OOSTENDORP^ in opwinding OUD-STRIJDERSBIJEENKOMST TE BONN IN POLITIEKE SFEER p, Het Amerikaanse leger neemt wraak op McCarthy Malenkof houdt vredelievende „verkiezingsrede'' Ni euwe de verwarring ingen over en weer vergroten r Soldaten in de V.S. en Duitsland nemen iets helemaal niet AFGEDWONGEN SOLIDARITEIT Hongaarse Beria gearresteerd Elk internationaal probleem, hoe moeilijk ook, vreedzaam oplossen" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zaterdag 13 Maart 1954 WEERBERICHT Ongelijke betaling en vrees voor fraude Protesten tegen vestiging van vismeelfabriek Op 19 Maart St. Josephsdag Dispensatie in onthoudingswet „Wij, Duitse soldaten, hebben recht op dezelfde achting...." Dat is béter! Analyst Eerste aardbeien in Delft o Atoomgeheimen verdwenen Straaljager bij Eindhoven verongelukt Toestel verbrand, piloot gered Handel West-Oost Verrassend Russisch plan Vliegtuig verongelukt bij Singapore Egyptische vrouwen in hongerst tv De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Matige tot krachtige Oostelijke wind. Zwaar oewolkt met voornamelijk in het Zuiden van et land enkele opklaringen. Koud en overwe- gehd droog weer. Zondag 14 Maart: Zon op 6.59 uur, onder 18.41 Uur. Maan op 13.17 uur, onder 4.53 uur. Maandag 15 Maart: Zon op 6.56 uur, onder 18.43 uur. Maan op 14.32 uur, onder 5.17 uur. UWE SCHIEDAMSCHE COURANT Ouderdoms-„verzekering nog een gewaagde" sprong F EN ALGEMEEN VERPLICHTE i zeggen: waartoe die omweg en romp- OUDERDOMSVERZEKERING in slomp, sla eenvoudig de mensen wat de geest van het meerderheids-advies hoger aan en geef ieder pensioen uit van de Sociaal-Economische Raad, be- j de staatskas; of indien belastingver vat voor de onderscheiden groepen van laging mogelijk wordt: schaf die ouder - de bevolking die erbij betrokken zuller i domsheffing maar af en geef ieder j een echtpaar van ca f 24 per week? zijn. enkele moeilijk verteerbare pun- staatspensioen. En is betaling van premie door de ten. Het zal b.v. de arbeiders nog wel AT __T m Staat voor de laagste inkomensgroepen eens zwaar vallen, de ongelijke be- II Aij 1ELI MEN de bezwaren niet gelijk te stellen met armenzorg? handeling van de laagste inkomens- a.a1nt,aSI'1,ng, van Pe,rsoc!n" Krijgen deze mensen geen „staats- groepen wat betreft premie-inning te accepteren. Alle arbeiders immers zou den premie moeten gaan betalen, maar van de kleine zelfstandigen, hoewel zij in beginsel premieplichtig zijn, zou heneden een bepaald inkomen de premie als oninbaar worden be schouwd. De centrale overheid zou deze bit de algemene middelen moeten voldoen. Deze ongelijkheid zou kunnen wor den voorkomen door de premie uit sluitend te gaan hëffen over inkomens van b.v. 2000 tot f 8000, zodat alle laagste groepen zijn vrijgesteld. Be rekend is echter, dat dan de hogere I De Raad blijkt zich hiervan welbe wust, maar heeft geen pogingen onder nomen, zich verder in de toestand te verdiepen. De sprong naai een alge meen verplichte wettelijke „verzeke ring" maakt daarom de indruk wel wat gewaagd te zijn. Deze schijnt mede in gegeven door een panische angst voor armenzorg en misbruiken. Maar is nu aan te nemen, dat armenzorg de wereld i uit is bij een minimum-inkomen voor lijke vrijheid licht, het zal zaak zijn pensioen", indien de Staat de premie de bedenkingen tegen inschakeling van betaalt en wél staatspensioen, indien de belastingdienst nauwkeurig af te wegen tegen die, welke worden aan gevoerd tegen al of niet gemoduleerde voorstellen Van der Grinten c s. Daarenboven zal men zich hebben af zij op 65-jarige leeftijd periodieke uit keringen krijgen? Bedacht moet ook worden, dat elke regeling, hoe ingenieus ook in elkaar tot te vragen, of'reeds'voldoende"inricht fzet tot misbruiken aanleiding zal bestaat