Nederland hééft nog geen vijf divisies GROTE OPLICHTINGSZAAK bij afbetalingsmagazijn Versne! de tunnelbouw bij Veisen Ann-Charlotte debuteerde mrnmtm EVEN AANDACHT VOOR iir f! msf** m Ondanks commandantsbenoeming sciierpe nota van Indonesië Johan Schmitz verlaat „Theater" Korea en Genève G.I.A.-besprekingen verlopen gunstig Voor het eerst uitvoerig herdacht Streef jaar 1957 Amsterd. Ballast Mij kreeg nieuwe opdracht ZATERDAG 6 MAART 1954 PAGINA 8 Inzake actie in Nederland van Zuid-Molukkers Over veel aangelegenheden reeds overeenstemming Beraad over Nederlandse deel neming nog gaande Stalin een jaar dood TELEVISIE VEEKOOPMAN BIJ AUTOBOTSING GEDOOD SCHERPE FLUCTUATIES OP CACAOMARKT STAKING IN NEW-YORK'S HAVEN HALVE VRIJE DAG OP 5 MEI einde Door AGATHA CHRISTIE Spanje. De 300-jarige sterfdag van de beroemde Spaanse schilder José de Ribera werd o.m. herdacht met de uit gifte van een postzegel van 1.25 P. (kar mijnrood), waarop een afbeelding van zijn schilderij „Magdalena" voorkomt. ning bij en knipte deze afdrukken uit om ze te verkopen aan degenen, die brieven wilden posten als zijn kantoor gesloten was. Zo ontstonden de eerste postzegels van Bermuda, die pas in 1865 door officiële zegels werden vervangen. Het duurde tot 1898 voordat de provisorische zegels door de verzamelaars werden ontdekt. Ver Staten. De Columbia-univer- siteit bestond dezer dagen twee eeuwen. In de loop van dit jaar zal deze gebeurte nis in diverse bijeenkomsten worden her dacht. Het thema dat aan al deze her denkingsplechtigheden ten grondslag zal liggen is „het recht van de mens op ken nis en op het vrije gebruik er van". Deze spreuk treft men ook aan op de postzegel, welke aan de viering van dit bestaansfeest is gewijd. Het is een zegel van 3 ct, waarop de universiteit is af gebeeld met de jaartallen 17541954. waarom juist Ann-Charlotte en niet Lars-Olof, haar enkele jaren oudere broertje, vertelt de historie niet net zo mooi kon zingen als haar ouders en dus iets van hun talenten had geërfd. De studio belde direct het huis van de Björlings op. Daar kreeg men grootmoe der aan de telefoon, die tijdens de af wezigheid der ouders het huishouden doet. Of Ann-Charlotte zong? En of.... Kan ze dan niet even naar de studio komen, om het te bewijzen? We sturen direct een auto. Ja maar, stribbelde grootmoeder tegen. De verbinding was echter reeds ver broken. Zou je durven? vroeg grootmoeder. Waarom niet? antwoordde Ann- Charlotte. Het tweetal werd snel naar de studio gereden. Daar trad de tien-jarige onbe vangen. voor de microfoon, vertelde, dat ze op haar vader leek en hem precies kon nadoen en zelfs diens lievelingsaria uit „La Bohème" kon zingen. En ze begon er lustig op los te vibreren, Iets, wat een goede zanger natuurlijk nooit mag doen, maar wat door heel wat men sen mooi gevonden wordt, ook door Ann- Charlotte. Toen ze onder grote bijval van het publiek in de studio uitgezongen was, ver telde ze, dat broer Lars-Olof specialiteit was in jazz en croonen. Maar dat was ze nog niet machtig. Kalm, zonder enige agitatie, was ze ge komen en zo ging ze. Grootmoeder Björling verklaarde later, zélf óp geweest te zijn van de zenuwen. Maar Ann-Charlotte was rustig gaan slapen. Ze had het allemaal heel gewoon gevonden. Zwitserland. Op 15 Maart a.s. komt ingevolge een besluit van de Zwitserse Bondsraad dit jaar voor het eerst een viertal propaganda- zegels