Jeugdige Hongaartjes konden moeilijk scheiden VAL DA Transfer uit Indonesië opnieuw getroffen Onze dagelijkse PUZZLE Dolfijn's jaarlijkse zwem-gala -SfBt De ingesneeuwde slaapwagen 'S doet in HedeM^ Welgedaan en vol herinneringen terug naar hun kampen Yoorbereidingen voor .Genève Prins Bernhard door Ver. Staten V.S. dagen Sovjet-Unie en Hongarije voor Inter nationale Hof Extra heffing van 66 2/3 procent op „invisibles" De carnavals-overval te Maastricht Voor economie meeste studielust Ook nu weer een sterke bezetting In Rotterdam vindt de ravitaillering plaats Ook vijfde dag bracht Noorwegen geen winst 'XN in f2.95 Nederland-Engelaiid op schoon en droog veld Stein Eriksen kampioen reuzenslalom i)Ui>DTA\UALr 4 MAARl 1954 FAG UNA 4 BIJ GRIEP PASTILLES ONZACHTE VALDAMILD Bezoek aan luchtmachtbases en vliegtuigfabrieken NED. DIRIGENT NAAR LUGANO DIVIDENDEN EN WINST GETROFFEN HULDIGING C. RAVELLI Uitzonderingen Twee daders gegrepen Voor winstovermaking gulden tot rupiah nu 1 5 „ORANJE" VRIJDAG IN AMSTERDAM STEEDS MEER GIRO KLANTEN En ook steeds vlotter? Aan Vrije Universiteit op een na grootste faculteit ALGEMEENE LEVENSVER- ZEKERING BANK Dividend van 6 pet. (onv. DAKLOOS GEZIN TE DIEPENVEEN Weigerde aangeboden woningen INSTELLING BEDRIJFS- COMMISSIES EN ONDER NEMINGSRADEN B. M. R. S. TELEVISIE „EEN ENORME NIEUWE BELASTING" HET HERSTEL VAN DE OUDENBOSSCHE BASILIEK 10 Maart rondetafelconferentie l our de France in Nederland IP ereldlournooi ijshockey per tie» HENNY QUENTEMEIJER een van de drie boks-hroers Door AGATHA CHRISTIE Om de wereldtitels ski ERICSSON KLOPTE VELE „GROTEN" IN OESTERSUND (Van onze correspondent). Josef Mayer is 13 jaar oud. Zijn wieg stond in Joegoslavië, maar hij is Hon gaar van nationaliteit. Zijn voertaal is Duits, al spreekt hij thuis, bij vader en moeder, ook nog wel Hongaars. En sinds een paar maanden verstaat Josef ook Nederlands en Limburgs. Zeker zal hij aan ons land een aangename en zeer diepe indruk bewaren. Josef Mayer heeft namelijk, zijn jeugdige leeftijd ten spijt, al heel wat meegemaakt. Men ziet het aan de ernstige trek op zijn sprekend jongensgezicht. Sinds een jaar of drie verblijft hij in een DP-kamp te Stutt- gart-Hedelfingen. Vader is bouwvakarbei der. En zijn „andere" vader woont bij de sluis in de Maas in Roermond. Want dit is merkwaardig: drie maanden is Josef op „Erholung" geweest bij de bokschip- per Melis van de Rijkswaterstaat. En nu noemt hjj zijn pleegvader van de sluis in het gesprek met evenveel vanzelfspre kendheid als de man naar wien hij thans teruggaat. Op 28 November is Josef naar Neder land gekomen met hetzelfde transport dat op de avond van Aswoensdag ons land weer verlaten heeft. Beide malen is gebleken dat afscheid pijn doet. Drie maanden geleden huilden de jonge Hon gaartjes omdat zij met vreemde mensen mèe moesten naar een vreemd land. Nu kunnen zij hun tranen niet inhouden om dat zij in die korte tijd van die vreemde mensen en dat vreemde land zoveel zijn gaan houden dat zij het node gaan ver laten. En de pleegouders, vooral de moeders, kunnen er al evenmin droge ogen bij houden. De kinderen hebben hier ook zoveel goeds ondervonden; allemaal zien ze er welvarender uit dan drie maanden ge leden. Holle wangen zijn rond geworden en hebben een gezonde kleur gekregen. Elisabeth Elsasser, de grootste van de troep is bijna een jongedame geworden. De kinderen begroeten elkaar in zuiver Duits (de meesten kennen hun moeder taal nauwelijks meer) om dan zonder moeite in het Limburgs nog iets tot hun pleegouders te zeggen. De ongeveer vijftig anderen, die in Roermond en omgeving verbleven, zul len allen hun prettige en dankbare her inneringen hebben aan de Limburgse bisschopsstad en aan de landelijke plaat sen Herten. Maasniel, Avenray, Boukoul, Herkenbosch. Posterholt, Echt, Eehter- bosch. Panheel enz. Verscheidenen hunner zijn zelfs naar de Hollandse school geweest en de 13-ja- rige Roland Eberhardt neemt met trots zijn rapport mee naar huis van het Bis- it Reuter meldt uit Londen, dat de Wes telijke mogendheden thans besprekingen voeren over de organisatie van de ko mende conferentie te Genève. Zij zijn zo ver gevorderd, dat zij de Sovjet-Unie voorstellen kunnen doen over het admi nistratieve gedeelte van de conferentie. Mogelijk zullen gedelegeerden uit 20 landen de opening van de conferentie bij wonen. Het antwoord van 13 landen wordt nog ingewacht. Ei zijn tot dusver geen maatregelen getroffen voor een on derhoud der ministers van buitenlandse zaken van de Westelijke „Drie" vóór de conferentie van Genève. De ministers zullen elkaar echter nog voor de confe rentie ontmoeten op de conferentie van de N.A.T.O. Men' neemt aan, dat zij dan van de gelegenheid gebruik zullen ma ken. om de agenda met elkaar en met andere landen van de N.A.T.O. te bespre ken. Amerikaanse. Franse en Britse deskun digen zullen nog vóór „Genève" in Wash ington bijeenkomen voor besprekingen over het Koreaanse vraagstuk, In Parijs zullen „parallel-onderhandelingen" over het Indochinese vraagstuk worden ge voerd. schoppelijk College te Roermond, waar hij een stel prachtige