in de huidige en verwachte in- j Seven. Indien de misbruiken die bij de komenssituatie van bejaarden, dat dit hitvoering van de Noodwet-Ouder- reeds thans zo'n radicaal ingrijpen zou homsvoorziening in toenemende mate wettigen. Dit wil zeggen, de wetgever aan het licht treden, voor de meerder- zal hebben te overwegen, of het niet verstandiger ware een dusdanige rege ling te treffen, waarin de vrijwillig heid een zo groot mogelijke plaats inkomens onevenredig zwaar zouden krijgt zodat na verloop van tijd zal Worden belast. De arbeiders moeten het bhjken, of algemene verplichting ïn- offer van de ongelijke behandeling dus derdaad onafwendbaar is. Want de situatie is sedert de oorlog ernstig ge compliceerd door de Noodwet-Ouder domsvoorziening, welke niet alleen eigen voorziening en spaarzaamheid heeft tegengegaan, maar ook in toe: nemende mate tot geheimhouding van aanwezige eigen middelen heeft ge leid, met alle morele bezwaren van dien. Als gevolg hiervan is de constatering, dat de helft van de huidige bejaarden geen of onvoldoende eigen voorzienin gen voor de oude dag heeft slechts van betrekkelijke waarde. Het is be kend. dat bij de heersende onzekerheid over een eventuele wettelijke regeling tal van particuliere voorzieningen brengen om deze onevenredige belas ting te voorkomen. De hogere inkomensgroepen van haar kant zullen echter maar schoorvoetend van haar traditionele opvatting over verzekering, wélke strikt verband tus sen premie en uitkering aanneemt, af kunnen stappen. Het zou misschien ook verstandiger zijn, hier niet van „ver zekering" te spreken, maar van „rege- lmg„ of voorziening" Bij „verzeke ring zullen heel wat mensen zich op gelicht voelen. Het is in wezen natuurlijk volkomen onbelangrijk, welke naam men bezigt en of men de onderhavige regeling onder de sociale verzekering wil rang- schikken of niet. Feit is, dat zij met achterwege zijn gebleven of in porte Daarbij is men betrekkelijk gemakke- heid van de Raad een belangrijk argu ment vormen voor zijn standpunt, dan dient men o.i. toch in aanmerking te nemen, dat bij de door de meerderheid bepleite volksverzekering, waarbij af gezien wordt van premie-inning bij de laagste inkomensgroepen, zo mogelijk nog meer gevaar voor misbruiken aan wezig is. Deze regeling zal n.l. bij kleine zelfstandigen het streven uitlok ken hun zichtbare inkomen beneden de 2000 of f 3000 te houden, hetgeen hun, gezien ook de opmerkingen in de Middenstandsnota over de fiscale ge gevens, niet bijster zwaar zal vallen. Concluderend menen wij te mogen vaststellen, dat het meerderheidsstand- - punt van de S-E.R. grotendeels neer komt op het standpunt van het be drijfsleven werkgevers en werk nemers dat gaarne op efficiënte wijze een einde wil maken aan de heersende onzekerheid en het probleem zo radicaal mogelijk wil oplossen. een heffing naar het inkomen gepaard gaat. De hogere inkomens moeten abso luut en relatief meer gaan betalen dan dé andere en zullen daartegenover toch slechts gelijke rechten ontvangen. De S.E.R. zegt wel, dat zij, die een laag inkomen genieten over het algemeen op jongere leeftijd zullen beginnen kremie te betalen, waardoor het ver schil in het totale premiebedrag ge ringer wordt, maar men kan bereke nen, dat het verschil bij elkaar in vele gevallen toch nog f 3 a 4000 zal be dragen. Hiertegenover zullen de hogere in komensgroepen hebben te stellen, dat de lasten van overheids-armenzorg in de toekomst zullen afnemen, ofschoon het nog maar de vraag is, of zij dit ooit op hun belastingbiljet zullen mer ken (men denke aan de compensatie transactie loonsverhoging-verevenings heffing). Het komt neer op een, men kan wel zeggen afgedwongen, solidari teit, waartegenover voor tamelijk grote groepen van de