LAATSTE BERICHTEN Stafchef acht Israël bedreigd onze staa OUDE TIJD De JONGEREN-K.K. startte Een begin, clat veel belooft Nieuws uit STAD EN OMTREK Ook hier zal een grondig onderzoek worden ingesteld en rapport uitgebracht WALDO-RIJSCHOOL Het kan gebeuren Door de Arabische landen Mr Rohling volkomen onschuldig WOENSDAG 17 MAART 1954 PAGINA 2 „Haagse bluf" in Schiedam Schiedam neemt geen uitzon deringspositie in Gerechtshof verklaart: DE ACTIVITEIT VAN DE JEUGDBRIGADE DER POLITIE ZESTIG LITER ZWAVELZUUR ZWERVERS GINGEN OP HET MES OORLOGSINVALIDEN OP STAP BURGERLIJKE STAND NED. VRACHTENMARKT JU BILE SPOELING- VERENIGING HAAGS KOOR BIJ MAHLER-UITVOERING AGENDA IN ROTI ERDAM Het gebeurde in een bekende levens middelenzaak: Een keurig geklede dame betreedt de winkel, voorzichtig een grote gebakdoos voor zich uitdragend. Even voorzichtig wordt de doos op de toonbank geplaatst, waarna de dame aanstalten maakt haar bestelling op te geven. „U bent juist op tijd. mevrouw", zegt het verkoopstertje met een blik op de grote electrische klok, die tien uur aanwijst, en vandaar op de forse gebaksdoos, „we gaan direct koffie drinken". „Pardon? O juist ja", zegt de dame met een lachje, „ja, ik krijg straks visite en daarom heb ik wat slagroomgebakjes ge kocht, daar ben ik zó dol op, ik kan er gewoon niet afblijven. Het verkoopstertje beaamt dat slag roomgebak wel het summum van heer lijkheid is en dat zij er ook niet kan af blijven. De dame wordt inmiddels be diend, stopt haar boodschappen in een tas. hangt de tas aan haar arm en wan delt de winkel uit. „Mevrouw", roept het verkoopstertje, „U vergeet Uw gebak jes". „Ach. wat dom", zegt de dame, komt terug en neemt behoedzaam de doos weer in beide handen, „daar zou ik toch bijna m'n slagroomgebakjes vergeten". Al pra tend met de verkoopster is de dame de deur genaderd, ziet echter niet dat een andere klant aanstalten maakt deze open te duwen, een gilletje.... een bons.... de doos valt op de grond en de verkoop ster schiet ijlings toe, niet anders ver wachtend of er ligt een troosteloze ruïne van verpletterende slagroomsoezen op de blankgeschrobde tegels. Plotseling begint het verkoopstertje echter met lange gierende uithalen te lachen, te lachen tot haar de vlammen uitslaan van benauwdheid. Wat was er uit de grote gebakdoos gerold? Vier rollen van een zeker soort hygië nisch papier, die de dame met een hoog rode kleur van verlegenheid in haar tas stopte. Volkspark en straks het recreatie-oord in Kethel liggen te ver. Maar hier doen zich allerlei moeilijkheden voor. Zo op het eerste gezicht valt er hier en daar wel een stuk grond aan te wijzen, maar dan blijkt, dat het spoedig bebouwd zal worden of er zijn stedebouwkundige bezwaren enz. Het is allemaal niet even gemakkelijk Intussen, er kan verruiming plaats vin den. In het Volkspark staat b.v. op de wei, dat er niet gevoetbald mag worden. Zou de dienst voor de plantsoenen het voorts niet meer moeten gaan zoeken in voor speelgelegenheid geschikt groen dan in het aanleggen van bloemperkjes of gazons? Het is slechts een vraag Wat we hier neerschrijven, is niet alle maal door de deskundigen gezegd. We hebben tussen hetgeen ze betoogden, zo onze eigen impressies en gedachten ge vlochten. Voor het overige, enkele dingen kwamen vast te staan. Men was b.v. van mening, dat Schiedam inzake de baldadigheid en criminaliteit van de jeugd geen uitzonde ringspositie innam, alhoewel men geen cij fers te dien aanzien kon produceren. Hier tegenover