Eisenhower veroordeelt McCarthy-isme het De V.S.. Pakistan en India Kapitaalmarkt zit geldmiddelen ruim m de Zo Veto geëist over Westduitse grondwetswijziging Indonesische regering verwerpt Nederlandse protestnota Nehroe een D vat vol bitterheid Episcopaat acht godsdienstige tegenstellingen verscherpt EDEN antwoordt NAGUIB Rentegamma blijft gehandhaafd nu en dan Amerikaanse traditie van recht en billijkheid moet gehandhaafd worden O Slipte auto op „witte streep"? Door commissie van Franse Kamer De arrestaties in Indonesië Arrestanten blijven nog onbereikbaar voor rechtskundige bijstand Eerlijke en oprechte Nederlanders i'ii.i.i |iiiu— r De Kerk in Zwitserland Gezond verstand zegevierde in J ezuieten -debat Leken-oproep tot priester-arbeiders Spoedig oliebesprekin- gen in Teheran „Geen Britse inmenging in de Soedan" Rentepolitiek thans principieel verschillend van die van voor 1953 Huisvaders vergokten hun weekloon Kolder in reis )-folder Peter Sclie DONDERDAG 4 MAART 1954 PAGINA 3 Zullen in Indonesië rechts- zekei heid niet verliezen MAXIMUMPRIJZEN VOOR KOLEN IN K.S.G. West-Duitsland en Frankrijk voorstanders van verlenging BEWEGINGSVRIJHEID MILITAIREN WEER ONBEPERKT SEMINARIE PATERS MONTFORTANEN Gevestigd in Capucijnenklooster te Voorschoten MAN BIJ AVOND IN SLOOT GELOPEN ECONOMISCHE TOESTAND IN WEST-DUITSLAND VOORJAARS- INSCHRIJVINGEN TABAK BIJNA GEHELE BEMANNING VERLIET „AMSTELSTAD" Een uitzonderlijk groot aantal journalisten was gisteren naar het Witte IInis gekomen om de aangekondigde verklaring van president Eisenhower te hoi en inzake het geschil tussen senator McCarthy en de minister van hei leger Stevens. Zonder met name McCarthy te noemen liet president Eisenhower er geen twijfel over bestaan, dat hij diens methodes ten sterkste veroordeelt. Dc president trachtte zijij betoog over deze zaak, die zeer sterke reacties tegen de senator heeft gewekt, op algemeen principieel niveau te houden en merkte op, dat „de V. S. bij het front maken tegen het communisme hun ondergang tegemoet gaan, indien zij methoden gebruiken welke niet in overeenstemming zijn met de Amerikaanse tradities van recht en billijkheid". De president begon zijn „enkele opmer kingen over de zaak Press" met te zeg gen: „Ik beschouw het ais een ongelukki ge zaak, wanneer wjj door het niet in acht nemen van de normen van fatsoen, die door het Amerikaanse volk worden erkend worden afgeleid van de ernsti ge problemen, o.m. de waakzaamheid te gen iedere vorm van ondermijning van binnenuit, waarvoor het land zich thans geplaatst ziet". Majoor Irving Peress, een Newyorkse tandarts, werd door het leger bevorderd, hoewel hij geweigerd had te antwoorden op vragen over zijn loyaliteit. De zaak- Peress is, zoals bekend, aanleiding ge weest tot de controverse tussen senator McCarthy en de minister voor het leger, Robert Stevens. De president moest erkennen, dat het leger in deze zaak ernstige fouten had ge maakt Maar, ging hij voort, niemand van de uitvoerende macht had machtiging ge kregen te suggereren, dat welke onder geschikte ook, om welke redenen ook, zijn overtuiging of beginselen geweld moet aandoen of zich elke soort van persoon lijke vernedering moet laten welgevallen, wanneer hij getuigenis aflegt voor een Congrescommissie of elders. Zwicker geprezen Eisenhower prees toen in het bijzonder brigade-generaal Ralph Zwicker, de man die als getuige in deze zaak door McCar thy was beledigd en zeide d.at generaal Zwicker wegens „dapperheid te velde" was onderscheiden. En Eisenhower ging toen over tot het maken van „enkele op merkingen in het algemeen": 1. Wij moeten zo zei hij, voortdurend waakzaam zijn in iedere phase van rege ringsactiviteit om zeker te ziin, dat er geen ondermijnende penetratie plaats yindt. 2. Bij de bestrijding van het communis me lijden wij schipbreuk wanneer wij op zettelijk of door onverschilligheid metho den bezigen, die niet stroken met de Ame rikaanse traditie van recht en billijkheid. 3. Het geweten van Amerika zal scherp weten te onderscheiden of wij waakzaam zijn zonder onbillijk te zijn. Dat geweten is weerspiegeld in het Amerikaanse Con gres. Wij kunnen er zeker van zijn, dat zijn leden beantwoorden aan Amerika's overtuiging en geloof ;n dit opzicht. „Samenwerking" Dit laatste punt toonde Eisenhowers bezorgdheid om het Congres en de repu blikeinse partij niet van zich af te stoten of onderling te verdelen Hij werkte dit nog nader uit. De uiteindelijke verant woordelijkheid voor het beleid van alle delen van de uitvoerende macht berust bij de president, zo zei hij. Maar anderzijds legde hij de nadruk op de bevoegdheid van het Congres om het regeringsbeleid in alle fasen te controleren. Onmiddellijk daarop liet hij een oproep volgen tot sa menwerking, zeggend, dat in een consti tutioneel stelsel