Werkgroep Kamerlid C, K.V.P.-Zuid luisterde naar J. y. d. Ploeg De kwestie van de Cartonnage- fabriek OUDE TIJD 1 1 WONINGTOEWIJZING IN ZUID-HOLLAND Een REPARATIE bij WILTON- FIJENOORD Nieuws uit STAD EN OMTREK öuer cle r Vit die goede Werf „Zorg en Vlijt" te Maassluis bestaat Maandag 75 jaar De stem van de lezer De schoolmeester NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT KUNT U een aardig bloem-motief VE KAHDELAM1 K.V.P.-candidaten Kieskring Delft WmJb», 1| JPII Rotterdam en Den Haag mogen samen in drie jaar 17.500 woningen bouwen Hoe het Japanse schip „Eiho Maru" weer vaarklaar werd gemaakt A. C. Deerenberg lijst trekker in Gouda en en Leiden ROTTERDAM DONDERDAG 4 MAART 1954 PAGINA 2 Damwachter. 'DE HANDELAAR' J Kraken niet erg WEGLOKKEN VAN ARBEIDERS STRAFBAAR JOEGO-SLAVISCH MANNEN- OCTET KOMT NAAR SCHIEDAM Uitslag referendum voor Provinciale Staten AGENDA IN ROTTERDAM VRAGEN AAN B. EN W. Het antwoord van het College SNEEUWBAL NIEUWE DIRECTEUR VLAARDINGS HOTEL VIERSPELEN-KAMP BURGERLIJKE STAND Temperatuur van 3000 gr Celsius Ultrasonisch onderzoek WATERGELD EN WIJKRAAD Nog 8000 over WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND NED. VRACHTENMARKT TRAM STONDEN EEN KWARTIER STIL HORLOGE„VERLOREN" AUTO REED DAME AAN DELFTSE MARKT- Door de K. V. P. worden voortreffelijke decoumentatiebladen uitgegeven, aan de hand waarvan de verschillende werkgroepen in het land hun maandelijks studieprogram opmaken en die als richtlijn dienen voor de sprekers op de bijeenkomsten dier werkgroepen. Gisteravond was de werkgroep van de afdeling Zuid onder de Gorzenkerk bijeen, om te luisteren naar bet Tweede Kamerlid C. J. v. d. Ploeg, die tevens voorzitter is van de Katholieke Landarbeidersbond. De heer v. d. Ploeg sprak aan de hand van het Documentatieblad „Eenheid terwille van een Christelijk werkleven", en gaf naar aanleiding daarvan een globaal overzicht van de resultaten der Katholieke politiek sinds de bevrijding. Onder het gehoor van de heer v. d. Ploeg bevonden zich het gemeenteraads lid de heer J. Alijk en de heer J. A. Stör, voorzitter van het overkoepelend orgaan der vier Schiedamse K.V.P.-af- delingen. Er was veel belangstelling. Daar de heer v. d. Ploeg zich tot taak had gesteld een overzicht van de politieke resultaten der laatste jaren te geven, be streek hij uiteraard in zijn causerie vele terreinen, doch voornamelijk wijdde spr. zijn aandacht aan het onderwijs, de ka tholieke gezinspolitiek en de organisatie van het bedrijfsleven (P.B.O.). Ten aanzien van het onderwijs bracht hij onder de aandacht van zijn gehoor, dat er nog steeds geen sprake is van een algehele gelijkstelling, ondanks het stre ven van de protestantse en katholieke partijen. Velen menen, dat de schoolstrijd een feit uit de geschiedenis is. doch niets is minder waar. Bij het Nijverheidsonder wijs, het Middelbaar en Hoger onderwijs is nog steeds geen sprake van gelijkstel ling en draagt het bijzonder onderwijs de kosten grotendeels zelf. Spr. waar schuwde voor de opvatting, dat men met een andersgerichte politieke partij v°l" ledig zou kunnen samengaan. De P.v.d.A. bijvoorbeeld zal ons nooit kunnen en willen bijhouden op het punt van gezins politiek en van de organisatie van het maatschappelijk leven. Er is sinds 1 Jan. wel een verbetering bereikt in de Kin derbijslagregeling, doch ideaal is deze YY/ ANNEER JE een blad toegezonden 1/1/ krijgt, ga je het natuurlijk lezen. Zeker als het van de Sint Augus- tinus-Vereniging isafdeling Schiedam en Omstreken. „Ons Eigen Nieuws" heet het. En het is bedoeld als contactblad voor en door de leden. Er zit een dichter onder die leden. We hopen maardat het een Schiedammer is. We zouden het bijna zeggen, want het gedicht, ivaarmede „Ons Eigen Nieuws" opent, doet denken aan een zekere Piet Paaltjens, ook bekend als Francois Havérschmidt. Naar wie hier ter stede een straat is genoemd. Misschien geniet de dichter van „O.E.N." óók eens die eer. Althans, in dien hij Schiedammer is. Voor het overige gunnen we hem ook een straat of laan of weg in Vlaardingen, Rotter dam en Schipluiden. Het gedicht is getiteld „De School meester^'. Hier volgt het: Ey, siet hem daer nu gaen des morghens door de straeten, Syn huys, syn vrome, syn kint, die heeft hy nu veriaeten, Hy stapt zo lustich voort, belaeden met syn boecken, Syn ander thuys, syn andre kindren op te soecken. Daer wacht