K.V.P.-verlanglij st op politiek gebied Werkgroepen doen haar naam eer aan ARRESTATIEGOLF in CAIRO '4 Hemel bleef nog rood boven Pernis Eén tank was gisteravond uitgebrand Extra bewaking voor Witte Huis 18 Candidaten voor 1 zetel Frans partij en-gekibbel wordt voor communist goede kans Kardinaal Griffin spoort aan tot actiever optreden in het openbare leven Rustloze rust van de H. Vader Koffie en thee weer duurder Stoottroepen voor ook in de politiek Zie naar Engeland Woensdag 3 Maart 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „Concrete en principiële doelstellingen meer uitdragen" Weer rust in Khartoem Burgemeester emigreert omwille van emigranten mm Na aanslag in Huis van Ajgevaürdigden Communistische invloed in liet spel Een leerzame en gevaarlijke verkiezing België op 11 April ter stembus Wereldgebedsdag Labouraanval op defënsiebegrotin g afgeslagen rh°r tfSV? afk6Urde' nadat SS? WEERBERICHT Bezitsvorming als sluitstuk Oorzaak: stijgende ivereld- t'tarktprijzen Vrije loonvorming, ja of neen? Ouderdomsvoorziening Eenheid der partij Oorzaak nog onbekend O Verontwaardiging op Puerto Rico Eisenhower roept op tot: Duizenden felicitaties De weersverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Halt tot zwaar bewolKt met enkele buien. De zelfde temperatuur als vandaag of let3 hoger, krachtige tot matige Zuid-Westelijke wind. Donderdag 4 Maart: Zon op 7.21 uur, onder 18.24 uur. Maan op 6.45 uur, onder 17.57 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT - (Van onze Haagse redactie Lit een rapport aan liet Partijbestuur, de partijraad en de Kamerfracties van de K. V. P. blijkt, dat de werkgroepen hun naam eer aan doen. Zij hebben de leiding van de partij tenminste een grote verlanglijst voorgelegd, waarin vele wensen en voorstellen kenbaar worden gemaakt. Voorstellen, die zeer zeker voor verwezenlijking nu of in de toekomst vatbaar zijn naast verlangens, waarvan men de mogelijkheid en juistheid van uitvoering in twijfel kan trekken. Daar liet hier gaat om een samenvatting van rapporten van niet minder dan 430 groepen, waaraan in totaal circa 6000 personen hebben meegewerkt, geeft deze verlanglijst een waardevol inzicht in hetgeen er op politiek gebied onder de katholieken leeft. Wat de belastingheffing betreft wordt gevraagd om afschaffing van de omzet- belasmg op diensten, van de weeldebe lasting en van de liquidatie-heffing bij overlijden van de ondernemer. Voorts om een bedrijfseconomisch veranwoorde fis cale winstbepaling en verzachting van de successiebelasting, welke thans zou mee werken aan de vernietiging van het pri vaatbezit. Verder meent men, dat de omzet- en verteringsbelasting de minder-draag- krachtigen relatief zwaarder belast dan de beter-gesitueerden. En dat bij de hef fing van inkomstenbelasting rekening ge houden moet worden met sterke wisseling in de grootte van jaarinkomens. Tenslot te wordt door sommigen de invoering van een legerbelasting juist geacht, waardoor zij, die niet de nadelen van de dienst plicht hebben ondervonden, voor het leven belast zouden worden met een spe ciale heffing. Clj'iek wordt uitgeoefend op het nog steeds voortbestaan van de verevenings- heffing, op het feit dat inkomen uit loondienst lager belast zou worden dan uit eigen bedrijf, dat de opbrengsten van bestemmingsheffingen niet op de juiste wijze worden aangewend, dat vacantie- toeslag extra-belast wordt en dat over werk te zwaar belast wordt. De personele belasting moet verdwij nen, zo meent men. De grondslagen zijn veranderd. Bezwaar werd gemaakt tegen overheidsbedrijven als winstbron voor de overheid. Deze bedrijven dienen hun diensten zo goedkoop mogelijk aan te bieden. Als sluitstuk van de sociale zekerheid wordt bezitsvorming genoemd. Deze dient ondernemingsgewijs te geschieden met een bedrijfstaksgewjjze aanvulling. Voor verdeling komt in aanmerking de over