Pisc iotta en Lucianosinistere ïguren uit de onderwereld Felrode anjers als vreugdeteken Commando Vliegbasis Welschap overgedragen HILDO KROP GEHULDIGD Koning Leopold naar Midden- Amerika vertrokken Waarom Rome heeft gesproken ,H. Stoel en Frans Episcopaat volkomen eensgezind" Zaterdagse mijmeringen Huisvestingsmoeilijklieden worden opgelost Op zijn 7öste verjaardag Kinderen dreven op otsen naar zee Kardinaal Feltin over de „prêtres ouvriers" Voor vliegkamp- schepen nieuwe toekomst Jongen door trein gegrepen en gedood Harry Prikker SATERDAG 27 FEBRUARI 1954 PAGINA 3 Entree 2.- Observator Nogmaals priester-arbeider Hoe het ging tentoonstelling-personenautomohielen en onderdelen RAI-Gebouw Amsterdam 26 Februari tjm 7 Maart De gevolgen Overal uitkijken En morgen? (incl: belasting) Er werd een bandiet vermoord een voorgezel. In zijn gevangenis hield hij, met speciale toestemming van de directeur der kanarie. Hij liet het vogeltje steeds proeven van het eten en drinken, dat hem werd Desondanks is hij aan vergiftiging gestorven. Heel Sicilië gist naar de moordenaar en heel Sicilië Weet het of meent het te weten. Gaspare Pisciotta, de luitenant van de befaamde handiet Giuliano, is als slachtoffer gevallen van de onvermijdelijke vendetta. Algemeen wordt aangenomen, dat hij het was, die Giuliano, de ongrijpbare, verried en de politie naar diens schuilplaats bracht, waar de beruchte bandiet bij zijn vlucht op de plaats werd neergeschoten bij liet vernemen van dergelijke toestanden? Men doet dit nog meer, wanneer men nagaat, hoe in de Ver enigde Staten een andere beruchte Italiaanse handiet, de z.g. Lucky Luciano, door de autoriteiten uit de gevangenis ontslagen werd en verlof kreeg, naar zijn vaderland Italië terug te keren. Er wordt momenteel een officieel onderzoek ingesteld naar de oor zaken, die leidden tot de in vrijheid stelling van Luciano, welke notabene bewerkstelligd werd door niemand minder dan de bekende „gangsters- vervolger Thomas Dcwey, gouver- de Staat New Lork Indertijd hebben we in deze kolommen uitvoerig uiteengezet, welk een rol Giuliano speciaal na Italië's bevrijding op Sicilië gespeeld heeft. Hij deed het eerst van zich spreken als partisanenleider tegen de Duitsers, hondgenoten en bezetters van Italië tegelijkertijd en tenslotte onverzoen lijke vijanden, die geen pardon kenden. Na de bevrijding sloot Giuliano zich aan bij dc beweging, die voor een onafhankelijk Sicilië streed. Uiteindelijk kwam hij bij de Maffia terecht, het geheime genootschap, dat door Mussolini slechts lijdelijk uitgeroeid was en direct na dc oorlog in al zijn sinisterheid herleefde en zijn vertakkingen zelfs tot in dc ereniirde Staten had, onder de zij n „gangsters" van New York en in Chicago. Giuliano zou toen hij werd neerge schoten, op het punt gestaan hebben, naar Amerika uit te wijken Pisciotta, zijn luitenant werd kort daarna gear resteerd en moest zich te zamen met acht tien bentgenoten voor verschillende mis daden verantwoorden. Hij werd in een monsterproces veroordeeld en in de strafgevangenis van Palermo opgesloten. Montelepre het bergstadje, waar tiek en een eeuwenlange afgeslotenheid heeft 'n mentaliteit gehandhaafd, die het beschaafde Europa eens ook in zijn thans meest gecultiveerde streken kende. Het oog om oog, tand om tand, is in dergelij- ge streken en met name op Sicilië nog steeds in ere, waarbij we inmiddels er wel degelijk rekening mee moeten hou- den, dat het bandietenwezen tot de moei- In Montelepre het bergstadje, waar lijk bereikbare gedeelten van het eiland