Nieuws uit STAD en OMTREK Loodsboot „Spica" overgedragen OUDE TIJD TIMCO Cor du Buy hijst voor achtste maal de vlag voor Sparta Vierspelenkamp op hoger peil dan alle voorafgaande keren Schiedams gezin van Priester zonen (1681-1762) GRATIS 3 DAGEN Uit die goede De stem van de lezer Smokkelaars zijn soms vindingrijke geesten Waren er nog vaders met een snor PE KANDEL AAR} J UW YOORJAARSGARDEROBE geheel gratis te kopen HERENMODEMAGAZIJN Feijenoord en Rotterdam kampioen Van Duyl werd onbedreigd winnaar Van een veerschipper die brander werd en zijn vrouw die in armoede stierf MAANDAG 8 MAART 1954 S PAGINA 2 OFFICIëLE PUBLICATIE Stemmen in andere gemeente CONCERT „HARPE DAVIDS" RéUNIE"ÖNDER ONS BURGERLIJKE STAND SCHOORSTEENBRAND AGENDA IN ROTTERDAM EEN VERDIENSTELIJK MAN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 'DE KANDELAAR' 5 t.m. 27 Maart 1954 tegen inlevering van Uw CASSABON HOEFNAGEL WINT EERSTE WEGWEDSTRIJD VAN R. C. SCHIEDAM WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND Van het tafeltcmiisfront Overgangsklasse Xerxes in veiligheid OVER DE CAMEE H.B.S.S.-NIEUWS De uitslagen luiden: VEEMARKT TE ROTTERDAM De kiezers, die bij de verkiezing voor de leden van de provinciale Staten op 21 April a.s. in een andere gemeente van de provincie Zuid-Holland willen stemmen, kunnen van 9 Maart tot en met 7 April a.s. daarvan persoonlijk mededeling doen ter Gemeente-Secretarie, afdeling bevol king enz., Nieuwstraat 26, loket 1 (ge opend van 8.3012 uur en van 13.3014.30 uur, 's Zaterdags tot 12 uur). Eveneens kunnen tot en met 7 April a.s. verzoeken worden gedaan om bij vol macht te stemmen, evenwel alleen door hen, die vermoedelijk niet in staat zullen zijn in persoon aan de stemming deel te nemen, noch te Schiedam, noch elders in I de provincie. Nadere inlichtingen kunnen ter secre tarie, Nieuwstraat 26, worden verkregen Neptunus was persoonlijk aanwezig om de nieuwe kadetten te „dopen". De Christelijke Muziekvereniging „Har- pe Davids" geeft Donderdag 25 Maart een concert in het Passage Theater. Het pro gramma omvat werken van G. Boedijn, E. Deneufbourg, Jeremiah Clarke (in de be werking van PurcellTiemersma), E. Ur- bach, S. Translateur, Kélar Bela en Ch. Williams. Het is het eerste concert, dat deze vere niging in het Passage Theater geeft. Na de pauze wordt de muziekfilm „A song of my heart" vertoond, die het leven van Tsjai- kovsky in beeld brengt. Tot slot een grote taptoe door orkest met drumband. In café-restaurant „De Kroon" heeft Za terdag een réunie plaats gevonden van oud-leerlingen van de Gem. H.B.S. De be doeling was, het jaarfeest der oprichting van O. S. te herdenken. Voortaan zal dit elk jaar op 7 Maart geschieden. Op die dag worden dan des ochtends in de H.B.S. lessen gegeven, die door de oud-leerlingen kunnen wor den bijgewoond, zodat deze zich op de hoogte kunnen stellen van de nieuwe on derwijsmethoden. Er wordt dan in de le raarskamer koffie gedronken. GEBOREN: Johannes A., z. v. G. H. Schell en J. M. J. Ham; Maarten, z. v. Th. Schipper en J. de Ruiter. OVERLEDEN: M. J. van Dam, 37 j.; J. J. Olivier, 1 week; A. G. de Cocq, 70 j. De brandweer heeft Zaterdag onder lei ding van brandmeester J. Keuzenkamp met de ramoneur een schoorsteenbrand geblust, die was ontstaan in de woning van K. N. aan de Cartesiusstraat. Het Zeekadettenkorps „Jacob van Heemskerck" in Schiedam beleefde Za terdag zijn gloriedag. Het korps dat sinds 2% jaar huisde in een oud pakhuis, verwijderd van het open water, heeft na melijk d.m.v. een royaal gebaar van het Loodswezen beslag weten te leggen op de loodsboot „Spica", welke vele jaren dienst heeft gedaan in de haven van Delfzijl. Zaterdagmiddag vond in de Voorhaven te Schiedam, waar het schip dank zij de me dewerking van de directie van Werf Gus to vaste ligplaats heeft gekregen aan de kade van deze werf, de overdracht plaats van de „Spica", een plechtigheid waar voor grote belangstelling bestond bij vele autoriteiten. De plechtigheid werd aan boord, ten overstaan van de aangetreden zeekadetten van de korpsen Schiedam, Maassluis en Arnhem, verricht door kapi tein ter zee J. Tissot van Patot, directeur van het Loodswezen in het 4e en 5e dis trict, die het schip overdroeg aan de Com mandant van het Schiedamse zeekadet tenkorps, de heer C. de Jong. Vooraf wa ren de vele aanwezigen verwelkomd door de voorzitter van de Stichting Jeugd Zee Verbond, de heer A. J. de Jong, waarna de korpsen werden geïnspecteerd door Passage-Theater: „Het mysterie