Twee millioen voor inrichting vliegveld Zestienhoven Polder Opleidingsinstituten van Ypenburg naar Rotterdam Smokkelarij van gouden dollars naar Indonesië via ons land Communisten en de prêtres- ouvriers AFDAMMING IN ZEELAND Walcheren en N. en Z. Beveland zullen binnen tien jaar „drie eenheid" vormen Damproblemen bij Rijnvaartgrenzen Zeeland en export Moeizaam begin Wettelijke Ouderdoms- verzekering Wm: K VOORJAAR ALOM Géén vrouwen in de Stille Omgang DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Donderdag II Maart 1954 WEERBERICHT B. en W. van Rotterdam geven de gemeenteraad in overweging in beginsel te besluiten tot de aanleg van een vliegveld in de Zestienhovense Polder en zij vragen verder machtiging de nodige onderhande lingen voort te zetten. De kosten van de aanleg en inrichting, die - ongerekend de waarde van de grond - naar raming 2.000.000.bedragen zullen voor rekening van de gemeente komen, waartegenover staat, dat van het Rijk een oorlogsschade-uitkering voor het vliegveld Waalhaven mag worden verwacht. Advies van de S.E.R. aan de regering Sabotage op Britse torpedoboot jager De zaak van de Berkelse arts Dagvaarding op 22 April Amsterdamse douane kreeg eerste schakel in handen van Javaanse zeelui brachten liet geld over Een der topfiguren gearresteerd Uit Frankrijk afkomstig? Normale voeding van de Pans onmogelijk Een mislukte proefneming Prijs en premie Tezamen 32.000 Ee?i nieuwe lente....! Analyst Bode beïnvloeding mislukte In Vuglit staat een flat leeg Twaalf woningen een jaar onbewoond „Niet in één pot werpen met de E.D.G." Arnold heeft geen goede pers GELUKWENSKWAM NA 33 JAAR Grote lijnen „Drie-eilandenplan" bekend Maar ook problemen Staatssubsidie voor vacantie afgeschaft Bestuur wenst: ":>.v-;t. De we'erverwachtlng van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist en temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag droog en vrij zonnig. Zwakke tot ma tige wind tussen Zuid-Oost en Oost. Over het algemeen iets lage're temperaturen dan van daag. Vrijdag 12 Maart: Zon op 7.03 uur, onder 18.38 uur. Maan op 10.52 uur, onder 3.35 uur. WE SCHIEDAMSC COURA Nu tengevolge van een wijziging in de bestemming van liet vliegveld Ypenburg de beide aldaar gevestigde opleidingsinstituten, de Rijkslucht. vaartschool en de Nationale Luchtvaartscliool, zullen moeten worden verplaatst, hebben B. en W. onder de aandacht van de Minister van Verkeer en Waterstaat gebracht, dat Rotterdam in staat is in Zestienhoven een gunstige vestigingsplaats voor de beide instituten te bieden. Eer het echter zover was, heeft het Rotterdamse gemeentebestuur met een bergen verzettend vertrouwen een moei lijke weg moeten begaan. Nadat gebleken was, dat voor de tot standkoming van een luchthaven in de Polder Schieveen, ter vervanging van het verloren gegane vliegveld Waalhaven, voorshands niet op de nodige mede werking van de regering kon worden gerekend, zijn B. en W. zich niettemin blijven beijveren om Rotterdam in het bezit van een luchtvaartterrein te stellen. Voor de aanleg van een kleiner vlieg veld met een verharde startbaan in de Polder Zestienhoven, in 1952 voorgesteld, beeft de regering echter evenmin de ver eiste toestemming willen verlenen. Nu echter de opleidings-instituten van Ypen burg in verband met de wijzigingen van dit vliegveld moesten verhuizen, verklaar de de minister zich inmiddels bereid, medewerking te verlenen aan vestiging van de scholen in de Zestienhovense Polder, mits voor de nodige investeringen een aannemelijke basis zal worden ge vonden. Nader overleg heeft geleid tot het ont werpen van een plan voor de aanleg van een veld van 800 bij 800 m. met de mo gelijkheid van latere uitbreiding, op een Hieronder geven wij, beknopt samengevat de tien voornaamste punten uit het advies van de Sociaal-Economische Raad aan de regering inzake de wettelijke ouderdomsverzekering, waarvan de inhoud uitvoeriger is weerge geven op pagina 5 van dit blad. 1. Verplichte verzekering van iedereen. 2. Bodempensioen, wisselend met de koopkracht van het geld door middel van bin ding aan een index van de regelingslonen. 