Niet doen net VERNIEUWING VANUIT DE PREDIKING nmoaernevorm van zielzorg Bedrijfsapostolaat Jongeren lezen de Blijde Boodschap ZIJN EMIGRANTEN HON DEN PR A AT OVERPEINZING VAN EEN PRIESTER mm Retraitehuis Noordwijkerhoul ZATERDAG 13 MAART 1954 PAGINA 7 GOD SPREEKT ZELF Retraite- Memorandum De schone schijn Ons eigen uitzicht Tekeningen uit THUIS BEST" door Jo Spier (Uitg. Elsevier z'n vetrlovi ng$R./ng wa5 net GoliD naar valkenburg nN~^wït. En m'J mkteh-n «or- Eerst het Rijk Gods KRO - „DIT IS LEVEN" 9 Maart 18.30—18.45 Groei van het Nieuwe gemeenschappen Weg naar het hart Het opbouwen van de liefde opnieuw W e hebben de vorige keer er reeds op gewezen, dat er slechts vernieuwing tnn het christelijke leven kan komen vanuit God, die het initiatie) neemt. De II. Schrift geeft het ons duidelijk aan: „het geloof is uit het gehoor he-t geloof is uit de prediking"Zowel het geloof als de nieuwe beleving van het geloof is vanuit het Woord, dat God spreekt. Het is niet zonder diepe zin, dat de Schrift zo de nadruk legt op de prediking, omdat ze de nadruk legt op het luisteren, het horen, liet geloven. We zijn immers '■gelovigen'. Het geloof is volgens het Concilie van Trente het begin, de wortel en grondslag van elke rechtvaardigmaking. Christus is Zijn openbaar leven begonnen met de Prediking. Hij heeft ook deze zending doorgegeven fan Zijn apostelen: „zoals de Vader Mij gezonden heeft, zo zend ik 17". Dc apos-telen moesten deze boodschap van God doorgeven. En ze hebben dit ook trouw gedaan vanaf het eerste christelijke Pinksterfeest, met hun prediking vooral van de II. Paulus. De Kerk, gehoorzaam aan het bevel tan de Heer, deed niet anders. Altijd heeft de Prediking in hoge eer gestaan in de Kerk, heeft zij een onvervangbare plaats gehad. U zult misschien vragen: is de Predi king, welke wij minstens elke Zondag horen, dan hetzelfde als de prediking van de apostelen? Over 't antwoord kan geen j-, op de preek is meest- Cl'ltiek al onjuist, maar be langrijker is, dat net op zichzelf als onjuist moet wor den beschouwddat de preek voor werp wordt van de critiek der gelovigen ze zijn in Gods huis en luisteren daar naar Gods woord, gcrelayeerd door de prekende 'priester. Dit willen wij vandaag uiteenzetten na hetgeen op deze vjekelijkse pagina reeds omtrent de preek is te berde gebracht. twijfel bestaan. De Christelijke Prediking is het Woord Gods. En dat niet alleen, omdat de priester spreekt over God en de goddelijke Geheimenissen, maar ook en juist omdat in waarheid God zelf spreekt door de priester. Dit mensenwoord, dat u j is tegelijk het Woord van God, het }vo?rd van Christus. Er is dus voor ae ge lovige een hemelsbreed verschil tussen een profane redevoering, een speech, of iets dergelijks, al is die over godsdien stige onderwerpen, en de christelijke Pre diking. Hier is het God, Die z'ijn onvoor waardelijk woord spreekt tot de mens. Misschien mag ik een vergelijking ge bruiken. We kennen allen dat wonder van de moderne techniek, dat we al gewoon zijn geworden: de radio. In Amerika, Londen of waar ter wereld ook, worden voor een kleine microfoon woorden ge sproken, en ge kunt ze opvangen, op dui zenden kilometers afstand in uw eigen huiskamer. Zo heeft God de Heer duizen den jaren geleden woorden gesproken Van wijsheid, van liefde, van kracht. Deze woorden worden in de christelijke Prediking zo maar niet herhaald, maar worden op wonderbare wijze gereali seerd door de Prediking. God spreekt werkelijk door deze mens. Elke vernieuwing van liet geloofsle ven moet vanuit deze woorden van God uitgaan. De gelovige, die luistert, moet niet naar deze woorden luisteren als naar een mensenwoord, maar als naar het Woord van God. Anders heeft hij