bevolking wel licht nauwelijks enige voordelen komen te st.aan. Te denken valt hier o.a. aan personen in overheidsdienst en aangeslotenen bij ondernemingspensioenfondsen, welke de bepaling kennen, dat de toegekende rechten verminderd zullen worden met de eventuele wettelijke uitkeringen. EN DAN is er nog het voorstel de belastingdienst in te schakelen ter vaststelling en inning van de premie. Dit wordt zo doelmatig en rationeel voorgesteld, dat er nauwelijks meer dan een onbehaaglijk gevoel tegenover geplaatst kan worden. Toch wekt het gemak, waarmee velen over dit gevoel heenstappen, verbazing. Van bepaalde zijde worden immers de fiscale ge gevens ook nog wel begeerd voor andere doeleinden, als zou men deze vertrouwelijke bijzonderheden maar naar believen kunnen aanwenden, om de burgers aan te slaan, wanneer 't om voorzieningen gaat, die wel onder de mantel der sociale zekerheid een solidaristische dekking kunnen vinden. Dit punt ligt ons beslist zwaar op de maag; want met de z.g. solidariteit van het Nederlandse volk wordt nog al eens handig gejongleerd en de vrees lijkt niet ongegrond, dat het maar een kwestie van tijd is of de publieke opinie is rijp voor verdere inschakeling van de belastingdienst ten behoeve van sociale voorzieningen. Men roepe zich even het rapport van de Wiardi Beek man Stichting over het ziekenfonds wezen voor de geest. Van der Grinten c.s. vrezen boven dien nog, dat men over enige tijd zal feuille zijn gehouden, zodat over de lijk over bepaalde punten heengestapt, toekomstige situatie van bejaarden die wellicht nog het meeste raken dié weinig met-zekerheid te zeggen valt. I groepen van de bevolking, die het minst of helemaal niet in de S.E.R. vertegenwoordigd zijn. Eer professo rale minderheid van de Raad werpt zich echter op als verdedigster van de waarden, die aldus dreigen te worden aangetast. Wij menen daarom, dat het zaak zal zijn bij de nadere uitwerking van deze materie, terdege rekening te houden met de professorale opmerkingen, waaraan een grotere betekenis toe komt, dan overeenkomstig het aantal professorale stemmen in de Raad. De bisschoppen van Haarlem, Breda, Roermond en Den Bosch verzoeken langs deze weg de geestelijkheid op Zondag 14 Maart a.s. van de kansel te willen afkondigen, dat zij de hun onderhorige diocesanen op 19 Maart a.s., de feestdag van Sint -Joseph, dispenseren in de ont houdingswet. krachtens bijzondere facul teit, verleend bij decreet van de H Con gregatie van het Concilie d.d 8 Maart 1954. In het Aartsbisdom, zo vernemen w'j, is nog geen beslissing inzake deze dis pensatie genomen. Reagerend op berichten in de Neder landse pers betreffendie de aangevraagd notering van aandelen Koninklijke Olii op de New York Stock Exchange, wat er Vrijdagmiddag Qp Amsterdams Effectenbeurs een grote vraag naar dezi aandelen. Reeds bij opening viel ei een koersstijging van ongeveer 15 pet te noteren. De drukte tijdens de opening van de handel in aandelen Koninklijk Olie aan de Amsterdamse Effectenbeurs om 13.15 uur gistermiddag (Van onze correspondent) Het dorpje Oostendorp in de nabijheid van Elburg verkeert in hevige opwinding tengevolge van de plannen om hier een voormalig zuivelbedrijf in te richten tot fabriek voor vismeel De bevolking van dit landelijke dorpje is van mening, dat deze fabriek een ondraaglijke stank zal gaan verspreiden en ook in het nabij ge legen Elburg is men er lang niet gerust over. Een in de buurt gevestigde confectie fabriek maakt ernstige bezwaren, omdat men vreest dat de lucht van de vismeel- mdustrie de stoffen en japonnen zal doortrekken, waardoor deze onverkoop baar worden. Het personeel van deze fa briek heeft gedreigd een beter heenkomen te zullen zoeken, In de buurt van de oude zuivelfabriek