Vluchtelingen mogen rechteloos blijven De kwestie der politieke delinquenten niet langer Oorzaak is nog niet ontdekt 1 Japans schip radio-actief door as van atoom-explosie Eerste deel van Oude Maas hef brug over geplaatst Aanwij ijzingen voor Russische vertragingstactiek Andere omzet-last met andere omzet andere belasting De brand te Cadier en Keer Ia Manoeuvre met 7 00 ton staal Klein soort waterstofbom Droog weer houdt aan Paspoorten tegen kostprijs Woensdag 17 Maart 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Scliade ongeveer 1 millioen Houding Kerkelijke Overheid Opvarenden aangetast door schadelijke uitstralingen Symbolisch voor Rotterdam's expansie n Geneefse conferentie uitgesteld Het gifmoord-proces te Bordeaux Productie in Januari WEERBERICHT Niet forceren Daan boord „annemarie", Dinsdag. m Industrie en conglomeratie De weerverwachtlng van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer. Zwaar bewolkt met overdag plaatselijk enkele opklaringen. Koude nacht met voornamelijk in de Noordelijke provincies Lkans op mist. Weinig wind. Morgen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen. D Donderdag 18 Maart: Zon op 6.49 uur, onder 18.48 uur; maan op 18.07 uur, onder 6.05 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA Debat over het Joodse pleegkind Anneke 's GRAVENHAGE, 16 Maart 1954 Het geval-Anneke Beekman, liet Joodse pleegkind, dat door de rechtbank na een lange procedure aan dc Joodse Stichting „Lc Earath-Hajeled'hwerd toegewezen, waarna dc pleegmoeder met het kind naar onbekende oorden vertrok, heeft ccn diepgaande bespreking gevonden in de Eerste Kamer Lij dc behandeling van de Justitiebegroting. Zoals men weel, is het kind in België opnieuw gesignaleerd, maar opnieuw met de pleegmoeder in het laatste ogenblik ontsnapt. Eitvoerig ging de senator De Vos van Steenwijk (Y.V.D.) op deze kwestie in. Hij beschreef de hele rechterlijke»geschiedenis van dit geval en wees er dan op, hoe dit langdurige onderduiken op de ziel van dit kind en op de opvoeding ervan door dc pleegmoeder moet hebben ingewerkt. Hij bestreed ook ten dele dc opvatting van de Aartsbisschop-coadjutor van Utrecht Mgr Alfrink, die had verklaard, dat dit ccn gcwetensaangelegenheid was! waarin de Kerk niet bevoegd was officieel in te grijpen. Juridisch erkende de heer De Vos van Steenwijk dc juistheid van dit standpunt, maar hij vroeg zich af of het niet juister was geweest, indien dc kerkelijke autoritei ten hadden geadviseerd het kind na de beslissing van de rechterlijke autoriteiten over te dragen, waarbij hij wees op soortgelijke gevallen in Frankrijk als met de kinderen Finally, toen de Kardinaal-Aartsbisschop van Lyon alles had gedaan 0111 deze kinderen in Spanje terug te vinden. Hier is gespeeld, zo zeide hij letterlijk, met het levensgeluk van een kind en hij vroeg van de minister maatregelen ten gunste van dit kind èn een straf vervolging tegen degenen, die bij dc ontvoering hadden geholpen of deze mogelijk hadden gemaakt. Beekman Juist die uitspraak over het levensge luk van het kind doet de gedachte rijzen aan de menselijke kant van deze zaak, waarop de heer Witleman wees. Atten deert men daarop, dan zou immers de vraag weer rijzen, waar het levensgeluk van dit kind ligt, dat vanaf haar vroegste levensjaren door een katholieke moeder werd opgevoed. Intussen speelt deze kwestie niet meer, nadat de rechter defi nitieve uijspraak heeft gedaaan. Mr Wit- temau sprak zuiver ménselijk van een diepe tragiek nu de pleegouders, die zich het lot van dit kind aantrokken, dit na acht jaar weer moeten afstaan. Daarow f «m?" "TX achtte hij het dan ook onge past in dit ver band van kin derroof te spre ken. Ook de Kerk is in het geding gebracht en in gebreke gesteld, eerst voorzichtig in het Juristen blad, dat ook door de heer De Vos van Mr P. WITTEMAN Steenwijk werd .Lét ook op de aangehaald, daarna openlijk menselijke zijde.... in