3. Hoogte van het pensioen: iets meer dan de uitkering Nood wet Ouderdomsvoorziening. Dit zou per 1 Januari 1954 zijn 1260 voor echtparen, 756 voor ongehuwden. 4. Pensioen gaat in op 65 jaar, ook voor vrouwen. De wedu we van een gepensionneerde 65-jarige behoudt nog 6 maanden het volledige pen sioen van een echtpaar en krijgt vervolgens het pen sioen van een ongehuwde in dien zij tenminste 60 jaar is. Ongehuwden ontvangen 60 pet van het pensioen van een echtpaar. 5. Rentekaart blijft gehand haafd voor loontrekkenden, die geen recht kunnen doen gelden op een andere ouder- domsuitkering naast de wet telijke. 6. Premie moet betalen ieder, die een inkomen heeft. Geen inkomen geen premie, maar wel verzekerd. Geen of slechts gedeeltelijke in vordering van premie bij zelfstandigen met gering in komen. 7. Premieplichtig wordt men, zodra inkomensverwerving een aanvang neemt. Dit kan dus zijn op 15-jarige, maar ook op 25- of 30-jarige leef tijd. Geniet men uitsluitend inkomen uit vermogen, dan premieplicht vanaf 21 jaar. S. De premie bedraagt een be paald percentage van het in komen. Over het inkomen boven f 6.000 wordt geen premie geheven. 9. Bij onmiddellijke invoering zal de premie ca 5.5 pet moe ten bedragen. Denkbaar is pok een overgangsregeling met zekere aftrek voor eigen inkomsten op de uitkeringen in die periode, waardoor pre mie iets lager zou kunnen zijn. 10. Compenserende loonsverho ging, afschaffing vereve ningsheffing. terrein, dat eigendom van de gemeente is. Tegenover de grote uitgaven ,die de be schikbaarstelling van de terreinen en de inrichting ervan zullen meebrengen, staat niet alleen de schade-uitkering van het verloren Waalhaven-vliegveld. Als vergoeding voor het gebruik van het nieuwe veld zouden de tot dusverre op Ypenburg geldende tarieven 1.000 per vliegtuig per jaar voor de Rijksluchtvaart school en 80 per vliegtuig per maand voor de Nationale Luchtvaartschool, kun nen worden aangehouden. Tenslotte merken B. en W. nog op, dat de totstandkoming van bedoeld vliegveld tevens de mogelijkheid zal bieden tot het aantrekken van op luchtvaartgebied werk zame ondernemingen, omtrent welker ves tiging onderhandelingen nog gaande zijn. Voorts zal, nu Rotterdam in 't helicopter- luchtverkeer is opgenomen, het veld als uitwijkplaats voor deze toestellen kunnen dienen en gelegenheid voor stalling en onderhoud kunnen bieden. Ook in dit op zicht achten B. en W. de aanleg van het veld voor de gemeente van groot belang- Officieren van de veiligheidsdienst van het Britse departement van marine stellen een onderzoek in naar beschadigingen aan installaties aan boord^van de 1.700 ton metende Britse torpedobootjager Urania'' die te Liverpool ligt. Er werd melding ge maakt van het doorsnijden van verschei dene electrische geleidingen aan boord van het schip- De „Urania", die in 1943 werd gebouwd, ligt te Liverpool om te worden ver anderd in een fregat Naar wij vernemen is de Berkelse arts, O., die er van verdacht wordt zijn echt genote door vergiftiging om het leven te hebben gebracht, op 22 April gedagvaard voor de Haagse rechtbank. Honderden gouden tlen-dollarmunten, afkomstig uit België zijn via Nederland naar Indonesië gesmokkeld, waar voor gouden muntspecie grote belangstelling bestaat. De recherche dienst der Amsterdamse douane heeft met de arrestatie van de 37- jarige J. G. V., die als een der topfiguren in deze smokkelhandel wordt beschouwd, een schakel uit de lange ketting in han den gekregen. Bijna een jaar is de recher che met haar onderzoek bezig. Uiterst voorzichtig werd het net rond V. gespan nen en het afgelopen weekeinde dichtge trokken. Toen de man per auto uit het Zuiden van ons land naar Amsterdam te rugkeerde, werd hij, even voordat hij zijn woning wilde binnengaan, gearresteerd. Hij had een partij van honderd gouden tien-dollar-stukken bij zich, die een zwar te waarde hebben van ïo-ooo. De gear resteerde, die vroeger zeeman is geweest en ter camouflage het beroep van instruc teur bij een autorijschool heeft, staat bij de douane bekend als smokkelaar van professie. Zeelui, voornamelijk Javanen, zorgden voor