zijn kans gemist. En Christus is zeer streng voor degenen, die niet vol gelovige eer bied naar zijn woord luisteren: „Wie niet gelooft is reeds geoordeeld" en „hij zal sterven in zijn zonde". Op het ogenblik, dat God tot u spreekt wordt IJ voor een keuze geplaatst, en een beslissende keu ze: een ja of nee voor Christus. De tijd van de prediking is de tijd van het oor deel. Maar wanneer U luistert, U over geeft, dan zal Gods kracht door het Woord op U inwerken, dan zal het Woord werkelijkheid worden, het .verbum salutis", het woord des heils, dat het le ven zal vernieuwen en omwoelen. H. B. Geen verwijt zou ons meer beschaamd moeten maken dan wanneer men ons zou zeggen: je doet alsof je katholiek bent! D e grote retraite-idee van St. Ignatius drijft tot een sterke persoonlijke en bewuste keuze, onder de „inspiratie" van Gods genade. Zonder twijfel is de retraite dan ook bijzonder geschikt voor jonge mensen. Zij zullen er dan toe komen 0111 onvoor waardelijk juist te kiezen in die periode van bun leven, waarin ze de wereld der vol wassenen betreden. Vandaar, dat wij de nadruk willen leggen o.a. op de retrai- len voor verloofde paren en voor dienstplichtigen. Advertentie Hij zond hen uit naar alle volkeren. Zijn opdracht was niet zuinig en niet gering. Tussen de uiteinden der aarde beweegt zich de activiteit van hen, -die voor Hem alles achterlaten; die de sche pen achter zich verbranden en emigre ren naar alle windstreken; die te vintien zijn overal, waar Zijn naam verkondigd wordt. De hartstocht voor Hem en voor Zijn werk dragen zij met zich mee. En als zij zijn aangekomen in een verre en vreemde stad, blijven zij toch verbonden met het vaderland, omdat zij leven en arbeiden vanuit dezelfde kracht, die ook In het thuisfront aanwezig is en die zij ontvangen hebben van de Geest. Het is deze Geest, Zijn Geest, die zich aan geen enkele plaats laat bindeh, maar Die waait waar Hij wil. -MAAltT: Zaterdag 2730 Dienstplichtigen APKIL: Zaterdag 36 Verloofde paren Zaterdag 1013 Heren Studenten Vrijdag 303 Mei Meisjes m. alg. ontw. MEI: Vrijdag 2831 Dienstplichtigen Aanmelding bij: Directeur Retraitehuis, Noordwijkerhout. De bekende tekenaar Jo Spier geeft in zijn album „Thuis Best" een serie tekeningen onder de veelzeggende titel: „Meneer Jansen". Vanuit een bepaalde gezichtshoek wordt bet leven van Jansen bekeken. Luister maar. De verlovingsring van Jansen was net goud En hij trouwde met een coupeetje, 2 paarden en 2 volgrijtuigen, nei de koningin. En bun huwelijksreis was naar Valkenburg; net Zwitser land. En bun bed was nèt van eikenhoutEn in hun kamer lag een karpet, nèt Perziscli en de schoorsteen was nèt van marmer en de vaasjes waren nèt „Delfts". Aan z'n muur hingen platen van een kalender, nèt olieverf, 't Kraagje op de mantel van z'n vrouw was nèt bont. En bij reisde met een koffertje dat nèt leer wasin sokken die nèt zij waren. En z'n geleende pak was nèt nieuw. Z'n polshorloge was nèt zilver. En toen-ie ziek werd was de dokter erg zorgzaam; nèt „particulier En toen Jansen was gestorven waren de hengsels van de kist nèt koper Zo is in 'n paar vlotte pentekenin gen van Jo Spier, meneer Jansen heel z'n leven omringd geweest met illusies. Jansen zou 't misschien allemaal graag anders hebben gewild misschien heeft hij altijd verlangd naar echte spullen, naar echte schoonheid of wat hij daaronder verstond. Maar hij had er de centen niet voor. Toen ik die tekeningen aan iemand liet zien kwam de zo vanzelfsprekende reactie: „ach"., weet je wel, met dat gevoelige, me delijdende accent: „achToch is 't niet zo erg tragisch. Al die opgesom de dingen zijn tenslotte maar bijkom stig. Als meneer Jansen maar met een echte lieve vrouw in echte