andere orga nen. Het is de. taak van de Kerk,, zo zeide de heer Wjtteman, de gewetens voor te lichten over de katholieke leer, maar hier is de kwestie van het individuele geweten de beslissende factor. De Kerk heeft de onjuiste opvatting der pleegouders in het licht gesteld, maar in concrete gevallen beslist het geweten. De heer Reyers (C.H.) sprak te dien aanzien een kort en verstandig woord door te verklaren, dat de Katholieke Kerk de uitspraak van de burgerlijke overheid erkende en dat de hulp voor het onderdui ken van dit kind meer was geschied uit menselijke impulsen dan om de kerke lijke belangen te dienen. De pleegouders konden eenvoudig van dit kind geen af stand doen en daarom achtte hij evenals de heer Witteman het woord „kinderroof" niet op zijn plaats. De rechterlijke beslis sing zou natuurlijk ten uitvoer moeten worden gelegd. De communistische heer Geugjes alleen wist uit de verklaring van mgr Alfrink te distilleren, dat de Kerk op het stand punt stond, dat de pleegouders het groot ste recht hadden het kind te doen verdwij nen en te verbergen. De arbeidzaamheid, de voortvarendheid en de vaste lijn van de huidige minister van Justitie, mr Donker, werden in de Ka mer zeer geprezen. Als hij de helft vol voert van wat hij zich heeft voorgenomen zei de heer Kolff (C.H.), dan heeft hij al heel wat gedaan, want hij neemt wel wat veel hooi op zijn vork Dat hij de unieke gelegenheid tot herziening van het B.W. met medewerking van prof. Meyers heeft aangegrepen, prezen de heren Kolff en De Vos van Steenwijk zeer. De heer Witteman meende, dat de minister deze zaak niet moest forceren en er ook mee tevreden zou moeten zijn, indien zo nodig zijn opvolger deze zaak in het Staatsblad zou brengen. Prof. Diepenhorst (A.R.) daarentegen vond weer, dat de minister deze unieke gelegenheid moest benutten. Wat hij dan ook doet, daar kan men ge rust op zijn. Minder gerust was prof. Diepenhorst over de afschaffing van de studie van het Romeinse recht en het oud-Vaderlandse recht in de hervormingsplannen van de minister betreffende de juristenopleiding. Hij voorzag hierin de val van het Latijn en zelfs van de klassieke opleiding in het algemeen, wat hij een verschrikkelijk ge vaar achtte. Hierdoor zou het zwaartepunt nog verder worden verlegd naar de B-fa culteiten en hij zette dan verder uiteen, dat de studie van het Romeins recht het gebruik van een rechtstaal en van rechts- begrippen had geschapen. Zonder het oud- vaderlandse recht zou ons land een a- historische rechtsstaat worden. Hij meen de, dat de minister zich verkijkt op de maatschappelijke specialisatie, welke voor de juristen pas moet volgen na de oplei ding. Tijdens de opleiding moet het ver mogen om juridisch te denken worden ontwikkeld. De Alma Mater mag geen wetenschappelijke broedmachine worden. Wettelijke basis voor asylrechl Het Vluchtelingenprobleem besprekend moest hij er met alle waardering voor de minister, die verschillende verbeteringen had aangebracht toch op wijzen, dat er ten prin cipale niets ver anderd was, wat na hem prof. Beaufort (KVP) nog eens onder streepte- De echtspositie van le vluchtelingen is niet veran derd. Zij moeten de duur van da detentie maar af ..achten, zij kunnen in een politiecel of zelfs in 'n straf- In de wereldnood naar Pater or L. BEAUFORT O.F.M. Er is niets veranderd cel worden opgesloten, der ontheemden draagt Nederland zijn mening niet naar vermogen bij. Hij drong aan op een wettelijke regeling en evenals prof. Beaufort op een wettelijke basis voor het asylrecht. De heer Witteman kon zich niet neer leggen bij het uitstel van de regeling van de rechtvaardige echtscheidingen, welke in de Eerste Kamer nog steeds niet is behandeld. De minister heeft dit toege- licht met het motief dat hij eerst moet af wachten wat er met de hervorming van de voogdijraden in de Tweede Kamer zal gebeuren. Dit houdt volgens de heer Wit teman echter