oyaler liand voor Indische oorlogsslachtoffers Conflict in de Kring Groningen van de K.V.P. Valse munter voor Beethoven en Napoleon NG- SLAGEN Kamercritiek levert elf millioen op Vier bestuursleden afgetreden PAGINA 3 Een minderheid van veertig procent Hier waren de bedrijfseconomie en de realiteit uit het oog verloren en het systeem van credietgaranties was daar door in een slecht daglicht gekomen. Hij veroordeelde deze credietgaranties echter niet. Wie credieten geeft, neemt risico's en risico's kunnen verlies opleveren. Men moest deze echter beoordelen naar het gemiddelde. Het Polynorm-crediet had echter een eigen beeld en een eigen ont wikkeling. Dan was er nog de kwestie van de Benelux. Door de verhoging van de bier accijns op instigatie van de Belgen waren hier in ons land nu al acht bierbrouwe rijen gesloten- vertelde de heer Molenaar En de heer Van Tilburg voegde daaraan toe- dat het verdrag van de unificatie der accijnzen nog steeds niet in werking was getreden, wat hjj een ergerlijke toestand vond. Hij laakte de halfslachtige houding van de Belgen, die in de afspraken alleen hun eigen voorded! zochten. De Nederlandse regering sprak in de M. v. A. van Belgische bezwaren maar men kon hier volgens hem beter van tegenwerking spreken- De heer Roebroek (KVP) besprak het Staatslandbouwbedrijf, dat 1000 ha groot is, verdeeld over 37 boerderijen. Dit Staatslandbouwbedrijf is gesticht op grond van de wet en het beheer was toe vertrouwd aan een openbaar lichaam. Dat openbare lichaam is nu uitgeschakeld en thans voert het departement van Finan ciën zowel het eigenaarsbeheer als de exploitatie. Dit is nooit de bedoeling ge weest. Op deze wijze is de zonderlinge toestand ontstaan, dat de exploitatie van een millioenenbedrijf in handen is ge komen van een Rijksdienst. Dit heeft ten gevolge, dat de Staatsbegroting geen goed inzicht kan geven in de exploitatie, daar deze begroting alleen een inzicht geeft van de ontvangsten en uitgaven. Volgens het financieel verslag nu is er met een winst van 700 per ha goed geboerd, maar hij maakte daarbij dan toch de op merking, dat hierbij geen rekening is ge houden met de inkomstenbelasting of winstbelasting, terwijl ook geen bedragen zijn uitgetrokken voor het maken van reserve De heer Roebroek had daarom niet de indruk, dat de opbrengsten van het Staatsbedrijf groter waren dan in de particuliere sector. Hij drong erop aan dat men, indien van de oorspronkelijke beheersvorm zou moeten worden afgezien- dit Staatsbedrijf in handen zou komen van een orgaan, dat meer in overeenstemming is met die bedrijfsvormen, die ook in de particuliere sector van het bedrijfsleven hun bestaansrecht hebben bewezen. Voorts wraakte de heer Roebroek de vele com missies zoals die van advies en die voor het in studie nemen van de sanering van het oude land met de nieuw gewonnen gronden en dan bovendien nog een do- meinraad. Dat vond de heer Roebroek van het goede wat te veel. tegen rheumatische pijnen Hjj bepleitte een centrale commissie, waar méér katholieken in zouden moeten vertegenwoordigd zjjn dan in de genoemde commissies. Met twaalf tot veertien leden had een dier commissies één katholiek lid en een andere commissie zelfs twee. Hjj onderschreef wat dr Van der Waarden van de oude SDAP eens had gezegd- na melijk, dat rekening houden met de min derheid een edel clement was in de demo cratie. Die minderheid, die hjj bedoelde, bestond nog altijd uit ongeveer veertig procent. Naar de opvatting van de heer Roebroek paste bij het nationaal domein ook een commissie op nationale grondslag. Morgen zal de minister van Financiën hierop antwoorden. In de avondvergadering werd nog een aanvang gemaakt met de behandeling van Binnenlandse Zaken, waarvoor elf spre kers stonden ingeschreven- Morgen zal deze behandeling worden voortgezet, waarna minister Beel er waarschijnlijk 'eerst de volgende week op zal antwoorden. Gistermiddag is het kringbestuur op nieuw in vergadering bijeen gekomen, maar weer werd een voo'rstel om het referendum in de betrokken afdelingen on geldig te verklaren, verworpen, daar de stemmen bleven staken. De heren J. Hulsman, kringvoorzitter; ir dr Th. Ferrari, secretaris; J. Bodewes, penningmeester en M. Boerland, bestuurs- lid, zijn toen afgetreden. De andere vier bestuursleden vormen thans het nieuwe kringbestuur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3