Oranje-ploeg kan weer „vlammen Maar biedt daarmee geen blijvende garantie Debutant Gor van der Gijp kan meer vaart in de aanval brengen abdijsiroop Herinneringen aan Houtrust m TG LPEN RALLYE WORDT NOG SCHERPER De Zweedse Elf-Steden-Tocht Historische „Vasa-Lopp" van Saelen naar Mora 99 Nederlands troevennieuwe aanvalspits en ondanks handicaps een goed moreel Interland'Varia HOEST UW KIND? Zweden dwong Russen tot gelijk spel °verb Voetbal-interland tegen de Engelse Amateurs Ook tegen Woodward's opvolgers is eer te behalen Twee Russische wagens op RAI-tentoonstelling Toenemende wedstrijd-kansen voor rijders, ongeacht wagen-capaciteit Nils Karlsson omhelsde 9 maal het mooiste meisje van zijn stad Nederland Engeland Centrale training van de hockey-spelers ZATERDAG 6 MAART 1954 PAGINA Revolutie nog zonder winst Eén ivijziging Het geval Terlouw akkers Onze debutant Lewis: karakteristiek Eervol resultaat Wereld-tournooi ijshockey Canada klopte de Tsjechen ^ENTHAL Garlem) KLAASSENS (V.V.V.) VAN BEURDEN (B.V.V.) BIESBROUCK (K.C.H.) BENNAARS (Dosko) eke EANAGAN EARRERE COR VAN DER GIJP (Emma) O LEWIS GRUYZEN (Sittardia O'CONNEL TAYLOR GROVES TOPF ADAMS BROWN BROMILOW MC GHEE Speciale étappes en klasse mentsproeven Raliye niet zwaarder, ivel verfijnd WESTELIJKE B-HOCKEYERS GEWIJZIGD Circuit van Zandvoort half April gereed AMSTERDAM—ZWALUWEN AFGELAST OM DE NED. DAM.TITEL WERELDTITELS SKI maar o^d n.10rcenmiddag in het Stadion Feijenoord opnieuw elf dappere op e internationale voetbal-markt niet bijster boog aangeslagen lanje-mannen aantreden voor een interland-wedstrijd tegen de Engelse mateuis5 dan zal menigeen in en buiten de Rotterdamse „kuip" zich her- u'Hr Tv' r'e rev°hitie rond de Technische en Keuze Commissie van pf '^A-B. dateerde van de vorige ontmoeting tussen de Nederlandse eeuw en de Britse amateur.buldog! Wij althans herinneren ons nog wel de fCC ri'kte stemming, welke er op 15 November 1952, enkele uren voor hel be gin van de match in Boothferry Park, heerste aan de tafel van het Hullse stations-hotel waar de Nederlandse spelers hun laatste „fish and chips" verwerkten. Een stemming, waaraan de jongste serie psychologische blunders van de toenmalige K. C. beslist niet vreemd was. En het mag ronduit een wonder heten, dat de Oranje-ploeg er in die wedstrijd, ondanks alle psychische en andere handicaps en tegen een sterkere tegenstander, toch nog 'n 2.2 gelijk spel uit sleepte, dank zij doelpunten van Jan van Roessel en Pietje van der Kuil, maar vooral dank zij het formidabele keepen van Wim Landman, de nu al sedert ruim een half jaar niet meer actieve Sparta-doelman, die toen bij het verlaten van Boothferry Park door het publiek als „De Held van Huil" werd toegejuicht en naar wie alle vijf Engelse voorhoede-spelers toe kwamen om hem de hand te drukken... Er is sedertdien in en rond het Nederlands Elftal wel iets veranderd, maar véél sterker is de ploeg er niet op geworden. En als de Engelse Amateurs nog even sterk zijn als toen in Huil, dan komt de Oranje-ploeg wellicht, met eenzelfde portie fortuin als toen, morgen opnieuw niet veel verder dan een zeer geflatteerd gelijk spel. pa C0Ihmissie-Verlegh kwam er in Huil om r19 een blessure van Kraak aan toe Landman na lang wachten eindelijk grote kans te r®ven- Zij had intus- §Bg|| en de zenuwen van ■?be Lenstra al zo- aanig geprikkeld, dat baags voor het ver rek de Fries afbelde. f1'! had Clavan als ®serve meegenomen. Flaar gaf toch de *°orkeur aan de met ®en ijl-boodschap op geroepen Louer, die onvoorbereid liep te omberen van de Plankenkoorts. Zij Bram Wiertz in 'Jn eentje een ver- A'slende en ver- JPoeiende nachtreis wars door Engeland ®*en en zij hand- "aaftje zowel Lugt. art als Bennaars in nmogelijk slechte orm. Maar dat was Qatl ook de laatste ene blunders welke COR VAN DER GIJP. kon vernn,doven'1 debutant op de p„ veroorloven. midvoor-plaats persoonlijk ingrijpen Karei Lotsy leidde kort daarop tot Jid Paleis-revolutie, waaruit een nieuwe onder voorzitter Kruyver en een nieuwe K.C. onder leiding van Hoolboom verdwijnen van de heer Verlegh niet be paald winstAls er inderdaad toch van een betere geest in de Oranje-ploeg ge sproken kan v/orden, dan zal dat