Internationaal Kath. Migratie- congres in Nederland Rhodesia, jong emigratieland met grote toekomst n Nieuwe lente)i nieuw behang Overheid gaat Verre Visserij stimuleren De slapende Boeddha o nu en dan :§p. Gloeilampjes Laboratorium van 160.000 muizen E ROTTERDAMSE GRAANMARKT Kriebelingen in de derde week mnMaart\^tlx^.°. Oude Tonge gaat Ramp Koninkrijk-nieuwe-stijl Van 12 tot 17 September 1954 op Kasteel Bouvigne documenteren Don Camillo in de open lucht Vele vakbekwame arbeiders kunnen er goed bestaan opbouwen Voor ongeschoolden weinig kans SNEL BUITEN MEM Voor vlijtige handen Nederlands publiek moet vertrouwd worden met kabeljauw, kool vis en roodbaars Onze vissers nog weinig Mieke ervaring Fatemi gearresteerd r~ TIJD IS GELD J Gek stukkie Peter Se/ie ZATERDAG 13 MAART 1954 PAGINA 8 i» ZEEUWSE LANDBOUWERS NAAR N.O.-POLDER Nieuwe pachtacte getekend Surinaamse delegatie in beginsel accoord Flauwe stemming voor Platamais nieuwe oogst (Bericht van A. Bosman graanhandelaar) Sydney PRINS BERNHARD MAAKT VLUCHT IN SABRE Doorbreken van geluidsbarrière? SLEEPBOOTSTOKER VERDRONKEN Uitstekend ingerichte mijnen Grote gezinnen niet toegelaten in schoonmaakaetii: Hamea-Gelel VEEHOUDER BEET COLLEGA IN HET OOR „Menseneter" kreeg 4 maanden en doktersrekening HELEENTJE'S AMANDELEN WORDEN GEKNIPT En dan zingen met Jimmy Boyd DOOR F. J. A. L. CORDENS S-, VA De „International Catholic Migration Commission" (afgekort: I.C.M.C.), die haar hoofdbureau heeft gevestigd te Genève, zal bij gelegenheid van haar tweede algemene vergadering, een inter nationaal migratiecongres houden in sa menwerking met de bij haar aangesloten organisatie in Nederland, de Katholieke Centrale Emigratie Stichting (K.C.E.S.). Het Congres zal plaats vinden op Kasteel Bouvigne bij Breda van 12 tot en met 17 September 1954. Het voornaamste doel van dit congres is de bestudering van alle problemen, die met de emigratie, immigratie en overbe volking samenhangen, zowel uit practisch als uit wetenschappelijk oogpunt. Tijdens het congres zullen werkgroepen worden gevormd, waarin zal worden getracht een volledig overzicht te scheppen van de katholieke activiteit en beginselen op het gebied van het bevolkingsvraagstuk en van de migratie. Tevens zal er in deze werkgroepen naar worden gestreefd een duidelijk inzicht te krijgen in de grond slagen en de aard van alle werkzaam heden, welke op het ogenblik door de katholieken in de immigratie- en in de emigratielanden worden verricht. Alle organisaties in de wereld, die bij de International Catholic Migration Com mission zijn aangesloten, zullen een bij drage leveren tot deze internationale bijeenkomsten door haar eigen documen tatiemateriaal ter beschikking te stellen. Het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Insti tuut, onder directie van prof. G. H. L. Zeegers, in Den Haag, zal voor de weten schappelijke coördinatie en voor de uit werking der gegevens zorg dragen. Er is een Comité van aanbeveling samengesteld, waarin voor Nederland zit ting genomen hebben mgr Paolo Giobbe, Pauselijk Internuntius, mgr dr A. M. J. H. Hanssen, als vertegenwoordiger van het Hoogwaardig Episcopaat, prof. dr L. J. M. Beel, minister van Binnenlandse Zaken en de heer J. G. Suurhoff, minister van Sociale Zaken. Met de organisatie van het congres is een commissie van voorbereiding belast, bestaande uit mr Th. H. Bot, voorzitter, mr James J. Norris, voorzitter van de International Catholic Migration Com mission. vice-voorzitter, dr J. Schauff, vice-voorzitter van de International Ca tholic Migration Commission, vice-voor zitter, prof. G. H. L. Zeegers, vice-voor zitter, dr W. L. P. M. de Kort, lid van de Tweede Kamer, algemeen secretaris, en de leden de heer G. W. Kampschöer voor zitter van de Katholieke Centrale Emi gratie Stichting, prof. dr J. G. de Quay, mej. J. Groothuizen, rector J. G. van de Hoogte, en dr J. F. van Campen. Het secretariaat van de commissie van voor bereiding is gevestigd te Scheveningen, Badhuisweg 91. De eerste groep van 34 landbouwers uit de-getroffen gebieden in Zeeland heeft gisterenmiddag in hotel De Korenbeurs te Goes de acte van afstand van Zeeuwse grond en gelijktijdig de nieuwe pacht acte voor de hun toegewezen bedrijven in de Noord-Oost-Polder getekend. Van deze 34 boeren zijn er 26 afkomstig van Schouwen en Duiveland, vijf van Tholen, twee uit West-Zuidbeveland en één uit Waarde. Zij waren gekozen uit een groep van ongeveer 3400 gegadigden. De 34 landbouwers krijgen samen 800 ha in de nieuwe polder toegewezen. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter der herverkavelingscom missie, mr A. van der Weel te Middel burg, die zijn bewondering uitsprak voor deze beslissing en namens de her verkavelingscommissie en alle provin ciegenoten de vertrekkende landbouwers een goede toekomst wenste. Hoog boven het glinsterend water van de Theems met een schitterend uitzicht op de bijenkorf Londen, zijn arbeiders op het ogenblik druk bezig de Victoria- toren te ontdoen van zijn steigers, die nu zullen worden opgetrokken rondom de legendarische Big Ben (links, op de- achtergrond). De toren, die tijdens de bezetting zijn stem via de radio in de onderdrukte gebieden horen liet, werd door een in buurt ontplofte bom nogal beschadigd en slechts provisorisch her steld. Het ministerie van Openbare Werken in Engeland heeft nu echter besloten de schade te laten herstellen en tegelijk verweerde muurgedeelten te laten vernieuwen. Over de Watersnood en de eerste weken daarna is, in krant en tijd schrift, veel gepubliceerd. In Oude Tonge is nu een commissie ingesteld die tot taak kreeg over de watersnood ramp zoveel mogelijk gegevens te ver zamelen. Hoewel men nog slechts kor te tijd hiermee bezig is beschikt men toch al over enig materiaal. De com missie doet echter een beroep op hen die over eigen of dóór anderen ge maakte foto's beschikken of die tijd schriften of couranten in hun bezit hebben van kort na de ramp, waarin Oude Tonge op een of andere wijze wordt vermeld, zowel buitenlandse als minder bekende Nederlandse. Ieder die deze ter inzage wil geven men behoeft ze niet af te staan wanneer men dat niet wil wordt beleefd ver zocht dit, voorzien van naam en adres, af te geven bij de heer D. van den Tol, Emmastraat 20, Oude Tonge. Mr dr R. Pos, algemeen vertegenwoor diger van Suriname in Nederland, zal 13 Maart naar Den Haag vertrekken. Naar de correspondent van het A.N.P. vernam, heeft de voltallige Surinaamse delegatie voor de Ronde-Tafelconferentie zich in beginsel accoord verklaard met het ontwerpstatuut. Wel is men van mening, dat het noodzakelijk zal zijn, dat de Ronde-Tafelconferentie in haar geheel bij eenkomt voor de definitieve afdoening, aangezien de conferentie in 1952 werd ver daagd. Het ligt in de bedoeling dit jaar in het Oisterwijkse openluchttheater Don Ca millo als openluchtspel op te voeren met Albert van Dalsum in de hoofdrol. De opvoeringen zullen gegeven worden in de maanden Juli en Augustus. Zpals bekend, is kortgeleden tussen de •regeringsautoriteiten van Rhodesia en Ne derland een overeenkomst tot stand ge komen, waardoor de emigratie van vak bekwame arbeiders daarheen ook mogelijk is geworden. Rhodesia heeft, volgens de heer Van Luyk. een tekort aan werkkrachten. Hst feit echter, dat dit land zo jong is, stelt aan degene, die er heen wil, zeer bijzon dere eisen. De emigranten moeten nl waarschijnlijk meer dan voor de andere landen, beschikken over pioniersgeest, „Het is nu zover, dat wij met de wer kelijke emigratie naar Rhodesia kunnen beginnen. Rhodesia is een erg jong lani, d.w.z. dat het pas kort in de algemene belangstelling staat en dus nog niet die bekendheid heeft als de emigratielanden Australië en Canada. Toch is het een land met een grote toekomst, waar enorme durf en doorzettingsvermogen, bodemrykdommen, gepaard aan een goed klimaat er voor zorgen, dat veel mensen in dit land een zeer behoorlijk bestaan kunnen opbouwen" Aldus sprak de heer II. van Luyk van het commissariaat voor de emigratie gisteravond voor de zender Hilversum II. De activiteit ter beurze was deze week niet groot en de omzetten bleven binnen beperkte grenzen. De afname bij de mengvoederbedrijven bleven we liswaar op een bevredigend peil, doch we zijn nu in een periode, waarin vele eerder gekochte partijen aankomen en kingsvraag weinig te bespeuren valt. moeten worden verwerkt, zodat van Zomergerst bij klein aanbod zeer goed verdere aankopen niet veel ia bespeuren prijshoudend. valt. Bovendien komen we in de scha- i Volgens de laatste berichten kocht duw van de Regeringsveiling van Maan Duitsland ca. 57.000 ton 2 Am. mais in dag a.s. te liggen en prefereert men het resultaat