cijfers bijeen haalde. Nu zijn ze allemaal weer bij elkaar voor de terugtocht. Drs Jo Hansen, die met zijn EK-ers zulk prachtig voorberei dend werk verrichtte, is present en heeft de leiding van het transport tot aan de trein te Venlo. In Venlo wordt de leiding overgedra gen aan mevr. Olsthoornvan Woesik, secretaresse van de stichting Hulpactie Hongarije en haar medehelpsters en hel pers, die reeds eerder met kinderen, die in Noord- en Zuid-Holland een gastvrij tehuis hadden gevonden, uit Amsterdam waren vertrokken. Ook een groep uit Twenthe voegde zich bij het transport, dat vandaag verder begeleid werd op de lange treinreis. Prins Bernhard vertrok voor zijn tocht door de Ver. Staten heden met een Ame rikaans militair vliegtuig van Parijs naar Washington, waar hij Vrijdagochtend om 9 uur wordt verwacht. Voor die dag, Zaterdag en Zondag is er geen programma vastgesteld. Op 8 Maart begeeft de Prins zich per auto naar Baltimore, waar hij de gast zal zijn van de vliegtuigbouwer Glenn Martin. Op de ne gende vliegt hij naar Grand Rapids in Michigan en bezoekt ook de luchtmacht basis Scott. De volgende dag zal de Prins naar St. Louis vliegen voor een bezoek aan de McDonald vliegtuigfabriek, 's Nachts vliegt hij rechtstreeks door naar Los An geles, waar hij vier dagen zal verblijven en verscheidene vliegtuigfabrieken zal be zoeken. Op vijftien Maart verlaat de Prins Ca- lifornië en vliegt naar de luchtmacht basis Biggs bij El Paso te Texas. Vandaar begeeft hij zich drie dagen naar Mexico Op de negentiende keert de Prins naar Biggs terug om per vliegtuig door te rei zen naar het militaire vliegveld Eglin in Florida. Op 20 en 21 Maart staat een be zoek aan het eveneens in Florida gelegen vliegveld Patrick op het program. Op 22 Maart bezoekt de Prins het vliegveld Max well in Alabama en op 23 Maart Fort Ben- ning in Georgia. De vier en twintigste gaat hij terug naar New York om op de zeven en twintigste naar Nederland te rug te vliegen. De Prins zal op zijn tocht worden verge zeld door kolonel Edwinston Robbins. Z. K. H. zal op deze reis door de Ver. Staten niet minder dan 12.000 kilometer afleggen. De dirigent van het omroeporkest, Mau- rits van den Berg, zal op uitnodiging van radio Lugano voor deze radiozender een concert dirigeren van het klein sympho- nie-orkest, waarbij werken ten gehore worden gebracht van Haydn en Dvorak en de Hollandse Suite van Voormolen. De heer Van den Berg, die in December op uitnodiging ook een concert leidde van kamermuziek voor het N.I.R. in Brussel, heeft ook nog uitnodigingen lopen voor Stockholm en Frankfurt, waarvoor de Ned. Radio Unie echter medewerking moet verlenen. Dc Verenigde Staten hebben Woensdag bij het Internationale Hof van Justitie in Den Haag een eis tot schadevergoeding tegen Hongarije en Rusland ingediend op grond van de behandeling, die de be manning van een Amerikaans militair vliegtuig ondergaan zou hebben, toen het toestel in November 1951 tot landen ge dwongen werd. De regering van de Verenigde Staten heeft Hongarije en de Sovjet-Unie er van beschuldigd het vliegtuig van het type C-47, dat „buiten weten van de beman ning door de wind was afgedreven", in beslag te hebben genomen en de vier be manningsleden recht te hebben onthouden Voor deze schending van de internationale overeenkomsten eisen de Verenigde Staten geldelijke en andere vergoedingen van de beide regeringen. Na afloop van de openbare vergadering der Tweede Kamer is de heer C. Ravelii- administrateur A ter griffje van de Kamer gistermiddag gehuldigd, daar hij op 1 Maart j.l- veertig jaar geleden in dienst van het rijk was. De bijeenkomst werd bijgewoond door vele kamerleden, het oud-kamerlid minister Donker, de oud directeur van de griffie, de heer Pippel, het personeel der Kamer en dat van de stenografische dienst, alsmede door de parlementaire journalisten. De president van de Tweede Kamer, mr Kortenhorst, heeft de heer Ravelli in een uitvoerige toespraak hartelijk gehuldigd. Hij merkte o.m. op, dat de heer Ravelli veertien kabinetten hééft meegemaakt. Ook door anderen werd het woord ge voerd. De jubilaris kreeg verscheidene ge schenken aangeboden. In Indonesië is bij presidentieel besluit weer een nieuwe noodwet uitgevaardigd (de vijfde in dit jaar); ditmaal tot een extra heffing op transfergelden. Diriin wordt bepaald, dat op transfergelden, die zijn bedoeld als betaling voor diensten („invisibles"), een extra-heffing van G6 2'3 procent van het bedrag zal worden ge daan. De publicatie van dit bericht in het hedr-n te Djakarta verschenen Aneta-bulletin, bracht de handels- en industriële wereld in Djakarta in beroering. De noodwet werd van kracht op de dag van uitvaardiging, n.l. 2 Maart. Bjj een gelijktijdig g-publiceerde rege ringsverordening is een aantal vrijstellin gen van de extra-heffing op transfergel den verleend. Zouden passagekosten onder de nood wet worden begrepen, dan zou een pas sage per vliegtuig van Indonesië naar Ne derland bijvoorbeeld van 6.000 tot 10.000 rupiahs stjjgen (passagekosten staan ver meld in de ljjst van „invisibles", welke verleden jaar door de