Twee tanks met zware benzine vernield IC.A.R. neemt afscheid van dr A. Olierook SENSATIONELE SCHIETPARTIJ AMERIKAANSE HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN ^WGüfflL KANKER en genezing KERK en PRIESTER-arbeiders K V.P. en ivoningbouw r Dreunende slag deed Rotterdam en Schiedam opschrikken INDIA WEIGERT MILITAIRE HULP Ruim baan voor het arbeiderskind. Vraag het in Doorn °P DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dinsdag 2 Maart 1954 WEERBERICHT v_. Osservatore waarschuwt Tegen voorbarige bericht geving over de Paus De aanval Millioen liter benzine Consumptie in December gestegen Vrijaf Koninginnedag „Gij liebt ons vele en gewichtige diensten bewezen" verbrand Puertoricaanse nationalisten verwonden vijf Congresleden t r Men richte op Alle gevallen worden geregistreerd Amlyst Voorlopig geen maatregelen van disciplinaire aard Nieuw openhartig schrijven van Kardinaal Feltin Uitstekende actie in Cnlemborg De weersverwachting van het K.N M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk opklaringen, later weer toene mende bewolking met sneeuw of regen. Van nacht lichte en hier en daar matige vorst, morgenmiddag ongeveer de'zelfde temperatuur als vanmiddag. Aanvankelijk weinig wind later matige tot krachtige wind uit Zuidelijke' richtingen. Woensdag 3 Maart: Zon op 7.23, onder 18.22 uur. Maan op 6.26, onder 16.29 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Enorme brand bij BPM in Pernis .V. -v«V De Osservatore Romano waarschuwt j 7 tegen overdreven berichtgeving over de ui de afgelopen naclit gezondheidstoestand van Z.H. de Paus. Het blad hekelt zowel optimistische uit- vond er op 't terrein van de E. P. M. te Pernis een grote ont ploffing plaats, waar door enkele tanks, gevuld met tien mil- lioen liter zware ben zine elk, in brand vlogen. Overzicht van de situatie, zoals die vanmorgen vroeg te zien ivas. Van onze verslaggever) oor dc tweede maal in twee dagen lijds is de wijde omgeving van Pernis verontrust door een daverende ontploffing, waardoor brand ontstond in een der grote tanks op de terreinen van de Bataafschc Petroleum Maatschappij aldaar. Terstond daarop laaiden de vlammen hoog op en het duurde niet lang of de brand was overgeslagen op een tweede tank en beide gevaarten vormden een dc meest lugubere fantasieën tartende vuurzee, waartegen elk optieden nutteloos leek. De bedrijfsbrandweer werkte intussen met volle kracht om het vuur met schuim af te dekken. Daarna verscheen de Rot terdamse brandweer met groot materiaal en brandweerwagens uit andere plaatsen rond Pernis. Ziedende hel De tanks, die elk een inhoud hebben van 10 millioen liter begonnen inmiddels „over te koken". Het was een angst'g gezicht, de kleine silhouetjes van de brandweerlieden te zien tegen een achter grond van laaiend, ziedend vuur De door de verdamping ontwikkelde benzine-ga3- sen vlamden hoog in de lucht op temidden Yan .,°^ten.de wolken. Langs de wanden der ta°Ks stroomde en spoot de vlammen de zware benzine tot in de „kuil", waar zich een zee van vuur vormde. De bian en etanks vormden een groep, die door „reppels geïsoleerd was van ander tank-groepen, die donker en drei gend stonden te dampen, daar het water Va" ,?.Uvt0.matiSfche brand bescherming onmiddellijk in stoom veranderde. De tank, die het eerst in vlam was geraakt en waarvan de afdekking weg geslagen was, krulde witgloeiend naar binnen en schrompelde ineen rond een ziedende hel van brandende benzine. Van de andere tank was het dak nog intact, hoewel de benzine