hiervan af te wachten. Koeken bij kalme vraag voor spoe dig goed vrijwel onveranderd. Op af lading wordt nog steeds weinig onder nomen. Inlandse granen van weinig beteke nis meer voor onze markt. Goede soor ten haver brengen steeds mooie prij zen op, waarbij voor latere leveringen bovendien nog goede premies gelden. Rogge verlaten en tegenover andere soorten te duur geacht, terwijl van dek- Londen Men herinnert zich misschien nog wel, dat enkele .weken geleden een Londense tekenaar als een beeldenstormer in het wassenbeeldenkabinet van Madam Tus- saud te keer ging. De „kop" van pre mier Churchill ging er aan, terwijl twee andere koppen uit diens kabinet ook rolden. Ernest William Brigden, 32 jaar oud, werd gisteren veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf. Dat de kop pensneller er zo genadig afkwam want de Engelsen houden nu eenmaal niet van zulke grapjes, vooral niet tegenover hun ministers had hij te danken aan het feit, dat men hem „overwerkt" achtte. Dat kan natuurlijk, want de man was niet aan het tekenen, maar een toneelstuk aan het schrijven. Bonn Koning Faroek had onder zijn rari teitenverzameling ook de maarschalkstaf van de Duitse generaal Von Brauchitsch. De Egyptische regering was van plan dit geval eveneens publiek te verkopen. De West-Duitse regering heeft nu verzocht en verkregen, dat de staf niet onder de hamer komt. Want men had vastgesteld, dat des maarschalks staf langs illegale weg Duitsland had verlaten en de we duwe van de generaal zou er prijs op stellen dit waardigheidsteken van wijlen haar door Hitier als opperbevelhebber ontslagen echtgenoot weer in haar bezit te krijgen. Zeven dagen oud was de baby van mrs Patricia Anne Costello nog slechts en reeds toen werd hij gekidnapt. Hij was op een gegeven ogenblik uit de kraam- afdeling in het St Margarets Hospital verdwenen en hoe men ook zocht, men vond geen spoor van het jongetje- Een dag lang waren de ouders aan de wan hoop ten prooi Toen zag de politie op straat een vrouw met een baby lopen en dit bleek het vermiste kind. De vrouw bleek niet wel bij het hoofd te zijn. Kopenhagen Er komt een nieuw biljet van tien kronen in Denemarken, hoewel men nog lang niet aan een nieuwe uitgifte toe was. De reden was namelijk, dat veie blinde inwoners er over klaagden, dat ze dit biljet met geen mogelijkheid van het precies evengrote biljet van vijf kronen konden onderscheiden. Het nieuwe waardepapier krijgt nu een iets andere omvang Mar del Plata (Argentinië) Met 'n schreeuw van ontzetting keken de duizenden toeschouwers op een parachute-demonstratie vol afgrijzen toe, hoe de parachute van Luis Guar- jardo zich na de sprong uit het vlieg tuig niet opende. De ongelukkige pa rachutist kwam met een zware klap temidden van de toeschouwers terecht. Hij was dadelijk dood; een vrouw werd ernstig gewond. Prins Bernhard zou vandaag een vlucht maken in een oefen-straalvliegtuig van het type „Sabre". Mogelijk zal hij de geluids barrière doorbreken, aldus de „North American Aviation". Het vliegtuig is een twee-persoonsversie van de F-86. Dit laat ste toestel is veel in Korea gebruikt. Prins Bernhard bevindt zich momenteel voor vier dagen te Los Angeles voor een bezoek aan de vliegtuigindustrie. Plata-roge is deze week weer lager ge daan, waarbij Antwerpen met enige ge wachte partijen meehielp. Velen ver wachten nu a.s. Zaterdag een verhoging der monopolierechten op dit artikel en dit heeft weer enige aankopen, vooral op aflading, tot gevolg. Haver en gerst konden ook aan de druk der stomende partijen niet vol doende weerstand bieden, zodat men met bod momenteel wel wat lager koopt. Mais oude oogst van Argentinië kon zich goed handhaven door klein aan bod, terwijl Noord-Amerika met enige stomende partijen aan de markt is, zon der veel tegenliefde te vinden. Meer ging er om in platamais nieuwe oogst, welk geliefd artikel op Juni/Juli en verdere maanden attractief wordt ge acht. Het prijsniveau heeft zich echter nog niet gezet en tot heden is er da gelijks lager te koop. Duitsland schijnt grote aankoopplan nen tegen volgende week te hebben, men spreekt van 50/80.000 ton Noord-Am. mais en tot 150.000 ton Plata- en Noord- Afr. gerst. Misschien, dat hierdoor de stemming op de graanmarkten in het algemeen, wat ruggesteun krijgt. Irak is voor Febr./Maart aflading eerder terug koper, doch voor nieuwe oogst Mei/Juni en Juni/Juli wel graag verkoper. Van Russische zijde hoort men de laatste tijd in het geheel niets van graanaan- biedingen. ladende posities, April en Mei afl. fob. Gulf havens tegen prijzen uitkomend tussen f 27,60 tot 27,85 cif Rotterdam- Hamburg. Uit de Waal bij Nijmegen is Woensdag het lijk van een man opgevist. Het wa= verward in scheepstouwen. Dit stoffelijk overschot is nu geïdentificeerd als dat van de stoker Sch. uit Dordrecht. De man, die op een Nederlandse sleepboot voer, is Dinsdag in het plaatsje Bimmen aan de Rijn in Duitsland te water geraakt en verdronken. Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost O Terwijl ik eer Als de dochters eenparig beweren, dat het om te stikken is met die sportpanta- lons aan en die onmogelijke snikhete truitjes Als de vader van diezelfde meiskes plotsklaps zijn vest met lange mouwen laat hangen en een duik in zijn geliefde slipover neemt. Als ik zelf die yersey-jumper ineens onmogelijk vind met dat malle hoge boordje en die driekwart mouwen. Als de ramen wagenwijd openstaan, de haard zacht behaaglijk snort Als Mevrouw van driehoog een com plete garderobeshow van wintergoed op het balcon houdt.... Als mijn buurman aan de overkant zijn brede scheiding extra zwierig verlegt en deswege glimt als een billardbal door de lading brillantine ons aan die eerste milde Terwijl ik een voorlopige berekening I voor „De schoonmaak" op de achterkant Als ik mij in dat leuke zijden bloesje; van een buitennissige folder neerkrab- In vrijwel alle industrieën, die Rhodesia rijk is, en dat zijn er vele, kunnen goede vakmensen worden geplaatst, zoals bank werkers, lassers, draaiers, fraisers, kete.- makers. vormers enz en oort arbeiders uit de grafische vakken en electriciens Verder is er in Rhodesia een belangrijke mijnindustrie. Daarom kunnen ook vak mensen voor de bovengrondse afdelingen als mijnelectriciens, onderhoudsmonteurs, timmerlieden, steeds een plaats krijgen in de uitstekend ingerichte mijnen van dit land. De ongeschoolde arbeid wordt er in het algemeen verricht door de kleurling, zodat de immigratiekansen voor onge schoolden naar dit land voorlopig nog niet groot zijn. De enige uitzondering .f de plaatsingsmogelijkheid voor jongelui tussen de 20 en 25 jaar als leerlingstoker bij de spoorwegen. Dan zijn er ook uit stekende mogelijkheden in de bouwnijver heid, evenals op het terrein van bruggen- en wegenbouw. Het vervoer in Rhodesia is voor een belangrijk deel aangewezen op de auto. Dat brengt met zich mede, dat er natuur lijk verhoudingsgewijs ook veel garages zijn. Auto- en dieselmonteurs, lakspuiters, uitdeukers e- d. zullen dus in de Rho- desiaanse garages zeer goed op hm plaats zijn. Ook de Rhodesiaanse regering heeft een leeftijdsgrens voor de emigranten vast gesteld, die neerkomt op ongeveer 45 jaar Wat de gezinsemigratie betreft, kunnen in verband met de huisvestingsmoeilijk heden geen grote gezinnen worden ge plaatst. De Rhodesiaanse regering stelde hier een grens van maximaal drie kin deren. RGENS IN AMERIKA houdt een zouden de geleerden de invloed der erfe- meneer 160.000 muizen. lijkheid bij kanker slechts kunnen ver- Niet voor zijn plezier, maar ten be- moeden. hoeve van een zeer wetenschappelijk en Nu bekend is gemaakt, dat na inspui- hoogst belangrijk doel: de kankerbestrij- tingen met de schadelijke stoffen, welke ding. sigaretten bevatten, muizen longkanker Hij doet dit thans sinds 25 jaar en het kregen, wordt het merkwaardige jubilé huis, waarin hij de muizen heeft onder- nog des te merkwaardiger, gebracht, viert feest. Intussen, er is met de muizen reeds een Het is hier niet: als de kat weg is, dan- heel belangrijke ontdekking gedaan ten sen de muizen. Die krijgen niet eens een aanzien van het virus van de kanker, extraatje, want ze staan op een streng Men stelde vast, dat bij een bepaalde dieet. soort (er zijn er in totaal 60) negentig De meneer echter wordt in deze dagen procent van de wijfjes borstkanker kre- met gelukwensen overstelpt. Ze komen gen. Bij andere soorten kwam deze ziekte uit alle delen van de wereld, want overal niet voor. zijn geleerden, die het Roscoe B. Jackson Indien men nu pasgeboren muizen bij Memorial Laboratory te Bar Harbor in de de moeder van genoemde soort wegnam staat Maine kennen. en aan e<m moeder van een der andere Het is dr C. C. Little. Hij is directeur soorten gaf, bleken ze later immuun voor van het laboratorium en doet het waar- de ziekte. lijk niet in het klein, gezien zijn 160.000 Y.