in omloop. De 10 Rp. en de i 20 Rp. hebben be trekking op twee belangrijke tentoon stellingen, welke dit jaar worden gehou den, nl. de elfde land-, tuin- en bos- bouwexpositie in Luzern en de te Bern te organiseren Hospes 1954, gewijd aan vreemdelingen verkeer en interna- i tionale kookkunst, s. Het feit. dat het dit jaar vijftig jaar is geleden, dat de scheep vaart op de Rijn met grote boten tot ont wikkeling kwam, wordt door middel van de 25 Rp. gememoreerd. Voor de wereld kampioenschappen voetballen van de F.I.F.A., die in Juni en Juli a.s. in Zwit serland zullen plaats vinden, wordt ten slotte op de 40 Rp. propaganda gemaakt. maar dit zegel met een sneeuwlandschap was, ook met het oog op de te plaatsen opdruk, het meest voor dit doel geschikt. De nieuwe waarde-aanduiding is 1 S. 20 Gr. Er werden drie millioen exem plaren gedrukt. Zweden. De reeds aangekondigde speciale zegels, uitgegeven ter gelegen heid van de wereld-skikampioenschappen bestaan uit een 20 Ore grijs en een 1 Kr. blauw. Het te Djakarta verschijnende dagblad „Suluh Indonesia" bericht, dat de Indone sische regering een scherpe protestnota via het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag heeft doen toekomen aan de Nederlandse regering naar aanleiding van Manusama's acties voor de beweging van de R.M.S. (Republiek Zuid-Molukken) en voorgenomen bijeenkomsten in Nederland tegen de Republiek Indonesia. Naar wij vernemen is deze nota Vrij dagochtend aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken overhandigd. Hierin wordt protest aangetekend tegen het feit, dat in April in Nederland vergaderingen van volgelingen van de R.M.S. zouden worden gehouden en de sprekers gelegen heid zouden krijgen hun standpunt te uiten. De door onze landgenoot Dirk van Gelder ontworpen F.A.O.-zegel der Ver. Naties en (rechts) de reeds aangekondigde Finse 25 Mk. met Ivar Wilskman. Dc dezer dagen bekend gemaakte be noeming van gen.-majoor Peters tot commandant van de 5e divisie wil niet zeggen, dat Nederland thans reeds over 5 divisiën zou beschikken. Wij hebben op het ogenblik een legerkorps van drie divisicn, te weten de parate 4e divisie en de mobilisabele 3e en „7-Dec."-divisie. Sinds de invoering van het aanvul lingssysteem (voorjaar 1953) is na bol- brachte eerste oefening uit de parate 4e divisie gestroomd de lichtingsploeg 1952-1; aan het eind van deze maand zal ook de lichtingsploeg 1952-2 (met uitzon dering van kader en specialisten) met groot verlof uit de parate divisie ver trekken. Wanneer omstreeks het midden van dit jaar ook de dienstplichtigen van de lich tingsploeg 1952-3 (wederom met uitzonde ring van kader en specialisten) hup eerste oefening zullen hebben voltooid, zal uit het personeel van de drie lichtingsploe- fen van 1952 een nieuwe mobilisabele divisie worden gevormd, aan welke de naam „5e" divisie wordt gegeven. Aangezien door het mobilisabel worden van de _„5e" divisie het aantal divisiën op vier (één paraat, drie mobilisabel) zou worden gebracht, terwijl de beschikbare Legerkorpstroepen nog niet voldoende zouden zijn, wordt van de „7-Dec."-divisie een aantal onderdelen tot legerkorps onderdelen bestemd. We „7-Dec."-divisie wordt daardoor onvolledig, en zal in het Legerkorps moeten worden vervangen door de „5e" divisie. Op 1 October 1954 zal dan nog steeds worden beschikt over een legerkorps van 3 divisiën, de parate 4e en de mobilisabele 3e en „5e" divisie, nu echter met voldoende en evenwichtige legerkorpstroepen, terwij] alsdan boven dien wordt beschikt over de kern van de „7-Dec."