het vervoer van de gouden munten naar Indonesië. Munten lenen zich bijzon der goed om in dubbele hakken van schoe nen en sandalen onopgemerkt te worden vervoerd. Men vermoedt dan ook, dat het geld op deze wijze Indonesië is binnenge smokkeld. De recherche neemt aan, dat deze lucratieve sluikhandel reeds geruime tijd aan de gang was. Wie de leveranciers en dc medewerkers in België zijn, is nog niet bekend. Boven- d'en is het zelfs helemaal niet uitgesloten, dat de munten niet uit België, maar uit Frankrijk afkomstig zijn. In dit laatste geval zou dus België de tweede schakel in de ketting vormen van een „transito smokkelarij" uit Frankrijk via België en ons laad naar Indonesië. Uit het nog geenszins afgesloten on derzoek is gebleken, dat dc financiering in Nederland geschiedde. Met Nederlands zilvergeld, dat eveneens zeer in trek is, zouden de aankopen zün verricht. De recherchedienst, die zijn nasporingen voortzet naar de handlangers, o.m. de zee lieden, acht het zeer wel mogelijk, dat de ze affaire maar een onderdeel vormt van een nog veel omvangrijker zaak. De doktoren, die Z.H. de Paus behan delen, zijn gisteren niet geslaagd in hun poging, Hem weer tot een normaal voedingsregiem terug te brengen- De H. Vader was niet bij machte, een half vloei baar voedselpreparaat, waarin een eier dooier-extract, te nuttigen. De doktoren hadden gehoopt, de Paus zoveel van dit preparaat te kunnen geven, dat de indirecte voeding, welke de afgelopen twee maanden werd toegepast, kon wor den beëindigd. Deze mislukking wordt als een achter uitgang beschouwd, via de lichte ver betering, welke de laatste tijd in 's Pausen toestand viel te bespeuren. Op lot 10697 van de Staatsloterij is heden op de prjjs van 2000 plus de premie van 30.000 gevallen. EEN nieuwe lente, een nieuw geluid! En wij kwamen onze vriend-vrij gezel tegen in een zomerse bui. Vro lijk floot hij met een nieuw liedje de nieuwe lente tegemoet. En wij ontmoetten een getrouwde vriend, die heel zorgelijk keek ondanks het vrolijke lente-zonnetje. „Kop op", zeiden wij. „Niet zo som ber, het wordt nu toch echt lente. Een nieuwe lente met een nieuw geluid". „Wat nieuw geluid", mopperde hij, „Het is het oude liedje en 'ik kan maar betalen". Onzerzijds werd opgemerkt, dat hij toch het zonnetje niet hoefde te beta len en dat hij zonder kosten, ofschoon met een weinig moeite, het zonnetje van zijn huis kon zijn. Doch nadat onze vriend de zaak uit de doeken had gedaan, bleek het oudergewoonte te bestaan uit de roep van de mode, een lokroep, waarvoor het schone geslacht zeer gevoelig pleegt te zijn en welke de portemon- naie van het sterke geslacht gevoelig lichter maakt. Ja, zo kan men het ook bezien en vele huismoeders zullen wellicht met enige zorg de lente hebben zien komen. Maar zonder zorgen is er niets, zelfs de lente niet! Kop op'. Straks wordt het zomer metweer een nieuwe mode! .•y.v.:%.'L .\.y.tv-.. v (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Het was reeds lang bekend, dat de priester-arbeiders zeer bijzonder de aandacht hadden van de communistische leiding in Frankrijk. Toen liun optreden enige jaren geleden bekend was geworden, bad liet kamerlid Jeanette Vermeersch, echtgenote van Tliorez, al in de „Humanité" verzekerd, dat men die priesters zou weten na te gaan. Dat dit werkelijk gebeurd is, bewijst wel de pressie die op bet ogenblik op de priester arbeiders wordt uitgeoefend van communistische zijde. Op 27 Februari j.l. heeft de C.G.T.- leider Frachon een onderhoud gehad met één van de priester-arbeiders, die juist degene is geweest, die de Parijse bijeen komst der priester-arbeiders had bijeen geroepen voor het gemeenschappelijke antwoord aan het episcopaat, waarin o.m. Twee dagen heeft de zon gesche nen en het leven heeft de allure van het voorjaar aangenomen. De café-terrasjes verheugen zich in een druk bezoek van gelukkigen, die komen genieten van de zach te lente-temperatuur; de zomer- schermen worden voor de dag gehaald en in Scheveningen waren duizenden naar de boulevard ge trokken om de prille voorjaarszon met volle teugen in te drinken. gezegd werd, dat „onze