liefde ge trouwd is als hij van zijn leven maar echt iets moois gemaakt heeft dan is hij niet te beklagen. Maar daar zit nu eigenlijk de knoop. De historie van 't leven lijkt ook dik wijls op surrogaat op lelijke namaak. Twee mensen doen nèt of ze van elkander houden; 't is net liefde. Ze sluiten nèt 'n echt huwelijk. Na enige jaren hebben ze nèt 'n echt gezin. Ze gaan naar de kerk en ze zijn nèt ka tholiek. Ze doen nèt of ze hun kinde ren opvoeden, want ze leven nèt of ze iets hun mars hebben. Ze doen nèt of ze veel en diep nadenken; ze doen nèt of ze 't druk hebben, zoals ze ook de schijn ophoud»- »A» of de Kerk hun ter harte gaat. Van vele deugden heb ben ze alleen de uiterlijke schijn: ze zijn nèt eerlijk, nèt trouw en ze leven dan ook net of ze blij zijn en gelukkig. Hun leven is maar een schijn-leven. 't Zijn eigenlijk maar schijn-mensen. „Wees uzelf, zei ik tot iemand, maar hij kon niet: hij was niemand!".... Maar wacht eens even. Ik moet er haastig iets aan toevoegen, 't Is dik- wfjls óók anders. Heel veel mensen zijn oneindig veel beter dan ze schijnen. En ouders wordt nu niet kwaad, u weet 't zelf even goed dit is vooral bij jonge mensen dikwijls 't geval. Ze schijnen maar cynisch, hard, bitter, sarcastisch ze schijnen gevoelloos, trots en o zo ongelovig. Maar 't is al leen schijn, 'n Onhandige poging tot zelfhandhaving. En zo zijn er velen. Hun innerlijk ligt een octaaf hoger dan hun uiterlijk. Maar waar ik dan heen wil wel, die meneer Jansen van Jo Spier deed me denken aan de mooie schijn van de wereld om ons heen waar we dage lijks door besprongen worden. Voor die schijn moeten we ons behoeden. Want zij werkt juist 't tegenovergestel de uit van wat zij nastreeft. Voorbeelden liggen aan alle kanten voor het grijpen. De reclames bekommeren zich dik wijls om je gezondheid. Ze maken zich bezorgd over je hart, over je longen, je lever, je nieren. Ook stellen ze erg veel belang in je uiterlijk: hoe dat nu moet met die uitvallende haren en je ziet ook te bleek en: hoe staat 't met je nagels, je lippen, je wenk brauwen? 't Is al te duidelijk: de bedoeling van dit alles is de verkoop te stimuleren. Wat ze doen is heel doorzichtig en nie mand maakt zich wijs 't voorwerp te zijn van de bijzondere liefde van een of andere grote onderneming. Daarom is dit ook onschuldig, want het gaat hier om artikelen, die de lichamelijke of geestelijke gezondheid niet aantas ten. Erger werkt de schijn-liefde en de schijn-bezorgdheid wanneer men langs allerlei wegen bezig is de gees telijke gezondheid aan te tasten. Dat gebeurt elke dag. En 't gebeurt door mensen die het allemaal doen voorko men of jouw heil hun zo na aan 't hart ligt. En heel deze schijn-wereld de we reld die doet voorkomen of ze zichzelf genoeg is alsof je geluk afhangt van je knappe uiterlijk van je kleding van je loon of salaris van je verze keringen van je auto van je va- cantiereizen van de films die je niet mag gemist hebben van de boe ken die je zeker moet lezen van je ontspanning van je gezondheid heel deze wereld die aan alle kanten elke dag bij je aanbelt en die je overal volgt waarheen je je ook begeeft, heel deze leugenachtige schijnwereld be nauwt de christen en Idreigt hem 't uit zicht te ontnemen op de belangrijke dingen van 't leven. Ze dreigt hem evenzeer 't geloof te ontnemen in de woorden die als van een andere pla neet komend tot hem gezegd worden: „zoek eerst het Rijk Gods en al 't ove rige zal u worden toegeworpen". Lijnrecht tegenover de schjjn-belof- ten van een wereld die 't van de schijn moet hebben staat 't Christendom. Nergens horen we daar: wie mijn leerling wil zijn zal 't gemakkelijk hebben zal gezond zijn zal veel geld verdienen zal met rust