is juist verleden week de eerste steen ge legd voor een nieuwe Mulo-school en er tegenover ligt het oude landgoed Old Put ten, waarin een internaat voor meisjes isj. gevestigd. De N.V., die hier landerijen en boomgaarden heeft, is bevreesd, dat de j dampen van de vismeelfabriek schadelijk zullen zijn voor de gewassen en de rijks- tuinbouwconsulent in dit district heeft deze mening onderschreven. Volgens de directie van de Fleva, de exploitante van de nieuwe fabriek, is het procédé reukloos, hetgeen bereikt wordt, doordat men de dampen afvoert in een chloorbad met 50.000 liter water, waarin deze dampen dan geneutraliseerd worden. De omwonenden voeren hiertegen aan, dat de aanvoer van de vis en het eindproduct toch hinder zullen veroorzaken. Ingevolge de Hinderwet werd n.a.v. de bovenvermelde plannen een openbare zit ting gehouden, die uiteraard enorme be langstelling trok. Deze zitting werd gepre sideerd door burgemeester U de Vries, die in een vorige raadsvergadering al had laten weten, dat B. en W. slechts mede werking zullen verlenen aan de vestiging van deze industrie, wanneer de directie afdoende kan aantonen, dat de omgeving er op geen enkele wijze hinder van zaJ hebben. Er wordt over gesproken, dat de afwa tering van het bedrijf zou kunnen geschie den via de riolering van het naburige El burg. De aansluiting, die de fabriek dan zelf zou moeten laten leggen, komt op enige tienduizenden gudens. Afwatering via de sloten in de omgeving zal in geen geval worden goedgekeurd, omdat het vee en de visstand schade zouden ondervinden van het chloor. De president van de Westduitse Bondsdag, dr Herman Killers, heeft gisteren van het buitenland „dezelfde achting en respect voor de Duitse soldaten als voor de eigen soldaten" gevraagd. Ehlers sprak op de opening van een vergadering van leiders der Duitse soldatenmonden. De belang stelling van de politieke partijen voor de ontwikkeling van de soldaten- honden bleek uit de aanwezigheid van een groot aantal ministers, vertegen woordigers van alle partijen, premiers van verschillende Duitse staten, algevaardigden van vakbonden en voormalige generaals. Ook de onlangs uit Britse gevangenschap ontslagen vroegere veldmaarschalk Von Manstem, woonde de bijeenkomst bij. ae zijn mensen, die menen, dat de Staat voor zijn onderdanen moet zor gen van de wieg tot het graf"; andere daarentegen zijn van oordeel, dat zulks leidt tot verminderd verantwoor delijkheidsgevoel en dat hier tevens een taak ligt voor het particulier initiatief. Wij zullen op deze twistvraag niet die per ingaan; de materie is, hoewel reeds veel besproken, nog niet uitgepraat. Doch met praten alleen komt men er niet en hoewel het wel eens nodig kan zijn „z'n mond te roeren", mogen de handen intussen niet rusten, Zo dacht ook de bekende Franse abbé Pierre er over, die de nood van de dak lozen van Parijs luide verkondigde, maar tegelijkertijd de handen uit de mouw stak. Men heeft kunnen lezen over de noodmaatregelen, welke hij nam om ter stond zo goed. mogelijk te helpen. Hier mede was hij echter niet tevreden; de hulp moet afdoende zijn. En zonder verder erwoorden aan te verspillen, heeft abbé Pierre gezorgd, dat in veer tien dagen tijds de eerste van een serie van 300 noodwoningen gereed kwam, welke door zijn toedoen voor zyn vodden rapers gebouwd worden op een terrein even buiten Parijs. Het ligt in de bedoe ling, dat hier binnen afzienbare tijd een geheel eigen wijk met eigen school, sportterrein en zwembad zal verrijzen. Kyk, dat is doen! Actie voeren en eisen stellen aan de Staat kan goed zijn, doch intussen zelf handelen is veel beter Want de betrokkenen worden op die manierhet best geholpen! „Wanneer wij over verdediging spreken, dan doen wij dat n'e' omwille