-divisie (drie infanterie-regimen- ten, drie afdelingen artillerie en enkele andere onderdelen), die in 1955 weer tot een volledige divisie zal kunnen worden uitgebouwd. Om de „5e" divisie mobilisabel te kun nen maken, zijn nu reeds een commandant en een kernstaf aangewezen. De toneelspeler Johan Schmitz, verbon den aan de toneelgroep „Theater" heeft zijn besluit bekend gemaakt, aan zijn ver bintenis met de toneelgroep „Theater" een eind te maken. Voor het volgende seizoen heeft hij een contract afgesloten met de Nederlandse Comedie te Amsterdam. De reden waarom de heer Schmitz tot dit be sluit is gekomen, is, dat hij het als een onoverkomelijk bezwaar ziet zich in Arn hem te vestigen of aldaar pied a terre te nemen. Links: De beide Zweedse zegels Wereld-skikanipioenschappen. Rechts: Een der Vaticaan-zegels25 jaar Verdrag van Lateranen. In een verklaring, uitgegeven door de voorzitters van de Indonesische en de K.L.M.-delegatie voor de onderhandelin gen inzake het contract over de Garuda Indonesian Airways, wordt medegedeeld, dat de voorzitters van de beide delegaties er prijs op stellen te verklaren, dat de onderhandelingen inzake wijziging van het G.I.A.-contract in een vriendschappelijke sfeer worden gehouden. Over vele aange legenheden, waaronder overneming van de aandelen van de K.L.M. door de Indone sische regering en de vervanging van de bestaande management en assistentie-con- tracten door een op een nieuwe basis ge steld contract, dat zal lopen tot 1960, is reeds principiële overeenstemming bereikt. Over de directievoering en de financiële regelingen zijn de besprekingen nog gaande. De voorzitters spreken het vertrouwen uit, dat de onderhandelingen spoedig tot een voor beide partijen bevredigend resul taat zullen leiden. Op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Fens, betreffende de door de re gering aan te nemen houding ten aanzien van het bijwonen der conferentie te Ge nève op 26 April betreffende een vreed zame oplossing van het Koreaanse ge schil, hebben de minister van Buiten landse Zaken, de heer Beyen, en de mi nister zonder portefeuille, de heer Luns, schriftelijk geantwoord, dat ten aanzien van het bijwonen van de bedoelde con ferentie het beraad nog gaande is, aan gezien in dit stadium nog onvoldenode overzicht bestaat van de factoren, die bij de besluitvorming mede een rol spelen. Met name geldt dit enige nadere kennis omtrent het aantal der landen uit de groep van mogendheden, die strijdkrach ten hebben in Korea, dat aan de confe rentie zal deelnemen. De ministers zijn bereid het resultaat van hun beraad aan de Kamer mede te delen. In verband met een grote oplichtings affaire, waarbij 13 afbetalingsmagazijnen in de hoofdstad voor een totaal bedrag van bijna 10000 zijn betrokken, heeft de groep Oplichting der Amsterdamse cen trale recherche de afgelopen weken 13 personen aangehouden, die verdacht wor den van oplichting, valsheid in geschrifte, uitlokking daarvan en heling. Zes van hen bevinden zich nog in arrest Gedurende anderhalf jaar hebben twee vrouwen uit de omgeving van de Haarlem merdijk kans gezien bij de magazijnen stofzuigers, radio's, wasmachines, vloer kleden, dekens, lakens, slopen, een brom fiets, een rijwiel