Sluit de zeegaten af maar laat W at er weg en W esterschelde Winst aan veiligheid en betere levensvoorwaarden DADER VAN DE MOORD TE BAARLE-NASSAU GEPAKT r Er is en komt geen depressie in de Verenigde Staten Amerikaans leger ingekrompen; luchtmacht echter versterkt en uitgebreid WE Ontwikkeling van technische procédés if r Afsluiten zeegaten getuigt toch weer van vitaliteit Advies van Delta-commissie Vlucht uit Hongarije *r y ia - -• DE BELGISCH-NEDERLANDSE WATERWEGEN Nieuw program om de strijdkrachten duurzamer paraatheid te geven N™ if Dinsdag 16 Maart 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Meesters weer voor de klas in Oslo Zes millioen Nederlanders leven beneden hoogwaterpeil Oude man, die geleend geld terug wou hebben Israelisch-Syrische schietpartij wm Even duur als dijkverhoging mm „Moerdijkkanaal, combinatie van twee Nederlandse voorstellen" Belgische stem voor aanvaarding OOLE Ulvenhout" Analyst Hulp bij financiering maximaal een lialf millioen WEERBERICHT V IPllwWfiH WSÈËÈÊÈm (Van onze Haagse redactie) De Deltacommissie is eenstemmig van oordeel, dat het noodzakelijk is de veiligheid van de door de stormvloed van 1 Februari 1953 ge teisterde en bedreigde gebieden te verhogen en wel in beginsel door de afsluiting van de zeegaten. Daarom adviseert zij de minister van Verkeer en Waterstaat in haar derde interim-rapport, te bevorderen, dat zo spoedig mogelijk kan worden overgegaan tot afdamming van het Haringvliet, het Brouwershavensche Gat en de Oosterschelde met het Veeregat. Zij meent, dat uit een oogpunt van veiligheid, de af sluiting van deze zeegaten verre is te verkiezen boven de versterking van de bestaande dijken. Deze oplossing is naar haar oordeel econo misch en technisch uitvoerbaar. mM Dammen moeten duinen verbinden Alleen afdamming betrouwbaar De Delta-commissie komt °P grond van deze overwegingen tot de conclusie dat al leen door afdamming van de zeegaten een waterkering wordt verkregen, die men ook voor de toekomst betrouwbaar mag noe men. Zij meent, dat het geraamde bedrag van 1,5 a 2 milliard gulden te besteden in een periode van 20 a 25 jaar een last is, die ons volk met het oog op haar veilig heid niet alleen moet maar ook wil dragen. WÊiM \$mwi wsmmm Eerst de Benelux een feit Uitgerust met atoomwapen O Ook Sovjet-luchtmacht uitgebreid Ridgway ongerust (f De weerverwachting van het KNMI, geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt, nevelig weer met later enkele verspreide opklaringen. Overwegend droog. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 17 Maart: Zon op 6.52 uur, onder 18.47 uur; maan op 16.57 uur, onder 5.51 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT Tien Hongaarse vluchtelingen, onder wie drie vrouwen en een kind van v|j t' j jaar, zijn er vórige week in geslaagd Oostenrijks grondgebied te bereiken. De groep was per trein uit Boedapest ver trokken. De laatste 80 kilometer, die hen van de Oostenrijkse grensprovincie Bur- genland scheidden, legden de Hongaren te voet af, alleen des nachts reizend en overdag zich schuil houdend. Vier van de vluchtelingen, die in het begin van de tocht bevroren voeten had den gekregen, moesten door hun metge zellen worden voortgeholpen. De laatste twee dagen hadden de Hongaren niets meer te eten. Toch gingen ze verder. Op een gegeven ogenblik werd de leider van de groep door twee politiemannen ontdekt, toen hij de weg verkende. In het hierop volgende vuurgevecht, werden twee Hongaarse politiemannen neerge schoten en de vluchtelingen konden zich uit de voeten maken. Later werd de groep nog eens ontdekt, toen zij zich schuil hield in een maisveld. Ditmaal werden de vluchtelingen gezien door een jager en twee boeren. Hoewel zij uit het feit, dat alleen leden van de com munistische partij geweren mogen heb ben, hadden afgeleid dat de jager com munist was, vertelden zij dat zij op weg waren naar Oostenrijk. De jager zei tot hun grote verrassing: „Laten wij maar doen alsof jullie mij dat