winst, die dan in de investeringssfeer moet worden gebracht. Dit door middel van een werknemersspaarbank met een soepele regeling voor de werknemer om over het geld te kunnen beschikken. Bezitsvorming van overheidsdienaren dient te geschieden via een procentuele toelage op het salaris. De uit Indonesië gerepatrieerden wor den als achtergestelden gezien. Dit wordt geïllustreerd door het proces van de voor malige Nederlandsch-Indische officieren contra de Staat inzake de uitbetaling van soldij over de tijd van krijgsgevangen- Met ingang van heden zullen de koffie- cn thecprijzen opnieuw verhoogd worden, zo vernemen wjj in vakkringen De tu zal met 6 centen per pakje van xoo gram in prjjs verhoogd worden. De stijging van de koffieprijs bedraagt 22 cent per 250 gram- Deze verhoging is een gevolg van het prijsvcrloop op de wereldmarkten, waar de stijging minstens het dubbele bedraagt Koffiebranders en theepakkers zagen z. h daardoor voor de noodzakelijkheid „esteld de detailprijzen opnieuw te herzien. schap. Voorts door de tegenstelling tussen de oorlogsschaderegeling voor Nederlan ders en de voorschottenregeling voor gerepatrieerden. Verdeeld zijn de meningen over al of niet vrije loonvorming. De tegenstanders zeggen, dat vrijere loonvorming verschil len tussen bedrijven en bedrijfstakken zou geven, welke tot onrust zouden leiden. Voorstanders vinden dit argument onge- grond, daar onrust alleen kan ontstaan door afgunst en demagogie. Zij wijzen er op, dat bij vrijere loonvorming de arbeid wordt beloond overeenkomstig zijn nut en dat op die manier het aanbod van „schaarse" arbeidskrachten kan worden vergroot. Voor prijsstijgingen zijn zij niet benauwd. Lage lonen remmen de arbeids productiviteit, terwijl hogere deze zouden Stimuleren. Voor de middenstand wordt een aange paste fiscale politiek, een soepeler vcsti- gingsrcgcling, uitbreiding van de bijzon dere credieten, regeling van het cadeau stelsel en steunverlening aan het sociaal- en bedrijfseconomisch onderzoek gevraagd. Tenslotte worden bij de invoering van een verplichte ouderdomsvoorziening bij zondere maatregelen bepleit, indien dit het op peil brengen van het bedrijfskapitaal tot aan de gestegen behoeften zou be lemmeren. Voor de ouderdomsvoorziening wordt het verzekeringsstelsel als dé oplossing ge zien, waarbij nadelen tengevolge van de waardevermindering-van het geld via het omslagstelsel dienen te worden uitgeslo ten. Vrijstelling voor hen, die de premie niet kunnen opbrengen, moet overwogen worden. Bij niet volledige verzekerings- duur dienen de uitkeringen pro rato te geschieden. Voor de ziekenfonds-, ziekte-, invalidi- teits-, ouderdoms- en werkloosheidsver zekering wordt een spaarsysteem aanbe volen, waarvan de extra reserves naar eigen inzicht zouden mogen worden aan gewend. Dit om de persoonlijke verant woordelijkheid tot gelding te brengen. De administratieve voorschriften moeten drastisch worden vereenvoudigd. Nieuwe bronnen van energie dienen aangeboord tc worden in het kader van de wcrkgclegenheidspolitiek. Daarbjj wordt gedacht aan de atoomenergie. In het belang van de werkgelegenheid moet Ne- lmool5„llA dcrland zich intensief toeleggen op natuur- niet belemmert en het particulier initiatief wetenschappelijke research en de overheid niet de pas afsnijdt. dient dat te bevorderen, menen de werk groepen. Wat de eenheid betreft wordt gesteld, dat de partij haar concrete en principiële doelstellingen meer moet uitdragen. Het feit, dat een confessionele partij een doel :n zich zelf vormt, wordt een zeer sterk argument voor do politieke eenheid ge acht. Dat is de enig duurzame grondslag voor een politieke constellatie zonder klas senstrijd. Tenslotte wordt gepleit voor een spoe dige oplossing van de moeilijkheden van de gebrekkigen en voor meer katholieke ambtenaren in de topfuncties. De uitbe taling van overheidssubsidies voor