Financiën en Binnenlandse Zaken onder de hamer door „Griezeligheden" bij Polynorm Adenauer sprak met Bidault over de Saar Kardinalen en bisschoppen te Parijs bijeen Apostolaat onder de arbeiders zal worden besproken Fruitteelt voor een harde strij d Meei* oog hebben voor afzet tie binnenlandse markt °P Parkeren onder een brandende lantaarn Wel met 'n krans van waarschuwingstekens Verbetering van internationaal politiek klimaat Tekort in koppelen van electriciteit was zeer gevoelig ■U r Zacht lenteweer houdt aan Woensdag 10 Maart 1954 V; DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het pensioensrecht van weggezuiverde ambtenaren Het drama-Polynorm Eerste Pygmee priester student Dichte rookwolken Alastrim drong door op girokantoor Niet te eenzijdig appels telen Twee doden toen motoren op auto's botsten Statistieken blijven nog een theoretisch hulpmiddel Door uitbreiding van de handel tussen Oost en West Speeltuin Heleentje WEERBERICHT Omzetbelasting LAATSTEviNLEyERlN'GSKAN5.... Pensioen der F 221-ers Bloemenkoninginnen en Prins Carnaval De Friese kwestie Subsidiëring der Kerken „Hoofdstad" Amsterdam flig| Tivee arbeiders ontsnapten op 't nippertje Eén patiënt, maar 24 personeels leden naar huis Onzekere factoren Meer binnenlands fruit in de kazerne De weerverwacliling van het K.N.M.I., van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met nü en dan overdrijvende wol kenvelden, maar ook llinke opklaringen. Zwakke, later matige Zuidelijke tot Zuid-Oos telijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Donderdag 11 Maart: Zon op 7.05 uur, onder 18.36 uur. Maan op 9.52 uur, onder 2.34 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Minister zeilde om de Noord 's-GRAVENHAGE, 9 Maart 1954. Voor do vergadering, die de Eerste Kamer heden hield, vielen alleen nog de replieken op de begroting van Financiën en het antwoord van Minister Beel op de algemene beschouwingen bij de begroting van Binnen landse Zaken af te doen, zodat men argeloos kon menen, dat deze hele zaak in één middag bekeken zou zijn. Hierbij bad men dan echter geeri rekening gehouden met de factor, dat er een hele week was verlopen tussen de antwoorden van minister Van de Kieft en staatssecretaris Van den Berge en deze replieken nu. De senatoren bleken deze antwoorden in die week goed te hebben bestudeerd en het leek er dan ook bij de replieken op of de algemene beschouwingen waren heropend, zo uitgebreid werd er gerepliceerd. Maar dit riep des te rumoeriger weer de vraag op of de Eerste Kamer nu hiermede zelf niet bezig is, zich tot een doublure van de Tweede Kamer te degraderen. dat de randgebieden van deze belasting, zoals op de terreinen van culturele en sociale aard, zouden worden afgesneden, waartoe een nota van wijziging tegelijk met de M. v. A. op het wetsontwerp in zake de omzetbelasting de Kamer zou bereiken. Aan het probleem van de invoerrech ten, dat voor de Rotterdamse havens van zo groot belang is wij hebben dat in ons vorig overzicht uiteengezet be loofde de staatssecretaris alle aandacht te zullen schenken. De opvatting van prof. Molenaar, dat de vereveningsheffing werd gebruikt voor hen, die nimmer in loondienst wa ren geweest, vond de staatssecretaris, die hierop reeds in de eerste ronde had geantwoord, te rechtlijnig. De begroting werd tenslotte z.h.st. aanvaard met aantekening van tegen- stemming door de communisten. Ook de begrotingen van het Gemeen tefonds en van het Staatsmuntbedrijf werden z.h.st. aanvaard. De voornaamste kwestie bij deze replie ken was nog eens de zaak van Poly norm. De heer Teulings (K.V.P.) voelde zich door het antwoord, dat minister Van de Kieft had gegeven, geenszins be vredigd. De minister had de kwestie Po lynorm het troetelkind van enkele afge- vaardigden genoemd. Dat vond de heer Teulings onjuist. Het gaat hier om een bedrag van 14.1 millioen aan geleden verliezen, welke voorshands worden be groot op 20 millioen en om 29% millioen aan garanties. De suggestie, dat men deze zaak nu maar moet aanvaarden en er maar niet meer over moet tobben, om dat het al zoveel jaren is geleden, acht te hij beslist fout. Er was weer een aanvullend crediet toegestaan, waarvoor de verwachtingen niet waren vervuld en de heer Teulings vond het met het oog daarop bepaald griezelig, dat er, zoals de minister eerder had verklaard, „tot dusverre" nog geen verdere credieten waren verstrekt. Hij had angst voor nieuwe perspectieven, die wellicht weer nieuwe credieten ten gevolge zouden hebben. Men zou dit bedrijf moeten reduceren en rendabel trachten te maken om het daarna zo gauw mogelijk van de hand te doen. Minister Van de Kieft ging bij zijn ant woord uit van de opmerking, die prof. Molenaar (V.V.D.) over deze zaak had gemaakt namelijk, dat dit een bedrijf was waar geen particluier geld in stak. En daar zat het 'm nu juist in, vond de bewindsman. Want daarvoor was nu juist de Herstelbank opgericht, namelijk om nieuwe ondernemingen te stimuleren en op te richten, waarbij nu eenmaal ze kere risico's moeten worden genomen, die particulieren niet nemen.. .91 raakt men echter onvermijdelijk verzeild in de befaamde discussie over particu lier initiatief en overheidsinvloed, wel ke kant van de zaak de minister wijse lijk niet aansneed. Maar die risico's sluiten toch geen behoedzaamheid uit repliceerde de heer Molenaar. Waar ligt de grens van deze be hoedzaamheid antwoordde de mi nister. Waren onze voorouders behoed zaam, toen zij probeerden om de Noord te gaan zeilen? En hij zette uiteen, dat hij een aanvullend crediet had toegestaan voor drie maanden op voorwaarde dat er orders zouden komen. Toen die niet kwa men, had hij ingegrepen: een andere leiding benoemd, het personeel inge krompen en een andCr fabricageschema doen opstellen. Nu moet men de nieu we leiding de tijd geven. Er moet een vacuum worden opgevuld en de renta biliteit begint nu in zicht te komen. Inzake de omzetbelasting deelde de staatssecretaris in zijn antwoord mede, ran 15 Maarf oren ZILVEREN 7» GOLDEN ZINKEN STUIVER ZI NKEM'kWAR TJEStN flftCEJii: t ZINKEN OUBBELfd&tiUKEflSSSTUIVE /JSJLWeri ZILVE KWARTJE BRONZE 'BRONZEN.CENh Zl NKE N 'CENT koNZEh.y.q,: Icmto Na alle winterkoude lokte dc eerste voorjaarsachtige dag velen naar buiten. Daarna begon minister Beel nog om half zes aan zijn antwoordrede in eerste instantie. Zoals ieder jaar was ook nu weer de kwestie van de F 221-ers ter sprake ge bracht. dat zijn ambtenaren, die het slachtoffer van de zuivering zijn gewor den door hun min of meer onjuiste hou ding gedurende de bezetting en daardoor hun baan en hun pensioenrechten hebben verspeeld. Het ging nu vooral om de pensioenrechten en al ging ook minister Beel van de stelling uit, dat verval van pensioenrechten op zichzelf nog niet strijdig is met recht en rechtvaardigheid welke stelling wij in vorige jaren reeds hebben menen te moeten bestrij den hij deelde toch mede, dat herstel in pensioenrechten in vele gevallen reeds was geschied, in andere gevallen ook ge deeltelijk herstel in rechten, namelijk voor hen, die niet langer in detentie Waren geweest dan tot 1 Juni 1947 of zo zij daarna in detentie waren geraakt niet langer dan 1 jaar. Dan bleven alleen