°°r de geleerden was dit bij de be- gasten. strijding en voor het onderzoek naar de Merkwaardige gasten, die 160.000. Wan- oorzaken van kanker een uiterst waarde neer men van hen een stamboom zou op- volle aanwijzing. maken, zoals men dit ook met mensen Zonder de muizen, die speciaal in het doet, zouden velen hunner hun afkomst laboratorium van Bar Harbor gekweekt kunnen bewijzen van voorouders, die al worden, zou deze ontdekking niet moge tweeduizend jaar vóór onze jaartelling Uik zijn geweest. Het was ook een aan leefden of zelfs in het Bronzen Tijdperk het ..lab" verbonden onderzoeker, die Muizen immers behoren tot de oudste haar deed. diersoorten ter aarde. Ze hebben zo het Het zilveren feest van deze bijenkorf een en ander overleefd, waaraan veel gro- van 160.000 muizen, waarvan steeds exem- tere diersoorten ten onder zijn gegaan. plaren aan onderzoekers geleverd wor- i óc^.e en ziin assistenten bestuderen den, wordt met een reeks wetenschappe- nu al 25 jaar de wetten der erfelijkheid Hjke bijeenkomsten gevierd, bij hun 160,000 gasten. Zonder de gege- Men verwacht geleerden uit alle landen vens, welke ze verzameld hebben en waar- van de wereld. Mede door hun hulp is het mogelijk ge- weest, het laboratorium in stand te hou den, toen de financiën tijdens de grote depressie van de jaren dertig niet vol doende bleken. Er kwam ook geld overal vandaan, toen het gebouw half uitbrandde. Het kon toen tweemaal zo groot worden herbouwd. uit de genealogie van de muizen blijkt, (Advertentie) Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening thans mededeelt, heeft de regering besloten de visserij in de Noordatlantische wateren, de z.g. Verre Visserij, te stimuleren door het geven van een prijs garantie voor de van die visgronden aangevoerde vissoorten. Met een aantal in bedrijf zijnde zware trawlers zal men proef nemen over een tijdsverloop van twee jaar. Voor dit doel zal op de begroting van het Landbouw Egalisatie fonds 1954 een bedrag van 675.000 worden aangewezen, terwijl de minister van Landbouw indien de eerste ervaringen niet te ongunstig zullen zijn ook voor het dienstjaar 1955 een dergelijk bedrag beoogt te kunnen verkrijgen. hul met al die ragfijne kantjes. Als het speelse zonnetje eens extra baldadig laat zien, dat het muurbedeksei bar verschoten is en ik subiet aan het tellen ga hoeveel rollen behang ik nodig heb Dan, o dan éindelijk heeft de Lente haar intrede gedaan en hebben wij haar nog nimmer zo uitbundig begroet als juist dit jaar! Vergéten zijn wij op een maal de narigheid van tintelende vingers en tranende ogen door de vinnige wind. Nog slechts enkele dagen geleden bagger den wij pruttelend door de modderbrij, het restant van een fiks pak sneeuw en leek de Lente mijlen van ons verwij derd Nu heeft zij echter volledig bezit van ons genomen nu zingt het in ons hart en bel, ben ik in gedachten al aan het sop pen en zemen, de boel anders aan 't schrikken. Morgen, ja, morgen begin ik al aan de kasten en dan Ik verwelkom het hoofd van het gezin extra enthousiast, leg hem mijn kladje voor. Weggedoken achter zijn krant (dat mannen daardoor toch z o afwezig voor het gezin geraken) reageert hij niet anders dan met een hand op zijn broek zak, waarin zijn portemonnaie huist.... Juist, als ik denk, dat wordt geen her boren huis, ontdekt hij plots dat leuke bloesje, dat ik de hele dag al zo feestelijk gedragen heb en geeft zich met een brede lach gewonnen. Zó reageert een man nu eenmaal op de Lente „Een gemeen stukje mens", noemde de politierechter mr L. de Blécourt de 52- jarige veehouder R. van A. uit Hilversum, die gisteren heeft terechtgestaan, omdat hij op 22 October van het vorige jaar tij dens de jaarlijkse veemarkt in een café te Naarden een andere veehouder in zijn linkeroor had gebeten, waardoor dit zo ernstig werd gewond, dat het door een chirurg moest worden gehecht. De politierechter veroordeelde de man terzake van zware mishandeling tot vier maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf en tot betaling van 24,60, zijnde de gemaakte doktersonkosten door het slacht offer. Van A. was reeds eerder veroordeeld, omdat hij eens van iemand een