Longkanker cijfer vloog omhoog Weense professoren wijzen andere oorzaak dan roken aan Lacliappellc Aanslag op Sultan van Marokko „Ik ben de kunstfluiter van de BBC" Als iemand verre reizen doet... Zaterdagse mijmeringen Boeiende verhalen over „vreemde landen dichtbij en veraf parket 9 - A-S,:- ^TERDAG 6 MAART 1954 PAGINA 3 We kunnen liet gerust zeggen. De wereld stond overeind. Er schuilt geen enkele overdrijving in. In de sigarenwinkels werd hevig gedebatteerd en ook wel gelaten een bepaalde mogelijkheid aanvaard. En in de Verenigde Staten deden enkele grote Er zullen heel wat mensen zijn, die een vermindering van het tabaksverbruik toejuichen. We behoeven de redenen hiervan niet aan te stippen. Bekend is eveneens, hoezeer velen juist in het rokertje een stimulans tot werken en tot een blijmoediger aanvaarden van het soms harde leven zien. Ze eren dit als een factor voor grotere arbeidsproductiviteit en meer levensvreugde, in deze gemechaniseerde en genivelleerde tijd, voor de gemiddelde arbeider, wiens genoegen aan hét door hem gepresteerde en geproduceerde Sering is, vergeleken bij wat vroeger de handwerksman beleefde. tabaksmaatschappijen de propagandisten ener volgens hen ongefundeerde theorie een proces aan. In Engeland trad zowaar een minister in het strijdperk. Het ging allemaal om ons dampertje, het roken, intussen vooral om de sigaret. De sigaret zou een van de voornaamste oorzaken zijn, dat long kanker in onze tijd zo sterk toeneemt. Zowel in Amerika als Europa is de ene enquête op de andere gevolgd. Er is reeds het een en ander gemeld omtrent de reacties, welke de kwestie hier te lande heeft gewekt. Over het algemeen kwamen naar het schijnt de hartstochtelijke rokers niet erg onder de indruk. Althans, van een sterke verminde ring van de omzet merken de sigarenwinke liers niet zoveel. Maar deze houdt inmiddels wel enig verband met het feit, dat er in de laatste tijd, ondanks de loonronde van Januari, een vermindering van de koop kracht te hespeuren valt. De duurdere thee en koffie en andere, zij het dan geringe prijsverhogingen, doen in ieder geval bij de sigarenwinkelier hun invloed gelden. Tenminste, aldus leggen die een zekere slapte uit. Maarzo betogen deze geleer den, de stijging houdt geen enkel verband met het gestegen tabaks verbruik, doch moet geweten wor den aan de steeds slechter worden de atmosfeer in de grote steden, waar benzinedampen, de uitlaat gassen van fabrieken en in het al gemeen de nog immer toenemende verontreiniging van de lucht door andere oorzaken o.a. de asfalt- bedekking der straten van dag tot dag aanslagen op het organis me worden gepleegd, dat de longen van de mens zijn. En dan beginnen we met de laat ste sensatie: de medici van We- nens beroemde medische school hebben dezer dagen in hun jaar- Vergadering categorisch ontkend, dat het roken van tabak longkan ker zou veroorzaken. Het is een tegenvaller voor de professor uit Genève, die enkele weken geleden voor de radio een lezing hield. Waarin hij verkondigde, een pro- haat systeem te hebben ontdekt, °m alles, wat schadelijk voor de gezondheid is, in sigaretten te neu traliseren, dus onschadelijk te ma ken. De categorieën arbeiders, die het meest van longkanker te lijden hebben, zijn stokers, spoorweg mannen. chauffeurs, employé's van autogarages, mijnwerkers en schoorsteenvegers. Wat de laatste betreft, reeds honderden jaren ge leden werd het verband tussen dit vak en longkanker opgemerkt. De kwestie is nu reeds enkele maanden oud eu nog allerminst uitgevochten. Ze werd ingezet door een verklaring van drie bekende Amerikaanse