als dat van de Verenigde Staten een werkelijke geest van samen werking onder de verschillende overheids organen vereist is, in het bijzonder tussen de uitvoerende en de wetgevende takken. Werkelijke samenwerking, aldus Eisen hower, is slechts mogelijk in qen sfeer van wederzijdse achting. Eisenhower verklaarde verder niets te willen zeggen, maar de journalisten be gonnen onder gelach, ook van Eisenho wer nadere informaties in te winnen. Op de vraag om commentaar op verkla ringen van senator McCarthy, dat hoge officieren van het leger trachtten commu nisten bij de behandeling van de zaak- Peress te beschermen, zeide Eisenhower geen ogenblik te geloven, dat hoge offi cieren van de strijdkrachten hadden ge poogd iets te verheimelijken wat met het communisme te maken had. Eisenhower wees eveneens McCarthy's eis van de hand, dat minister Dulles zou verklaren waarom hij de veiligheidsamb tenaar Scott McLeod (van het State De partment) de verantwoordelijkheid voor het aannemen en ontslaan van personeel had ontnomen. (McLeod, een vriend van McCarthy, was door Democraten ervan beschuldigd, door zijn handelwijze een laag moreel bij het ministerie van bui tenlandse zaken teweeg gebracht te heb ben). De Amerikaanse president zeide ten slotte, dat het de plicht van het Congres was er op toe te zien, dat zjjn procedures juist en eerlijk waren. Het republikeinse deel van het Congres droeg wat dit be treft in de eerste plaats de verantwoor delijkheid Eisenhower zeide verheugd te zijn, te kunnen mededelen, dat senator Knowland (de republikeinse leider in de Senaat) hem had. medegedeeld, dat doel treffende stappen werden gedaan door de republikeinse leiding om een code van rechtvaardig leiderschap op te stellen". Mc Carthy blijft zichzelf! Kort na Eisenhowers persconferentie kwam senator McCarthy's reactie. Hij noemde de opwinding over de ondervra ging van officieren van het leger door zijn enquête-commissie een storm in een glas water". McCarthy verklaarde, dat de president en hij het klaarblijkelijk eens waren over de noodzaak van de communisten af te komen. „Wij zijn het blijkbaar alleen nog niet eens over de wijze waarop wij dege nen moeten aanpakken, die communisten beschermen". McCarthy zeide verder: „Als een dom me, verwaande of onnozele man, die een machtspositie bekleedt, voor onze commis sie verschijnt en hij blijkt de communis tische partij gesteund te hebben, dan zal hij ontmaskerd worden. Het feit dat hij misschien generaal is, doet er niets toe wat mij betreft". (McCarthy gaf met deze formulering generaal Zwicker kennelijk ,,een trap nè". Hij had de generaal reeds eerder van stupiditeit beschuldigd). De senator voorspelde, dat wanneer de opwinding geluwd zou zijn, het Ameri kaanse volk en de president wel zouden Ernstig ongeval bij Raalte (Van onze correspondent) Nabij de buurtschap Mariënheem ter hoogte van het dorp Raalte is Woensdag middag om ongeveer drie uur op de rijks weg Zwolle-Almelo ccn personenauto in volle vaart tegen een boom gereden- De beide inzittenden, F. uit Den Ham (gem Ommen), broer en zuster, zjjn zwaar ge wond naar het Diaeonessenziekenhuis te Almelo vervoerd. Hun toestand was zeer ernstig, voor hun leven wordt gevreesd De bestuurder, de 41-jarige gehuwde aannemer J. W. p., schijnt in de bocht van de zeer gladde weg de macht over net stuur te zijn kwijtgeraakt. De politie ver moedde, dat hij slipte doordat hij over de witte streep op het midden van de weg heeft gereden Zowel van de zijde van de politie als door andere instanties :s er reeds herhaaldelijk op gewezen, dat d* verf, voor deze strepen gebruikt, bij nat weer uiterst glad is. Ook dit ongeluk zou inzien dat „het besmeuren" van zijn mede te wijten aan dit euve] enquete-commissie door uiterst linkse ele menten van de pers en de radio geschied de, omdat er „weer een communist" in de regering eindelijk ontmaskerd was. De zuster van de bestuurder is onge huwd en 22 jaar oud. De auto is als een harmonica geheel opgevouwen. De commissie voor buitenlandse zaken van de Franse nationale vergadering heeft Woensdag een beroep gedaan op de rege ring om haar veto uit te spreken over de voorgestelde amendementen op de West duitse grondwet. Deze amendementen, die de federale re gering de bevoegdheid geven toezicht uit te oefenen op de militaire zaken en de dienstplicht in te voeren, zijn zoals be kend, door de Bondsdag aangenomen, maar moeten nog aan de Bondsraad wor den voorgelegd. De hoge commissarissen van de geallieerden in Duitsland kunnen echter hun veto over de amendementen uitspreken, wanneer deze door de Bonds raad zijn aangenomen. De commissie vraagt nu de regering „aan de Franse hoge commissaris op dracht te geven er de Duitse regering on middellijk van in kennis te stellen, dat hij de maatregelen, voorgesteld door de