Friese taalkwestie in middel punt der belangstelling Taken en bevoegdheden van te stellen Bosschap Belastingkwesties vormden de hoofdschotel Een Rotterdammer HET HUWELIJKSAANZOEK VAN DE BRIT Gloeilampjes Bevrijding moet herdacht blijven rare mensen Portoricaanse terro risten m staat van beschuldiging Trein reed over houtwerker PAGINA 5 DONDERDAG 4 MAART 1954 Amsterdam iteeft stoot tot actie Het classificatie-euvel jÊt naar eerSle LONDEN: Rare vraag aan ONTWIKKELING KOOP- EN PACHTPRIJZEN BOERDE RIJEN EN CULTUURLAND Interpellatie-aanvrage in Tweede Kamer Sachets-akker- NACHTELIJKE KORPSRIT VOOR OFFICIEREN Geen verlaging bieraccijns TROEPENTRANSPORT SCHIP SOMERSETSHIRE" WORDT GESLOOPT Land, lucht en water (Van onze Amsterdamse redactie!. ..De Tweede Kamer heett gefaald, toen zij besloot de 5e Mei als herdenkingsdag van onze bevrijding uit te schakelen en de viering er van te koppelen aan 30 April, de verjaardag van onze Koningin. Wij nemen hiermee geen genoegen. Bij de debatten is door de tegenstanders van de handhaving van deze herdenkingsdag ge zegd ,dat men graag bewijzen wil hebben, dat 5 Mei onder grote lagen van het volk leeft. Wij zullen trachten dit bewijs te leveren". De samenwerkende verzetsorganisaties in Amsterdam, wier mening wij hierboven weergeven zijn van oordeel dat de hoofd stad in deze het voorbeeld moet geven, opdat in andere delen van het land dit voorbeeld gevolgd zal worden. Daarom is in Amsterdam een commissie van voorbe reiding gevormd, waarin zitting hebben 'n vertegenwoofdiger van de Oud BS-ers, Expogé, Nat. Federatieve raad van het voormalig verzet, kunstenaars en studen- tenverzet. welk comité alle belangrijke organisaties op maatschappelijk en cul tureel gebied, ongeacht politieke of gods dienstige richting en de voorzitters van de vijf fracties in de raad zal uitnodigen een afgevaardigde te doen zitting nemen in een op te richten initiatiefcomité, dat een gecoördineerde, waardige viering van 5 Mei in Amst>< moet voorbereiden. Men denkt b.v. ar n Stadionspel. vuur werk. buurtfeestelijKheden. Voorts zal gesticht worden een comité van aanbeveling waarvan naar men hoopt vooraanstaande Amsterdammers uit alle lagen van de bevolking deel zul len uitmaken. Men zal voorts pogen te bewerkstelligen, dat het personeel van de grote bedrijven in de hoofdstad de hele dag vrijaf zal krijgen. De commissie van samenwerking uit de verzetsorganisaties in de hoofdstad meent dat de Tweede Kamer maar een pover motief hanteerde, toen zij aanvoerde dat het tijdsverschil tussen 30 April en 5 Mei zo klein was. Als voorbeeld, dat een be vrijdingsherdenking onder het volk kan leven, haalde een woordvoerder van de commissie de 3e October aan, de dag. waarop nu al eeuwenlang de Leidenaren het ontzet van hun stad herdenken. ..Voor al voor de jeugd ook moet 5 Mei bewaard worden, dit is onze plicht". Een andere Britse schone vertelde, dat ze één ding in haar vriend niet op' prijs stelde en dat waren z'n borstelige wenkbrauwen. „Na veel gekibbel stemde hij erin toe, dat ik ze uittrok. Toen ik zei, dat hij dit regelmatig moest laten doen. ant woordde hij: „Wat zou je ervan den ken, als jij eens deze baan als levens positie zou aanvaarden?". UHEBT waarschijnlijk wel eens gehoord van die typisch-Britse manier van uitdrukken, de „un derstatement". Dat is een waarheid bekennen op 'n manier, die de hevig heid der gevoelens of de ernst der omstandigheden ten enenmale niet weerspiegelt. Ais b.v. een Engelse jongen