hem de arrebeyt. de harsens vol te stoppen Der blyde jeught, en staegh en staegh te cloppen Aen 't botte breyn, dat weygert sich te voeghen, Naer tüght en loetenschap, dat haet het naerstig swoegen Aen moedertael en constich penne- voeren, En d'uytcomst van 't probleem maer steets sit af te loeren. Hy giet de wetenschap in 't ront met dicke straelen, Te gryp voor elckendeen. Wie sal den man betaelen Voor dese swaere taeckf Wie sal hem ooyt vergoeden Regtmaetichf Nae den eysch? Ach, siet hem henenspoeden noch nauelycks heeft de clock vier slaeghen laeten horen Van uyt syn hoghe post daer boven op den toren, Want siet, voor huys of sael staen anderen te vachten, Die suyghen uyt syn geest de nooyt verslapte crachten Van const en wetenschap. Siet jonck en out sich laven Aen dese claere bron.' Siet hoe sy sich verdringhen En alle als om stryt de lof des meesters singhen! Hy is de trouwe steun van Staet en ook de Kercke! (Maer sou hy van dit woord in daet ooyt wel iets mereken Geen noot! Hy cryght syn loon gewis in 't eeuwich leven En mag dan op een wolek aai. de Engelkens les gaan geven. Toen we dat van die Engelkens lazen, benijdden we de onderwijzers. Immers, moet het niet heerlijk zijn, met de gedachte rond te lopen, dat je je zelfs nog in de hemel verdienstelijk kunt maken Behalve de pap met de gouden lepel nog les geven tav engeltjes. Wij souden werkelijk niet weten, wat b.v. een journalist in de hemel aan ver dienstelijks sou kunnen doen. Volgens Vader Vondel lachen daar boven de engelkens om „d'ijdelheden hier beneden met een lodderoogh als we uit onze herinnering goe citeren. Wat maalt een engel om gemengd nieuws? Of om een „Over de Dam". Of zelfs om nog lang niet en de laatste verbetering zou zelfs niet bereikt zijn, wanneer de K.V.P deze niet uitdrukkelijk als voor waarde voor verdere samenwerking had gesteld. Over het algemeen zijn wij ka tholieken veel te bescheiden, meende de heer v. d. Ploeg. Spr wees in dit ver band op de propagandistische wijze, waar op de P.v.d.A. politieke munt heeft ge slagen uit de Noodwet Ouderdomsvoor ziening, in de wandeling Noodwet Drees genaamd. Duizenden ouden van dagen zien in de heer Drees, „vader Drees" de man, van wie zijn hun heil hebben te verwachten, maar welke katholiek is het ooit in zijn hoofd opgekomen, t.a.v de Kinderbijslagwet te spreken van de Wet Romme? En toch was het de heer Rom me, die in zijn korte ambtsperiode als minister kort voor de Duitse bezetting het Ontwerp van Wet met betrekking tot dit punt aanhangig maakte. Dat de bezetting het onmogelijk maakte, dit ont werp tot wet te doen verklaren en de Duitsers later zelf deze zaak ter hand namen, doet aan de verdienste van de heer Romme niets af. P.S. We laten onze Engelbewaarder er natuurlijk buiten, wat ons persoonlijk betreft. OAOBIAO VOOR SCHKOAM fN OMSTRIK fN 76ste Jaargang No. 22397 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam Dam 18, telefoon 661 f>2 Giro n ïnimei 5HOH43 Abonnementsprijs 6 25 pt*r kwartaal 2.15 per maand „.50 pei week Advertentieprijs op gewone Kolombreedte O.ln per millimeter nnngte Ingezonrlen Mededelingen op redactionele kolombreedte t 0.30 pet millimeter hoogte. B|| contract geiden lagere tarieven welke bij de administratie ot oil 1e «r kende advertentie bureau> verkrijedaai «\m Kampioenen «Kleine art veMetitient tot 20 woo« dei 50 cent Elk woord rneet 3 cent Maximun 60 woorden Plaatsing -jitsluitend du vnorui» betaling Alle advertentie-orders w./ - afgestolen en geplaatst overeenkomstig do itcgelen vooi oei Ad ver ten tie wezen. meer waarderen dan een effen décor? Er blijft (gelukkig) verschil van smaak. Daarom he'eft altijd Immers ook zoveel variatie! Ooit voor SERVIEZEN is het prettig kiezen in Na nog gesproken te hebben over de woongelegenheid voor grote gezinnen en de politieke noodzaak van de eerste na oorlogse jaren om bij de verdeling van het nationale inkomen wat te veel te moeten nivelleren, besprak de heer v. d. Ploeg de noodzaak van een hechte poli tieke eenheid. Deze mag echter niet ont aarden in te ver doorgevoerde eenvor migheid en kuddegeest, daar zij in dat geval een averechtse uitwerking zou hebben. Het geeft niets, aldus de heer v. d. Ploeg, wanneer het in de partij af en toe eens een beetje kraakt. Verschil van mening komt in de beste families voor en daar leidt dit ook lang niet altijd tot breuk en echtscheiding. Eenheid in