geleerden, dr Wyn- der, van het anti-kanker centrum van Manhattan, dr Roth, van de beroemde May-klinick in Minne sota en prof Ochsner van de Tulane University te Orleans, alle drie kankerspecialisten met een uitste kende naam. Het drietal verklaar de in redevoeringen op een tand artsencongres dé sigaret tot oor zaak van de steeds toenemende longkanker. IS duurzaam dus... voordelig Die sigaretZe staat nu in het brandpunt van de belangstelling. "V" •- - A i EI Glaoei schoot dader neer Schip met lucifers in brand Lichtgelovige dames in de val Er iverd inderdaad gef loten Observator Rustig,oordeel Land van Tito Zelf reizen Stationskapel succes Mooi werk Doorstoten met gebed Pang (I) Pang II) E11 morgen? Harry Prikker SIGARET, het brandende probleem be 80-jarige sigaren. Hij Churchill is een verwoed roker, maar.... van gooit meestal de helft weg en neemt dan een nieuwe.. Voor het overige, hierop zullen wei thans niet nader ingaan. Het is ook niet ons, te feeoordelen, of het roken al <tan niet een' schadelijke invloed op de gezondheid uitoefent We willen in deze kolommen slechts weergeven, wat er zich in de afgelopen maanden rond het rokertje in de wereld heeft afgespeeld. En dat is waarlijk niet gering Het bericht uit Wenen is serieus genoeg. Men nam daar resoluut stelling tegen de conclusies van de Engelse minister voor de volksgezondheid MacLeod, wiens ver klaringen omtrent de nadelen van het ro ken -voor het Engelse volk aan de over kant van de Noordzee zulk een geweldige reactie ontketend hebben, dat daar het tabaksverbruik enorm snel daalde. Laten we hier vaststellen, dat Wenen een zeker gezag heeft inzake het ernstige probleem van de longkanker, omdat in deze stad 'het grootste aantal lijders aan deze ziek te woont. Van hen hebben twee doktoren van het Pathologische en Anatomische In stituut aldaar een nauwkeurige studie 'gemaakt. Het zijn de medici Chiari en Neuhold. Uit de door hen verzamelde ge gevens blijkt, dat het tabaksverbruik in Wenen van 573 gram per hoofd in 1934 gestegen is tot 1026 gram in 1951. Over de latere jaren zijn nog geen cijfers beschik baar. In die periode is het aantal geval len van longkanker gestegen van 16 tot 31.8 procent van het totaal aantal zieken. Veertig procent van de door ons onder zochte lijders aan longkanker, aldus ver klaarden de onderzoekers in een tol de jaarvergadering gerichte verhandeling, bleek nooit gerookt te hebben. Bovendien komt nog de merkwaardige omstandigheid, dat longkanker vooral mannen tussen de 40 en 50 jaar bedreigt. Dit geldt dan voor de stad Wenen. Op het platteland en in de kleine steden komt longkanker het meest voor onder mannen tussen de 50 en de 60 jaar. En wat Wenen zelf betreft, dit telt tweemaal zoveel lijders aan long kanker als de rest van heel Oostenrijk. Het is onomstotelijk vastgesteld, dat spe ciaal wanneer de wind uit het Oosten waait, de Weense lucht met zwavelzuur verpest is. Nog enkele cijfers: het aantal doden ten gevolge van longkanker is op het platte land 0.12 per mille, in steden met fa- briekswijken en veel verkeer 0.44 per mille en in Wenen 0.90 per mille van het totaal aantal sterfgevallen. Een andere onderzoeker, prof. Kretz, heeft aan het Weense Instituut voor longkanker mede gedeeld, dat in 1953 te Wenen 6548 geval len van longkanker werden geregistreerd, hetgeen tegenover 1952 een toeneming met niet minder dan 31 pet beduidt. Deze toe neming is mede het gevolg van een bete re administratie, maar is toch nog beden kelijk genoeg en valt niet op het toegeno men roken te schuiven. Het gevolg was, dat de koersen der aan delen der grote