tegen een meisje zegt. „You know, ik vind jou toch wel aardig", dan bedoelt hij: ik ben gek op je. En toen een zekere beer Philip Grimwood in het Degin van dit jaar op z'n eentje strijd leverde tegen een bende Mau-Mau, die zijn 1-uis beleger de, een heldendaad, waar alle Britse kranten vol van ston den, stuurde hij zijn moeder een telegram: „Alles goed, ondanks wat grapjasserij met slechte jongens Deze beroemde „understatement" vindt men ook in de manier, waarop enkelen der brievenschrijfsters wer den aangezocht. Mrs Hawtin uit Chip ping Norton schrijft: „Toen mijn man mij ten huwelijk vroeg, ging dat alle maal niet romantisch, maar ik denk, dat duizenden ik weet niet wat zou den geven om deze woorden te horen: „Ik heb een huis. Wat denk je er er van?". Een andere vrouw schreef: „Mijn vriendje vroeg mij ten huwelijk toen we op een erg koude avond afscheid namen bij het hek. Hij zei: „Liefste, het is ontzettend koud op deze ma nier. Laten we gaan trouwen, dan kan ik jou met comfort het hof ma ken. Zullen we?". En wat denkt u van bet volgende kostelijke verhaal? „Ik ontmoette mijn man in een bus. Hij vroeg mij ten huwelijk in een bus. Hij gaf mij m'n verlovingsring in een bus en we brachten onze huwelijksreis groten deels in een bus door. Ik hoop alleen maar, dat ik nu mijn baby niet óók in een bus ga krijgen. Dat zou wel het toppunt zijn Lilian Haxell uit Little Walding- field schrijft laconiek: „Mijn vriendje was in dienst, toen ik een brief van hem kreeg: „Het lijkt me wel leuk samen het leven te genieten tot ons 65ste, dan van ons pensioen te gaan leven, om tenslotte samen begraven te worden in een mooie eiken dood kist". Ik heb iemand anders ge trouwd" Ja, vreemd volk, die Engelsen. Maar ik mag ze wel (Van onze correspondent). LONDEN, Maart 1954. VREEMD VOLK, die Engelsen I Van buiten koel, beheerst. Van binnen vaak sentimenteel en romantisch. De voorbeelden ter sta ving van deze stelling liggen voor het grijpen. Toen de millionnairsdochter Isabel Patino met Jimmy Goldsmith naar Schotland was gevlucht, om daar te kunnen trouwen, was heel de Britse pers in rep en roer. Iedereen zag alleen de romantische kant van de zaak. Niemand dacht eraan, dat dit voorbeeld wel eens stimulerend zou kunnen werken op de fantasie van aan kalverliefdes onderhevige pubers. De gevolgen bleven niet uit: herhaaldelijk brengen de kranten het bericht, dat ergens een 16- of 17-jarige jongen er met een meisje is vandoor gegaan naar Schotland, „omdat onze ouders ons hu welijk ln de weg staan". Elke krant heeft een vaste ru briek, waarin raad gevingen op liefdes- en huwelijksgebied worden verstrekt. En hoe sappiger een ro mantisch verhaal, hoe heerlijker de Engelsen het vinden. U moet maar eens met de Underground meereizen en er op letten wat al d-e kranten lezende mensen aan het verslinden zijn: tien tegen één, dat het een liefdeshistorie of een tot in de finesses beschreven moord is. Mag ik u eens laten meegenieten? Een prachtig voorbeeld vinden we in de „Daily Mirror", het krantachtige dagdrukwerk (ik weet niet hoe ik het anders moet noemen), dat elke mor gen 4% millioen Britten samen met hun ham and eggs savoureren. Eén van de redactrices vroeg vorige week. of de lezeressen eens wilden schrij ven, of zij de laatste tijd ook een huwelijksaanzoek hadden gehad, en zo ja. hoe. Geen enkele krant in ons goede vaderland zou het wagen een dergelijke vraag te stellen, want alle lezers zouden het maar een brutale vraag vinden, met