s - m Handelaar in blanke slavinnen liep in de val Door nachtelijk Amsterdam trok de eerste Stille Omgang Twee en twintig duizend nuuin en en jongens ter beevaart Vier etmalen vissen in de IJszee Organisatie kankerbestrijding thans voltooid Als het poolijs zou Zeespiegel rijst, terwijl aard bodem krimpt smelten Voorschot uit migratie-reserve Woningbouwcontingenten in Zuid-Holland FRANSE RODE LEIDER IN ONGENADE r t Portie woningen in Zuid-Holland voor 1954 in cijfers W&. AVms mrnmim^ Moord in Den Haag Maandag 8 Maart 1954 V. J?AGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN IIvï'; '-V7 Vader en moeder Heydeman vertrouwden John niet Nieuwe Nederlandse missiebisschop Opn Kip wordt 103 Lawaaimakers konden biddenden niet storen Leverden vangst van 1800 kisten 229 boerderijbranden in één jaar Samenwerking in belang van behandeling en wetenschappelijk onderzoek Geologen bestudeerden levensvraagstuk voor Nederland In de periode 1954-1956 WEERBERICHT 1 ONTVOERING VAN ELSE EN MARIE GING NIET DOOR Pater A. Konings S.M.A. O Hospita vond meisje dood op bed Veel bussen Storing in treinenloop Rustige nacht „Kom me maar lialeiC Schade van f 20.000 per dag Migranten brengen eigen woning mee Wat ieder krijgt Drie factoren Geen slecht nieuws van de Pool weersverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend droog weer met flinke opklarin gen. maar vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Vannacht kouder, morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Dinsdag 9 Maart: Zon op 7.10 uur, onder 18.32 uur. Maan op 8.27 uur, onder 0.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT w V. cC y - s ü'*1 -'tf- '7 K. i. S -Jff -s&i Blijkens een brief, die vader Hey deman aan zijn zoon in Zaandam heeft geschreven, heeft zijn gezin, bestaande uit hemzelf, zijn vrouw en twee doch ters van resp. 16 en 18 jaar oud, in Los Angeles een avontuur beleefd, dat de arrestatie van een Amerikaanse handelaar in blanke slavinnen tot resultaat heeft gehad. De familie, afkomstig uit Utrecht, was naar Amerika geëmigreerd, waar zij voorlopig onderdak kreeg bij Neder landse kennissen, die daar reeds geruime tijd woonden. Teneinde de beide doch ters aan een betrekking te helpen, plaats te vader Heydeman een advertentie, waarin werd vermeld, dat twee Neder- Onder gunstige weersomstandigheden is in de nacht van Zaterdag op Zondag de eerste van de drie ommegangen van dit jaar gehouden. Een groep pelgrims uit het Zuiden passeert in de Kalverstraat de plaats, waar in 13^5 het wonder ge beurde, dat bekendheid en verering heeft gekregen als het H. Mirakelsacrament. De illustere rij van Nederlandse bis schoppen is wederom met één uitgebreid en opnieuw is het een Limburgse missio naris, wie de eer van het purper is ten deel geworden. Het is de hoogeerw. pater V. H. Konings van de Sociëteit der Afri kaanse missiën, thans apostolisch admi nistrator van het Afrikaanse bisdom Keta, aan de Beneden-Volta. Hij is door Z.H. de Paus benoemd tot bisschop van dit diocees en volgt mgr Holland op, die Wegens gezondheidsredenen ontslag heeft •noeten nemen. Mgr Konings is 10 Mei 1910 geboren in Posterholt bij Roermond. In 1935 werd hij tot priester gewijd en vertrok kort daarop naar de missie van West-Afrika. In 1940 werd hij directeur van het Katho liek Onderwijs aldaar en in 1947 pro- Vicaris. In 1953 benoemde Rome hem tot apostolisch administrator van het bis dom Keta. De missie in de Beneden-Volta, vooral in het bisdom Keta, telt tientallen Ne derlandse missionarissen. Zij arbeidden onder de 80.000 Katholieken, die met de even grote groep Protestanten de eerste Christenkernen van dit oude Duitse °loniale gebied uitmaken, be nieuwe bisschop zal zich voor een ..ef zware