tabaksmaatschappijen om laag tuimelden. Merkwaardig genoeg was de verkoop van sigaretten toen reeds in dalende lijn. In 1953 werden in de Ver enigde Staten enkele milliarden sigaret ten. minder gerookt dan in 1952. De ver klaring van het drietal geleerden werd nog door die van anderen aangevuld. En Ochsner zette zijn waarschuwing kracht bij door te betogen, dat het Amerikaanse volk tengevolge van longkanker gedeci meerd zal worden Tegen 1970 zal, naar hij uitgerekend heeft, van elke twaalf tot vijftien Amerikanen er één aan longkan ker lijden. De Amerikaanse geleerden ontvingen spoedig hulp van Engelse collega's. Ook in Engeland daalden toen de koersen der aandelen van de grote tabaksmaatschap pijen (gezamenlijk kapitaal 545 millioen pond sterling), wier producten, evenals die van de Amerikaanse, te bekend zijn, dan dat we ze hier zouden behoeven op te noemen. De Engelse tabaksindustrie rea geerde inmiddels anders dan de Ameri kaanse. Terwijl de laatste door publiciteit de uitspraken der geleerden trachtte te bagatelliseren, met methoden, die door de medische wereld ten zeerste weiden ge laakt, legden de Engelse een verklaring af, waarin ze als haar overtuiging uit sprak, dat de sigaret niet de oorzaak van longkanker kon zijn. Maar teneinde de kwestie op fe lossen stelde ze een groot bedrag ter beschikking van een bekend medisch instituut, teneinde het onderzoek te bespoedigen. Naar haar mening zou dit negatief zijn, indien het er op aankwam, de sigaret als de misdadigster aan te wij zen. Wat de Verenigde Staten betreft, daar is ook het genoemde anti-kanker instituut met een onderzoek op grote schaal bezig. Maar dit onderzoek zal pas in 1955 be- Breda Lachappellestraat 12 Tel B702 ol 6442 eindigd zijn en voordien worden er geen resultaten van gepubliceerd. In Europa is eveneens in tal van landen een pole miek rond de sigaret losgebarsten. Frank rijk en Italië zagen enquêtes georgani seerd en tal van bladen gaven de mening ■van bekende deskundigen weer. Intus sen, evenals in Wenen werd daar en trou wens ook in Engeland (met zijn beruchte ..smog") en in de Verenigde Staten de verontreinigde stadslucht in het geding gebracht. In Duitsland vestigden deskun digen zelfs de aandacht op de nadelen van ide benzine gebruikende aansteker, die kwade dampen afgeeft, welke door de roker ingeademd worden. Overal verdiepte men zich in statistie ken. Amerika spande hier natuurlijk weer de kroon. Daar werd bekend gemaakt, dat voor elke 10 sigaretten, die in 1900 door de Amerikanen gerookt weiden, er nu 117.000 gerookt worden. Dermate is het roken er van toegenomen! We zouden in drukwekkende cijfers over het verbruik kunnen geven. Maar dit zou ons te ver voeren. Alleen stippen we aan wat de finan ciële zijde van de kwestie betreft, gezien van de kant der tabaksmaatschappijen, dat indien elke Amerikaanse roker mo menteel slechts één sigaret minder per dag zou roken, de tabaksindustrie per dag een schade van 700.000 dollar zou lijden r i: ..-ié -a;a it' ■AH A V' v A'A A «f\ - - Vs." s Op Sultan Mohammed VI van Marokko is een aanslag gepleegd. H(j werd licht ge wond aan het voorhoofd, toen hy zich in de moskee van Marrakesj bevond om deel te nemen aan de gebruikelijke gebeden op Vrijdag. Volgens een Mohammedaanse ooggetuige werden in de moskee plotseling twee hand granaten geworpen. De onde pasja van Marrakesj, de vermaarde El Glaoei, (de man die het leeuwenaandeel had in de val van de voormalige sultan en de troonsbe stijging van Mohammed VI) trok onmid dellijk zijn revolver en schoot de dader zonder pardon neer. Lijfwachten van de sultan