van het leven (14 j.) Monopole-Theater: „De schatten van Dakaru" (18 j.) Stedelijk Museum: Dagelijks 2—5 uur: tentoonstelling „Kinderen uiten zich". TONEEL EN MUZIEK Dinsdag 9 Maart Schouwburg, 8 uur: „Staatszaken", (Haag- sche Comedie), (volw.); Lantaren, 8 uur: „Het verleden van een vrouw (Rotterd. Comedie), (volw.). BIOSCOPEN Programma's van 5 t/m 11 Maart Arena: De zonden van een vader (18 J.) Ca pitol: De Vrouw uit de Lisbon Club (volw.) Centraal: De zoon van niemand (14 J.) Ci neac en Colosseum: Europa '51 (volw.) Har monie: De dief van Venetië (18 j.) Lutusca: Zij, die van de zonde leven (volw.) Luxor: Het Hemelbed (18 j.) Passage (Schiedam): Het mysterie van het leven (14 1.) Prinses: Wenn der weisse Flieder wieder blliht (18 j.) Rex: De Kruistochten (14 j.) 't Venster:' De dood van een handelsreiziger (volw.) Victoria: Europa *51 (volw.). Na eene toenemende ongesteldheid van slechts enkele dagen overleed alhier heden-ochtend, in den ouderdom van 65 jaren, de heer mr H. J. Schuurman, kan tonrechter en lid van den raad dezer ge meente. Als rechtsgeleerd medelid werden zijn adviezen in den raad steeds op prijs gesteld; maar vooral als vriendelijk en welwillend raadsman, in den waren zin des woords als vrederechter, werd hij ge- eerd door velen, die met hem in zijn ambt als kantonrechter in betrekking kwamen. De nagedachtenis van den heer mr Schuurman zal voorzeker in eere zijn bij hen, die hem in den dagelijkschen om gang of in het openbaar leven leerden kennen. (Nwe Schiedamsche Courant, van 2 September 1896). Noot: Mr Hermanus Johannes Schuurman, overleden 1 September 1896 te Schiedam, was sinds 2 Oct. 1874 kantonrechter te dezer stede, en werd 19 Juli 1887 tot lid van de raad van Schiedam gekozen. Tevens was hij lid van het college van Curatoren van het Gymnasium. DAGBIAD VOOR SCHIEDAM IN OMSTREKtM 76ste Jaargang No. 22400 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, telefoon 66152. Gironummer 590943 Abonnementsprijs f 6.25 per kwartaal, f 2.i5 per maand, f 0.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte f 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele Bij contract gelden lagere tarieven, welke kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte, bij de administratie of bij de erkende ad- vertentlebureaux verkrijgbaar zijn. Kaïnpioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatsovereenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen. Vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, Adjudant-generaal en Chef van het Mili taire Huis van H. M. de Koningin, in zijn kwaliteit van voorzitter van de Raad van Advies van het Jeugd Zee Verbond. On der de vele autpriteiten bevonden zich Generaal-Majoor' P. J. van Gijn, comman dant van het Korps Mariniers, H. G. N. Jonkheer Quarles van Ufford, voorzitter van de Nederl. Redersverening, de burge meester van Schiedam, mr J. W. Peek, bestuur van de Ned. Ver. tot Adoptie van Schepen, de Schiedamse commissaris van politie, de heer K. Rijpma, Mr H. J. A. M. Smulders, kapitein-luitenant ter zee R. M. Crommelin, le officier van H. M. „Zeven Provinciën", directies van vele werven en rederijen en vertegenwoordigers van andere zeekadettenkorpsen, watersport verenigingen, jeugdbewegingen, enz. Na de overdrachtsplechtigheid werd een bak scheepsjongens van het Schie damse korps door zeegod Neptunus hoogstpersoonlijk tot zeekadet gedoopt, waarna de genodigden in de fabriekscan- tine van Werf Gusto werden onthaald op een echt zeemanskostje, namelijk „snert met drijfijs". Zowel in de fabriekscantine als tijdens de receptie in de kantoorcantine werden de aanwezigen onderhouden door een strijkje van de Marinierskapel. dan zou „DE KANDELAAR" ook voor snorrekoppen een plaats hebben ingeruimd. Zowel het één als het ander behoort thans tot het verleden. Wat echter niet wegneemt, dat wij in kop en schotels een up to date sortering hebben. ls trouwens porselein. toch sterk in (Advertentie) In het tijdvak van stellen wij onze cliënten gelegenheid in de Mocht U op één van deze dagen Uw aankopen bij ons gedaan hebben, dan ontvangt U het gehele door U bestede bedrag in contanten terug. Dit geldt óók voor onze afdeling CONFECTIE. BROERSVEST 56 TEL. 69642 De uitslag wordt 29 Maart in onze etalage bekend gemaakt. Gisteren werd het wielerseizoen voor RC Schiedam geopend met een wedstrijd tegen het Rotterdamse Apollo. Ondanks het slechte weer werd besloten te starten en gingen de renners de polder in om in de