besluiten zullen genomdh worden in totale eerbied voor de levensvoorwaarden der arbeiders en de strijd van de werkers voor hun be vrijding". Deze priester heeft echter, naar wij vernemen, toen Frachon aandrong om een nieuw gemeenschappelijk protest of liever gezegd weigering op de bekende datum van 1 Maart uit te brengen tegen over de communistische leider moeten be kennen, dat zulk een nieuw protest niet meer dan door vijf, hoogstens tien hand tekeningen, zou worden bekrachtigd. Het zelfde antwoord kreeg hij van een an dere priester, die een verantwoordelijke positie heeft in de Parijse Unie van de C. G. T.-syndicaten. Sommige priesters, die posten in de communistische vakbeweging hebben ge kregen, hebben zich echter reeds on voorwaardelijk onderworpen zoals abbé Gouttebarge, die men tot leider had ge kozen van de communistische vakvereni gingen van het Loiregebied. In de industriestad Villeurbaine en in de haven van Bordeaux hebben de pries ters, aan wie verantwoordelijke posten waren opgedragen, eveneens hun onder werping aan hun bisschoppen gezonden. De priester-arbeiders hadden de laatste weken van de communisten het verzoek gekregen z.g.n. het contact met de ar beiders te bewaren, maar het succes van deze communistische actie is niet groot. Te Vught is men er reeds geruime tijd over verbaasd, dat een flatgebouw van twaalf woningen nu reeds ongeveer een jaar onbewoond staat. Dit gebouw staat in het park Reeburg en het lag in de bedoeling hier nog twee andere flatgebouwen te doen verrijzen. De maatschappij ,die deze flats zal exploi teren wilde de woningen verkopen op de wijze, zoals is vastgelegd in de wet op de horizontale eigendom. Naar ver luidt zouden de prijzen echter niet aan trekkelijk genoeg zijn, met als gevolg, dat de woningen nu al lang leeg staan. In Vught vraagt men zich af, of er geen andere mogelijkheid is om deze wonin gen te doen betrekken, bijvoorbeeld door verhuur. Duitse grenscorrecties De actie van de minister-president van Noordrijnland—Westfalen, dr Karl Arnold, voor een teruggeven aan Duitsland van de corrcctiegcbieden aan de Belgische en Ne derlandse grens, heeft tot dusverre geen krachtige reactie in de Bonds-republiek uitgelokt. Kennelijk deelt het overgrote deel van de publieke mening in Duitsland de gisteren door een lid van de Bondsre gering, Franz Joseph Strauss, uitgesproken overtuiging, dat „men de juiste orde van grootte der dingen niet uit het oog mag verliezen". Het was volgens minister Strauss, die tijdens een lunch van de buitenlandse pers sprak, al te duidelijk, dat men een kwestie als die der correcties der Duits-Nederland se grens, die slechts enkele duizenden mensen aangaan, niet in één pot kon wer pen met de E.D.G. De grote Duitse bladen zijn bijna alle zonder commentaar aan de zaak voorbijgegaan en alleen in de grens streek verschijnende bladen heeft Arnolds rede een zeker klankbord gevonden. Zelfs is dr Arnold in de Duitse pers een vrij scherpe critiek niet bespaard gebleven. Het Dusseldorpse blad „Der Mittag" heeft het hoogst merkwaardig genoemd, dat dr Arnold zich geroepen voelde natio nale belangen der Bondsrepubliek waar te nemen op het ogenblik, waarop Adenauer naar Parijs vertrok om daar nieuwe Duitse toezeggingen ten gunste van Europa te doen. Het blad suggereert, dat dr Arnold de escapade op het aan de regering van Bonn voorbehouden terrein der buiten landse betrekkingen heeft ondernomen om zich persoonlijk populairder te maken. Waarnemers wijzen daarbij op de omstan digheid, dat, in Juni van dit jaar verkie zingen voor de landdag van Noordrijn- land-Westfaien zullen worden gehouden Mej. F. La Heij uit Delft, kreeg van de post een prentbriefkaart met de hartelijkste gelukwensen voor haar verjaardag. Maar deze felicitatie kwam bijna 33 jaren te laat. Het poststempel uit Den Haag droeg de datum 30 5-21; dat van aankomst te Delft 9 3-54. De afzendster was een vriendin van mej. La Heij, n.l. mej. Krijger uit Den Haag, dochter van het in middels overleden lid van de Tweede Kamer voor de CHU, de heer Krijger. Omtrent de toekomst van Zeeland en liet daarmee nauw samenhangende