regering aan het parlement werd verstrekt). De lijst noemt o.m. de volgende diensten als behorende tot de „invisibles") Verlofs- en wachtgelden, mekka-vaart, passagekosten en kasoverschotten van scheepvaart- en luchtvaartmaatschappijen, premies voor levensverzekering, premies en uitkeringen voor andere verzekeringen, winsttransfer, rente op overheidsschuld, rente op schuld „d. e.", pensioenen, per soneelsuitgaven van de overheid, algeme ne ooriogs-ongevallenregeling, buitenland se vertegenwoordigingen, diverse over heidsuitgaven, Nederlandse militaire mis sie, muntaanmaak. delegaties, premies voor particuliere pensioenfondsen, kosten voor buitenlandse kantoren, spaargelden, winst van de Standard Vacuum Petr Cy„ investeringen, effecten, afschrijvingen/af lossingen arrieres, inclusief locale ressor ten gestrande lading (d.i. afrekening van in de oorlog in Indonesië gestrande ladin gen. bestemd voor Nederland), dividenden, octrooien, aflossing overheidsschuld, kort- verbandtoelagen, kosten van uitzending, experttoelage, filmauteursrechten en en kele andere posten. Geen extra-heffingen zullen worden ge daan op over te maken gelden voor a. verlofssalarissen; b. alimentaties; c. stu diekosten; d. het ineens overmaken van gelden; e. spaarremises; f. delegaties; g. De Maastrichtse politie heeft naar aan leiding van de overval op de 50-jarige kleermaker J. C. te Maastricht twee arres taties verricht- Het betreft dc 22-jarige H. W. uit Maastricht, een goede bekende van de politie en de 28-jarige H. V„ eveneens uit Maastricht, een gewezen S.S.-er en een oude bekende van dc politie te 's-Hertogcnbosch. V. is medeplichtig aan de overval en heeft H. W. tot dc beroving aangezet. W, was reeds de vorige week Donderdag bij de heer C. op bezoek geweest met de bedoeling deze te beroven. Dit voornemen kon toen niet worden uitgevoerd, waarna hij Zondagavond terugkwam. Terwijl W., die zich Jansen noemde,"binnen was, werd door de medeplichtige V. aan de deur gebeld- Toen de heer C. in de werkkamer terugkeerde, stond W. achter de deur en sloeg het slachtoffer met een strijkbout enkele malen op het hoofd. De dader kon echter het geld niet direct vinden, zodat hij zich moest tevreden stellen met wat wisselgeld. De heer C. bekwam ernstige verwondingen aan het hoofd en bloedde hevig. De aanrander maakte zich toen snel uit de voeten. Het slachtoffer kon nog op eigen kracht naar de keuken strompelen teneinde het bloed enigszins af te wassen. Hij wordt thans nog in het ziekenhuis te Maastricht verpleegd. premies voor levensverzekeringen; h. an dere soorten betalingen, gelijk aan die genoemd onder a t?m g, inclusief premies e.d„ welke van periodieke aard zijn, voor zover het overmaken daarvan vergund is op grond van de circulaire van de direc teur van het Deviezen-instituut van 3 De cember 1953, of op grond van andere door hem uitgegeven circulaires. Voorts vindt geen extra-heffing plaats op het overmaken van gelden naar het buitenland afkomstig van opbrengsten van industriële bedrijven, die in 1954 of later zijn opgericht en waarvan het overmaken door de regering en de directeur van het deviezen-instituut is toegestaan. Tenslotte vindt geen extra-heffing plaats op overmakingen ten laste van 's lands begroting of van die van autonome ge bieden. In de toelichting wordt gezegd, dat de vrijstelling van de extra-heffing op trans fergelden, welke vallen onder de op brengsten van industriële bedrijven, die in 1954 of later zijn opgericht, in overeen stemming is met de suggestie der rege ring t-a.v. de investering van buitenlands kapitaal. Aneta's financicel-cconomische redac teur tekent hierbij aan, dat de nieuwe noodwet vandaag het belangrijkste onder werp van gesprek was in de kringen van handel, scheepvaart en industrie. In deze kringen bleek nog een grote mate van onzekerheid te heersen. Vooralsnog zijn verschillende vragen niet beantwoord, aangezien de bij de uitvoering van de wet betrokken overheidsdiensten nog geen gedetailleerde uitvoerings voorschriften hadden ontvangen. Van welingelichte zijde werd vernomen, dat de nieuwe noodwet in de eerste en voornaamste plaats zou zijn gericht op de overmaking van winst en dividend. Wat deze overmaking betreft, zou de verhou ding van de gulden tot de rupiah, van tlians 1 3 worden gebracht op 1 5. De belangrijkste vraag is, wat nu pre cies geval voor geval onder diensten („invisibles") wordt verstaan. In het bij zonder in kringen der scheepvaart vroeg men zich af, of de passage- en vrachtkos ten daaronder zouden vallen. In sommige kringen meende men van niet, doch de Indonesia Japan vrachtenconferentie be sloot, in afwachting van nadere bijzonder heden, de in Indonesië te betalen vracn- ten met ingang van heden met 66 2/3 pet te verhogen. Het m.s. „Oranje" wordt Vrijdag a.s. uit Indonesië te Amsterdam aan de Sumatra- kade verwacht. De ontscheping van de passagiers zal 's ochtends half negen be ginnen. De Postcheque, en Girodienst heeft gis teren zijn 600.000ste rekeninghouder inge schreven. De cijfers van het aantal studenten aan de Vrije Universiteit in Amsterdam zijn bekend