kleine landbouwbedrijven zou tq lang op zich laten wachten. Gevreesd wordt, dat het katholieke volksdeel uit de N.O. Polder geweerd wordt. Gewaakt moet ertegen worden dat de bijstand van de N-V. aan onontwikkelde gebieden het missiewerk President Naguib heeft, na de bloedige botsingen van Maandag, zijn bezoek aaa Khartoem bekort en vloog Dinsdag weer terug naar Cairo. Hy confereerde onmid dellijk met premier Nasser over het ge beurde in de Soedan en over de arresta ties, die Dinsdag in Cairo plaats vonden Nog steeds heerst in Egypte, onder de ogenschijnlijke rust, een grote verwarring. Een zegsman van de regering deelde mee, dat Dinsdag een complot tegen de rege ring was ontmaskerd. Dit was georgani seerd, zo zei hjj, door een -verenigd front" van alle ondermijnende elementen- van de uiterst rechtse „Mohammedaanse Broederschap" tot de uiterst linkse com munisten. In totaal werden Dinsdag 118 personen gearresteerd: 46 leden van de Mohamme daanse Broederschap, 46 communisten, 21 z.g. „dsjterakeya-socialisten" en 5 Waf- disten. In een radiorede na zijn terugkeer heeft de president de schuld voor de troebelen in de Soedan op de Britten geworpen, Hij riep op lot eenheid en veroordeelde scherp de tegenstellingen, welke nog steeds in Egypte heersen. In Khartoem is Dinsdag de rust weer gekeerd. De regering dwong de leider van de Oemma-partij, dr Mahdi, om zijn aan hangers uit de stad te doen verdwijnen- Ongeveer 4000 leden van Zuidelijke stam men, die Maandag een levendig aandeel hadden in de onlusten- reisden met de trein af Het bloedbad van Maandag heeft 34 doden en meer dan 100 gewonden ge kost. Dinsdag werden nog twee personen, die weigerden zich te laten fouilleren, door de politie doodgeschoten. Er werden enkele tientallen arrestaties verricht. De buitenlandse delegatjeS( die evenals Na guib. voor de opening van het eerste Soe- danparlement naa:. Khartoem waren ge komen, zijn Dinsdag ook maar afgereisd. De burgemeester van Steenderen, de heer J. Heersink, heeft H.M. de Koningin tegen 1 April eervol ontslag uit zijn functie gevraagd in verband met zijn voornemen op 2 April met zijn gezin naar Canada te emigreren. De heer Heer sink verbleef van September 1951 tot September 1953 in Canada, waar hij uit stekend werk verrichtte ten bate van de Nederlandse emigranten. Hij is voor nemens dit werk thans te gaan voort zetten. In de slopende, verwoede strijd tegen liet vuur te Pernis, dat gisteravond nog steeds loortwoedde, al was dan één tank volledig uitgebrand, zijn, naar bericht werd, ook vliegtuigen ingeschakeld. Drie Dakota's van de K.L.M. vertrokken gistermiddag van Schiphol naar Londen om daar een lading schuimblusmiddelen te halen. Negen ton scliuimblusmiddelen werden op deze wijze aangevoerd. Gisteravond om zes uur was een van de twee bran' dende tanks op het terrein van de B.P.M. leeggebrand. Maar de overhlij vende tank la&wc nog als een fakkel. Volgens deskundigen brandde de eigenlijke inhoud van de tank niet. Er zou nog steeds hoven de vloeistof in de tank een brandbaar gas ontstaan, dat zich- door gaten boven in de tank een weg naar buiten baande. Wanneer dit gas, dat met grote kracht naar buiten wordt geperst, met de buiten- lucht in aanraking komt en zich daarmede vermengt, ontstaat een grote steekvlam. De toestand blijft steeds kritiek, daar men de vrees koestert, dat door de sterke af koeling van het blussen de „hoed" van de tank in de lucht zou kunnen vliegen. Om half negen gisteravond spoot de steekvlam nog slechts op één plaats uit de tank omhoog en op deze plaats concen treerden zich wej negen schuimkanonnen. Later op de avond nam het vuur echter weer in hevigheid toe. Toen lekten de vuurtongen op drie plaatsen uit de tank. Een functionaris van de Rotterdamse brandweer sprak als zijn verwachting uit, dat waarschijnlijk hedenmiddag het vuur uit zou doven. Gisteravond om tien uur