taak gesteld zien, aangezien Sin gebied 700.000 inwoners telt, die voor iïet overgrote deel nog heidenen zijn. ,°ch de toeloop tot de Katholieke Kerk Is ook hier zeer groot; jaarlijks worden een 3000 catechumenen op het H. Doop sel voorbereid. Reeds vijf iniandse Priesters staan de buitenlandse missiona rissen ter zijde, die het werk verdeeld hebben over 14 hoofdposten en 190 bij- Posten. Kweekscholen, middelbare scho len, en vakscholen steunen het missie werk. Zondagmorgen om elf uur trof een kamerverhuurster, wonende aan de Van Kinsbergenstraat in Den Haag, een van haar huursters, de 31-jarige typiste Y. van der P., gekleed in een ochtendjas, dood op haar bed aan. Het meisje was op geweld dadige wjjze vermoedelijk door wur ging om het leven gebracht. Er waren tekenen, die er op wezen, dat er in de kamer, waar alles overhoop was gehaald een worsteling heeft plaats gehad. De recherche acht het niet uitgesloten, dat de dader naar geld heeft gezocht. Omtrent het motief van de misdaad tast tien in het duister. De hospita verklaarde, da' het meisje, een Indisch type, een heel lief en rustig karakter had. Moeilijkheden ^'aren er nooit met haar geweest. De kamer van mej. Van der P. ligt aan de achterzijde van de woning, een bene denhuis. Eveneens aan de achterkant we den in een uitbouw nog twee andere da- 'Pes De hoofdbewoonster een weduwe en haar zoon hebben hun vertrekken rip straatlfnnt Nader blijkt, dat de politie op zoek is j?aar de 36-jarige broodbezorger E. C JJeze man. die in hetzelfde pension als "et slachtoffer woont, wordt er van ver recht meer van deze moord te weten.Er zo deelde de politie ons vanochtend, ekenen, die er op wijzen, dat E. C. de garner van het slachtoffer is binnenge- ^ngen. Hij is op het ogenblik nog voort- Op Donderdag 18 Maart a.s. zal de heer an Kip te Dreischor zijn 103e verjaardag v'eren. Na de watersnood is de heer Kip geëva cueerd geweest, doch zodra de omstandtg- aeden dit toelieten, keerde hij naar zijn dorP terug- Opa Kip geniet zijn 103 Jaten in aanmerking genomen nog een r'j goede gezondheid. Van onze Amsterdamse redactie) Zeventig jaar is het geleden, dat de eerste bestuursleden van het toen pas opgerichte Genootschap van den Stillen Omgang met een aantal andere katholieken voor de eerste maal na bijna drie eeuwen weer de oude beêweg liepen, welke destijds werd gevolgd door de glorievolle processie, waarin het H. Altaarsacrament door de nauwe straten van de binnenstad werd rondgedragen. Al eerder hadden enkele Amsterdammers, die de devotie tot het H. Sacrament van Mirakel in ere wilden herstellen, een ommegang gemaakt, maar uit oude stukken, welke op het Bagijnhof waren bewaard, bleek, dat zij de verkeerde weg hadden genomen. In 1884 werd deze vergissing hersteld en sindsdien is de Stille Omgang gegroeid tot een aangrijpende bedetocht, waaraan telkenjare meer mannen en jongens uil alle delen van het land ter ere van Christus Eucharisticus deelnemen. Onder gunstige weersomstandigheden tegen twaalf uur was de lichte regen opgehouden en woei er alleen nog maar een frisse wind is in de nacht van Zaterdag op Zondag j 1. de eerste' van de drie ommegangen in dit jaar gehouden. Grote groepen pelgrims kwamen uit Eindhoven (2000 man) en Rotterdam, dat met inbegrip van Hillegersberg en Schie- broek ook met 2000 beevaartgangers door de nachtelijke straten van Amsterdam trok. Uit Tilburg en omstreken hadden 1200 man de reis. naar de hoofdstad aan vaard; Leiden kwam met 1600 deel nemers. Ook West-Friesland had een groot aandeel in het totaal getal van ongeveer 22.000 pelgrims. Per bus waren uit deze streek ruim 1100 man aangeko men, per fiets 800 uit Alkmaar en 1600 uit Obdam, terwijl uit deze laatste plaats bovendien