Nog vijftien jaar werk bij Herkenbosch R MERKWAARDIG HISTORISCH RAPPORT ONTDEKT m Staatsmijn-in-wörding Levensduur van Beatrix-mijn tachtig jaar Amerik. televisie-reclame weinig verhëffend Onbewuste propaganda voor Matriarchaat I De stadsbrand van 1452 maandag i maart 1954 ir WIJ horen ER NIET BIJ! De bodem wordt nog eens afgetast PAGINA 7 De eerste steenkool komt bij de proefboringen boven. Men heeft de tijd NEW YORK, 20 Februari. Kostbare gegevens Monster s-in-steen 522sfe STAATSLOTERIJ 4e Kias 9e iijst :NxüïïW Cat 1 Gegevens over het H. Sacrament van Mirakel Dit vuur brandde de gehele nacht door in dezelfde kamer, ter- wille van de zieke. De volgende dag, tegerw de tijd van de Primen, stond een van de vrouwen op van haar bed. Toen zij haar kleine kind had aangekleed en zijn bedje wilde opmaken, voelde het kind zo koud aan, als waren al zijn leden verstijfd. Daarom haastte de vrouw zich ngar het vuur om het te verwarmen. En toen het vuur was opgerakeld, zag zij duidelijk temidden van de vlammen een witte hostie. Deze was volkomen gaaf en nauwkeurig gelijk aan die, welke zij in des priesters handen aan het altaar had gezien. Van onze verslaggever) HERKENBOSCH, Februari, Enkele kilometers declits voorbij Herkenbosch, daar waar de smalle spoorlijn van Roermond naar MünchenGladbach het enorme sparrenbos in tweeën snijdt, loopt men ook in Februari 1954 nog altijd verloren in de eenzaamheid. Er ligt daar sedert enige tijd een gladde, kaarsrechte asphaltweg ver- scholen tussen de bossen; en de everzwijnen die daar twee jaar geleden nog in overstelpende mate huisden^ zijn, zegt men, al lang op de vlucht voor het dreigende geraas van de straaljagers die thuis horen op een vliegveld dat, aan gene zijde van de Duits-Nederlandse grens slechts enkele kilometers verderop nu de Royal Air Force ten dienste staat doch als men er komt op een druilerige, mistige Februari-dag, sterft in de bossen rond Herkenbosch opnieuw alle gerucht en waant men zich in een andere, vreemde, vrediger wereld. Een vriendelijk dorp, dat de wonden welke de oorlog daar sloeg tijdens het zo weinig spectacu laire doch daarom niet minder bittere Roer-offensief van Montgomery's troepen, reeds grotendeels her stelde en dat nu aan de rand van het woud in de druilregen te dromen ligt. Een pas aangelegde, kaars rechte asphaltweg die zich verderop verliest in de nevel: leeg, verlaten alsof zijn aanwezigheid op niets anders dan een wegenbouwkundige vergissing be rustte. En het donkere bos, waarin zelfs de grens niet duidelijk afgebakend is en waarin men duizend mysteries zou kunnen bergen. Jaren geleden gaf dit bos zijn grootste geheim reeds prijs aan geologen en seismografen. Het geheim heette: kolen. Veertien jaar geleden kochten de Staatsmijnen er een lap grond voor de bouw van een tweetal schachten en legden zij beslag op een ontginningsconcessie ter grootte van 2200 hectaren. Nu staat er aan het eind van die kaarsrechte weg, hoog op een heuvel en slechts 500 M. van de grens, sedert maanden al een 23 M.-hoge boortoren en ontrukt men het bos ook zijn laatste geheimen. Straks, over vijftien jaar, zal men het bos, de streek en de dorpjes die nu rond deze boortoren sluimeren, niet meer terugkennen. Dan zal de nieuwe Staatsmijn „Beatrix" op volle productie zijn. En vervolgens zal men daar in Herkenbosch tachtig jaar lang alleen maar het geluid van zware machines kunnen horen De kolenrijkdom in Niveau beneden maaiveld Vetkolen 600 meter 750 meter 900 meter 1050 meter 1200 meter Totaal in het mijnve'dVlodorp Esskolen Magerkolen Totaal 3.5 9,0 5.0 17.5 7.1 9.8 21.6 38.5 0.8 5.5 16.7 23.0 3.7 1.3 5.1 10.1 2.0 3.8 5.1 10.9 17.1 23.4 53.5 100.0 Het proces voltrekt zich langzaam, de industrie heeft de tijd. Zij rekent niet met weken of maanden, zij rekent met tientallen van jaren, zij rekent met tien tallen van millioenen guldens bovendien. Er zitten, schat men rond honderd mil lioen ton kolen, diep onder deze zande rige, door he,t bos overwoekerde grond. De koolrots reikt tot twaalf honderd meter diep. doch tachtig procent van de kolenrijkdom welke