Bondsdag, zal bestrijden, indien de Bonds raad deze aanneemt". Het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken deelt het volgende mede: De Nederlandse hoge commissaris heeft de vorige maand aan het ministerie van buitenlandse zaken te Djakarta een nota verzonden waarin de Indonesische rege ring werd verzocht, haar Nederlandse ambtenaren in bescherming te willen nemen tegen bepaalde lasterlijke aan tijgingen, welke door een vakvereniging waren geuit en die van iedere grond ont bloot zijn. Op deze nota heeft de hoge commissaris inmiddels een antwoord ontvangen, waar in wordt gezegd, dat „de regering van de republiek Indonesië zich niet zal onttrek ken aan haar plicht, het welzijn van iedere ingezetene in Indonesië te garan deren, met inbegrip van de Nederlanders, zowel van hen ,die werkzaam zijn bij de regering van de republiek Indonesia, als van hen, die werkzaam zijn bij particu liere bedrijven. De regering zal niet aar zelen stappen te nemen tegen handelin gen die buiten de wet vallen of daze schenden. In verband hiermede behoeft niet te worden gevreesd, dat Nederlanders, die eerlijk en oprecht hun krachten en hun verstand in dienst stellen van de regering van de republiek Indonesia, hun rechts zekerheid zullen verliezen" aldus besluit het Indonesische antwoord. Op de nota van het Hoge Commissariaat der Nederlanden te Djakarta, welke op 13 Februari werd toegezonden aan het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken en in welke nota werd geconsta teerd, dat het H. C. nog nooit uitsluitsel had gekregen op haar herhaalde verzoeken om inlichtingen betreffende de arrestaties van Nederlanders in Indonesië, hetgeen o-a. tot gevolg had, dat nimmer consulaire bijstand kon worden verleend aan deze Nederlanders, waartegen protest werd aangetekend, heeft het Indonesische minis, terie van Buitenlandse Zaken te Djakarta thans een antwoord-nota doen toekomen aan het Nederlandse H. C. inzake deze kwestie. Hierin wordt o.a. gezegd, dat sedert de souvereiniteitsoverdracht de veiligheid van de republiek nog steeds in gevaar wordt gebracht door elementen, die de staat omver wensen te werpen of de binnenlandse veiligheid in gevaar bren gen. Onder deze elementen zou zich een niet gering aantal Nederlandse staats burgers bevinden. Daar de Indonesische regering de absolute plicht heeft de veiligheid van de republiek te handhaven, kan zij dergelijke misdrijven niet toestaan en derhalve werden op grond van over tredingen van een aantal wetsartikelen 35 Nederlandse staatsburgers gearresteerd Bevestigd wordt de ontvangst van enige brieven van het H C. die bestemd waren voor gearresteerde Nederlanders en die handelden over rechtskundige bijstand. Ten aanzien van de verdediging dient echter de wettelijke procedure te worden gevolgd. Daarom kon de regering van de repu bliek dit verzoek niet in overweging nemen, temeer daar ten aanzien van ge noemd verzoek niet de gebruikelijke weg, n.l. door tussenkomst van het ministerie van Buitenlandse Zaken, werd gevolgd. Wel werd reeds een uitzondering gemaakt (n.l. bij de berechting van Barkey), Het hoofdparket is thans bereid om te zijner tijd overeenkomstig de wet aan de andere betrokkenen te vragen of zjj wel of geen rechtskundige bijstand wensen. Gelijktijdig is een lijst overgelegd van ge arresteerde Nederlanders, doch in het belang van het onderzoek kan de regering tot haar spijt in dit stadium nog niet zeg gen waar betrokkenen gevangen worden gehouden. Inzake het verlenen van toestemming aan een consulaire ambtenaar de gevan genen te bezoeken wordt er op gewezen- dat het wel of niet verlenen van deze toestemming afhankelijk is van het beleid van de Justitie, die geval voor geval zal overwegen. Voorts wordt er in de Indone sische nota op gewezen, dat met het oog op de ernst van deze zaken en het belang er van voor het welzijn van de staat, de betrokken instanties het nauwgezette onderzoek eigener beweging zo snel heo- ben verricht, dat thans reeds, twee maan den nadat de arrestaties werden uit gevoerd, een zaak voor de rechter is ge bracht. Op grond van al deze uiteenzettingen wordt het protest van de regering van het Koninkrijk der Nederlanden, zoals naar voren gebracht in de nota van haar H. C. d.d. 13 Februari, verworpen West-Duitsland en Frankrijk hebben zich uitgesproken voor handhaving van het bestaande stelsel van maximumprijzen voor kolen in de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Naar te Bonn verluidt, zal West-Duits land zich tijdens de op 8 Maart beginnende besprekingen der commissies van de K.S.G. en in de vergadering van de minis terraad der K.S.G.. op 12 Maart a.s. uit spreken voor een verlenging van de maxi mumprijs voor de tijd van een jaar. De Duitse vertegenwoordigers hebben er reeds op gewezen, dat er, na een binding