Giuliano jarenlang zijn hoofdkwartier i beperkt bleef. Toch zou de dood van had gehad, beschouwde men de kerker-1 Den Doolaard de stof kunnen leveren stiaf, waartoe Pisciotta was veroordeeld, voor een roman van allure, allerminst als een bewijs, dat hij Giuliano I Het lot wilde, dat de begrafenisstoet niet vermoord kon hebben. Integendeel, i ook het huis van Giuliano's familie moest men nam aan, dat de politie hem ondanks passeren. Mariannia, zo vertellen de zijn verraad toch aan de rechter had I Monteleprini. Mariannina, Giuliano's overgeleverd. zuster, spuwde op de grond, bij het pas seren van de lijkkist. Toen het er hekend werd, dat j Het staat thans wel vast, dat Pisciotta Fi,ci„U„ gestorven was, verliet -g vo'SSSVe"f SSÜMÏÏffi de zuster van - - - Ze om alle Zc gestorven Mariannina Giuliano, dc roverhoofdman, haar huis ging naar een bloemenwinkel, er bloemen te kopen. Maar bloemen bleken uitverkocht, waren gehaald door de familieleden van Pisciotta. Toen zocht ze een marskramer op en kocht diens kunst bloemen: felrode anjers. Ze zette ze in een vaas in de etalage van haar manufacturenwinkel. Felrode anjers, zeiden de Montele prini, die de grote, rode vlek achter de spiegelruit ontwaarden, dat betekent grote vreugde*.Giuliano's zuster gaf aldus uitdrukking aan wat diens verwan ten nog steeds geloven. En ze zei, dat de verrader eindelijk zijn verdiende straf had gekregen. Het lijk van Pisciotta werd uit de ge vangenis van Palermo naar Montelepre overgebracht. De stoet passeerde Marin- nina's winkel, maar ze haalde de felrode anjers niet weg en sprak er haar veront waardiging over uit, dat het stoffelijk overschot in de kerk werd opgebaard. Met Giuliano's lijk was dit niet gebeurd. De geestelijkheid had het geweigerd, omdat hij in de strijd tegen het wettig gezag gevallen was. Pisciotta was ver moord. Voor hem gold dit bezwaar dus niet. Giuliano's oude moeder wachtte de stoet op en horend wat er gemompeld Werd over verraad en vendetta, riep ze ■■zwijg dan toch, zwijg dan eindelijk. Laat net nu genoeg zijn!'' Men moet dc mensen van Sicilië s binnenland kennen en dc harde on herbergzaamheid er van, om te heseffen, welk een emoties bier °ntladeii werden. Hel lijkt schier Ongelofelijk, dat in ons beschaafde "ropa dergelijke dingen nog kun- llpn voorkomen en dc begrafenis van 0,1 erkende bandiet een gebeurtenis kan ziji^ waaraan de bevolking van oen heel stadje deelneemt. Maar deze "dianen met hun half-Arabische ms ag en wild Noonnannenbloed Minnen, evenals andere bewoners van Europa s uithoeken, als Sardinië, dc Balkan en sommige gedeelten Oost-Europa een mensensoort Middeleeuwse opvattingen i„ no» bijiia Middeleeuwse toestanden. De sentimenten zijn er wild en sterk, er bloeit nog een soort roofridder-roman van met riteiten en hijzelf steeds hebben geno men. Het merkwaardige js. dat hij ziek werd. nadat hij medicijn had ingenomen, hem door de gevangenisarts voorgeschre ven. Daarna dronk hij een kop zelfge maakte koffie. Pisciotta, de bandiet, die in totaal tot 54 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, wegens verschillende, door hem begane moorden, genoot in de ge vangenis tal van voorrechten. Zo mocht hij zijn cel delen met zijn bijna 65-jarige vader, die eveneens tot een iange gevan genisstraf veroordeeld werd, wegen me deplichtigheid. Wie zou niet het hoofd schudden neur van de Staat iNew lork en tweemaal candidaat voor het pre sidentschap Lucky Luciano is eveneens een Sici- liaan. Hij kwam echter met zijn vader en moeder en enkele broertjes en zusjes