gelaten worden; nergens een spoor van propa ganda: juist het tegendeel. Wat Chris tus voorhoudt is nooit misleidend. Hij zegt: wie Mijn leerling wil zijn verloo- chene zichzelf. Hij geeft duidelijk zijn Goddelijke voorkeur te kennen voor onthechting, voor armoede, voor zelf- „Zijn er nu eigenlijk veel hon den, die kunnen staartspreken, zo als jij?" vroeg ik deze avond tijdens een wandeling aan de letterlijk en figuurlijk uitgelaten Hond. „Een typisch menselijke vraag", kwispelde hij terug, terwijl hij druk om mij heen dartelde. „Spreken is voor jullie klaarblijkelijk het be langrijkste dat bestaat. Dat vind je interessant: 'n hond die kan pra ten!" „Vind jij dat dan niet interes sant?" „Ik vind het niet oninteressant.. Maar weet je, wat voor honden en mensen veel belangwekkender is dan kunnen spreken met mond of staart? Kunnen luisteren met oren of ogen. Met een zekere trots verte.l jij de lezers, dat je een hond hebt, die kan spreken. Je hebt ze nog nooit meegedeeld, dat ik kan luiste ren. Elke week sta ik met een krul lende staart op de jongeren-pagina en iedereen zegt: kijk jongens, dat is die sprekende Hond weer; hij doet 't met zijn staart! Ik kan er alleen maar om lachen. Jullie zijn verschrikkelijk naief en eenzijdig in je belangstelling: een en al oog en bewondering voor mijn staart, geen greintje aandacht voor mijn wonderlijke oren, die in staat zijn zelfs jullie dikwijls zo ingewikkelde gepraat te verstaan. Vertel de le zers eens, dat ik oren heb en dat ik kan luisteren. En vertel ze erbij, dat ze zélf ook oren hebben en dat ze zélf ook kunnen luisteren. Leid hun aandacht af van mijn staart. Open hun ogen voor mijn oren. En voor hun eigen oren". Van de overzijde kwam een vuil witte poedel. Het oor van Hond spitste zich. „Deze vuile poedel kan niet praten", zei ik. „Deze vuile poedel moet z'n oren wassen", zei Hond. i| En HUNHUWEiijKCjREiCj WAri, GERLANX? FERTje dat NEjTaEER WA^ beheersing en voor vervolging. Hij vraagt eerlijkheid en waarachtigheid tegenover God en de mensen. Wie wil bidden moet 't eerlijk doen, oprecht vanuit z'n hart, zonder show. De ver houding tot de mensen moet zijn zonder list en bedrog. Maar heel Zijn leer en voorbeeld en de hele nieuwe orde die Hij heeft be werkt door Zijn Verlossing vinden een hoogtepunt in de liefde. Die moet het kenmerk zijn van wie zich naar Hem mogen noemen. En wat Hij onder liefde verstaat overwegen we in deze vastentijd week na week wanneer we samenscholen stil en be schaamd om te luisteren naar het ver haal van Zijn lijden en dood. Zijn systeem als ik me zo mag uit drukken heeft Hij neergelegd in een enkele zin: „Zoek eerst het Rijk Gods en Zijn gerechtigheid en het overige zal u worden toegeworpen". Wie om zich heen kan niet aan de indruk ont komen, dat we dit woord omgedraaid hebben. Eerst de rest eerst de baan, 't huis, 't geld, de ontspanning en dan? dan gaan we steeds verder, dan zoeken we een betere baan, een fraaier huis, méér geld, méér ontspanning en dat Rijk Gods vergeten we. We be talen er desnoods een kleine tol voor, van 'n paar uur per week: je kunt immers niet weten; de moderne mens wil zich graag tegen elk risico verze keren. Trouwens dat Rijk Gods is maar zo'n vaag idee. Op de atlas vind je 5 werelddelen. En ga maar op reis: je zet voet aan land. De atlas heeft gelijk. Maar dat Rijk Gods, wat is er mee aan te vangen? 