men hier aan de aarde ontrukken gaat, bevindt zich tus sen 600 en 900 M. Men zal voor de ont sluiting van dit mijnveld Vlodrop, zoals het officieel heet, ook al komt naar alle waarschijnlijkheid de mijnzetel op het grondgebied van de gemeente Melick- Herkenbosch, een bedrag van 103 mil- lioen gulden moet investeren, terwijl er bovendien nog enorme bedragen nodig zullen zijn voor wegen-aanleg, huisves ting en wat dies meer zij. Een millioenen-project!, doch men kan het ontsluitingsproces niet versnellen. Zelfs de moderne techniek vordert Zeep-opera's" betalen zichzelf (Van onze correspondent) In een verloren ogenblik onlangs vonden wij onszelf in een geluidsdicht vertrek van een groot radio- en televisiestation zitten, waar we door een breed raam neerkeken in een wijde studio: op een imitatiegrasveldje tegen een boomstronk zat een acteur een manuscript te lezen: elders richtte een jonge Ramon Navarro een pistool op een andere gentleman, en verderop zagen we een handenwringende bruid naar een lieve oude breiende dame in een schommelstoel toegaan. Een groep toeristen troepte toen ons vertrek binnen en we boorden hun gids o.m. iets vertellen over programmakosten. Een opvoedkundige televisiefilm van 30 minuten zou tussen de 10.000 en 25.000 dollar kosten. Soap-opera's" (hetgeen de humoristische „slang"-uitdrukking is voor de eindeloze, rammelende goedkope familiedrama's, waar men o.m. zeep mee adverteert) kostten, legde de gids uit, niet veel minder. Maar, zoals men wist, werden de programma's volledig door de adverteerders betaald. Johnson's Wax was b.v. één van de grootscheepse adverteerders.... Opstaand, vroegen wij de gids: „Moet hieruit begrepen worden, dat als meneer Johnson van de boenwas iedere dag duizenden dollars neertelt voor een stuk „zeep-opera", hij er zeker van is dat die duizenden en tienduizenden dol lars weer terug verdiend worden door de indruk die zijn advertenties via de f,z66p-opfi^ maken?" „Maar vanzelfsprekend", zei de gids. „Ja", zeiden wij, „maar hoeft hij geen rekening te houden met mensen als wij, die niet houden van Johnson's Wax en het niet gebruiken zullen ook al adverteert hij honderd jaar?" De gids bleef sprakeloos. Toen zei hij wat uit de hoogte: „U hoort niet bij de groep nietwaar?" Neen," zeiden wu eveneens wat uit de" hoogte, „wij horen er niet bij...." Eigenlijk, wanneer men het goed doordenkt, is de tyrannie van de Ame rikaanse adverteerders ongelofelijk. Want alleen om bepaalde merken zeep, stofzuigers of linoleum er in 16 of er in te houden, moet e1) p voor miserabele manier! beslag - den gelegd op aandacht en gemoeds leven van dat deel van het volk, dat dagelijks de huishoudelijke inkopen doet. Dus dat zijn de vrouwen. Maar omdat die „zeep-opera's" over duizen den stations door het hele. land worden uitgezonden, gaat het hier niet om een paar honderdduizend vrouwen, en ook niet om een paar millioen. Want men heeft vastgesteld dat 20000.000 Ameri kaanse vrouwen dagelijks luisteren naar wat de meneren Johnsons aan program ma's te bieden hebben. Nu zou dat alle maal nog best zijn, als ze goede pro gramma's boden. Maar dat is juist niet mogelijk. Want ten eerste: hoe kan men zijn merk schuurmiddel, boenwas of zeepvlokken goed verkopen als men programma's van niveau geeft, daar de laatste gemeenlijk niet aan de smaak van de massa beantwoorden; en ten tweede, hoe kan men voortdurend dat is tien, twintig of ook dertig jaren zijn merk boenwas blijven verkopen, wanneer men niet voortdurend de pro gramma's, welke geassocieerd wor den met het bepaalde merk was, conti nueert. Voortzet dus voor jaren en ja ren. Maar een jarenlang voortgezet ver- volg-drama kan onmogelijk, als het al ooit niveau gehad heeft, dat handhaven. Men ziet dus dat de logica tussen ver koop van een boenwassoort en het ni veau van het daarvoor gelanceerde ja renlange programma onverbiddelijk is. Men heeft hier waar men bij voor keur in de vorm van statistieken pleegt te denken uitgerekend dat de gemid delde Amerikaanse vrouw naar 5 zeep- opera's ofwel vervolg-drama's per dag luistert. Elke dag