naar Amerika toen hij negen was Hij bezocht in New York de lagere school, die hij echter verliet, toen hij nauwelijks veertien was, met een weinig opwekkend rapport. Na-dien werkte hij tot zijn acht tiende jaar in een fabriek. Toen, het was in 1916, werd hij gearresteerd wegens het onrechtmatig in zijn bezit hebben van verdovende middelen. Hij werd tot zes maanden tuchthuisstraf veroordeeld. Na dien dook hij volkomen in de New York- se onderwereld onder. Herhaaldelijk werd hij wegens het dragen van vuur wapenen geverbaliseerd. In 1923 werd hij wederom gearresteerd, omdat hij in het bezit van verdovende middelen was. De politie liet hem vrij, nadat hij enkele an dere handelaars in verdovende middelen verraden had. Luciano kwam in 1926 in dienst van de „gangster" Jack Diamond en werd vervolgens de luitenant van Joe Masseria, een Italiaanse „gangster", die zich speciaal met dranksmokkel en han del in blanke slavinnen bezighield. Hij Zorgde er voor, dat zijn „boss" geliqui deerd werd. Handlangers schoten deze neer, toen hij in een restaurant zijn spaghetti zat te eten. Luciano werd daar na aanvoerder van een bende jonge „gangsters" van Italiaanse bloede, die echter in New York geboren waren. De New Yorksc „Mallia" werd door hem her vormd en herdoopt in „Unione Siciiiano". Deze geheime organisatie terroriseerde de hele New Yorkse onderwereld. Lucia no werd rijk. Hij ging in het fameuze Waldorf-Astoria Hotel wonen en omgaf zich daar met een ware hofhouding, wist langzamerhand niet alleen de Italiaanse „gangsters" onder zich te krijgen, maar ook de Poolse, Griekse en Amerikaanse. Onder zijn leiding werd het „gangster- dom" op zakelijke wijze georganiseerd, terwijl hij er voor zorgde, dat vooraan staande politici de misdadigers tegen de politie in bescherming namen. In 1935 werd Thomas Dewey, die als substituut officier van justitie de aandacht op Zich had gevestigd, belast met het oprollen van het bendewezen. Hij zorgde er o.a. voor, dat Al Capone in de gevangenis terecht kwam. Luciano werd tot meer dan dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld, na honderdduizend dollar aan zijn ver dediging besteed te hebben. Dit kon hij zich veroorloven, want zijn „business" werd op twaalf millioen dollar per jaar geschat, waarin de handel in verdovende middelen en die in blanke slavinnen een flink gedeelte bijdroeg. In 1946 werd Luciano tot veler verba zing uit de gevangenis ontslagen en naar Italië gedeporteerd. Thans is aan het licht gekomen, dat Dewey hem heeft laten gaan, omdat hij tijdens de oorlog aan de Amerikaanse spionnagedienst adressen zou hebben verschaft van misdadige elementen op Sicilië, die voor, tijdens en na de invasie waardevolle inlichtingen hebben verschaft. Het Office of Strategie Services ,het O.S.S. ontkent dit. Er be staat echter een schriftelijke verklaring van een inmiddels overleden marineoffi cier, waarin Luciano's diensten als waar devol voor de oorlogvoering werden ge kwalificeerd. In Italië leidt Luciano nu al jaren een luxe-leventje, speciaal te Rome en Na pels. Hij is even pronkzuchtig als de ver moorde Pisciotta. Deze verscheen tijdens het proces dat tegen hem gevoerd werd en waarin hij met zijn medebeklaagden volgens Italiaanse gewoonte in een grote kooi zat opgesloten, in de kieurigste costuums. Voordat hij op de bcklaagde- bank ging z'itten, spreidde hij eerst een zijden zakdoek uit. De twee bandieten hebben naar het schijnt schatten met hun sinister bedrijf verdiend. En het merkwaardige is, dat °°k Giuliano geen arm man was. Zijn