Rusland bleef achterlopen en vandaar Malenkovs „New Look" Douwe Egberts t abate Belgische Senaat bekrachtigt E.D.G.-verdrag Sprookjesboeken van Andersen Kinderen uit 44 landen leefden zich uit met de tekenstift TRAGIEK der Sovjet-kampen WERELDSTAALPRODUCTIE OP ONGEKENDE HOOGTE AANHOUDEND KOUD WEER /Zaterdagse mijmeringen Observator Nog vier landen moeten volgen Interessante en unieke expositie in „Arti" „Houdt de dief!" Harry Prikker Het is nu bijna twintig jaar geleden, dat een reis naar Sovjet-Rusland ons o.a. naar Mos kou voerde, waar we het grootste gedeelte van onze tijd verbleven. Reeds aan de Pools- Russiscbe grens viel bet ons op, boe weinig er eigenlijk in Rusland veranderd was. Toen maals, omstreeks 1935, maakte bet Kremlin veel propaganda en lokte de lntourist talrijke toeristen naar de enkele gebieden, die voor vreemdelingen waren opengesteld. Het Sov- jet-Russisclie reisbureau had tot taak, devie zen te werven en sympathie in 't buitenland te kweken. Er werd aan zijn werkzaamheid spoedig een einde gemaakt, omdat de propa ganda een verkeerde uitwerking bad. Over het algemeen waren de toeristen nuchter genoeg, om in te zien, dat hun slechts wat voorgespiegeld werd. Wanneer men reeds direct bij aankomst op het station van Mos kou zijn pas in de handen van de een of andere functionaris ziet verdwijnen en hoort dat deze in het hotel bewaard zal worden, tot men weer vertrekt, denkt men 't zijne... Voor het maken van tochten buiten Moskou bad men zijn pas nodig en bovendien nog een extra-visum TWEE MAAL ZO GROOT ALS VOOR DE OORLOG o De „vijf' van Brussel Indianen-bedevaart Dat is werk Maar van dit bericht ook Nieuw Paasvuur En morgen? 24 TERDAG 13 MAART 1954 PAGTNA 3 De meeste toeristen verbaasden zich bovendien niet over de wonderen van het arbeidersparadijs, omdat die voor ben heel gewone zaken waren. begrepen spoedig, dat de enkelewink els met mooie dingen of delica tessen slechts voor eukele uitverkorenen en voor de buitenlanders met kostbare deviezen waren en de enige voldoening, die hun van bun dure reis overbleef, was wel, dat ze in het beruchte, lange tijd zo stijf gesloten geweest zijnde Sovjet-Rusland waren geweest en het Kremlin en Lenins tombe hadden aanschouwd. Wat ons betreft, aan die Pools-Russi- sche grens viel het ons op, dat onze ba gage door een magere, ondervoede kruier werd opgenomen. De trein werd bewaakt door grote en kennelijk goed gevoede soldaten en in die trein waren verschil lende klassen. Deze eerste ervaring was voldoende, om ons de later telkens sterker Wordende overtuiging bij te brengen, dat ®r in wezen weinig veranderd was. De hiaatschappelijke gelijkheid viel ver te ïoeken en de best geklede mensen in Moskou waren de soldaten, maar vooral de officieren en hun vrouwen en kinde ren. Ofschoon we tot dusver Sovjet-Rusland biet meer hebben gezien alhoewel we in de Sovjet-Russische sector van Ber lijn hebben rondgezworven en daar, wat Welstand betrof, een hemelsbreed verschil aantroffen met West Berlijn kunnen We niet aan de indruk ontkomen, dat er nog steeds weinig in Sovjet-Rusland is veranderd. We willen de berichten dat het levenspeil gestegen is, gaarne gelo ven, Waarom niet? Alleen, steeg het in verhouding met dat der West Europese landen en speciaal dank zij de cemmu- nistische structuur van de Sovjet-Russi sche maatschappij? Merkwaardig, doch onder al die zo mooi klinkende berich ten trof ons een mededeling, welke aan twintig jaar geleden herinnerde. Toen werd in Moskou het eerste café geopend, geheel in strijd met de gelden de communistische theorieën. Deze „ka pitalistische instelling", „Moskwa" gehe ten, was met stalen meubelen gemeubi leerd. Een sensatie voor Moskou.... Thans lezen we, dat er in de Sovjet-Rus sische hoofdstad - speciale winkels ge opend worden, waarin