eneen luchtpistool op afbetaling te kopen. Deze artikelen wer den terstond voor prijzen ver beneden de waarde doorverkocht aan verscheidene personen. Het geld gebruikten de dames deels om de termijnbetalingen voor de gekochte goederen te voldoen en deels voor hun huishouden. Onder het huurkoopcontract dat bij dergelijke aankopen op afbetaling rnoet getekend worden door man en vrouw, werden verscheidene malen valse handtekeningen gezet. De politie heeft sterk de indruk, dat een der afbetalings magazijnen volledig op de hoogte is ge weest van dit bedrog, doch bleef verkopen om zijn omzet te vergroten. De bedrijfs leider van dit magazijn, die provisie krijg! van de verkoop, is gearresteerd. Van deze knoeierijen zijn niet de afbeta lingsmagazijnen de dupe geworden, doch de financieringsmaatschappijen, die de vordering op de cliënt overnemen. Eén van deze maatschappijen heeft ook de zaak aan het rollen gebracht. Deze geld schieters zullen de afbetalingsmagazijnen voor de schade gaan aanspreken. ZATERDAG 6 MAART Uitzending: vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 31 meter. 22.00 Verzoekplaten. 23.00 Intermezzo. 23.45 Vervolg Verzoekprogramma. 01.00 Sluiting. ZONDAG 7 MAART HILVERSUM I. (402 M.) 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.30 IKOR 12.00 AVRO. 17.00 VPRO. 17.30 VARA. 20.00-24.00 AVRO. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Sport. 8.50 V. li. platteland. 9.00 Muzikale caus. 9.45 Caus. 10.00 Caus. 10.05 V. d. jeugd. 10.30 Doopsgezinde kerkd. 12 00 Sport. 12.05 Lichte muz. 12.35 „Even afrekenen, Heren!" 12.45 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.05 Meded. of gram. 13.10 Leger des Heils. 13.15 Gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Boekbespr. 14.20 Piano. 14.45 Hoorsp. 15.10 Disco-caus. 15.55 Toneel. 16.10 Mammond-orgel. 16.30 Sport. 17.00 Caus. 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Sport. 18.15 Nws. 18.30 Gram. 18.50 Radioolympus. 19.20 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Puzzle-parade. 21.05 Hoorsp. 21.50 Strijkork. 22.25 Act. 22.40 Piano a quatre mains. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 M.) 8.00 NCRV. 9.30 KRO. 17.00 IKOR. 19.00 NCRV. 19.45-24.00 KRO. 8.00 Nws. 8.15 Orgel. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Vocaal kwartet. 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Hoog mis. 11.30 Radio Onderwijs Congres. 11.45 Orgel. 12.15 Gram. 12.20 Radio Onderwijs Congres. 12.30 Gram. 12.40 Hammondorgel en piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath.nws. 13.10 Lichte muz. 13.40 Radio Onderwijs Congres. 14.00 Voetbalwedstr. v. amateurs NederlandEnge land. 16.40 Gram. 17.00 Verteldienst. 18.00 Zang- dienst. 18.45 Caus. 19.00 Kerkelijk nws. 19.05 Samenzang. 19.30 Caus. 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.20 Radio Onderwijs Congres. 20.30 „Die ver- kaufte Brau", opera. (Ie bedrijf). 21.30 Act. 21.40 Russisch ens. 22.00 „Het stille licht", hoorsp. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nws. 23.15 Viool en piano. 23.4024.00 Gram. NTS 15.16—16.15 Rep. tweede helft voetbal wedstr. NederlandEngeland (amateurs), (Ge zamenlijk Programma van AVRO, KRO, VARA en VPRO). Engeland, B.B..C, llome Service. 330 M. 12.00 Caus. 12.15 Muz. caus. m. gram. 13.06 Hoorsp. 13.10 Critieken. 13.55 Weer. 14.00 Nws. 14.10 Rep. 14.30 „Country Magazine". 