striemende regen en stormachtige wind hun krachten te meten. Reeds in de eer ste ronde werd er fel gedemarreerd en moesten verschillende renners lossen, waarvan velen het warme kleedlokaal op zochten. Aan het einde van de tweede ronde slaagden v. Gils (S.) en Swiebe (A.) erin een voorsprong van ongeveer 1 min. te veroveren, maar konden deze niet handhaven en werden enige km voor de finish weer ingelopen. Ongeveer 200 m vóór de finish nam Hoefnagel resoluut de kop en finishte met enige lengten voor sprong. Tussen de overige renners ont spon zich een felle spurt, waarbij Kievith zich de sterkste toonde. De uitslagen luiden: Amateurs (52km): 1. J. Hoefnagel (S.) 1 u. 30 min. 42 sec.; 2. C. de Kievith (S.); 3. K. v. Vliet (A.); 4. T. v. d. Stel XA.); 5. D. v. d. Korput (S.); 6. G. van Gils S.). Nieuwelingen (35 km): 1. N. v. d. Veer (A.) 58 min. 10 sec.; 2. L. Wittekoek (S.); 3. G. Boer (A.); 4. Klovert (A.); 5. J. v. Leeuwen (A.); 6. J. Verhoeven (A.). Junioren (17% km): 1. A. v. Iersel (A.) 28 min.; 2. J. Jansen (A.); 3. C. v. d. We tering (A.); 4. W. v. Dalen (S.). Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, tussen 912.30 uur en 266 uur: Dolkmes, bruine portemonnaie. Te bevragen bij de vinders: Koperen kg-gewicht, Pranger, Geervlietstraat 32; passer, H. de Bruin, Broersvest 75c; wiel dop, G. Alfrink, Newtonplein 16b; spiegel en kam in etui, Baarda B.K. laan 258b; da- mesparapluie, Wouters, Oosterstraat 37- kinderportemonnaie, S. Dietrich Singel 82d; bruine actetas, L. v. Sant, Edison- straat 52b; portemonnaie, Ten Hope, Leib- nittzstraat 9b; zilveren rozenkrans in étui, R. Jacobs, Leibnitzstraat 6b; huissleutel] C. Vlies, Willemskade 41 b; gevlamde vul pen, K. In 't Veld, Oude Maasstraat 35; ballpoint, J. Metaal, Voltastraat 25b; oor bel, D. de Bok, Potgieterstraat 54a; arm bandje, L. Poot, G. Reinderstraat 22a; be drag van f 3.50, G. Noordijk, Potgieter straat 2b; kettinkje met hangertje, W. Kor- teland, P. K. O. laan 173b; broche, v. d. Klooster, Hobbemastraat 4; zijden sjaal, V. d. Heuvel, Nassaulaan 49; blauwe alpi nomuts, De Vries, Bergweg 129b te Rotter dam; grijze kindermuts, V. Emden, Buys Ballotsingel 3a; lederen motorwant, G. Jas pers, Singel 182; 1 paar grijze kinderwant jes T. Gordijn, Zuidlandsestraat 10; rood blauwe das, L. van Rutten, Buitenhaven weg 158. Zaterdag zag Cor du Buy zijn team voor de achtste maal kampioen van Nederland worden. Acht maal in een periode van 14 jaren werd Sparta kampioen en in die jaren had Cor du Buy zelf een zeer belangrijk aandeel in de successen. Zelf werd hij in competitiewedstrijden slechts driemaal geklopt. Het was een matige strijd welke Sparta ditmaal het kampioenschap bracht. Quick bood weinig tegenstand en het was in feite alleen Jan Scheffer. die het de Spartanen mogilijk maakte. Zijn felle aanval bleek zowel Will van Zoelen als Bert Onnes te machtig. De laatste capituleerde ook voor Bep van Ham en dat bracht Quick het derde en laatste tegenpunl. De eindstfijd van de \ierspelenkamp heeft niet zo'n spannend verloop gehad, als men na de zeer langdurige voorronde had mogen verwachten. Van de zes deelnemers aan de finale trad de houder van de wisselprijs, Jan van Duyl, al heel gauw weer op de voorgrond en toonde zijn overmacht. Woensdag was eigenlijk de beslissing al gevallen, want toen had Van Duyl al zoveel punten veroverd, dat geen van de anderen zo'n aantal meer kon bereiken. Alsof het niet voldoende was, dat Van Duyl ook dit jaar weer de zege behaalde, trok hij tegen de laatste twee tegcnstaJi- standers onvervaard ten strijde. En met succes, want Zaterdagavond won hij alle partijen van Hekman en Zondagavond was het Köneman, die geen voet aan de grond kreeg. Tweemaal achtereen leverde dit aan de winnaar tien punten op, die met een totaal van 46 punten op eenzame hoogte eindigde. Zijn sterkste concurrent was Köneman, die in de eindstr^lr heel slecht startte, maar zich een week geleden herstelde en zodoende Maandag weer in de running kwam. En toen deze zeer prettige en spor tieve speler in de loop van de week zijn positie nog verbeterde, belandde hij achter Van Duyl op de tweede plaats. Maar dat hij in de laatste ontmoeting van het tour- Het is altijd een grote vreugde voor de ouders van een kinderrijk gezin, wanneer zij een of meer van hun kinderen tot de bediening van het II. Altaar zien geroepen. En Schiedam mag zich onder de uitverkoren steden van ons land rekenen, omdat het in de loop der eeuwen vele van haar zonen geroepen