verscheidenheid is de beste grondslag voor wederzijdse waardering en voor de mogelijkheid tot persoonlijk heidsvorming bij het individu. Na de pauze werden door spr. verschil lende vragen beantwoord en ontstond er een levendige discussie. De heer v. d. Ploeg wees hierbij op het grote belang van de komende Statenver kiezingen en wekte de aanwezigen op, hun beste krachten te geven tot het be- V/T ^an 06,1 gfnstig resultaat voor de K.V.P. De president van de Rotterdamse recht bank heeft uitspraak gedaan in het kort geding, dat vanwege een Schiedams seheepsreparatiebedrijf aanhangig was ge maakt tegen een zekere S., omdat deze arbeiders uit het bedrijf zou hebben weg gelokt, De president wees de eis van een dwangsom van 1000 toe voor elke door S. verrichte handeling, om arbeiders uit het bedryf weg te lokken, toe en over- woog in Zijn vonnis o.a. dat hier sprake was van een onrechtmatige daad en dat de in dienst van het scheepsreparatie- bedrijf zijnde arbeiders het hun opgedra gen werk moeten blijven verrichten. Het dienstverband kan. krachtens art. 6 van het besluit binnenlandse arbeidsverhou dingen B.B.A. alleen worden verbroken met de toestemming van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Op Maandag 8 dezer zal het Joegosla- visch Mannenoctet in het gebouw Irene" te Schiedam, aanvang 8 uur, een Joego slavische avond geven. Dit zeer prachtige dubbel-mannenkwartet, Het Sloveniër Oc tet. bestaat uit Joegoslavische opera zangers en is na een tweejarige selectie en voorbereiding thans zover, dat het voor het eerst in het buitenland kan. optreden. Deze artisten, een voor een prachtige zan gers, zullen een repertoire van zeer melo dieuze liederen laten horen. Een bouquet van liederen uit Joego-Slavië, Servië, Kroatië, Bosnië, Slovenië, Dalmatië enz. Bovendien zal er op deze avond de prachtige kleurenfilm over Joego-Slavië vertoond worden. Na het Zondag gehouden referendum in de Statenkieskring Delft voor de volgorde van de candidaten op de K.V.P.-lijst voor de Prov. Staten, is deze als volgt vast gesteld: 1 Drs M. P. A. Meissen uit Wateringen; 2. F. J. G. Spieksma uit Rijswijk; 3. L. P. Duyvestjjn uit Loosduinen; 4. L. A Wee- ber uit Delft; 5. L. Andriessen uit Vlaar dingen en 6. J. Bakker uit Den Haag. Hoewel het bestuur van de Statenkring Delft, op grond van de aan dit bestuur toegekende reglementaire bevoegdheden, gerechtigd zou zjjn geweest de stemming over het politiek advies ongeldig te ver klaren in verband met het reglementair ontoelaatbare optreden van het z.g. kies- comité MeissenWeeber, heeft genoemd bestuur na ampele overweging gemeend van zijn bevoegdheden geen gebruik te moeten maken, ter bevordering van rust en eenheid in de partij. Het Statenkringbestuur handhaaft ech ter volledig zijn kenbaar gemaakte ver oordeling van het door vorm en inhoud onreglementair handelen van genoemd comité en verbindt hieraan de medede ling, dat, indien onverhoopt in de toekomst wederom een soortgelijke reglementair ontoelaatbare actie zou moeten worden igeconstateerd, toet bestuur genoodzaakt zal zijn van de hem toekomende bevoegd heden tot ongeldig verklaring van de stemming gebruik te maken, ongeacht de gevolgen voor de candidaat of candidaten te wiens of wier behoeve een comité werk zaam zou zijn geweest. Het Statenkringbestuur Delft acht zulks noodzakelijk ter handhaving van orde en discipline in de partij, ook bij de voor bereiding van verkiezingen alsmede t.b.v. hun zo goed mogelijk samenstellen van de lijst in het algemeen en partijbelang. Het Statenkringbestuur besloot tot deze publi catie met de grootst mogelijke meerder heid. Passage-Theater: „Lili" (alle leeftijden). Monopole-Theater: „Wrekers te paard" (18 jaar). TONEEL EN MUZIEK Vrtydag 5 Maart Schouwburg 8 uur: Rotterd. Philh. Orkest O. l.v. Ed. Flipse, solist Wilhelm Backhaus, piano. (Dresden, Haydn, Brahms) Rivièrahal 8 uur: Eerste eeuwfeestconcert Rotte's Mannenkoor o. l.v. Jos. Vranken, solisten Margot Broeders, harp, Leo Ketelaars, bas-bariton. BIOSCOPEN Programma's van 5 t/m 11 Maart Arena: De zonde van een vader (18 j.) Ca pitol: De Vrouw uit de Lisbon Club (volw.) Centraal: De zoon van niemand (14 j.) Ci neac en Colosseum: Europa '51 (volw.) Har monie: De dief van Venetië (18 j.) Lutusca: Zij, die van de zonde leven (volw.) Luxor: Het Hemelbed (18 j.) Passage (Schiedam): Het mysterie van het leven (14 j.) Prinses: Wenn der weisse Flieder wieder blüht (onbe kend) Rex: De Kruistochten (14 j.) 