geen steek. Dit rechtvaardigt dit uitstel niet Hierbij sloot de heer Kolff zich aan, terwijl de heer De Vos van Steenwijk het met het uitstel eens was Voor de voorwaardelijke invrijheids- stelling bepleitte de heer Witteman een verkorting van de termijn conform het advies van de commissie Pompe. Dat dit consequenties zou hebben voor de poli tieke delinquenten is vanzelfsprekend en hij begreep niet, dat deze minister daar bezwaar tegen had daar hij juist altijd onderscheid heeft gemaakt t ssen de taken van rechter en administratie. Dat daar door onrust zou ontstaan in de gevange nissen geloofde de heer Witteman niet. Integendeel in plaats van de onrust is er nu de doffe berusting, zoals hem gebleken is uit brieven van aalmoezeniers. De ge detineerden hebben nu de indruk, dat zij zijn afgeschreven. De kwestie van de grensboeren, die hun betaalde en door het Beheers-instituut ge geven grond weer terug moesten geven, culmineerde in de moeilijkheid, dat er geen res titutie werd ge geven in de ge maakte onkostt .1 wat de heren Witteman, De Vos van Steen wijk en Reyers (C.H.) betoogden Wat de vaca tures betreft meende de heer Witteman, dat minister deze Mr dr R. H. de vos van benoemingen steenwijk centraal moest Geen restitutie regelen en er vanwege de yerdeiende rechtvaardigheid geen rechterlijke commissie mee moest beslissen- Tergend, onrecht Wat de politieke delinquenten en het gratiebeleid betreft sprak prof. Diepen horst een bewogen woord, waarbij hij erop wees, dat met alle begrip voor het tergend onrecht, dat was gepleegd en dat de overheid niet kon laten passeren, de billijkheid en de rechtsgelijkheid in het gedrang dreigden te komen. Dc 600 poli- De hoogeerW. Pater-provinciaal II. Mondé heeft verklaard, dat de schade, welke de missionarissen van Afrika door de brand van het missiehuis te Cadier en Keer hebben opgelopen, naar ruwe schat ting ongeveer een millioen gulden be draagt. Inderdaad was het gehele gebouw inclusief de inventaris en de bezittingen der studenten verzekerd. De paters reke nen er echter mee, dat talrijke- bijkomen de kosten, welke uit de ramp voort vloeien, toch nog enige honderdduizenden gulden zullen belopen. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog altijd in het duister. De paters zelf hebben niet het geringste vermoeden, welke de oorzaak kan zijn. Het feit ech ter, dat op dezelfde plaats reeds tweemaal eerder een begin van brand ontstaan is, doet aan eenzelfde oorzaak denken. De eerste maai echter, zo is komen vast te staan, is de brand door kortsluiting ver oorzaakt. De tweede maal heeft men geen oorzaak kunnen vinden. Uiteraard is ook de aandacht van de Justitie gericht o{S de oorzaak van de brand. Reeds Maandag zijn op last van de officier van Justitie te Maastricht een aantal studenten, vooral die met de be wakingsdienst belast waren, ondervraagd, doch geen enkele aanwijzing heeft reden gegeven aan de studenten te weigeren naar huis terug te keren. De plannen voor de toekomst waren Dinsdag nog geheel onzeker. Pater Mondé stelde zich voor de studies zo spoedig mogelijk le hervatten. Hij stelt het bij zonder op prijs indien hij de studenten onder één dak kan verenigen. Uiteraard is dat niet gemakkelijk, daar het hier om een groot aantal studenten gaat. Ver schillende katholieke instellingen hebben de paters reeds huisvesting aangeboden, doch men heeft nog niet beslist, op welke van deze aanbiedingen men kan ingaan tieke delinquenten die nog gevangen zitten, kunnen gemakkelijk geselecteerd worden, want daar zjjn ook jonge S.S.