familie bezit te Montelepre verschillende huizen en winkels. In New lork zal dc kwestie- Luciano nog een politiek staartje hebben, aangezien men haar vermoe delijk tegen Dewey zal gaan uitspe len Op Sicilië had de kwestie- Pisciotla eveneens een politieke kant. Dc handiet heeft naar het schijnt i relaties onderhouden met bepaalde communistische elementen. Het is bekend, dat hij kort geleden tegen over bezoekers in zijn cel zijn ver ontwaardiging er over heeft gelucht, dat de communisten hem in dc steek hadden gelaten. Naar het schijnt, was hem beloofd, dat hij candidaat zou worden gesteld als afgevaardigde voor het Italiaanse parlement. Voor ons blijft het een raadsel, hoe i figuren als Pisciotta en Luciano zulk een belangrijke rol kunnen spelen. In de Verenigde Staten wordt categorisch ver klaard, dat Luciano het hoofd is van de smokkelarij in heroine, welke daar bij zonder bloeit en die grote hoeveelheden van dit gevaarlijke verdovingsmiddel naar de Verenigde Staten verscheept. Op zijn 70ste verjaardag is Amsterdams stadsbeeidhouwer Hildo Krop gistermid dag in het hoofdstedelijk museum gehul digd. Toen Hildo Krop met zijn gezin de aula van het museum betrad, stond de zaal als één man op en begroette de jarige met een hartelijk applaus. Als eerste sprak namens het bestuur van de Ned. kring van beeldhouwers de heer H. M. Wezelaar, zijn jarige collega toe, waarna de Belgische beeldhouwer, prof. Oscar Jespers namens de Belgische beeldhouwers en de klasse (Van onze correspondent). Gistermiddag is op het Eindhovense vliegveld Welschap het commando over de tweede tactische vliegbasis door de waar nemend commandant, luitenant-kolonel J L. W. Rhaesa, overgedragen aan de kolo nel-waarnemer H. P. Zielstra. 's Ochtends waren door de commodore vlieger-waar- nemer W. J. Revnierse 21 reserve-officie ren beëdigd en des middags werden vóór de overdrachtsplechtigheid voor het front van de troep onderscheidingen uitgereikt aan drie onderofficieren. Nadat de nieuwe commandant, begeleid door de waarnemend commandant, het voltallig aangetreden personeel van de vliegbasis in een van de grote hangars had geïnspecteerd, droeg overste Rhaesa het commando aan kolonel Zielstra over. Hij deed een beroep op het personeel om zijn volledige medewerking aan de nieuwe commandant te geven bij de verdere op bouw van de basis, die in de ruim twee jaren van haar bestaan reeds tot zo'n grote omvang is uitgegroeid. Kolonel Zielstra dankte zijn voorganger voor hetgeen hij in de twee maanden, waarin hij het commando heeft gevoerd, voor de basis had gedaan. Hoewel er reeds zeer veel is tot stand gebracht, valt vooral op het gebied van de mess- en cantineruimten nog veel te doen. Boven dien staan 250 gehuwde leden van 't per soneel voor huisvestingsmoeilijkheden. Bij het commando van de luchtmachtstaf be staat voor deze vraagstukken grote be langstelling, aldus kolonel Zielstra, die de verwachting uitsprak, dat aan het ein de van het jaar reeds een groot deel daar van zou zijn opgelost. Betreffende de huis vesting deelde hij mede. dat in Veldhoven 70 woningen ten behoeve van de lucht macht zullen worden gebouwd en dat ook in Eindhoven bouwplannen bestaan. Na de commando-overdracht vond op 't vliegveld een parade plaats, waaraan werd deelgenomen door de tactische bevoorra dingstroepen onder commando van de ma joor-vlieger E. Outmans en 16 Thunderjets onder commando van luitenant-kolonel- vlieger waarnemer G. W. de Zwaan. De defilerende troepen werden voorafgegaan door de luchtmachtkapel onder leiding van le luitenant