zag. In de Middeleeuwen haarde de opleiding tot priester niet veel moeilijkheden, maar toen Schiedam zich had geschaard aan de zijde van de Prins van Oranje, en de „nieuwe religie" haar intrede had gedaan, viel het voor een jongeling niet mee, zijn roeping tot priester te volgen. De opleiding moest geschieden in de Zuidelijke Nederlanden, en hadden deze moedige jongelingen hun studie volbracht, dan zagen zij nimmer een enkele uitzondering daargelaten liun vaderstad terug. In het begin van de achttiende eeuw kwamen hier te Schiedam, en nog wel op uitnodiging van heren Burgemeesteren, van uit Noord-Brabant een man en vrouw met dochtertje zich vestigen. Ze werden aldus de ouders van vijf priesterzonen, een unicum in de geschiedenis van Kath. Schiedam. Al dadelijk rijst de vraag, wat de aan- leidende oorzaak was tot deze vestiging in onze stad van „paepse mensen daar de predikanten zoveel pogingen aanwend den, om hen, die niet van de „ware ge reformeerde religie" waren, buiten de poorten van onze stad te houden. De aanleiding tot deze vestiging was dit: Schiedam bezat een veer op 's-Bosch vise-versa, en dit veer werd bediend door Jan Spoor. En nu lezen wij in een reso lutie van heren Burgemeesteren van deze stad van 16 April 1714, dat „vermits de vrijwillige afstand van Jan Spoor, de heer Pieter Vos „in desselvs plaets" werd aan gesteld „tot schipper" op den Bos etc. mits alhier komende met sijn Familie wonen". Dit besluit van genoemde Burgemeesteren week af van de plakkaten, waarin geen openbare ambten aan Katholieken moch ten worden vergeven. Wie was nu deze Pieter Vos? Peter Vos was katholiek, en 14 Juli 1681 gedoopt te Oosterhout als zoon van Cornells Huijbért Vos, en van Band Hen- rici Te 's-Hertogenbosch trad hij 6 No vember 1712 in het huwelijk met Anna van den Broek, die 12 Juli 1692 m ge noemde stad was geboren als dochter van Theodorus van den Broek en van Maria Herlaer. Uit dit huwelijk werd 24 Sept. 1713 in 's-Bosch een dochter ge boren, waarna het echtpaar met zijn dochter in 1714 zich te Schiedam kwam vestigen, op de Vismarkt. In deze stad werden nog acht kinderen geboren, over wie straks meerdere bijzonderheden zul len volgen. Anna van den Broek werd 27 Febr. 1731 te Schiedam begraven. Daar de meeste schippers hetzij op het „Hooft van dese stad', hetzij op de Lange Ha ven woonden „maakt deze woonplaats hierop een uitzondering. En wel om de volgende reden: Pieter Vos zag in Schiedam de toene ming van het Brandersbedrijf en dat werd voor hem aanleiding om naast zijn beroep van Veerschipper 'n branderij te beginnen. Daartoe kocht hij bij acte van transport van 7 Sept. 1726 van de heer Hendrik Semelaar, raadslid en oud-sche pen van Schiedam, een zeker huis en erve met een branderij en tuin daarachter, staande en gelegen op de Haven aan de Vismarkt, voor de somma van 8.150 gul den, van welk bedrag Pister Vos 4.100 gulden contant betaalde en de resterende 4.000 gulden op hypotheek nam tegen drie procent per jaar. Nog in hetzelfde jaar 1726 werd Pieter Vos lid van het sinds 1690 te Schiedam bestaande bran ders-Gilde. Hij betaalde als „inkoop" acht gulden. Dit bedrag vraagt een nadere verklaring. Wanneer een brander lid werd van het Gilde moest hij inschrijf geld betalen, men noemde dat inkoop. Het bedrag van deze inkoop was voor een poorter en inwoner van Schiedam vier gulden, en voor een niet-poorter acht gulden. Toch is Pieter Vos „poorter ende inwoonder" van deze stad geweest, gelijk blijkt uit onderstaande acte: „Wij Burgemeesteren en Regeerders der Stad Schiedam in Holland doen bij dezen een yder kenlijk, dat, Pieter Vos, is Poorter ende Inwoonder der voorge schreven Stad. 't Oirconde ons Stads zegel hier on der opgedrukt, en door onsen Secreta ris gedaan teekenen dezen, 11 Septem ber 1745". Een brander moest jaarlijks aan het Gilde zijn gildegeld wij zeggen thans onze contributie betalen. Zo betaalde Pieter Vos, volgens de lijst van 8 Maart 1728 aan gilde-geld 2:8:Ook dit be drag vraagt een nadere verklaring. Elke gildebroeder moest 12 stuivers voor iede re ketel die hij stookte, en bovendien nog 12 stuivers voor de gildemaaltljd betalen. Het door ons genoemd bedrag is gelijk aan 48 stuivers. Trekt men daar de 12 stuivers af voor de gildemaaltijd, dan blijven er 36 of 3 maal 12 stuivers voor de ketels over. Inderdaad klopt dit be drag, want Piet Vos had in zijn branderij drie ketels, waarvan twee voor de ruw- stokerij en één ketel om te distilleren. Na het overlijden van zijn