wierpen zich vervolgens op hem en doodden de man met hun bajonetten". Een granaatpen werd aangetroffen op de plaats waar hij gestaan had. Zijn identi teit is niet bekend gemaakt. De Sultan is door vier Franse artsen on derzocht. Volgens hun rapport heeft hij kneuzingen boven het rechteroog en en kele kleine splinters gekregen. Het Britse schip „Norman Monarch" (7000 ton), waarvan twee ruimen met lu cifers gevuld zijn, heeft geseind dat het op de Atlantische Oceaan in brand staat en koers heeft gezet naar een veilige ha- "Dp verdachte is een zeer ondernemende k" brutale veroveraar, die in het Engels vlot een alleraardigst praatje weet 1, hiaken met alleen lopende dames en Sch' 'nv>tcert een kopje koffie met hem te tic ïbiken", zo zeide de officier van Justi- ziin Amsterdamse rechtbank, toen hij Va requisitoir hield tijdens de berechting de 26-jarige colporteur F. van R. uit brsterdam. ln zich is dit „kennis aanknopen" na- buriyk helemaal geen aanleiding om voor col Bercck' gedaagd te worden, inaar de f>eDvvteur liet I,ct n'et het k°PÏc kof" K°n h-nneer '"J 20 Kczcl,iS ergens zat, be- sen, ee" zeer schoon verhaal op te dis- maaktéaarbi' zecr makkelÜk gebruik artist, Va" de reputatie van een radio- Ronal'd" i" ecval de Engelse kunstfluiter engsehrók vi"'1 hi' er ook niet voor 'e~ "en". Het Z'ch diens naam „toe te eige- dcrscheiUpneVO'B was dan ook, dat dc nn- „Invlogen" p dames er heel gemakkelijk Ronnie vertel* verhaa). dat de pseudo- 'de over een cheque van de B.B.C., die nog niet gearriveerd was en waardoor hjj tijdelijk in geldnood zat, grif geloofden. Zij leenden hem dan ook met plezier wat geld, want als dc cheque cenaal gekomen was dan Zoals vanzelf spreekt, konden de dames later naar haar geld „fluiten" en of zij dat nu kunstig deden of niet, zij zagen het niet meer terug. Er volgden diverse aangiften, die dc politic aan het werk zetten. Men vond de „kunstfluiter" in het gezelschap van een dame, aan wie hij net het mooie verhaal onder het genot van een kopje koffie zat op te dissen! Zij zal wel raar ge keken hebben, toen de beroemde Ronnie zo maar plotseling met de politie mee moest. Het reclasscriugsrapport was allesbehal ve gunstig voor de hartenveroverende en beurzen-openende „artist": „nietsnut", „onsympathieke knaap" en „fantast" zijn woorden die voor zichzelf spreken. Ter zake van oplichterij vorderde dc öf-; ficier tenslotte een gevangenisstraf van an derhalf jaar met aftrek. De rechtbank zal 19 Maart uitspraak doen. De Franse resident-generaal, generaal Guilleaume, die legermanoeuvres in het ge bied van Ouada bijwoonde, is onmiddellijk naar Marrakesj vertrokken om zijn mede leven met de sultan te betuigen. Bij de Sikorsky-lwlicopterfabriek heeft gerust met één vijf-bladige rotor, die onlangs een nieuw type zijn eerste offi- door twee motoren wordt aangedreven, ciële proef vlucht gemaakt. Het is de In geval van nood is echter ook 'n vlucht S-56, welke is gebouwd in opdracht van op één motor mogelijk. Bovendien is dit de Amerikaanse Marine. Deze nieuwe de eerste helicopter ter wereld, welke machine mag zich ook reeds verheugen is voorzien van een intrekbaar landings in een grote belangstelling van de zijde gestel, zodat een voor helicopters der burgerluchtvaart. Dit laatste voor- grote snelheid van meer dan 225 km. per namelijk door haar grote veiligheid en uur wordt gehaald, bedrijfszekerheid. Met toestel is n.l. uit- De afmetingen van deze Sikorsky-telg komen over een met die van de Dakota De neus bestaat uit twee grote deuren en kan worden opengeklapt, zodat een drietal volledig uitgeruste jeeps gemak kelijk