van de kolenprijs gedurende tientallen jaren, eerst talrijke kwesties opgehelderd moeten worden, als afzet en verbruik, in- en uitvoerpolitiek, de werkgelegenheid en het vraagstuk van de marginale bedrijven Verder wordt verlangd, dat de producen ten zich bereid zullen verklaren eventueel hogere opbrengsten te gebruiken voor een marktprijsaanpassing beneden de maxi mumprijs-grenzen. Op last van de chef van de Generale Staf zijn alle tot dusverre in verband met de witte pokken-epidemie geldende beper kende bepalingen ten aanzien van de be- wegingsvrijheid der militairen, opgeheven. Uit het feit, dat de genoemde resolu tie van de commissie van buitenlandse zaken met algemene stemmen werd aan vaard, trekt men te Parijs de conclusie, dat zelfs de voorstanders van de Euro pese defensiegemeenschap geschokt zijn door wat zij beschouwen als een duide lijke poging van Bonn om het Franse parlement tot handelen te dwingen. Franse parlementsleden zijn van oordeel, dat West-Duitsland met het wijzigen van zijn grondwet had behoren te wach ten tot het E. D. G.-verdrag zou zijn bekrachtigd, waardoor West-Duitsland gemachtigd wordt om tot herbewape ning over te gaan. Een grote meerderheid in de Franse Na tionale Vergadering ziet intussen nog steeds geen reden om overhaast het be slissende debat over het Europese leger te beginnen. Men gelooft, dat de vergadering nauwelijks voor eind April of begin Mei gereed zal zijn om de omstreden kwestie in behandeling te nemen. Voor de bestu dering van het E. D. G.-verdrag door de commissies van buitenlandse zaken en de fensie acht men een tijd van omstreeks acht weken noodzakelijk. Mogelijk kan de Vergadering er toe ge bracht worden om het debat te ver haasten door een verklaring van Ameri kaanse zijde, dat de Amerikaanse troepen voor de duur van het verdrag in Europa zullen blijven, 0f door een mededeling over de kwestie, in hoeverre Groot-Brit- tannië bereid is met het Europese leger samen te werken. Volgens een bericht van de New York Times, zouden de Ver. Staten de Franse autoriteiten hebben medegedeeld, dat zij een verklaring 0ver de handhaving van Amerikaanse troepen in Europa zullen af leggen, wanneer het Franse kabinet een datum heeft vastgesteld voor de stemming over het E. D. G.-verdrag in het Franse parlement. Ambtenaren van het departement van buitenlandse zaken te Washington wilden geen commentaar op dit bericht geven. (Van onze,correspondent). De Paters Monfortanen hebben dezer dagen het gebouw van de vroegere HBS „Beresteyn" aan de Leidseweg te Voor schoten aangekocht, waarin de Paters Ca- pucijnen na de oorlog tijdelijk hun semi narie hadden gevestigd. Begin Augustus keren de Capucijnen namelijk naar Noord- Brabant terug, en wel naar Oisterwijk, waar het nieuwe seminarie van de Orde wordt gebouwd. De Paters Monfortanen hadden reeds enige jaren geleden besloten in Voorscho ten een seminarie te vestigen en hadden voor dat doel een perceel bouwgrond aan gekocht aan de Papelaan aldaar. Omdat de bouwplannen geen voortgang hadden, zijn de paters voorlopig een seminarie begonnen in het klooster aan de Haagse Schouw. Men had hier echter ernstig te kampen met ruimtegebrek. Daarom heb ben de paters nu de gelegenheid benut om zich het bezit te verzekeren van het se minarie van de Capucijnen, waar momen teel 150 studenten zich op het priester schap voorbereiden. In het Hammerflier bij Vroomshoop werd uit een diepe sloot het lijk van de reeds bejaarde Vroomshoper C. B. opge haald. Het ongeluk, dat. de verdronkene is overkomen, moet bij avond gebeurd zijn toen hij zich na /errichte werkzaam heden over het langs de sloot lopende zandpad huiswaarts begaf. E MINISTER-PRESIDENT van India Nehroe, heeft zich in de volksverga dering van zijn land vol bitterheid en verontwaardiging uitgelaten over de militaire hulp. welke du Verenigde Staten aan Pakistan gaan verlenen. Met dezelfde sentimenten heeft hij het aanbod van Washington om India eveneens deze goe de diensten te bewijzen van de hand ge wezen: „Wat wij in anderen afkeuren, doen wij natuurlijk zelf niet". We kunnen ons wel indenken, wat Nehroe over deze geheie zaak denkt; hij is trouwens niet gewoon van zijn hart een moordkuil te maken. Duidelijk heeft hij gezegd dat hij er van overtuigd is. dat de Amerikaanse president geen kwade bedoelingen jegens India koestert; ..maar de militaire hulp aan Pakistan is een slechte maatregel, waaraan India maar niet zonder meer kan voorbijgaan". Op de verzekering van Eisenhower, dat elk Pakistaans misbruik van de militaire hulpverlening door Amerika zou worden verhinderd, repliceerde Nehroe: „Wij we ten uit ervaring, dat er agressie heeft plaats gehad en dat hiertegen niets is gedaan. Zes jaar geleden is Kashmir over weldigd en tot dusverre hebben de Ver enigde Staten Pakistan niet