de vrouwen zich allerlei soorten schoonheidsmiddelen kunnen aanschaffen. Dergelijke winkels zijn in de rest van de wereld normale verschijnselen, zoals in 1936 ook de café's waren, toen ieder een in Moskou over het nieuwe café „Moskwa" sprak. Ook heden ten dage ziet het Sovjet-Russische volk zich in zijn z.g. arbeidsparadijs nieuwe snufjes voorge zet, welke elders de gewoonste zaak van do wereld zijn. Maar het behoort tot Malenkovs z.g. „New Look", waarmede hij vooral de vrouwen van alles en nog Wat heeft beloofd. Het zal niet lang meer duren, of de Sovjet-Russische vrouw za) zich net zo kunnen kleden als de vrou wen in andere landen, aldus luidt de be lofte in „het land der beloften Daarom is er ook een specifiek Sovjet- Russische mode gelanceerd. Het blijft inmiddels de vraag, hoe de „New Look" voor de rest van het land wordt uitgevoerd. Men is uiteraard met de hoofdstad begonnen. Maar hoe zal het op het platteland gaan, waar de arbei dersvrouwen nog steeds blootvoets de zwaarste mannenarbeid verrichten: ste nen sjouwen, bij de wegenaanleg wer ken etc.? In een soort gonjezakken? Intussen, de „New Look" voor de vrou wen is slechts een onderdeel van de grote campagne, door het slimme Kremlin ont ketend, om de rest van de wereld de indruk te geven, dat Sovjet-Rusland toch eigenlijk nog zo kwaad niet is en de beste bedoelingen heeft. Men weet het. Sovjet-Rusland zendt zijn kunstenaars natuurlijk onder geleide naar het bui tenland. Het wendt zich wederom vooral tot de kunstenaars en intellectuelen en het inspireert zich op Molotovs stelling, dat tweedracht zaaien toch altijd nog goedkoper is dan oorlogvoeren. Het wil de geestelijke vastbeslotenheid der Nato- landen ondermijnen en deze aldus ver zwakken. Het is daarom zaak, dat wij hier in West Europa nooit vergeten, wat Sovjet.Ruslands ware bedoelinge» zijn. En geen moment mag uit her oog worden verloren, hoezeer de verhoging van het welvaartspeil in het arbeidersparadijs, hoe gering ook, in belangrijke mate het resultaat is van meedogenloze methoden, waar door Sovjet-Rusland de grootste sla- venhoudende staat ter wereld is. Heel goed is 't, om juist nu, ondanks alle propagandistische berichten, meer nog, als tegenstelling daarmede het nieuws weer te geven, dat uit Sovjet-Rusland teruggekeerde Itali aanse krijgsgevangenen, die daar in monsterprocessen tot dwangarbeid, lees slavenwerk veroordeeld waren, blijken te- hebben meegebracht. Een tweetal hunner is het gelukt, de hel der slavenkampen in de Poolcirkel te overleven. Ze hebben in Italië hun wedervaren verteld en naar de Itali- De Britse ijzer- en staalfedcratie heeft bekend gemaakt, dat de wereldproductie van staal in 1953 de ongekend grote om vang van 330 millioen ton heeft bereikt. De productie was 23 millioen ton of 11 pet groter dan in 1952 en bpna tweemaal zo groot als de gemiddelde jaarlijkse produc tie van 1937/38. De grote stijging ten op zichte van 1952 is meer toe te schrijven aan het in 1952 in Amerika door stakin gen veroorzaakte productieverlies van 17 millioen ton dan aan een toeneming van de vraag in het afgelopen jaar. Voor het eerst sedert het begin van 1950 vielen er in het afgelopen jaar tekenen van staaloverschotten waar te nemen en in vele landen gaf de productie in de laatste maanden van het jaar een daling te zien. In de landen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap daalde de productie als gevolg van een vermindering van de vraag met 5 pet in vergelijking met 1952. Het is volgens de Britse ijzer- en staal- federatie niet te verwachten, dat de wereldproductie van staal in hetzelfde tempo zal blijven stijgen als in het onmid dellijke verleden is geschied. De Oosteuropese landen, waar ruim een tiende van de wereldbevolking woont, zul len in 1958 bijna een kwart van de