eerste vrouw, Anna van den Broek, trad Pieter Vos te Schiedam 26 December 1734 voor de tweede maal in het huwelijk met Maria Ursulina Weidevelt, een jonge- dochter geboortig van Sieborn, gelegen in het land van Berg. Deze schonk hem drie priesterzonen, waarover hieronder meerdere gegevens zullen volgen. Na een werkzaam leven stierf Pieter Vos 4 April 1762 te Schiedam, en werd 7 April d.a.v. in de Grote Kerk alhier in een gehuurd graf begraven en drie,, poo sen beluijdt", waarvoor aan heren Kerk- meesteren van genoemde kerk de somma van 21 gulden 15 stuivers moest worden betaald. Op 4 September 1762 werd door zijn weduwe en de kinderen de branderij met toebehoren bij acte van transport verkocht aan mr Eduard Jacob Penning voor de somma van 15.600 gulden. Opval lend in deze acte is wel dat geen der priesterzonen van wijlen Pieter Vos wordt genoemd. Wat werd er nu 'van de weduwe, Ma ria Ursulina Vos-Wiedeveldt? In een acte van attestatie, op 15 JU(H verleden voor de te Schiedam residerende Notaris Cornells Knappert lezen wij het vol gende: i „dat de voornoemde Maria Urselina Wiedevelt na het overlijden van haar man, en het intreden der religie van haren voornoemden jongsten Zoon Jo- sephus Vos, zig heeft begeven naar Weerth, een stad in Brabant gelegen, om haar overige dagen aldaar in dienst van God te besteden, en tot dien eijnde aldaar haar kost heeft gekogt in het klooster der Poenintenten, alwaar dat z'ij zes 5 zeven jaren godvrugtig heeft geleeft, doch, haar capitaal niet groot genoeg zijnde om daar te kunnen blij ven genoodzaakt is geworden, dat klooster te verlaten, en weder her waarts te komen. Betreffende dit klooster van de Poeni- tenten te Weert hebben wij ons om in lichtingen gewend tot het Provinciaal Archief van de Minderbroeders in Ne derland te Weert. We ontvingen de vol gende inlichting: „De Poenitenten te Weert zijn de „Poenitenten-recollectinen van de Ver gadering of de z.g. Reforme van Lim burg", welk klooster tot 1797 te Weert heeft bestaan. Maria Urselina Wiedevelt is daar geen kloosterzuster geweest; mis schien als inwonende kostjuffrouvv of zo iets! Dit klooster zal overigens t.o.v. haar geen enkele verplichting hebben gehad. Audiatur et altera pars. Dit getuigenis yit Schiedam heeft tot doel een aanbeve ling te geven om deze hulpbehoevende weduwe toch maar te steunen". Aldus pater Daniel van Wely O.F.M. Maar het getuigenis gaat nog verder betreffende de weduwe Vos-Wiedevelt: „Dat de gemelde Maria Urselina Wiedevelt, van haare revenuen ge noegzaam niet meer hebbende als eene gulden sweeks inkomen, waar uit zes tien stuivers sweeks huijs huur betaalt moest werden, omtrent een half jaar alhier <nl. in Schiedam) gebrekkig heeft geleeft, en haar leven moeten onderhouden door het geene haar van anderen liberalijk wierde gegeven, doordien zij door haar hooge jaren on bekwaam was, om met harer handen arbeijd ietwes te kunnen winnen". L. A. ABMA. nooi, dat vijf weken duurde, zo'n gevoe lige nederlaag zou moeten lijden, zal ook Köneman niet vermoed hebben. Mocht v. Duyl ook de volgende Vierspelenkamp winnen, dan zou hij de uitgeloofde wissel- prijs voor goed in zijn bezit krijgen. Ondanks de snelle beslissing, die een groot deel van de spanning wegnam, wa ren er toch verscheiden avonden, die aar dige partijen opleverden en waarin hard nekkig gekampt werd op het groene laken. Van Eyk en Hekman, die in de voorronde goed voor de dag waren gekomen Hek man was zelfs met het grootst aantal pun ten uit die voorronde gekomen, waren niet gelukkig en zagen menige partij door hun tegenstanders winnen, waardoor ze al gauw achter bleven bij Van Duyl. Wat van Eyk ook ondernam, hij kon het niet verder brengen dan tot 19 punten. En reeds zag hij zich als de hekkesluiter. toen Hekman Zaterdag alles verloor en daardoor maar 17 punten bijeen speelde. Eerste in de voorwedstrijd, laatste in de finale. Wie had dat van Hekman, die van het jaar aanzienlijk sterker was dan in 1953, kunnen denken. Maar daar is het biljarten voor en kunnen meevallers en tegenvallers hun invloed doen gelden. Ook Scheffers, die in de voorafgaande weken nog al eens voor een verrassing had ge zorgd, kon het tegen de „grote mannen" moeilijk houden en kwam tot 22 punten. Jammer genoeg was het, dat Ruygersberg na enkele onfortuinlijke avonden, eerst tegen het einde van dit tournooi wat op dreeft kwam. Voor hem kan het een troost zijn als is het lan een schrale dat hij op de laatste avond, dat hij uitkwam, een goede prestatie