't Venster: De dood van een handelsreiziger (volw.) Victoria: Europa '51 (volw.). Door het lid van de gemeenteraad de heer Mr H. B. Engelsman zijn, zoals reeds gemeld, de volgende vragen gesteld; Is het juist dat de gemeenteraad van Rucphen grond heeft beschikbaar gesteld aan een hier ter stede gevestigde cart</- nagefabrick, welke dus klaarbljjkeljjk van plan Is haar bedrjjf daarheen te verplaat sen? Is Uw College ook bekend om welke re denen dit bedrijf de voorkeur geeft aan verplaatsing van de fabriek naar Rucphen? Is Uw College bereid te bevoegder plaat se te informeren of bij deze voorgenomen verplaatsing door het gemeentebestuur van Rucphen geheel gehandeld is in de geest van de circulaire van de Minister van Binnenlandse Zaken aan de Colleges van Gedeputeerde Staten, waarbij uitdruk kelijk is gesteld dat de kosten, die de ge meenten maken voor de vestiging van in dustrieën in beginsel volledig ten laste van de industrieën behoren te komen? Naar aanleiding daarvan delen B. en W. het volgende mede: 1. Hieromtrent is ons niet anders bekend dan wat in de couranten is opgenomen. 2. De redenen zijn ons niet bekend. Wel kunnen wij mededelen, dat de N.V, Nefaver in de tweede helft van 1952 heeft verzocht in principe toe te staan haar pan den aan de Boterstraat te vernieuwen en uit te breiden. De „Bebouwingsvoorschriften Bebouw de Kom" verzetten zich hiertegen, zoals ook in de verschillende commissies, welke hieromtrent moesten worden gehoord, tot uiting kwam. Herhaalde overweging van de belangen van dit bedrijf tegenover het algemeen be lang van een goede stadsontwikkeling bracht ons er toe de voorwaarden te for muleren, waaronder een ontheffing van de voorschriften zou kunnen worden ver leend, wat een oplossing van de moeilijk heden zou bete'kenen. Toen in dit stadium van de zaak (Augustus 1953) aan de de ar chitect van Nefaver gevraagd werd een Nu er dezer dagen zooveel van een „sneeuwbal" is gesproken, is er in onze stad toch ook eens een sneeuwbal aan het rollen gebracht en wel.... een sneeuwbal voor het katholiek onderwijs, dat, zooa's men weet, voor een aanzienlijk tekort staat Door kleine bijdragen van vele per sonen tracht men tot dekking van dit tekort mede te helpen. Wij hopen van harte, dat dit balletje eens flink rollen zal. Waar er> zooals dezer dagen bleek, voor zaken van veel minder aanbelang zulk een sneeuwbal aan het rollen wordt gezet, mag hij zeker ook wel voor de veel omvattende en grootsche zaak van het katholiek onderwijs in beweging worden gebracht. Men behoeft ook niet bevreesd te zijn, dat het balletje te groot zal wor den, want er zijn heel wat kleintjes noo- dig eer het groote ér is. dat men tracht te bereiken. Het balletje rolle dus steeds voort, worde steeds grooter en grooter en ontwikkele zich tot zulk een lawine, dat het bekende tekort er geheel door bedekt en verpletterd wordt. Desverlangd zijn circulaires, het doel dezer edele poging nader omschrijvende, te verkrijgen bij mej Joh. Jansen, Zijl straat alhier, die door de verspreiding van dit gelukkig denkbeeld zeker een verdien stelijk werk in het belang van ons katho liek onderwijs heeft ondernomen. (Nwe Sehiedamsche Courant, van 26 Januari 1896). tekening van de te maken bebouwingen over te leggen, werd de mededeling ont vangen, dat men van het aanvankelijke plan had afgezien, wat daarna schriftelijk is bevestigd. Daarop heeft een persoon lijk onderhoud plaats gehad tussen de Di rectie van dit bedrijf en de tegenwoordige wethouder van Gemeentewerken omtrent de uitgifte van een bepaald industrieter rein in deze gemeente, in welk onderhoud alle mogelijke wensen onder het oog zijn gezien. Een maand daarna kwam het ant woord, dat men van het bedoelde terrein afzag. Daarna heeft de betrokken wethouder in een nieuw onderhoud met de directie een ander terrein ter sprake gebracht en uitvoerig besproken. Na 14 dagen kwam wederom een afwijzend antwoord, doch tevens kwam men toen terug op vroegere oude projecten. Op dezerzijdse vraag om overlegging van tekeningen e. d. hieromtrent, is ech ter nimmer gereageerd. B. en W. besloten reeds vóór het ont vangen van deze vragen deze aangelegen heid onder de aandacht van de Minister van Binnenlandse Zaken te brengen met verzoek een onderzoek te doen instellen, meer in het bijzonder omtrent de vraag, of