nooit verteld hebt", waarop de vluchtelingen verheugd en snel hun tocht voortzetten. De onderwijzersstaking in Oslo is geëindigd. Verreweg de meeste onderwij zers hebben, voor zover men vanmor gen kon nagaan, hun plaats voor de klas vandaag weer ingenomen. Zelfs de kinderen waren er blij om, zo wordt verzekerd. Overwogen wordt, dat Paas-, Pinkster- en zomervacanties te bekorten teneinde de verloren tijd in te halen. voorna ïf Wt EGoA RE STORM VLOEDKERING. VOLGENS INTERIM RAPPORT Putten Gotrtt SSEN Hocktehc Waartf DRIE- Schouwer» '.Hot EILANDEN Overflakkcc PLAN Dufrdand Noord Bcvcla Walcheren •d 6«<»cdCft SCHEMATISCHE «ANDU'O'NG TAN rto ""OI« «ooqwote* •tand «o#. de Zuid 8<vctond NOOPOAPfCHTTlNSEN WOGELISRE êiJ0ENORElit>e T1541 *3 WERKEN Schematisch overzicht van de afsluiting van de zee-armen volgens het derde interimadvies van de Delta-commissie. rWAfÖt'ÖllRtN'Voo^IjNS BfTTLKL'SlEJJ] NOORDZEE 'Isdtrwr IGebiedenweita. a****. adijKee zouden overstromen (Van onze correspondent In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft de rijkspolitie in Baarle- Nassau de /7-jarige gepensionneerde spoorwegwerker A. H., wonende te Baarle-Nassau, van zijn bed gelicht als verdacht van de moord op de 67-jarige mej Martens, die Vrijdagavond van het leven werd beroofd. Maandagavond heeft de oude man bekend de vrouw in een vlaa- van drift te hebben vermoord. Het was de rijkspolitie ter ore ge komen, dat H. Vrijdagmorgen mej. M. had bezocht cn derhalve was de ver denking tegen hem gerezen. H. ver telde tijdens zijn bekentenis, dat hij 's morgens bij het vrouwtje, dat een vrij goede bekende van hem was, op bezoek was geweest om haar f 100, die hij haar enige tijd geleden had ge leend, terug te vragen. Dit, omdat hem ter ore was gekomen, dat mej. M. over twee weken haar intrek zou nemen in een gesticht te Gilze. Zij had het geld echter niet direct bij de hand en der halve kwam H. tegen de avond nog eens bij haar langs. Toen hij wederovi voor niets kwam was hij zo kwaad geworden, dat hij de vrouw sloeg, alhoewel zij volgens zijn eigen verklaring verzekerd had, dat het wel in orde zou komen. Mej. H. kwam door het slaan te vallen en riep om hulp. De man heeft toen, omdat hij buiten zichzelf geraakte van drift, een pook gegrepen en zijn slachtoffer daarmede in het gezicht en op het hoofd geslagen tot de levensgeesten waren geweken. Daarop zou hij in het huis naar geld gezocht hebben, echter volgens zijn verhaal tevergeefs. H. is 38 jaar bij de spoorwegen werkzaam geweest. Hij is inmiddels ter beschikking gesteld van de officier van Justitie te Breda. Israëlische en Syrische kustbatterijen hebben gisteren het vuur op elkaar ge opend over het Noordelijke deel van het meer van Galilea. Beide partijen geven elkaar de schuld van het incident. Aan Israëlische zijde zouden drie politieman nen zijn gewond en twee politieboten door het Syrische vuur zijn beschadigd. De Syriërs zeggen, dat aan hun kant een burger is gedood door Israëlische kogels. Ook Donderdag jl. heeft zich een incident voorgedaan. Wat er van de kwpcl van het missiehuis te eaaier en Keer na de rampspoedige brand van gisternacht overbleef. jan 1 visser6 cn de schelpdierkwekerü een pUnt van nader onderzoek zijn de nadelen, die van de afsluiting moeten worden verwacht, niet van grote betekenis en goeddeels te ondervangen. De afsluitingen bieden, naast ch™ aaiizienlyke vergroting van de veiligheid, gelegenheid het isolement van het e»ii? verbreken. Voorts zal ter vermeerdering van de agrarische pro- aëbied vönrïi?6 TlWatCrVOO"aad kunnen worden gevormd, terwijl ook op ander fehefde nën a"6" ™?r.deD vcrkrt«e«- Niet aanbevolen wordt de Wester- m^ f vëëstrëkt ondrë.'