H. van Diepenbeek. schone kunsten van de Kon. Vlaamse Aca demie zijn kunstbroeder in het Vlaams feliciteerde en huldigde. Namens het stadsbestuur sprak de wet houder voor kunstzaken, mr A. de Roos. waarderende woorden. De wethouder bracht de suggestie naar voren, dat een beeld zou dienen te ver rijzen van Hiido Krop, de man die Amster dam zijn beeldhouwwerken gaf. De beeldhouwer L. Braat deride mede, dat uit de kring van vrienden en bewon deraars het initiatief is gekomen tot het doen uitgeven van een boek over Hildo Krop en zijn werk, dat in Mei a.s. zal ver schijnen. De tekst zal worden verzorgd door Amsterdams stadsarchitect ir C. Leu- pen en prof. A. Hammacher. Vervolgens sprak de voorzitter van het genootschap Architectura et Amicitiae. Onder de talrijke telegrammen die wer den voorgelezen waren er o.m. van de minister van O., K. en W., de secretaris van dit departement, de directeur-gene raal der P.T.T. en het college van B. en W. van Steenwijk, de geboorteplaats van de jubilaris. In zijn dankwoord zeide Hildo Krop tot de jonge beeldhouwers, dat zij de beeld houwkunst als één geheel moeten zien. De belangstelling voor de beeldhouwkunst is in Nederland steeds groter geworden, in het bijzonder na 1945. De greep die de Nederlandse beeldhouwers op het publiek hebben moeten zij behouden, zo besloot de jarige. Gaspare Pisciotta. de bandiet, die Giuliano, de bekende Siciliaanse rover hoofdman verried en nu zelf vermoord is. Veertien kinderen van Sylt, een eiland voor de Westkust van Sleeswijk-Holstein, hebben Vrijdag een hachelijk avontuur be leefd, toen zij, van school op weg naar huis over het ijs langs de kust lopend, plotseling merkten, dat de ijsberg waarop zij zich bevonden, los geraakte en snel naar zee afdreef. Zij slaagden er echter in. springend van de ene drijvende schots op de andere, na drie uur weer de vaste wal te bereiken. In Noord-West-Duitsland zet de dooi zo sterk door, d;|t in Cuxhaven vrijwel al het ijs is verdwenen. Aan de Balitische kust blijft de toestand evenwel onveranderd. Koning Leopold van België en zijn echtgenote prinses Liliane, zijn Vrij dagmiddag met een toestel van de K.L.M.. de „Triton", naar Midden-Amerika ver trokken. waar zij enkele maanden zul len doorbrengen. De vorstelijke perso nen werden uitgeleide gedaan door hun zoon prins Albert van Luik, die zijn ontroering nauwelijks kon bedwingen, door de Nederlandse ambassadeur te Brussel baron Van Harinxma Thoe Sloo- ten en door de vertegenwoordiger van de K.L.M. te BrusseJ de heer Heldring Een dochtertje van laatstgenoemde bood prinses Liliane een ruiker orchideeën aan. De „Triton" zal een tussenlanding ma ken op de Azoren en op Curagao en wordt vandaag 21.30 I West-Europese tijd) in Panama verwacht. Na een kort oponthoud in deze stad zuilen de koning en zijn gemalin naar Costa Rica ver trekken. waar zij een maand zullen blij ven. Volgens enkele Belgische bladen zou koning Lepold deze reis maken om niet in België aanwezig te zijn tij dens de ontbinding der Kamers en de verkiezingen, die in April worden ge houden. IN HET laatste nummer van Civilta Cattolica", het maandblad der Jezuïeten te Rome is een uitvoerig artikel versche nen, dat gewijd is aan de priester-arbei ders in Frankrijk en dat met koele nuch terheid dc werkelijke situatie ontleedt, welke in de loop der jaren in deze in stelling was gegroeid. Het blad maakt een vergelijking tussen de gevaren, waaraan dc priesters bloot stonden en dc vruchten, welke uit hun opofferend apostolaat verkregen zijn. Met goede wil alleen