ongeveer 50 katholieken toon den een extra offer voor de Stille Om gang over te hebben door de tocht naar Amsterdam lopend te maken.... Vele extra-treinen en ongeveer 200 bussen (meer dan in andere jaren), voer den tussen half een en vier uur de dui zenden en nog eens duizenden pelgrims aan. Van het Centraal Station en de plaatsen, waar de bussen werden gepar keerd, n.l. de Westermarkt, het Amstel- veld, het Waterlooplein en de Nieuwe Zijds Voorburgwal, gingen lange zwij gende stoeten van mannen en jongens naar het Spui, waar de bedetocht begon Via Begijnensloot en Begijnensiteeg ging men de Kalverstraat in. Hier werd men al direct geconfronteerd met de plek, waar in 1345 het wonder gebeurde, dat alom bekendheid en verering heeft ge kregen als het H Mirakelsacrament. Deze plaats, waar vroeger de kapel der H. Ste de heeft gestaan, welke in 1909 werd afgebroken om ruimte te maken voor de uitbreiding van een winkelmagazijn, werd aangewezen door een brandende lantaarn. Verder trekkend door de Kal verstraat kwam de stoet op de Dam, waar voor het Koninklijk Paleis werd gebeden voor Koningin en Vaderland Over de Nieuwendijk, waar het nachtleven zich niet stoorde aan de stille tocht en de pleziermakers, soms medelijdend, soms ginnegappend de stoet lieten passeren, liep men naar de Martelaarsgracht, van waar men over de Prins Hendrikkade op de Nieuwebrug aankwam, waar ge beden werden gestort voor de varenden en voor hen, die op zee zijn omgekomen Voortgaande door de Nieuwebrugsteeg en de Warmoesstraat, waar het lawaai en de muziek uit de kroegen en de h,uizen de beevaartgangers nauwelijks stoorde, ging men voorbij het Nationale Monu- I ment op de Dam. Hier bad men voor hj ^bdagavond is In de IJimiidense haven I8g?engevaren de treiler „Abraham" met een gisten verse vis, die op een reis van dp kleine vier weken zijn gevangen in ke ürt van IJsland. Dit was de eerste üj,er' dat er sinds jaren weer een treiler j 'Jmuiden naar de zg. IJsland visserij A geSaan. Men heeft het weer opvallend d gehad. Werd er vroeger in de jaren, „verre visserij' uit IJmuiden ge- CSe,d werd beoefend, ongeveer tien da- A) gcvist. deze keer is er door de de "Sha,n" samen met zjjn zusterschip ten' mte" slechts vier etmalen gevist "gevolge van het zeer slechte weer. Wel?" had aanvankelijk de Westelijke kust n' een bank °P de Noordwest- daaï. Van island, willen opzoeken, maar tot ïs oede zo'n orkaan (windkracht 14 heirtf fVo!gens de schaal Beaufort) dat de D treilers er niet door konden komen. e eerste trekken waren niet direct cesvol. Bovendien is de territoriale grens van IJsland pas weer verlegd waardoor men ver buiten het eiland moet blijven. De Belgen, die radar aan boord hebben, kunnen dichter onder de kust komen, omdat zij de driemijlszone precies kupnen peilen. Schipper J. Klinkenberg was overigens niet ontevreden over deze reis want de laatste keren zijn er 6 tot 700 kisten scheep gehaald en wanneer men nog enkele dagen onder deze omstandig heden had kunnen doorvissen, was deze reis zeker een succes geworden. Men vraagt zich thans in IJmuidense rederskringen af wat het antwoord uit Den Haag zal zijn op dit eerste experi ment in zake de verre visserij. Voor de beide treilers namelijk van wal staken naar IJsland is er een verzoek in zee ge gaan aan de regering om de verre visserij, die door de hoge kolenprijzen een enorme risico met zich brengt, geldelijk te steu nen. Tot nu toe heeft men daar nog geen antwoord op gekregen. hen, die in de laatste wereldoorlog zijn gevallen. Door Nes en Langebrugsteeg bereikte men het Rokin, waar werd ge beden voor Kerk. Paus en de eenheid der Christenen. Dan keerden de deelnemers door de Taksteeg naar de Kalverstraat terug, waarna zij, via