de zware gevallen over en op het vervallen van de pensioenrechten van deze perso nen behoefde men niet terug te komen. Dc regeling werkte aldus, dat iemand, die alleen maar lid was geweest van de N.S.B. voor 90 procent herstel van pen sioenrechten kreeg; had zo iemand zich bovendien enigszins laakbaar gedragen dan was het percentage 50 tot 70 procent. Was de echtgenote goed geweest dan werd het gezinspensioen hersteld of zo de echtgenote ook laakbaar was geweest, beperkt. Ten aanzien van de gebieden Elten en Tuddern deelde de minister mee, dat de regering voor deze gebieden enige maat regelen had getroffen, die binnenkort aan de Kamer zouden worden meege deeld. Een daarvan betrof het onderhoud en het verbeteren van woningen. Over de kwestie van de bloemen- en andere koninginnen, zeide de minister De Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, is gisteren in Parijs geweest om het gesprek over de Saarkwestie te hervatten. Hü pleegde overleg met de Franse minister van buitenlandse zaken, Georges Bidault, en premier Joseph Daniel. Na de middag zette Adenauer zijn reis naar Athene voort, waar hy in de avond aankwam. Na een verblijf in Grie kenland, gaat Adenauer naar Turkije, liet bezoek aan beide landen zal in het geheel achttien dagen duren en is offi cieel. Adenauer wordt vergezeld door zijn dochter Lotte. Onder de Duitse functio narissen, die Adenauer te Parijs bij stonden bevinden zich Herbert Blanken- horn, het hoofd van de politieke afdeling van het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken, en Felix von Eckardt. de Westduitse regeringsperschef. Uit een officieel communiqué blijkt, dat Adenauer en Bidault overeengekomen zijn om de besprekingen over de Saar voort te zetten volgens de algemene lij nen van 't plan v. d. Goes v. Naters, waar in de toekomstige status van het Saarge- bied overschreven werd en dat op 6 Febr. door de algemene commissie van de Raad van Europa werd aangenomen. Bidault overhandigde Adenauer een Frans ont- werp-voorstel in de geest van dat plan. Men verwacht, dat Adenauer en Bi dault op 31 Maart hun overleg zuil .1 her vatten bij de conferentie over de voorge stelde Europese politieke gemeenschap te Brussel. Te Bonn schijnt de indruk te heersen, dat de nieuwe Saarbesprekingen tussen Bidault en Adenauer niet veelbelovend zijn ingezet. Het heet, dat de door de Franse minister aan Adenauer gedane voorstellen ver verwijderd blijven van de voorstelling, die Adenauer zich van een Saarregeling maakte toen hij de reis naar Parijs ondernam. Uit Nyundo in Ruanda, Belgisch Afrika, wordt gemeld, dat de eerste Pygmee met succes zijn toelatingsexamen heeft afge legd voor het klein-seminarie, dat te Nu- ando is gevestigd. Nyando staat onder bestuur van een ne ger-bisschop, mgr Bigirumwami. De Katholieke Kerk maakt in dit gebied snelle vooruitgang, doch de pygmeëen vor men hierop een uitzondering. Elke missiepost telt wel enige pygmeeen onder de gelovigen, doch de invloed van 't Christendom blijft beperkt. Slechts zelden stuurt een pygmee zijn kinderen naar school. en dit ook in verband met de opmerking over de ontvangst van Prins Carnaval dat bij de burgemeesters volkomen vrij liet te beoordelen wat met hun waardig heid overeenkwam en wat niet. Zouden zij zich daaraan niet houden, dan zou de minister zulk een burgemeester daar zeker op wijzen. Ten aanzien van de Friese kwestie distancieerde de minister zich duidelijk van prof. Diepenhorst, die had gewaar schuwd voor de conclusies van de com missie Kingma Boltjes. De regering, zo vond hij, heeft de bedding te wijzen, waar een uitweg