wordt één stuk van het drama uitgezonden, 15 minuten lang (al is dat niet helemaal eerlijk, want de ad- vertentietijd, gaat er ook nog af!) en de vrouwen zijn dus doorgaans een uur en een kwartier Iedere dag in die melodra ma's geabsorbeerd. Van opvoedkundig standnunt bekeken, is hier dus een machtig anti-intellectueel wapen ont staan; en de invloed op 't emotionele le ven op opvattingen en beginselen, is juist door dagelijkse wederkeren van al de nonsens en wès het alleen maar non sens!) ontzaglijk- Bewezen is dat de fa brikanten, die duizenden en nog eens duizenden in die radio- en televisiepro gramma's steken, hun onkosten er ge makkelijk uithalen; maar daarmee is te gelijk het succes van de zeep-opera's zelf bewezen. En de barre critiekloosheid waarmee die aanvaard worden. Essentieel voor het succes van een bepaald advertentiemiddel en het ver- volgdrama is natuurlijk dat a) de hel dinnen door de jaren dezelfde leeftijd behouden: b) er principieel geen hel den, slechts heldinnen in de drama's optreden; c) deze heldinnen aanhou dend zorgen en problemen hebben; d) gelukkige oplossingen onmiddellijk door 't noodlot weer in ongeluk moeten verkeren (alles omdat het verhaal toch steeds voortgezet moet worden); c) de heldin van het verhaal waar degenen, die er naar luisteren of kijken .?us mee identificeren a It ij d g e 1 ij k heeft; f) de mannen en nat wordt zeer bewust gedaan ge woonlijk een toontje lager zingen dan de vrouwen, terwijl zy de vrouwen, zo met in het geheim liefhebhen, dan toch op handen dragen. Moorden en zulke onaangenaamheden gebeuren hoogst zelden in deze „zeep-opera's", want ze bezorgen de auteurs te veel last voor de continuïteit van de geschiedenissen. Slechts het onbelangrijke, het beneden- gemiddelde van huisvrouwenkletspraat, dat wordt dagelijks tot liet midden punt van de „zeep-opera's" gemaakt. Er zijn doorgaans drie standaard typen vrouwen in deze vervolgverha len: 1) de trouwe, goede, bewonderens waardige, altijd lieve, flinke maar be zorgde huismoeder en huisvrouw; 2) het kittige, maar o zo onbetrouwbare en zo nodig afschrikwekkend onoprechte verleidsterstype, dat het steeds op geld gemunt heeft; 3) de eenzame en alleen wonende vrouw aan wie of eigenschap pen van 1 of van 2 worden gegeven. Niemand heeft dus moeite wit van zwart te onderscheiden. Op de heldin van het verhaal (beperkt tot nummer 1 of nummer 3) is in stilte altijd een of andere man verliefd. Maar de vrouwen in kwestie weten dat natuurlijk nooit. Deze mannen fungeren alleen als Dei ex machina of als een soort van „eeuwige cavaliers", die beleefdelijk en deemoedig vanwege al die verbor gen liefde verschijnen als ze juist nodig zijn om hun in stilte aangebedene uit de klauwen van het lot te redden (denk er aan, het verhaal moet dóór gaan). De andere mannen, of ze nu groot vaders, echtgenoten, zoons of huis vrienden zijn, blijken nooit en te nim mer zo brilliant als de vróuwen; helaas, ze zijn meestal maar egoïstisch, moreel niet zo sterk, en daarom vinden ze hun uiteindelijke troost en geluk toch altijd weer bij nummer 1. Die partijdigheid, waarin de vrouwen door deze „zeep- opera's" worden opgevoed, blijkt ook niet weinig uit het volgende voorval: toen een radio-heldin haar man (schrik niet, het was in het melodrama) dood schoot, werd de vraag gesteld aan het publiek of die vrouw schuldig aan moord was, ofwel schoot uit zelfver dediging. Uit duizenden brieven bleek, dat het antwoord eenstemmig luidde: „Haar man verdiende niet beter!" In deze „opera's" wordt vooral - maar zonder woorden -*■ een zekere propaganda geïmpliceerd voor het matriarchaat. De huisvrouw is de koningin, wat zij doet is recht gedaan (want dat helpt zo goed bij de zeepver- kcop!) Ziet U? Dit is dan de geesteskost waar 20.000.000 vrouwen op worden getracteerd in de ochtend of de namiddag, wanneer man en kinderen opgeruimd zijn op kan toor en school en zij even kan ontspan nen met of zonder stofzuiger in de hand. (Vergeet niet men kan makkelijk de ka mer schoonmaken, en ondertussen het verhaal op de televisie volgen). Men zorgt er natuurlijk