de richtlijnen neergelegd in de door de Minister aan de Colleges van Gedeputeer de Staten gerichte rondzendbrief, in dit geval toepassing hebben gevonden, waar bij zij hebben opgemerkt, dat met het Ge meentebestuur noch van de zijde van het Rijk, noch van de zijde van de gemeente Rucphen, enig overleg heeft plaats gevon den. Op het antwoord van de Minister moet thans worden gewacht. Tot directeur van het nieuwe -hotel- restaurant te Vlaardingen is benoemd de heer Boer, directeur van het café-restau rant „Het Gulden Vlies" te Leiden- Uitslagen van Woensdag 3 Maart 1954: J. van Eijk 5 250 18 80 2 13.88 149 16 58 0 9.31 30 22 6 2 1.363 20 29 3 2 0.689 C. Köneman 8 78 15 42 0 5.20 131 11 49 0 11.20 30 19 5 2 1.578 20 21 3 2 0.952 P. Scheffers 5 131 18 39 0 150 16 40 2 29 22 4 0 18 29 4 0 E. Hekman 2 150 15 35 2 100 11 22 2 24 19 9 0 16 21 2 0 7.27 9.37 1.318 0.620 10.00 9.09 1.263 0.761 De stand is nu: 1. J. H. v. Duijl (26 uit 3); 2. Köneman (18 uit 3); 3. P. Scheffers (20 uit 4); 4. E. Hekman (12 uit 3); 5. J. van Eijk (17 uit 4); 6. C. Ruggenberg (7 uit 4). Programma van VrijdagHekman-Rug- genberg, Köneman-Van Eijk; van Zater dag: Ruggenberg-Scheffers, Van Duyl- Hekman; slotpartij Zondag: Köneman- Van Duijl. Maandag 8 Maart is het 75 jaar geleden, dat de Scheepswerf en Machinefabriek H. de Haas te Maassluis is opgericht. Dit be drijf, dat binnen de bruggen in het haven gebied gevestigd is, wist zich drie-kwart eeuw te handhaven en deed zijn naam Zorg en Vlijt, zoals de oprichter de werf doopte eer aan. Het was wijlen Hendrik de Haas, de 'grootvader van de tegenwoordige eige naar, de heer H. de Haas, die in 1879 op 50-jarige léeftijd in de OlivierS-traat, waar nu nog een gedeelte van de Werf gelegen is, een loods huurde Er kwam werk en met enkele zoons kon door noeste arbeid de eerste financiële en technische fase overwonnen worden. Er werd een helling, z.g. vetgoot, aangelegd en men begon met de bouw van z-g- Westlanders In 1884 volgde de tweede vetgoot. Beide hellingen worden bediend met „ellebogenstoom", zoals dit zware werk destijds, werd ge noemd. Geleidelijk breidde de werf zich uit en in 1894 kwam de eerste stoomke tel met spil en stoommachine, alsmede de derde vetgoothelling. Van historische be tekenis voor het bedrijf was het jaar 1895 toen voor de eerste maal in(Maassluis een schip, met stoom op de helling gehaald werd, hetgeen het einde betekende van de mankracht. Het waren toen niet alleen maar dc Westlanders die gebouwd wer den De vroegere bommen waarmede de vissers ter zee voeren, kregen een belang rijk aandeel in de werkzaamheden op de werf. Na de bommen waren.het de loggers die gebouwd of vernieuwd werden. 1906 Bracht de wagenhelling o,p wielen, ter vervanging van een der vetgoten. Verdere verbeteringen en modernisering van de bedrijfsuitrusting volgen, alsmede een omschakeling van hout- tot ijzerwert. (1921). Het volgende jaar kwam een eigen- machinefabriek met smederij tot stand. Moderne machines, die in Duitsland wa- ren aangekocht droegen bij tot een uit stekend geoutilleerd bedrijf. Korte tijd later kwamen er scheepsbouwmachines en de tweede vetgoothelling moest plaats maken voor een wagenhelling Het was in 1925 de Rotterdamse motorkotter R.O. 29, die als eerste schip mét electrische aan- drijving op de helling werd geplaatst. Van i grote betekenis was voorts voor de werf Zorg en Vlijt het jaar 1930, toen de werf Frederiksoord van Uitdenbogaardt kon worden aangekocht en aan het bestaande bedrijf toegevoegd. Er volgden moeilijke tijden, maar het bedrijf wist zich te hand--j haven en in 1937 kwamen weer betere ja ren. Loggers werden verlengd, sleepsche- pen gemoderniseerd en van motoren voor zien. als-mede grotere opdrachten deden de werf weer floreren. De jongste oorlogs jaren brachten de ontwikkeling tot stil stand, doch daarna kon het personeel van 90 tot 200 man worden uitgebreid. Het be drijf onderging verdere modernisering en kreeg o.