als de aanval ler gebrandmerkt" Met deze woorden komt de aap uit de mouw: het gaat om Kashmir. Natuurlijk niet alleen om Kashmir; er zijn nog ande re motieven, waarom India liefst geen sterk Pakistan in Azië ziet (en waarom de Verenigde Staten dat juist wel gaarne zien), maar de Kashmir-kwestie is en blijft een brandend probleem- dat, zo lang het niet is opgelost- India met angst blijft vervullen. En dat Washington in déze aangelegenheid Pakistan nooit als de aan valler zal of kan brandmerken, is toch wel duidelijk. Want algemeen en diep is de overtuiging, dat het recht in deze zaak veel en veel meer aan de zijde van Pa kistan dan van India staat. Het is natuurlijk uitgesloten tot exclu sieve aanspraken te komen, maar als men alle factoren en elementaire gegevens bijeenneemt, zou het bij de verdeling van het oude Britse dominion Brits-Indië in een Mohammedaanse en Hindoese staat veel juister waarschijnlijk de enige goede oplossing zijn geweest, het ge bied van Kashmir, eventueel met een beperkte zelfstandigheid, aan Pakistan toe te wijzen. De eigenaardige, de zonderlin ge manipulaties, welke mede onder in vloed van India plaatsvonden, hebben de zaak echter oneindig verwikkelder ge maakt dan zij eigenlijk op zich was. Als, nadat aanvankelijk de gehele we reld de rechten en aanspraken van Paki stan op India royaal had erkend, zij later India als het ware de vrije hand liet, dan is dit een machiavellistische politiek ge weest, omdat men bang was, dat, indien men deze gedragslijn niet volgde India nog meer dan reeds het geval was en is, communistisch Rusland en China in de kaart zou spelen. Wij zouden niet gaarne beweren, dat de Aziatisch-socialistische Nehroe. een trouwe belijder van het Hin doeïsme, communistisch of zelfs maar pro-communistisch is. Maar zijn politiek, tegelijkertijd anti-kolonialistisch, vol angst en daarbij strevend naar het leiderschap in Azië, is in haar onmacht, een winst punt minstens voor het China van Mao Tse Toeng, dat daarvan tot dusverre een handig gebruik heeft weten te maken. JNDIA streeft naar het leiderschap in Azië; het meent daarop, als in getal sterkte de grootste niet-communisti- sche mogendheid van Azië en zelfs van de gehele wereld, aanspraak te mogen maken. Theoretisch wordt deze aanspraak niet bestreden; practisch echter dreigt ïij op de achtergrond te geraken, als tegen over een neutralistisch. steeds aarzelend, nooit tot een definitieve beslissing dur ven komend India een vastberaden, op het Westen georiënteerd, met het Westen nauw verbonden Pakistan komt te liggen. Niemand zal durven of kunnen ontken nen, dat dit jonge la-nd, nog geen zeven jaar oud, met harde politieke, economi sche en financiële moeilijkheden heeft te kampen; maar het pakt ze aan; en nu de Verenigde Staten voor de bewapening van het land zorgen, zullen ze in de economi sche sector zich niet onbetuigd kunnen laten. Want het is nu eenmaal ook zó .dat een waarlijk sterke strijdmacht slechts mogelijk is in een land, waar de economi sche toestanden minstens draaglijk zijn; de soldaat heeft dan iets, waarvoor hij uit overtuiging kan strijden. Amerika's militaire hulp aan Pakistan is verleend, nadat dit land een wat wij zouden willen noemen militair bondge- Het Westduitse ministerie van econo mische zaken deelt in zijn Januari-over- zicht mede, dat het economische klimaat in de Bondsrepubliek in de eerste maand van dit jaar wederom gunstiger is gewor den. De vraag is enigszins toegenomen, en wel voornamelijk de vraag der onder nemers naar investeringsgoederen. Deze stijging van de vraag zal waarschijnlijk geen langdurige stijging van de invoer ten gevolge hebben. Anderzijds is het tempo van de stijging van de buitenlandse afzet langzamer geworden. De eerstvolgende inschrijvingen voor Ja- vatabak zijn vastgesteld op 29 April, 21 Mei, 25 Juni, 9 en 25 Juli. Voor Sumatratabak zijn de data 21 Mei 25 Juni en 9 en 23 Juli. nootschap met Turkije had gesloten; wat ook al ontstemming in India heeft gewekt. We krijgen aldus 'n merkwaardige situatie. Van de Noordpunt van Noorwegen tot aan de' grens van India heeft men thans een rechtstreeks of onrechtstreeks aan eengesloten Nato-front. In Europa wordt gewerkt- gezwoegd om West-Duitsland- zij het indirect door de Europese Defensie gemeenschap, als een hecht bolwerk in het Nato-systeem op te nemen; door hel bondgenootschap van Griekenland en Turkije (twee Nato-leden) met Joego slavië, maakt laatstgenoemd land er, wederom indirect deel van uit- En dit '8 ook het geval met Pakistan door zijn bondgenootschap met Turkije. Als dan straks, zoals in brede kringen wordt ver wacht, Irak (dat mogelijk in Groot-Synë wordt opgenomen) zich bij het Turks- Pakistaanse pact zal aansluiten, is de keten voltooid. En zal de defensieve kracht van de vrije wereld tegen een