komt men er niet. Zo'n zaak eist inzicht. Geopend van 10-17 en 19-22 uur Telefonisch van onze Parijsc correspondent PARIJS, Vrijdagavond, Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, lieeft in liet orgaan van zijn diocees een zeer uitvoerig herderlijk schrijven over liet priester-apostolaat gepubliceerd, n.a.v. de emoties onder de gelovigen ten gevolge van de beslissingen inzake dc „prêtres ouvriers". Na opgemerkt te hebben, dat men ten aanzien van de jongste beslissingen kwaadwillige bedoelingen jegens de arbeidersklasse en „de moderne wereld" aan de Kerk toeschrijft, acht dc kardinaal liet ogenblik gekomen 0111 vast te stellen waarom Rome heeft gesproken. De kardinaal gaat dan dc gebeurtenissen van de laatste tijd 11a in bet ie it van de verklaring der drie kardinalen van 14 November, die „sin s ien door geen enkel document uit Rome officieel werd tegen, gesproken en tevens rekening houdend met de vergaderingen van het f ranse Episcopaal, vóór en 11a die verklaring gehouden. 'ome/epre reden ettelijke \s. slra[cn mef h[oemstuf.ken en kransen beladen als laatste eer aan een bandiet... De kardinaal herinert aan de ontzag lijke apostolaatsinspanning van de Ka tholieke Arbeidersjeugd, de- Arbeiders- ECA. en andere lekenactie, welke een ge- ■amenlijke poging vormen tot het berei ken van de door rechtvaardigheid en ïaastenliefde geëiste sociale hervormin- 'en Onderzoekingen hadden uitgewezen, lat de verwijdering tussen de Kerk en te arbeiderswereld groter was dan men "ich voorstelde, hetgeen kardinaal Suhard r tien jaar geleden toe bracht de missie- ictie uit te breiden door jonge priesters lit te nodigen „het leven, de hoop en de orgen der arbeiders te delen om hun het evend getuigenis te brengen van de heil- :ame rijkdom van het Katholicisme en de bedienaren te zijn van de genade van Christus". „Kardinaal Suliard en de bisschoppen, lie zijn voorbeeld volgden, vroegen niet lat zulks in het geheim, maar wel, dat het besloten zou gebeuren" en kardinaal Feltin betreurt, dat de sensatiezucht de priesters op hei eerste plan der actuali teit heeft gebracht, waardoor de publieke opinie een verwiongen beeld van het doel der missie heeft gekregen. De politiek mengde zich erin en de betrokken pries ters werden voorgesteld als vermomde agenten van de kapitalistische wereld of als sociale onruststokers. De resultaten van die missie-arbeid val len niet te loocrienen, vervolgt kardinaal Feltin: vooreerst bekeringen en verder het doen verdwijnen van het hardnekkige vooroordeel, als zou de Kerk van Chris tus niet de Kerk der armen zijn, maar de bondgenoot van het geld. Maar waarom dan net instituut der „prêtres-ouvrieis" op te heffen? De kar dinaal beantwoordt die vraag met er op te wijzen, dat de omgeving waarin die priesters zich moesten begeven, behalve de edelmoedigheid waarvan zij blijk heb ben gegeven, zeer uitzonderlijke theo logische, spirituele, economische en so ciale kennis vordert, zowel omdat de „prêtres ouvriers" verplichtingen t.a.v. tijdelijke zaken op zich hadden genomen en dus precies moest worden uitgemaakt hoever de solidariteit kan gaan zonder in dwaling te vervallen, als om het onder scheid vast ,e stellen tussen de roeping van de priester en de functie aan de leek eigen. De Kerk is, aldus kardinaal Feltin, niet tussen beide gekomen om politieke rede nen, maar louter om doctrinale en pasto rale redenen. De visie van Kurd. Suhard N.a.v. het feil, dat de prêtres ouvriers" en anderen, die zich in het vraagstuk heb ben gemengd dch zoeken te verschuilen achter het