wereldproductie van staal voor hun reke ning nemen, vergeleken met iets meer dan een vijfde in 1953. Het aandeel van Ame rika in de wereldproductie zal waarschijn lijk iets kleiner worden. Er hebben in Sovjet-Rusland tussen 948 en 1950 twee grote slavenopstanden jlaats gevonden, die in bloed en tranen verden gesmoord. Op de massa in verzet jekomen, tot de uiterste wanhoop gedre ven slaven werden dagen en nachten ach tereen door Sovjet-Russische piloten bommen geworpen cn daarna richtten leze uitvoerders van de bevelen van het Kremlin hun mitrailleurs op de onge- lukkigen, laag over de kampen vliegend, waar het verzet het hevigst was Ruim honderdvijftigduizend slaven vonden ondanks ondervoeding, geeste lijke uitputting en eindeloze kwellingen in 1948 de moed, zich te weer te stellen en te pogen, uit de slavenkampen te ontsnappen. Ze werden hierbij gesteund door Russische officieren, die zelf de leiding van de opstand in handen namen en kregen vele bewakers mede. Maar verraad en het uitblijven van beloofde buitenlandse hulp stelden de communis tische machthebbers in staat, bijtijds ver sterkingen naar het hoge Noorden te zenden en de opstanden te bedwingen. Maar laten we het sobere, doch be klemmende verhaal van de twee terug gekeerden volgen. Hun namen werden in de Italiaanse pers bekendgemaakt. Ze noemden ook de namen van de Russische officieren, die wegens „sabotage" naar de strafkampen gezonden waren. We behoe ven die hier niet te herhalen, aangezien ze voor ons weinig zeggen. De verklarin gen van de twee Italianen zijn voor het overige zoals gezegd terdege aan de fei ten getoetst en het lijdt geen twijfel, dat ze op waarheid berusten: De opstanden vonden plaats in het mijndistrict van Vorkuto, dat binnen de Poolcirkel is gelegen en waar des win ters een koude heerst tussen de dertig en veertig graden onder nul en meer! Hier groeit niets en een menselijk wezen zou het er op de duur niet kunnen uithou den. De communistische machthebbers hebben er de kampen gebouwd, waar heen de z.g. dwangarbeiders gezonden worden. In die kampen huizen dicht opeen gepakt meer dan een millioen men. sen van allerlei naties Duitsers, Polen ex-bewoners van de Balkanlanden, Spanjaarden, Italianen en ook vele Russen. De „lagers" bestaan uit drie rijen barakken, dje door dubbele prikkeldraadversperringen ingesloten zijn. Op de hoeken dezer versperrin gen staan hoge wachttorens, waarop zich met mitrailleurs bewapende wachters bevinden. Tussen de ver sperringen door lopen halfwilde bloedhonden, die 't de ongelukkigen in de „lagers" vrijwel onmogelijk maken, een poging tot ontvluchting te wagen. De gevangenen moeten twaalf uur per dag in de kolenmijnen werken. Het ver blijf honderden meters in de grond wordt door hen verkozen boven dat in de Pool- temperatuur der barakken. Ze krijgen als „beloning" voor hun zware werk per dag een pond zwart brood, een kom bloemkoolsoep, twaalf gram suiker een stuk gedroogde vis en eens in de week vijf gram vet. Het is dus goed werken in het aroeidersparadijs Toen de twee Italianen pas in Deze ko.lone] Mihtejev werd de orga nisator van de opstanden. Onder zijn leiding wapenden in Augustus 1948 duizenden gevangenen zicli met pik houwelen. die ze uit de mijnen had den meegenomen, stokken en zware stenen en gingen op de bewakers los, waarvan een aantal, dank zij het gezag van Mihtejev, gemene zaak met hen maakten. Het wapenarsenaal viel in handen der opstandelingen en die begonnen hun „mars naar de vrij heid". Ze bestormden andere kampen en versloegen inderhaast gezonden versterkingen, waarbij zeshonderd hunner omkwamen. Het lukte hun evenwel niet. de kust te bereiken en door de vliegtuigen werden ze ge dwongen, naar de kampen terug te keren, waarbij ontelbare slachtoffers vielen. Er vielen geen zware