meer aan figuren als Pellikaan en Van Es te danken zijn. te voorschijn kwamen- En men begon met hieuwe onbedaarlijke moed. met een Wormachtig enthousiasme, met 'n enorme Portie goodwill bovendien. Men ging ex perimenteren. En vervolgens.... verloof de Oranje-ploeg van Denemarken, van Zwitserland, van België en van Noor- Wegen..; nederlagen die zwaarder wogen dan schijn-succesjes tegen enkele hoog- gereputeerde buitenlandse clubs. Maar daar moet men maar liever bij deze nieuwe T.C. en K.C. niet mee aan komen. En het gulden-optimisme-tegen-de-reali- 'eit-in van deze T.C. en K.C. trad wel Peel duidelijk aan de dag, nadat de wee^e"Ptoeg op 25 October j.l. eindelijk het eens- met 1—0 tegen België, voor over,?®rst sedert twee-en-half jaar een Wlnning had gevierd. ondPtimisme te§en de realiteit in. Want, Plonks alle enthousiasme en alle oni- Ooide energie en initiatieven, ook deze nieuwe T.C- en K.C. hebben in feite nog "iet zo bijster veel bereikt. Onze Oranje- Ploeg zit nog even diep in de put als een Jaar en langer geleden en in feite riiden de huidige Commissie-heren ook op een dood spoor. Alleen; zij weten het niet of zij willen het niet weten. Wij herinneren ons nog de schromelijk overdreven toon van de heer Kruyver op de persconferen- 1{ na de 1o zege op België en de be ledigende methode van polemiseren van de heer Hoolboom op diezelfde pers conferentie. Wij hebben bovendien zo de indruk, dat de snauwerige en dictatoriale heer Hoolboom niet met alle Oranjs- apelers, bijvoorbeeld de drie spelers welke "Parta in de jongste wedstrijden heeft ge- everd, op bijzonder vriendschapelijke voet verkeert. En dat is dan sedert het ,De wedstrijd Nederland—Engeland Ama- in het Stadion Feijenoord begint morgenmiddag om half 3. Er wordt op de gebruikelijke wijze een directe radio- cportage verzorgd, doch de televisie mag den^'S een dee' van de wedstrijd uitzen- Scheidsrechter is de Fransman Devillers, T1.® 11 Zondag in de competitiewedstrijd l'leMarseille een nogal fikse vechtpar- aan de hand had. Onze eigen spelers èn Engelse sportiviteit kennende, nemen Vl3 aan dat monsieur Devillers het morgen rustiger krijgt. Hij wordt door twee land genoten: Fauquemberghe en Dufosse, als Tnsrechters geassisteerd. Ret Stadion-veld verkeert in uitsteken- ataat; als er vannacht en morgenoch- nd geen sneeuwstorm en'of wolkbreuk s„ komen, zal het voortreffelijk te be- peien zijn dé^v, Vo'ksliederen worden gespeeld door b0 "urmonie „Pieter Aafjes" uit Culem- o0rf. (vaste klant in het Stadion Feijen- tinn *!'e ook de verdere muzikale omlijs- ■8 zal verzorgen Een ploeg die „vlamt" Een betere geest? Men mag dat inder daad concluderen, als men gezien heeft hoe de Oranje-ploeg in haar wedstrijden tegen Stade Francais en F.C. Köln vooral uitblonk door haar vechtlust en haar eensgezindheid, energie en volharding. En het was ook dank zjj deze mentale eigen schappen en dank zij de daartegenover foutief ingestelde mentaliteit van de tegenstanderdat in October j.l. die gedenkwaardige 10 overwinning op België werd behaald. Maar helaas: de technische vooruitgang loopt met deze mentale winst niet paralleb ondanks cen trale training, regionale trainingen, privé- training, welke nog tè weinig winst heb ben opgeleverd. Men zoekt de kracht van ons Oranje-team voornamelijk nog in het temperament èn de vriendschap in de Zuidelijke kern van de ploeg- Welis-waar faalde die kern in de 03 nederlaag tegen Luxemburg, maar men kan niet ontkennen dat men er toch een zeker houvast aan heeft. Deze ploeg kan „vlammen"! Maar zij kan dat niet permanent! Voor wie aan bijgeloof doen- kan nochtans het feit, dat deze wedstrijd tegen de Engelse Amateurs In hetzelfde Stadion Feijenoord wordt ge speeld waarin ook de 10 zege op de Rode Duivels is bevochten, wellicht een gelukkige omstandigheid betekenen. Maar een garantie zien wij er niet in Na de oefenwedstrijd tegen F.C. Köln die de voornamelijk verdedigende Oranje- ploeg een fortuinlijke en geflatteerd maar toch niet onverdienstelijk 31 succes op leverde, schreven wij reeds, dat ondanks het tekort aan tempo op de vleugels en in het „vier kant" en ondanks het gebrek aan fantasie in heel het aanvalsplan, weinig veranderingen waren