er brandend langs de randen af stroomde. Gezien hel gevaar voor de toeschouwers werden deze. al naarmate de toestand ernstiger werd. teruggedreven tot achter de na- bijstaande loods van de Pakhuismeeste- ren aan de Vondelingenwcg, waarlangs de brand woedde. Deze weg was voor het verkeer afgesloten. Men verwachtte elk ogenblik, dat het tankdak met een klap in de lucht zou vliegen. Toen het middernacht was geworden, liet het zich echter aanzien, dat de brand gelocaliseerd kon blijven tot de beide vernielde tanks, maar het vuur blijft, naar men verwacht doorwoeden, tot dé benzine geheel zal zijn opgebrand. Vluchtende schepen Het was gisteravond tien minuten voor half 9 toen in Schiedam, Vlaardmgen en Rotterdam-Zuid de ruiten der woningen trilden op dezelfde wijze als daags tevo ren. Terstond richtten de bewoners de blik in de richtihg van „De Bataafsche" en een rosse gloed in de avondlucht duidde op een nieuwe brand. Het merkwaardige was, dat deze brand woedde op een geheel ander deel van het terrein dan waar Zondagmorgen een tank was uitgebrand en enkelen spraken uit, wat menigeen dacht: een vreemd toe val! Van de züde van de B.P.M. werd mede gedeeld, dat men niets wist omtrent de oorzaak van de brand. Even vóór de ont ploffing waren nog twee personeelsleden ter controle op de tanks geweest. Geluk kig voor hen, dat zij tijdig de tanks had den verlaten. Persoonlijke ongevallen hebben zich, evenmin als gisteren, voor gedaan. Tot in het Woorden van Rotterdam was de vuurzee te zieji en menigeen spoedde zich over door bevroren sneeuw spiegel gladde wegen naar de brand. Op en bij het terrein was men inmiddels in het geweer gekomen, om zoveel mogelijk de intact gebleven tanks te beveiligen en de tank schepen, die in de Eerste Petroleumhaven bij de BPM-steiger voor de wal lagen, weg te slepen. Veertien sleepboten werden ingescha keld. Eerst werd de 8527 br. reg. ton meten de Caltex Dehli uit Engeland met vier slepers de Nieuwe Maas op gebracht, daarna volgde de 9990 br. reg. ton me tende Giert Forgersen uit Noorwegen. De andere schepen konden voorlopig blijven waar zij waren, in afwachting van de verdere ontwikkeling van de brand. Brand kan nog enkele dagen duren De blusboot „Havendienst 16", die bij de Petroleumhaven Is gestationneerd, was di rect na het uitbreken van de brand ter be strijding van de vlammen ingezet. Om 22 uur was de blusboot „Havendienst 50" van Rotterdam naar het terrein van de brand vertrokken om assistentie te verlenen. Zoals het vannacht de deskundigen toe scheen, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de brand nog enkele dagen zal voort duren. Van de zijde van de B.P.M. werd nog medegedeeld, dat gezien de afstand, die in acht moet Worden genomen, de toe stand moeilijk is te controleren. Men ver wachtte, dat eerst in de loop van de ochtend een duidelijk beeld van de situatie zou kunnen worden verkregen. Vier tanks In tegenstelling |ot; deze verwachtingen heeft echter de ochtend het beeld van de brand niet verduidelijkt. Dc inlichtingen, „ns thans, van ver scheidene zijden beréiken, spreken elkaar op een punt tegen, n.l. hoeveel tanks er op dit ogenblik branden. Dc brandweer meent, dat er vier tanks in brand slaan, doch dat er twee zouden zijn uitgebrand. De politic echter vertelde ons dat er drie tanks in lichtelaaie staan, de twee, dj? gisteravond reeds brandden en een derde. Er werd gesproken van een kritieke foestand voor deze tank, die men „gevaar lijk" noemt. De kans zou niet uitgesloten worden geacht, dat er zich