-ers bij, die verkeerd zijn voorgelicht. De minister volge de commissie-Röhling en houde rekening met verstomping en ontwrichting van huwelijken. Tenslotte zo zeide hij, wordt niet alle misdaad hier op aarde geboet. De minister moet erbarming doen glanzen, welke ons er aan herinnert, hoe wij van de genade moeten leven. De heer Witteman vroeg de minister inzage van het rapport-Röhling om het gratiebeleid te kunnen beoordelen Hij vroeg, na de heer Kropman bij de alge mene beschouwingen, waar het antwoord bleef van de minister op het request van de Kath. Vereniging van Gezinsvoogdij, dat in September was ingezonden. Wat de N.E.S.B. betreft vroeg de heer Kolff om wettelijke voorzieningen. De heer Cammelbeek (P.v.d.A.) ten slotte vroeg de minister zijn standpunt in zake de politieke delinquenten in zoverre te herzien, dat hij bij de beoordeling in vergelijking met de commune delinquen ten ook de achtergronden van de gepleeg de misdaden in het oog zou houden. Wat het vluchtelingenvraagstuk betreft, be pleitte hij, evenals de heren Diepenhorst en Beaufort, voor een principiële wijziging van de behandeling der vluchtelingen, zo dat hun status wettelijk zou worden gere geld. De minister had in de M. v. A. ver klaard. dat hij slechts bereid was deze positie in overweging te nemen, nadat de conventie van 28 Juni 1951 door de rege ring zou zijn geratificeerd. Daarmee kon hij moeilijk instemmen. Over het algemeen echter was er zeer veel instemming met de activiteit en de beleidslijn van deze minister. Morgen zal deze op de algemene beschouwingen ant woorden. Het K.N.P. verneemt uit goed ingelichte bron te Brussel, dat de kardinaal-aarts bisschop van Mechelen, kardinaal Van Roey, niet zal ingaan op het telegram, dat het Ned. Israëlitische Kerkgenootschap heeft gezonden naar aanleiding van dc terugvinding van Betty Melhado in een v*- f' rr. sWTO«; y laoec X klooster in België en het vermoedelijke verblijf aldaar van Anneke Beekman. Het telegram heeft in zijn vreemdsoortige be woordingen wel enige verwondering in katholieke kringen in België gewekt. Er werd o.a. in gezegd: „dat onderdelen van Uw kerkelijke organisatie medeplichtig zijn". Voorts werd er in gesproken over „de roof van Anneke Beekman". In aansluiting op dit bericht verneemt het K.N.P., dat ook van de zijde van het aartsbisdom Utrecht geen verklaringen over deze zaak te wachten zijn. De geheime atoom-proof duikboot „Tur- pin" van de Koninklijke Engelse-Marine, die in de haven van Chattam werd be schadigd is op het ogenblik het onder werp van een grondig onderzoek door de havenpolitie. Men houdt n.l. rekening met de mogelijkheid van sabotage, nu gebleken is, dat electrisclie leidingen aan boord van het vaartuig zonder moer zijn doorgesneden. Gebleken is, dat 23 Japanse vissers als gevolg van 't onlangs tot ontploffing brengen van een waterstofbom door de Amerikanen bij Bikini door schade lijke uitstralingen zijn getroffen. De Japanse regering beeft haar ambassa deur te Washington opgedragen bij de Amerikaanse regering te protesteren. Dr Sjoensjoeko van het Kyorisjoe-ziekenliuis in Yaizoe, die de vissers bet eerst onderzocht, verklaarde dat hun ogen symptomen van bindvliesout- steking vertoonden, maar dat er geen ongewone verandering geconstateerd is in de witte bloedlichaampjes, die in liet algemeen worden aangetast door langdurige blootstelling aan radio-activiteit. De verwondingen van de vissers zouden waarschijnlijk niet fataal zijn. Zeventien van hen worden verpleegd, naar de anderen wordt gezocht. Japanse deskundigen, uitgerust met Gei- germeters, hebben Dinsdag gevaarlijke ra dio-actieve vissen uit stalletjes op de markt te Sjizoeoka, 200 kilometer ten Zuid-Westen van Tokio, in beslag geno men. De vissen waren afkomstig van het Japanse vissersvaartuig „Foekoerioe Ma- roe". Het is de bemanning van dit vaar tuig, welke lijdt aan brandwonden, ver oorzaakt door radio-actieve as van een Amerikaanse waterstof- of atoomontplof fing in de Stille Oceaan. (Van een onzer verslaggevers) E eeuwige vlam laait boven de Oude Maas als een triomftoorts, nu in de vallende schemering de laatste schepen van de vloot die in gezamenlijke krachtsinspanning het groot waterstaatkundig karwei gelukkig ten uitvoer hebben gebracht, full speed de rivier opstomen