geworden. Ze zijn van 1 Jan. j.l. en er blijkt uit, dat de lust om economie te gaan studeren nog het grootst is. In totaal steeg het aantal studenten van 1680 tot 1744, maar van deze groei met 64 stu denten viel bijna de helft ten deel aan de economische faculteit, welke zich zag groeien van 292 tot 323 studenten. Hiermee komt zij weer dichter bij de faculteit der wis- en natuurkunde, welke op 1 Januari 375 studenten telde tegen 360 een jaar tevoren. Ook alle overige studierichtingen vertoonden een stijging met uitzondering alleen van de theologische en juridische faculteit alsmede de notariaatsopleiding. Onder de ingeschrevenen bevinden zich o.m. 29 katholieke studenten (voornamelijk in de juridische faculteit) en voor het overige uit (trieste verdeeldheid) zeventien protestantse kerken of godsdienstige ge meenschappen. Er zijn 87 buitenlanders onder hen. De bruto-productie van de N.V. Alg. Levensverzekering-Bank in 1953 heeft be dragen bijna 14.5 (15.2) millioen. Door diverse oorzaken kwam te vervallen een kapitaal van ruim f 4.7 (4-8) millioen. Het verzekerd kapitaal bedroeg per uit De cember 1953 bijna f 110 millioen. De premie-reserve, berekend op zeer veilige grondslagen, steeg met rond 1.700.000 *->t een bedrag van bijna 22 millioen aan het eind van het jaar. De financiële resultaten zijn gunstig ge weest. Het batig saldo der verlies- en winstrekening bedraagt 272.216 (256.763). Volgens de winstverdeling werd gereser veerd voor te betalen belastingen bijna 102.000, terwijl een bedrag van rond 133.000 kon worden toegevoegd aan de extra-reserve. Het dividend werd bepaald op 6 pet (onv.) hetgeen 'n bedrag vorderde van 30.000: Zoals bekend, is in Januari j.l. in Die penveen het gezin W„ bestaande uit man, vrouw en vier jonge kinderen, door de deurwaarder uit zijn woning gezet en daarop is het in een tent op het erf der woning gaan „huizen". Dit kon door de burgemeester echter niet worden toege laten. Nadien kreeg het gezin van gemeen tewege een tijdelijke woning aangewezen, doch W. wilde die woning niet betrekken. Andere woongelegenheden, die evenmin naar zijn zin waren, weigerde hij eveneens te betrekken, maar intussen kregen de ge zinsleden onderdak bij familie en kennis sen. Enige dagen geleden echter, toen ze een huis niet hadden gekregen, dat was leeg gekomen, trokken de man met vrouw en kinderen uit protest langs de woningen van de burgemeester en enkele raadsleden. Het gevolg hiervan was, dat de burgemees ter, de heer Ph. van der Most, Dinsdag middag een spoedeisende vergadering van de gemeenteraad belegde. In deze bijeen komst heeft hij de toedracht van de zaak uitvoerig belicht. Hij deelde onder meer mede, dat W. een huurschuld heeft van ongeveer 294, terwijl hij bovendien ge rechtskosten zal moeten betalen. Daarbij komt, dat huiseigenaren nu weigeren, hem een eventueel vrij-komende woning te ver huren. De burgemeester concludeerde, dat B, en W. al het mogelijke hebben gedaan om het gezin woonruimte te verschaffen en dat zij daar naar blijven streven. De raad keurde tenslotte unaniem goed, wat B. en W. in deze aangelegenheid heb ben gedaan. De Sociaal-Economische Raad heeft een drietal verordeningen vastgesteld, waarbij bedrijfscommissies worden ingesteld resp. voor de ziekenfondsen, voor het bakkers bedrijf en voor de visconservenindustrie en waarbij de hoofden van de ondernemin gen in deze sectoren verplicht worden een ondernemingsraad in te stellen met ingang van óe 90ste dag na afkondiging dezer ver ordeningen. Horizontaal: 1 lidwoord (Fr.), 3 voorzet sel, 5 maanstand, 7 vice versa (afk.), 9 in ware gedaante voorstellen, 12 zangnoot, 13 voorzetsel, 15 zoals de akten getuigen, 18 getij, 20 water in N.-Brabant, 22 hevige wind, 25 voorzetsel, 26 vervoermiddel, 27 het zij zo, 28 spil, 29 vliegveld, 31 heilige, 33 slede, 34 godsdienst, 36 onmeetbaar ge tal, 39 vogelproduct, 41 bijeenkomst, 45 meisjesnaam, 46 voegwoord, 47 soort schip, 48 voorzetsel. Verticaal: 1 soort onderwijs, 2 slot, 3 DONDERDAG 4 MAART Uitzending vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 31 meter. 22.00 Jazz Club. 22.30 Orkest tijd. 22.45 Topsongs van H. v. Holland 23.30 Muziekland. 24.00 Verzoeknummers. 00.30 Sluiting. VRIJDAG 5 MAART HILVERSUM I. (402 m.) 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.45 V. d. huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.30 Waterst. 9.33 Schoolradio. 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding 10.20 V. d. kleuters. 10.40 Klein mannenkoor. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Gram. 11.35 Orgelsp. 12.00 Musette ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus. mui. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Twee piano's. 14.50 Voorrir. 3 5.10 Sopraan en piano. 15.30 Orgel en zang. 16.00 Gram. 16.30 Muz. caus. 17.10 V. d. jeugd. 17.40 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Amus. muz. 18.45 ,.De Haverkist", hoorspel. 19.00 Kinderliedjes. 19.10 Kamerkoor. 19.30 Hoorspel en caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Voordr. 20.30 Caus. 20.40 Caus. 21.00 V. d. jeugd. 