voor dat zeep, boen was en wat al niet meer op het hoogte punt van het drama; juist als iemand in een wanhoopssnikken uitbarst b.v., wordt geadverteerd met suaviteit, mu ziek en opgewekt. Enhet succese van deze manier van adverteren is gran dioos! Doch of het effect van de zeep- opera's op geest en gemoedsleven van 20.000.000 vrouwen (en wie er nog meer naar luisteren) even grandioos iswe betwijfelen het heel, heel ernstig. slechts langzaam voorzichtig en met inachtneming van talloze veiligheids maatregelen zo gauw zij moet optor nen tegen de koppigheid van een aard- massa waarin in <je oertijd de eeuwen versteend zijn. Daardoor merkt men van deze mijn-in-wording nog niet veel als men een plaatsje als Herkenbosch bin nenrijdt. De industrie liet het tot nu toe ongemoeid. De 23 M. hoge boortoren gaat gi11**;» verscholen tussen de bossen. Men heeft er tot nu toe alleen maar plei- zier van gehad. £>e nieuwe, kaarsrechte asphaltweg is m plaats gekomen van een prae-historisch zandpad, en met boormeester Brathe, van de Düsseldorfse firma die in opdracht en onder toezicht ran de staa.teHnjnen deze laatste proef boring verricht, drinkt men in alle ge moedsrust wel eens een biertje.... Alleen die asphaltweg en de boortoren nog slechts, doch in 1940 toen de Staats mijnen daar grond kochten in de buurt, werd er in de dorpscafé's van Vlodrop en Herkenbosch al druk over de toe komstige mijn gesproken, en toén al vroeg men zich jn het naburige Roer mond al of de komst van deze mijn het karakter van de streek en stad niet vol maakt zou veranderen. „Er zal in Mid den-Limburg geen nieuwe Mijnstréék ontstaan", zeggen de Staatsmijnen, „daarvoor is de kolenrijkdom daar te klein". Doch straks, als de nieuwe mijn „Beatrix" in volle productie zal zijn, zul len er vijf-en-dertig-honderd boven- en ondergrondse arbeiders werken, en de twee schachten zullen hoog uitrijzen bo ven het vlakke Midden-Limburge land, en hoewel Roermond ook dan wel niet te vergelijken zal zijn met steden als Heer len, Kerkrade en Geleen, die mét de mijn-industrie opgroeiden, zal er tegen óie tij<j stellig wel iets veranderen in deze Limburgse provincieplaats die een eigen sfeer en een typisch karakter tot nu toe zo zorgvuldig te bewaren wist. De schachten zouden er wellicht nu ai zijn als de oorlog geen vertraging had ge- bracht in de uitvoering van de reeds lang beraamde plannen Nu duurde het tot Februari 1952 voor minister Van den Brink in de Eerste Kamer kon me dedelen, dat met de ontsluiting van het Vlodrop-mijn veld een aanvang gemaakt zou worden. Toen reeds beschikte men over een aantal kostbare gegevens. Men wist, dat men in de nieuwe mijn voor een belangrijk deel „magere kool" zou gaan vinden, een koolsoort die zowel in Nederland als elders in Europa schaar- ?er begint te worden: ook in de Staats mijn Wilhelmina die een groot deel van de Nederlandse magerkool-prod«ctie op haar rekening heeft, vertonen de pro- ductie-cijfers sedert enige tijd een da lende tendens. Men wist, dat men er bo vendien esskolen en vetkolen zou kunnen delven, en men dacht bij dit laatste vooral aan een versteviging Van onze cokes-positie. Men wist^ tenslotte, dat de nieuwe Nederlandse mijnen die, eerst in het gebied van vlodrop en later in de Peel zullen ontstaan „onze onderhande lingspositie in de Europese Kolen- en Staalgemeenschap" belangrijk zouden kunnen versterken. Doch een mijn vliegt niet zo maar, een-twee-drie uit de grond, zij vliegt vooral niet in slechts enkele jaren in de grond. Sedert Mei van verleden jaar slaat daar Oost van Herkenbosch al die boortoren: het stalen gevaarte dat straks door grotere gevaarten van staal en beton gevolgd zal worden. Van het werk dat men sedertdien hier verricht vertelt ir Voncken van de Afdeling schachtbouw der Staatsmijnen met een ontwapenende nuchterheid. Het werk is niet spectaculair, en er is niets in de droge sfeer van het „directie-keetje" aan de voet van de boortoren, dat de vreemdeling iets suggereert van het pionierswerk dat hier nu wordt verricht. Er staan wat kratten met cylindervor- mige steenmonsters