het antwoord waarop niemand iets te maken had. Niet alzo de Engelsen. Waar ze in het publiek voor geen geld ter wereld over zouden willen spreken, dat zien ze maar al te graag n et naam en toenaam gedrukt in de krant. De ant woorden stroomden binnen en elk afgedrukt antwoord werd bekroond met een guinea, dat is ongeveer 11. Een zekere mej. Seahill uit Liver pool schrijft: „Toen ik vorige zomer in zee zwom, raakte ik in moeilijk heden en werd gered door een jonge man. Hij vertelde me, dat alles, wat in zee gevonden werd, het wettig eigendom was van de vinder. Daar ik niet van de wet op de hoogte was, stemde ik toe. We gaan nu gauw trouwen". sum, bepaal mij tot de ontvangst van Sint Nicolaas, maar dat doe ik dan ook met passie. Die ontvang ik met even veel égards als de hoogste persoon. Waarom niet?, zo vroeg hij. Men moet het spelelement in het openbare leven niet verliezen. Voorts pleitte hij nog voor verhoging van de burgemeesterssalarissen. Met de salarissen van de topambtenaren was het neel wat vlotter gegaan. De heer Van Walsum herinnert zich wellicht niet, dat daarover destijds in de Tweede Kamer ook heel wat te doen is geweest. Zó vlot is dat nu ook weer niet gegaan. Voor het beleid inzake de wethouderssaiarissen had hij geen bewondering, de wachtgeld en pensioenregeling voor deze functiona rissen moest nodig worden herzien. Prof. Gerretson (C.H.) hield een hoog geleerd historisch college om te bewijzen dat Amsterdam wel degelijk aanspraak mocht maken op de titel van hoofdstad des lands. De heer Van Lieshout (K.V.P.) sloot zich bij het betoog van de heer Van Wal sum aan toen hij zeide, dat de regering zich onthouden moest van beïnvloeden der vrije sfeer der gemeenten. Sterk be pleitte hij verhoging van de uitkeringen aan de gemeenten, die door de jongste maatregelen van huurverhoging en be lastingverlaging verhoogde uitgaven had den of inkomsten derfden zonder dat er compenserende maatregelen waren ge troffen Hiermee moest de minister haast maken, want de gemeenten dienden tijdig te weten over welke middelen zij konden hptiphilf kpn De heer Witteman (K.V.P.) pleitte ten slotte voor verlaging der vermakelijk heidsbelasting voor bioscopen nu de Ned. Bioscoopbond getoond had een open oog te hebben voor het belang van een Ned. Filmindustrie. De volgende week zal minister Beel antwoorden. F. S. moest zij ook iedere „vergelijkbare ar beid" steunen. De heer Derk- sen (K.V.P.) stig woord over I»: d'ssiffcatuTnte* treft talloze mu- taties in de #31111 hand werkte v T door sollicitaties J H. M. DERKSEN geen standplaatsaftrek gewerkt door het loonbeleid van de overheid, alleen een opheffing van de gemeenteclassifi catie zou dit euvel kunnen beperken. Hij bepleitte ook volledige afschaffing van de standplaatsaftrek voor overheids- en onderwijzend personeel en drong vooral nog eens aan op spoed met het wetsontwerp voor de verhoging der pen sioenen van oud-gepensionneerden, die hiernaar smachtend uitzagen. De heer Van Walsum kwam nog even terug op de uitlating van de minister van Binnenlandse Zaken inzake de veelsoor tige koninginnen en de bemoeienissen van de burgemeesters daarmee, wat be neden de waardigheid van de burgemees ter zou zijn. De minister had dat vol gens hem beter niet kunnen zeggen, om dat hij daarmee de vrijheid van de bur gemeesters aantastte. Ik zelf, aldus burgemeester Van Wal- verbeteren van de bodem voor de uitoefe ning van de bosbouw, de bevordering van de gezondheidstoestand, de