kan worden gevonden. De minister zeide onder de indruk te zijn geraakt van het betoog van de beer Algera (AR), die de betekenis bad be licht van de evangelieverkondiging in de Friese taal en van het religieuze senti ment van de Friese bevolking. Over de subsidiëring der Kerken spre kend, betoogde de minister, dat het wen selijke van zulk een subsidiëring aan de gemeentebesturen moest worden overge laten, die hadden te bepalen of de ge meente belang bad bij een dergelijke bijdrage. Ook minister Heemskerk had dat reeds aldus gesteld in 1932. Bij de Grondwet is de mogelijkheid daartoe juist om die reden niet uitgesloten. Dit is niet alleen een Rijkszaak. Het is natuurlijk geen ideale toestand geeste lijke salarissen in discussie te brengen in de gemeenteraad, maar men moet dit in algemeen verband zien en met de his torische ontwikkeling rekening houden. Overigens bestaat er altijd nog de mogelijkheid zulk een kwestie te brengen voor de Raad van State, afdeling geschil len van bestuur. Over de kwestie Amsterdam hoofdstad gaf minister Beel prof Gerretson een voortreffelijk antwoord. Hij zwoer na tuurlijk en dan voelde hij zich weer student bij de verba magistri en die magister was in dit geval prof Gerretson. Amsterdam had de Prins erkend als souverein, maar als prof Gerretson het aldus stelde, dat de Prins daarop in 1813 als beloning Amsterdam als hoofd stad had erkend als de persoonlijke daad van een souverein vorst, dan maakte hij prof Gerretson er op attent, dat de bijlage van die persoonlijke brief van de souvereine vorst van de hand was van Van der Duyn van Maasdam en dat de souvereine vorst daarin enkele passages had geschrapt o.a, de woorden „als de hoofdstad" Dat wilde niet zeggen, dat de minister de historische positie van Amsterdam wil de aantasten, maar bij het betoog van prof. Gerretson kon hij zich zonder meer toch maar niét neerleggen. Prof. Gerretson genoot intussen de twij felachtige eer door de communist Bran denburg in bescherming te worden geno men tegen de minister, die, zo zeide de heer Brandenburg, met een zeker genoe gen prof. Gerretson had bestreden. „Het is geen stijl, zo zeide hij, om iemand zo in zekere zin af te maken", daarmee onverwacht maar bij de communisten is niets onverwacht als arbiter morura optredend. Prof. Gerretson ontkende overigens zelf met de diepste nadruk de opvatting van minister Beel, waarvoor hij historische bewijsgronden aanvoerde, die culmineerden in de opvatting, dat het hier een persoonlijke daad en be schikking was geweest van de souvereine vorst, wiens wil toen wet was. Minister Beel deelde nog mede, dat er binnenkort verbetering kon worden gebracht in het aanvangssalaris van de adspirant-politie-agentcn. Hij verklaarde voorts alles in het werk te zullen stellen om de nieuwe regeling voor de bezoldiging van de burgemees ters op zo kort mogelijke termijn tot stand te brengen. Het beleid der gemeenten besprekend achtte hij centralisatie wel gewenst, maar men moest daarbij toch zoveel mogelijk aan de gemeenten zelf overlaten. De wij ziging in de financiële verhouding tus sen Rijk en gemeenten had de gemeenten over het algemeen financiële voordelen gebracht. Na replieken werd de begroting z.h.st. aangenomen. De volgende week zullen de begrotingen van Justitie en Sociale Za- ken aan de orde komen. F. S. r J a m V, ft V .'7' Ijlings weggevluchte arbeiders hebben gisterenmorgen enige tijd het ergste ge vreesd voor twee hunner mede-arbeiders toen een bus met poeder voor verdelgings tabletten in de chemische fabriek Vetira te Koog aan de Zaan door verhitting in brand was