door de Enge Ka pelsteeg, weer over het Rokin en door de Wijde Kapelsteeg trokken rond de plaats, waar de voormalige Kapel der H. Stede stond. De pelgrims baden hier voor de speciale intentie, welke iedere keer op nieuw wordt vastgesteld en in dit Maria- Jaar de opbloei van de Mariadevotie in parochie en huisgezin betrof. De eigenlijke omgang was daarmee ten einde en de deelnemers, die niet vooraf een H. Mis hadden bijgewoond (dat wa ren maar weinig groepen) gingen naar een van de vele kerken en kapellen, waar in deze nacht voor de pelgrims een H. Mis werd opgedragen De intieme kapel van Ons' Lieve Heer op Solder op de Oude Zijds Voorburgwal, welke enkele jaren geleden ook in deze keten van kerken werd ingeschakeld, ontving ditmaal de groepen uit Nieuwe Niedorp, Nootdorp, Bloemendaal en Aalsmeer, terwijl in het Bagijnhof, Hooge en Lage Zwaluwe, Nieuw- en Oud-Vossemeer, Steenbergen, Halfweg, Sloten en Velzen-Driehuis ter kerke gingen. De organisatie van de bedetocht, ge leid van de kiosk op het Spui uit, was voortreffelijk. Er ontstond echter door een defecte electrischc locomotief ver traging in de loop der treinen, welke uit Eindhoven en Weert en uit het Oos ten Van het land kwamen. De eerstge noemde treinen arriveerden daardoor veertig minuten te laat op het C.S. en de andere, waarmee o.a. 600 personen uit Groningen kwamen, veertig Utrechtse studenten, 700 deelnemers uit Zevenaar en 500 uit Oost-Gelderland, twintig mi nuten. Toch kon de leiding érnstige sto ring in de omgang voorkomen door ver scheidene groepen sneller te doen aaneen sluiten. Dat er geluk komt bij een onge luk ervoer men ook nu, want een groep van 800 personen uit Uithoorn, die een flinke tijd te vroeg was gearriveerd, maakte het bovendien mogelijk de ach terstand voor de laatkomers nog kleiner te maken. De Amsterdamse politie komt zeker een woord van hulde toe voor de wijze, waarop zij meehielp de aan- en afvoer de pelgrims zo weinig mogelijk overlast banen te leiden. Daarnaast zorgde zij er voor, dat het café-volk op Nieuwendijk, Martelaarsgracht en in de Warmoesstraat de pelgrims zo weinig mogelijk overlas aandeed, al kon zij natuurlijk niet ver hinderen, dat er hier en daar wel eens een scheldwoord viel of opzettelijk veel lawaai werd gemaakt. Op de Martelaars gracht moest een agent zelfs van zijn sabel gebruik maken om een groepje vechtende kwajongens te verdrijven, die aan de sommatie om uit elkaar te gaan en de zwijgende stoet niet te storen, geen gevolgen gaven. Verder is het een zeer rustige om gang geweest; dat is ook de mening van de leiders, die ZOals gebruikelijk gezamenlijk om kwart voor twaalf al een H. Mis hadden bijgewoond; dit jaar, nu het Maagdenhuis niet meer ter beschikking staat, opgedragep in de kapel van de Zuso Augustinessen in de ,St Jansstraat. iSj zestig E.H.B.O.-ers, die op drie plaatsen posten hadden in gericht, n.l. op de Herengracht 425 A. in een rijwielstalling in de Handboog straat 20 en op het Centraal Station, mogen ook op een kalme nacht terug zien. Het aantal beevaartgangers, dat in de 52 H.H. Missen, welke in totaal in de 26 kerken en kapellen van kwart voor twaalf tot kwart over vijf werden opgedragen, flauw viel of door een ander ongeval hulp van de E.H.B.O. nodig had, was zeer gering. Mgr G. P. J. van der Burg, deken van Amsterdam, voegde zich in de loop van de nacht bij de pelgrims om eveneens de Stille Omgang te lopen. landse meisjes, juist in Amerika aange komen, een betrekking zochten. Er kwa men 70 aanbiedingen op. Besloten werd met een man. die zich aandiende als John, in zee te gaan. Deze bood vader Heydeman een betrekking van 60 dollar per week bij de filmmaatschappij Para mount, waarin hij, naar hij zeide, was ge ïnteresseerd. Voor