't Speelt geen rol op die zo uiterst belangrijke conferen ties van de Grote Vier. Eeuwen lang hebben de knapste geleerden en meest geslepen diplomaten beproefd met hun systemen het wereldprobleem op te lossen. De wereld is er niet beter op geworden. Zou het geen tijd worden om dan eindelijk eens dat andere systeem te proberen? Zo is in .een en kele vluchtige trek de gedachtengang van de H. Vader wanneer Hij telkens en telkens weer aandringt op „vernieu wing". Die gedachte van de Paus is. in vele landen overgenomen. Zo in Italië door Pater Lombardi die in zijn boek „Voor een nieuwe wereld" zijn kruis tocht samenvatte in deze zin: „Alles wat wij hebben betoogd is samen te vatten in één enkele, grote en eenvoudige eis van onze tijd: de eis om de liefde op nieuw op te bouwen". Zo is ook in ons land de idee geboren van een bewe ging die zal werken onder de titel „Voor God". Ik mag verondeerstellen, dat de actie: „Voor God" geen onbe kend begrip meer is. De leiding heeft gevraagd om geduld. Maar geduld is een moeilijk begrip voor jonge mensen die altijd haast hebben. Goed, we be grijpen dat er omstandigheden zijn die een officiële start nog wat afremmen. Maar daar behoeven we niet op te wachten. De actie: „Voor God" is toch niet bedoeld als iets waarnaar we straks allemaal vol»verbazing gaan zitten kij ken. Zij vraagt de actieve deelneming van elke katholiek tot beïnvloeding van de publieke opinie. Wil dat goed gebeuren dan is een bewust geloofsle ven natuurlijk een eerste vereiste. En dat vraagt weer van ons'een open eer lijke houding vanuit ons Geloof. We zouden dus alvast kunnen trachten deze vastentijd te maken tot een ern stige zinvolle boetetijd dus niet 't kleingeestig en schijnheilig gemanoeu vreer met weegschaaltjes en gevalletje zus of zo maar in geest en waarheid. Dus: werkelijk katholiek zijn en niet doen „net alsof". P. WESSELING C.ss.R. priesters en Er mag om de prêtres ouvriers een I ecu activiteit, die uitgebreide belangstelling zijn ont- arbeiders onderling tot maatschappe. staan (die niet van ongezonde lijk gelijken maakt, en een volkomen aspecten is ontbloot), er mag aller- I opgaan van bet Priester-ambt in wegen het besef leven, dat de zielzorg 1 enkel sociale vraagstukken moeilijk laat vermijden. bepaald niet kan volstaan met zich enkel in parochieel verband te ont wikkelen, dit alles is op zichzelf zeker geen voldoende pleidooi voor Zij zagen niemand meer dan alleen de Finish. Ze snorden voorbij. Ze keken niet om. Ze keken niet op zij. gebogen over het stuur stonden hun ogen strak vooruit toen ze ineens het eindpunt zagen. „Ze zagen niemand meer, dan Jezus alleen". Hij is de Finish in onze veertigdaagse! Kijk niet naar de toeschouwers langs de weg, die zelf de moed niet hebben opgebracht mee te lopen. Kijk niet naar de achterblijvers, wier geloof in de overwinning zwakker was, dan hun kracht. Ga door met het einddoel strak voor ogen, gebogen, gebogen onder het kruis: je plicht, je levensmilieu, je boze neigingen, je kwade naam. Staar strak voor je uit: met het eindpunt voor ogen. Dat heeft iedereen, cjie ajji %en opslaat naar Jezus. 2e zagen niemand meer, dan Jezus alleen. Wie zó in de vasten Jezus fixeert, wint iedere dag veld, vindt iedere dag de vilten wel moeilijk, maar ook mooier, want het eind van iedere race is-wel steeds het moeilijkst, maar ook het mooist. Wie Jezus niet fixeert in de vasten, maakt er een Roomse modegril van, een aardige tour, een willekeurige afspraak, een spelletje van wie 't het langstë uithoudt, ea.... het volgend jaar, doet men dit ook niet meer, omdat het kinderachtig is. Maar wie Jezus wil veroveren weet dat dit het werk is van een vastberaden man en een sterke vrouw. Zij zien niemand meer, dan Jezus alleen' Win Hem door de veertigdaagse! Christus is mijn gewin! Zo is deze tekst uit het verband gerukt. Maar lees hem nu eens in het verband van de Blijde T Boodschap. De heerlijkheid van Jezus m gezelschap van Mozes en Elias, hadden ze met eigen ogen gezien. Nu waren ze er zeker van! Deze zekerheid is hun een