ëm ™aterwe« af te s|u'ten omdat volgens de aan de Com missie verstrekte opdracht deze wateren met het one on de scheenvaarthplanzeo ëventuenelV eênaëeddienr tfe,WI°rdcn gehandhaafd. Hier kan slechts dijkversterking, rivlervakkem worde™ overwogen!8 Wateren ln v"»i„dlng *ta«Bde De kosten, inclusief de noodzakelijke dijkversterkingen langs de Rotterdamse Waterweg en de Wssterschelde, meent de commissie te kunnen stellen op ander half tot twee milliard gulden. Technisch gezien zullen de werken in 20 25 jaar voltooid kunnen worden. He^ alternatief van de afdamming is ver sterking van de bestaande dijken Deze zouden dan tenminste IV» 2 meter moe ten worden opgehoogd De kosten hieraan verbonden zullen van dezelfde orde van grootte zijn als die van de afdammingen, inclusief de bijkomende werken. Volgens de commissie kunnen de kosten dan ook niet worden aangevoerd als een argument, dat pleit vóór het systeem van dijkver zwaring. De vanouds gevolgde werkwijze aan passing van de hoogte der dijken aan de laatst voorgekomen bekende hoogste wa terstand zou dwingen tot een verhoging van een meter. De commissie acht dit on voldoende. De verschillende factoren, die tot stormvloeden leiden, kunnen nog on gunstiger zijn en zullen nog ongunstiger met elkaar kunnen samenvallen dan on 1 Februari 1953 het geval was. Bovendien daalt de oppervlakte van ons land ten op zichte van de zeespiegel Aangegeven mag Met ingang van gisteravond worden op een aantal stations, va het. sluiten van de kiosken, voorlopig gedurende een maand bij wijze van proef, dagbladen verkocht op de z.g. Engelse manier. In de vestibules van de stations zijn rekjes met kranten geplaatst, met daarbij een busje, waarin het publiek het verschul digde bedrag kan deponeren. worden dat dit proces nog vele eeuwen zal aanhouden en zich nog over tal van meters zal kunnen uitstrekken. Daarom zullen de plannen tot verbetering van de waterke ringen moeten worden gebaseerd op nood zakelijke verhogingen, welke al naar de omstandigheden tenminste anderhalf twee meter moeten bedragen. Door afsluiting van de zee-armen door dammen, die de duinreeksen verbinden, is de vereiste grotere hoogte zonder bijzon dere moeilijkheden bereikbaar. De duin gebieden hebben die grotere hoogte meest al reeds en waar dit niet het geval Is bie den ze overal gelegenheid om haar aan te brengen. Aan de afdammingen kan de hoogte en sterkte gegeven worden die men wenst de kosten worden slechts weinig beïnvloe<] door de hoogte terwijl het aanbrengen van verdere verhogingen te allen tijde op eenvoudige wijze mogelijk blijft. Dit voor het geval de niveauveran deringen tussen zee en land zich verder ongunstig mochten ontwikkelen. Bovendien krijgt men door een afdam ming van de zee-armen een hoofdwater kering, die uit een korte gesloten kustlijn bestaat en waarvan het onderhoud een- In een radiorede heeft president Eisen- voudlg en overzichtelijk is. Daarachter hower het Amerikaanse volk meegedeeld, ligt dan een tweede kering, gevormd door dat er geen economische depressie in de het tegenwoordige dijkenstelsel, dat ge- Ver. Staten is, en dat de regering er voor zien de functie, die het dan heeft te ver-1 zal zorgen, dat er geen depressie komt. vullen bij onvoorziene gebeurtenissen nog in staat zal zijn een ramp te keren of aanzienlijk te beperken. Wanneer men zich daarentegen beperkt tot het verhogen van de bestaande dijken, verkrijgt men één enkele waterkering, be staande uit een aaneenschakeling van vele honderden kilometers lange dijkvakken van de meest uiteenlopende samenstelling, waarin vele zwakke plekken zitten. Bij vele dijkdoorbraken is namelijk aan het licht gekomen, dat zowel de samen stelling als de grondslag van verschillende dijkvakken behept zijn met gebreken, die niet alle zijn na te speuren en daardoor niet kunnen worden opgeheven. Regelma tig goed onderhout zal nog veel zorgen baren. Tenslotte stuit het onderbroken aanbrengen van verhogingen van l'/a a 2 meter op deze dijken samengaande met de daarvoor benodigde verzwaringen en verbredingen op grote moeilijkheden door de aanwezigheid van woningen, be drijven, havens enz. langs en op de dijken. Soms is hierdoor verhoging zelfs geheel onmogelijk. En voorzover men er in zal slagen de direct nodige verhoging toch tot stand te