in deze derde tank een ontploffing zou voordoeen. Van de twee gisteravond reeds bran dende tanks gezegd worden, dat verwacht wordt, dat de ene tank vnavond uitge brand is. Dan hoopt men de warmte ontwikkeling zou dan iets afgenomen zijn de strijd tegen de tweede brandende tank beter te kunnen aanbinden. Nog steeds is het grote materiaal van de Rotterdamse brandweer ter plaatse. latingen, die het doen voorkomen als zou de Paus reeds zo goed als beter zijn, en pessimistische, volgens welke de H. Vader aan de ernstigste kwalen lijdt en zeker niet meer herstellen zal. De Osser vatore verzoekt een rustige, waardige berichtgeving en voegt hier aan toe, dat genezing niet uitgesloten is, zij het pas na een langdurige .rustperiode. Radio Vaticana wist gistermorgen nog te mel den, dat alle audiënties zijn stopgezet, ook die aan de beide pro-secretarissen, de monsignori Montini en Tardlni, die tot dusverre iedere dag de dringendste kerkelijke bestuursaanlegenheden met de H. Vader kwamen bespreken. Hoeveelheidsindex kwam op 112 (v.j. 105) De consumptie van de Nederlandse be volking heeft in December een stijging ondergaan, aldus blijkt uit een publicatie van het C.B.S. Bedroeg het hoeveelheids- indexcijfer voor November 100, in Decem ber was het gestegen tot 112, vergeleken met 105 in December van het vorige jaar De grootste wijzigingen hebben zich voor gedaan bij de groepen voedingsmiddelen en genotmiddelen, waar het cijfer van November op December resp. van 102 tot 121 (Dec. '52 112) en van 98 tot 136 (Dec. '52 129) kwam. Onderstaand staatje geeft van het ver loop der totaalcijfers van de consumptie van de bevolking een overzicht: Nov. Dec. 1952 Waarde118 126 Prijs 120 120 Hoeveelheid 98 105 Idem per hoofd 94 100 Nov. Dec. 1953 120 135 121 100 94 120 112 106 Het college van rijksbemiddelaars heeft, gezien een voorstel van de Stichting van den Arbeid, met betrekking tot de arbeids tijd op Koninginnedag bepaald, dat het aan werkgevers is toegestaan op die dag, voor zover het werk zulks toelaat, vrijaf te geven met behoud van loon. Deze dag zal niet In mindering worden gebracht op de vacantic, waarop dc werknemer recht heeft. (Van onze Utrechtse redacteur) Tijdens een drukbezochte bijeenkomst in Hotel „Noord-Brabant" te Utrecht werd gisteren door de K.A.B. afscheid genomen van een van haar meest eminente medewerkers, Dr. A. Olierook, die haar dienst wegens zijn benoeming tot pastoor te Bloemendaal gaat verlaten. In 1946 volgde Dr. Olierook pater Stokman O.F.M. op als directeur van de Ontwikkelings centrale, welk werk bekroond werd met de stichting van dc dag-vormings- school, het A. C. de Bruijn-instiluut in Doorn, waarna Dr. Olierook rector werd. De voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis memoreerde, na eerst te hebben aangestipt de verrassing welke de benoemihg van dr Olierook tot pastoor te Bloemendaal een eervolle benoeming want dr Olierook is vóór alles priester was, de grote verdiensten van de schei dende functionaris- De K.A.B. blijft de bisschop van Haarlem, mgr Huibers dankbaar, dat deze dr Olierook 8 jaar ge leden voor de volledige dienst van da K.A.B. heeft afgestaan. „Gij zijt", aldus de heer Middelhuis, -,ten volle een der onzen geworden en voor ons betekent uw heengaan een ern stig verlies. Gij hebt de K.A.B. vele en gewichtige diensten bewezen". De heer Middelhuis dacht daarbij ook aan het voorzitterschap vap dr Olierook van het Wetenschappelijk Adviesbureau en het De premier van India, Nehroe, heeft verklaard dat India geen Amerikaanse militaire hulp wenst, zoals door president Eisenhower is aangeboden. „De Ameri kaanse waarnemers in de V.N.