straffen. Slechts enkelen, die als de leiders werden be schouwd, werden gefusilleerd. Men had de arbeidskrachten te hard nodig! Van de zeven Russische officieren sneuvelden er vijf tijdens de gevechten. Tot de twee overlevenden behoorde kolonel Mithejev. wiens straf tot vijf en twintig jaar ver hoogd werd. Desondanks poogde hij in 1950 onder de wanhopigen weer een op stand te ontketenen. Hij zorgde, dat uit in de mijnen aanwezige ontplofbare stof fen bommen en granaten werden ge maakt. Doch het plan werd door een Ukrainische gevangene verraden. Kolonel Boris Mithejev verdween spoorloos en de gevangenen, die met hem gewerkt had den, werden over andere kampen ver spreid. Ook nu slechts enkele fusillades. Maar de werktijden werden verlengd Het is goed. zich hiervan rekenschap te geven. Straks gaat, naar we hoorden, het Kremlin Westeuropese sportjourna listen uitnodigen, om Sovjet-Rusland te bezoeken. In het kader van de verra derlijke toenaderingspogingen Deze Italiaanse krijgsgevangene werd met duizenden kameraden icegens spionnagetot jarenlange slavenarbeid veroordeeld. Hij is nu in het Lader van de nieuwe politiek: „Sovjct.Rusland is nog zo slecht niet" vrijgelaten. Bij zijn terugkomst in Italië dacht hij, van vreugde te zullen sterven. Hier omarmt hij zijn dochtertje, na zoveel jaren Het K.N.M.I. deeldt mede: Boven Scandinavië vormde zich de laatste dagen een nieuw krachtig hoge- drukgebied, dat zich tot op grote hoogte in de atmosfeer uitstrekt en een grote stabiliteit vertoont. Tegelijkertijd daalde de luchtdruk boven het Westelijk deel van de Middellandse Zee. De luchtdruk- verschillen namen daardoor boven West- Europa toe. Vrij krachtige Oostelijke win den voerden koude, uit Rusland afkom stige lucht over Polen en Duitsland naar het Westen. In deze lucht komt veel be wolking en plaatselijk mist voor waarbij in Duitsland hier en daar z'elfs enige sneeuw viel. Gistermorgen begon deze lucht over het Noorden van ons land te stromen. De zon slaagde er daar op vele plaatsen niet in de mist of laaghangende bewolking op te lossen, zodat de maximumtemperatu ren niet hoger werden dan 3 graden. In 'het overige deel van het land scheen de zon volop en kon de temperatuur nog op lopen tot omstreeks 11 graden. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag vloeide de koude lucht echter verder naar het Zuid westen over het land uit, zodat ook daar de maximumtemperaturen een aanzien lijke daling ondergaan. Verwacht mag worden dat deze toestand met koude Oostelijke winden verscheidene dagen zal aanhouden. Na de Belgische kamer, heeft gisteren ook de Belgische senaat het wetsont werp houdende goedkeuring van het verdrag der E.D.G. met 125 tegen 40 stemmen bij 2 onthoudingen goedge keurd. Een motie van de socialistische senator Rollin om de stemming over het wetsontwerp uit te stellen, werd tevoren met 121 tegen 42 stemmen bij 4 onthoudingen verworpen. De kamer heeft gisterenmiddag de ontwerpverklaring betreffende herziening van de grondwet goedgekeurd, hetgeen automatisch de ontbinding der wetge vende kamers betekent. Zoals hekend, zullen 11 April a.s. in België nieuwe verkiezingen worden gehouden. Thans moeten nog Wcst-Duitsland, Lu xemburg, Italië en Frankrijk het E.D.G.- verdrag ratificeren. Nederland heeft dit reeds gedaan. De Westduitse „senaat" (de Bundes- rat) zal 19 Maart beginnen met een debat over de grondwetshervorming, Welke de regering het recht geeft de dienstplicht in te voeren. Het amen dement, dat tevens bepaalt, dat er in het E.D.G.-verdrag niets in strijd is met de grondwet, werd 26 Februari door de Bundestag goedgekeurd. De Italiaanse premier, Scelba, heeft medegedeeld dat hij spoedig een ratifica tie-wetsontwerp zal indienen. Luxemburg wil het wetsvoorstel tot bekrachtiging van het E.D.G.