geraakt. Zo dicht waren de verstikkende rook wolken, die zich bijzonder snel in de werkruimte verspreidden, dat de laatste twee weg vluchtende arbeiders geen hand voor ogen meer konden zien en op de tast moesten proberen zich naar buiten te be geven. Tot opluchting van eenieder, slaag den zij hier op het nippertje in. Telefonisch van onze Parijse correspondent De bijeenkomst der Franse kardinalen en aartsbisschoppen, die heden en morgen te Parijs plaats heeft, is de gebruikelijke halfjaarlijkse bijeen komst, die echter deze keer van bijzondere betekenis is, daar zij de laatste hand legt aan de voorbereiding van de bijeenkomst van het ghele episcopaat, die eind April als tweede na de oorlog zal worden gehouden. Zoals men weet, zal die volledige bijeen komst vier punten behandelen, t.w.: 1. De pastorale richtlijnen, die aangepast zul len worden aan het onderzoek, dat in alle diocesen gehouden wordt met betrekking tot de sociale vraagstukken; 2. De reorganisatie van het bijzonder onderwijs; 3. De canonieke voorschriften betreffende de bediening der Sacramenten en 4. De coördinatie van het aalmoezenierswezen b de verschillende katholieke bewegin gen. Het ligt echter voor de hand, dat het apostolaat onder de arbeiders bijzonder de aandacht zal hebben in de vergadering van heden en dat de resultaten van het terugroepen van de priester-arbeiders uit de volledige arbeiderstaak zal worden bezien. Wat dit laatste betreft, moet grote voor zichtigheid in acht worden genomen met de berichten, die op het ogenblik in de algemene pers verschijnen omtrent het al of niet gehoorzamen der voormalige priester-arbeiders, die hun volledige werk zaamheid als zodanig voor 1 Maart moes ten opgeven. Het staat alleen vast, dat alle priester arbeiders, die tot Orden of Congregaties behoren, aan de bevelen hunner overheid hebben gehoor gegeven. Men heeft hieruit afgeleid, dat er 32 gevallen van ongehoor- (Van onze Utrechtse redacteur) Als geheel gezien was 1953 voor de Nederlandse fruitteelt een jaar met veel tegenslag en een onbevredigende uitkomst. De financiële resultaten liepen in de ver schillende fruitcentra zelden zo sterk uit een als in het afgelopen jaar. Slecht wa ren zij in de gebieden, waar door de strenge vorst van 10 op 11 Mei 1953 de hoopvolle verwachtingen te niet werden gedaan. De voor het beschadigde fruit verkregen prijzen waren uitgesproken slecht. Toch is tengevolge van de matige fruitoogst in meerdere Westeuropese lan den de export niet onbevredigend verlo pen. De totale export van vers fruit be droeg in 1953 rond 164 millioen kilo tegen gemiddeld 125 millioen kilo over de jaren 1948 t/m 1951. Van deze export bestond bijna 70 pet uit appelen; 72 pet van de fruitexport ging naar West-Duitsland. De heer C. Boudewijn, die deze mede delingen als voorzitter deed op de alge mene vergadering van de Ned. Fruittelers Organisatie, gisteren in Utrecht, noemde Het moge dan wettelijk toegestaan zijn een auto 's nachts onder een bran dende lantaarn langs de weg te parke ren gevaarlijk blijft het niettemin. Dat hebben twee ongelukken met dodelijke afloop weer eens bewezen. Het eerste gebeurde Maandagavond in Avenhorn. Daar reed de 47jarige C. L„ afslager van de plaatselijke groen teveiling, met zijn motor tegen een vrachtauto, die zonder licht onder een brandende lantaarn geparkeerd stond. De man, die zware verwondingen aan het hoofd opliep, is ter plaatse overleden. Hij was gehuwd en vader van twee kin deren. Het tweede ongeluk vond plaats in Leeuwarden en hier was een 32-jarige moeder van drie kinderen, mevr. D. v. d. W.