-m. de beschikking over een rij dende werfkraan Na de bevrijding was de orderportefeuille steeds goed voorzien en ook de nieuwbouw kreeg een ruime plaats in hét bedrijf. Sleepboten en ber- gingsvaartuigen werden gebouwd. Zo werd het vorig jaar het uiterst moderne ber- fingsvaartuig „Buffel", voor rekening van Van der Tak's Bergingsbedrijf te Rot terdam bouwnummer 89 met goed gevolg te water gelaten. De 64-jarige eigenaar, de heer H. de Haas, zit nog vol plannen. Hij gaat binnen- Overzichtsfoto van een deel van het bedrijf, genomen vanaf de Grote Kerk kort op het terrein in de Kapelpolder, dat aan het bedrijf grenst, wederom een nieu we loods bouwen waarin een scheeps- bouwpers wordt geplaatst. De panden aan de Govert van Wijnkade, die enige jaren geleden zijn aangekocht, worden momen teel gesloopt. Ter plaatse zal een nieuw kantoor met woning en bedrijfsruimte verrijzen. Zo is het kleine bedrijf uitgegroeid via Westlanders en bommen tot een werf, die in haar genre meetelt en voor Maassluis van betekenis is. Maandagmiddag zal de heer H de Haas van 3 tot 5 uur in het Tehuis voor Zeelie den recipiëren en ongetwijfeld zal hem cp deze dag blijken, dat zijn werk in scheepvaartkringen niet onopgemerkt is gebleven. (Van onze Haagse redactie). Voor de jaren 1954, 1955 en 1956 heeft het Rijk aan de provincie Zuid-Holland een contingent toegewezen van 37.000 wo ningen in totaal. Ged. Staten hebben hiervan, naar wij vernemen, in hun vergadering van Dins dag j.I. 29.000 woningen aan de verschil lende gemeenten toegewezen. Ruim zestig procent daarvan werden aan Rotterdam en Den Haag toegezegd, dat wil dus zeggen een goede 17.500. Rotterdam krijgt daar van iets meer dan Den Haag, omdat het inwonerstal en de woningbehoefte in de Maasstad groter zijn. GEBOREN: Johanna M. dr van J. Griek en M. Twigt. Rudolf H. zn van A. Frank cn M. J. Muus. Laurinus G. zn van L. G. den Houting en A. Damme. Levenloos kind van P. v. d- Hurk en A. Wielstra. OVERLEDEN: E. A. de Wolff 78 we duwe van N. J. Zandvoort. De scheepsbouw is Schiedams grootste en machtigste industrie. Toch be merkt de bevolking over het algemeen weinig van de activiteit op de grote en kleine scheepswerven. Men leest toevallig'eens een berichtje over het weglokken van arbeiders, over een ongeval, over een bedrijfsschool en po gingen tot opleiding van hakkers, slagers, etc. tot metaalbewerker, meestal blijft het daarbij. En toch, elk karwei, wat daar ter hand wordt genomen, is met alleen interessant voor de er bij betrokken mensen, maar ook voor dc buitenstaanders. Voor deze is hut misschien nog interessanter, omdat hij er immers zo weinig van weet. Daarom leek het ons wel aardig, onder staande beschrijving van een merkwaardig reparatiekarwei bij Wilton- Fijenoord weer te geven, die wc in het jongste Wilton-Fijcnoordnieuws aan troffen. De motortanker „Eiho Maru" liep in ge laden toestand aan de grond op 21 October 1953 in de rivier de Mersey. Nadat het schip weer vlot gekomen was, werd de lading gelost en vervolgens werd het schip te Liverpool gedokt om de scha de te kunnen bepalen. Hier bleek dat een zware schade was ontstaan aan de bodem, de hak van de achtersteven was verdwenen, schroefbla den beschadigd, schade aan hei roer (Sim plex roer), verbindingssteven afgebroken en verdwenen en de roerkoning zwaar verbogen. Verschillende werven werd om prijs en tijd gevraagd om de reparatie uit te voeren en Wilton kreeg de opdracht. Het schip werd van Liverpool naar Rot terdam gesleept, maar moest wegens mist bij Hoek van Holland ten anker gaan. Terwijl het schip daar voor anker lag werd het aangevaren door een Joegosla- visch vrachtschip waardoor een nieuwe schade ontstond aan stuurboord ter plaatse van tanks 1, 2, 3 en het laadruim. In het geheel werden 35 platen ver nieuwd. 59 Platen af en aan en 48 platen ter plaatse gerecht, waarbij dan nog de nodige reparaties aan schotten en spanten kwamen, in totaal ongeveer 300 on mate riaal nieuw en af en aan. Aller bij elkaar een behoorlijke boderqschade zoals er reeds zoveel bij Wilton zijn gerepareerd. Het bijzondere in dit geval was echter de reparatie aan de achtersteven. Het afgebroken stuk werd afgesneden op ongeveer 7' boven de kiellijn en een nieuw onderstuk, dat in Noorwegen gego ten was, werd door een thermietlas aan het overgebleven gedeelte van de steven bevestigd. Dit „lassen" werd uitgevoerd door de firma Murex uit Engeland. Men noemt het „lassen", omdat het het aan elkaar bevestigen van twee delen betreft, maar uiteindelijk is het een soort gietpro- ces. Nadat de achterste kielplaat en beide A.