kracht, om met Hem de lijdensweg te gaan tot de dood. Oeze zekerheid zij uw stil geheim, uw verborgen kracht. Zijt ge straks met Hem verrezen met Pasen, dan moet deze zekerheid uw bekentenis en uw belijdenis zijn. Aan de sportliefhebbers van Corinthe schreef Paulus in deze zekerheid: Hij die in een worstelperk treedt, legt zich volkomen onthouding op. Zij voor een vergankelijk kroon, wij om een onvergankelijke. En'daarom loop ik niet als een, die in'den blinde voortholt, en worstel ik niet, als een die in de lucht slaat, maar het is mijn eigen lichaam, dat ik beuk en er onder houd." In de overtuiging van' de presente heerlijkheid van Jezus, blijft er van deze brief niet een weemoedige echo over, maar een blijde herinnering, als een profetie, die werkelijkheid wordt: de zekerheid, die groeit als Zijn Triumph in ons vlees. R. BECKERS. I" Frankrijk waren voor die activiteit meer argumenten te vinden amusementswereld zijn het de personeels verenigingen, die zulk een gevaarlijke, maar tegelijkertijd duidelijke reflex ver tonen van de gemeenschappelijkheid in het werk. Ook de zielzorg vormen, waarin de wereld haar levens- en uitingsmogelijkheden zocht, rekening te houden. De parochie bereikt de mensen in hun gezinsverband, werkt aan de kerste ning van de mens in dit verband en aan de kerstening van het gezin als geheel. Daaruit blijkt al, dat het „Alles herstellen in Christus" zich terecht niet beperkt tot de individuele mensen. Niet alleeen die individuen, maar de maatschappij zelf moet gekerstend worden, ook om de af zonderlijke leden een grotere kans te geven zich in Christelijke zin te ontplooien. Het is weer zover. Ik moet weer het woord richten tot de dierbare gelovigen. Elke week opnieuw kost me dat moeite, heeft met de nieuwe ih heb nu eenmaal niet de gave van het woord. Ik kan de gelovigen niet fascine ren door een indrukwekkende stem of een prachtige woordkeus. Ik heb er toch geheel de week op gedacht, wat ik zeg gen zal. Maar de fantasie wil niet losko men. Of ik heb te veel gedachten, Zodat ze me niet begrijpen, of ik kan het niet beeldend zeggen. Ze moesten eens in mijn plaats staan! De meesten kunnen niet eens een korte tafelspeech houden, of schoon daar niet eens gedachten voor no dig zijn. Ik kan de gelovigen niet veel nieuws ieren. Ze .weten het al. Ik kan ze geen gouden bergen in dit leven beloven. elfbewustziin i En daar zÜn ze toch °P de eerste plaats •iop bedacht. Vaak moet ik spreken over dingen, welke hun niet erg bevallen: 1 naastenliefde, kuisheid, versterving, vas ten enz. dan in Nederland. Gelukki" wordt I Godsvertrouwen. Temidden van de spanningen, waaraan het werk en de verhoudingen in het bedrijfs leven zo rijk zijn, verscheen de figuur van de bedrijfsaaimoezenier, de priester, die te beginnen had met „het apostolaai' van er te zijn' met alle zekerheid van zijn Ik weet, dat zij critiek hebben op mijn preken. Maar hoe kan ik dit zo verschil lend gehoord uit alle stand, en van alle binnen onze landsgrenzen het ver schijnsel „priester" nog niet als een folklore gezien, een museum brok stuk van louter historische waarde, afval was voor een niet onbelangrijk deel te wijten aan de sfeer, die het werk milieu beheerste en waartegenover de individuele arbeider meestal niet voldoen- de zelfvertrouwen en overtuiging kan stel- «at vnendelijk wordt geduld, zolang jlen- Hier was dus plaats voor priesters; terrein van de samenleving lag De hand over hand toenemende geloofs- NN* het maar niet probeert enige invloed uit te oefenen. De priester vindt in Nederland gelukkig nog erkenning als reële factor in onze beschaving cn ons geestesleven en er is dus geen doorslaggevend propagandistisch mo tief te vinden om hem aan een