15,00 Gram. 15.15 Wenken v. d. tuin. 15.45 Ork.conc. 17.40 Boekbespr. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer. 19.00 Nws. 19.15 Caus. 19.30 Ork.conc. 20.15 Recital. 20.45 Avonddienst. 21.25 Liefdadigha- opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.30 Klankb. 23.30 Recital. 23.52 Epiloog. 24.00—0.03 Nieuws. Engeland, B.B.C. Light Progr. 1500 en 247 M. 12.00 „Have a go". 12.30 Kerkd. 13.00 Verz.- progr. 14.15 Gevar. muz. 14.45 Gevar. progr 15.15 Gram. 16.00 Hoorspel. 16.30 Gevar. progr. 17.00 Hoorspel. 17.30 Lichte muz. 18.00 Hoorsp. 19.00 Idem. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.30 Lichte muz. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Nws. 23.15 Piano. 23.30 Muz. caus. 23.45 Orgel. 0.15 Gram. 0.56—1.00 Nws. N.W.D.R. 309 M. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. Duizenden Russen hebben Vrijdag, op de eerste verjaardag van Stalin's dood, een bezoek gebracht aan de graftombe van Lenin en Stalin op het Rode Plein. Na het opvallende stilzwijgen over Sta lin, sinds diens dood, was zijn naam gis teren weer in de mond van vele gelegen- heidsredenaars en werden uitvoerige arti kelen aan hem gewijd. Zwart omfloerste vlaggen hingen van openbare gebouwen in Moskou en de Sovjetrussische bladen plaatsten zijn foto, tegelijk met de eerste artikelen over hem, sinds zijn begrafenis. Zo schreef het officiële orgaan van de Sovjetrussische communistische partij, „Prawda' „dat het leven en de daden van Stalin verbonden zijn met de geschiede nis van onze roemrijke communistische partijStalin was een trouwe zoon van de partij en een begaafde leerling en op volger van Lenin". De ruimte, die aan de Stalin-herdenking in de bladen was gewijd, was overigens geringer dan bij de verjaardag van Le nin's dood. Hedenmorgen om ongeveer 7 uur is de 50-jarige veekoopman H. V. uit Culemborg met zijn personenauto onder Houten in botsing gekomen met een bus van de Twee Provinciën. De koopman wiens wagen werd ingedeukt, werd op slag gedood. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Cairo „Wat moeten we doen?" vroeg de Egyptische minister van financiën, die zich kennelijk aan alle kanten wilde dekken, in een land, waar staatsgrepen in tijd van enkele uren volkomen van gezicht veranderen, „wat moeten we doen met de in grote hoeveelheden voor radige portretten van ex-koning Faroek?" De leden van de ministerraad wisten het meteen: „Verbrand ze, maar bewaar de lijsten-" Nicosia (Cyprus) Onlangs was er een hevige aardbeving met vele slachtoffers op het eiland Cyprus in de Middellandse Zee. Een 110 jaar oude Turkse vrouw, die midden in de aardbevingszóne vertoefde, overleefde dit geval. En toch heeft ze het niet zo ver gebracht, dat ze haar leven kon eindigen in een rustig doodsbed. Zelfs op deze leeftijd moest ze nog ten offer vallen aan het verkeer. Op weg naar haar familie werd ze door een vracht auto overreden en gedood. Londen Drie Londense knaapjes, respectieve lijk 12, 13 en 14 jaar hadden een volgens hen vrolijke en opwindende middag ge had. Op de een of andere wijze wisten ze in een garage te komen van de Lon don Transport, de grote Londense bus maatschappij, en wisten zes bussen te bemachtigen. Drie van de bussen lieten ze al tegen elkaar knallen voor ze goed en wel de garage uit waren, met de andere drie kwamen ze verder. Maar zo gauw ze er mee buiten kwamen, zaten ze al heel gauw