de oudste dochter. Else, wist hij een betrekking als ver koopster in een broodwinkel, die zijn eigendom was en waar zij 75 dollar per week zou verdienen. Aan het jongste meisje, Marie, bood hij 35 dollar per week aan. indien zij zijn huishouden zou willen doen. Hij vertelde, dat hij een zoontje had en dat zijn vrouw hem had verlaten. Het leek allemaal te mooi om waar te zijn, zeker toen John de familie boven dien nog toezegde, dat zij voorlopig wel haar intrek in zijn woning mocht nemen. Nog diezelfde avond maakte John met de vader en de dochters een auto tocht om de gesloten overeenkomsten te vieren. Al waren de Nederlanders zich er van bewust, dat in het land der onbegrensde mogelijkheden de fortuin iemand soms plotseling kan toelachen, enige twijfel rees toch reeds diezelfde dag bij moeder Heydeman, die voor alle zekerheid het nummer van de auto noteerde, toen ze haar man en dochters zag vertrekken. Ten onrechte, dacht ze 's avonds, want John bracht hen allen keurig terug. John verscheen de volgende dag weer. weldra gevolgd door twee zijner vrien den, die Else en Marie aanboden ln een auto te stappen om John's huis en brood winkel te gaan bekijken. De sluimerende argwaan groeide bij de ouders aan. Zij stonden dit niet toe. John stelde daarna voor, dat de familie bij hem in de auto zou stappen. Ook hierop gingen de Ne derlanders niet in. Onverrichterzake verdween John met zijn twee vrienden, waarna vader Heyde man zich voor het verkrijgen van inlich tingen tot de politie wendde. Men toon de hem enkele foto's. Uit een daarvan herkende hij John, die in werkelijkheid Jack Nestor bleek te heten, juist nit de staatsgevangenis was ontslagen en een straf had moeten ondergaan wegens han del in blanke slavinnen. Op advies en verzoek van de recherche verleende de familie enige medewerking bij de nieuwe arrestatie van Nestor. John belde de volgende dag Marie op en vroeg haar of ze zin had in een autotochtje. „Kom me maar halen," was het ant woord. In drie wagens was intussen een aantal rechercheurs gearriveerd, die het huis hadden omsingeld, zodat John in de val liep. Hij is inmiddels verhoord en heeft volgens de brief van vader Heydeman een bekentenis afgelegd. Met Paramount of een broodwinkel had hij niets te maken. Het was er hem om te doen ge weest de meisjes en desnoods ook de ouders naar Mexico te ontvoeren. Naar zijn handlangers wordt nog gezocht. Verleden jaar zijn in ons land 229 boer derijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. De totale schade bedroeg bijna 7.500.000. Wanneer men bij het totaal de lichte branden buiten beschouwing laat, komt dat neer op ongeveer 20.000 schade per dag. 32 Branden zijn ontstaan door spelen met vuur. 20 door electrische leidingen, 26 door onvoorzichtigheid of onnaden kendheid, 19 door hooi- of korenbroei en 25 door blikseminslag. Dertig branden zijn ontstaan door verschillende oorzaken, zo als het neerstorten van een vliegtuig, brandstichting, overslaan van brand e. d. Van 77 branden is de oorzaak onbekend gebleven. 149 Stuks rundvee, 202 varkens, 4 paarden en 1027 stuks pluimvee zijn in de vlammen omgekomen. Aldus het mede delingenblad van de Stichting voor d« Landbouw. Zoals dezer dagen is gemeld, is tot direc teur van het bureau, dat nu het bestuur van de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding (L.O.K.) zal bijstaan, benoemd de heer C. W. Schüller. De L.O.K. moet, zo kan hieraan thans worden toegevoegd, worden gezien als een voortzetting van de thans opgeheven commissie-Muntendam een ministeriële commissie voor de kankerbestrijding, waarvan prof. dr P. Muntendam voorzit ter was. Deze L.O.K. wordt gevormd door de zevei. reeds bestaande of Inmiddels opge richte centra