te verwachten. De commissie-Hoolboom is namelijk beland in het stadium, waarin ook zij niet meer van in grijpende wijzigingen houdt. En zo zijn dan inderdaad, zonder de garantie dat men hier werkelijk de beste spe lers bijeen heeft, tien van de elf candidaten gehandhaafd. De enige die de October-zege op België niet meemaakte, was de nieuw gekozen middenvoor Cor van der Gijp, met wiens opstel ling een door velen BIESBROUCK. weer captain reeds uitgesproken wens wordt vervuld. Van het elftal dat de vorige wedstrijd tegen de Engelse Amateurs in November 1952 te Huil speelde, zijn alleen Terlouw, Tebak, Biesbrouck en merkwaardigerwijs ook Bennaars nog over, terwijl Odentha. terugkwam; van het toneel verdwenen zijn Landman- Alberts, Wiertz, Van der Kuil, Van Roessel Lugthart, Louer, Clavan enook Abe Lenstra!, om niet alle tussen-figuren als Van Ede, Van da Bogert- Bleijenberg en Luiten te noemen. Men „kent" het huidige elftal wel. Steiger als onze beste keeper van het ogenblik, Odenthal en Tebak op de back- I plaats-en, Biesbrouck en Klaassens als be proefde half-spelers, Gruyzen en Over- Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: - 't Werelds beste hoestsiroop - De oude generatie denkt bij het horen van „Engeland Amateurs" nog altijd on middellijk aan „Houtrust 1913", en dat niet zonder reden. Toen immers werd in de se rie wedstrijden, welke voor dc Eerste We reldoorlog elk jaar tussen Nederland en de Engelse Amateurs op het programma stonden (de Britse Profs bemoeiden zich toen nog niet met het Continentde enige ooit door Oranje behaalde overwin ning bevochten. Het was op 24 Maart 1913 en zoals gezegd op het Houtrust-terrein te Den Haag; en Nederland won met 21. Alle acht overige wedstrijden tusen 1907 en 1913 werden verloren, met cijfers die varieerden van 81 tot 10 en van 21 tot 12—2. Het was de tijd van de legendarische Vivian Woodward, wiens figuur niet alleen de Engelsen maar ook de Nederlanders hypnotiseerde. Vivian Woodward was tus sen 1905 en 1914 (toen de grote brand uit brak) de beste middenvoor die ooit daar voor en daarna in Engeland heeft rond gelopen, Hij was amateur. Maar de ama teurs uit die tijd deden niet zo veel voor de profs onder. Woodward speelde 65 ma len voor Engelands nationale amateur- ploeg, was aanvoerder van het Engelse elf tal, dat in 1908 en in 1912 de Olympische voetbal-tournooien won, speelde als ama teur in de toen al zeer sterke Londense eerste-klasser Chelsea en was niet alleen in Engeland maar ook hier in Nederland zo populair als ooit een Abe Lenstra en een Faas Wilkes zijn geweest. Enige we ken geleden is hij gestorven. Een overwining op een ploeg, waarin deze Woodward speelde, was een onvoor stelbaar succes men oogstte er onvergete lijke roem mee. Velen kunnen dan ook nu nog alle namen opnoemen van het elftal, dat in 1913 die 21 zege op Houtrust be vocht: Göbel; Wijnveldt en Bosschart; Boutmy, De Korver, Tonny Kessler; Van der Wolk. Westra van Wolthe, Huug de Groot, Jan Vos en Dé Kessler. Pas na de twééde Wereldoorlog werd het contact met deze Engelse Amateurs her vat: officieus met een 52 zege in 1948 te Londen en met nog een 2—1 zege in het zelfde jaar te Amsterdam, vervolgens of ficieel met een 43 nederlaag in het Olympisch tournooi van nog steeds dat zelfde jaar in Londen tenslote met de 2-2 van 15 November '52 te Huil. En al lopen er geen Vivian Woodward's meer rond, altijd nog is een succes tegen deze Engelse Amateurs een eervolle pres tatie. Wij hopen voor de Oranje-ploeg, dat zij daartoe morgen in staat blijkt. beke op de vleugels, Van Beurden als steevast onze beste aanvaller, Bennaars als de slechtste. Men kent ook de nog onvervangbare stopper-rots Rien TeVlouw, wiens dagen echter geteld schijnen. Terlouw heeft de voordelen maar ook de handicaps van *5| zijn zware bouw- speelt meer OP ontzaglijke wils- en li chaamskracht dan op fijn besnaarde aanleg, moet zich keer op keer en zeer stug naar 'n wedstrijd toe trainen, komt met het klimmen der jaren eerder in een stadium van over-training en Bidt dan schade aan zijn vorm, voelt de ambitie voor die training minderen, beperkt zich tot de oefenavonden van TERLOUW, z'in eigen club, volgt der- voorlopig nog