opgestapeld in dat keetje. Zij komen, die steenmonsters, van acht honderd meter diep uit de aarde. De mannen van het Geologisch Bureau voor het Nederlandse Mijngebied en van de Geologische Stichting vinden in deze kratten-vol-steen waardevolle aanwij zingen en aan de hand van deze aan wijzingen zal men over enkele maanden nauwkeurig bepalen waér precies in de buurt de twee schachten, de slagaders van de mijn, geboord zullen worden. Doch ir Voncken zegt, wijzend op de boortoren, nuchter: .wij tasten alleen de bodem nog eens af", en dóar is men nu al bijna een jaar lang mee bezig. Op 27 Mei 1953 werd deze diepboring „aan gezet", zoals dat heet. Op de hoorbuis stonden die dag met krijtletters twee simpele woorden: „Glück Auf!", de mijn- werkersgroet. In het 400 M. dikke dekterrein begon men die dag met een zogenaamde „puls- boring" teneinde de grondwaterstand nauwkeuris vast te stellen. Later ging men (met een boorbeitel en een dikspoe- Iing) over tot een slagboring in de grond laag tusser. de grondwaterspiegel en het carbon, de kolenrots. Op 18 November 1953 te zeven uur 's avonds boorde men de eerste kolentaag aan. Zy had een zuivere dikte van 1.20 M.; men zat toen precies 524 M. diep. Slechts enkele we ken later bereikte mee de tweede kolen- laag en nu, in Februari, boort men met de roterende kernbuis die de cylinder- vormige monsters-van-steen naar boven brengt reeds acht honderd meter diep. Het werk vordert nu snel. Men schat dat er nog drie maanden nodig zijn om een diepe van 1200 M. te bereiken. Dan hebben de boortoren en de pioniers hun werk gedaan. En begint men met de bouw van de nieuwe myn. Twee schach ten met een nuttige diameter van 5.60 M., die wellicht v\jf of zes jaren werk vra gen, de horizontaal gehouwen gangen op twee ondergrondse verdiepingen, de ge bouwen, de machines boven de grond, de wegen, de huisvesting In 1964 pas zal de productie van de nieuwe mijn „Beatrix" geleidelik op gang komen, rond 1970 pas zullen 3500 arbeiders er zorgen voor een jaarlijkse productie van 1.2 millioen ton steenkool. Tachtig jaar lang. Dan heeft men bet bos dat eeuwenlang zijn kostbare bezit, het „Zwarte Goud" verborg, van zün ryk- dommen ontdaan. HOGE PRIJZEN 5000 8626 1500 5633 16545 1000 2033 3432 4048 6921 7111 10058 15187 18542 20643 ƒ400 3984 17450 1S908 18921 19294 ƒ200 1327 1342 1409 1418 1671 2136 2238 2344 2586 3361 3566 4243 4529 «756 6S01 7476 9129 10567 10717 10789 11504 11687 11962 12184 12586 13069 13250 13729 13759 13767 14723 14929 15811 16107 17423 17515 17668 18379 18974 19031 20324 20366 20557 „Modern gebedenboek voor meisjes" door religieuzen van de Tiltenberg. Uitg. De Fontein, Utrecht. Kort na de oorlog kwamen enige Vrou wen van Nazareth op de voortreffelijke gedachte een naar de eisen des tijds be werkt gebedenboek voor de vrouwelijke jeugd samen te stellen. Materiaal-schaar ste tvas toen oorzaak dat er typografisch met de zorg aan kon worden besteed die met de waardevolle inhoud strookte. De uitgeefster heeft nu de schade Ingehaald en er een veel sierlijker vorm aan gege ven, volkomen die inhoud waardig Het boekje is ingedeeld naar de ver schillende tijden van het jaar met voor alle tijd afzonderlijke gedachten bij mor gen- en avondgebed, H. Mis, Communie en Biecht, feesten van heiligen en speciale omstandigheden. Met pater J. Morel S.J., die in dezelfde stijl een inleiding schreef, kan men het dan ook ten volle eens zijn: de opzet van dit gebedenboek is geheel nieuw. „Sterrengids-1954" door dr j. j. Raimond Jr. Uitg. J. B. Wolters. Groningen. Het telken jare in opdracht van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde uitge geven gidsje laat in zijn jongste editie meer dan ooit blijken dat de trouwe raad plegers van deze populaire uitgave gaan deweg worden verondersteld zich als astronomie-amateurs aardig te hebben verdiept in de wonderlijke geheimen van de sterrenwereld. Wie er voor het eerst mee kennis maakt zal er zeker niet zo grif weg mee weten. Voor de pasbeginnende leerling, die nog niet zelf de hemelverschijnselen kan voor spellen, noteren wij dat dit jaar nog twee zonsverduisteringen op het program staan: een totale op 30 Juni, in Nederland als een gedeeltelijke zichtbaar; en een ring vormige op eerste Kerstdag, aan de Zuid- Afrikanen en Timorezen voorbehouden. 