klemvast tegen een muur. De knaapjes hadden de bus sen zo maar voor het grijpen; er was geen personeel aanwezig. Ze richtten voor enkele duizenden guldens schade aan. Oudenbosch Ook hier diefstallen, maar toch geen autobussen. Men vraagt zich eigenlijk af wat voor een type de inbreker eigenlijk is. Want nadat hij met veel moeite in een huis had ingebroken door verbre king van een ruit, vond de man als buit een pakje sigaretten voldoende. In Hoeven was misschien dezelfde artist aan het werk. Ook daar een vakkundige inbraak. Maar de dief stelde zich tevre den met een greep in de koekjestrommel en een sigaar. Leeds Een hooggeleerde mijnheer, professor aan de universiteit, heeft twintig jaar besteed om eens precies uit te vinden, waarom de mensen nu eigenlijk lachen Hij heeft ontdekt dat er vier leeftijden zijn, waarop men om verschillende zaken lacht: 1- tot zeven jaar oud: lachen om raadseltjes en alles wat een beetje ongewoon is; 2. van acht tot dertien jaar: deze jongelui brullen om „uitglij- den-over-een-bananensohiT'-humor; 3. van dertien tot twintig: die kunnen plezier hebben in aardige voorspellin gen; 4. volwassenen: verstaan de kunst te lachen om zichzelf en om hun hebbe lijkheden. En gaat U nu maar eens onderzoeken of het klopt, wat de psy choloog uit Leeds allemaal beweert. i In de periode van 27 Februari t/m 5 Maart was de cacaomarkt onderhevig aan zeer scherpe prijsfluctuaties, aldus meldt ons de fa C. W. M. Heslenfeld te Amster dam. De Board vroeg op 2 Maart shilling 465/- per cwt. voor Accra, Maart/Mei verscheping, doch de handel bleek bereid aanzienlijk lager af te geven, nl. tegen shilling 445/- per 50 kg voor dezelfde aflading. Op 3 Maart gaf de handel Accra April/Juni verscheping af tegen 430/- per 50 kg, maar de volgende dag Maart/Mei tegen shilling 447/6. De markt bleef na dien rustig. Het aanbod in Franse cacao's van Franse zijde, was schaars. Naar wij vernemen heeft de Amstcr- heid, dat de tunnel bij Velsen medio 1957 damsche Ballast Maatschappij, die gereed zal zijn. reeds enige tijd bezig is met werkzaam- De opdracht voor de ondergrondse heden aan de zuidkant van de tunnel- werkzaamheden, uit te voeren door de bouw te Velsen, opdracht gekregen Ballast Maatschappij (niet meegerekend voor het gehele Zuidelijke gedeelte, dus de bovengrondse werkzaamheden. Bovendien heeft de maatschappij nu ventilatie, enz.) vertegenwoordigt een ook de definitieve opdracht ontvangen bedrag van 34 millioen gulden. Tijdens de voor de bouw van het volledige Noor- werkzaamheden zal nader beslist worden deljjke gedeelte van deze tunnel onder over df uitvoering van het middenstuk het Noordzeckanaal. waarna de totale opdracht aan de Ballast Maatschappij dan waarschijnlijk zal De opdracht aan de Amsterdamsche oplopen tot bedrag van vijftig millioen Ballast Maatschappij, zo vernamen wvj gulden. van de Rijkswaterstaat, houdt in, dat de Er komt een autotunnel ter lengte werkzaamheden voor de tunnel te Velsen van IVz km. met een helling van 1 op in versneld tempo zullen worden uitge- 28'/& meter, alsmede een spoorweg- voerd, waarbij de maatschappij gebruik tunnel van 3 km. lengte met een helling zal maken van de outillage en bekisting, van I op 60 meter. die thans reeds ter plaatse aanwezig zijn. De Ballast Maatschappij zal bi) de Nu besloten is tot versnelde tunnel- bouw in totaal 360.000 kubieke meter bouw over te gaan bestaat