21.35 Amus. muz. 22.00 Buitenl. overz. 22.15 Rhythm, muz. 22.40 Caus. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 «n.l. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.33 Gewijde muz. 7.45 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 „Tot uw dienst". 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopr. en piano. 11.30 Gram. 12.15 Promenade ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Promenade-ork. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Kamerork. 15.15 Voordr. 15.35 Vocaal ens. 16.00 Tuinbouw- caus. 16.15 Pianorecital. 16.45 Gram. 17.15 Lichte muz. 17.45 Friese uitz. 18.00 Gram. 18.10 „Een goed woord voor een goed zaak". 18.15 Lichte muz. 18.35 Gram. 18.45 Driestemmige blaasmuz. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 „Die Schopfung". 22.10 Gram. 22.25 Caus. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15^—24.00 Gram. Engeland, B.B.C. Home Service. 330 M. 12.000 V. d. scholen 13.00 Gram. 13.25 Gevar. muz. 13.55 Weerber. 14.00 Nws 14.10 Filmprogr. 15.00 V. ri. scholen 16.00 Hoorsp. 15.30 Ork. conc. 17.30 Hoorsp. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws 19.15 Sportuitsl. 19.30 Gevar. muz. 20.00 Gevar. progr. 20.45 Klankb. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Nws 22.15 Caus. 22.43 Gev. progr. 23.15 Recital 23.45 Pari. overz. 24.00—0.03 Nws. Engeland, B.B.C, Light Progr. löOO en 247 M. 12.00 „Mrs. Dale's Dagboek" 12.15 Lichte muz. 12.45 Voordr. 13.00 Pari. overz. 13,15 Lichte muz. 13.45 Ork. conc. 14.45 V. d. kind. 15.00 V d vrouw. 16.00 Lichte muz. 17.15 „Mts. Dale's Dagboek" 17.30 Orgelspel 18,00 Ork. conc. 18.45 Gram. 19.15 Verz. progr. 19.45 Hoorsp. 20 00 Nws 20.24 Sport 20.30 Gevar. progr. 21.00 Lichte muz. 21.15 Vragenbeantw. 22.00 Gevar. muz. 23.00 Nws 23.15 Act. 23.20 Dansmuz. 0.05 Voordr. 0.20 Lichte muz. 0.56—1.00 Nws. N.W.D.R. 309 M. 12.00 Gevar. mu.\ 13.00 Nws 13.la Omr. ork, 16.00 Cello en piano 17.00 Nws 17.35 Gram. 19.00 Nws 20.15 „Der W assen trager", opera 21.45 Nws 22.10 Hoorsp. met ..-.iz. 23.43 Pianorec. 24.00 Nws 0 30 Lichte muz. 1.15 Gevar. rauz. Frankrijk, Nationaal programma. 347 M. 12.30 Ork. conc. 13.00 Nws 13.50.Idem. 18.30 Amerik. uitz. 19.10 Gram. 19.25 Gram. 20.00 „Ninonde Lenclos", opera 22.43 Gram. 23.00 Gevar. muz. 23.4524.00 Nws. Brussel. 324 en 481 M. 374 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.45 Koersen 12.50 Gram. 13.00 Nws 13.15 Orgelconc. 14.00 Schoolradio 15.30 Gram. 16.00 Idem. 16.05 Ork. conc. 17.00 Nws 17.10 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 18.20 Klankb. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.05 Gram. 20.10 Hoorsp. 22.00 Nws 22.15 Int. Radio- Universiteit 22.30 en 22.45 Gram. 22.55— 23.00 Nws. 484 M. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws 13.20 Gram. 14.00 Omr. ork. en sol. 14.55 en 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws 17.15 Gram. 17.30 Zang en piano 17.50 Gram. 19.15 en 19.25 Idem. 19.30 Nws 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws 22.15 Jazz- muz. 22.45 Gram. 22.55 Nws. B.B.C. European Service. Uitz. voor Nrderl. 22.0022.30 Nws. Hoe de weekbladen het zien Nieuwe films (Op 224 m.i. AVRO. 20.15 Wielerwedstr. op „home-trainer3" 20.35 Act. en weerber. 20.5521.55 Gevar. progr. Jl ik 19 Ho V' YJ W Yf vr voorzetsel, 4 keukengerei, 5 grote bijl, 6 wederkerig voornaamwoord, 7 heidc- meertje, 8 Verenigde Naties, 10 voorzetsel, 11 gebogen been, 14 toestemming, 16 bloem, 17 water in Italië, 18 schoonmaak gerei, 19 waterhoogte, 21 lokspijs, 23 geslo- ten, 24 wiel, 25 gewicht, 28 reeds, 30 zang- noot, 32 motorraces, 33 houding, 35 steen, 36 schrijfbehoefte, 37 voorzetsel, 38 onder richt, 40 zijrivier van de Donau, 41 familielid, 42 persoonlijk voornaamwoord, 43 de lezer heil, 44 bevel. Horizontaal: 1 kassa, 4 kapel, 8 le, 9 al, 10 stang, 13 vlier, 15 tea, 16 rol, 18 nor, 19 planeet, 22 en, 23 k.p„ 25 stiekem, 29 alt, 31 Ede, 32 ade, 34 baret, 36 nagel, 38 or, 39 ai, 40 nopen, 41 Sneek. Verticaal: 1 kaste, 2 slaap, 3 sen, 5 aal, 6 plint, 7 lorre, 11 te, 12 graniet, 13 vlekken, 14 e.o., 17 on, 20 Let, 21 Epe, 24 Laban, 25 strop, 26 ed., 27 magie, 28 geluk, 30 la, 33 de, 35 ere. 37 aan. Kringen van het Nederlandse bedrijfs leven, die in meer of mindere mate belangen hebben in Indonesië of betrok ken zijn bij de handel met deze gebieden toonden zich zich gisteren enigszins ont steld door berichten uit Djakarta over dc uitvaardiging van de Noodwet inzake dc extra heffing op transfergelden. Voorzo ver een reactie uit de zakenwereld kon worden beluisterd, waren betrokkenen nog uitermate gereserveerd in het uitspre ken van een concrete mening. Over liet algemeen was het oordeel vrij pessimis tisch. Men zag in de Noodwet een uiting van „de toegespitste financiële moeilijk heden, waarmede Indonesië op het ogen blik te kampen heeft en van de pogingen om uit de impasse te geraken." Het behoud van de basiliek van S.S. Agatha en Barbara te Oudenbosch, waar voor in 1867 de* eerste steen werd gelegd is, gezien de staat van verval waarin deze kerk verkeert, voorwerp van zorg in West Brabant. De jeugd