gezag van kardinaal Suhard, zegt kardinaal Feltin: .Een rechtzetting wordt geëist. Sommige hebben, om hun verbintenissen met tijdelijke aangelegen heden te steunen, zelfs om hun persoon lijke politieke houding te verdedigen, zich beroepen op de bescherming van kardi naal Suhard. om hem te annexeren voor hun tegenwoordige houding. Ik ben aan de historische juistheid en tegelijkertijd aan de nagedachtenis van mijn voorgan ger verplicht de feiten recht te zetten. Met het stichten van de prêtres-ouvriers" had de kardinaal als enig doel het ker stenen van de arbeidersklasse en die in aanraking met Christus te brengen door de priesters, die de lekenactie hadden aan te vullen door de geestelijke uitstraling van hun priesterschap. Voor de priester kan de verleiding groot zijn functies voor zijn rekening te nemen die niet de zijne zijn en waarvoor alleen de leken de ge nade hebben. Hij zal .veerstand moeten bieden, ook al zal zijn onmiddellijke krachtdadigheid er door worden vermin derd. Want jp generlei wijze is het zijn specifieke rol net tijdelijke te besturen. Daar houdt zijn bevoegdheid op. Geen ogenblik aanvaardde de kardinaal (Su hard), dat men economische of sociale structuurveranaeringen zou moeten af wachten om hel Evangelie te verkondi gen". Kardinaal Feltin komt vervolgens tegen de mening op als zou er n verschil in ge voelens bestaan tussen Rome en het Epis copaat. De gehechtheid en de gehoorzaam heid aan de H. Stoel zijn volkomen. Er mag, zo zegt hij verder geen voor wendsel bestaan om de missie-actie te staken of voort te gaan met nietsdoen. De aanvaarding dei beslissingen moet volko men zijn. Heel oe Kerk moet zich aan de missie-actie wijden en kardinaal Feltin besluit zijn zeer uitvoeiig herderlijke schrijven met een oproep tot gebed ook voor het verwekken van roepingen voor de arbeidersmissie. Zelfs straaljagers kunnen er op landen I)c uitvinding van het zgn. angled deck heeft voor de vliegkampschepen nieuwe perspectieven geopend, welke in de moderne oorlogvoering van verstrekker.de betekenis kunnen zijn. Door dit nieuwe systeem is het mogelijk geworden zelfs de modernste straaljagers te doen opstijgen van en landen op het dek van een vlieg kamp schip!! Ook de Karei Doorman zal mettertijd met een angled deck worden toegerust. De plannen hiervoor zjjn in een vergevorderd stadium. Kapitein ter zee vlieger J. M. van Olm deed deze mede delingen rijdagavond tijdens een voor dracht voor de Vereniging ter Beoefening van de Krijgswetenschap over het onder werp „het opereren met lichte vliegkamp schepen". Het angled deck is de uitwerking van een zeer eenvoudig principe. Achteraan het schip wordt een klein landingsdek be vestigd, dat schuin naar buiten van het grote dek afstaat. Hierop kan een vlieg tuig landen, zonder, zoals bij het vroegere landingsproces, alle motorvermogen te verliezen- Er blijft altijd genoeg snelheid over, om, indien de remkabels gemist worden, weer „door te starten", andersge zegd van de landing zonder onderbreking in de start over te gaan. In Amerika en Engeland zijn vijf dui zend proeflandingen volgens deze uitvin ding uitgevoerd en hierbij heeft geen enkel ongeval, hoe gering ook plaats gehad. Dit angled deck heeft naast andere ingrijpende modernisering het vliegkamp schip weer gemaakt tot een gevechtswapen van de eerste orde. En hiermede worden de inzichten van hen, die reeds in 1940 de ondergang van dit scbeepstype voor spelden, wel ten zeerste gelogenstraft aldus kapitein Van Olm in zijn conclusie In dc nabijheid van Boxiei is vanochtend