Franse tegenstand tegen West Duitse grondwetswijziging Correctiegebieden terug naar de „Heimat" Langdurig debat over reglement van orde Botels vaak de „bottleneck" in het verkeer NG- SLAGEN Duitse wens Koning Paul bedacht een vorstelijk plan Drie jaar geëist tegen Barkey Duitse bestrijding van Franse standpunt Vier Nederlanders ontvoerd Sterke Ma?i Peter Se/ie Aantal bedden weer op vooroorlogs peil PAGINA 3 Honderd prinsen en prinsessen uitgenodigd ONJUISTE OPGAVE VAN LOONBELASTING Op onveilig Makassar Verhoging overlieidspensioenen Oud-gepensionneerden Tegen de Nederlander V. Barkey, die voor het landgerecht te Djakarta heeft terecht gestaan op beschuldiging van het zonder vergunning in bewaring hebben van patronen voor vurwapens, is heden een gevangenisstraf geëist van drie jaar. Uitspraak 18 Maart. Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland hebben volgens het Franse persbureau A.F.P. een honderdtal prinsen en prinsessen uitgenodigd voor een tocht van vijftien dagen door Griekenland, in Augustus aanstaande. De gasten zouden te Marseille aan boord gaan van het Griekse sch'ip „Agamemnon" Op de reis door Griekenland zouden bezoeken ge bracht worden aan de Cycladen- de Dode- kanesus, Attica en de Peloponnesus. De uitnodiging zou gericht zijn aan leden van de koninklijke huizen van Engeland, Noorwegen, Denemarken, Frankrijk en ook Nederand. (Van de zijde van het Ne derlandse Koninklijke Huis werd 't A.N.P. echter desgevraagd medegedeeld, dat van een uitnodiging als bovenbedoeld daar niets bekend was). doeleinden der Westduitse politiek en de agressieve, op weerwraak berusten de berekeningen van West-Duitsland worden onthuld. En de buurlanden der Westduitse federale republiek zullen dit het eerst ondervinden". Door de officier van justitie bij de Rot terdamse rechtbank werd gisterenmiddag tegen de 37-jarige directeur J. v. W., van een bekende Rotterdamse tandtechnische inrichting, drie weken gevangenisstraf ge- eist wegens onjuiste aangifte bij de be lastingen van uitbetaalde lonen vanaf Juni 1948 t'm Maart 1953. Het achterstal lige bedrag van 12.000 is inmiddels vermeerderd met 100 pet boete aan gezuiverd. De verdediger van v. W. wees op de loyale bekentenis van zijn cliënt, het vlot te betalen van de boete en zijn positie als werkgever van 200 mensen. Zijn onder geschikte tandartsen wilden een deel van hun honorarium onder tafel door dus belastingvrij hebben. Eigenbaat was geen hoofdfactor bij verdachte, benade ling van de staat evenmin. „Hij is eigen lijk blij, dat hu aan de financiële chaos een einde is gekomen", aldus besloot de advocaat. vredesgrens een open wonde heeft ge maakt". In de grensstreek vooral langs de Lim burgse grens, zijn in de laatste tijd weer talrijke protestvergaderingen gehouden, waarin de teruggave van in Nederland lig gende tractaatgronden werd geëist. Dinsdagmorgen zijn tussen tien en elf uur uit de directe omgeving van Makassar vier Nederlandse employe's van de Elec- trogasmp O.G.E.M. ontvoerd, het zijn de employe's Hanepcn- Horninge, Zonneveld en Wedding, die gezamenlijk werkzaam heden verrichtten aan een transformatn in Tello, enkele kilometers ten Noord- Oosten van Makassar. Bij de viersprong even buiten Makassar werden zij aange houden door een bewapende bende, waar van het aantal leden niet bekend is. Zij werden in Noordelijke richting mee gevoerd. Twee uur later werd het terrein, waar de ontvoerden met hun ontvoerders verdwenen vergeefs doorgezocht. Het basiscommando heeft Donderdag morgen aan de pers medegedeeld, dat de ontvoerders vermoedelijk met grote haast de Teliorivier overstaken in Noordelijke richting, het terrein, waar ook vroegere ontvoerden waren weggeleid. De stads rand aan de zijde van Tello was na de zuiveringsacties van enkele maanden ge leden geruime tijd geheel rustig. De basiscommandant, majoor Mochtar heeft verder aan de pers bevestigd dat Zondagmiddag een militaire eenheid mt Malakadji op de weg naar Djeneponto la en hinderlaag was gelopen, waarbij negen militairen sneuvelden. In de Westduitse hoofdstad huldigt men de opvatting, dat het vervallen van het bezettingsrecht door het van kracht wor den der conventies van Bonn, ook con sequenties zou moeten hebben ten aanzien van de rechtstitel, waaronder Nederland en België de kleine grensgebieden beheren, die bij wijze van grenscorrectie in April 1949 aan de Bcncluxlandcn