brengen zal later in ieder geval 'u verdere verhoging van betekenis uitge sloten zijn. Zij wijst er op dat 50 pet van de totale oppervlakte van ons land, waarop 6 mil lioen mensen wonen, beneden de normale hoogwaterstand van de zee is gelegen. Door de afsluiting van de Zuiderzee is de bedreiging voor het middendeel van het land uit ^et Noorden practlsch ver vallen. Van het Zuid-Westen uit blijft het overstromingsgevaar echter dreigen. Slechts doordat men er tijdens de Fe- bruari-ramp In geslaagd is op het laatste moment een begin van doorbraak van de dijken langs de Hollandsche IJssel te dichten is voorkomen, dat het centrale deel van ons land geïnundeerd werd, waardoor de economie van Nederland als geheel gedurende vele jaren ontwricht zou zijn. Dit grote gevaar zal door af sluiting van de zee-armen bezworen kunnen worden. De commissie merkt nog op, dat de bete kenis van de beveiliging tegen overstro ming steeds toeneemt, omdat de daarbij bedreigde belangen van mensen, van goe deren en van land voortdurend groter worden. De veiligheid, die de bestaande waterkeringen bieden, zal echter geregeld afnemen. De open zee-armen vormen ook onder water een bedreiging voor het aangren zende land. Bij voortduring wordt zand naar zee afgevoerd, hetgeen vaak dijk- en oevervallen veroorzaakt. Vooral aan de Oosterschelde is dit schering en inslag. Bovendien daalt ons land en daarmee onze dijken, terwijl de zeespiegel o.a. door smelting van Poolijs stijgt. Naar gelang het land dieper onder de buitenwaterstand is gelegen zal bij een dijkdoorbraak het water hier met meer ge weld doorheen storten, de doorbraak moei lijker te dichten zijn en zullen de gevolgen ernstiger zijn. De bestaande dijken, die thans als hoofd waterkering niet aan de hoogste eisen vol doen. zullen evenwel in het algemeen zon der meer als tweede kering kunnen die nen. Mocht een doorbraak in de aan te leggen buitenste kering ontstaan het geen nauwelijks te vrezen is dan nemen het ontstaan van de doorbraak en de daar op volgende vulling van de zee-armen zo veel tijd in beslag, dat hier geen gevaar lijk hoge standen zullen kunnen optreden. De duur van de stormvloed is naar ver houding immers te kort Bovendien zal na een doorbraak het beschadigde dam- lichaam nog een aanzienlijk deel van het profiel afsluiten, zodat zeegolven slechts verzwakt tot de bestaande dijken zullen I Schelde-Rijnverbinding voor ons land op- doordringen. I levert. Ook met de voorgestelde oplossin- De Gazet van Antwerpen schreef gis teren, dat het rapport van de com missie-Van Cauwelaert-Steenberghe wat het Moerdijkkanaal betreft neerkomt op een combinatie van de twee Nederlandse voorstellen 1X4 en 1X5, die reeds in 1950 in het verslag van hoger genoemde com missie werden vermeld. Ook al loopt het voorgestelde Moerdijkkanaal ten Westen van Bergen op Zoom door de Oosterschel de, zo vervolgt het blad, toch zal het, in dien het wordt verwezenlijkt, volledig in vaste grond worden aangelegd, aangezien de Oosterschelde tussen het kanaal en Bergen op Zoom zal worden drooggelegd en het kanaal aan zijn Westeroever be schermd zal worden door een dam. „Wij menen", aldus de Gazet van Ant werpen, „dat een dergelijke oplossing voor België aanneembaar zal blijken en dat wij de heer Van Cauwelaert om zijn vast beradenheid en de heer Steenberghe om zijn begrip geluk mogen wensen. De over eenkomst heeft natuurlijk nadelen voor België in die zin, dat ons land 80 procent van de totale kosten voor het graven van het kanaal voor zijn rekening zal moeten nemen. Wij zijn nochtans van oordeel, dat het voor België wel de moeite kan lonen deze last te dragen, gezien de enorme voordelen, die uiteindelijk een nieuwe gen voor het kanaal Gent-Terneuzen en de stop van Ternaaien moet België kun nen instemmen. Het is thans aan de parle menten van beide landen over deze be langrijke kwesties te beslissen", zo besluit het blad. Naar het Antwerpse blad „La Métro- pole" verneemt „uit goede bron" zou met de aanleg van