-commissie voor Kasjmir" aldus de premier: „kun nen door ons niet langer als neutraal worden beschouwd en hun aanwezigheid is misplaatst". Nehroe zeide dat de door Pakistan aan vaarde Amerikaanse hulp een „vorm van interventie" is in de IndischPakistaanse problemen die „waarschijnlijk verder strekkende gevolgen hebben dan vorige soorten van interventie". hoofdredacteurschap van „Lering en Leiding". Ingaande op de uitstekende leiding dia dr Olierook in Doorn gaf, waarbij de leerlingen gemaakt werden tot zelfstan dige denkers en vorsers drukte de heer Middelhuis er zijn teleurstelling over uit dat het dr A. C. de Bruijn instituut nist door het rijk gesubsidieerd wordt, ter wijl dit met soortgelijke instellingen wel het geval is. Zo de oorzaak hiervan mocht schuilen in de vooropleiding, die men on voldoende acht, vindt de heer Middelhuis dit erg gezocht. Ruim baan voor het be gaafde arbeiderskind, zo zei de K.A.B.- voorzitter, is nog steeds een niet vervuld punt van ons urgentie-program- De heer Middelhuis eindigde met dr Olierook een enveloppe met inhoud te overhandigen en offreerde er tevens een namens de Lim burgse K.A.B. Hetzelfde deden vertegenwoordigers van verscheidene vakbonden, o.a. de heer J. Blommers, die als voorzitter van „St Raphaël" sprak, waarna nog het woord voerden de heer Joh Zwanikken, voor zitter van de Aartsdiocenane K.A.B mede namens de andere diocenane bonden en de heer G. van Brakel. voorzitter van d» Ka jotters. Voorts spraken een vertegenwoordiger van de instellingen der K.A.B. en een leerling van het A. C. de Bruijn-Instituut- waarna dr Olierook een treffend dank woord sprak- Bij dit afscheid waren aanwezig de geestelijke adviseur van de K.A.B., mgr J. G. van Schaick. zijn assessor de zeer- eerw. heer Doesburg en de deken van Utrecht, mgr A Wiegerink. Naar wij vernemen, is bij de ontplof fing met brand bij de B. p. m. in Vlaar- dingen, waarover wij gisteren berichten, een millioen liter benzine verloren gegaan. ANDAAG is het dus weer de laat ste dag van de „Carnavals-leut". As-Woensdag sal het begin zijn van de Vasten, welke ons niet alleen vraagt offertjes te brengen, doch tevens een tijd van bezinning dient te zijn. Wij behoeven uiteraard ondanks de As-Woensdag niet in ,fiak en as" te zit ten. De iJtoomse blijdschap" mag zich nimmer verloochenen. Maar maken wij van het leven veelal niet teveel één groot carnaval f Het is natuurlijk niet onze bedoeling een boete-preek te houden en willen zeker niet een vos zijn, die de passie preekt. Doch het ligt o.i. zeker op onze weg om de lezers te versoeken zelf eens een loupe ter hand te nemen en deze dan te richten op de Vastenbrief van het doorluchtig Episcopaat. De bisschoppen onderhouden de ge lovigen daarin over datgene, wat de grondslag is van elk Christendom en elke christelijke activiteit naar buiten en wijzen daarbij op de noodzaak van persoonlijke heilig'ng. Wij behoeven daaraan niets toe te voegen. Alleen zouden wij de „beminde gelovigen" willen vermanen, het in geen geval „wel te geloven Het was een rustige middag in het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden. Men had zo juist gestemd over een wet regelende de toelating van Mexicaanse arbeiders m de States. Speaker Joe Martin zat kalm met zijn voorzittershamer in dc hand. Toen, plotseling, gebeurde het onvoorstelbare! Van de publieke tribune klonk geschreeuw. Drie mannen en een