—V. uit Hardegarijp, het slacht offer. Met haar man was zij gisternacht op een motorrijwiel op weg naar huis. Waarschijnlijk als gevolg van de neer- drenzende motregen is v. d. W. op een bij een lantaarnpaal geparkeerde auto ge reden. Mevrouw v. d. W. werd van de duo geslingerd en bezweek in het ziekenhuis aan haar verwondingen. Haar man kwam er, vrijwel ongedeerd, met de schrik af. Voor de motor, die in brand vloog, moest de brandweer nog in actie komen. een gevaar voor onze fruitexport, de een zijdige samenstelling van het exportpak ket, voornamelijk appels en het te veel gericht zijn op één land, nl. West-Duits land. Export is voor onze fruitteelt van alles-beheersende betekenis, want zelfs een matige oogst zal niet geheel in ons land kunnen worden opgenomen. Een harde en voortdurende strijd staat vol gens de heer Boudewijn te wachten om de noodzakelijke afzet voor ons fruit te verkrijgen en hij was over de vooruit zichten niet optimistisch gestemd. De vrijmaking van het handelsverkeer in West-Europa gaat niet zoals velen heb ben gehoopt en verwacht. Uitvoer van grotere hoeveelheden naar Oost-Duitsland is een onzekere factor en rekening moet worden gehouden met het feit, dat in ver schillende landen, die tot nu toe belang rijke hoeveelheden fruit van ons afnamen, de eigen fruitteelt wordt uitgebreid. Er is een toenemende concurrentie van Italië en Denemarken en van Amerikaanse zijde bestaan plannen om de voorloorlogse markten voor het Amerikaanse fruit te heroveren. Zodra er van „dumping" sprake komt, meent de heer Boudewijn, dat met recht aanspraak kan worden ge maakt op regeringsmaatregelen, om dit tegen te gaan. Ook voor de binnenlandse afzet moet meer aandacht worden besteed aan sor teren en verpakken. De afzetmogelijk heden voor het minder goed fruit zag de heer Boudewijn al heel somber in Teneinde een betere rentabiliteit van de fruitaanplant te krijgen, zijn in het win terhalfjaar 1953/1954 ongeveer 1400 h.a. minder goede boomgaarden gerooid. Van de ongeveer 2500 h.a. fruitaanplantingen, die bij de Februari-ramp door het water werden overstroomd, ging minstens de helft verloren. Het hoofdbestuur, dat over deze zaak reeds enkele malen met het hoofd van de militaire intendance overleg heeft gepleegd, zal met de bevoegde instanties 'nog eens bespreken, om van de fondsen,, bestemd voor de fruitvoorziening aan mi litairen een groter deel te besteden voor de aankoop van binnenlands fruit. Naar is meegedeeld, wordt een rantsoen van gemiddeld 500 gram per man per week verstrekt. Er zijn garnizoenen, waar in hoofdzaak sinaasappelen worden ver strekt, terwijl andere weer binnenlands fruit ontvangen. Een woord van afscheid en erkentelijk heid werd gericht tot Graaf van Lynden van Sandenburg, die wegens zijn benoe ming tot commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, als bestuurslid heeft bedankt. Aan prof. Sprenger, die ondanks zijn pensionnering als hoogleraar in Wagenmgen toch colleges over fruitteelt bleef geven werd hiervoor dank gebracht. Ir Joh. Bos zal nu deze colleges voort zetten. Prof. ïr J. Hellinga hield vervol- ?el\s een inleiding over „Waterbeheersing in de fruitteelt", waarna de rijksbouwcon- sulent u- J. H. M. van Stuivenberg sprak De opbouw van het moderne be- zaamheid zijn. Dit is buitengewoon voor barig gezegd, aangezien voor nagenoeg alle van die priester-arbeiders besprekin gen met hun bisschoppen voortduren, in de mening, dat er wijzigingen kunnen plaats hebben, waardoor ze voor hun werk behouden blijven, maar dan op een wijze, overeenkomstig de wensen van Rome. Ontegenzeglijk zijn er reeds