kunnen worden vervoerd. Voor personenvervoer vinden 26 volledig uit geruste manschappen een plaats. Voor vluchten onder minder gunstige weers omstandigheden is de S-56 uitgerust met een automatische piloot en ijsbestrijders. En toch, er was nog niet zo heel lang geleden een tijd, waarin ze nauwelijks meetelde. Het is wel interessant, terzake een stukje ge schiedenis op te halen. Omstreeks 1900 was het roken van sigaretten een modesnufje. De elegante dan dies van die dagen vonden het chique, een sigaret te roken, in plaats van een sigaar of het genie ten van een snuifje of tabaks pruim. Een salonheld was zonder een sigaret niet denkbaar. De be faamde Oscar Wilde gaf een klas siek geworden definitie van de sigaretze was de volmaaktste vorm van het genoegen, omdat ze iemand onbevredigd liet. De sigaret, ook wel „witte vriendin" ge noemd. was duur en stamde uit Egypte. Pas na de eerste wereldoorlog werd ze algemeen gerookt En in en na de tweede wereldoorlog werd het sigarettenroken 'n ware rage, ook voor de vrouwen. In de tweede wereldoorlog was de sigaret tevens een soort betaalmiddel. Sommige militai ren beweren, dat er veldslagen mee ge wonnen zijn Het regent over en weer verwijten. De industrie stelt zich schrap, de wetenschap doet hetzelfde. Zeer zeker is het laatste woord in deze „brandende kwestie" nog lang niet gesproken. En wat de sigaret betreft en het roken in het algemeen, er is telkens en telkens weer tegen geageerd. "We behoeven hier waarlijk niet te beto gen. dat er nog heden ten dage een felle strijd wordt gevoerd. Feitelijk is het hui dige conflict slechts een episode in een lange actie. In Engeland we halen een enkel voorbeeld aan is de Labourregering de sigaret steeds meer gaan belasten. Heden ten dage kost daar een pakje „goede" si garetten bijna evenveel als een maaltijd in een goedkoop restaurant. Desondanks daalde er het verbruik van sigaretten niet. Summa summarum: het onderwerp is eindeloos. Daarom is het bovenstaande slechts een oriënterend praatje. Nog nooit zijn er zoveel reisverhalen gedrukt als in deze tijd van verwarring en misverstand. Als de mensen van verschillende landen of zelfs werelddelen elkaar niet begrijpen, dan ligt dat heus niet aan dc ondernemende lieden, die er op uit zijn getrokken om met eigen ogen tc gaan kijken wat er in dit of dat land gebeurt en hoe de toestanden er zijn, en die daarna in uitvoerige verslagen de lezers deelgenoot maken van hun ervaringen en avonturen. Bijzonder geslaagd zijn de reisverhalen van Karl Eskelund, de Deense journalist, voor wiens boeken als „Op reis met mensenhoofden" en „En overstapje naar bet Nirwana" we reeds enige malen de aandacht hebben gevraagd omdat ze zo levendig en boeiend geschreven zijn en daarenboven een scherpe en nuchtere kijk op de betrokken landen en volken geven. Ook Nederlandse journalisten laten hun stem lioren en vertellen van hun reizen door „vreemde landen". Een van hen, Hans Alma, bezocht twee landen die niet zo ontzettend ver weg liggen, maar waar we juist bijzonder graag nader over worden ingelicht: Spanje en Joego-Slavië. Zijn eerste hoek heet „Carmen zonder make-up", het tweede „Waar Europa eindigt" zeer royaal uitgegeven door H. J. W. Beclit te Amsterdam. De Spaanse reis ondernam Alma, samen met de tekenaar Teun van der Veen. eigenlijk met het geheime doel een Spaanse schone op te gaan zoeken, met wie hij enige jaren eerder in Oos tenrijk had kennisgemaakt. Dit geeft het boek een romantisch tintje, met tenslotte een verrassende ontknoping: de zoge naamde Carmen is ondertussen met een Spanjaard getrouwd! Toch is deze „intrige" slechts van ondergeschikt belang. Want op de tocht naar Sitges, dat ten Zuiden van Barcelona ligt maar dat pas bereikt werd nadat de twee vrienden zowat heel Spanje hadden doorkruist, was heel wat t.c beleven. Veel geld hadden de journa list en tekenaar niet bij zich en zij pro beerden aan de kost te komen door te tekenen en te goochelen. Dit bracht hen indirect contact met het volk en zij kregen een uitstekende ge legenheid om zich een inzicht in het dagelijkse leven van de Spanjaard te verwerven. Ook en dat was iets wat d'e schrijver kennelijk bijzonder interes- seerde! de druk van het Franco regiem. zoals die schijnt te zijn, in wer kelijkheid is en door de Spanjaarden ge voeld wordt, komt telkens ter sprake. De twee reizigers kregen trouwens zelf n paar keer last met de politie. De kwestie van de positie der protes tanten in het katholieke Spanje snijdt Alma ook even aan. Hij js zejf niet katholiek (enige uitdrukkingen maken dat duideljjk; zekere vrijmoedigheden maken voorbehoud voor volwassenen nodig), doch zijn mening op dit zeer moeilijke punt getuigt van een rustig oordeel en van begrip. Hy zegt: „Dat Spanje met zijn welhaast volledig katho lieke bevolking gebukt gaat onder dit autoritair-katholieke regiem, dat dit volk in dc ban zou zijn van „schrik en ontstel tenis" (de Franse betekenis van „terreur") heb ik geen ogenblik kunnen merken. En vergeet één ding vooral niet: er leven in Spanje geen Nederlanders, maar Span jaarden!" Natuurlijk heeft Alma veel gezien, waar hij weinig of helemaal geen begrip voor kon opbrengen; maar ook dan is zijn oordeel bezadigd en verantwoord. Hij komt niet uitgepraat over de mensen, die zijn pad kruisten. Dit maakt het reis verhaal bijzonder levendig. Ook de stie- rengevechten krijgen een beurt en gezegd moet worden, dat dit boeiende hoofdstuk een va'n de beste reportages is, ooit door een Nederlander over „het wrede spel in de arena" geschreven. Behalve vele fraaie foto's bevat dit boek ook geslaagde tekeningen van Alma's reisgenoot. Van het land van Franco naar dat van Tito! Het schijnen twee geheel verschillende werelden te zijnen toch, toch is er zo veel dat gelijk is en dat men trouwens overal ter wereld zal aantreffen als men, zoals Hans Alma deed, in de allereerste plaats de men zoekt. De mens in zijn dagelijkse leven, zijn zorgen, zijn vreugden. Ook in Joego-Slavië, als in Spanje, treffen ons bepaalde tegenstellingen die onder de bevolking heersen en het uiterlijk van stad en land bepalen. Alma bezocht Joego-Slavië niet als tourist, maar als een avonturier en hij deed dan ook enkele adembenemende ervaringen op, waar hij ons op onderhou dende wijze van vertelt. Eenzijdig is zijn kijk op land en volk zeker niet te noemen. Hij nam trouwens alle moeite om zijn ervaringen een zo groot moge lijke mate van verscheidenheid te geven. Hij bezocht de steden, die hij vol kleur beschrijft, maar ook trok hij door afge legen landelijke streken. „Waar Europa eindigt" is méér dan alleen boeiende lectuur. Velen zullen in gedachten reeds nu plannen maken voor de aanstaande vacanties. als zij nieuwe indrukken zul len gaan opdoen in onbekende steden of streken of zelfs in andere landen, om voor korte tijd de dagelijkse sleur te onderbreken. „Onbekend" is in dit ge val alles al is het nog zo dichtbij! dat men nog niet of niet goed gezien heeft. En als men dat standpunt aan vaardt, dan behoeft niemand op een ander, die zich grotere reizen kan ver oorloven. jaloers te zijn: ook voor de drager van een smalle beurs zijn er ver rassingen in overvloed. Wie zal bijvoorbeeld durven beweren, dat