-platen waren verwijderd, werd een oude plaat horizontaal op de kielblokken aangebracht en bevestigd aan het dok. Op deze plaat werd het nieuwe stuk steven gezet zodanig, dat alleen beweging naar boven en in lengterichting mogelijk was. De vooropening der las bedroeg 1(4" tot XMt". terwijl gerekend werd met een krimp in verticale richting van 14". Vervolgens werd de plaats waar de las moest komen geheel opgevuld met was. hieromheen een stalen bak, welke bak ge vuld werd met vormzand, zodanig dat dc las ongeveer op halve hoogte in de bak kwam. In het zand werden openingen uit gespaard voor het toevloeien van mate riaal, ontwijken van de slak, en voor het voorwarmen van de steven. Vervolgens werden de smeltkroezen opgesteld, welke gevuld werden met thermiëtpoeder. Dit thermietpoeder, waarin zich behalve staal ook een aluminiumverbinding be vindt, werd door een gloèiend stuk ijzer tot ontbranding gebracht. Boor de reactie van het aluminium wordt een tempera tuur bereikt van 3000 gr. C„ waardoor het staal in vloeibare toestand komt. Tevoren werd de steven voorgewarmd tot onge veer 8000 gr. C. en tevens de was wegge smolten waardoor een hojfte in het zand ontstond. In verband met de ongunstige omstan digheden waaronder in de reparatie vaak moet worden gewerkt mislukte de eerste las. Door vocht in de smeltkroezen werd dc reactie zo heftig, dat het vloeibare mate riaal over de rand wegspatte, waardoor de gehele stelling in brand vloog. Eén der Engelsen, die zich op de stelling bevond bleef geen andere uitweg over dan in het water te springen. Hij had gelukkig geen nadelige gevolgen van dit onvrijwil lige bad. De tweede keer ging alles naar wens. Na het smelten van het staal werd onder in de kroezen een plug weggeslagen en kon het materiaal via kanalen in het zand naar de steven toevloeien en de twee stukken aaneen „lassen". Na afkoeling werd de vormkant verwij derd, de las bijgewerkt en onderzocht op slak en zandinsluiting. Dit kon niet met Röntgenstralen gebeuren door de grote dikte, in dit geval 350mm, wat te dik is voor deze stralen. Er werd met geluidsgolven gewerkt, het zgn. ultrasonisch onderzoek werd op scheuren. Bij het onderzoek werden geen fouten gevonden. Vervolgens kon de re paratie aan roer en schroefas beëindigd worden en vertrok het schip naar de Per zische golf om olie te laden voor Liver pool en was de zoveelste reparatie door Wilton weer ten einde. MT „Eiho Maru": Eigenaars lino Kaiun Kaisya Tokio. Ge bouwd Yokohama Shipyard Engine Works 1951. Lengte 163,0 meter. Breedte 21.6 meter. Hoogte 11,9 meter. Deadweight 18440 ton. I Geachte redactie, We hebben de Schiedamse watergeld- affaire met aandacht gevolgd. Ook wij hebben de verhoogde kwitantie, zender aanwijzing van het verbruik, betaald. Het zou, na de belofte van beterschap, kleingeestig zijn nog over deze betaling te vallen. Er is echter nog een andere zijde aan deze zaak. Al meermalen hadden we het vermoe den. dat Schiedam niet alleen bestuurd wordt door het daarvoor gekozen college, maar ook door een aantal hogere gemeen teambtenaren. Van de 8000 woningen, welke nog niet zijn verdeeld, houden Ged. Staten er 6000 achter de hand, om de migratie te stimuleren. Een gemeente, die een ge zin uit een andere gemeente opneemt, omdat het hoofd in die gemeente zijn werkkring heeft, kan uit deze voorraad per geval een extra toewijzing krijgen. Voorts zijn duizend woningen beschikbaar gehouden voor krotopruiming en eveneens duizend voor streekvoorziening ouden van dagen. Enkele groepen kleinere gemeenten krij gen een collectieve woningtoewijzing dit om te voorkomen, dat de ene kleine' ge meente een tekort zou hebben, terwijl de andere het continent niet zou uitputten of eenvoudigweg maar zou gaan bouwen, omdat er nu eenmaal een contingent is toegewezen. Uit dc uitslag van de groslijststemming voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten voor de K.V.P. in de gecombineerde Statenkringen Gouda en Leiden, hebben de 6 geadviseerde leden hun plaatsen vrijwel behouden. Slechts het aftredende lid, de heer M. P. v. d. amotenaren. nci, aiuvucnue 11a, ae neer ivi. Jr\ De uitlating van wethouder Sabel over i WeiJden kwam van de vierde op de het foutief ten uitvoer brengen, heeft voor tweed? plaats, terwijl jhr dr O. F. A. H. ons dit vermoeden bevestigd. Deze erken- v?n Nispen tot Pannerden naar de vierde tliriÉ? nntclnnt >f fromonntnhocflinr n i n t trïlv» plSStS ZaktG. De uitslag luidt: 1. A. C. Deerenberg, Schoonhoven 8115; 2. M. P. v. d. Weijden, hing ontslaat 't gemeentebestuur niet van de verantwoordelijkheid. Dat bestuur is er o.a. om toe te zien dat eventuele té