leverde, door een parten driebanden in zestien beurten uit te maken en daarmee het hoogste moyen ne in én partij, namelijk 1.250 te scoren. Een gemiddelde, dat sterke driebanders maar heel weinig doen en dat dus voor Ruygenberg wel heel iets bijzonders was. Veel hoge series werden er in de wed strijd, die nu ten einde is, niet gemaakt Er waren er twee van drie cijfers, een van 144 in de librepartijen en een van 111 bij het cadrespel. En ze waren alle twee van Köneman. Het spelpeil was veel beter dan vorig jaar en het doel van de Vierspelenkamp om verbetering in peil te brengen, werd dus bereikt. Maar een euvel aan dit tournooi verbonden was, dat het veel te lang duurde. Het district Schie dam zal er toch iets op moeten vinden om daar verandering in te brengen. Mis schien, daa schreven we verleden week reeds zou in groepen gespeeld kunnen worden, die in diverse lokaliteitep uitko men, maar ook zou het mogelijk zijn om terug te keren naar de oorspronkelijke opzet en deze wedstrijd alleen bestemmen voor de sterkste spelers in het district. De aantrekkelijkheid zou er door toene men en misschien ook bij sommige spelers om door beter te trainen en dus sterker te gaan spelen, een kans te krijgen om bij de deelnemers te worden ingedeeld. Wij hebben nu de indruk gekregen, dat er ver scheiden deelnemers waren, die eigenlijk in dit tournooi niet thuis hoorden. Van welk een omvang de strijd is ge weest. valt op te maken uit het aantal caramboles, dat in de afgelopen vijf we ken werd gemaakt. Dat waren er in totaal 48864 en daarvan werden er 10504 in de finale gemaakt. Er werden 15208 beurten genoteerd Kwalitatief was de eindstrijd beter dan de voorrande, want was het pro portioneel gemiddelde in de voorwedstrijd 2.98 in de finale steeg dat tot 4-47. Ook de proportionele gemiddelden van alle fina listen lagen dit jaar aanzienlijk hoge'.- dan vorig jaar. Als we een vergelijking ma ken dan komen we tot de volgende cijfers, waar we eerst dat van 1953 en daarna dat van de afgelopen Vierspelenkamp noemen. Van Duyl 5.68—6.97, Köneman 3.35—4.93, Scheffers 2.93—3.69, Ruygenberg 3.67— 3.83, Van Eyk 2.58-4.47 (wel een heel sterke stijging) en Hekman 2.87—3.36. In drie spelsoorten maakte Köneman de hoogste serie, nl. in het librespel 144, bij het cadrespel 111 en bij de één-bandstoten 14, Hekman had de hoogste serie bij het driebandenspel met 8. Het hoogste moyen ne in de libre-partijen noteerde Köneman mot 31,25. Van Duyl deed dat bij het cadrespel met 43.75 en bij de éénband- stoten met 3.750, terwijl Ruygenberg met 1.250 het beste gemiddelde in één partij maakte bij het driebandenspel. Tenslotte laten wij nu nog de eindstand volgen: 1. J. van Duyl 46 punten, 2. C. Köneman 35 punten; 3. P. Scheffers 22 punten; 4. C. Ruggenberg 20 punten; 5. J. van Eyk 19 punten en 6. E. Hekman 17 punten. PSV en Treffers deelden de punten m een spannend duel, waarbij PSV een 42 voorsprong zag veranderen in een 45 achterstand en de Lichtstadbewoners met het dubbelspel de balans in evenwicht brachten. Wout Heemskerk en Will van der Zwet hadden beiden succes tegen Cor Schep en Piet Schreurs. Nico Heemskerk moest zich tevreden stellen met een zege op C. Schoots, die even tevoren Wout Heemskerk en Van der Zwet had ge klopt. Wifra kon het tegen Nedlloyd niet bol werken. Overwinningen van Roel Willem- stein en Cor Voormolen op Den Breejen, waren de enige successen, welke de Wi- franen toevielen. Sparta 2 zond Never down met een 100 nederlaag naar huis. In de Overgangsklasse meldden Raptd en Sparta 3 zich aan als kampioenen. Ra- pid bezet definitief de eerste plaats in afd. C, Sparta 3 bleek de sterkste in afd. D. De strijd om de eerste plaats in afd. E duurt onverminderd voort, waarbij Bat- swingers tot nu toe kans heeft gezien de voorsprong van een enkel punt op DOS te behouden. Ditmaal klopte Batswinge.s Rapid 2 met 9—1. DOS rekende heel kor daat met Treffers 2 af. USV 2 moest aan Scylla de winst laten, waarbij Siem Rood- zant de fraaie prestatie verrichtte om in twee games Otto Verkerk te kloppen. In afd- F kan Eendracht zich nog steeds niet kampioen noemen. Wel heeft het team van Jan Boomsma de leiding in handen, doch theoretisch heeft Wifra 2 nog steeds een kans om Eendracht van de eerste plaats te verdringen. In het duel tussen Eendracht en Detas maakten Jan Booms- ma en Frans Duim geen fout. Peter van de Bosch klopte A. Kuijk- maar zwichtte voor Jan Quant en Lim Pao Ghie. Het dubbelspel ging eveneens naar Detas. Wifra 2 