waarna dc Rotterdammer in luttele minuten naar de bodem van dc rivier zonk. Twee leden van de bemanning kwamen daarbij om het leven. In één uur haalden gisterenmiddag drie van Nederlands machtigste hok ken de tot zinken gebrachte „Leuvehaven" uit dc diepten van dc Waterweg naar boven, zwaar vooroverhellend onder het geweldige gewicht, terwijl aan de andere kant een eskader sleepboten, het water geselend met de schroeven, zich tot het uiterste schrap zette om de enorme drijvende kranen in even wicht te houden. Langzaam werd de machtige schepenconglomeratie, welke werd omzwermd door als vuurpijlen over de golven schietende kleine snel- boten van rijkswaterstaat en rivierpolitie, over de volle breedte van de rivier gedreven, om de „Leuvehaven" op de Noordelijke oever aan de grond te zetten. Aan boord van de zeesleper „Blanken burg" van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst vertrekken wij uit Hoek van Holland stroomopwaarts. De „Blanken burg" moet nl. in de onmiddellijke nabij heid van het operatieterrein blijven, om in geval van nood met zijn volle 750 p.k. te hulp te snellen. Kapitein Roodenburg formuleert het zo: ,>Om een beetje op die kleine jochies daar te passen!" Daar liggen de bokken al in de verte. Als kantwerk tekenen de stalen geraam ten zich tegen de grijsblauwe lucht af, hoog en imposant hun geweldige armen ten hemel heffend. Een vloot van schepen dromt cr omheen en naarmate we naderen blijken troepen kleine, zwarte mensjes de vele dekken te bevolken. Vrijwel alles vaart met extra-bemanning. Even wordt er gewacht op het dood tij, dat, van drie tot vijf uur, de beste kansen zal bieden om de „Leuvehaven" uit de vaargeul te lichten en aan de wal te zet ten. De schuit ligt bij boei drie rood. De rampzalige ontmoeting met de Japanner had plaats aan de overkant van de Wa terweg, dc Noordzijde, doch door de kracht van dc stoot kwam dc „Leuve haven" helemaal aan de andere zijde tot zinken. Men zal nu trachten het schip over de voile breedte van de Waterweg heen te gen de Noordelijke oever aan wal te zet ten. De weersomstandigheden zijn uiter mate gunstig, de zon is door de wolken gebroken en werpt een heider licht over het grijs-parelende water van de rivier, de breed en vrij door het oneindige laag land wegstroomt. In de verte nadert een stomer, die alleen een zwarte rookkolom boven de horizon doet uitkomen. Het is een prachtig schouwspel, die bokken daar naast elkander te zien optorenen boven de kleine scheepjes aan hun voeten, waar witte rookwolken uit de vele schoorstenen overheen vliegen. Om half vier wordt tic Nieuwe Water weg voor de uit alle windrichtingen ko mende schepen gesloten. En alles geschiedt thans in een verbijsterend tempo. De vuren worden opgestookt het is wel voorgekomen, vertelt men, dat er stokers mee de laaiende vlammen ingin gen in de barre winter van negentig natuurlijk de lieren knarsen, de kabels staan als snaren zo strak en schijnen bijna te springen, de slepers werpen zich voor uit met machtig geweld, omdat de ankers waarmee de bokken vastliggen het anders wellicht zouden begeven. Nauw merkbaar buigen de gigantische armen van de „He racles", (|c „Condor" en de „Adelaar" voorover, om dan plotseling met een ver rassende snelheid overeind te komen. Ho ger en hoger komen de katrollen, waaraan de zes ..stroppen" zijn bevestigd. Binnen enkele minuten verschijnt de „Leuveha ven" boven de oppervlakte- scheef in de kabels hangend en met zware slagzij aan de kant, waar de wand werd opengereten. Nadat de ankers in de gezonken „Leuve haven" en van de bokken zijn gelicht, geeft de uitvoerder van het grootse werk, Jan Lolkes, van Van der Tak's Bergings bedrijf, het signaal tot het „omzwaaien". De hele geweldige schepenverzameling moet omgedraaid worden en naar Je andere kant van de Nnieuwe Waterweg worden geduwd. Het is een indrukwek kend schouwspel te zien, hoe de bokken, bergingsschepen, sleepboten en Water staatsbootjes langzaam met de wind mee de immense rivier overzwaaien Buiten de vaargeul wordt de ..Leuve haven" aan de grond gezet, hoger en ho ger naar gelang de vloed de zeegaten binnenstroomt. Zo spoedig mogelijk zal worden begon nen met het redden van wat er van de lading ter waarde van een miilioen, wordt er gefluisterd aan tin, huiden, thee, enz., uit het schip van de N.V. Gebr- Van Uden te Rotterdam nog te redden is. Eén uur slechts heeft dc zeevaart op de slagader van Nederland siilgelegcn. In één uur tyds heeft men een werk verricht, waarbij de geringste nalatigheid, dc min ste ondeugdelijkheid van materiaal, d<- Het persbureau Reuter maakte gisteren melding van „hardnekkige geruchten, die teil Vaticane de ronde deden" over een door Paus Pius XII bijeen te roepen Con sistorie. Als mogelijke redenen werden opgegeven: het H. College van Kardinalen in te lichten over de toestand van de H. Vader en het grotere bevoegdheden te ver lenen bij het bestuur van de Kerk; het benoemen van nieuwe kardinalen, van wie er dan één benoemd zou worden lol kardinaal-staatssecretaris, een functie die thans vacant is. Wij menen er goed aan te doen met er op te wijzen, dat Consistoriegeruchten uit z.g. welingelichte bron tot dusver steeds uit de lucht gegrepen bleken te zijn. Het is moeilijk aan te nemen dat de beproefde zwijgzaamheid van de hoge Vaticaanse autoriteiten ditmaal afwezig zou zijn. Het is bekend, dat de H. Vader, on danks Zijn ziekte, zich op de hoogte blijft houden van alle belangrijke ge beurtenissen, die het bestuur der Kerk raken. Ook de officiële bulletins over Zijn ziekte worden in overleg met Hem opgesteld. De Paus leest de kranten, neemt kennis van de radioberichten en commentarieert en critiseert soms be richten welke Hem onder de ogen komen. In Zijn omgeving wordt verklaard, dat er geen onmiddellijk gevaar bestaat Maar als men daarnaast een Reuterbe- richt leest, meldende dat de Paus in de afgelopen drie dagen geen voedsel langs de normale weg tot zich heeft kunnen nemen, is het te begrijpen, dat men zich 11 t met bezorgdheid afvraagt, hoe lang de kleinste vcrg.ss.ng catastrophic gevolgen I tccslat d van verzwakkinSgwaarin d% H kan hebben. Hollands Glorie! j Vader verkeert, nog zal kunnen duren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1