1009 579 2221 3014 4092 5026 819 6150 7001 322 8061 623 9166 841 10115 794 11127 111 256 267 304 360 390 845 899 389 421 617 708 401 507 232 315 063 201 206 228 052 229 964 265 305 027 095 334 393 180 211 761 775 172 205 863 881 116 121 947 146 151 704 822 378 3/9 301 556 285 348 336 387 123 136 559 579 231 249 832 856 234 534 916 938 178 342 538 573 206 216 604 790 317 426 963 991 541 582 945 532 579 659 714 84U 596 642 776 163 225 308 344 437 483 926 PrUzen van ƒ80. 453 467 559 12104 254 689 965 18147 161 723 751 14074 099 721 724 15012 060 507 520 16063 079 885 895 17035 078 655 709 18018 149 914 964 19066 141 806 994 20065 129 21033 064 489 660 999 908 944 539 578 811 677 275 290 316 820 928 435 455 588 319 387 406 416 977 13000 194 243 526 551 825 990 147 175 204 217 788 859 870 902 143 230 276 365 639 775 794 821 429 629 636 674 902 979 995 096 189 296 371 801 815 958 967 178 202 416 458 966 144 271 450 463 998 131 174 357 481 068 071 268 515 439 482 607 634 282 511 399 442 849 690 695 424 469 968 481 617 465 681 530 563 546 762 541 568 654 699 590 665 471 485 834 841 531 532 832 861 729 796 869 894 926 998 1014 160 768 927 2016 278 547 807 3027 276 506 690 891 4038 193 471 603 5024 207 570 793 6014 273 491 970 7002 3J5 486 878 8009 339 725 9024 315 621 10003 210 395 703 922 11005 436 867 061 091 232 233 784 795 960 978 051 073 294 311 551 555 808 834 032 062 340 355 555 597 742 758 927 965 045 058 257 276 479 492 755 759 031 054 211 266 592 613 801 820 064 079 304 319 492 586 067 083 326 366 544 563 893 894 017 039 403 430 803 838 075 118 334 351 713 715 028 063 220 270 41.1 468 752 753 931 971 033 034 444 578 872 917 096 115 320 393 825 827 980 982 078 095 330 340 603 642 851 871 065 068 370 388 600 617 803 810 967 981 086 106 279 288 523 537 786 831 070 080 278 366 673 680 826 841 085 086 376 405 599 628 084 091 369 409 574 583 898 931 054 068 470 575 860 907 163 179 434 451 760 774 077 086 296 304 511 53" 773 843 983 199 251 602 658 927 929 124 127 150 152 543 564 640 719 834 858 870 895 NIETEN 177 184 374 383 644 654 973 987 115 182 406 440 624 637 849 859 122 129 350 351 539, 551 876 979 155 198 397 448 684 699 878 913 116 159 420 421 726 786 119 190 410 431 '635 677 994 999 084 095 608 635 915 962 184 232 458 500 838 920 091 118 312 338 543 594 848 850 245 254 430 450 660 720 192 198 459 482 645 665 866 884 133 138 378 443 559 577 201 202 450 491 725 757 963 165 221 441 451 810 8£8 222 231 437 464 751 795 232 243 651 700 244 266 524 569 942 128 132 353 375 605 627 867 871 303 310 318 '379 725 781 808 858 931 973 979 158 764 912 264 545 738 225 485 686 887 14S 451 594 205 541 781 256 475 912 305 467 870 271 719 290 588 161 382 701 920 413 S63 12028 063 232 354 646 647 845 867 13080 141 441 466 700 722 14006 013 215 250 495 510 803 805 15013 076 247 267 579 604 16004 017 250 283 581 592 748 750 936 946 17009 014 252 300 565 588 778 800 18033 035 371 386 556 558 882 913 19011 064 406 429 591 609 795 808 913 916 20001 012 188 189 368 369 492 502 804 809 976 988 DE JONG 31015 042 166 202 544 547 722 742 075 415 655 887 179 468 786 077 281 519 827 083 324 670 024 302 597 753 984 031 392 616 814 065 419 628 979 081 451 643 815 922 025 262 376 598 812 077 079 437 440 698 703 900 912 221 296 469 505 798 850 08S 103 312 335 550 552 935 956 096 110 341 368 671 672 047 058 315 373 618 623 763 775 119 146 461 473 733 745 938 942 312 327 506 862 870 124 146 369 420 576 589 201 207 230 552 610 621 756 785 843 945 994 997 330 331 419 636 640 679 926 957 157 205 208 426 452 459 684 712 735 111 131 149 210 223 396 423 433 469 571 681 697 720 771 957 061 124 152 202 225 403 448 489 533 553 625 630 639 665 671 785 805 833 883 915 039 412 633 836 115 424 644 983 097 458 682 828 964 034 287 379 653 856 065 100 126 187 223 240 420 460 468 507 530 559 653 660 663 747 759 768 167 179 240 277 