revolverbank of een frais-machine tc zetten. Het probleem waar een goed deel van de Nederlandse zielzorg om draait is een vraagstuk, dat zich ook op andere ge bieden voordoet en dat -zich het duide lijkst demonstreert op de uren, die in het moderne jargon als spitsuren wor- braak om beploegd te worden, maar de ploeg bestaat in dit geval niet allereerst uit preken en vermaningen. Er wordt een voudig vriendschap en contact gezocht met de werkers, waaruit langzamerhand kernleden worden gerecruteerd. die in discussie-avonden een behoorlijke scholing ondergaan en telkens zekerder van hun (geloofs)zaak en met meer paraatheid tegenover de zedelijk en godsdienstig ge vaarlijke invloeden naar het bedrijf terug gaan. De bedrijfsaaimoezenier gaat intussen door met zijn bedrijfsbezoeken; hij maakt links en rechts een praatje en legt de eerste aanknopingspunten voor nieuwe discussie-avonden met nieuwe gegevens. Weifelaars en lieden, die het de pater wel den aangeduid.' De splitsing' van functies fens "rech* in het §wicht" wilIea zeggen. in Hp BpHonHoooco i<-. komen op de contact-avonden te land. Dan voor de ouderen, dan vinden de jongeren er niets aan en hebben de grootste critiek. Spreek ik voor de gehuwden, dan valt de aandacht van de ongehuwden weg. Critiek en nog eens critiek op mijn preken. Ik weet niet. hoe ik er mee aan moet. Maar ik meen. dat ik als priester ook enige critiek heb op de gelovigen als hoorders van het woord. Goed, ik ga de preekstoel op. En de ge lovigen? Een bepaald gedeelte probeert het zich zo gemakkelijk mogelijk te ma ken in een houding, die mij nou juist niet inspireert, zodat ik moeilijk mijn gedach ten concentreren kan. Ik kan niet Zeggen, dat zij „hoorders" zijn van het Woord, dat zij beseffen, dat God spreekt tot hen door mij. En als zij al luisteren, dan is 't dikwijls met een verkeerde instelling: „eens kijken, hoe hij het eraf brengt". Soms vinden zij de preek mooi. en is het opeens stil in de kerk, zodat ik er zelf door geïnspireerd word. Maar dan vrees ik, dat het niet is. omdat God tot hen spreekt, maar omdat zij de preek mooi vinden. Zo weinig ondervind je als pries ter, dat de mensen naar je woord luiste ren als naar het Woord van God, zo wei nig gedragen zij zich als gelovigen, die zich bewust Zijn, dat het God is, die hen bij hun naam noemt en hun iets te zeggen heeft. Soms verlang ik een Lacordaire te zijn, zodat iedereen naar mij zou komen luiste ren en geheel de kerk geboeid zou we zen Maar dan denk ik: zou dat wel goed zijn? Zouden wij dan niet te gemakke lijk woorden van wereldse wijsheid zeg gen, met 't gevolg dat de mensen dan he lemaal wellicht zouden vergeten dat zij moeten luisteren, omdat God tot hen spreekt, en niet omdat zij door een be paalde predikant geboeid worden. Als ik over het Mysterie der christelij ke Prediking denk. dan moet ik van vele dierbare gelovigen zeggen: wat een ge miste kansen, wat een verantwoordelijk heid, die zij op zich nemen, als zü niet luisteren, of te menselijk en te critisch luisteren, terwijl zij vergeten te luisteren naar het Woord van God, dat dit men senwoord toch werkelijk is H. B. in de hedendaagse maatschappij heeft merkwaardige consequenties. De werken de mens doet zijn werk voor het dage lijks brood zelden thuis. 