halve sedert twee maanden de beste niet meer de centrale trai- Stopper ning van de Ned. Elftal Club en komt ook niet meer in midweekse wedstrijden uit, maar wil desondanks en zonder deel te nemen aan de speciale oefen-campagnes wel de Oranje-trui blijven dragen- zo lang men hem nog daartoe roept. Men moet afwachten, hoe lang Terlouw dit volhoudt. De Sparta-cerberus is ijzer- sterk. En al staat als opvolger Van der Hoek gereed, voorlopig en zeker ook nog morgen is Terlouw in ieder gevai nog de aangewezen centrale figuur in ons ver- dedigingsblok. Zal dit tafereel van vreugde na de 1—0 zege in October j.l. op België zich morgen in het Stadion Feijenoord herhalen En de debutant? Kent men Cor van der Gijp wellicht niet? De slanke en beweeg lijke Emma-middenvoor paart de vuur kracht van een Van Roessel aan de in telligentie van een Van Melis, is welis waar niet bijster fors gebouwd maar be schikt nochtans over een verrassende „stoot". En wellicht blijkt hij inderdaad dc beste middenvoor die er heden ten dage op de Nederlandse velden rondloopt. In ieder geval behoort hij tot de beste vijf en daarom is het alleszins redelijk dat nu ook hij zijn grote kans krijgt. Van de Engelse Amateurs weet men minder. Van hun Hull-52-elftal zijn er nog vier over: rechtshalf Topp, spil Adams (die toen voor Yenson inviel), middenvoor Lewis en rechtsbinnen Groves (toen rechtsbuiten); van de overigen zijn keeper Bennett, linksbuiten Robb, linksbinnen Slater en rechtsbinnen Walton naar het professionalisme overgegaan. Wij her inneren ons middenvoor Lewis als de ge vaarlijkste man: een typisch Engelse mid- denvor- hard en sober, met een snelle sprint en een vliegend schot, extra ge vaarlijk omdat hij zo „droog" lijkt. Lewis is van dit elftal ook de enige, die als amateur in een professional-club (Chelsea) uitkomt: illustratie van zijn capaciteiten. Lewis' positie karakteriseert de ver houding tussen het professionalisme en het amateurisme in de Engelse voetbal wereld. Vele Engelse prof-clubs hebben een bevriende amateur-club als -achter deurtje", waardoor zij jonge spelers met aanleg in hun „invloedssfeer" binnen leiden. Deze spelers profiteren dan van speciale training, worden met alle zorg en comfort verwend, genieten er vaak maat schappelijke voordelen bij enworden vroeg of laat volledig beroepsspeler. Zo bestaat er ook een relatie tussen Chelsea en de Londense amateur-club Waltham- stow Avenue, waarvoor Lewis vroeger uitkwam en ookLewis' vader als amateur-international heeft gespeeld! Wij bedoelen maar, dat het Engelse amateurisme niet helemaal met het Ne derlandse kan worden vergeleken èn dat het zeker niet onderschat mag worden. Ook al is in Albion het professionalisme dan „de eerste keus", ook tegen dit Britse amateur-voetbal- al betekent het dan maar een „tweede keus", is een over winning altijd nog een zeer eervol resul taat. Er ontbreekt ons van de jongste prestaties van deze Engelse nationale Amateurs-ploeg tegen Continentale landen helaas een overzicht; sedert de Olympi sche Spelen, waar zij slechts matig voor de dag kwam- heeft deze ploeg trouwens niet veel Europees contact meer gehad. Maar wie zich Huil herinnert, weet dat deze Engelsen sterk zijn en op een solideie basis spelen dan de onzen- En als dan ons Oranje-elftal morgen blijk zou geven, deze sterke tegenstander aan te kunnen, als zjj vergeleken met het vorige treffen in kracht blijkt te zijn toegenomen, als er nu méér bereikt zou worden dan de 22 van toen en als dat resultaat ook op grond van de spel- verhouding dan inderdaad verdiend zou mogen heten wel: dan geloven wij dat dit Oranje-elftal in het kader van het Amateurisme een zeer eervolle en lof waardige prestatie zou hebben verricht. GERARD PATTIJN Voor eigen publiek heeft het Zweedse Ushockey-team gisteravond voor de groot ste verrassing van het tournooi om het Wereld- en Europees kampioenschap ge zorgd. Ten aanschouwen van 17.000 Stock- holmers, onder wie zich ook koning Gus- taaf Adolf VI bevond, dwongen de Zwe den, die tot dan toe slechts één nederlaag, tegen Canada, hadden geleden, maar die desondanks reeds als uitgeschakeld waren beschouwd, het favoriete Rusland tot een 11 gelijk spel. Het enthousiasme