eventuele com munistische agressie weer aanzienlijk zijn versterkt. Dat dit alles als een verzwakking van zijn positie door India wordt aangevoeld, spreekt wel vanzelf; vooral nu ook het m Zuid-Oost-Azië zozeer geduchte Japan zijn militaire kracht gaat opvoeren. En dat dan de steun aan Pakistan in de Kashmir- kwestie door de vrije wereld weer open lijk zal worden, ligt geheel in de lijn van deze ontwikkeling. Ook India heeft echter zijn kansen gehad; het heeft ze nog. Maar als Nehroe ze wil aangrijpen, moet hij zijn gehele politiek een radicale zwenking laten maken. We kunnen niet zeggen, dat hij daartoe tot op de dag van heden veel bereidheid toont. Aan boord van het 7.124 brt metende Ne derlandse vrachtschip „Amstelstad" van de N.V. Rederij „Amsterdam", dat tn de haven van Otaru op het Japanse eiland Hokkaido ligt, zijn moeilijkheden ontstaan met 25 leden van de bemanning. Zaterdagavond j.l. zijn 26 leden van de 39 koppen tellende bemanning allen Nederlanders na een ruzie tussen een stoker en de eerste machinist van boord gelopen. Een van hen is op het schip te ruggekeerd. De kapitein zou, naar wordt bericht, de 25 stakende zeelieden hebben ontslagen- De directie van de rederij heeft wel van de moeilijkheden vernomen, maar heeft niets van een ontslag gehoord. Volgens be richten die zij uit Tokio heeft ontvangen, is de Nederlandse consul-generaal in To kio onderweg naar Otaru om deze zaak te regelen. De rederij van de „Amstelstad" heeft gistermiddag bericht ontvangen, dat het schip met achterlating van een vrij groot aantal bemanningsleden, Otaru heeft ver laten en zijn reis voortgezet. Nadat de Nederlandse consul en de vertegenwoor diger van de rederij zich met de zaak van Zondag j.l. af hadden bezig gehouden, heeft de kapitein besloten tot uitvaren. Dc Zwitserse bisschoppen hebben na hun Daartoe sporen zij jong en oud aan zich winterconferentie te Solotburn een ge zamenlijke verklaring afgelegd over het katholicisme in Zwitserland. Zij consta teren een verscherping der godsdienstige tegenstellingen en een toenemende invloed van het materialistische denken. Zjj zijn evenwel van mening, dat de voor katholieken zo pijnlijke debatten in het parlement over de Jezuieten vooruit gang hebben gebracht en dat verstand en verantwoordelijkheidsgevoel voor een deel over dc onrechtvaardige bepalingen van de grondwet hebben gezegevierd. Het Zwit serse episcopaat acht die bepalingen overi gens uit de tijd en verklaart, dat het de taak van de katholieke politici is deze zo spoedig mogelijk uit de wereld te helpen. Vijftig Franse intellectuelen hebben tot de priester-arbeiders een appèl gericht, waarin zij hun smeken, zich aan de richt lijnen van de Kerk te onderwerpen. Zij wijzen daarbij op het voorbeeld, dat de leden van de Dominicaner orde hebben gegeven, die bij het eerste bevel van hun overste zich hebben geschikt. Gelijktijdig echter erkennen en bepleiten zij de nood zaak het Evangelie te brengen in fabrieken en op de werkplaatsen. Onder deze vijftig intellectuelen bevin den zich o.m. Bertrand d'Astorg, Madame Emmanuel Mounier, Albert Beguin, Paul André Lesort, Jacques "Madaule, Pierre- Henri Simon en Jean Baboulène etc. Naar officieel te Londen wordt beves tigd zullen de onderhandelingen ter rege ling van het Perzische olievraagstuk „zo spoedig mogelijk" in Teheran beginnen, mogelijk nog vóór 21 Maart a.s. De onder handelingen, aldus wordt van gezagheb bende zijde vernomen, zullen worden ge voerd tussen vertegenwoordigers der 8 oliemaatschappijen (waaronder de Ko ninklijke Shellgroep), die een consortium zullen vormen voor de verkoop van Per zische olie. en de Perzische regering zon der rechtsreekse deelneming van verte- De Britse minister van buitenlandse *aken, Anthony Eden> heeft Woensdag in het Lagerhuis de Egyptische beschul diging afgewezen.dat Groot-Brittannië de hand zou hebben gehad in de bloedige ongeregeldheden, die Maandag te Khar toem hebben plaats gevonden. Deze beschuldiging is, zoals gemeld, door generaal Naguib in een radio-uitzending u Dinsdagavond geuit- Het is belachelijk, aldus Eden, de Brit se regering of Britse beambten in de Soe- aan verantwoordelijk te stellen. De Britse iicieren hebben hun plicht onpartijdig uitgeoefend ter bescherming van generaal Naguib. Wij hebben herhaaldelijk met nadruk verklaard dat het Soedanese voik de gelegenheid moet hebben zijn politiek vrij van buitenlandse inmenging te ont wikkelen en wij hebben ons aan dit prin cipe nauwgezet gehouden, zeide de mi nister. De Soedanese ministerraad was verant woordelijk voor de goede gang van zaken en de algemene veiligheid. De (Britse) gouverneur-generaal had de noodtoestand uitgevaardigd op advies van de minister raad, aldus Eden. Als gevolg van de huidige ruimte op de kapitaalmarkt kunnen de lagere pu