het Moerdijkkanaal een begin worden gemaakt zodra de Benelux eenmaal een feit is. Het accoord Van CauwelaertSteenberghe, aldus wordt opgemerkt, moet dan ook geheel geïnter preteerd worden gezien in het licht van de Benelux. Men zou thans tot een soort compromis zijn gekomen en de modaliteiten van de conventie zouden pas later worden vastgesteld. Benelux moet, volgens bedoelde bron, een atmos feer van vertrouwen tot stand brengen en moet tussen de Nederlandse en Bel gische havens een samenwerking schep pen, welke in de plaats moet treden van de bittere strijd van thans. De Amerikaanse strijdkrachten met uitzondering van de luchtmacht zullen tussen het einde van dit jaar en Juni 1955 met ruim 400.000 man worden ingekrompen. Dit heeft de Amerikaanse minister van defensie, Charles Wilson, Maandag in de sub-commissie voor de strijdkrachten van ue senaat bekendgemaakt. Het leger zal met 308.000 man, de vloot met 76.400 man en het korps mariniers met 28.000 man worden beperkt. Daaren tegen zal het personeel van de luchtmacht met 57.500 man worden uitge breid. Het merendeel van de 308.000 man, waarmede het leger zal worden ingekrompen, behoort tot de gevechtstroepen. De inkrimping van het leger vertegenwoordigt volgens Wilson „een beperking van drie divisies op de sterkte, die bcieikt werd tijdens de Koreaanse oorlog". Het program be oogt, aldus Wilson, de staat van paraatheid van de Ver. Staten voor een lange tijd te vergroten. Het aantal bataljons van de luchtafweer, dat met leidbare projectielen van 't type „Nike" wordt uitgerust, zal worden ver groot. Volgens het Amerikaanse leger kan de „Nike" elk vliegtuig opsporen en tref fen, De „Nike" vliegt sneller dan het geluid. Het leger zal tegen het einde van Juni uit 17 divisies, 18 regimenten en regi- ments-gevechtsgroepen, 122 bataljons van de luchtverdediging en de bijbehorende hulpdiensten bestaan, aldus verklaarde Wilson. De vlootstrijdkrachten in actieve dienst zullen tegen Juni 1955 over 1.080 schepen, waaronder 404 grotere gevechts vaartuigen als vliegdekschepen, kruisers, torpedobootjagers. beschikken. Dit bete kent een beperking van 49 schepen, waar onder vier grotere geveehtsvaartuigen. onder vier grotere gevechtsvaartuigen. Het aantal onderzeeboten zal daarentegen aan zienlijk worden uitgebreid. Minister Wilson heeft nogmaals het vol gende met nadruk bevestigd: 1. Het Amerikaanse congres zal worden geraadpleegd, voordat de Ver. Staten zul len besluiten een militaire aanval door een ander land met een vergeldingsactie te beantwoorden. 2. De bondgenoten der Ver. Staten zui len eveneens worden geraadpleegd. 3. Het recht tot oorlogsverklaring be rust in laatste aanleg bij het congres. De Amerikaanse luchtmacht zal niet al- leen worden uitgebreid, doch ook van krachtiger wapens worden voorzien. „De leiding van de luchtmacht is voornemens, elke voor offensieve doeleinden bestemde jager of bommenwerper, uit te rusten met atoomwapens, voor tactisch gebruik tegen de vijandelijke grondstrijdkrachten", aldus heeft generaal Nathan Twining, chef van de Amerikaanse luchtmachtstaf, ver klaard. Twining wees er op, dat ook de Russen niet stil zitten. Uit meldingen van onze geheime dienst blijkt, dat de Sovjetrus- sische luchtmacht gestadig en op bekwa me wijze wordt uitgebreid, waarbij een toeneming in kwaliteit en operatie-doel matigheid is vastgesteld. Het blijkt, dat Rusland bezig is met de bouw van nog meer over grote afstand opererende bommenwerpers waarmede een recht streekse aanval op de V. S. zou kunnen worden ondernomen. „Het gebleken vermogen der Russen om atomisohe wapens te vervaardigen en die te bestemder plaatse af te werpen maakt het noodzakelijk dat de Ver. Sta ten nog grotere nadruk leggen op hun paraatheid in de lucht". Luitenant-gcncraa) Ridgway, chef van de Amerikaanse legerstaf, heeft tegenover leden van de onder-commissie voor de toewijzingen der senaatscommissie voor de strijdkrachten uiting gegeven aan zijn „ongerustheid" over het