zuiverheid en de kwaliteit van bosbouwgewassen en bos- bouwproducten en het tegengaan van brandgevaar; de opslag en de bewerking van bosbouwproducten; de rationalisatie van bosbouwondernemingen; de normali satie van bosbouwproducten; de lonen en de andere arbeidsvoorwaarden, met uit zondering van die van ambtenaren; de aanstelling en het ontslag van werkne mers, met uitzondering van ambtenaren; de registratie van de bosbouwonderne mingen en van de in die ondernemingen werkzame personen; het verstrekken van de voor de invulling van de taak van het bosschap nodige gegevens en het toezicht op de juistheid van deze; de voor de ver vulling van de taak van het Bosschap no dige bezichtiging en opneming van gewas sen, bosbouwproducten en bedrijfsmidde len van ondernemingen; de administratie van bosbouwondernemingen, voor zover regeling daarvan voor de vervulling van de taak van het. bosschap nodig is. In het Staatsblad is, zoals reeds werd bericht, afgekondigd een K. B„ waarbij voor ondernemingen, waarin de bosbouw of de houtteelt wordt uitgeoefend, wordt ingesteld een bedrijfschap voor de bos bouw en de houtteelt, genaamd Bosschap, dat zfln zetel zal hebben in 's-Gravenhage. Nadat reeds in 1917 een nood-Boswet was in werking getreden, welke beoogde te voorkomen, dat onder de druk der tijds omstandigheden tot roekeloze ontbossing zou worden overgegaan, kwam in 1922 een Boswet tot stand. Ten aanzien van het technische beheer van bossen van particulieren bevatte de Boswet 1922 geen bepalingen. Daar rond 65 pet van de totale oppervlakte aan bos in Nederland in handen van particulieren is, is het duidelijk, dat de invloed van de Boswet 1922 op de houtproductie, derhalve op het economisch gebied van de bosbouw, slechts gering is geweest. Aan het Bosschap is overgelaten de re geling of de nadere regeling van de vol gende onderwerpen; de teelt van bosbouw gewassen en de voortbrenging van bos bouwproducten, daaronder begrepen het De vier Puertoricanen, Lolita Lebron, Rafael Cancel Miranda, Andres Figueroa Cordero en Irving Flores Rodrigez, die de aanslag in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden hebben gepleegd, zijn door een federale hoge jury in staat van beschuldiging gesteld. Zes getuigen wa ren gehoord. Zij zullen ieder beschuldigd worden van het plegen van een aanslag op vjjf per sonen met het doel te doden. Het ernstigste slachtoffer van hun ter reurdaad, het Congreslid Bentley, die bij de schietpartij in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gewond werd, is thans in het ziekenhuis, waar hij ver pleegd wordt, van de lijst van personen wier toestand kritiek is, afgevoerd. Hij is echter nog niet geheel buiten gevaar. De heer Engelbertink (KVP) heeft gis teren in de Tweede Kamer verlof ge vraagd om minister Mansholt vragen te stellen over de ontwikkeling van de koop- en pachtprijzen van boerderijen en cul tuurland n.a.v de uitvoeringsbeschikking krachtens de wet-Rechtshandelingen land bouwgronden. Op deze interpellatie-aanvrage zoj vandaag worden beslist. Het wetsontwerp Overlevering oorlogs misdadigers, dat vorige week werd aan gehouden, is gisteren z.h.s. aangenomen. (Van onze correspondent) In een stromende regen startte gister avond om tien uur precies het eerste team in de nachtelijke korps-teamrit voor offi cieren, welke rit door de Militaire Com missie voor automobiel- en motor-oefen en betrouwbaarheidsritten op de Noord- Veluwe werd georganiseerd. Aan deze rit namen in totaal 79 teams van alle onder delen, wapens en dienstvakken van hit Nederlandse leger deel. Elk deelnemend team omvatte drie jeeps, die ieder met twee officieren bemand waren. De rit be stond uit routerijden, oriëntatierit, kaart lezen, het uitvoeren van opdrachten onder oorlogsomstandigheden en routerijden met speciale opdracht. De aankomst van het eerste team had vanochtend om negen uur plaats. Bij de start waren o.m. aanwezig luit.