had met USV vrijwel geen moeite. Voor USV scoorde Cor de Bruijn tegen Jaaf Willemstein en Nico van Houten. Bij Wifra bleef Aad Edenburg ongeslagen. Wim Schuller redde voor Carbon de spor tieve eer in de strijd tegen het sterke DOS 3. Hij scoorde op fraaie wijze tegen A. de Groot RONO slaagde er niet in VVV in moeilijkheden te brengen. De drie RONO spelers scoorden elk eenmaal en daarbij bleef het. In de eerste klasse heeft Xerxes zich in veiligheid gebracht door een stevige over winning op BTTC. Wel gaf C- Munters BTTC de leiding door een moeilijke over winning op Frans Guise, maar daarna zetten de Xerxanen een krachtig offensief in, dat hun in korte tijd een 4—1 voor sprong opleverde. Die voorsprong ging niet meer verloren- Integendeel. Xerxes maakte met het dubbelspel het overwicht nog duidelijker. Rotterdam eiste het kampioenschap van afd. A voor zich op door een gemakke lijke zege op Eendracht 2, dat het on danks de successen wel bijzonder moeilijk zal hebben om de degradatie alsnog te ontgaan. De enige kans- welke Eendracht Geachte redactie, De in de N.S.C. van 21 Aug. 1896 en van 6 Maart 1954 vermelde camee, door Paus Leo XIII voor de verloting t.b.v. de St. Wilibrordusstichting geschonken, waar van U Zaterdag in de rubriek „Uit die goede Oude Tijd" gewaagde, viel ten deel aan Mevr. of Mej. Leentje Kaptein, houd- ster ener bakkerij aan de Overschiese- straat, hoek Emmastraat. Op haar wens kwam het voorwerp later in handen van degene, die haar het win nend lot had verkocht. Het is thans eigen dom van een dochter van laatstbedoelde dame. K. Ondanks de vele afkeuringen konden het tweede en derde elftal van HBSb jl. Zaterdag toch nog voetballen. Beide elf tallen moesten naar Vlaardingen, om daar resp. Zwal. V. 2 en 4 partij te geven. Het tweede elftal verloor met 3—0, wel wat geflatteerd. Toch verdienden de Zwalu wen de overwinning en daarmede het on geslagen kampioenschap volkomen. Het derde elftal was nog ongeslagen, maar dat gold ook voor Zwal. V. 4. Hier stond dus voor beide elftallen veel op het spel. De uitslag 72 voor Zwaluwen laat echter geen twijfel over en ook het vier de elftal van Zwal. zal binnenkort wel kampioen worden. In beide wedstrijden vierde de sportivi teit hoogtij en er werd prettig gespeeld. Het veld was zwaar, maar toch zeker wel bespeelbaar. In Noordwijk speelde de linksbinnen van HBSS, Scheffers, mee in elftal Bvan een selectieploeg. Scheffers speelde een goede partij en scoorde zelf 2 doelpunten en had in een derde een groot aandeel. Elftal B won met 40. 2 thans nog rest ligt bij het komende duel met Effect 2. In afd. B van de eerste klasse werd Feyepoord kampioen door een goede 82 overwinning op Xerxes 2. Het gelijke spel, dat Robaver kort daarop tegen Feyenoord wist te bereiken kon hieraan geen af breuk meer doen. In de tweede klasse afd. A is de positie van Sozaro uiterst moeilijk geworden en het heeft er alle schijn van, dat het team van Leen van de Heuvel het langdurig verblijf in de tweede klasse dit seizoen gaat afsluiten. GVMD en Tavejo deelden de punten, terwijl Xerxes 3 met 73 de winst aan Contact leit. In afd. C moest SVA 2 buigen voor Elan 3 na een uiterst spannende strijd, waarbij in vier achtereenvolgende partijen een derde game winst voor Elan 3 bracht. Het gevolg is, dat SVA 2 het degradatiegevaar ernstig onder ogen moet zien en indien het de nog resterende wedstrijden geen winst meer weet te halen het volgend jaar inde derde klasse moet uitkomen. Hoofdkl.Nedlloyd—Wifra 8—2; PSV—Tref fers 55; Sparta—Quick 7—3; Sparta 2—Never Down 82; Overg. kl. E: KKAMVJ 46; USV 2—Scylla 2—8; DOS—Treffers 2 8—2; Bat- swingers— Rapid 2 a—1; AVGA—Povac 28; Overg. kl. F: Eendracht—Detas 7—3; Carbon- DOS 3 1—9; Wifra 2—USV 8—2: VVV—RONO 7—3; Kl. 1 A: BTTC—Effect 2 8—2; RONO 2 TCK 73; RotterdamEendracht 2 91; Xer xesBTTC 73; Kl. 1 B: FeyenoordXerxes 2 82; Robaver DFeijenoord 55; IROXer xes 2 7—3; Kl. 2 A: GVMD—Nationale 5—5; RONO 3USV 3 46; ElanBurgerson 91; USV 3Vanhessen 2 4-6; NationaleRONO 3 82- Kaveka—Sozaro 7—3; GVMD—Tavejo 5a; Kl 2 B; Xerxes 3—Contact 3—7; Esso—Car bon 5 7-3; - Kl. 2 C: USV 4-TCK 2 7—3; Rotterdam 2SBV 82; SVA 2Elan 3 3—7; Kl 2 D: Allan—HVO 10—0; Eendracht 3— Feijenoord 4 5—5; Eendracht 3—Feyenoord 4 5—5; Elan 2—Stawero 5—5; Noad—Xerxes 4 8—2; DWL—Allan 9—1; Wifra 5—Eendracht 3 64; Kl. 3 A: BTTC 3—Americano 4 55; Xerxes 5—Elan 4 9—1; Stawero 2—Energie 4—6; Kl. 3 B; Gewaro—Gas 7—3; PTT Americano 2 73; VanudenIRO 3 73; HPV- CB 0—10; ROS—RET 7—3; Kl. 3 C: Coop— Eendracht 4 4—6; Oving—Coop. 10—0; Over- schie—Xerxes 6 7—3; Burgerson—Hermandad 2 5_5- Kl. 3 D: Overschie 2Mahero 82; LafamoEnergie 2 91; Ready 3IRO 2 4 6; IRO 2Tava 7—3; Mahero—Lafamo 28; Ener gie 2Ready 3 5—5; Overschie 2—Kaveka 2 8—2; Kl. 3 E: RONO 5—Robaver 100; Her mandad—GGD 10—0; Tavejo 2—RONO 5 3—7; HPVHagero 55; RobaverPHM 28; Kl. 3 F: Milkst. 