werden toege wezen. Deze opvatting is neergelegd in een aan tal artikelen, die in „Aaohener Volkszei- tung" zijn verschenen en die, naar van ingelichte zijde in Bonn verklaard wordt zich dekken met de mening der Bonds regering. De artikelen zijn niet onder tekend, doch zij zijn, naar wij vernemen, van de hand van Erich Kordt, een der hoge ambtenaren van de landelijke rege ring van Noordrijn-Westfalen. In Bonn wordt verklaard, dat de Bondsregering zelf wat de grenskwesties betreft nog geen officiële stappen ondernomen heeft, doch dat zij uiteraard geïnteresseerd is in een regeling der hangende kwesties in een geest van goede nabuurschap. Erich Kordt verdedigt in deze artikelen de opvatting, dat de „correctiegebieden" nog altijd rechtens een deel der Bondsrepubliek uit maken, ook al kan de grondwet van Bonn er momenteel niet worden toegepast. De artikelensërie besluit met de opmerking dat het hier gaat om het lot van 12.000 Duitsers, „die eens toch tot hun vader land zullen terugkeren"- Ook het weekblad van de liberale partij „Die Deutsche Zukunft" heeft de opvatting geuit, dat onderhandelingen over de teruggave der correctiegebieden zo snel mogelijk dienen te beginnen. Dit blad beschuldigt Nederland ervan, dat het „van een eeuwenoude, voorbeeldige GIT MOET er voor de aardigheid eens acht op slaan, hoeveel staten, meestal in de Aziatische werld gelegen, er te genwoordig ,,'n sterke man" op na houden. De figuren, die met een dergelijke toe naam worden geëerd, hebben hem niet te danken aan het feit, dat zij in hun vrije tijd de worstel- en gewichthefsport be oefenden of iedere morgen de vuilnis emmer voor hun vrouw buiten zetten, doch aan hun activiteiten op politiek gebied. Het is opmerkelijk, dat de man, op wie deze benaming nog maar pas geleden het meest van toepassing werd gebracht, Mossadeq was, de lichamelijk zeer zwakke premier van Perzië. die als het ware de stroom in zijn land gewonnen aardolie vanaf zijn ziekbed in hem welgevallige banen leidde. In de kranten werd hij meer dan eens „de zwakke sterke man" genoemd. Dit is dus wel een bewijs, dat „sterke" mannen heus niet onvermijdelijk over enorm ontwikkelde biceps moeten beschikken. Zweden echter bezit sinds ruim een maand een „sterke man", die zijn ere naam niet met een politieke mond heeft verdiend. Nee, deze heer, Albert Kinberg is zijn naam, heeft het op zijn knuisten aan laten komen en we kunnen niet anders zeggen dan dat hij van deze lichaamsdelen kwistig en doeltreffend ge bruik heeft gemaakt. We willen de man even in uw herinne ring terughalen. Tot 25 Januari was Kin- berg een geweldige qua omvang Zweed, die het zakendoen tot zijn beroep had gemaakt. Maar op die gedenkwaardige 25ste Januari treffen wij hem in Berlijn, juist wanneer de Viermogendhedenconfe- rentie aan de gang is. Hij leest de kran ten, waarin eindeloze verslagen van het geen gezegd is tussen de vier en wordt er moedeloos van, dat Molotof op iedere langademige speech maar weer „Njet" zegt. Het wordt onze Zweed te machtig. Als die Westerse ministers de Russische bewindsman niets aan het verstand kun nen brengen, dan zal hij het wel doen. Daarop gaat hij naar de Russische ambassade, vraagt, alsof het de burge meester van Tietjerksteradeel betrof, audiëntie aan bij Molotof en geeft als reden van zijn bezoek op, „dat hij met zijne excellentie de minister over vrede wil praten". Nu is het voor de Sovjet-inwoners zelf reeds reeds een macht van een uitzonde ring, de minister van buitenlandse zaken in hoogst eigen persoon te spreken te krij gen. voor de buitenlandse man in de straat, vooral als hij er nogal bruusk uit ziet. is het niets meer of minder dan ëen onmogelijkheid. De Volkspolizisten zeiden dus alsdat dit niet kon en raadden de Zweed aan. zo gauw mogelijk weg te ploffen, omdat er anders nog wel eens andere dingen konden gebeuren. Die drei gementen hadden een averechtse uitwer king op het gemoed van Kinberg. hij haalde zijn rechtervuist uit zijn broek zak en drukte haar tegen de kaken van de twee agenten, waarmee :i.i onmiddellijk buiten gevecht werden gesteld. Ver kwam de potige Noorderling echter niet, want nadat hij in een vertrek verderop nog vier van de vijf daar aanwezige wachten met een stoel voor verdere agressie on klaar had gemaakt, werd hij tenslotte overmeesterd, in het cachot gestopt en beschuldigd van het doen var, een aan slag op