van an deren, maar ten behoeve van onszelf" zo verklaarde Ehlers De achting, die ook de Duitse soldaat waard was '.erlangde vqj- gens Ehlers 'n herziening van de vonnis sen van wegens oorlogsmisdaden veroor deelde Duitsers. Hij zeide dat men in het buitenland moest inzien, dat er voor de Duitsers in dit opzicht „een grens aan bet kunnen opbrengen van geduld" bestond. Minister Strauss, die bondskanselier Adenauer vertegenwoordigde riep de sol daten op ai hun oiganisaties samen te voe gen omdat zij dan beter in staat zouden zijn .de continuïteit tusser. de oude en de nieuwe Duitse so.daten te verzekeren" Een tegenstelling tussen soldaat en burger mocht volgens Strauss in 't nieuwe Duits land niet meer oestaan. Woordvoerders van alle partijen brach ten groeten aan het congres over De li berale partij en de Duitse partij hadden zelfs haar fractieleiders afgevaardigd. De liberaie partijvoorzitter Thomas Dehler noemde het „een nationale nood. dat hei kon gebeuren dat een Duitse maarschalk staf in vreemde nanden viel" Het is na melijk gebleken dat de staf van de ge j storven maarschalk Von Brauchitsch zich in de curiositeitenverzameling van ex-ko ning Faroek bevind en de Duitse regering stappen heeft gedaan om te voorkomen dat de staf openbaar wordt verkocht. De fractieleidei van de Duitse partij Von Merkatz, zag in de ontwikkeling van de soldatenbonden een teken van de ge nezing van DuitSiand". In een inleiding over het urobleem van het militarisme in Duitsland verklaarde de Freiburgse pro fessor Gerhard Ritter, dat het militarisme niet school in ..het soldatendom", doch in het overwegen van militante beginselen en in de politiek Aan de Delftse groenteveilingen wer den gistermiddag de eerste aardbeien aangevoerd door de kweker E. C. Bent velzen van Den Hoorn. De vruchten brachten 19 cent per stuk op. De Amerikaanse republikeinse senator Potter heelt gisteren geprobeerd McCarthy te treffen door een actie in te zetten tegen de 27-jarige Roy Colin, de voornaamste rechtskundige van de senaatssubconwiissie voor het bestrijden van on-Amerikaanse bedrijvigheid, welke onder leiding van McCarthy staat. Cohn zou volgens Potter op staande voet ontslagen moeten worden indien de beschuldiging van Amerikaanse legerfunctionarissen juist wordt bevonden, dat Cohn heeft gepoogd speciale voorrechten te verkrijgen voor de 26-jarige David Shine, een ander lid van McCarthy's staf, die is opgeroepen voor het vervullen van zijn dienstplicht. Cohn heeft de openbare aanklager ter zijde gestaan in het proces tegen het wegens atoomspionnage terechtgestelde Amerikaanse echtpaar Rosenberg. Hij ver vulde dezelfde rol in het proces tegen Amerikaanse communistische leiders van het tweede plan, die van samenzwering tegen de staat werden beschuldigd. Cohn is zelf eerste luitenant in de Ameri kaanse nationale garde. Hij is kortgeleden opgeroepen om in Juni a.s. voor her halingsoefeningen te Camp Kilmer onder de wapenen te komen. De militairen al daar staan onder bevel van brigade-gene raal Ralph Zwicker, de man die door McCarthy onheus zou zijn behandeld, het geen de rel met minister Stevens tenge volge had. De beschuldiging der Amerikaanse leger functionarissen is vervat in een rapport. McCarthy betitelde dit rapport als „chan tage". Hij zeide niet van plan te zijn "ohn te ontslaan en ontkende de in het apport vervatte beschuldiging van het gelds", die de legerjurist Adams nodig zou hebben. Hiermede zegt hij niets, maar suggereert alles. President Eisenhower heeft (nog) geen commentaar op de zaak Cohn—Shine wil len geven. Intussen is er weer nieuw werk aan de winkel voor McCarthy. De republikeinse afgevaardigde. Thomas Pelly heeft name lijk verklaard, dat er „een behoorlijke hoeveelheid geheim materiaal" vermist