de mogelijk- beton verwerken. De havenarbeiders van New York zjjn Vrijdagochtend niet aan het werk gegaan. Deze staking is het gevolg van een strijd om de macht tussen twee vakbonden van havenarbeiders. Zoals men zich herinnert, heeft het Amerikaanse-vakverbond A.F.L. de bond van lossers (I.L.A.) van zijn lidmaatschap uitgesloten en een nieuwe bond van los sers opgericht. Als tegenmaatregel besloten de leden van de oude bond te weigeren vrachtwa gens te laden of te lossen, die door chauf feurs van de A.F.L. worden bestuurd. Het gerechtshof te New York gelastte naar aanleiding daarvan Donderdag de leden van de oude bond geen onderscheid te ma ken- Deze uitspraak heeft tot de staking geleid. Tijdens de vergadering van de gemeen teraad van Wageningen heeft burge meester mr M. de Niet medegedeeld, dat het in de bedoeling van het gemeentebe stuur ligt op de 5e Mei een halve dag vrijaf te geven aan het personeel van de gemeentediensten en aan de scholen. Het college is van oordeel, dat Wagenin gen als stad van de capitulatie een voor beeld moet geven met het in ere houden van de herdenking van deze historische gebeurtenis. Op de werkgevers te Wage ningen wordt een beroep gedaan een zelfde gedragslijn te volgen. van haar echtgenoot, toen hij me plechtig zwoer, op zijn eer, dat zijn vrouw haar coupé die nacht niet verlaten had. Ik be sloot er uit, dat graaf Andrenyi om zo te zeggen, de plaats van zijn vrouw had in genomen. Zo ja, dan was Pierre Michel beslist een van de twaalf. Maar hoe kon men zijn medeplichtigheid verklaren? Hij was een fatsoenlijk man, die vele jaren in dienst der maatschappij was niet het slag man, dat kon worden omgekocht om te helpen bij een misdaad. Dan moest Pierre Michel betrokken zijn in het Armstrong- geval. Maar dat leek erg onwaarschijnlijk. Toen herinnerde ik me, dat de gestorven kindermeid een Frangaise was. Stel, dat dat ongelukkige meisje Pierre Michel's dochter was geweest. Dat zou alles ver- klaren; het zou ook de plaats verklaren, die gekozen was voor de uitvoering van de misdaad. Waren er nog anderen, wier rol in het drama niet duidelijk was? Ko lonel Arbuthnot hield ik voor een vriend van Armstrong. Zij waren waarschijnlijk samen in de oorlog geweest. De kamenier Hildegarde Schmidt haar plaats in het huishouden van de Armstrong's kon ik raden. Ik ben misschien erg gourmand, maar instinctief bespeur ik een goede cui- sinière. Ik stelde haar een val ze liep er in. Ik zei, dat ik wist, dat ze een goe de cuisinière was. Ze antwoordde: „Ja, werkelijk, al mijn mevrouwen hebben dat gezegd." Maar als iemand dient als ka menier, hebben haar werkgeefsters zel den de kans te ervaren of ze goed kookt of niet. Dan was er Hardman. Hij scheen zeer bepaaldelijk niet te horen bij het Arra- strong-huishouden- Ik kon me alleen weten, natuurlijk, en hij stond er op, met haar mee te gaan in de trein. Hector leg de het zo aan, dat Ratchett de goede dag koos om te reizen: wanneer Michel dienst had. We dachten iedere coupé van de Stamboel te bespreken, maar, ongelukkig, konden we één coupé met krijgen. Hij was lang van te voren gereserveerd voor de directeur van de maatschappij. Die meneer Harris was natuurlijk een ver zinsel. Maar het zou lastig zijn geweest, een vreemde te hebben in Hector's coupé' En toen, op het laatste ogenblik kwam u. Ze zweeg. zei ze, nu weet u alles, mon sieur Poirot. Wat zult u