Amsterdam hem of haar geen „nieuws" meer te bieden heeft, ook al heeft men er tientallen keren gewandeld. De „Gids voor Amsterdam en omgeving", geschreven door M. G. Emeis jr en uit gegeven bij Allert de Lange te Amster dam, leert wel beter! In dit ronduit voor treffelijke boekje wordt het wezen van Amsterdam verklaard uit de historie en deze is, zoals men weet, buitengewoon interessant. Maar behalve de feitelijke geschiede nis van de stad krijgen ook legenden en overleveringen een beurt, zodat de dode stof en steen voor ons een geheel eigen leven gaan leiden. Een schat van ge gevens, aanwijzingen en raadgevingen zijn in dit prettig geschreven werkje samengebracht. Bovendien bevat het een grote losse kaart, die zeer duidelijk en overzichtelijk is, en vele fraaie foto's. De Uitgeverij Allert de Lange heeft in dezelfde reeks nog meer handige en prac- tische gidsen het licht doen zien. Zelf hebben wij de Gids voor Londen van Matthieu Desmedt verschillende malen gebruikt en we hebben er zeer groot profijt van gehad. Ook het deeltje van F. Clijmans en A. J. J. Delen over de Belgische steden Brugge, Brussel, Ant werpen en Gent heeft zijn bruikbaarheid en betrouwbaarheid aan ons proefonder vindelijk bewezen. Naast practische in lichtingen wordt ook hier telkens een korte historische schets gegevens, die zeer de moeite waard is. Samen met E. Serneels heeft de heer Clijmans nog een deeltje over de Belgische Ardennen ge schreven. De Gids voor het Rijnland, waarin zo wel vaar-, fiets- ais wandeltochten wor den uitgestippeld, is van de hand van J. A. Ages. Ook hier geen grote beloften en overdreven voorstellingen, maar nuch tere en betrouwbare beschrijvingen en inlichtingen. A. L. C. A. van Nijnanten stelde een gids voor Zwitserland samen. Parijs nam Jan Brusse voor zijn reke ning, alsmede, in een afzonderlijk deeltje, de Rivièra en Province. Als weinigen weet Jan Brusse ons over Parijs te vertellen. Hij heeft oog voor de' kleine dingen, nietige voor vallen soms, die toch zo kenmerkend zijn voor de lichtstad en haar bewo ners. Hij kent de stad trouwens tot in haar uiterste hoekjes en vol genegen heid, soms 'n beetje plaagziek, weet hij er van te vertellen. In zijn „gesproken brief uit Parijs" (Uitg. Contact, Amsterdam) is een groot aantal van zijn bekende radiopraatjes verzameld, geïllustreerd met tekeningen van Jan van Keulen, die werkelijk uit stekend bij de tekst aansluiten. Meestal ontstond zo n causerietje naar aanleiding van een bepaald voorval en het geeft Biusse alle gelegenheid zijn kennis van en liefde voor de stad, haar historie en bewoners aan ons mede te delen luch tig soms, dan weer vol humor, maar soms ook met een ernstige ondertoon. En wil men de sfeer, die Brusse in zijn boekje oproept, nog wat vasthouden, dan kan dat gebeuren dank zij „Bonjour Pa ris", een deeltje uit de serie Contact foto-pockets. De bijzondere foto's van Cas Oorthuys, heel mooi gereprodu ceerd, en de beknopte teksten die Jan Brusse er bij geeft, wekken herinnerin gen euheimwee! DE IN 1952 opgerichte kapel van de H. Antonius aan. het Zuiderstation te Brussel, heeft een dergelijke toeloop van gelovigen, dat men van een volledig suc ces der proefneming kan spreken. Gedu rende 1953 iverden 12.500 H.H. Commu nies uitgereikt, dagelijks bezoeken 200 tot 300 personen de kapel. De paters Fran ciscanen, die de bediening op zich ge nomen hebben berichten, dat de Zon dagsmissen, welke van 6 uur 's morgens af om het uur worden opgedragen steeds drukker bezet worden, zowel door pas- serende reizigers als door gelovigen uit de omgeving van het station. Het