om de velen die urenlang geboeid de grote manoeuvre hebben gadegeslagen, naar Rotterdam te bren gen, dat in de verte aan de horizon ligt. Niet slechts de Maasstad tekent zicli aan de einder. Behalve de grootstad, die als een gewelige octopus tot hiertoe zijn tentakels uitstrekt, ziet men vlak in de nabijheid de uitgestrekte complexen van het de laatste jaren als een Amerikaanse oliestad zo snel verrezen Hoogvliet, aan de derde zijde steekt de „oude brug van Spijkenisse haar torens in een machteloos gebaar van vergane glorie in de hoogte; aan de overkant van de rivier tenslotte strekt zich wijd en zijd de Weiplaat uit waartoe, eenmaal Industrieterrein botlek geworden, de nieuwe brug toegang zal geven. Zo ligt deze „Wclplaatbrug" symbolisch in het eilandenrijk ten Zuiden van de Nieuwe Waterweg. Verbinding van het steeds meer voorsteden krijgend Rotter dam met de enorme Weiplaat waar een groot deel van de industrieën zich con centreert naast het oude, nog enigszins landelijke Spijkenisse met zijn te klein geworden bruggen. Binnen weinige jaren zullen aan weerszijden van de Oude Maas rode vlammen dag en nacht branden boven immense schoorstenen op uitge strekte industrieterreinen. IJzeren geraamte boven de oevers Hoog zagen we het brugstuk boven de oevers uitsteken toen we over de brede weg langs de olieraffinaderijen naderbij stoven. Ongelooflijk traag kroop het ge vaarte voorwaarts naar de plaats waar vele kranen en schoorstenen van schepen aanwijzen dat het daar op de pijlers moet worden gelegd. Op het bruggehoofd arri verend ziet men voor zich in de diepte een zwerm schepen en scheepjes heen en weer draaien om het brugstuk heen dat breed, zwaar en massief op de bakken ligt. In 1955 de voltooiing De Botlekbrug gaat bestaan uit aan de Westkant een z-g. aanbrug van 37 meter en toeleidingsbrug van 80 meter (thans geplaatst), in het midden de 60 meter lange hefbrug tussen twee torens van 45 meter boven het brugdek, aan de Oost zijde weer een toeleidingsbrug van 80 m. en 240 meter aanbrug. Er op bevindt zich rijweg en spoorbaan, aan weerszijden wordt een rij wiel-voetpad uitgebouwd. De voltooiing hangt nauw samen met het vorderen van de werkzaamheden aan <1* tweede spoorbrug over de Moerdijk waar bij de Firma Penn Bauduin. die deze brugstukken fabriceert, ook is betrokken Nochtans hoopt men begin 1955 het mil- lioenenproject te hebben voltooid. Medio Mei denkt men de eerste toren te plaatsen. In twee stukken zal dit gevaarte worden aangevaren. Drie bokken plaat sen het op bakken en dan wordt de staal- kolos boven op de aanleidingsbrug en over de contragewichten van 400 ton heen geplaatst. Wanneer beide torens zijn ge monteerd kan de hefbrug van 800 ton, van betondek en alle accessoires voorzien, aan dé 48 tevoren gerekte evenwichtskabels worden opgehangen. Binnen 24 uur, want langer kan men de scheepvaart niet stremmen. Het electrisch bewegingsme chaniek komt aan de Rotterdamse zijde, voor het geval reparaties nodig mochten zijn. Een Dieselaggregaat voor reserve zal de brug in 10 in plaats van in normaal anderhalve minuut open kunnen draaien. De laatste voorbereidingen worden ondertussen getroffen. Ingenieurs vliegen voor de laatste maal de ingewikkelde be rekeningen door volgens welke alles feil loos moet verlopen, de kapiteins van de sleepboten krijgen nog enkele instructies, vaklui staan bij de meters die de water stand in de zinkbakken aangeven. Dwars op de stroom Wanneer de vloed voldoende is opge komen draait het hele convooi zich lang zaam dwars op de brede stroom. Een enkele stoot op de sirene verbreekt slechts de gespannen stilte die zich over het water schijnt te hebben gelegd. De slepers trekken uit alle macht- Kleine bootjes met deskundigen aan boord schieten als felle waakhonden aan alle kanten om de drij vende kolos heen, die nu met de uiterste voorzichtigheid tussen de pijlers wordt gevaren. Enkele centimeters