vrouw leunden naar voren en gilden in dc zaal. Onmiddellijk daarop knalden er schoten. Men z«g de afgevaardigde Alvin Bentley neervallen. Toen Ben Jensen. De heer Clifford Davis gaf een kreet van pijn. De afgevaardigden George Fallon en Kenneth Roberts grepen met verwrongen gezichten naar bun been. Ben Jensen was op de grond gevallen en baadde in een plas bloed. Kogels sloegen met korte tikken hier en daar in de banken der afgevaardigden. Alles was een kwestie van enkele tientallen seconden, maar genoeg om een paniek onder de volksvertegenwoordigers aan te richten. Sommigen renden naar de uitgang om beschutting te zoeken in de wandel gangen. Anderen volgden het voorbeeld van speaker Martin en doken achtei hun lessenaars. Enige medici onder de afgevaardigden snelden echter naar hun gevallen collega's oin de eerste hulp te verlenen. Nederlanders. Omdat echter weinig of nooit geschreven wordt over het aantal ziektegevallen, wordt ten onrechte de indruk gewekt, dat het lijden aan kanker welhaast automatisch de dood betekent. De genezingskansen, ook van deze op zich zelf ernstige ziekte zijn beter, dan door het grote publiek nog altijd wordt ver ondersteld. De niet altijd gerechtvaardigde kankervrees zou kunnen verdwijnen, als het grote publiek door middel van nauw keurige cijfers kan duidelijk gemaakt wor den, dat het verschil tussen de aantallen lijders aan kanker en het aantal sterfge vallen door kanker mede toegeschreven moet worden aan de geneeslijke gevallen van deze ziekte. De landelijke organisatie voor de kan kerbestrijding, die in Mei van het vorige jaar door dr Muntendam is opgericht, is enige tijd geleden begonnen met een ccn- tiale kankerregistratic. Alle mogelijke ge gevens van patiënten met kanker, die be kend zijn bij de verschillende grote zie kenhuizen, worden door het bureau ver zameld. Kanker ais oorzaak van overlijden is statistisch nauwkeurig bekend: 13-000 tot 15.000 personen overlijden jaarlijks in Ne derland door kanker of een ander kwaad- •ardig gezwel. Gemiddeld kan men zeg gen, dat de kwaadaardige gezwellen d? doodsoorzaak vormen van 1 van elke 8 De afgevaardigde Carl van Zandt had ztjn koelbloedigheid bewaard. Toen het vuren ophield en de aanslagplegers haas tig hun pistolen opnieuw trachtten te la den, schoot Van Zandt toe en greep er een bij de arm. Ook de zaalwachters snel den inmiddels naderbij en na een korte worsteling waren vier mensen overmees terd. Maar niet nadat deze in een laatste daad van waanzinnige heroiek het sym bool van hun streven de zaa' in hadden geslingerd: een vlag van Puerto Rico. Ook deze misdadige aanslag, dc tweede na de mislukte poging tot moord op president Truman in November 1950, is het werk van de primitieve hartstochtelijkheid van de fanatieke nationalistische beweging van Puerto Ricancn. „Ik wens vrijheid voor mijn land" riep de vrouw de 34-jarige Lolita Lebron, „Mijn land is Puerto Rico", terwijl zij door de zaalwachters werd weggesleurd Bij de worsteling met de drie mannen, de 25-jarige Rafael Maranda, de 29-jarige Anderes Cordero, en een zekere Irving Flares, kreeg één der suppoosten, niet ge wend aan dit soort werk, een hartverlam ming. Hij was de enige dode, die bij het incident is gevallen. Afgevaardigde Bent ley, die een schot in de borst kreeg, is cr wel ernstig aan toe, maar voor zijn leven werd nog niet gevreesd. Afgevaar digde Jensem kreeg een kogel In zijn lin kerschouder, maar gelukkig werd zijn rug- gemerg niet geraakt. Martin nam na enkele minuten zijn ze tel weer