voor kankerbestrijding, te weten: aan elk der vijf universiteiten één. voorts het Ned. Kankerinstituut te Am sterdam en het Rotterdamse Radiothera peutisch Instituut, terwijl tevens het Ko ningin Wilhelmina Fonds erin vertegen woordigd is, evenals (met adviserende stem) de geneeskundige hoofdinspectie van de volksgezondheid. Het doel der L.O.K. is in het bijzonder het bevorderen van doelmatige samen werking tussen instellingen en personen, werkzaam op het gebied der kankerbestrij ding. Daartoe behoort ook het stimuleren van fundamentele en toegepaste weten schappelijke arbeid op dit terrein. In de geldmiddelen der L.O.K. wordt voorzien door subsidies van het Kon. Wilhelmina Fonds en van het rijk. Bij het bovengenoemde bureau is thans ook ondergebracht de reeds enkele jaren bestaande centrale kanker-registratie, die wordt voorbereid en geleid door een der geneeskundige inspecteurs van de volks gezondheid, dr M. G. Neurdenburg, sinds enkele maanden daarin bijgestaan door de arts L. Meinsma. Ter vermijding van misvattingen deelt de L.O.K. nog mede, dat in principe de patiënten niet met naam en toenaam wor den geregistreerd. Heeft het probleem van de dalende bo dem van ons land voortdurend grote be langstelling gehad, na de Februari-ramo van 1953 werd algemeen de urgentie ge voeld dit probleem van alle kanten op nieuw te bestuderen. Met het oog hierop heeft de geologische sectie van het Kon Ned. Geologisch Mjjnbouwkundig Genoot schap Vrijdag en Zaterdag in Utrecht een tweedaags symposium gehouden over kwartaire niveau-veranderingen (d.w.z. Z.K.H. Prins Bernhard die op het ogenblik in de Verenigde Staten vertoeft, werd Zaterdag door president Eisenhower op het Witte Huis ontvangen. De Prins en de president poseerden in opgeivekte stemming voor onze fotograaf Radio grafisch overgebrachte foto A.N.P.). Wij hebben dezer dagen reeds gemeld, dat Ged. Staten van Zuid Holland het con tingent voor de woningbouw dat voor de periode 1954-1956 aan de provincie is toe gewezen, hebben verdeeld. Van de onge veer 37.000 woningen (het juiste aantal is 36.900) waren er 17.000 toebedeeld aan Den Haag en Rotterdam, terwijl er voor ver schillende doeleinden circa 8.000 waren ge reserveerd. Nader vernemen wij thans, dat Ged. Sta ten in totaal 29.077 over de gemeenten heb ben verdeeld, terwijl zij er 1132 reserveer den. Voor incidentele krotopruiming, 750 voor de bouw van behuizingen voor bejaarden ais streekvoorzieningen, en 5.941 woningen ter bevordering van de migratie. Wal dit laatste betreft, het is een alge meen verschijnsel, dat in een bepaalde ge meente werkende, doch elders wonende personen in de werkgemeente geen woning kunnen krijgen, omdat hun geen vesti gingsvergunning wordt verleend. Deze barrière kan alleen worden doorbroken wanneer de desbetreffende gezinnen bij hun vestiging in de werkgemeente als het ware een nieuwe woning medebrengen Voor dit doel is de migratiereserve inge steld- Ten laste van deze reserve worden aan een gemeente, waarin zich meer ge zinnen gevestigd hebben dan er naar el ders vertrokken zijn, een extra-contingent woningen toegewezen ter grootte vap dit verschil. Omgekeerd wordt het contingent van gemeenten met een vertrekoverscbot ver minderd met de helft van het aantal ge zinnen, waarmede het vertrek de vesti ging overtrof. Aan een aantal gemeenten, waar een be langrijke sociaal-economische ontwikke ling geschiedt of kan worden verwacht zijn ten laste van de migratie-reserve reeds voorschotten verstrekt. De desbe treffende toewijzingen, tot een totaal van 2 070 woningen, zijn bestemd voor het jaar 1954. Na afloop daarvan wordt er verre kend volgens een clearingsysteem aan de hand van de over 1954 geregistreerde mi gratie. Deze