enige ge vallen van ongehoorzaamheid, maar officiële mededelingen van de kant der bisschoppen zijn hoegenaamd nog niet gedaan. Intussen wordt het door de hou- (Van onze Haagse redactie). Bij een 17-jarige employé van het Cen traal Girokantoor te Den Haag is dezer dagen alastrim geconstateerd Hij is on middellijk in de witte-pokkenafdeling van het ziekenhuis aan de Zuidwal opgenomen. Op de betrokken afdeling van het Giro kantoor werken 31 mensen. Hiervan wa ren er zeven nooit gevaccineerd, zeven tien in vroeger jaren en zeven onlangs. De laatsten mogen blijven doorwerken. De andere 24 zijn naar huis gezonden, waar zij met hun familie in quarantaine zullen worden gehouden. De nieuwe patiënt is afkomstig uit een gezin, waar alastrim heeft geheerst. Alle familieleden, behalve hij met het oog op zijn leeftijd zijn toen gevaccineerd en gedurende twintig dagen In quarantaine gehouden. Vier dagen na die periode moet de jongen zijn besmet. Dit, hoewel de in cubatietijd internationaal gesteld op veertien dagen reeds met tien dagen was overschreden. De hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr Banning, neemt dan ook aan, dat hij besmet is door een virusdrager in het gezin, die zelf im muun voor de ziekte was. Deze nieuwe ding van verschillende katholieke Intel- I ontwikkeling is een tegenvaller voor de lectuelen die priesters niet gemakkelijk i hoofdinspectie, die Zaterdag meende de gemaakt zich naar de bevelen van hun alastrim te Den Haag geheel onder de overheid te schikken. I knie te hebben. Dc statistiek wordt tegenwoordig een grote macht'toegekend. Zjj is b.v. een rol gaan spelen in het regeringsbeleid, welke haar voorbeen niet werd toegekend; er is een gehele reeks van indexcijfers van het C.B.S., welke de functie vervullen van indicaties voor de te voeren economische en sociale politiek, aldus zeide dr Ph. J. Idenburg, directeur-generaal van de Sta tistiek, in zijn openingsrede op de Statis tische Dag 1954, welke te Utrecht werd gehouden, en waarin hij de „Macht en Onmacht van de Statistiek" besprak. Ook bij het afsluiten van levensverze keringen, lonen enz. baseert men zich vaak op statistische gegevens, terwijl op internationaal niveau bijv. in de Ver. Naties de statistiek onmisbaar is geble ken. Volgens spr. hebben woorden voor ons tegenwoordig geslacht aan waarde in geboet. Maar als iets „statistisch is vast gesteld", heeft iedere tegenspraak te zwij gen. Intussen, niemand kan zijn onmacht sterker gevoelen dan de statisticus, die tot orakel wordt uitgeroepen. Bij hem rijst de vraag of hij wel ooit in staat zal zijn aan de verwachtingen, welke men van hem heeft, volkomen te beantwoorden. Hij ziet zich geplaatst voor het probleem van de mestine«rh,*io\r;L" UU V" "<=- verhouding tussen statistiek en werkelijk- bladonderzoèk P van grond* enjheid. De werkelijkheid is altijd oneindig I veelvuidiger, gedifferentieerder dan de De secretaris-generaal van dc Econo mische Commissie der Ver. Naties voor Europa, Cr. Myrdal, heeft in de jaarver gadering der commissie te Geneve, die in hoofdzaak gewijd is aan besprekingen over de mogelijkheden van uitbreiding van de handel tussen Oost en West, ver klaard, dat bijzondere inspanningen waar schijnlijk nodig zullen zijn om tot de beoogde uitbreiding te komen. Myrdal verklaarde, dat de regeringen van alle Europese landen en de verant woordelijke functionarissen in de Ver. Staten te kennen hebben gegeven, dat zij uitbreiding van de handel tussen Oost en West beschouwen als een belangrijk eco nomisch doel. Hij zei thans te kunnen meedelen, dat het getij gaat keren. Dui zenden tonnen goederen worden reeds tussen Oost- West-Europa verhandeld en veel grotere hoeveelheden zullen volger, als resultaat van jaren inspanningen, on derzoekingen en onderhandelingen, die culmineerden in de conferentie der eco nomische commissie voor Europa, welke in 1953 is gehouden. Met instemming van alle ieden-staten der commissie zal thans op 20 April a s te Genève ecu nieuwe conferentie begin nen. Myrdal zette tenslotte uiteen te geloven, dat de Economische Commissi.