-verdrag behandelen vóórdat de kamer wordt ont bonden met het oog op de verkiezingen voor een constituante op 30 Mei. Het Britse ministerie van buitenlandse zeiken heeft medegedeeld, dat vertegen- woordigers der vijf staten, die het ver drag van Brussel hebben getekend (Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, Belgie en Luxemburg) Maandag a.s. te Londen zullen bijeenkomen, teneinde te spreken over de op de komende Ge- neefse conferentie over Korea cn Indo- China te volgen tactiek. De Geneefse bespreking over Korea zal vermoedelijk door vertegenwoordigers der vier eerstgenoemde mogendheden worden bijgewoond, die over Indo-China slechts door Britse en Franse vertegen woordigers. Het oorspronkelijke hoofddoel van het verdrag van Brussel, namelijk het ne men van gemeenschappelijke verdedi gingsmaatregelen, wordt reeds sinds lang vervuld door het Noord-Atlanti sche verdrag. De vijf „Brusselse staten" houden echter nog steeds op gezette tij den bijeenkomsten ter bespreking van hun buitenlandse politiek. Toen een paar mannen van de Hamburgse verkeerspolitie dezer dagen een „gestolen" wagen achter volgden en de chauffeur tot stoppen wisten te dwingen, waren zij stom verbaasd te ontdekken, dat hun eigen chef de autodief was. Het hoofd der politie van de Hanzestad had namelijk een tentoonstelling be zocht, waar een autofabriek belang stellenden aanbood zelf een proefrit met haar nieuwste modellen te ma ken. Hij was op het aanbod inge gaan, doch per ongeluk ln een soortgelijke wagen gestapt, die aan een andere bezoeker behoorde (Van onze Amsterdamse redactie) De li-jarige Eduardo Marti uit Uruguay, de 15-jarige Sypko Wijk uit Nederland, dc 10-jarige Brenda Blaber uit Engeland en de 7-jarige Urushibara Kazuko uit Japan zullen wel nimmer hebben gedroomd, dat een door hen gemaakte tekening in kunst- zalcu en musea tentoongesteld en door ve le bezoekers bewonderd zou worden- Toch is dat zo en niet alleen deze vier maar liefst 4400 tekeningen van kinderen zwer ven thans door de gehele wereld en trek ken volle zalen. Dat is allemaal te dan ken aan een initiatief van de Deense afde ling van de International Union for Child Welfare. Deze schreef in 1950 een wedstrijd uit, waarin kinderen werden uitgenodigd een tekening te maken, geïnspireerd op tien sprookjes van Andersen. Enthousiast werd in 44 landen aan deze oproep gevolg ge geven; in Denemarken b.v. namen er 17.000 kinderen aan deel, in Zweden 27.000 in Italië zelfs 40.000. Men schat, dat in to taal wel een half millioen kinderen aan het werk gingen en hun uiterste best de den om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Ook in ons land liet de jeugd zich niet onbetuigd, 6500 kunstwerkjes in aller lei variëteiten: van pentekening, schetsjes in olieverf, waterverf, plakkaatverf en pastels, tot een enkele linoleumsnede en kopergravure toe, werden ingeleverd. In elk land werden de beste honderd produc ten uitgekozen en naar Denemarken ge stuurd. Daar hield men eerst een grote tentoonstelling van de 4400 tekeningen Vervolgens deelde men de collectie in vie ren; twee er van gingen naar Amerika een bleef in Denemarken en de vierde ging een rondreis door de rest van de we reld maken. Deze laatste collectie, ruim 1000 tekeningen dus, is nu via München en Marokko in ons land aangekomen. Zij za) van heden af tot en met Zondag 4 April a.s. in „Arti et Amicitiae" op het Rokin in Amsterdam zijn geëxposeerd. Daarna gaat ze naar nog tien andere steden in ons land, t.w- Almelo, Alkmaar, Den Haag Hilversum Leiden, Schiedam, Urecht, Zutphen, Zwolle en Zaandam. De tentoonstelling, die onder de hoge be scherming vanH.