in, nodigde de leden van het Huis plaats te nemen en verdaagde daarna de zitting. Het incident veroorzaakte enorme con sternatie. De Senaat beval op het horen van het nieuws onmiddellijk de tribunes te doen ontruimen en verdaagde eveneens de zitting. President Eisenhower belde Martin op en vroeg of het Witte Huis tets doen kon. Dat was niet nodig, antwoordde Martin. De politie kwam onverwijld in actie. De wijken om Capitol Hill werden afgezet voor het geval nog andere deelnemers aan de aanranding zich in de omgeving moch ten bevinden. Extra afdelingen politie werden naar het station gezonden om eventuele ontsnappingen te kunnen tegen gaan. Motorpolitie en ambulancewagens reden met gillende sirenes zonder op de stoplichten te letten door het drukke ver keer van Washington's hoofdstraten. Het Huis zelf werd van boven tot be neden in alle hoeken en gaten doorzocht. Behalve de vier schutters waren er nog meer Puerto Rieanen op de publieke tri bune. Ook zij werden ingerekend, even als enkele verdachte elementen die men op straat had aangetroffen. Naar later bleek waren de vier nationalisten uit New York, een verzamelplaats van vele immi granten uit Puerto Rico, die daar voor het overgrote deel een ellendig leven leiden met een bus Puertoricaanse dagjesmensen naar Washington gekomen. Deze schijnen met in verband te staan met de aanslag. „Mijn leven voor de vrijheid" In de bandtas van Lolita Lebron werd een briefje gevonden, dat zij daar kenne lijk in had gestopt voor het geval, dat zij deze aanslag niet zou overleven. „Mijn bloed eist voor God en de wereld de vi - held van Puerto Rico, zo luidt dit docu- Tankboten worden in veiligheid gebracht en naar de Nieuwe Maas gesleept. ment. Ik geef mijn leven voor de vrijheid van mijn land. Dit is een kreet om vrij heid in onze worsteling om onafhanke lijkheid". „Ik verklaar voor altijd, dat de Ver enigde Staten de heilige beginselen der mensheid verraden in hun aanhoudende onderwerping van mijn land en in hun schending van ons recht om een vrije na tie en een vrij volk te zijn en in hun bar baarse marteling van onze apostel van de onafhankelijkheid, Don Pedro Albigu Campos". En met potlood stond op de achterkant: „Ik ben voor alles verant woordelijk". Reuter tekent hierbij aan, dat Albigu de Puertoricaanse opstand var 1950 leidde. Hij werd eerst veroordeeld wegens poging tot moord op een politieman en later we gens opstandige activiteit. Hij kreeg een vonnis van 12 tot 54 jaar, doch werd ln September van het vorige jaar vrijgela ten onder voorwaarde, dat bij zich zou onthouden van revolutionnaire acties. De politie verklaarde, dat men hier niet met 'n goed voorbereide actie te doen heeft gehad. Het was te zeer een geïmprovi seerde vertoning geweest. De bedoeling heeft waarschijnlijk voorgezeten om juist op de openingsdag van» de Pan-Ameri- kaanse conferentie te Caracas, weer eens bijzonder de aandacht te vestigen op Puerto Rico. Hoewel op 1 Maart de termijn verstreken is, waarop de priesterarbeiders liun arbeidscontracten moeten hebben verbroken, hun lidmaatschappen van a organisaties moeten hebben opgezegd en zich ingeschakeld moeten hebben in parochiële of kloosterlijke gemeenschappen, hebben gezag hebbende kerkelijke kringen te kennen gegeven, dat er zeker geen sancties zuHen worden toegepast op de vastgestelde dag, zoals sommige dagbladen hebben willen doen geloven, of zelfs doen hopen. Dc Kerk is te bezorgd om het heil der zielen en te zeer overtuigd van de groot heid van het offer, dat zjj van de