van het Brabantse Rome heeft zich in het bijzonder niet buiten de dis cussie gehouden en de restauratie van de merkwaardige kerk tot op heden ver dedigd. Om de pleidooien concrete vorm te geven is op Woensdagavond 10 Maart een rondetafelconferentie belegd, waarop zal worden gesproken over de mogelijk heden en de moeilijkheden bij de restau ratie. Afhankelijk van het resultaat zal een actie voor behoud en herstel van de basiliek worden ingezet. Zaterdag a.s. zullen voor de 19e maal in het Sportfondsenbad Oost te Amster dam de zwemwedstrijden worden gehou den om de Joh. P. Hauser-beker. Dat ook dit jaar van de zijde van de Nederlandse zwem-élite de belangstelling groot is, moge blijken uit het feit, dat de organi serende vereniging „De Dolfijn" ertoe is moeten overgaan, per vereniging op elk nummer niet meer dan twee deelnemers te laten starten. Daarnaast zijn ook nog vrij scherpe limiettijden gesteld, waar door men een zo sterk mogelijk deelne mersveld aan de start zal zien. Evenals in andere jaren gebruikelijk was, zullen er ook nu weer enkele num mers voor de open, de Dolfijn-kampioen schappen worden verzwommen. Het zijn ditmaal de 200 meter schoolslag en 400 meter vrije slag voor heren en de 100 meter en 400 meter vrije slag voor da mes. Op de 400 meter vrije slag heren zul len o.m. Wim de Vreng, Piet ten Thije en Ad Boxem van de partij zijn, terwijl op de 200 meter schoolslag o.a. Ruud van Feggelen en Joop Daatselaar hebben in geschreven. Daar er volgens het bestuur van Dol fijn nog steeds niet voldoende krachten in Nederland aanwezig zijn om de 200 meter vlinderslag te zwemmen, heeft men een nummer over 150 meter ingelast. Naast Geert Jan van Rooy zullen op deze afstand starten Cor Wiering, De Vries en Hans Muller. Op de damesnummers die niet mee tellen voor het klassement van de Joh. P. Hauserbeker komen op de 100 meter vrije slag uit Jopie van Alphen, Ria Vonk, Tine Tenkink en Hettie van Bal kenende, en op 100 meter rugslag Joke de Korte, Eefje de Boer en Ali Segaar. Tot slot van dit zwemfeest zullen de waterpolo-zeventallen van de Kikvorsen en van de Nederlandse militairen tegen elkaar uitkomen. De opstelling van beide ploegen ziet er als volgt uit: Kikvorsen. Doel: Van Gelder; achter: Lamme, Sievers, Waalewijn; voor: Van der Tooren, Van Feggelen en Smol. Nederlands militair zevental. Doel: In- signer; achter: Ruimschotel, Keetelaar en Bijlsma; voor: Luchs, Koorevaar en De Wit. Naar I/Equipe meldt, zal tijdens de eerste etappe van de Tour de France '54, welke zoals bekend zal lopen van Am sterdam naar Brasschaat bü Antwerpen, de rijdende ravitaillering (voorziening van de renners met voedsel-pakjes en drinken) plaats vinden te Rotterdam en wel vlak vóór de Maastunnel (vermoede lijk op de hoek bij dc Rochussenstraat; Red.). Wat de route betreft, wordt nog niets anders gezegd dan dat de Rijksweg Am sterdamDen Haag verlaten zal worden en dat de Tour-karavaan over oudere wegen met keienbestrating (meer langs de Noordzeekust?, Red.), op Rotterdam zal aankoersen. Van Rotterdam tot Breda wordt weer de Rijksweg gevolgd en van daar gaat het naar één gecombineerde Nederlands-Belgische douanepost bij Meerle (op Belgisch grondgebied) en ver volgens naar Brasschaat. Wederom heeft Noorwegen een neder laag in het tournooi om het Wereld- en Europees kampioenschap ijshockey gele den. Ditmaal verloor het team met 71 (40, 00, 3—-1) van Tsjecho-Slowakije. De ontmoeting CanadaDuitsland ein digde, zoals een ieder verwacht had, in een Canadese overwinning, de uitslag was 8—1 (20, 20, 41). Tijdens deze wedstrijd moest de Duitser Egen het ijs verlaten; hij verloor nl vijf tanden tijdens een botsing met zijn tegenstander Petro. De wedstrijd RuslandZwitserland ein digde in een 4—2 overwinning voor de Russen. De tussenstanden waren: 00, 2—2, 2—1. De stand luidt thans: gesp.gew.gel.vrl. pt. doelp. Rusland 5 5 0 0 10 29— 7 Canada 4 4 O O 8 322 Tsjechoslowakije 5 4 0 1 8 3712 Zweden 4 3 0 1 d 21—15 Finland 4 1 0 3 2 7—24 Duitsland 4 0 1 3 1 1026 Zwitserland 5 0 1 4 1 1028 Noorwegen 5 0 0 5 0 234 Hennie Quentemeijer, van wie wij dezer dagen berichtten dat hij een ver gunning bij de Ned. Boks Bond had aan gevraagd om als professional opnieuw in de Nederlandse ring op te treden, was een der beste en bekendste amateurs van de laatste jaren. De thans 34-jarige bracht de oorlogsjaren door in Indonesië, waar heen hij kort voor de wereldbrand was vertrokken en vanwaar hij kort na de bevrijding met ziekteverlof in ons land terugkwam. Eind 1946 ging hij naar In donesië terug, maar kwam het volgende jaar al weer naar Europa voor de Euro pese kampioenschappen in Dublin. Groot was het enthousiasme in Nederlandse bokskringen, toen Hennie Quentemeijer de Europese titel behaalde. In 1948 ver tegenwoordigde hij ons land bij de Olympische Spelen in Londen met min der succes. Kort daarna keerde hij naar Indonesië terug en bokste als professional enige wedstrijden, die hij alle won. Medio 1951 is hij naar Australië verhuisd, maar op 31 Augustus van het vorige jaar zette Quentemeijer, een van de drie boksende broers, weer voet op Nederlandse bo dem. Quentemeijer heeft zich in Zeist gevestigd en is accountant en belasting adviseur. Hij vertelde, dat hij in Australië niet veel kans heeft gekregen in de ring te komen. „Ik heb een uitdaging gericht aan Dave Sands, toen deze van Yolande Pompey had verloren, maar het antwoord luidde: You're too heavy". Hennie Quen temeijer woog toen ruim 100 kg, door een harde training heeft hij zijn gewicht nu teruggebracht tot 90 kg en hij hoopt dit gewicht te kunnen behouden. 