- generaal B. Hasselman, chef generale staf, luit.-gen. A. Opzomer, commandant Eerste Legerkorps en luit.-gen. D. Buurman van Vreeden, Nederlands Territoriaal Bevel hebber. smaakloos, snel, zeker Eerst nu is bekend geworden, dat Maan dagmiddag omstreeks vjjf uur de 19-jarige houtwerker H. D. uit Krommenie een merkwaardig ongeval is overkomen. Hjj zag nameipk twaalf spoorwagons over zich heenrijden. De jongeman, werkzaam bij een houtbe drijf, moest, om naar buis te komen, de spoorbaan ZaandamAlkmaar oversteken. Hij deed dit op het moment, dat een ran gerende trein op korte afstand naderde. Hij nam de fiets op de schouders, holde over de spoorlijn, struikelde en viel tussen de rails. Enige seconden later dreunden de wagens over zijn hoofd. Zijn fiets werd volkomen vernield, doch de jongeman kwam na een paar seconden weer boven de rails uit met slechts enkele wonden aan zijn neus. Deze wondjes dankte hij aan de koppelingen, die onder de spoorwagons hingen. Na te zijn verbonden kon hij zijn weg naar huis vervolgen, zij het niet op i de fiets. Dat de unificatie der accijnzen nog steeds niet ln werking was getreden, kwam omdat men tenslotte zonder ratifi catie ervan vrij bleef en de regering wilde om economische redenen b.v. de bier accijns niet verlagen. De hardheidsclausule was bedoeld ge weest voor gevallen „van zeer bijzondere aard", de opmerkingen zouden heus echter aanleiding geven zich persoonlijk hiermee nog sterker te bemoeien zowel voor de gevallen van de heffing-ineens als voor de normale belastingheffing. Dan was er tenslotte nog de kwestie van de invoerrechten- welke voor de Wes telijke landen volgens afspraak werden berekend naar de waarde van het goed én van de vracht tot aan de grens van het land van invoer. Hiertegen had de heer Van Tilburg (P.v.d.A.) zich verzet met het argument.dat dit nadelig wis voor Rotterdam, dat bij invoer in deze haven goederen voor Duitsland óók nog de vracht zouden kosten over land tot aan de Duitse grens Hij had in plaats daarvan een gemeenschappelijke grens bepleit, namelijk tot aan de kust. Maar de staatssecretaris zette uiteen, dat er geen gemeenschappelijke grens was, om dat er tussen deze landen geen douane gemeenschap was. Ieder land was auto noom gebleven. Het niet berekenen van deze vrachtkosten zou protesten van niet aangesloten landen uitlokken en in strijd zijn met het G.A.T.T. (General Agree ment on Tariffs en Trade). De volgende week zullen de replieken worden gehouden- Frankfort De politie, die eens een onderzoek in stelde naar de stand van de veiligheid bij het autoverkeer, ontdekte daarbij, dat een automobilist in zijn wagen geen benzinetank had. Toch reed hij op ben zine. Hij had naast zich een blik met deze onontbeerlijke vloeistof staan en via een slangetje werd de benzine naar de carburateur geleid. Dat de auto en de man nog niet ontploft waren, is een waar raadsel. Dat de controlerende politieman niet ontplofte van woede, is eveneens een wonderlijk iets. Verder bleken van de 20.000 aangehouden auto's er liefst