298 319 433 447 449 459 473 501 689 714 751 783 871 872 175 254 486 491 701 712 830 839 991 043 123 303 310 442 448 660 662 867 900 282 306 317 392 512 540 5S0 590 721 724 738 783 841 879 882 904 144 168 182 186 337 339 361 362 449 455 458 462 700 722 732 747 927 942 965 970 051 081 096 101 107 113 132 139 208 211 246 249 276 343 379 529 590 593 596 602 605 644 665 700 758 806 882 933 948 976 984 Bjj het opruimen van een zolder in de Bredase binnenstad deed men vorig jaar een merkwaardige vondst Men ontdekte een zeer gaaf bewaard, lijvig boekje, in zwaar perkament gebonden. Het was een beschrijving „der wjjdt-vermaarde Koop-stadt AMSTEL- REDAM, van haar eerste beginselen, zedert den Jare 1203, oude Voorrechten, verscheyde Vergrootingen, oude en nieuwe Gebou wen. heerlijkken Aanwas, in vier hondert zestig laren, en haar tegenwoordigen standt. tot den Iare 1664 toe". Het boekje was uitgegeven door de boekverkoper Marcus Willemz. Doornik, ge vestigd in 't Kantoor-Inktvat op de Vygendam te Amsterdam. Het boekje bevat zestig waardevolle kopergravures maar een der grootste verrassingen uit de inhoud is de weergave van een rapport, betrekking hebbende op het Sacrament van Mirakel, welk rapport door de baljuw van Amstelland, schout, schepenen en raden van Amsterdam, bezegeld en ter bekendmaking vrijge geven werd. Het rapport is vertaald uit de oorspronkelijke Latijnse L0A St. Hoewel het origineel van dit rapport verloren is gegaan, moet het twee eeuwen na het mirakel nog hebben bestaan, aangezien zekere Willem Jacob Zoon in het huis Enghelenburch aan de Sint Annenstraat in 1558 een boekje uitgaf, waarin het werd weergegeven. Het moet dus wel bij de brand die in 1452 107 jaren na het mirakel de Heilige Stede en met deze bijna de halve stad in as legde, gespaard zijn gebleven. Daar wij thans over de in 1558 verschenen tekst beschikken, kunnen wij deze hier laten volgen in de spelling vaii het heden daagse Nederlands. Tj1 EN wonderschoon wonder van Christus dient niet verzwegen en met alle innigheid des harten aan alle mensen te worden geopenbaard. Men aanhore het in alle waardigheid. Het gebeurde in het jaar des Heren 1345, Dinsdags vóór Palm- Zondag, die viel op de zestiende Maart, in het graafschap Holland in de stad Amsterdam. Een zieke man, bedacht op de zaligheid van zijn ziel, ontbood een priester en ontving het Heilig Sacrament, kort na de Vespers. Tot lang na zonsondergang bleef hij met het Sacrament verenigd, doch daarna begon de zieke man hetgeen hij genuttigd had op te geven. De vrouwen, die hierbij tegenwoordig waren en hem hielpen, dachten aan het Heilig Sacrament dat hij had ontvangen. Zij vingen, hetgeen hij overgaf, op in een zuivere kom en wierpen het in een groot vuur. Toen de vrouw dit zag, was zij verschrikt en zonder angst stak zij haar hand in het vuur en haalde zij de hostie midden uit de vlammen zonder enige pijn te voelen. De hostie, welke zij uit het vuur had genomen, voelde koud aan en zij legde haar van de ene hand in de andere, tevens zag zij, hoe de witte kleur er van wonder baarlijk veranderde in die, gelijk aan de gloed van het vuur. Daardoor werd de vrouw beangst. Zij riep een andere vrouw, die met haar in hetzelfde huis woonde en vertelde het haar: „Kijk ik heb hier in mijn hand het Heilig Lichaam van onzen Heer Jesus Christus, dat ik met mijn hand uit dit vuur heb genomen" en zij legde het in de hand van de andere vrouw. Deze vrouw legde het Heilig Lichaam in een schone loek en zij sloten deze weg in een kast. Kort daarna kwam de man van deze vrouw thuis en de vrouwen ver telden hem alles, wat er was geschied. De man vroeg haar, waar zij het Heilig Lichaam hadden gelegd en zij antwoordden: in de kast. Toen hij dat hoorde, wenste hü het Heilig Lichaam te zien. Toen hij het zag, nam hij het in zijn hand en raakte hij het met zijn vinger aan. Toen h'ij het beroerde was het, als bewoog zich het Heilig Lichaam in zijn hand op en neer, zoals men het hart van een snoek gevoelt, wanneer deze is opgehaald. TOEN de man dit wonder gewaar werd. gevoelde hij zich zeer ontdaan en gaf