2SRA 5—5; SVA—PTT 2 6—4; Stawero 3Noad 3 55; Nationale 2Milkst. 2 3—7; Kl. 3 G: Carbon 7—Overschie 3 7—S; Tava 2Americano 3 2—8; SVA 4VBP 19; KV 2—Overschie 3 55; Kl. 3 H: Telefoon- Rotterdam 3 64; Insulinde 2Eendracht 5 46; ReadyWest 46; SBV 2Rotterdam 3 5a; Wilton—Telefoon 46; WestInsulinde 2 100. RTTB: Kl. 1 RA: Favoriet 2—Mullerco 2 3—7; Mullerco 2—Dreadnought 2—8; Energie 3—SCF 73. Contact 2—Germinal 2 64; HERobaver 0 7X 3Kl. 1 RB: Insulinde 3Bevanko 3 28; 21 UpOving 2 100; TCK 3KV 3 10-0 Bevanko 3—Elan 6 8—2; Ervea—Oving 2 10—0; Kl. 1 RC: Contact 3—PTTS 2—8; PHM 2— Xerxes 8 100; GerminalIRO 4 82; Kl. 1 RD: RONO 8RZ 2 91; Contact 4Nebaro 3—7;3—7; DWL 2—Tavejo 3 4—6; RZ 2—Elan 7 3—7; CB 2—Xerxes 7 4—6; Kl. 1 RE: Bevanko 2BTTC 4 7—3; Justitia 2—RZ 3 9—1: Noad 4 —RONO 6 5—5: JICS 2—Stokvis 64; Kl. 1 RF: Gas 2RZ 010; Elan 5HVO 2 100; Dreadnought 2Rotterdam 4 46; Kl. i rg* Shell 3—Telefoon 2 6—4; BTTC 5—PTT 3 6—V- Elan 8—Shell 3 0—10; PTT 3—Kristal 8—2; TOP CB 3 2—8; Kl. 1 RH. Favoriet 3PVH 64; PVHTava 3 82; WTV—Nijverheid 61; PTT 5Kaveka 3 46; VBP 2EME 100; Kl. 2 RA: RSI 2—PVH 4 9—1; Allan 5—Stad huis 3 3—7; PON 2—RSI 2 1—9; GJR 2—VBP 4 5—5; PHM 5—GJR 2 6—4; SKB—Stadhuis 3 8—2; VBP 4—Allan 5 10—0; Kl. 2 RB: Hageio 2—Stokvis 5 10—0; GMTTC 4—RET 4 1—9; Oving 4Abericano 6 46; Kl. 2 RC: Feyen oord 7Spes 46; SpesGMTTC 2 37; Jus titia 4West 2 37. E en R 2Stokvis 6 10—0; Kl. 2 RD: Rapid 2SVA 5 100; H en PV SVA *5 91: Elan 9E en R 3 37; Stokvis 2 Rapid 2 0—10; Laagland—Nationale 3 5—5; Kl. 2 RE: Tava 6—IRO 5 6—4; GMTTC—Laag land 2 82; Kl. 2 RF: Steinweg 2Favoriet 4 9—1; PTTS 2—Germinal 3 3—7; RET 2—Stein weg 2 7—3; Kl. 2 RG: Milkst. 3—Stokvis 3 8—2; Stadhuis—Contact 5 10—0; Stokvis 3—PON 3 10—0; CB 4—PTT 7 8—2; TOP 3Milkst. 3 4—6; Kl. 2 RH: Germinal 4—GVMD 3 3—7; RET 5— CB 5 4—6; Kl. 2 RI; PTT 8Rotter dam 1—9; RET 6—VBP 5 64; Ready 5—Ne baro 2 9—1; Rotterdam 5—RET 6 9—1; Nebaro 2 —VBP 5 91; Kl. 2 RJ: Feijenoord 5CB 6 91; Ick WaeckFeyenoord 5 7—3; Nljverh. 3 —Tavejo 4—5—5; CB 6—Oving 3 64; Kl. 2 RK: Ameticano 5—Mullerco 5 7—3; Feijenon d 6Eendracht 6 46; 21 Up 3NKF 3 82; Overschie 4—Justitia 3 6—4; Energie 5—Muller co 5 7—3; 2 Kl. HL: Coop 2—Dreadnought 4 64- NKF 2Allan 4 4—6; Hagero 3—Allan 4 4—6; E en R 1—Oveschle 5 9—1; Kl. 2 Sill: RSI 1—Tava 4 10—0: PTT 11—CSSM 2—8: Tele foon 3Ick Waebk; 2 19; GVMD 4Carbon 3 1—9; Tava 4—Nationale 5 55; CSSM--1 -k Waeck 2 28; FynwerkTelefoon 3 64; Car bon 8—RSI 2—8; Kl. 2 RN: Shell 6—H r- mandad 3 3—7; Hermandad 3—Van Hessen 3 1—9; RET 7—VGZ 10—0; Nebaro 3—TOP 2 5—5; Kl. 2 RO; Favoriet 5—RN 2 5—5; RN 2 —VBP 3 0—10; - Kl. 2 RP: Favoriet 6—TCK 4 1—9; Rapid 51—HVO 4 4—6; DOS 1—Favoriet 6 10—0; Carbon 9—PVH 2 10—0; Stokvis 4—Ne baro 4 64; Germinal 5HVO 4 010; Kl. 2 RQ: Gezoci 2Robar 1—9; PVH 3DOS 2 3—7; WTV 2—Shell 7 6—4; Wilton 3—JICS 3 10—0; USV 10—GMTTC 3 4—6; Kl. 2 RH: RET 3JKS 2—8; Shell 5—PON 3—7; Robur 2 JKS 0—10; SKB 2—RET 3 3—7; Diveko— Shell 5 1—9; West 3—PTT 9 6—4. ROTTERDAM. Veemarkt. Aangevoerd: vette koeien eh ossen (naar schatting 831); varkens 705. Aanvoer in totaal 1536 dieren. Prijzen vette koeien le kw. f 2.843.02, 2e kw. f 2.64—2.82, 3e kw. f 2.34—2.58; varkens (lev. gew.) resp. f 193, f 1.91, f 1.88 per kg. Aanvoer vette koeien ®vei) mmaer handel levendig, prijzen hoger, prima's boven notering; aanvoer varkens (lev. gew.) kleiner, handel vlug, prijzen iets hoger, prima exemplaren boven notering. Verleden jaar probeerde een Amster dammer horloges te smokkelen in een vernuftig geconstrueerd theeblad met een (uitschuifbare) dubbele bodem. De man werd echter gesnapt. Nu is het theeblad de nieuwste aanwinst van de afdeling Smokkelwerktuigen van het Nederlands Belastingmuseum te Rotter dam, Deze afdeling, die verleden jaar tijdens de Watersnoodramp ernstig door binnenstromend water beschadigd werd, moest geheel opnieuw ingericht uorden en zal binnenkort weer te bezichtigen zijn. Deze foto ioo.:t het theeblad, dat hier tot in lengte van dagen zal getuigen van het vernuft run een smokkelaar en van de waakzaam,iz.d van de douane.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2