handelwijze zal voor het jaar 1955 worden herhaald. Deze clearing zal in beginsel worden toegepast voor de mi- gratoire bewegingen in alle gemeenten. In afwijking van het systeem, gevolgd bij de vorige verdeling, zuilen, gelijk wij reeds berichtten, de richtcontingenten welke kleiner zijn dan 36 woningen wor den samengevoegd tot streekeontingenten De woningbouw in de kleine gemeenten zal daardoor economischer kunnen ge schieden, omdat de bouw in een bepaalde gemeente niet meer beperkt behoeft te blijven tot L'3 van het gemeentelijke richt- contingent per jaar. De richtcontingenten voor enige streken en steden in Zuid-Holland zjjn: Bollen streek 535 29 (voorschot uit migratie-re serve). Katwvjk en omgeving 426 20, Lei den en omgeving 1.303 95, Haagse agglo meratie: 9.017+515, Westland 603, Delft 1.018 70, Rotterdamse agglomeratie 10.913 615, industriegemeenten langs IJsscl, Lek, Noord en Merwede: 1.887 475. bewegingen van de zeespiegel ten opzichte van het land) in het bijzonder in Neder land. De Delta-commissie, voor wie dit probleem uiteraard van het grootste be lang is, heeft veel interesse getoond voor de resultaten van deze dagen. Onafhankelijk van elkaar hebben ver schillende onderzoekers berekeningen ge maakt over de daling van de Nederlandse bodem en de stijging van de zeespiegel sinds de laatste Ijstijd (ongeveer 25.000 jaar geleden). Tijdens een Ijstijd is veel water in de vorm van ijs op het land vast gelegd. Zo lag tijdens het hoogtepunt van de laatste Ijstijd het zeeniveau ongeveer honderd meter lager dan tegenwoordig Door de sindsdien ingetreden klimaats verbetering is het ijs voor een groot deel verdwenen en het zeeniveau sterk geste gen. Naast een dergelijke rijzing van de zee spiegel is een zeer belangrijke factor, in snelheid wel de grootste, de inkrimping van de aardlagen onder de druk van het bovenliggende pakket. Over een korte tijd gezien is deze inkrimping in vele gevallen wel de grootste factor. In de IJpolder b.v is een krimp van 2"/4 meter in 75 jaar vastgesteld. Over langere tijd gezien wint de zeespiegelrijzing het echter- zoals uit de genoemde rijzing van 100 meter in de afgelopen 25.000 jaar wel blijkt. Zo kwam thans te Utrecht naar voren, dat een veenlaag, die nu op 15 a 20 meter dat een veenlaag, die nu op 15 a 20 meter slechts een vijfde en plaatselijk nog min der van haar oorspronkelijke dikte ver toont. Veenlagen worden het sterkst samengeperst. Klei ondergaat een inkrim ping tot de helft van haar oorspronkelijke dikte, terwijl zuiver zand een bijna :e verwaarlozen krimp ondergaat. Naast een dergelijke rijzing van de zee spiegel en inkrimping van de bodemlagen komt nog een derde factor in het spel, namelijk die van de bewegingen ln de aardkost zelf Deze factor heeft een kleine snelheid maar loopt over zeer veel lan gere tijden dan de beide andere. Hier moet men blijkens de berekeningen van prof. dr ir F. A Vening Meinesz denken aan enkele millimeters per jaar. Prof Vening Meinesz deelde mede, dat in deze bewegingen van de zeer diepe on dergrond krachten zowel ten ongunste ais ten gunste van Nederland werkzaam 'n Ten gevolge van een herstel van het even wicht na de verstoring door de landijs- massa tijdens de Ijstijd zal Nederland door deze factor alleen een daling van nog 3V* meter in de komende 5000 jaar moeten^ ondergaan. Door een rijzing van het alpine voorland zal het tijdstip van de sterkste daling echter een 3000 jaar eerder bereikt worden en zal de totaal door te maken daling ook minder zijn. Nederland wordt door deze beweging scheef gesteld met een helling naar het Noorden. Ook uit de vergelijking van twee nauwkeurige waterpasbepalingen komt de scheefstelling van Nederland naar voren. Voor België werd