zelf- '-"-uuuiinoven ouo; z. M. e. v. d. Weijden, standige ambtenaren geen fouten maken Zevenhoven 8093; 3. S. Menken, Leiden Mocht, hetgeen niet onmogelijk is het be- i S088; 4- 3hr v- Nispen, Hillegom 7917: 5. stuur van een hedendaagse stad in op- i C' p- Vergouwen, Voorhout 7791; 6. Th. komst, te onoverzichtelijk zijn geworden, Arts' Gouda 7289; 7. F. C. de Hosson, Lei- dan lijkt ons de v ^kraad, als adviserend c^en 888' 8' v. d. Ploeg, Zoeter- lichaam, een goede steun voor effectief I woude 44L 9- Th. W. J. Verhoef, Alphen bestuur. s_ K a. d. Rijn 427; 10. mr H. F. J. Bacbg. Den Haag 202; 11. Jhr mr L. v. Fisenne, War- Te bevragen aan het hoofdbureau van politie tussen 9—12.30 uur en 2—6 uur: bruin jongenspetje. Te bevragen bij de vinders; doos inh. sigaren, R. Hepp, Broersvest 9a; staaflan taarn, C. Hijman, Edisonstraat 58a; be drag van ƒ1,Tas, Fabristraat 11; be drag van 1.50, mevr. Van Straten, Oude Kerkhof 16; ballpoint, H. Krul, Rotterd.- dijk 237b: rozenkrans. H. Louis, Nic. Beatsstraat 49; kinderbrill, H. van Bok hoven, Newtonstraat 21a; vulpen, Noor- dijk, St Anna Zusterstraat 14; rode kin- derportemonnaie, B. Hoogerboord, Jac. v. Lennepstraat 12b; damespartemonnaie, Slieker, Hoogstraat 5; rood kindertasje' G. Blijerveld, Vlaardingerdijk 79a; zak- kam in étui, G. Janssen, Anna van Buren- straat 21; gekleurde sjaal, G. v. Hagen, Villastraat ic; wollen tafelkleed, J. Krab bendam, Bellstraat Ic; zwart glacé dames handschoen, A. Verhaal, Halleijstraat 24; 1 paar lederen kaphandschoenen. Enge- ring, Lorentzlaan 22; bruin glacé heren handschoen, A. Vredebregt, Broersvest 4?a' t JnUW kinderjurkje, Reij, Haga- straat 80; 1 paar glacé dameshandschoe nen, A. v. d. Most, le Tuinsingel 27; glacé herenhandschoen, W. van Nieuwburg, P. K O.-laan 25a; sjaal, Kleinekoort, Rem- brandtlaan 13b; jongensmuts, G. v. Vliet. Schiedamseweg 213; 1 paar gekleurde wantjes, Meivogel, Herenpad 11b; glacé herenhandschoen, H. Louis, Nic. Beets- straat 49a; zakje inh. 2 paar sokken, J. Willems, Rotterdamsedijk 269b; bruine sjaal, v. Leeuwen, Seringenhof 6; 1 paar zwarte dames glacé handschoenen, Meer. man, Lorentzlaan 25. ROTTERDAM. 3 Maart 1954. 2 Maart n.m.: 55 ton hout Leerdam; 300 ton stukgoed Amsterdam; 176 ton granen Hengelo: 500 ton granen Leiden; 106 ton granen Doetin chem; 168 ton granen Deventer; 350 en 300 ton gerst Delft; 100 ton gerst Maarssen; 512 en 440 ton mais Koog a.d Zaan; 217 ton veevoeder Meppel; 140 ton schilfers Leeuwarden; 100 ton sojaschroot Meppel. Totaal 43 reizen, 5 vlet- reizen. 3 Maart v.m.: 200 ton haver Wormerveer; 127 ton haver Meppel; 200 ton gerst Veghel; 125 ton granen Boxmeer; 70 ton granen Hen gelo; 140 ton petr.cokes Millingen; 93 ton blik Amsterdam; 165 ton kunstmest Haarlemmer meer. mond 192; 12. J. v. Leeuwen, Noordwijk 187; 13. J. Bakker. Den Haag 186; 14. W. J. C. Versteege, De Kaag 161; 15. h! Markman, Nieuwkoop 158; 16. L. P. Duij- vestein. Loosduinen 143; 17 A. H. J. Paardekoper 140; 18. W. Hoonhout, Gouda 137. Op het Weena ontstond vanmorgen kortsluiting in de bovenleiding van de R.E.T. doordat een motorwagen van lijn 9 een defect had. Van vijf over acht af stonden vele trams in deze sectie stroom loos. Na een kwartier kwamen ze weer jP 0gu7g' betrof hier de Coolsingel, de Schiekade, de Kalshoek, Hofplein en omgeving. L. De 21-jarige havenarbeider G. v. had kort geleden een horloge gekocht, dat door de juwelier verziekerd werd. Hij verkocht het aan een opkoper en deed deed aangifte bij de politie, dat hij het klokje verloren had. De juwelier gaf hem in overleg met de verzekeringsmaat schappij een nieuw horloge. De politie echter ontdekte dat hier sprake was van oplichting en heeft de oplichter vannacht in zijn woning aangehouden en in het hoofdbureau opgesloten. In de Mathenesserlaan is gisteravond de 50-jarige J. Beijen-Boers van de Abts- weg, toen zij achter een tramwagen de rijbaan overstak, aangereden door een per personenauto. Zij is met verwondin gen aan de rechterarm en het rechter dijbeen in het Coolsingelziekenhuis op genomen. DELFT, 4 Maart. Veemarkt. Aangevoerd II runderen. 191 nuchtere kalveren, 250 varkens, 362 biggen, 6 schapen. Prijzen: vare koeien 650— 775, nuchtere kalveren 35 -43 biggen 1 45- 60, lopers f 70—120, drachtige zeugen 3()0 375, magere varkens per kg. lev. gew. 1.90 2.00. Matige handel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2