was enorm en er werd hartstochtelijk meege leefd met de strijd, waarin de Zweden in derdaad naar hun beste spel rezen. De twee eerste speeltijden eindigden beide in 00, de derde in 11. En inderdaad ver dienden de Russen niet meer. Wanneer Canada, dat de moeilijke ont moeting met Tsjechoslowakije met de goe de cijfers 5—2 won (tussenstanden 3—1, 01, 92), a.s. Zondag in de laatste ronde slechts gelijk speelt tegen Rusland, is de Wereldtitel wederom reeds voor de Maple Leaves gegarandeerd. Wanneer Canada van Rusland wint, is het vanzelfsprekend ook van de Wereldtitel verzekerd, maar dan bestaat er bovendien een kans, dat Zweden, dat nog tegen Tsjechoslowakije moet spelen ,niet alleen deze Tsjechen maar ook de Russen nog passeert en aldus de Europese titel zou winnen! Van geen belang voor de ranglijst meer was de 5—1 zege (20, 10, 2—1) van Duitsland op Finland. De stand luidt thans: Canada 6 6 0 Rusland 6 5 1 Zweden 6 4 1 Tsjechoslowakije 6 4 0 Duitsland 6 1 1 Finland 6 1 0 Noorwegen 6 1 0 Zwitserland 6 0 1 12 11 9 8 3 2 2 1 57— 5 30— 8 26—16 39—17 15—31 949 536 12—31 Vandaag zullen de bezoekers van de automobieltentoonstelling in het RAI-ge- bouw gelegenheid krijgen nog twee grote Russische automobielen van verschillend type te bezichtigen. De automobielen zijn met de „Geziena Henderika" uit Kiel ver voerd en vanmorgen om 5 uur bij de K.N.S.M. ontscheept. De twee Russische automerken dragen de namen „Zin" en Pobeda"; laatstge noemd merk is nooit eerder in West- Europa geëxposeerd. Paddy Demarco heeft te New York de Wereldtitel lichtgewicht op zijn naam gebracht door een puntenoverwinning op de titelhouder Jimmy Carter. Boris Shilkov is Russische kampioen geworden in 't hardrijden op de schaats. In de laatste tijd ondervinden alle Ster- ritten de terugslag van de stijgende prjjzen. Het ralley-rüden is duurder ge worden, en zo is dezer dagen de Raliye van Sestrieres, die door de Fiat-fabrieken gefinancierd wordt en waarvoor een be drag van 45.000 aan prijzen beschikbaar was gesteld, gehouden met deelneming van slechts 72 equipes. Hoe staat het nu met de Tulpenrallye, waarvan van 25 April tot 1 Mei a.s. de zesde editie door de R.A.C.- West zal worden verzorgd?..-... Momenteel kan met geen mogelijkheid een slag wor den geslagen naar 't vermoedelijke aantal deelnemers. Verleden jaar kwamen immers in de laatste veertien dagen nog 130 inschrijvingen binnen. Maar de belang stelling is groot, in het bijzonder ook in Engeland en Duitsland, en alles wijst er STEIGER (P.S.V.) TER LOUW (Sparla) TEBAK (Eindhoven) ("oskoj (Van onze Scandinavische sport-corresponden). STOCKHOLM, Maart 1954. Wat voor Nederland de Elf-Steden-Tocht is, dat is voor Zweden de Vasa-Lopp, uiteraard niet op schaatsen doch op ski's. Een wedstrijd met een nog rijkere traditie dan het grote Friese evenement, met een „vorstelijker" historie ook. Sedert de instelling van de Vasa-Lopp als wedstrijd in 1922 namen reeds meer dan 5.000 mannen (en zelfs 1 vrouw) aan déze zware veld loop over 85 km. deel. het laatst in 1953 een record-aan tal van 740. En de laatste jaren is aan deze Vasa-Lopp on verbrekelijk verbon den geweest .de naam van Nils Karlsson, de grote ski-koning lit Mora, die negen maal achtereen deze gigantische race, waarvan de finish inMora ligt, wist te winnen. „Mora Nisse", zo luidt dan ook Nils Karlsson's bijnaam; want hij heeft aan deze 85 km loop van De finish van de Vasa-Lopp 1953: voor de negende maal Saelen naar Mora de winnaar, ski't Nils Karlsson de bloemenhulde van Mora s olari<. mooiste meisje in nationale klederdracht tegemoet. Op de ffven- Mf!ar achtergrond het oude kerkje, waar de 'prijsuitreiking 'n zijn officiële beti- plaats vindt. teling brengt deze wedstrijd onveran- anderd de grootste posthume hulde aan Gustav Vasa, de stichter van het moderne Zweden en waarvan hij ook de eerste koning was. Het was in Januari 1521, dat de jonge Zweedse edelman Gustav Vasa be sloot lot een wanhoopsdaad. Vergeefs had hij zijn troepen in de strijd gewor pen tegen de Deense overheersers, vergeefs ook had hij een laatste oproep tot de bevolking van Dalecarlia gericht om te trachten met een waar volks leger een laatste dam tegen de Denen op te