te ongeveer kwart over acht de ongeveer 13-jarige leerling van de ambachtschool aldaar, J. v. d. Z„ afkomstig uit Echt, op een onbewaakte overweg door de trein gegrepen en op slag gedood. IN HET begin van het artikel schrijft de auteur, dat de beweging der priester- arbeiders uit bittere noodzaak is ont staan. Het was een experiment, maar zonder zich voldoende van de gang van zaken rekenschap te geven en vaak on der invloed van niet onmiddellijk erbij betrokken elementenging dc beweging zich langzamerhand baseren op verwar de en vage leerstellingen. Deze lever den het gevaar op, dat niet alleen een zuivere waardering van dc priesterroe ping tc loor zou gaan. maar ook dat de beweging zelf geïnfiltreerd en besmet werd door marxistische ideologie. Ook priesters zijn mensen cn ondanks studie aan gevaarlijke invloeden bloot gesteld. Priesterschap is uitverkiezing Gods, doch geen pantser tegen alle kwaad. ONDER. DE priester-arbeiders ontstond een snel groeiende geest, van onafhan kelijkheid tegenover de kerkelijke over heid. Deze ging zelfs zo ver, dat. een zekere mate van ongehoorzaamheid aan het licht kwam b.v. door het verbod lid te zijn van een communistische orga nisatie, niet meer na te leven. Verscheidene priester-arbeiders voelden zich ten lange laatste physiek en psy chisch niet meer hl staat om elke dag de Mis op te dragen en zo werd de heilige bediening voor hen langzamer hand onuitvoerbaar. Enigen zijn ertoe gebracht de priesterlijke staat te verla ten cn dc gelofte van zuiverheid rnct voeten te treden. En dat alleen op het geringe aantal priester-arbeiders fiets meer dan 90j. Het grootste gevaar be stond in een langzame, maar geleide lijke infiltratie van de marxistische ideologie. In het ergste geval is een enkele priester-arbeider ertoe over gegaan openlijk het communisme te om helzen. Er zijn nog wel andere middelen om kennis te nemen van wat er onder het volk of in de fabrieken leeft dan een overall aan te trekken. En wordt meer met gevoel dan met verstand over deze affaire geredeneerd. LORD AMULREE, arts cn lid van hel Engelse parlement heeft, een ivctsvoor- stcl ingediend tot legalisering van de abortus. Hij heeft dc steun van een klein gedeelte van dc medische cn neutrale pers. Dit is de tweede poging, die on dernomen wordt en slechts weinig ver schilt van de eerste, die in 1953 gedaan werd, doch door samenwerking van Katholieken eii Protestanten op een mislukking uitliep. Lord Amulree stelt nu voor om in tegenstelling met het be paalde in de desbetreffende wet van ''hortus plegende arts niet schuldig te stellen, indien hij het on geboren kind verwijdert om 'andere re denen dan het leven van dc moeder tc redden. Bij het eerste wetsvoorstel verklaarde kardinaal Griffin, aartsbis schop van Westminster, dat het wets voorstel een poging is tot legalisering van de moord op onschuldige kinderen. Wanneer dit voorstel zou worden aangenpnirn, zouden met evenveel recht ongeneeslijk zieken en ouden van dagen ter dood kunnen worden gebracht. Dat komt er van in een wereld van vandaag zonder God. Morgen is het weer Zondag. Vliegtui- gendag en bijspijkeren. Spijker echter ook bij op de offerschaal voor de nieu we kerkenWant. de liefde moet over eenkomstig het epistel op alle fronten triomferen. Zij mag nooit vergaan. Het evangelie brengt weer een uitspraak over geloofssterkte. Voor de rest na het offeren een blijde Zondag met het. veel betekenende gelaat van iemand, die weet, dat de liefde de grootste is van de drie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3