nieuwe militaire regeringsprogramma, dat voorziet in ver sterking der luchtmacht en vermindering van de getaissterkte van het leger. De president deelde mee, dat hij de be lastingen met 1.397 millioen wenst te verlagen. De verlaging der belastingen zal het economische leven versterken, de werkgelegenheid vergroten en de zeker heid voor de Amerikaanse arbeider ver hogen. Hij verklaarde, sterk gekant te zijn tegen verdere belastingverlagingen en waarschuwde, dat een stijging van het be grotingstekort door belastingverlagingen de nationale verdediging ernstig zal kun nen verzwakken. Naar hij uiteenzette is het niet gerecht vaardigd te beweren, dat Amerika voor een ramp staat en dat de situatie verdere belastingverlagingen noodzakelijk maakt om de koopkracht van het volk te ver groten. President Eisenhower herinnerde eraan, dat hij een maand geleden aan het Congres als zijn mening te kennen heeft gegeven, dat de overgang van oorlogs naar vredeseconomie zich zonder ernstige economische moeilijkheden zal voltrekken en hij verklaarde, dat er sedertdien niets is gebeurd, dat hem van mening kan doen veranderen. In verschilende delen van het land is enige werkloosheid ontstaan, doch over het geheel genomen is de natie nog steeds welvarend, aldus Eisenhower. 95 egt men weieens, dat het niet zo oeilijk is om minister te zijn; je hebt overal je „mannetjes" —r i.e. ambtenaren voor. Doch o.i. is „men", 'gelijk zo vaak, er glad naast! Neem maar eens „onze" Mansholt, de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. Die moest Zaterdag naar Ul venhout al een probleem op zich om dat dorpje te vinden teneinde met zyn Belgische ambtgenoot van gedachten te wisselen over de vrijmaking van de han del in vis beneden de maat van 10 cen timeter, de aanvoer van vis rechtstreeks uit zee en dc handel in gepelde en on gepelde garnalen Menigeen, zal zeggen: „ik mag een garnaal zyn, als ik daarvan iets snap", maar Z. Exc. Mansholt moet verstand hebben van beneden-maatse vissen, want anders blijft hij als minister be neden de maat. Hopelijk heeft onze minister te Ul venhout getoond, van het hout te zijn, waarvan men ministers snijdt. Want nu schijnen die onderwerpen, waarover het gaat, wel niet zo belangrijk. Doch in wer kelijkheid zijn ze dat natuurlijk roei; anders zouden drie ministers, uit België, Luxemburg en Nederland, niet speciaal naar Ulvenhout gaan om te „vissen" naar deze viskwesties. Neen, minister zyn is niet eenvoudig Eerst moet deze functionaris weten, wat belangrijk is en bovendien verstand van die vraagstukken hebben. En het beroerdste is, dat „men" het veelal dan nog beter weet! In de door de minister van economische zaken ondertekende Memorie van Ant woord m.b.t. uitgaven in het belang van de ontwikkeling van technische procedé's en apparaturen voldoet de bewindsman aan de wens het met deze financieringen te bestrijken terrein nauwkeuriger te be grenzen. In de eerste plaats zullen slechts projec ten van voldoende algemeen economisch belang voor financiering in aanmerking mogen komen terwijl zij een redelijke kans op voldoende resultaat moeten bie den. Een project is voorts slechts dan voor een ontwikkelingsfinanciering ge schikt, indien vrijwel vaststaat, dat zon der deze financiering het project niet of slechte met ernstige vertraging tot stand zou komen. Het maximumbedrag voor een project ware volgens de minister te stellen op 500.000. Slechts in zeer bijzon dere gevallen zal men een financiering tot een hoger bedrag goedkeuren. In het algemeen acht de minister het gewenst, dat de gefinancierde onderneming ook zelf een deel van het risico draagt. Met volledige waardering voor het be- iangrnke werk, dat op het gebied van de ontwikkeling door het Nederlands In stituut voor Vliegtuigontwikkeling is ver richt, meent de minister toch, dat deze in stelling niet het aangewezen lichaam is om met dc behandeling van deze finan- cicrmgsprojecten te worden belast,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1