de helft op de een of andere wijze gebreken te hebben aan de remmen, de wielen of de verlich ting. Stockholm De organisatoren van 'n uiterst populair Zweeds radioprogramma hebben enige tijd geleden de 24ste Januari tot vacan- tiedag voor de huisvrouwen geprocla meerd. Omdat er op die dag toch iets aan het huishouden gedaan moest wor den. werden de heren echtgenoten op geroepen om op die dag de vaat te was sen, de kinderen te verzorgen en ver dere voorkomende huishoudelijke werkzaamheden te verrichten. Ook de Zweedse spoorwegen wilden bij deze vrolijke boel niet achterblijven en boden alle Zwitserse huismoeders op die 24ste Januari een gratis reis aan; ze moesten echter op diezelfde dag heen en terug reizen. Nu pas heeft men kun nen nagaan hoeveel dames van die ge legenheid gebruik gemaakt hebben. Dat was het formidabele aantal van 41.123. Iets voor de gulle Nederlandse Spoor wegen ter navolging? Huissen Na de lammetjes, de vroege trekvogels, de nieuwe voorjaarsstoffen, nóg een teken van het naderende jaargetij, dat we met lente plegen aan te duiden. Op de groentenveiling hebben de kwekers J. Hubers en W. Kemperman de eerste groene kaskomkommers aangevoerd. Ze haalden op de veiling prijzen van 56 tot 72 cent per stuk. Inverness Schotland Eerst zagen de stomverbaasde klanten in een winkel een paar koeienpoten door de zoldering zakken. Daarna een omvangrijk koeienlijf en voordat het hele gevaarte met een dreunende klap op de winkelvloer terecht kwam. zette iedereen het gillend op een lopen. De winkelier had niet ergens clandestien een koe op zolder staan, het beest was op de markt wild geworden gaan hollen, via een trap werkelijk naar boven weten te komen en aan al het plezier kwam een eind, toen het koe beest door de zoldering zakte. Het 9787 br.t. metende dubbelschroef mo torschip „Somersetshire", waarmee des tijds tal van Nederlandse militairen van Indonesië naar Nederland zijn gerepa trieerd, zal worden gesloopt. Het schip werd in 1921 in Belfast gebouwd Een der geëxposeerde werken van Van Hasselt („Kreek hij Etel") Land, lucht en water, dat zoekt Van Hasselt in die mate, dat als hij het silhouet geeft van de kathedraal van Mantes het schilderij toch een rivierlandschap blijft. Het zoeken naar de fijne nuanceringen van het licht gaat steeds voorop. Naar het ijle, maar toch in stemming getemperde zoals in dat straatje op het eiland Yeu, maar vooral in de landschappen van dich ter bij huis. die in het zo bijzonder trans parante licht van het lie de France zijn gelegen. Als Van Hasselt tuinen of akkers of binnenplaatsen schildert, dan ka-n men er op rekenen dat hi.1 er iets idyllisch aan heeft gevonden. Dat rustige, die stille stemmingen vindt men terug in zijn inte rieurs. die een op zich zelf ook zeer be- I ngrijk deel van zijn oeuvre uitmaken, maar van factie geheel anders zijn dan zijn werken als paysaigist. Ontegenzeg lijk van anders aangewende kracht In de vormgeving zijn de Parijse ontwikkelings gangen niet zonder invloed geweest. Zijn toets is steeds eenvoudiger en directer geworden en de dispositie der kleuren van levendiger muziek. Het was hem altijd eigen door de composities stemmingen van opmerkelijke ontroeringskracht te wekken. Vijftig jaren Parijs hebben Van H sselt nimmer gebracht tot „aan de weg timme ren"; niettemin hebben ze hem de zeer fcenijdens waardige plaats gegeven die deze Rotterdammer in het Parijse kunst leven inneemt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5