werpen. Verbitterd en ontmoe digd nam Vasa de vlucht en als eenzaam ski-loper trok hij in de richting van de Noorse grens. Van hun aanvoerder verlaten geraakte de bevolking van Mora in paniek: Vasa moest terug, Mora's mannen zouden toch voor hem vechten! En zij stuurden twee van hun beste skiërs achter hem aan: F.ngelbrekt van Morkalby en Lars van Kaettilbo, twee mannen die het Dalecar- liaanse land kenden en die wel bevroed den langs welke weg Vasa zou trachten de grens van Noorwegen te bereiken. Het werd een wilde achtervolging door de wijde en witbesneeuwde heuvelstreken van Dalecarlia; en inderdaad slaagden Engelbrekt en Lars er in, Vasa te achter halen, in Saelen, 85 km van Mora, vlak bij de Noorse grens. Vasa liet zich over reden, terug te keren; hij plaatste zich opnieuw aan het hoofd van een leger, sloeg de Deense overheersers terug, leg de aldus de basis voor het nieuwe, onaf hankelijke Zweden, waarover hij. nadat de Denen definitief waren verslagen, in 1523 tot de eerste koning werd uitge roepen. Toen de huidige koning Gustaaf Adolf de Zesde nog kroonprins was, schreef hij: „Gustav Vasa belichaamt als niemand anders het Zweedse volk en het Zweedse nationale gevoel. Hij is de stich ter van ons tegenwoordige Zweden en de bouwer er van. Door hem werden de Zweden één volk". En toen in 1921 het 400ste jaarfeest van Vasa's terugkeer werd gevierd, nam men het initiatief om op basis van de Zweedse ski-traditie een wedstrijd in het leven te roepen, waarvan het parcours zou lopen over de weg, die Gustav Vasa destijds bij zijn historische terugkeer van Saelen naar Mora volgde. Sedertdien is de Vasa- Lopp hèt grote Zweedse ski-evenement, dat jaarlijks honderden deelnemers en ge middeld dertigduizend toeschouwers trekt. Door de diep onder de rulle sneeuw liggende valleien en over de hoge win derige heuveltoppen, langs de bevroren meren en rivieren en door de blauw zwart-duistere bossen van het mooie Da- lecarliaanse land trekt dan de Zweedse- ski-elite over de zware 85 km route van Saelen (350 m boven de zeespiegel) naar de provincie-hoofdstad Mora (180 m la ger), waar het mooiste meisje van de stad in nationaal costuum de overwinnaar met haar bloemen staat op te wachten. Een nationaal Zweeds evenement, want in de loop der ruim dertig jaren hebben slechts vier malen enkele Noren en Fin nen alsmede één Duitser en éénAme rikaan aan deze Vasa-Lopp deelgenomen. Maar géén niet-Zweed heeft ooit aan de finish het mooiste meisje van Mora om helsd. Nils Karlsson („Mora Nisse") was met negen achtereenvolgende overwin ningen tot en met verleden jaar (toen hij de recordtijd van 5 uur 1 minuut 55 se conden maakte) de exponent van de Zweedse hegemonie in hun eigen klas sieke race, waarvan de uitreiking der vele en kostbare prijzen in de oude en pittores ke kerk tijdens de sluitingsplechtigheid ook behoort tot de als jaarlijkse hulde aan Gustav Vasa bedoelde traditie. Dit jaar wordt de Vasa-Lopp op Zon dag 7 Maart gehouden, nog midden in de Zweedse ski-winter, die van Januari in het Zuiden en Midden tot Mei in het Noor den gelijk loopt met de sneeuwgrens (in Jaemt- en Norrland en natuurlijk ook in Lapland heeft men bij het begin van de lente nog steeds de ski's onder). „Mora Nisse" zal voor zjjn tiende zege lopen. En daarmee zal deze legendarische skiër, die zich uit de actieve sport heeft teruggetrokken en ook niet deelnam aan de Wereldkampioenschappen terreinlo pen te Falun, maar in de bekende sport school van Gosta Olander te Valadalen (waarover wjj enkele jaren geleden schre ven) trainer is geworden, zijn tot op he- den onvergelijkelijke carrière afsluiten, orde worden gestart dat de diverse types op dat ook deze Raliye een succes zal worden. Aldus Piet Portier in een persconferentie waarin hij namens de R.A.C.