stuk van de neus had afgebeten en ook een stuk van een oor. De verwachtingen zijn, dat de verre visserij gunstiger uitkomsten mogelijk maakt dan de Noordzeevisserij. De resul taten, die Engelse en Duitse vissers bij de visserij in de Noordatlantische wateren behalen, wijzen in die richting. Bij het beoefenen van de verre visserij door Nederlandse trawlers moet echter met twee factoren rekening worden ge houden, n.l. de weinige ervaring, die de Nederlandse vissers op deze visgronden hebben en het minder goed bekend zijn op de Nederlandse afzetmarkt van de aldaar gevangen vissoorten, zoals kabeljauw, koolvis en roodbaars. Deze factoren zullen de resultaten in de eerste tijd naar alle waarschijnlijkheid minder gunstig beïn vloeden. Het is dus nodig het Nederlandse publiek met deze vis vertrouwd te maken, teneinde een markt hiervoor te scheppen. Het overwinnen van deze moeilijkheden brengt' voor de reders extra risico's mede, waarin de overheid nu gedurende de proefperiode zal delen, zonder dat het volle risico wordt overgenomen. Voor van de verre visgronden aange voerde kabeljauw, koolvis en roodbaars wordt een prijsgarantie gegeven in de vorm van een gegarandeerde minimum prijs van resp. 15, 12.50 en 10 per kist van 50 kg. Het prijsverloop van andere aldaar gevangen vissoorten blijft voor risico van de reders. De overheid zal de vis, die in de afslag de minimumprijs niet haalt, tegen de gegarandeerde prijs uit de markt nemen. Deze garantieprijzen geven nog geen redelijke opbrengst per reis, waarom ter overbrugging van het verschil bovendien een toeslag van 4 per aangevoerde kist marktwaardige vis wordt gegeven, echter met een maximum van 2400 kisten. Belangrijke kosten zullen worden ge maakt ter scholing van de bemanning, zo als bijvoorbeeld het aanstellen van een ervaren visloods. Hierin tracht het plan te voorzien door het geven van een toe slag van 240 per reisdag tot een maxi mum van 24 reisdagen per reis. Genoemde toeslagen vervallen als een besomming van 65.500 per reis wordt be reikt of worden evenredig verminderd als de besomming dit bedrag niet ten volle haalt, maar wel boven een bepaalde norm uitkomt. De uitvoering van een en ander is aan het Bedrijfschap voor Visserijproducten opgedragen. Naar te Teheran wordt meegedeeld, is de Perzische oud-minister van buiten landse zaken, dr Hoessein Fatemi, naar wie sinds de val van de regering-Mossa- deq werd gezocht, thans gearresteerd. (Van onze correspondent) Voordat de stem van Heleentje van Capelle met die van Jimmy Boyd, het Amerikaanse zangsterretje, in het liedje „The cowboykid and the little Dutch girl" op één plaat kan wórden vastgelegd, moet Heleentje bekend geworden door haar Speeltuinliedje een keeloperatie onder gaan. Heleentje's amandelen moeten n.l. worden geknipt. Haar zangkwaliteiten zul len hieronder echter geenszins lijden. Er is van Heleentjes' stem al een proef- opname gemaakt; de resultaten hiervan achtte men alleszins bevredigend. Heleentje zal op de plaat in het Neder lands en Engels zingen en Jimmy Boyd evenzo. (Advertentie) Waarom tijd verliezen door bui tenshuis les te nemen? Maak het U gemakkelijk en studeer thuis, op elk ogenblik, dat U past! De Bekende Schriftelijke Cursus Resa-Hilversum is altijd „bij de hand". Opleiding voor Lagere en Middelbare Akten, te vens voor Frans, Duits en Engels en Nederlands M.O.A. Wiskunde M.O. en Boekhouden M.O. Ons nieuwe prospectus geeft U alle inlichtingen. iz Het einde er van verloor zich in de duis ternis of smolt samen met de lichten en de omtrekken van andere schepen; uit de donkere flanken gulpten hier en daar stromen licht en over het geheel hing een wolk van stoom en witte damp. Het ge heel maakte op mij een eigenaardige in druk; dat was zo geheel iets anders dan een tochtje over het Kanaal. Maar ik had geen tijd voor bespiegelingen, onze gids bracht ons naar een flauw oplopende, brede trap met leuning. Aan het einde daarvan zag ik een helder verlichte ope ning en een soort van gang met rode lo pers. Aan de ingang stond een scheepsof ficier onder een grote electrische lamp. Toen wij boven kwamen, salueerde hij en vroeg het nummer van onze hutten. Een matroos kwam als geroepen toegeschoten Meirum, beval de officier, breng de heren naar 87 en 88. De matroos, die ons voorging, had een aardig jongensachtig gezicht en keek zo