wordt van de atoominstallaties te Hanford. Over de aard van de bewuste documenten is niets medegedeeld, maar Pelly neemt aan. dat zij zeer geheim zijn kunt 103 jaar zijn en toch nog ont- ttend jong van hart en vervuld van t verlangen de wonderen van de oderne tijd, die je zogenaamd toch niet ■int bevatten, van nabij te leren kennen, als Teodolinda Fornari uit Reggio milia in de buurt van Bologna. Het oedertje, dat in een tehuis voor ouden tn dagen wordt verzorgd, zei, dat de atsté wens van haar leven was „een hte non-stop-vlucht te maken". De vlie- niersclub van Reggio hoorde van deze wervulde wens, liet Teodolinda stevig 1pakken en in een ambulance-auto naar st vliegveld vervoeren, vanwaar zij op veeg om een vlucht van precies tien linuten te maken. En Teodolinda zei, ten ze weer op de grond was aange- >men. „Wel jammer, dat het geen straalvliegtuig was pogen om ongeoorloofde invloed op het leger uit te oefenen ten behoeve van Shine. We] had hij over hem gesproken. Volgens McCarthy had de rechtskundige raadsman van het leger, Adams, hem er van op de hoogte gebracht, dat genoemd rapport in voorbereiding was en dat het gepubliceerd zou worden, wanneer de sub-commissie haar onderzoek tegen het leger niet zou staken. Het geheel gaf vol gens de senator een verdraaide kijk op de toestand. De senator toonde aan de verslaggevers een memorandum, waarin stond, dat Ste venson had gezegd, dat de sub-commissie haar onderzoek tegen het corps-verbindin gen van het leger moest beëindigen en „liever een onderzoek moest instellen tegen marine en luchtmacht". Op McCarthy's tegenwerping, dat daartoe geen reden was, had Adams geantwoord, dat „er wel genoeg onzuiverheid te vin den zou zijn en dat het leger wel voor de aanwijzingen zou zorgen" Kenmerkend voor de Wijze waarop de strijd wordt gevoerd, is, dat de beschul digde partij altijd direct met tegenbeschul- digingen of verdachtmakingen van welke aard ook, klaar staat. Cohn wist bijvoor beeld nu te vertellen over „een som Het Hongaarse persbureau M.T.I. deelt mede, dat het hoofd van d. staatsveilig heidsdienst in Hongarije is gearresteerd Gisteren omstreeks kwart over tien is op de vliegbasis Eindhoven een Thun derjet-straaljager, bestuurd door de 22- jarige sergeant vlieger W. Meyer uit Slir- drecht, direct na de start in brand ge raakt. Het toestel bevond zich op te geringe hoogte om de vlieger een kans te gev»n op een goede landing; voor het maken daarvan verkeerde de Thunderjet in een ongunstige positie ten opzichte van het veld. De sergeant Meyer deelde aan w verkeerstoren mee, dat hij zou trachten op een open terrein een noodlanding «- maken. Dit lukte hem op een weiland, drie kilometer ten Westen van de vliegbasis, in het dorpje Wintelre, waar. zo vertelden landbouwers, die op het land aan het werk waren de brandende jager op de begane grond nog eeff afstand van ongeveer 159 meter aflegde. De piloot, die onmiddellijk na de landing de straaljager per schietstoel verliet, werd naast het toestel gevonden. Hij heeft ver moedelijk een hersenschudding en enkele verwondingen opgelopen en is per leger- ambulancewagen naar een hospitaal ver voerd Militairen van de vliegbasis bestre den hel vuur. De geblakerde romp van de straaljager ligt op ongeveer 100 meter af stand van een boerderij. In de bijeenkomst van de Economische Commissie voor Europa van de Ver. Na ties heeft Rusland gisteren aangedron gen op uitbreiding van de West-Oost- handel en een plan om deze te bevorde ren naar voren gebracht. Het plan omvat de volgende zes punten: 1). De verwijdering van belemmerin gen voor de buitenlandse handel. 2). Het sluiten vaVi langlopende multi laterale handels- en betalingsovereen komsten. 3). Het beleggen van bijeenkomsten van handelsdeskundigen. 