werd het angst aanjagende schouwspel bovendien af en toe nog omlijst door brandende benzine, die uit de tank in de „put" om de tank stroomde. Het vuur had een verzengende hitte, die stukken ijzer van het hek, dat rond het dak van de tank staat, deed wegsmelten en naar beneden vallen. Hoewel men op het terrein van dc brand verschillende mogelijkheden noemde, die oorzaak van de ontplof fing en dc brand zouden kunnen zijn, wordt van de zijde van de B.P.m! vernomen, dat de werkelijke oorzaak De daders van de schietpartij in het Capitool te Washington, loaarbij vijf leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden werden gewond, slaag den er niet in zich uit de voeten tc maken. Zij werden gegrepen en in arrest gesteld door de politie, waarbij bleek, dat zowel de vrouw als dc twee mannen leden van een Portoricaanse Nationalise tische beweging waren. De arrestanten, kort voor zij werden ingesloten. Een zware politiebewaking maakt elke ont vluchting spoging nutteloos. Na dc schietpartij door Fuertoricaanse nationalisten in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is voor alle zekerheid dc wacht van het Witte Huis Dinsdag ver dubbeld. Het hoofd van dc geheime dienst, wiens taak het is dc president der V.S. en zijn gezin tc beschermen, onthulde, dat de ge heime dienst enkele maanden geleden inlichtingen kreeg, dat dc Puertoricaanse nationalisten pogingen zouden kunnen doen om de president schade of letsel toe te brengen. Ook bij het Capitol was het Dinsdag merkbaar, dat er extra veiligheidsmaat regelen getroffen zjjn. Zonder speciale vergunningen wordt men niet meer tol dc publieke tribune van het Huis en van de Senaat toegelaten- De commissie van het Huis ter behan deling van on-Amerikaanse activiteit is een onderzoek begonnen naar de achter grond van „een mogelijke samenzwering" die bij de schietpartij betrokken zou kun nen zijn. Enkele leden van het Huis, die aanwezig waren toen de vier Puertoricanen van de publieke tribune af lukraak vuurden, heb ben strenge veiligheidsmaatregelen geëist van permanente duur. Andere leden heb ben verzocht om een aparte veiligheids dienst ten behoeve van het Congres en het in gebruik stellen van apparaten, die waarschuwen dat bezoekers metalen voor werpen bij zich hebben. Thans is het de bezoekers slechts verboden fototoestellen mee te nemen. De politie heeft meegedeeld, dat in de woning van één der plegers van de aan slag, Rafael Maranda, communistische documenten en brochures zjjn aangetrof fen. Ook vond men brochures, welke speciaal een aanval inhielden tegen Cabol Lodge, de leider der Amerikaanse dele gatie bij de V.N. Lodge heeft onmiddellijk een bijzondere politiebescherming ge kregen. Luis Munoz Marin, de gouverneur van Puerto Rico, is Dinsdag naar Washington gevlogen om president Eisenhower en hel Amerikaanse Congres de verontwaardiging van de Puertoricanen over de schietpartij te vertolken. Volgens de gouverneur was de groep, die de aanslag georganiseerd had zeer klein, minder dan 500 man. De wetgevende vergadering van Puerto Rico heeft een resolutie aangenomen, die het gebeurde van Maandag diep betreurt De toestand van de twee afgevaardig den, die het ernstigst gewond raakten, de heren Alvin Bentley en Ben Jensen is nog steeds zorgwekkend. Bentley heeft een spoedoperatie ondergaan. (Van onze Parijse correspondent) Het overlijden van oud-minister Diethelm, een der invloedrijkste Gaul listen, heeft een tussentijdse kamerverkiezing nodig gemaakt in het depar tement Seine et Oise, dat zich van Noord-West tol Zuid-Oost om Parijs uitstrekt over 300 gemeenten. Als kiesdistrict telt dit departement 433.000 kiezers, het twintigste deel der kiezers van het Franse land in Europa. Bij algemene verkiezingen wordt een tiental kamerleden er naar de even. reuige vertegenwoordiging gekozen. Maar als het bij tussentijdse verkiezing om een enkele