I Hij had een zeer donkere huidkleur, maai genoeglijk, alsof hij alles wat hij deed, voorregelmatige, ik mag wel zeggen aristocra- zijn eigen pleizier verrichtte. We liepen een vrij lange gang door, vervolgens door de rooksalon, waar enige passagiers in groepjes zaten te praten, door de grote eetzaal, die op dit ogenblik leeg was,-ver volgens een trap af en weer door een lan ge gang met aan weerszijden genummer de deuren als de kamertjes van een kost school. De gang was voldoende, maar niet ruim verlicht, door aan het plafond beves tigde peertjes; bij een kleine dwarsgang brandde een groter licht en verderop, waar een sterkere lamp brandde, ver moedde ik een zijgang. Het was ook zo, en daar hadden wij onze eerste curieuze ontmoeting aan boord. In die zijgang stond een zeer lange, magere man, die op het punt scheen onze gang in te slaan, maar die nu even bleef wachten om ons te laten passeren. Keening en de matroos liepen door, zonder op te zien; ik kwam achteraan en meende de beleefdheid van die man met een kleine hoofdbuiging te moeten honoreren. Hij boog -terug, ook maar heel even. Maar dat ogenblik was genoeg om hem in het gelaat te zien en een onuitwisbare indruk van hem mee te nemen. Zijn hele houding en voorkomen hadden iets zeer voornaams; hij droeg 'n donker gestreepte broek, zwart jaquet en zijn das was versierd met een kleine, maar felle stralen uitschietende brillant. Op zijn hoofd droeg hij een kleine witzijden tulband, zoals de Brits-Indiërs die zo sier lijk weten te vouwen en die van voren met 'n groene steen was versierd. Slechts een ogenblik zag ik hem in het gelaat. tische trekken; de kleine mond met de iet wat benedenwaarts getrokken lippen, ver ried een grote wilskracht en zijne grote donkere ogen keken iemand door de ziel. Dit was het eerste exemplaar, dat ik van het Indische ras te zien kreeg en ik moet eerlijk bekennen, dat ik hem een ondeel baar ogenblik langer bleef aankijken dan volgens de beleefdheid toelaatbaar was. Maar de man imponeerde mij, en als men mij gezegd had, dat het een Indische prins was, zou ik het direct hebben geloofd. Voor bespiegelingen was het nu echter geen tijd. Met een paar stappen had ik mijn gezelschap ingehaald. Meirum wierp aan zijn linkse kant een deur open: „Hut nummer 87". zei hij; toen opende hij een deur daar recht tegenover „Hut nummer 88. Hier is de schakelaar voor het eiec- trisch licht. Hier op dit knopje hoeft u maar te drukken, als u iets van de hof meester verlangt. Daar op dat lijstje vindt u alle mogelijke voorschriften en aanwij zingen. Kan ik de heren nog ergens mee van dienst zijn? Vluchtig inspecteerden we onze hutten; onze bagage was keurig opgeborgen, niets kwam er te kort onze bedden waren in orde en alles wat we nodig konden heb ben, was aanwezig. Meirum kreeg zijn fooi en ging heen met zijn eigenaardig zwaaiende zeemansgang. Ziezo, nu kan de reis beginnen, zei Alfred, die op de rand van zijn bed was gaan zitten. Ik had plaats genomen in een kleine fauteuil, die met een tafeltje en een heel klein schrijfbureau het gehele ameublement van de hut uitmaakte. 1 Ik hoop, dat we geluk zullen hebben, antwoordde ik hem. Dat zal wel loslopen, gaf hij vol ver trouwen ten antwoord. Maar wil je wel geloven, ik val om van de slaap. Mijn ba gage pak ik morgen wel eens uit. Als ik jou was, ging ik ook maar bijtijds naar kooi. Ik wilde het schip nog wel eens rond kijken, zei ik. We vertrekken om twaalf uur en het is nu pas even over half tien. Mijn vermoeidheid was helemaal gewe ken. Was het ten gevolge van de opwin ding van al het nieuwe, dat ik zag en onderging? Ga jij maar kijken, zoveel je wil, zei Alfred. Maar weet je wat, oude jongen, voor ik ga slapen, gaan we eerst samen nog een flink glas cognac drinken in de salon, dat is een probaat middel tegen de zeeziekte. Alfred had die dag al heel wat ingeno men tegen de zeeziekte, meer dan eigen lijk goed voor hem was; maar ik gaf hem zijn zin en we gingen naar de rooksalon, die vrij druk bezet was. We dronken op de goede afloop van de reis en monster den de aanwezigen en voorbijgangers Heb je beneden die Indiër gezien toen we naar onze hut gingen? vroeg ik aan Alfred. Hij geeuwde. - Ik heb er niet zozeer op gelet, zei hij, maar ik geloof, dat er hier aan boord wel meer van die snoes hanen rondlopen. Kijk daar eens een aan komen. Een