's Avonds is hij lid van een gezin, overdag onderdeel van een andere gemeenschap, die van het be drijf waar hij werkzaam is. De overgang van de ene gemeenschap naar de andere heeft plaats in de spitsuren en het tekent wei de intensiteit van deze ontwikkeling, dat die uren niet minder dan een verkeers technisch vraagstuk zijn geworden. Per fiets, te voet of per auto verlaten de ge zinsgenoten hun huis om als bedrijfs- genoot te gaan optreden en tegen de avond gaat het juist andersom met de duizen den, die op een of andere manier aan kostwinning doen. Het spreekt vanzelf, dat deze toestand op allerlei terreinen zqn weerslag en zijn uitdrukking vindt. In de politiek is het totstandkomen van de Wet op de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie een duide lijke weerspiegeling van de definitieve en ontstaan er dikwijls heftige debatten, maar zien aalmoezeniers en werkers elkaar even dikwijls recht in de ogen, zodat er naast begrip ook wederzijdse waardering ont staat en de weg naar het hart van velen open komt te liggen. Opnieuw worden zo leken-apostelen gevormd, die bevruchtend werken op de sfeer in het, bedrijf Be vruchtend niet enkel door hun gewonnen zelfvertrouwen, maar vooral door hun voorbeeld van onbaatzuchtigheid en naastenliefde. Is het wonder dat een aantal priesters voor hun arbeid erkenning en bevestiging heeft gevonden in de vorm van een officiële aanstelling tot bedrijfsaaimoeze nier door het hoogwaardig episcopaat? Een nieuwe vorm van apostolaat zocht naar een weg om Gods wil te volbrengen. De eerste resultaten bewijzen al. dat de aan een bepaald grondgebied gehouden I zielzorg, die van de parochie, eveneens de belangrijke plaats, die de Bedrjjfsgemeen- j vruchten kan plukken van deze nieuwe schappen zich hebben veroverd. In dc activiteit. De heer P. Pol derblom te Lei den is gepromo veerd op een proefschrift over „De hydrophiel- deeltjes in de carbocydrinaat- kernen". De wed. W. M. Sierhuis te Gorin- chem zorgde wederom voor een stijlvolle uit gave. Dit is nu echt een boek. dat een bespre king in dit blad tenvolle waard is en dat we graag in handen van alle jongeren zouden zien. Polderblom heeft er geen oppervlakkige studie van gemaakt. Reeds zjjn voorwoord is volkomen onbegrijpe lijk. Na de eerste zin, waarin hij zijn profes soren en promotor be lank!. voert hij de arge loze lezer binnen in de boeiende wereld van algebraïsche formules 3n volstrekt duistere woordcombinaties. Het zegt een jongere, dunkt me, .wel iets, dat alleen reeds van bladzijde 2 tot en met 19 zegge en schrijve 16 repeterende breuken en 13 stevige worteltrekkingen voor- komen. Enkele micro foto's (in kleur) van een groepje verwaar loosde carbocydrinaat- kernen doen 't goed op bladzijde 87 en 88. Het gaat echter om de in deze kernen voorko mende hydrophieideel- tjes, waaraan men tot dusver veel te weinig aandacht heeft besteed. Pólderblom licht een tipje van de sluier op. Hij is zelfs zóver ge gaan, dat hij een ge droogd hydrophieldeel- tje in elk exemplaar van zijn boek (blz. 114) heeft laten opprikken. „Niet aanraken!" staat eronder. In de „Bakelse Koerier" lezen wjj. dat een onderwijzer deze waarschuwing heeft veronachtzaamd en met zijn wijsvinger aan het bewuste hydrophieldeel. tje heeft gepeuterd. De gevolgen waren meer dan erg. De man ligt nu met gecon tinueerde geel zucht in het ge meenteziekenhuis te Bakel, terwijl zijn .rechterhand de bekende hy- drophielische ver- knobbelingen vertoont (kruiselingse knobbels met onopvallend uit- bouwtje). Men lette dus op. De nabeschouwing van prof. Scheurdeman is teleurstellend. Scheur deman praat in deze nabeschouwing alleen maar over zichzelf. Op de laatste pagina komt zijn vrouw ook nog ter sprake, maar men vraagt zich toch af of dit wel nodig is in een boek over hydrophiel- deeltjes We willen graag geloven, dat prof. Scheurdeman 'n prach tig laboratorium heeft te Oegstgeest en dat zijn vrouw veel begrip heeft voor zijn werk. Het proefschrift van een leerling lijkt ons echter niet de ge schikte plaats om daar in het hart te luchten. Gaarne aanbevolen. KARAKTEROLOOG

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7