53 Ik zie, zei hij, dat ik u mijn andere oplossing zal moeten geven. Zó ben ik er toe gekomen: Toen ik alle getuigenissen hoorde, leunde ik achterover, sloot mijn ogen en begon te denken. Sommige ge zichtspunten deden zich voor, die de aan dacht waard waren. Ik noemde die pun ten op voor mijn twee vrienden. Sommige heb ik al toegelicht, zoals een vetvlek op een pas enzovoorts. Ik zal de punten even doornemen, die blijven. Het eerste en belangrijkste is een op merking, door monsieur Bouc tegenover mij gemaakt in de restauratie-wagen aan de lunch, op de eerste dag na Stamboel, namelijk dat het verzamelde gezelschap interessant was, omdat het zo gevarieerd was, daar 'het alle standen en nationali teiten vertegenwoordigde. Ik stemde met hem in, maar toen dat bijzondere punt voor mijn geest kwam, trachtte ik me voor te stellen, of zulk een verzameling wel eens ooit bij elkaar zou kunnen zijn onder andere omstandighe den. En het antwoord dat ik mezelf gaf. was: alleen in Amerika. In Amerika zou er een huishouden kunnen beslaan, sa- i mengesteld uit juist zulke verschillende nationaliteiten: een Italiaanse chauffeur, een Engelse gouvernante, een Zweedse kinderjuffrouw, een Franse kamenier en zovoort. Dat leidde me tot mijn schema van veronderstellingen.... namelijk iede re persoon een zekere rol in het Arm strong-drama te laten bezetten, zoals een regisseur de rollen in een stuk toebedeelt. Nu, dat gaf me een buitengewoon inte ressant en bevredigend resultaat. Ik had ook in mijn eigen geest het getuigenis van ieder afzonderlijk onder zocht, met eigenaardige resultaten. Neem eerst het getuigenis van de heer Mac Queen. Mijn eerste onderhoud met hem was geheel bevredigend. Maar in mijn tweede maakte hij een nogal vreemde op merking. Ik had hem het vinden van een briefje geschreven, waarin het Armstrong- geval wérd genoemd. Hij zei: „Maar ze ker"en wachtte toen, om door te gaan: .,Ik bedoel, dat was nogal noncha lant van de oude heer". Nu voelde ik, dat hij dat niet was begonnen te zeggen. Stel dat wat hij be doeld had te zeggen, was: „Maar zeker hebben we dat verbrand"? In welk geval MacQueen af wist van het briefje en zijn vernietigingmet andere woorden, hij was óf de moordenaar óf een medeplich tige van de moordenaar. Heel goed. Toen de knecht Hij zei, dat zijn mees ter gewoon was een slaapdrank te nemen op een spoorreis. Dat kon waar zijn, maar zou Ratchett er gisterennacht een hebben genomen? Het pistool onder zijn kussen logenstrafte die bewering. Ratchett was van plan, op zijn hoede te zijn vannacht, Als hem een bedwelmend middel werd toegediend, moet dat zonder zijn voor kennis zijn geschied. Door wie? Natuurlijk door MacQueen of de knecht. Nu komen we aan het getuigenis van de heer Hardman. Ik geloofde alles, wat hij me vertelde over zijn identiteit, maar toen hij kwam op de middelen, die hij had gebruikt om Ratchett te beschermen, was zijn verhaal niets meer of minder dan absurd. De enige manier om Ratchett werkelijk te beschermen zou zijn geweest, de nacht in zijn coupé door te brengen, of op een plaats, waar men de deur in het oog kon houden. Het enige dat zijn ge tuigenis duidelijk aantoone, was, dat niemand uit. een ander gedeelte van de trein Ratchett vermoord kon hebben. Het trok een zuivere cirkel om de Stamboel- Calais-wagen. Dat scheen me een nogal vreemd en onverklaarbaar feit en ik leg de het terzijde om over na te denken Ge hebt waarschijnlijk nu allen gehoord van de weinige woorden, die iik beluister de tussen miss Debenham en kolonel Ar- buthnot. Het interessante, naar mijn idee, was dat kolonel Arbuthnot haar Mary noemde en blijkbaar op vertrouwelijke voet met haar was. Maar het moest er voor doorgaan, dat <3e kolonel haar pas een paar dagen eer ontmoet haden ik ken Engelsen van het type van de kolo nel. Zelfs als hij op het eerste gezicht verliefd was geworden op de jonge dame, zou hij langzaam en met decorum voor waarts zijn gegaan, zonder overhaasting. Daarom besloot ik, dat kolonel Arbuth not en miss Debenham in werkelijkheid goede bekenden voor elkaar waren en om de een of andere reden deden als of ze vreemden waren. Om tot een andere getuige over te gaan. Mrs. Hubbard had ons verteld, dat ze, in bed liggend, nipt kon zien of de Itussendeur gegrendeld was en daarom miss Ohlsson vroeg, voor haar te kijken. Hoewel haar bewering volkomen aan nemelijk zou zijn geweest, als ze een van de coupé's 2, 12, 14 of een ander even nummer had gehad waar de grendel onmiddellijk onder het handvat van de deur zit in de oneven nummers, zoals coupé no. 3, is de grendel een stuk boven het handvat en kan daarom niet