Drie-Eilandenplan beginnen thans de grote lijnen zich af te tekenen. Het staat vast, dat er twee grote dammen zullen worden aangelegd, die Walcheren, Noord Beveland en Zuid Beveland tot een drie.eenheid zullen maken. Noord Beveland zal dus tenslotte uit zijn isolement naar voren treden. W anneer definitief met het aanleggen van de dammen, waarover verkeerswegen zullen worden aangelegd, zal worden begonnen staat nog niet vast, doch de verwachting is, dat binnen tien jaar het werk gereed zaï zijn. De kosten worden geraamd op ruim 30 millioen gulden en men seliat de landaanwinst, die verkregen zal worden, op ongeveer 2000 ha. Een dam zal. ten Noord-Westen van Veere op Walcheren naar Noord Beve land; de tweede dam zal de Zandkreck tot historie maken en Noord Beveland en Zuid Beveland aaneen smeden. Dat een en ander grote economische en financiële voordelen met z'ich zal brengen, waar door de te maken kosten voor een deel zullen wegvallen, is zonder meer duide lijk. Immers, zijn de eilanden eenmaal verbonden, dan vervallen de kosten aan veerdiensten, terwijl het verkeer geen hinderpalen meer zal ondervinden. Voorts is de aanwinst van cultuurgrond de in te polderen gronden zullen voor het grootste gedeelte gebruikt kunnen worden voor de landbouw van zeer grote waarde. Tenslotte is daar nog het onderhoud van de dijken langs de Zand- kreek en een gedeelte van het Veerse Gat, welk onderhoud na het gereedko men van de dammen eveneens tot het verleden zal behoren. Aan de andere kant brengt de afwate ring van de polders, die uitwateren op de af te sluiten zeegaten, nieuwe problemen met zich mee. Er zuilen waarschijnlijk nieuwe gemalen gebouwd moeten wor den. Ook voor de scheepvaart heeft de uit voering van het Drie-eilandenplan in grijpende gevolgen. Het vissersdorp Veere zal b.v. niet meer aan de zee lig gen. Men z'al echter voldoende water overlaten, zodat de scheepvaart goed mo gelijk zal blijven. Tenslotte is de aanleg van de dam door het Veerse Gat, waar het flink kan spo ken, een waardevolle oefening voor de eventuele, druk bestudeerde afsluiting van de grote zeegaten. De Joegoslavische senaat heeft Woens dag voor het eerst sterke tegenstand ge boden aan een regeringsmaatregel. Hot regeringsvoorstel om de staatssubsidie voor de vacanties van arbeiders af te schaffen kreeg 72 stemmen tegen. Het werd met 85 stemmen, bij 5 onthoudingen aangenomen. (Van onze Amsterdamse redactie) Zoals wij Maandag nog schreven, bestaat de Stille Omgang in Amsterdam in zijn huidige vorm al zeventig jaar. De stich ters hebben bewust gewild, dat alleen mannelijke pelgrims deze nachtelijke bedetocht zouden maken. Volstrekt geen bezwaar hebben zij er tegen gehad, dat vrouwen en meisjes de omgang overdag deden, als zij er dan maar voor zorgden, dat het een stille bedevaart bleef en geen manifestatie van een colonne dames, welke opzien baarde. Aan deze traditie is altijd de hand gehouden. Misschien liep er bij ongeluk wel eens een vrouw tussen de mannen, maar dat kon dan altijd aan goede trouw worden geweten. De eerste stille omgang van dit jaar telde tussen de ruim 22.000 deelnemers vijf dames, die op eigen gelegenheid onder lei ding van een Rotterdamse heer naar Am sterdam waren gekomen om aan de om gang deel te nemen. Bij navraag bleek dit zestal ook te goeder trouw te zijn. De Rot terdammer verklaarde niet te weten, dat de bedetocht alleen voor mannelijke pel grims is bestemd. Nu echter in een fleel van de katholieke pers en met grote nadruk in de „neutrale" pers op opvallende wijze de aandacht op dit vijftal is gevestigd, als zou het Gezel schap van den Stillen Omgang stilzwij gend zijn goedkeuring aan deze deelne ming hechten, waardoor men tot de me ning zou kunnen overhellen, dat voortaan dus ook vrouwen in de nacht ter beevaart naar de H. Stede kunnen gaan, wijst het bestuur van het Gezelschap ons er op, dat dit beslist een onjuiste indruk is. Het wil de eenmaal gevestigde traditie handhaven en de nachtelijke stille omgang een spe ciaal privilege voor de mannelijke katho lieken laten blijven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1