zetel gaat, wordt zo niemand bij de eerste stemming de meerderheid behaalt hij herstemming degene gekozen verklaard, die de meeste stemmen heeft behaald Dit kiesdistrict heeft ook het ^rooiste deel van de „rode rand" van Parijs Het kan dus niet verwonderen dat jongstleden Zondag de communistische candidaat er bijna 98.000 stemmen verwierf, of 38.5 pet der uitgebrachte stemmen. Met en om nabij 40 pet der geldige stemmen voor de communisten zou er weinig gevaar be staan, dat de zetel der Gaullisten aan de communisten ten deel viel, als alie niet- communistische partijen het met elkander eens werden om gezamenlijk slechts één candidaat in het veld te brengen. Maar de ellendige versnippering der partijen, die het geheie Franse parlementaire stelsel ontwricht, is oorzaak geweest, dat er niet milder dan achttien candidaten om de gunst der kiezers hebben gedongen. Dus veei meer dan er partijen zijn. Dit buiten sporige aantal was het gevolg van het ge kibbel In de partijen zelf, vooral nu die inwendig verdeeld zijn over het vraagstuk der Europese defensiegemeenschap. Gaullisten en ex-Gauhisten hadden zelfs drie, de onafhankelijken vier candidaten gesteld- Het gevolg is dan ook geweest, dal 60 pet van de uitgebrachte stemmen ovei zulk een groot aantal candidaten werden verdeeld, dat de M.R.P.-candidaat, mevr, Peyrolles, 29.000 stemmen verkreeg, en daardoor tweede van de lijst werd, doch onmiddellijk werd gevolgd door oud minister Reibei met 27.669 stemmen, de socialist Mazurier met 25.587 stemmen, de onafhankelijke met 21.731 stemmen, terwijl de overigen weinig noemenswaardige stemmenaantallen verwierven. De best ge plaatste niet communistische candidaat is dus ongeveer 75.000 stemmen bij de com munist achter, die ais hij bij de herstem ming meer dan één candidaat tegenover zich vindt, wiskundig zeker gekozen is. Mevrouw Peyrolles heeft dat gevaar zien aankomen en had reeds bij het begin der verkiezingscampagne aan de niet- communistiscbe candidaten voorgesteld, zich te zullen terugtrekken ten voordele van de meest begunstigde candidaat. Zij had niet gedacht, dat zij dat zelf zou zijn. Hoe wel er op de 100 kiezers ruim 47 niet ter stembus zijn gegaan, is de M.R.P. deze keer met ongeveer 3500 stemmen vooruit gegaan. Ze is de enige party, die winst boekt. De partij, die verpletterd mag wor den genoemd, is de R.P-F., want de Gaul listen zijn maar eventjes van 96.000 stem men op 20.000 gevallen. Ondanks hun impressionnerend getal, hebben de communisten niet de 116 510 stemmen van twee jaren geleden kunnen terugvinden. Ze hadden hun aanhang onder de felste pressie gesteld. Lieten hun stembiljetten bewaken, en controleren, wie stemden of niet, met belofte van afreke ning bij ongehoorzaamheid. Men kan dus wel aannemen, dat zij hun maximum nabij zijn gekomen. De vraag is nu: wat er 14 Maart zal ge beuren. De leider der onafhankelijken heeft reeds verklaard, dat zyn partygeno ten op de M.R.P. moeten stemmen. Maar de Gaullisten? Zullen die er toe te bren gen zyn op een voorstander van de E.D.G. te stemmen? En wat zullen de socialisten doen, die in de verkiezingscampagne haar bestreden hebben op het terrein van de steun aan het byzonder onderwijs? En dan is er nog de heer Reibei, die tot voor korte tijd onverkiesbaar was wegens zyn hou ding tijdens Vichy en thans geen party vertegenwoordigt. Waren er niet de moeilijkheden aan gaande de E.D.G., waarover thans zo'n bit tere strijd woedt, dan zouden de kansen voor mevrouw Peyrolles, die oud-kamerlid-, en zelfs oud-ondervoorzitster van de Kamer is geweest, er niet zo slecht voor staan. Maar al zouden nu de verschillende groepen vragen op haar te stemmen, dan is het niettemin te vrezen, dat een groot aantal kiezers zai thuisblyven. Het zou dan de tweede maai zijn, dat een commu nist, dank zij de verdeeldheid zyner tegen standers, een kamerzetel verovert. En onder