aan tal biechten stijgt eveneens. Overal moet men ons kunnen vinden. Overal dienen we te zijn. NEDERLAND STAAT op de derde plaats, waar het de uitzending van broe ders ijaar de Afrikaanse missies aan gaat. Uit België zijn er 563 broeders werkzaam. Dan volgen Duitsland met 358 en Nederland met 253 broeders. In totaal werken overal in Afrika verspreid 3145 broeders, behorende tot talrijke congregaties en orden. Van hen zijn er 849 van Afrikaanse origine. De missie kan de broeders niet missen, zij bexvyzen het bekeringswerk onschat bare diensten in de onderscheidenste ac tiviteiten. Zij bouwen kerken, scholen, ziekenhuizen, woningen, zij onderwijzen de jeugd en assisteren de priester-mis sionarissen op honderd en een manie ren. DE SENAAT in de Verenigde Staten heeft een resolutie aangenomen, waarin hij op de Eerste Paasdag de bijzondere gebeden van Katholieken, Protestanten en Joden vraagt voor de bevrijding van hen die achter het IJzeren Gordijn leven en niet het recht hebben hun gods dienstplichten uit te oefenen zoals zij dat wensen". De resolutie werd ingediend door drie senatoren der drie godsdienst genootschappen. Een van hen, senator Saltonstall noemde de veroordeling van kardinaal Mindszenty „een van de groot ste gevechten in de bloedige geschiedenis van de strijd voor godsdienstvrijheid Prachtig gezegd. Maar nu de actie! Opdat achter het gordijn vrij adem kan worden gehaald. DE NEDERLANDSE Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de bezet tingstijd deelt mede: iedere dag worden wij weer verrast met nieuwe mantelorganisaties van de C.P.N., waarvan ook nu weer getuigt de nieuwste omzendbrief, verzonden door een aantal verzetsstrijders waarvan er meerderen niet in Èuchenwald hebben gezeten die de oud-Buchenwalders en allen, die passief of actief aan het ver zet hebben deelgenomen, aansporen om van 8 tot 12 of 13 April mee op reis te gaan naar Buchenwald voor slechts 1,40. De initiatiefnemer schijnt over een bijzondere bron te beschikken waar uit de meerdere kosten aan deze reis met verblijf, etc. verbonden, kunnen worden voldaan. Zo'n bericht doet enige onfrisheid ver onderstellen. HET IS NIET de eerste bijeenkomst, die na de bevrijding in Buchenwald zal worden gehouden, die een volkomen in ternationale communistische demonstra- tic zal worden en waarvoor ook nu weer oud-verzetsstrijders al hebben zij niet in Buchenwald gezeten worden ge- mre a^dns deelt de Vereniging verder In deze omzendbrief wordt onder het noofd deelnamevermeld, dat in Bu chenwald zoveel vaderlanders beestach tig werden afgemaakt, hetgeen inder daad waar is, maar er is in deze circu laire niet aan toegevoegd, dat na de be vrijding onder leiding van de Russen de uitmoording in Buchenwald op dezelf de voet werd voortgezet o.m. onder de verzetsstrijders, die tijdens het Hitier- regime hebben vastgezeten en daarna in Buchenwald terecht zijn gekomen, om dat zij de leer van Moskou niet hebben willen aanvaarden. 't Is vaak uitkijken met die rode broe ders van vandaag. MORGEN IS HET Zondag. De eerste van. do vastentijd, voor zover het laatste de mens nog iets zegt. Offer in de goede geest opdc schaal voor de nieuwe ker ken. Tja dat offeren zal nog wel een poosje duren. Doch neem in dit en ander yerband_ St. Paulus' woord van het epis tel ter liarte: Toont u dienaren van God door veel geduld, in wederwaardighe den, noden en moeilijkheden, Het evan- fjche brengt de echte houding tegenover bekoringen. Voor de rest een Zalige Zon- dag met het open gelaat van iemand wiens liefde ongeveinsd is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3