-West een toelich ting gaf op het dezer dagen verschenen regle ment. Vergeleken bij verleden jaar zijn er geen wijzigingen van ingrijpende aard. De opzet van de Raliye is nog steeds de deelnemers enkele dagen van toeristisch en sportief genoegen te bezorgen, waarbij de kansen op de prijzen voor allen gelijk zijn en iedere goede automobilist, in het bezit van een gewone wagen, een gooi kan doen naar de eerste plaats in zijn klasse en zelfs naar de ereplaats in de algemene rang schikking. De organisatoren hebben in vorige jaren getracht dit doel te bereiken door inlas sing van speciale etappes, waarvoor een hoger gemiddelde was voorgeschreven, en van klas sementsproeven waarin winstpunten konden worden behaald. Winnaar van de Tulpen-Rallye werd degeen die te Noordwij k aan Zee arri veerde met het laagste aantal strafpunten en met het hoogste aantal winstpunten in verge lijking met de andere deelnemers in de eigen en in aandere groepen. Deze formule was een noviteit welke sindsdien navolging heeft ge vonden. Ze is gehandhaafd in grote lijnen, maar tevens bijgeschaafd en verfijnd opdat het sportieve element nog beter tot zijn recht zal komen. Er zjjn dit jaar meer speciale etappes en klassementsproeven dan in 1953. In totaal liggen 20 ontwerpen klaar, maar ze zullen niet alle worden gebruikt. Vermoedelijk worden het 10 a. 12 speciale etappes en 6 klassementsproeven, hoeveel precies zal afhangen van de toestand van de wegen in verband met de mogelijkheid van sneeuw val. Voorts zullen de organisatoren ter plaatse de vereiste gemiddelden voor de speciale etappes vaststellen al naar gelang van de omstandigheden: ze hebben de keus tussen een tjjd voor goed en een voor slecht weer. Bij de klassementsproeven zullen de snelste vijf deelnemers in iedere groep in iedere cate gorie winstseconden kunnen verwerven, en wel onderscheidenlijk 100. 80, 60 40 en 20. Tevens heeft men een middel gevonden om ook de voorsprong in tijd van de ene deelnemer op de andere tot uitdrukking te brengen. Dit is geschied door de bepaling dat het aantal ver worven winstseconden in elke klassements proef vermeerderd zal worden met het aantal volle seconden voorsprong dat hij behaald heeft op de na hem geklasseerde deelnemer, en wei tot een maximum van 20 seconden. Wanneer dus de beste rijder in een klasse in een proef 18 seconden voorsprong heeft op de tweede man, dan krijgt hij boven ziin 100 winstsecon den er nog eens 18, dus 118 in totaal, waardoor niet alleen zijn plaats maar ook zijn voorsprong tot gelding is gebracht. Men zou de vraag kunnen stellen of bij dit systeem de snelle wagens niet al te zeer be voordeeld worden, ook al in verband met het feit dat overeenkomstig het nieuwe Raliye- reglement de groepsindeling moet geschieden volgens de productiecijfers, waardoor bijvoor beeld de gewone Fiat 1100 cc in dezelfde groep normale seriewagens zal rijden als het nieuwe maar reeds in grote aantallen vervaardigde' veel snellere T.V.-type. Maar de klip is goed deels omzeild door de aard van de klassements proeven, waarvan er sommige zo zijn opgezet dat het vermogen van de motor een geringere rol speelt dan de stuurmanskunst van de deel nemer. Men mag aannemen dat ook nu weer de beste combinatie van man en wagen in de Tulpen-Rallye zal zegevieren. Meer speciale etappes, meer klasse mentsproeven, een verhoging van de alge mene rysnelheid van 50 tot 55 kilometer Betekent dit dat de Raliye moeilijker is geworden?....-. De organisatoren ontken nen het. Goede rijders zullen het voorge schreven gemiddelde zonder moeite kun nen halen. In vorige jaren hadden de meesten tijd te over, thans is voorzien in zes rustpozen op comfortabele plaatsen in goede restaurants waar men alle gelegenheid heeft om indrukken uit te wisselen en tijden te vergelijken. En tegen over de vermeerdering van het aantal speciale etappes staat dat de lengte veel korter is ge worden. De Raliye is naar de mening van de heer Nortier niet zwaarder maar wel nog Dret- tiger geworden. Het nieuwe systeem van winstseconden stelt hoge eisen aan de rekenkamer, waardoor men gedwongen Is do start een dag vroeger te stellen dan eerst in de bedoeling lag. Men vertrekt dus Zondagavond 25 April, met uitzondering van degenen die principiële bezwaren hebben tegen het deelnemen aan wedstrijden op Zondagen; zn zullen reeds op Zaterdagmorgen vertrekken naar de Nuerburgring. waar de gemeenschanpe- W' Hun waëens worden Zon- rto 1"? p? Ondergebracht, en om g lJ te houden zullen zij Maan- d ge"vroeg nog ongeveer 275 kilometer uitl rijden alvorens aan de gemeenschappe lijke route te beginnen. zoveel mogelijk bijeenkomen, hetgeen