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Pnns Bernhard wordt gehouden biedt een unieke gelegenheid tot het ma ken van studies en vergelijkingen, omdat hier materiaal uit zoveel landen is bijeen gebracht, terwijl men tevens kan zien hoe een kind, dat de vrije hand gelaten wordt en de mogelijkheid van zelf-expressie be nut, zich kan uiten. Bovendien ligt aan de expositie een practisch-ideële gedachte ten grondslag, namelijk de suggestie „Kinde ren helpen elkaar". De International Union for Child Wel fare hoopt namelijk met de tentoonstelling met alleen goodwill doch ook geldmidde len voor het internationale kinderbescher- mingswerk bijeen te brengen. In Neder land deed „Pro Juventute" de wedstrijd slagen en natuurlijk is het nu ook deze vereniging, die thans de expositie heeft georganiseerd. Zij hoopt, dat velen, wie de zorg voor het kind ter harte gaat en na tuurlijk ook de jeugd zelf, en masse naar zu"en komen. Een dag voor de sluiting van de expositie zal aan 100 Ne derlandse kinderen, wier tekening be kroond werd, een door de Deense afdeling van de International Union for Child Wel fare beschikbaar gestelde rijk gecalligra- feerde oorkonde worden uitgereikt. Een wedstrijd en een tentoonstelling als deze zijn eigenlijk een kolfje naar de hand van de moderne jeugdzorg, welke steeds meer op het praeventieve vlak gaat wer ken, waarbij een goede vrijetijds beste ding, speciaal in het gezin, van het groot ste belang wordt geacht. De verveling Ln het gezin speelt in de huidige maatschappij een grote rol bij het opgroeien van de jeugd en wat is er dan beter haar en ook de ouders te wijzen op de mogelijkheid van zelf-expressie. Ook de onderwijzers moeten meer aandacht schenken aan de „emotionele vorming" van de kinderen want de juiste verzorging van de vrije uitdrukking heeft op hen een sublimeren de werking en kan veel moeilijkheden, die de jeugd niet onder woorden weet te bren gen en die zij blijft opkroppen, uit de weg ruimen. De zelf-expressie moet dus ook gezien worden als een therapie, die voor komt, dat de jeugd op drift raakt. Tekenen, boetseren, schilderen, alle beeldende kunsten, vermogen de jeugd te boeien en behalve dat zij haar schoonheid schenken, bieden ze haar meer levenskan sen en een zuiverder gemoed. De expositie in „Arti", waar inderdaad veel schoons te genieten valt, is daar het beste bewijs van. EEN VAN de kleurrijkste pelgri mages, die in dit Maria-J aar gehouden sullen worden, is ongetwijfeld de India nen-bede vaSrt in Canada einde Juni. Vo„r meer dan 30 stammen is reeds deel neming toegezegd voor de bedevaart langs de voornaamste heiligdommen in West-Canada: van de H.H. Martelaren van Canada te Midland in Ontario tot tenslotte langs het graf van de jonge Indiaanse maagd Kateri Tekakwita in het Indianenreservaat van Cauchna- ivaga. Bij dc bedevaart is liet voor de eerste maal, dat stammen uit alle delen van het land, de Maleciten, de Iroquois, de Hurons, de Montagezen, voorts de Knikkerkop, de Sioux- en Zwartvoet- Indianen ens., die vroeger voortdurend in vijandschap met. elkaar leefden, zich tezamen in gebed verenigen. Deze Indianen geven een schitterend voorbeeld. Hoe staat het met Uw Maria- devotie in 195b? Het eerste kwartaal is al weer een flink eind verstreken. EEN GELDINZAMELING in het kleine Brabantse dorp Rijkevoort, geor ganiseerd door de pastoor en ten doel hebbende de in de oorlog ernstig be schadigde parochiekerk geheel tc doen herbouicen, heeft tot resultaat gehad, dat in korte tijd 27.000,bijeen kwam, hetgeen gelijk staat met ongeveer hon derdvijf tig gulden per gezin. Een bericht om stil van te worden. DE HANDEL in blanke slavinnen neemt, voortdurend toe. Dit heeft, de presidente van de Internationale Katho lieke Meisjesbescherming, dr Morard, te Gcnève verklaard tijdens de vierde ver gadering van de Internationale Advies commissie voor Vluchtelingenvraagstuk ken. De huidige politieke situatie in Europa werkt deze handel krachtig