4). Het tot stand brengen van bijeen komsten van vertegenwoordigers van het bedrijfsleven. 5). De publicatie van een speciaal bul letin over vraagstukken van de buiten landse handel. 6). Het organiseren van internationale jaarbeurzen. Dit Sovjetvoorstel was zo verrassend voor de delegaties van de andere landen, dat men besloot het debat over de Euro pese handel te verdagen. Eveneens werd de behandeling van de toelating van West- en Oost-Diutsland tot de Economische Commissie voor Europa verdaagd Dit is de derde maal dat dit punt verdaagd werd. Een „Constellation" van de „British Overseas Airaways Corporation" (Boac) is vanochtend bij een landing op het vlieg- veld Kallang bij Singapore verongelukt en staat, namelijk „een nieuwe slachting in in brand gevlogen. - - - - Over het aantal slachtoffers is nog niets bekend. Het toestel transporteerde, naar later bekend werd, 41 personen Men vreest, dat allen zijn omgekomen, behalve mis schien één of twee man van de equipage. De Russische premier Malenkof heeft gisteravond voor een gehoor van 2000 van zijn kiezers gesproken op een verkiezingsbijeenkomst (twee dagen voor de Sovjet-verkiezingen). In zijn rede heeft hij enige belangrijke dingen gezegd over de buitenlandse politiek van Rusland, die van Ruslands vredelievende gezindheid moesten getuigen. grote waarde hecht aan de aanstaande Geneefse conferentie, waaraan commu nistisch China en andere belanghebbende landen als gelijkberechtigden zullen deel nemen. De Sovjet-Unie wenst verruiming van de economische betrekkingen met het Westen, aldus Malenkof. In Londen be- £°"~m]en hiervoor begrip te krijgen. 'J drong er op aan elk internationaal probleem, hoe moeilijk ook, op vreed zame wijze op te lossen. De eerste minister zeide zich krachtig te verzetten tegen „een schikking, waar bij onder leiding van een klein Europa een groot en agressief Duitsland wordt geschapen vermindering van de internationale span ning is, dat de Westelijke mogendheden de regeling van internationale geschillen benaderen als „een gesloten militaire groep, die boven alles agressieve mili taire en strategische doelen in aanmer king neemt", zo betoogde hij. De zaak van vrede en veiligheid is, aldus Malenkof, door millioenen mensen aangepakt. De Franse patriotten verzet ten zich tegen herleving van het Duitse militarisme. Ook in Italië en andere lan den neemt het verzet toe. Na in het algemeen betoogd te hebben, dat de Russische buitenlandse politiek nog altijd gericht is op handhaving van de vrede, zeide Malenkof, dat de Sovjet- Unie streeft naar „een vreedzame econo mische concurrentie" tussen de Sovjet- Unie en de kapitalistische landen met in begrip van de Verenigde Staten. Het is niet waar. zo zeide hij. dat de mensheid slechts tegenover twee mogelijkheden de wereld of voortzetting van de zoge naamde koude oorlog". Voortzetting van de koude oorlog zou uiteindelijk uitlopen op een algemene slachting en ondergang van de beschaving. Verder zeide hij, dat de Sovjet-Unie O" Mevrouw Doria Sjafik, de 36-jarigt leidster van de feministen in Egypte, is gisteren in hongerstaking gegaan Zij wil die voortzetten tot vrouwen als lid van de grondwetgevende vergadering worden toegelaten. Negen andere Egyptische vrouwen, on der wie vier journalisten, volgen haar voorbeeld, terwijl vele andere vrouwen ook uit Alexandrië, telefoniscn hebben meegedeeld, dat zij vandaag ook zuilen beginnen. De hongerstakende vrouwen verblij veni in het gebouw van het perssvndicaat te Cairo. „Wij zullen het volhouden tot onze eisen zijn ingewilligd. Ei riin hier geen bedden, zelfs geen sofa's. De grootste hinderpaal voor verdere Izullen ons wel redden" zeilde leidster^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1