ook een helling naar het Noorden gevermd. Bjj de beschouwingen over een moge lijke zeespiegel rijzing werd de aandacht sterk gericht op de resultaten van expe dities naar die gebieden- waar nog een uitgestrekte en zeer dikke ijsmassa op het land aanwezig is, namelijk het Zuidpool gebied en Groenland. Er is bereLend, dat als het ijs van het Zuidpoolgebied zou smelten, de zeespiegel over de gehele aar de ongeveer 50 meter zou stijgen. De jongste expedities hebben echter nog niets vermeld, dat op een vermindering van de ijsmassa duidt. Een pessimisme, gebaseerd op deze theoretische afsmclting, mist dan ook iedere grond. De elementen, die een bodemdaling be ïnvloeden, zijn dus bekend. De practijk heeft echter met het totale resultaat te maken, dus met de som van de genoemde factoren. Ofschoon er wel verschillende meningen bestaan over de mate, waarin de verschillende factoren werkzaam zijn- zijn over het totale resultaat uit de gevoerde besprekingen tamelijk eensluitende me ningen voortgekomen. Zo moet zich tijdens het afsmelten van het ijs van de laatste Ijstijd een zeespiegelrijzing heb ben voorgedaan van meer dan 1 meter per eeuw. Deze snelle stijging neemt echter af. Bedroeg deze ongeveer 5000 jaar voor Christus nog een 75 cm per eeuw, na 2000 jaar voor Christus was deze reeds teruggelopen tot 10 cm per eeuw en sinds de Romeinse tijd, dus ongeveer sinds het begin van onze jaartelling, wordt een relatieve bodemdaling aangenomen van 4 tot 6 cm per eeuw. De op het symposium te Utrecht ge noemde waarden, waarmede de bodem van ons land ten opzichte van het zee niveau daalt- liggen tussen 5 en 25 cm per eeuw- Bij de constructie van technische werken dient men dus er mede te rekenen, dat minstens de hoogste waarde gereali seerd wordt. waarb(j nog gerekend mo«*t worden met een kleine mogelijkheid, dat in de toekomst de daling van de Neder landse bodem zelfs iets meer zou kunnen zijn. Geconcludeerd werd, dat het zwak ker worden van de bodemdaling in het geologisch jongste verleden niet voor de toekomst behoeft te gelden. Het bestuur van de Franse communis tische partij heeft Marcel Servin aange wezen als partijsecretaris in de plaats van Auguste Lecoeur. Het secretariaat van de partij bestaat thans uit Thorez, Duclos en Servin. Naar wij Zaterdag reeds in een deel onzer oplage meldden, heeft de waarne mende secretaris-generaal Jacques Du clos zijn mede-secretaris Auguste Le coeur er van beschuldigd, dat deze zich meester trachtte te maken van de partij leiding. Duclos zegt dat Lecoeur een avonturierspolitiek voerde en er oppor tunistische opvattingen op na hield. Het Franse communistische dagblad „l'Humanité" en het communistische weekblad „Nouvelle France" hebben hun actie tot schadevergoeding van een mil- lioen frank wegens smaad tegen het rechtse blad „Aurore" en zijn directeur Robert Lazurick verloren. De verdedigers der communistische bladen zullen in hoger beroep gaan. In antwoord op een communistische be schuldiging, dat laatstgenoemd blad „rijk werd door illegale handel in Indochinese piasters", had „Aurore" in September jl. verklaard, dat het „geen centiem op on wettige wijze ontving, maar dat de Franse communistische bladen reeds lang dood zouden zijn geweest als zij geen geld uit het buitenland zouden ont vangen". Twee communistische getuigen kregen ieder een boete van 12.000 frank, omdat zij geen gehoor hadden gegeven aan een oproep om voor de rechtbank te ver schijnen. Een van hen is de directeur van de handelsbank voor Noord-Europa, welke bank, volgens een getuige, com munistische bladen steunde, terwijl 90 procent van haar kapitaal afkomstig zou zijn van de Sovjet-Russische staatsbank.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1