gemas keerd worden door de sponsenzak. Ik werd gedwongen tot de conclusie, dat mrs Hubbard een incident verzon, dat nooit heeft plaats gehad. En laat me hier ook een enkel woord zeggen over de kwestie van het juiste tijdstip van de misdaad. Naar mijn idee, is het werkelijk interessante aan het ge deukte horloge de plaats waar het gevon den is: in Ratchett's pyjamazak; een bui tengewoon ongemakkelijke en onwaar schijnlijke plaats om een horloge te be waren, vooral als er een horlogehaakje is aan het hoofd-einde van het ledikant. Ik was er daarom zeker van. dat het hor loge expres in de zak was gestopt en ver zet De misdaad was dus niet begaan om kwart over een. Werd ze dan vroeger begaan? Om juist te zijn, om drie en twintig minuten voor één! Mijn vriend, monsieur Bouc, bracht als argument naar voren, het geluid, dat me wekte uit mijn slaap. Als Ratchett zwaar verdoofd was, had hij niet kunnen roepen. Kon hij roepen, dan zou hij ook in staat zijn geweest, te worstelen om zich te verdedigen en er waren geen sporen van zulk een worsteling. Ik herinnerde me, dat MacQueen de aandacht had gevestigd, niet eens, maar tweemaal, op het feit, dat Ratchett geen Frans sprak. Ik kwam tot de conclusie, dat iemand mij had herkend als Poirot. de detective, en dat de hele geschiedenis om drie en twintig minuten vóór een een comedie was, gespeeld ten mijne behoeve. Iedereen had de horloges-historie kunnen doorzien die list komt in alle detective-ver- halen voor. Ze namen aan dat ik het doorzien zou en dat ik, fier op mijn eigen knap heid, verder zou aannemen, dat, daar Rat chett geen Frans sprak, de stem, die ik hoorde om drie en twintig minuten vóór één, niet de zijne kon zijn, en dat Ratchett toen al dood moet zijn geweest. Maar Ik ben overtuigd, dat Ratchett om drie en twintig minuten voor één nog in zijn ver doofde slaap lag. (Wordt vervolgd) Directeur Van Krimpen van het Stadion Feijenoord gaf ons hedenmorgen, op onze telefonische informatie, de prettige ver zekering, dat het Stadion-terrein, waar a.s. Zondag het voetbal-interland tussen het Oranje-elftal en de Engelse Amateurs zal worden gespeeld, in prima staat ver keert. Er zit geen vorst meer in de grond, de sneeuw van de afgelopen dagen is uit zichzelf verdwenen en de goede draine ring heeft ook al het regenwater wegge zogen. In tegenstelling tot de meeste an dere velden in Nederland, ligt dus het Rotterdamse Stadion-terrein er schoon en droog bij; en dat is voor a.s. Zondag, en vooral voor de Nederlandse spelers, wel een geruststelling. Na een pauze van een dag zijn de Wereld kampioenschappen ski in de Alpinenummers voortgezet met de reuzenslalom voor heren. De weersomstandigheden waren schitterend, met volop zon, bijna geen wind en een temperatuur van acht graden beneden het vriespunt. Het parcours was 2000 meter lang, met een hoogte verschil van 510 meter en 51 poorten. In totaal hadden 68 skilopers ingeschreven, maar de Argentijnen Luis en Francisco de Ridder moes ten wegens ziekte verstek laten gaan. De voorlopige uitslag luidt: 1 en Wereldkam pioen Stein Eriksen (Noorwegen) 1.52.5; 2 Francois Bonlieu (Frankrijk) 1.53,7; 3 Anderl Molterer (Oostenrijk) 1.54.0; 4/5 Othmar Schneider (Oostenrijk) en Rene Rey (Zwitser land) 1.55 7; 6 Georges Schneider (Zwitserland) 1.55,8; 7 Stig Solander (Zweden) 1.56,0; 8 Mar tin Julen (Zwitserland) 1.56,3; 9 James Couttet (Frankrijk) 1.56,4; 10 Toni Spiess (Oostenrijk) 1.56,5. Stein Eriksen had Zondag jl. ook de gewone slalom gewonnen. Bij wedstrijden in het hardrijden op de schaats tussen rijders uit Castor, Oester- sund, Hamar en Oslo heeft Ericsson de Zweedse records verbeterd op de 1500 en de 5000 meter. Hij noteerde 2.16-7 op de 1500 meter en 8.20.4 op de 5000 meter. De oude records stonden resp. met 2.17.9 en 8.22.5 op zijn naam. Dit zijn niet zijn beste persoonlijke prestaties op deze afstanden. Hij heeft n.l. buiten Zweden al eens betere tijden genoteerd, en wel 2.14.2 op de 1500 meter te Cortina, 11 Febr. j.l. en 8-15.5 op de 5000 meter, eveneens 11 Febr. j.l. te Cortina. Hjalmar Andersen, die buiten mededin gen mee reed op de 5000 meter, werd exae- quo 3/4 met Odd Lundberg in 8.38.0. Dc uitslagen tuiden: 5000 meter: 1. Sigge Ericson (Zweden) 8.20.4, 2. Roald Aas (Noorw.i 8.28.2, 3/4 Odd Lundberg (N.) en Hjalmar Andersen (N.) 8.38.0, Jan Kristiansen <N.) 8.49.0, 7. Magne Hval (N.l 9.00.2, 8. Hcnr Oeverby (Nl 9.02.0, 9. Brage Hjort (Zw.) 9.03.4 10. Hroar Elvcnes (N.) 9.04.2. 1112 Oelstein Frang (N.) en Carl Eric Asplund (Z 9 11 2 1500 'meter: 1. Ericsson 2.16,7, 2, Aas 2.18.0, 3. Kristiansen 2.20,2, 4. Odd Lundberg 2.23,6, 5. Elvenes 2.24.5. 6. Hval 2.25,8, 7/8 Asplund en Sormbroen 2.27.0, 9. Oeverby 2.27,4 10. Hjort 2.28,4. Dc te Sunderland gespeelde lichtwed- strïjd tussen de B-voetbalteams van Engeland en Schotland is in een l1 gelijkspel geëindigd. De rust ging met dubbelblanke stand in. De uitslagen van de wedstrijden, weTtif de Engelse League werden gespeel% luiden: Èerste divisie: Cardiff City Portsmouth 32, Tottenham Hotspur Bolton Wanderers 32.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4