een Russische minister in functie. Wanneer de Sovjetrussische rechtsdie- naren volgens de gebruikelijke manier te werk waren gegaan dan had de moderne ridder Kinberg er in 1970 waarschijnlijk nog gezeten. Edoch, de Zweedse regering kwam nederig excuus aanbieden en dit had tot gevolg dat Kinberg binnenkort in vrijheid wordt gesteld. Wij weten het natuurlijk niet zeker, maar we hebben toch zo'n vaag vermoe den, dat de Zweden hun landgenoot niet als mishandelaar van arme, van onder voeding mogelijk zwakke Oostduitse politiemannen zullen begroeten. Wij den ken eerder, dat hij. in ieder geval voor één dag. als een soort nationale held wordt beschouwd. atlete» 1 ue noodzakelijKneia j, ?etl> om medewerkers te recruteren, nT, ö®kwaam zijn om uw energie en Op de vraag, waarom de Conventie In het geheel geen sociale rechten bevat, antwoordde de minister, dat men op het ogenblik nog niet in staat is om cp dit punt formuleringen te vinden, die enig houvast geven. Dit stuit op grote moei lijkheden. De Staatkundig Gereformeerden ver klaarden zich tegen het verdrag, omdat het op humanistische grondslag rust, iedere heenwijzing naar God als wezenlijke bron der mensenrechten mist, alsook wijl het opnieuw een stuk van onze nationale zelf standigheid opoffert. De Kamer heeft vanmiddag ook z.h.s. het wetsontwerp tot verhoging de, overheids- pensioenen met een toeslag van vijf pet i.v.m. de huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeperking per 1 Januari 1954 aangenomen. De heer Beernink (C.H.) achtte het wenselijk ook de z.g. kerkelijke pensioenen onder de werking van de toeslagwet-1954 voor gepensionneerden te brengen en diende deswege een daartoe strekkend amendement in. De heer Van der Zanden (K.V.P.) sloot zich hierbij aan, evenals de heer Ritmeester (V.V.D.). Minister Beel ontraadde de aanvaarding van dit amen dement sterk. De kerkelijke pensioenen worden niet in de Pensioenwet geregeld, maar bij Kon. Besluit. Een staatscommissie is te dezer zake bezig een rapport samen te stellen. De bewindsman zegde toe na te gaan, of dit rapport spoedig gereed is. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal hij met zijn ambt genoot van Financiën overleg plegen over het treffen van een regeling, waardoor aan de noden van de betrokkenen tege moet wordt gekomen. De heer Van der Zanden verklaarde zich na deze ministeriële toezegging te gen het amendement. Dr Schouten (A.R.) deed na de minis ter nog een poging om de heer Beernink te bewegen zijn amendement in te trek ken om een onzuivere stemming te voor komen, maar de C.H.-woordvoerder liet zich niet vermurwen. Zijn amendement werd verworpen met 46 tegen 26 stemmen. Vóór stemden de C.H., de V.V.D., de St. Ger., vijf P.v.d A.- efgevaardigden, twee K.V.P.- en drie A.R.-leden. Wat de z.g, oud-gepensionneerden be treft, merkte de heer v. d. Zanden op, dat deze met de 5 pet verhoging niet geholpen zjjn. Minister Beel deelde ter zake mede, dat het rapport van de staats commissie (voor de pensioenwetgeving) inzake de oud-gepensionneerden thans ontvangen is en bij het kabinet in be handeling Indiening van een wetsontwerp ten behoeve van deze gepensionneerden kan op korte termijn worden verwacht. Ad Int. hotellerie faalt dit in een toekomst ook zijn terugslag hébben op het bezoek aan andere West-Europese landen. Nog steeds bestaat er een gaping tussen de omvang van het wereldtoerisme en de opnamecapaciteit van de hotellerie en ook in ons land is dat zeer merkbaar. Het aantal hotelbedden is hier nu zo langza merhand weer op het voorloorlogse peil. maar het aantal overnachtingen is sinds 1938 verdubbeld en bedroeg in 1953 een milliocn zeshonderdduizend. Daarbij ver blijven dan nog eens jaarlijks anderhalf millioen mensen in tentenkampen, bun- galowbcdrijvcn, kampeerhuizen enz. Het aantal buitenlanders is veruit het belangrijkste contingent der hotelgasten en bedroeg in 1952 90.6 procent, waarvan 70 procent een onderdak vond in een hotel in een der grote steden. In verband hiermede merkte de heer Meyer op, dat het bevreemdend was, dat een stad als Eindhoven nog steeds geen hotel van grote allure heeft. Een oplossing voor het verwerken van de grote toeristenstroom is moeilijk, om dat de exploitatiekosten voor nieuw te bouwen hotels hoog zijn en er moeilijk voldoende kapitaal voor kan worden ge vonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3