buiten de koers raken kan op stroom bij een derge lijke arbeid de meest fatale gevolgen hebben. Doch de Nederlandse ingenieurs, de Nederlandse schippers en de Neder landse arbeiders steunen in deze op een traditie van eeuwen en maken geen fouten Feilloos komen de zevenhonderd ton ijzer en staal op hun nauwkeurig berekendr plaats. Water wordt in de bakken gepompt, de brug van 80 bij 23 meter zweeft licht als een veertje neer op de draagpunten. Daar werd weer iets groots verricht! Ook in Schipluiden GEIT MET VIER LAMMEREN Een geit van de heer Struyk te Schip luiden heeft het leven geschonken aan vier lammeren. Een zelfde zeldzaam gebeuren in de gei tenwereld gebeurde, zoals gemeld, dezer dagen in Leerdam, waar de Zuid-Holland se kampioengeit „Joke" vier jongen ter wereld bracht. Volgens de deskundigen had iedereen, die langer dan één uur bij de radio-actie ve vis stond, gedood kunnen worden. Do vis werd in beslag genomen vóór dat er iets van was verkocht. Zoals gezegd, zoekt de Japanse gezond heidsdienst koortsachtig naar de niet in verpleging zijnde zes leden van de beman ning van het vaartuig. Men vreest, dat, indien zij niet spoedig worden gevonden, zij anderen zullen besmetten. Van de ze ventien opvarenden, die in het ziekenhuis zijn, werden de haren afgeknipt en de kle ren verbrand. Hun schip werd uit de ha ven van Jaizoe, waar het was binnenge lopen, gesleept om te voorkomen, dat het andere schepen radio-actief maakte. Het geheel met witte radio-actieve as over dekte schip, zal na een onderzoek worden verbrand. Een woordvoerder van het Japanse de partement van buitenlandse zaken heeft Dinsdagavond medegedeeld, dat het schip zich negentig mijl van dc plaats van de ontploffing bevond en, volgens een voor lopig onderzoek, buiten de door de Ame rikanen aangegeven verboden gebieden. Een van de vissers vertelde, dat zij zich ongeveer zeventig mijl ten Oosten van Bikini bevonden, toen zij plotseling een flits en een „plotselinge jrachtige zonsop gang" zagen, die acht minuten duurde. Zes minuten later hadden zij de luchtdruk gevoeld en na anderhalf uur was de witte as op het schip. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, heeft ver klaard, dat de berichten over de vissers wijzen op „een betreurenswaardig onge luk". Hij had de zaak nog niet verder kunnen bestuderen. De voorzitter van de Amerikaanse con grescommissie voor atoomenergie, Ster ling Cole, heeft Woensdag te Washington medegedeeld, dat de Ver. Staten over een waterstofbom beschikken, die op elk punt van de aarde kan worden afgeworpen, indien de basis vanwaar het vliegtuig met de bom opstijgt dicht genoeg bij het doel is. Dit was de eerste maal, dat van offi ciële zijde het bestaan van een waterstof bom, die door een bommenwerper kan worden uitgeworpen, werd bevestigd. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, heeft Dins dag gezegd, dat er enige vrees voor be staat, dat de conferentie te Genève over vraagstukken betreffende het Verre Oos ten, welke volgens de plannen op 26 April moet beginnen, zal worden uitgesteld. De minister zeide dit in een verklaring over de huidige besprekingen te Moskou aangaande practische regelingen voor deze bijeenkomst, waar de „grote vier", communistisch China en andere belang hebbende landen zullen spreken over het Koreaanse en het Indochinese vraagstuk. Volgens Dulles zijn er enige aanwijzin gen, dat te Moskou een vertragingstactiek wordt gevolgd. Men had de indruk, dat de Chinese communisten niet erg ver heugd waren over de regelingen, welke de Sovjet-Unie op de conferentie van Ber lijn voor hen hadden getroffen. De Chine se communisten schijnen volgens Dulles te hebben verwacht, dat zij naar Genève zouden gaan als een van de zogenaamde „grote vijf". Zoals bekend werd te Ber- j)fKesProken, dat uitsluitend de V.S., de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk uitnodigingen voor deze bij eenkomst zouden