- een bescheiden maar belangrijke bijdrage kan leveren tot verbetering van het in lernationale politieke klimaat De voorzitter van de economische com missie de Tsjechosiawaak Josef Ullrich zr in zijn openingsrede, dat de bijeenkomst wordt gehouden in een tijd, die geken merkt wordt door een aanzienlijke ont spanning van de internationale betrekkin gen en van een opmerkelijke verbetering van de politieke atmosfeer. De huidige ontwikkeling der internationale situat" zal ongetwijfeld gunstige invloed hebber op het werk der commissie, aldus Ullrich Hij voegde hier aan toe, dat de dringend^ problemen der Europese economie allem door gemeenschappelijke actie kunnen worden opgelost. statistiek haar toont. Daarom kan men er geen politiek op bouwen. Wat de index van de kosten van gezins- verbruik bijv. betreft, moet men zich rea liseren dat in werkelijkheid het pakket, dat tot uitgangspunt is genomen, niet ge lijk blijft. De statisticus moet zich voorts bewust zijn, dat het cijfer als gemiddelde nooit recht kan doen aan de verscheiden heid en dat die verscheidenheid nu juist regel en het gemiddelde een abstractie is. Dit alles doet aan de waarde van dit cijfer als theoretisch hulpmiddel niet af. Maar als basis voor de praktijk moet het met een krans van waarschuwingstekens worden voorzien, aldus dr Ph. J. Idenburg. Het K N. M. I. deelt mede: Lag in het begin van de vorige week bijna heel Nederland bedolven onder een dikke sneeuwlaag, nu is het ineens volop lente geworden. De inleiding tot deze op merkelijke weersverandering speelde zich Zondag af, toen aan de voorkant van een actieve oceaandepressie harde Zuidenwin den een overvloed van warme lucht naar West-Europa transporteerden. Aanvanke lijk was er in deze lucht veel bewolking en viel af en toe regen en motregen Gis teren echter, toen de wind Zuid-Oost was geworden, drong de eveneens warme, maar drogere lucht, die in Duitsland aanwezig was, langzaam tot in Nederland door. De temperatuur steeg in het Zuiden van bet land tot 15 16 graden, in het Noorden tot U a 12 graden. Ook in België en Frank rijk werden temperaturen van 15 graden en hoger gemeten. De drukverdeling is nu gunstig voor aanhouden van dit zachte weer. Boven Rusland bevindt zich name lijk een machtig gebied van hoge lucht druk, dat over geheel West-Europa een Zuid-Oostelijke stroming in stand houdt. Ten Noorden van de Azoren treffen we een stormdepressie aan, die tot nu toe op Ierland afstevende, maar spoedig naar het Noord-Oosten zal ombuigen. De depressie zal daarom geen directe invloed oj het weer in ons land kunnen uitoefenen. Wel moet worden verwacht, dat de Zuid-Oos tenwind iets gaat toenemen. De kans op lenteweer van enigszins langere duur wordt hierdoor slechts vergroot. Heleentje van Capelle zal samen met de 14-jarige Amerikaanse jongen Jimmy Boyd een gramofoonplaat maken van het door Alec Wilder gecomponeerde liedje The cowboykid and the little dutch girl". De opnamen voor deze plaat zijn bereids in de Verenigde Staten begonnen en zullen in Nederland beëindigd wor den.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1