nu doen? Poirot staarde met bedenkelijke blik en vol zorg over haar hoofd heen voor zich uit. Dan zei hij: Ik sprak daarstraks twaalf moordenaars. Zeker zijn allen schuldig door hun medewerking aan het moordplan doch wat de uitvoering be treft, er waren er zeker twee of drie, wier steken nauwelijks „licht lichamelijk letsel" te noemen zouden zijn. Wie waren zij en wie was degene of degenen wiens stoot de onmiddellijke doods oorzaak te noemen is? Wie moet gestraft worden voor moord wie voor poging tot moord wie voor mishandelin? Ver volgens keerde hij zich met een ruk naar zijn vriend. U is directeur van de maatschappij, monsieur Bouc, zei hij. Ik heb aan Uw opdracht voldaan. Nu ik u mijn oplossing heb voorgelegd, heb ik de eer mij uit de zaak terug te trekken. Monsieur Bouc schraapte zijn keel: Wij moeten wachten. Het woord zal straks zijn aan de Joego-Slavische Justitie. voorstellen, dat hij verliefd was geweest op het Franse meisje. Ik sprak hem van de charme van buitenlandse vrouwen, en weer kreeg ik de reactie, waar ik naar uitzag. Plotseling kreeg hij tranen in zijn ogen, waarbij hij beweerde, verblind te zijn door de sneeuw. Blijft over mrs Hubbard. Laat ik nu zeggen, dat mrs Hubbard de belangrijkste rol in het drama speelde. Daar ze de coupé had- die in verbinding stond met die van Ratchett, was zij meer bloot gesteld aan verdenking dan iemand anders Uit de aard der zaak had zij geen alibi om op te steunen. Om de rol te spelen, die zij speelde de-lichtelijk belachelijke Amerikaanse dame van middelbare leef tijd was een kunstenares nodig. Hij zweeg. Toen zei mrs Hubbard, met een zachte, warme, dromerige stem, heel anders dan die, welke ze de hele reis had gehad: Ik was altijd goed in blijspel-rollen Ze ging door, nog dromerig: Die flater met de sponsenzak was mal. Het bewijst, dat je altijd behoorlijk moet repeteren. We probeerden het op de heenreis ik had toen zeker een even nummer. Ik heb er nooit aan gedacht, dat de grendels op verschillende plaatsen zaten Ze ging wat verzitten en keek Poirot recht aan. U weet er alles van, monsieur Poirot. U bent een heel bijzonder man. Maar zelfs u kunt zich niet helemaal voorstellen, hoe het was die vreselijke dag in New York Ik was krankzinnig van verdriet de bediende ook en kolonel Arbuthnot was ook bij ons. Hij was Toby Armstrong's beste vriend- Ze kwamen allen overeen, hun relatie met de familie Armstrong totaal te ont kennen. Ze wisten, dat ik geen middelen bij de hand had om de waarheid te weten te komen en ze dachten niet, dat ik op de zaak in zou gaan, tenzij mijn verdenking gewekt was tegen iemand in het bijzonder. Nu was er nog een punt te overwegen. Toegegeven, dat mijn theorie van de mis daad de juiste was en ik geloofde, dat het de juiste moest zijn dan was blijk baar de slaapwagenconducteur in het complot. Maar zo ja, gaf ons dat dertien personen, niet twaalf. Inplaats van de ge wone formule: van de zoveel personen is er één schuldig, stond ik tegenover het probleem, dat van dertien personen één, en slechts één, onschuldig was. Wie was dat? Ik kwam tot een heel vreemde conclu sie. Ik kwam tot de conclusie, dat hij of zij, die geen aandeel had genomen in de misdaad, degene was. die geacht zou wor den, de sterkste motieven te hebben ge had. Ik bedoel gravin Andrenyi. Ik was onder de indruk van de ernst

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 8