bliekrechtelijke lichamen thans lenen tegen rentetarieven, welke beduidend liggen beneden de in de z.g. rentegam ma neergelegde normen, aldus heeft de minister van financiën, v. d. Kieft, in ant woord op vragen van het Tweede-Kamer lid, de heer v. Leeuwen, betreffende de rentegamma medegedeeld. De minister heeft het wenselijk, noch nodig geacht om in deze dalende markt ook de rentenormen in benedenwaartse richting te wijzigen. Hij heeft er mee volstaan de rentegamma, die tevens normen stelt aan naast de rentetarieven staande bijkomende ieningcondities, on gewijzigd te handhaven. Daardoor is de rentegamma slechts nog voor enkele bij komende leningvoorwaarden effectief, terwijl de rente van de leningen, die thans worden aangegaan, beduidend be duidend beneden de rentenormen ligt. In de jaren 1951 en 1952 werden de rentenormen enige malen verhoogd, om dat een aanpassing aan de krapper wor dende marktsituatie nodig bleek. De thans nog geldende, van 19 Februari 1952 daterende normen werden als maximale rentepercentages een tijdlang gehand haafd onder het voortbestaan van een voortdurend schaars aanbod, omdat het niet wenselijk werd geacht, dat de lagere publiekrechtelijke lichamen voor hun kapitaalsuitgaven tegen een nog hogere rente zouden lenen. Nadat de markt op het niveau der maximumtarieven gelei delijk zeer ruim was geworden, werd het kapitaalaanbod tenslotte zo groot, dat de aanbieders van leningen hun aanbod- prijzen noodzakelijkerwijze moesten ver lagen om de accumulerende kapitalen te kunnen beleggen. De huidige rentepolitiek is dus prin cipieel verschillend van die, welke werd gevoerd in de jaren vóór 1953. Toen was de rente gamma een middel om de uiterste vraagprijs der gezamenlijke la gere publiekrechtelijke lichamen zo scherp mogelijk aan de markt aan te passen, waarbij de rentenormen het marktverioop volgden. Thans wordt de rentevorming beneden de hoog liggende rentemaxima vrijgelaten en hebben de overheidsorganen te versterken in tijden van zo grote kapitaalschaarste, dat de rentestand weder de normen van de ren tegamma bereikt. In een tijd van een dergelijke krappe markt acht de minister het wenselijk, dat de lagere organen één lijn trekken, ten einde een verdere stijging van de rente voor overheidsleningen te voor komen. Hij is derhalve van oordeel, dat het ondanks de discrepantie tussen de rentenormen en de huidige rente stand zin heeft de rentegamma te hand haven". Het is de minister niet gebleken, dat de bepalingen betreffende de uitgifte- koers en het overnemen van leningen aan een gezonde ontwikkeling van de rentevorming en aan een goede uitoefe ning van het emissiebedrijf in de weg staan. Ten gevolge van het feit. dat het aanbod van leenkapitaal zich meer en meer concentreert bij de institutionele beleggers, is het een natuurlijke ontwik keling, dat de kapitaalsverstrekking aan de lagere publiekrechtelijke lichamen vrijwel geheel op onderhandse schuldbe kentenis geschiedt. Bedoelde voorschrif ten kunnen derhalve niet aan een goede rentevorming in de weg staan, omdat in de voorwaarden van onderhandse geld leningen alle variaties in de rentevoet tot uitdrukking kunnen worden gebracht. Gezien het feit. dat de lagere publiek rechtelijke lichamen hun behoefte vrij wel geheel dekken op de onderhandse kapitaalmarkt, hebben bedoelde bepalin gen de uitoefening van het emissiebe drijf dan ook nauwelijks kunnen beïn vloeden. De minister is echter voornemens om de bovenbedoelde bepalingen in dier voege te wijzigen, dat enige modificatie rentenormen slechts de betekenis om de in de emissiekoers beneden pari mogelijk marktpositie der gezamenlijke lagere I wordt. Te weinig roepingen Verheugd maakt de bisschoppenconfe rentie melding van een kleine stijging in het aantal priester- en kloosterroepingen Maar toch achten de bisschoppen de situatie nog geenszins geruststellend en met zorg zien zü aankomen, dat oude priesters niet voldoende door jonge ver vangen kunnen worden. Dit probleem, aldus de bisschoppen, raakt het gehele katholieke leven. Een blijvende verbetering hierin kan slechts bereikt worden, indien de daling in het geboortecijfer ophoudt. Een andere oor zaak van het te geringe aantal priesters zien de bisschoppen voorts in de dikwijls scherpe en ondoordachte critiek in de gezinnen op Kerk en priesters. Critiek ls gezond, zeggen de bisschoppen, maar zij moet gegeven worden met welwillendheid discretie en mate. Het Episcopaat spreekt zijn vreugde uit over de groeiende samen werking van priester en leek in de Katholieke Actie, hetgeen van groot be lang wordt geacht voor het behoud en de bevordering van de christelijke beginselen Bezorgdheid echter tonen de bisschoppen over het geslachtsleven, waarover zo ge schreven en gesproken wordt, dat schade wordt berokkend aan het gehele