hij zijn vrouw het Lichaam onzer Heren weer terug. Toen riepen zij de priester, vertelden zij, wat er was voorgevallen en toonden hem het Heilig Sacrament in de kist. Toen hij dit zag, onderhield hij hem zeer ernstig en legde hij het Heilig Sacrament in een bus. Maar toen de priester de doek wilde wassen, waarin het Heilig Sacrament had gelegen en naar de kist terug kwam, zag hij. dat de bus was omgevallen en het Heilig Sacrament was verdwenen. Tóen zochten de priester en de vrouw het Heilig Sacrament in de kist. maar zij vonden het niet en de verdere dag hebben zij het niet meer teruggevonden. Maar de volgende dag deed de vrouw de kist open en daar zag zij het Heilig Sacrament op een schone doek op een kussen liggen. Zonder verwijl vroeg zij om de priester en toen deze kwam heeft hij het Heilig Sacrament met grote devotie en waardigheid weer naar de kerk gebracht. Twee dagen hierna berispte de man deze vrouw, terwijl hij met zijn kind op de schoot bij het vuur zat. Hij had haar verboden te spreken van de wonderen die er geschied waren en gezegd, dat zij ze voor zich zou houden. Hij verweet haar, dat er lieden waren die over het wonder praatten. Terwijl hij dit deed. viel het kind, dat een slachtoffer van vallende ziekte was, van zijn schoot. Het gebeurde daarna nog tweemaal, ten tijde dat de man en zijn vrouw en vele van hun vrienden berouwvol en eerbiedig bar- voets ter kerke offerden voor het Heilig Sacrament. Daar al de hiervoren vermelde voorvallen met het Heilig Sacrament waarlijk zijn geschied en wij willen getuigen dat de beschrijving overeen komstig de waarheid is, hebben wij, Florijs van Boechorst, Ridder, Baljuw van de Graaf van Holland in den lande van Amstel en Waterland, Schout, Schepenen en Raden der stad Amsterdam, om deze wonderen kond te doen aan alle christenen, onzP zegels hieraan bevestigd. In het Jaar Onzes Heren 1345, Donderdags in het octaaf van Pasen. Tot zover het officiële document. Het reeds genoemde hoekje van Willem Jacob Zoon bevat echter nog een ver slag van enkele mirakelen, verband houdend met het Heilig Sacrament, te Amsterdam. Wij later dit verslag hier gedeeltelijk volgen, wederom overgebracht in hedendaags Nederlands. ïn het jaar O.H 1452, op Sint Urbaansdag. verbrandde bijna de helft van de stad Amsterdam en ook verbrandde deze kapel met het tabernakel. Maar de monstrans met het Sacrament bleef onbeschadigd en de zijden doek die er om was, bleef onverlet temidden van de brand, wat wel even zeer een mirakel was als toen het Sacrament in de vurige vlammen werd gevonden. Allen m de gemeente die het hoorden, zijn haastig komen zien naar de wonderen Gods en omdat zij alles van dichtbij wilden zien hebben 5"" schoenen enigszins verbrand omdat de grond en de stenen m de omgeving nog heet waren E" hoewel godvruchtige mensen die zich beangst maakten, intijds slotenmakers en andere smeden hadden verzocht, het tabernakel open te breken om het Heilig Sacrament uit de brand te redden en ergens behoor- !!LP.rl!st?r onder te brengen, is hiervan niets gekomen omdat de KWe instrumenten er tegen aan stuk sprongen alsof het houten !arcn,,.'n alsof de gebenedijde en almachtige God menselijk ver- menselijke tussenkomst niet wilde toelaten. Maar door wonderen Tm IPacht wilde tonen om alle goede Christenen op te wekken tot vaster Hon? ev m,eer devofie tot dat Heilige Sacrament en andere zaken van de ife W61 aheen daarin waarlijk wonderen geschieden en zaligheid wordt verkregen. „Godsvruchtige mensen merkten op hoe de huizen van gewone burgers die door de brand getroffen waren, op rijke wijze werden hersteld maar dat s Heren huis desolaat en verlaten bleef. Zij hebben moed gevat en een heerlijke kapel gebouwd met een fraaier tabernakel en meer versieringen En ook werden de stichtingen en diensten tot Gods lof, waardevol ver beterd en vermeerderd De Almogende Heer heeft dit aanvaard en terzelfde Heilige Stede 4)n hulp-brengende wonderen glorierijk vermenigvuldigd, ziende de oprechte godsvrucht en de eerbewijzen der gemeente".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7