man mei een vuurrood gezicht en een stijve grijze snoi kwam door de zaai gewandeld Hij dtoeg een lange militaire jas tot aan de hals toe dichtgeknoopt, als of hij het koud had. Aan zijn arm liep een beeldschoon jong meisje. Dat is generaal Fortescue met zijn dochter, zei Alfred. Ik heb ze gisteren ge zien. toen ik' de passagierslijst nakeek. We bleven nog wat praten, maar niet lang meer, want Alfred wilde naar bed Ik voor mij vond het interessant eens aan dek te gaan kijken, naar de toebereidselen tot het vertrek. Het was er koud en guur druk geloop en gedraaf van matrozen, 'n gedreun van stoomlieren en gerammel van kettingen. Ik liep eens over het dek en voelde me als een kat in een vreemd pak- nuis. Een matroos liep me bijna onderste- ooven, een bootsman verzocht me even °P zij te gaan, toen ik over de verschan sing leunde, want er moest iets aan de reddingsboot versjord worden, kortom ik kreeg een gevoel, alsof ik iedereen in de weg stond. Toen ging ik maar weer eens een ex peditie maken beneden in het schip. Het was er warm en benai I'd. Ik dwaalde door zalen en^gangen en kreeg een gevoel, alsof alle mensen mij aankeken, omdat ik voor de eerste maal van mijn leven een grote reis maakte. Het was nu bij twaal ven geworden en ik ging weer aan dek Ik had dapper mijn pijp aangestoken en stond daar te kijken als een bevaren man. Het lawaai en de drukte waren nu veel verminderd; belangstellenden waren er niet veel. Alle loopplanken waren binnen gehaald en langszij van onze kolossus puf ten een paar zwarte sleepboten. Daar klonken een paar scherpe fluitsignalen en een geweldig geloei uit de misthoorn. (Wordt vervolgd) DE NADERENDE lente ondergaat een ieder op z'n eigen manier. Wij ken nen een persoon, eerzaam assistent accountant van professie en in vrije tijd kruiswoord-puzzle oplosseraar, bij wie, zó gauw de eerste pril-aarzelende zonne stralen door de van koude verstilde hemel breken, een jachtinstinct ont waakt. De goede man meent dit instinct te moeten toeschrijven aan het concrete feit, dat zijn oudoom in zijn jonge jaren onbezoldigd rijksveldwachter in buiten gewone dienst is geweest in een grens- oord, waar tegenwoordig „eertijds welop- passende huisvaders, tevreden met hun zeven landhuizen en de wekelijkse kaart avond ten ondergang worden gevoerd door de verleidelijke greep en daaraan volgende gooi van de knobbel- resp. dob belstenen". Door dat dorp loopt zogezegd een streepje. Aan de ene zijde wonen mensen, die als Mieke, de koe, niet juist in blijde verwachting was en Wim van Est niet bestond zouden emigre ren; aan de andere kant van de straat, een onafgebroken rij zitjes voor leutige kroegjes die de bewoners „estamineekes met uitschuifla" noemen. En aan die terrasjes heeft onze vriend zijn instinct te wijten. Want nogmaals, als het eens om deze tqd een beetje meer doet dan alleen met regenen, dan jaagt hij de hele stad af, om een misschien heus niet zoge- jveldig-gcmkiifiijkj leunstoel aan een ïf..9® °P een terrasje te bemachtigen. Wij hopen niet en wij geloven het ook eenvoudig niet, dat er kwaadwillenden onder de lezers van dit onvolprezen dag blad zijn. Maar indien dit het geval zou zijn, deze toelichting: hij nestelt zich er niet om zich zat te drinken aan vruchten limonade of een ander straf drankje, nee hij wil alleen maar in de wind zitten met een kopje thee of kof fie en mediteren. Als de klok half twee wijst, ijlt hij naar zijn kantoor terug, naar zijn met papieren beladen bureau met foto in lijstje van zijn vrouw die er niets van mag weten, om de buren begrijpt u wel en dochtertje. Ja de lente beleeft ieder weer anders, in haar onweerstaanbare vreugde, ieder een echter gaat in deze maand Maart weer op het leven letten en doet dingen, die hij tijdens zijn winterslaap „gek" ge noemd zou hebben. Wij bijv. ook zouden dolgraag in deze tijd continu aan de Rivièra willen zit ten of in Honolulu. Dromen kost geen geld, maar het zijn dan toch wel „gekke" dromen vanuit een kleine redactie kamer, zo hoog op de tweede etage dat wij er van afzagen, om op onze han den de tocht naar onze Olympus met centrale verwarming en drie kalenders aan de muur af te leggen. Voor de laatste keer, wij zijn allemaal een beetje gek in deze tijd van het jaar en wij schrijven daarover gekke stuk kies

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 8