priester- arbeiders vraagt en te zeer deelgenoot van hun innerlijke verscheurdheid en hun leed als mens en priester om op hen meedogenloos het wapen der disciplinaire straffen toe te passen. Voor men de mo gelijke straffen in werking stelt, zal als nog een termijn van beraad in overweging worden genomen, waarin eventueel de daden van ongehoorzaamheid met vader lijk vermaan en talrijke aansporingen zullen worden tegemoet getreden. Was het eerst de Vrijc-tijd-woning- bouw die in Culemborg onder leiding van burgemeester II. A. 3. M. v. Konings- bruggen geslaagd mocht worden ge noemd, thans heeft de K.Y.P.-fractie met als geestelijke vaders wethouder J. Ja gers en de heer P. de Korte het gemeen tebestuur van Culemborg een bouwplan van winkel-flat-combinatie voorgelegd dat alleszins reden tot slagen heeft. Men heeft een oplossing gezocht voor het tekort aan winkelpanden voor de middenstand en aan woningen voor die huwelijkscandidaten, welke reeds ouder zijn dan dertig jaar (en hiervan kent Culemborg nog ettelijke gevallen) door het feit, dat het toegewezen woning- bouwcontingent 1954 in dit tekort slechts ln geringe mate kan bijdragen. Dat het bouwen in de z.g. vrije sector geen belemmering mag wezen moge blij ken uit het feit dat de huurprijs van de ï'gi k daSwlnkels inclusief het souterrain 15.30 per week zal bedragen. De huur van de twee bovenwoningen bedraagt onT,cYe „r f TPer week per woning. Met de bouw van acht winkels en 16 woningen zal een bedrag zijn gemoeid van ongeveer 200.000,—. Het ligt in de bedoeling om de woningen wanneer zij gereed zijn aan een stichting over te dragen. Naar men ons verzekert mag worden verwacht, dat deze woningen, die aan de Jan van Riebeeckstraat in de nieuwe woonwijk Achter de Poort te Culemborg zullen verrijzen, in het najaar gereed zul len zijn. De architectuur is opgedragen aan architect Th. A. Ausems. Nog altijd beijveren de bisschoppen, die EIkk u S onder hun Jurisdictie ^fbKelVIch op verschiHende manieren, de va° de Kerk te verklaren en wereM d- bedaren van de arbeiders- mwf' t V„eest na het vertrek van de priester-arbeiders aan haar droevig lot te worden overgelaten. pi^nrdi?-aaI FeItin' aartsbisschop van gezag uitoefent over ongeveer vijrtig priester-arbeiders rond Parijs en aie bovendien de directe opvolger ls van kardinaal Suhard, stichter van de Mis sion de Paris", en die tenslotte tezamen met de kardinaal Liénart en Gerlier uit naam van het Franse episcopaat in No vember 1953 stappen heeft gedaan bij de H. Vader, heeft in zijn Vastenbrief van dit jaar het probleem van de priester- arbeiders grondig bezien. Wie zou beter dan hij kunnen oordelen over de huidige stand van zaken? Met kracht herhaalt de kardinaal in zijn herderljfk schrijven op de eerste plaats de verklaring, dat de besl: singen, geno men ten aanzien van de priester-arbeiders niet door politieke overwegingen zijn ge motiveerd. „Tot staving van deze uit spraak zo schrijft hij - dienen de ontelbare documenten, waarin de Kerk .ie misbruiken van het kapitalisme veroor- deelt en tegen het onrechtvaardige Itfden van het proletariaat protesteert. De Kerk weet dat de arbeidersklasse, voor welke zu interesse toont, streeft naar een in- grupende hervorming van de sociale orde. 5Hj erkent de rechtmatigheid van dit ver langen. maar vraagt de menselijke waar digheid (e respecteren, alsmede de be ginselen van vrijheid, rechtvaardigheid en liefde, zonder welke nooit een waarach tige bevrijding mogelijk Is".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1