in de hand, Volgens mevrouw Morard leveren dc landen achter het IJzeren Gordijn talrijke gevluchte meisjes en vrouwen op, die in handen van de handelaars val len en die dan voor de keuze worden geplaatst, of terug te keren naar de ellende van het communistisch regiem, of zich te schikken in hun nieuwe lot. Slechts een klein percentage van deze slachtoffers kunnen nog worden gered, aldus mevrouw Morard. Wat moet er nog veel gebeuren, voor vele mensen ivat echte vrede kunnen vinden in deze aan scherven geslagen wereld. Het Nederlands Verbond der Verenigin gen „Pro Juventute" houdt van 13 Maart tot en met b April a.s. in het gebouw ,^Arti et Amicitiae" te Amster dam een internationale tentoonstelling van kindertekeningen naar sprookjes van Andersen. OP BELOKEN PASEN zullen de Tochtgenoten van St Frans een gemeen schappelijke weekend-toclit houden van Utrecht naar Amersfoort als een spe ciale Maria-bedevaart in verband met het Maria-Jaar. De tochtgenoten zullen s Zaterdagsavonds 2b April tc 17.30 uur vanaf het station te Utrecht vertrekken. j ^an een begin maken aan de tocht door ongeveer een uur te lopen. Daarna zal een vreugdevuur worden ge houden. De volgende morgen wordt een gcdialogeerde Heilige 3Iis opgedragen, waarna de tocht wordt voortgezet naar O.L. Vrouw ter Eem in Amersfoort. Er zal tenslotte een open discussie worden gehouden tussen jonge mensen over het onderwerp: ,JHaria in de moderne ivereld". Belangstellenden kunnen zich wenden tot G. Bon, Biltstr. 29, Utrecht. „C'est bon". Dat is goed, zullen vele jongeren verklaren. Vandaag zijn de ma nieren anders dan vroeger. MORGEN IS het weer Zondag. Offers voor dc nieuwe kerken, asjeblieft. Ge weet toch om met St Paulus tc spreken dat we onze levenswandel zo moeten in richten, dat we steeds vooruit gaan. Hoe meer kerken, hoe gemakkelijker alles zal gaan Het evangelie verhaalt het glans- wonder van de Thabor. Als we DAAR eens bij hadden mogen zijn. We vergeten te vaak de eeuwige Thabor. Voor de rest een lichtende Zondag met het vreug de-gezicht van iemand, die onbevreesd Uod en de mens tegemoet kan cn durft treden. Gesmoorde opmars der vrijheid Deze propagandistische foto van het Dynamo-stadion te Moskou werd j door het Kremlin de wereld in- I gezonden. Ze geeft een hockeymatch weer. Er werd niet bij verteld, da! een gemiddelde zitplaats vijf roebel kost ofwel bijna vijf gulden. In middels fc-lo's van de slavenkampen in liet Hoge Noorden worden mis schien wel gemaakt, maar niet rondgezonden aansc f, pers vaststelde, konden de eiten, welke tot dusver voor dp wereld verborgen zijn gebleven, dank ',ij de huiveringwekkende afgeslotcn- leid van liet hoge Noorden van Sov- et-Rusland, aan de werkelijkheid tetoctst worden. dier slavenkampen waren aangekomen, moesten de ..dwangarbeiders" zich op hun weg naar dc mijnen achter elkander voortbewegen. Hun handen waren daar bij door kettingen rond de polsen samen gebonden. Aangezien de enorm felle wind soms hele colonnes van deze half ver- j kleumde ongelukkigen tegen de grond sloeg en hen in de spleten en holen van 1 het ijs drukte, waarin ze ellendig omkwa men. werd spoedig bepaald, dat ze zich dicht op elkander mochten voortbewegen teneinde aldus een grotere kracht tegen de Poolstorm te kunnen ontwikkelen en warm te blijven. Er gingen te veel werk krachten verloren In 1948 kwam in het kamp, waarin een der Italianen verblijf hield, een zevental officieren van de militaire academie ..Frunze" te Moskou aan. Enkele maan den tevoren waren ze nog geëerd als helden van de oorlog tegen Hitler, i Onder hen bevond zich kolonel Mihtejev. Hij was tot tien jaar „dwangarbeid" ver- 1 oordeeld, omdat hij de ..Amerikaanse auto's voor beter had verklaard dan de Sovjet-Russische!.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3