de gegeven omstandigheid zou dat worden uitgespeeld als een volksverdict tegen de E.D.G. nog volkomen onbekend is. Sommi gen opperden als vermoedelijke oor zaak het losspringen van een onder deel van de tank of in de tank, waar bij door het losschieten van klink nagels een vonk zou zijn ontstaan. Anderen meenden te weten, dat een nieuwe vulmethode werd toegepast en zij schrijven hieraan de oorzaak toe. De B.P.M. ontkent echter stellig een gebruikte nieuwe methode van vullen. Het vullen geschiedde op de normale wijze. Een definitief ant woord op de vraag naar het ontstaan van de brand zullen deskundigen misschien pas in de toekomst kun nen geven. Dinsdag is een drietal „Dakota's" naar Londen gevlogen, om een lading schuim- blusmiddelen te halen, welke sullen worden gebruikt om de brand in de olie tank te Pernis te helpen blussen. In totaal is negen ton schuimblusmiddel uit Londen aangevoerd. Direct na de aan komst van de eerste machine, begon K.L.M.-jersoneel met het lossen van de drums. De Belgische minister-president, Van Houtte, heeft Dinsdag in da Kamer van Volksvertegenwoordigers meegedeeld, dat op II April algemene verkiezingen zullen worden gehouden. De premier zeide dit in antwoord op een vraag van de leider van de sociaal-demo cratische oppositie, Max Buset. (Van onze bijzondere correspondent) LONDEN, 2 Maart. In de Vastenbrief, die afgelopen Zon dag in de kerken van het aartsbisdom Westminster van de preekstoel is voor gelezen heeft de Aartsbisschop van West minster, Kardinaal Griffin zijn diocesa- nen gewezen op de plicht van iedere katholiek om zo actief mogelijk deel te nemen aan het openbare leven. Nadat de Kardinaal eerst gesproken heeft over de grote katholieke traditie die de katholieken in Engeland van hun vaderen geërfd hebben, vervolgt hij: „De Kerk heeft echter altyd de blik voor waarts gericht en kijkt niet zelfgenoeg zaam terug naar het verleden. Ieder lid van de Kerk heeft de opdracht om onder de leiding van de Hiërarchie in meer of mindere mate deel te nemen aan de ver vulling van die zending. De wijze waarop wij deze taak ver vullen zal verschillen naar de omstan digheden van ons dagelijks werk. Maar omdat de mogelijkheden van onze apos- tolaats-inspaningen soms beperkt kunnen zijn tot ons beroep, onze plaats in de pa rochie, of zelfs tot ons eigen huiselijk milieu, moeten wij er voor waken dat wij niet het universele karakter van de zending der Kerk uit het oog verliezen. Katholiek zyn betekent universeel zijn. Iedere bekrompenheid van blik of be grenzing van ons medeleven is volslagen vreemd aan de ware katholieke geest. Alles wat goed of waar is in de mensheid komt van Christus. In de Kerk alleen echter kan de mensheid haar volledige ontplooiing vinden. Om deze reden moeten de katholieken een actieve belangstelling hebben voor de gebeurtenissen van het ogenblik en ten volle zich bewust zijn van de noden en zorgen van onze eigen tijd. Zij moeten een diepgaand medegevoel hebben met ai het ware en goede, dat door hun mede mensen wordt nagestreefd. In de geest van hun Meester, die niet kwam om „ge diend te worden maar om te dienen", moeten zij nog veel meer dan nu zich bewegen op het gehele terrein der men selijke samenleving en hun plichten en verantwoordelijkheid in het openbare leven aanvaarden en tegelijk hun vol ledige medewerking verlenen op het ter rein van het particulier initiatief. De katholiek moet zich aan deze taak geven met onzelfzuchtige edelmoedigheid". De oproep van de kardinaal tot de ka tholieken om in belangrijkere mate deel te nemen aan het openbare leven slaat ongetwijfeld vooral ook op de rol die de katholieken in het politieke leven dienen te spelen. Op dit terrein immers kan nog altijd gesproken worden van een grote achterstand der katholieken. Het percen tage der katholieken in Engeland be draagt immers op dit ogenblik ongeveer 10 pet, wat