zenden. De verklaring van Dulles heeft het Franse ministerie van buitenlandse zaken volkomen verrast. Te Parijs vraagt men zich af, of de uitlating een poging van de Amerikaanse regering is om zich van de te Berlijn gemaakte afspraak te distancië- ren, dan wel of er werkelijk een verschil van mening tussen Peking en het Kremlin bestaat. Het K.N.M I. deelt mede: Een groot deel van Europa wordt be dekt door een vlak gebied van hoge lucht druk. Als gevolg daarvan is er in het algemeen maar weinig wind, zodat van plaats tot plaats grote verschillen in weersgesteldheid voorkomen. In Zuid-Frankrijk loopt het kwik in de middag op tot ongeveer 20 graden. Ook in Zwitserland en Zuid-Duitsland komen 's middags temperaturen voor van 17 tot 15 graden, met flinke zonneschijn bij wei nig wind. Meer naar het noorden staan de zaken er echter minder gunstig voor. De Oost zee, die nog koud is en veel ijs bevat, is daarvan de oorzaak. In Noord-Duits- land komen de temperaturen overdag maar nauwelijks boven het vriespunt, doordat daar langzaam lucht van over de Oostzee aanstroomt. De afkoeling van de Oostzee strekt zich over het algemeen niet hoger uit dan tot ongeveer 500 meter. In de zo gevormde koude laag blijft al het opgenomen vocht hangen, waardoor 'n uiterst hardnekkige laaghangende wolken laag ontstaat, die de zon buitensluit Het weer in ons land ondervindt bij Oostelij ke winden eveneens deze nadelige in vloed van de Oostzee. Er zijn vanmorgen wel enkele tekenen, die wijzen op een verandering in de al gemene drukverdeling. Doordat de lucht druk in de omgeving van IJsland vrij sterk daalt, heeft de kern van het genoem de hogedrukgebied neiging zich van Schotland in ongeveer Zuid-Oostelijke richting te verplaatsen. Daarbij zou de wind naar Oost of Zuid-Oost ruimen. Of dit zal leiden tot een belangrijke tempe- ratuursstijging is op dit ogenblik nog niet te zeggen. Aangezien het weer in ons land onder invloed blijft van hogedrukgebieden, blij ven in elk geval de regenkansen klein. Beklaagde „zeer slecht behandeld" Op de tweede dag van het Maandag j.l. te Bordeaux heropende proces tegen 'de weduwe Marie Besnard, die ervan wordt beschuldigd zes bloedverwanten door ver giftiging om het leven te hebben gebracht, heeft een psychiater verklaard, dat de beklaagde „abnormaal normaal" is. Mevr. Besnard heeft, in afwachting van de resultaten van het onderzoek, dat des kundigen hebben ingesteld naar de stof felijke resten van een dozijn harer bloed verwanten, die tussen 1938 en 1949 te haren huize zijn overleden, 55 maanden in de gevangenis doorgebracht. Haar verdediger verklaarde Dinsdag, dat zijn cliënte al die tijd aan „eenzame opsluiting" was onderworpen en dat dag en nacht een licht in haar cel had ge brand. De hiervóór genoemde psychiater on derschreef de verklaring van de verdedi ger, dat beklaagde in de gevangenis „zeer slecht is behandeld". Hij verklaarde dit, na haar onderzocht te hebben. (Van onze Haagse redactie) Er bestaat een goede kans, dat de pas poorten aanmerkelijk goedkoper zullen worden. In het interdepartementale over leg over dc wijze, waarop het reizen naar het buitenland gemakkelijker kan wordeu gemaakt is namelijk voorgesteld de rijks leges op paspoorten te verlagen van 10 tot 2.50. Dit komt neer op een verlaging van de afgifteprjjs van paspoorten tot de kostprijs. Het is nu maar de vraag of de minister van Financiën accoord kan gaan met deze verlaging, die een vermindering betekent van de inkomsten van de schatkist. Het overleg hierover duurt nog voort. Index voor gemiddelde dagproductie bleef onveranderd De algemene productie-index is volgens berekeningen van het C.B.S. in Januari gedaald tot 165, vergeleken met 172 in December. Daar het aantal arbeidsdagen in December echter 23!a en in Januari 22>i bedroeg, bleef de index voor de gemiddel de dagproductie gehandhaafd op 172.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1