het voordeel heeft dat bij de klassements proeven en in de speciale etappes het inhalen tot een minimum beperkt wordt. Het parcours voert naar het Zuiden, door de Vogezen via Belfort naar de Franse Alpen, waar de deelnemers bij dag zullen kunnen genieten van een landschap dat tot nu toe niet door de Tulpen-Rallye werd aangedaan. Via Chambery gaat het naar Valence, het Zuidelijkste punt, en vervolgens over Bourg-en-Bresse naar Luxemburg. Typerend voor de goede naam van de Raliye In Frankrijk is dat bij de doortocht van het land van Marianne 2 a 3000 gendarmes voor de ordedienst zullen zorgen! Het is nog niet zeker dat de tocht over Eindhoven zal voeren, in ver band met het feit dat in die stad op dezelfde dag de karavaan van de Ronde van Nederland zal passeren. Wellicht zal de Rallye-route over Breda worden geleid. De laatste klassementsproef, een snelheids proef, wordt Vrijdag 30 April op het Circuit van Zandvoort gehouden. In de persconferentie wefd meegedeeld dat het nieuwe wegdek waar schijnlijk nog voor Pasen gereed zal zijn. De streefdatum is 14 of 15 April, en het circuit zal onmiddellijk in gebruik kunnen worden geno men zodra de laatste hand aan het wegdek is gelegd. Vermeld kan nog worden dat dit jaar ook een beker beschikbaar wordt gesteld voor de beste deelnemende journalist. De instelling van een Landen-Trophy, waarvoor teams van vijf equipes kunnen worden ingeschreven, zal de belangstelling in het buitenland voor de Tulpen- Rallye naar men hoopt nog doen toenemen. Na afloop van de hockey-wedstrijd tussen het Zuidelijk elftal en de Westelijke B-ploeg, welke Zondag te Tilburg wordt gespeeld, zal een voorlopig B-elftal worden gekozen. Van dit team zullen de spelers binnenkort aan de centrale training in het Olympisch Stadion in Amsterdam onder leiding van Chris Berger worden toegevoegd. Zaterdag 13 Maart zal op een nader aan te wijzen veld (vermoedelijk in 't Gooi) een wedstrijd worden gespeeld tussen een A- en het B-elftal, welke ontmoeting als laatste oefenwedstrijd voor de interland- werdstrijd tegen België op 28 Maart te Brussel geldt. Het Westelijk B-hockeyelftal, dat Zondag a.s. te Tilburg tegen het Zuidelijk elftal speelt, is sedert de districts-wedstrijd tegen het Noorden op enkele plaatsen ge wijzigd. De samenstelling is nu: doel: Van Dijk (Amersfoort); achter: Garrels (HHIJC) en Keulen (Amerswoort); midden: Teeken broek (TOGO), Jos Terlingen (Be Fair) en Van Dijck (Kampong); voor: Van Beau mont (TOGO), Boerstra (HHIJC), Hoog- hiemstra (SCHC), Hilenius (TOGO) en Vorfeld (Laren). Op het centrale punt van de Nuerburg- ng zullen de wagens in zulk een volg- De voetbalwedstrijd AmsterdamZwa luwen, die vandaag in het Ajax-Stadion zou worden gespeeld, zal geen doorgang vinden wegens de slechte toestand van het terrein. Er is nog geen beslissing genomen over een eventuele latere datum. Te Utrecht werd een begin gemaakt mét het tournooi om het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland. Voor de eerste ronde werden twee van de zeven partijen gespeeld De uitslagen luiden: Ansems (Amsterdam)—Van de Berg (Gouda) 20, Van Dijk (Wageningen)-^)urg (Apeldoorn) Nu de slalom en de reuzen-slalom bij de Wereldkampioenschappen in de Alpine-num mers skiën te Are zowel bij de dames als bi] de heren achter de rug zijn. noemt men de Fran- gaise Lucienne Schmidt en de Noor Stein Erik- sen als de grote favorieten voor de overwinning Alpme-eindklassement. waarvoor de afdalingen nog resten. Bij de slalom en de reuzen-slalom telt men niet met uren en minu- ten doch met minuten en seconden. Lucienne Schmidts tijd in de reuzen-slalom was dan ook K* z°alsu abusievelijk gemeld, 1 uur 38 min. 1 PllnVut 38.9 sec., hetgeen trouwens i UIt de tijden van de na haar y?'gande deelneemsters. Doordat de Zwitserse Ida Schoepfer, die de slalom had gewonnen in cienneeZe^h v5!ledig.'aaide, is thans Lu cienne Schmidt, die voor haar zege in de reuzen-slalom reeds derde in de gewone slalom was geworden, de grote favoriete bij de Alpine- combinatie dames. Dc Noor Stein Eriksen is dat met zijn overwinningen in zowel dc gewone- al« de reuzen-slalom uiteraard bij de heren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9