dus zou betekenen dat on geveer 60 van de 625 leden van het La gerhuis katholiek zouden kunnen zyn. In feite bedraagt het aantal katholieken op het ogenblik slechts 22. Verschillen de verklaringen van het geringe aantal katholieken in het Lagerhuis kunnen worden gegeven, zoals de langdurige bui tensluiting van de katholieken in het po litieke leven in de afgelopen eeuwen, en de maatschappelijke positie van de ka tholieken in Engeland. Niettemin kan gezegd worden dat een kentering de laatste jaren te constateren valt en dat ook verschillende jongere katholieken zich bewust worden van de noodzakelijk heid om in de plaatselyke zowel als in de landspolitiek de plaats te gaan inne men, die in overeenstemming is met het aantal katholieke stemgerechtigden in het land. De aansporing van de kardinaal in zijn vastenbrief zal hopelijk deze politieke belangstelling verder stimuleren. President Eisenhower heeft Dinsdag „alle mensen van goede wil" opgeroepen Vrijdag a.s. deel te nemen aa|| een we reldgebedsdag als bydrage tot de vrede, de vrijheid en „de eenheid der mensen". De gebedsdag wordt gesteund door een nationale organisatie van vrouwelijke le den der Protestantse kerken. Het Britse Lagerhuis heeft Dinsda» avond met 295 tegen 270 stemmen e?n motie van de Labour-oppositie verwor pen, die de defensieplannen der reaerinj Churchill had opgeroepen tot het vorm-n van een verenigd front. De defensie begroting beloopt 1,6 milliard pond ster- ling. Sir Winston Churchill drong er by de oppositie op aan geen stemming te for ceren, omdat dit in het buitenland ver keerd zou kunnen worden uitgelegd. De tegenkanting van Labour was gro tendeels gemunt op de voorziening tot een voortgezette diensttyd van twee jaar voor dienstplichtigen. Hoewel de oppositie de noodzaak van een behoorlyke verdedi ging toegaf, critiseerde zy de wijze waar op het geld uitgegeven zou worden te veel voor personee' en niet voldoende voor onderzoek en ontwikkeling. Volgens een A.F.P.-bericht vestigt de „Osservatore Romano" er de aandacht op, dat de H. Vader, ofschoon Hjj de tyd. die daarvoor noodzakeiyk is, opoffert om zich te onderwerpen aan Zijn verpleging als zieke, het grootste deel van Zyn tijd reser veert voor de kwesties, die op Zijn ver heven taak betrekking hebben. Na op Zyn bed de H. Mis te hebben bij gewoond aldus het blad en gecom municeerd te hebben, brengt de Raus in de morgen in Zyn particuliere kapel een bezbek aan het Allerheiligste In de namiddag herhaalt Hy' dit bezoek, wanneer Hy daartoe in staat is. Meditatie, het dagelijks bidden van het brevier en van de rozenkrans, de talryke momenten van verzonkenheid in het gebed tydens de tussenpozen tussen het bestuderen der tal ryke problemen welke aan Zyn beslissing worden voorgelegd, vullen de uren van de flag en van een deel van de nacht. Reuter bericht, dat de Paus sinds J.l. vrijdag een weinig warme melk gries- meelpap en sinaasappelsap heeft kunnen gebruiken. De aard van 's Pausen ziekte is Intus sen nog steeds niet vastgesteld. Met name is nog niet kunnen geconstateerd worden, of een kankergezwel, een maagzweer of een nerveuze storing de oorzaak is van de maagklachten van de H. Vader. Nog altijd heeft er geen Röntgenonderzoek kunnen plaats vinden wegens de grote zwakte van de hoge patiënt. Gisteren wapperde de pauselyke wit-gele vlag van alle gebouwen in Vaticaanstad ter gelegenheid van 's Pausen 78ste ver jaardag, tevens de 15de verjaardag van Zyn verkiezing op de pauselijke troon. De H. Vader had een tamelyk goede nacht gehad. Gisteren nam Hij weer enig half-vloeibaar voedsel tot zich. De Paus nam kennis van de duizenden fclicitatietelegrammen. welke Hem uit alle oorden ter wereld bereikten en af komstig waren van staatshoofden, bis schoppen en katholieke leken. In alle kerken te Rome werden Dankdiensten gehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1