volk, omdat de sexualiteit wordt behandeld als een zuiver biologisch verschijnsel zonder waarde voor de geest en de ziel. Gemeente moest maatregelen nemen (Van onze correspondent) Zover is het nu gekomen 'n Voorst. Het gemeentebestuur heeft bekend gemaakt, dat met Ingang van 1 Mei alle vergunningen voor speelautomaten zuilen worden in getrokken. Dit hebben de mannen van Voorst op hun geweten. Ai ge ruime tijd geleden begonnen er n.i. bij het gemeentebestuur klachten binnen te komen van wanhopige huismoeders, dat haar mannen het weekloon geheel of gedeeltelijk ver gokten in dergelijke automaten. Omdat het incidentele gevallen be trof schonk men in den beginne niet zozeer aandacht aan dete klachten Edoch, hun aantal nam hand over hand toe. Toen werd e :n onderzoek ingesteld en hieruit bleek dat vele mannen Zaterdags, nog voor zij met hun loonzakje naar huis gingen, hun goklust botvierden. Dat isvtoch eigenlijk een schande voor de gemeente^ dacht men. En daarom is het van 1 Mei af uit met dat gegok, hélemaal uit. in het politieke leven aaneen te sluiten Ki—nu- j- j.l genwoordigers der Britse regering. De bisschoppen kondigen voorts aan. dat de Zwitserse Katholiekendag bepaald ls op 16 Mei en geheel in het teken van het Maria-jaar zal staan. Bovendien wordt op Zondag 7 Maart een Maria-ziekendag ge houden. De predikaties In de parochie kerken zullen dan geheel gewijd zijn aan de zieken, hun opdracht en hun verzor ging. Voorts moeten speciale godsdienst oefeningen voor zieken worden belegd. Het Episcopaat wijst tenslotte 25 Maart aan als Priesterdag, 4 April Passie-Zondag als de dag der vervolgden en 23 Mei als de dag voor het kind. DE HAAGSE MIDDELBARE-SCHOOL- JEUGD houdt er sinds kort een nieuwe liefhebberij op na. Zij ver zamelt met een woede, welke in het ver leden slechts de philatelie bij tijd en wijle bij haar vermocht op te brengen, reis- folders uit het buitenland. Ter oriëntatie: Reisfolders zijn kleurige pamfletten of zelfs dunne boekjes, welke U, mits men uw adres eenmaal te pakken heeft, regel matig worden toegezonden en waarin zeer veel te lezen en te bekijken valt over het schoonste onderdeel van het schoonste gebied van het schoonste land buiten onze grenzen. De blaadjes zijn in zoverre eentonig, dat zij, in velerlei toon aarden. de lof bezingen van het land dat zijn gelijke niet kent op aard' en dat zij of openlijk in Zuiderlijker landen of met ingewikkelde volzinnen Engeland en de Scandinavische landen bijv. de lezer uitnodigen zijn vacantia in hun land te komen doorbrengen. En daar is de gehele kostenmakerij om be gonnen. Wij schreven zo pas reeds, dat er in de foldertjes heel wat plaatjes gekeken kon worden en daar zijn de Haagse scho lieren en scholierinnen eveneens achter gekomen. Het gevolg was een rage, welke na de luciferdoosjes niet meer was voor gekomen; een rage in het romantisch- kleurige folder. De toeristenbureaux werden letterlijk bestormd. Er waren kinderkens, die met een stalen gezicht vouwblaadjes over IJsland, Guatemala of Erithrea kwamen vragen en ze kregen ze ook, indien ze er waren. De albums, waarin de plaatjes bij land en bij streek werden verzameld, gingen op complete geïllustreerde atlassen des aardrijks lijken. En de mannen van de reisbureaux maar denken dat het menens van die leerlingen was, want als ze niet snel ge noeg zo'n begeerd vacantiegidsje hadden kunnen lospeuteren dan zeiden ze een voudig, dat het voor hun ouders bestemd was. Nu is de bom gebarsten. De Haagse reiskantoren geven geen folders meer af, want „daarvoor zijn die dingen niet ge maakt, het is toch de bedoeling dat de mensen uit zo'n collectie het vacantie- land hunner keuze weten te lichten en niet om te pronken in het ongetwijfeld mooie landenalbum van de jeugd". Die laatste opmerking vinden we nu niet aardig. De Romeinen zeiden het ook al, de jeugd heeft de toekomst. Het staat vast, dat de kinderen, als ze wat ouder zijn geworden met de folder- verzamelerij ophouden en tegelijkertijd wat aarzelend gaan denken aan hun eer ste buitenlandse reis. Kijk. beste reis bureau-directeuren, dan slaan ze mis schien wei eens hun vroegere pronkstuk op en dan kiezen ze, als het land en de reis niet ai te duur is, die streek, waar van het folder hun het meeste aantrekt. Men dient ons ten goede te houden. Wij laken niet het optreden van de reis bureaux Wanneer de kostbare pamflet ten in handen komen van hen. die voor lopig toch geen serieuze plannen hebben op buitenlandse reis te gaan, dan is het geld, dat er aan besteed is in zekere zin verloren. Maar laat men niet vergeten dat de jeugd van nu, de mens van mor gen is, die hopelijk wel over de contan ten en gelegenheid beschikt om naar het buitenland te trekken en daarbij in de folders een gids vindt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3