staat, dat blijkens de gegevens van de jeugdbrigade de baldadigheid in 1932, vergeleken bij 1952, sterk verminderd is en zich nog steeds in dalende lijn be weegt. Een enkel voorbeeld: in 1952 moes ten 2790 kinderen gewaarschuwd worden wegens begane baldadigheid. In 1953 was dit aantal 1742, dus ongeveer 1000 minder. Het hele vraagstuk wordt hier ter stede, om tot een voorlopige conclusie te komen in belangrijke mate beheerst door het ge brek aan goede speelgelegenhcden. De Schicdamse deskundigen, onder wie zich ook de inspectrice van de kinderpolitie bevindt gaan er nu dieper op in en hoopt hoopt eerlang met ren gedocumenteerd rapport te komen. O Het gerechtshof te Amsterdam heeft bij beschikking van 16 Maart j.l mr F P Th Rohling, oud-raadsheer-commissaris van het bijzonder gerechtshof in de zaak-Men ten in hoger beroep buiten vervolging gel steld ten aanzien van de beschuldiging van meineed. Men zal zich herinneren, dat 't gerechts hof reeds op 12 Juni 1953 de beschuldiging van valsheid in geschrifte heeft terzijde gesteld. In de laatstgenomen beschikking heeft het hof o.m. overwogen, dat door het nadere onderzoek de onschuld van mr Rohling aan het hem ten laste gelegde feit overtuigend is komen vast te staan. Behoudens de mogelijkheid van cassatie is hiermede een einde gekomen aan deze zaak. Het door ons gemaakte bezwaar werd inmiddels door een deskundige bij uitstek, de heer Holl, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs, beaamd. Natuurlijk is deze toestand een nadelige factor. Maar hier tegenover staat, dat verwaarloosde stuk ken grond de jeugd een gelegenheid bij uitstek bieden, om zich uit te leven. De heer Holl is met degenen eens, die niets meer voelen voor betegelde speel plaatsen bij de scholen, zoals Schiedam er ook enkelef heeft. De kinderen moeten kun nen graven en met zand spelen, en andere natuurlijke spel- en speelinstincten kun nen botvieren. Juist dit is aan de Hoge banweg mogelijk, waar de jeugd zelfs haar fantasie kan uitleven, daarbij geïnspireerd door het dichten der dijken op Schouwen en Duiveland, Dit deed ze trouwens ook- verleden jaar. direct onder de indruk van de Februari-ramp. Nu is de situatie aan de Hogebanweg uiteraard een uiterste. En de speelplaatsen kunnen wel wat minder „woest" zijn. Dit zal trouwens wel stroken met de verlan gens van de meeste ouders. De velen, die hun kinderen noodgedwongen naar het moeras van de Hogebanweg laten gaan, zouden er liever een behoorlijk aangelegd speelterrein zien. De naaste officiële speel plaats ligt aan het Hoffplein en is voor de kinderen te ver weg, terwijl ze bovendien de gevaarlijke 's-Gravenzandestraat moe ten oversteken. Tussen twee haakjes, daar beneden aan de Rotterdamsedijk is de straat voor de kleintjes ook nog zeer ge vaarlijk, omdat heel wat automobilisten in de mening verkeren, beneden langs de dijk recht naar Rotterdam door te kunnen rij den en wanneer ze zien, dat ze niet ver der kunnen, plotseling de zijstraat in zwen ken. Voor het overige, de Hogebanweg bleek een uitstekend uitgangspunt te zjjn voor het groepje deskundigen, dat op instigatie van de commissaris van politic, de heer K. Rjjpma, om het vraagstuk der jeugd- baidadigheid en de daaruit voortvloeiende jeugdcriminaliteit in een actueel en tast baar kader te zetten. De oorzaken van het probleem zijn jtl vaak besproken. Het is niet slechts een plaatselijk, maar een landelijk en zelfs in ternationaal probleem. Als een der voor naamste middelen om het in te perken, wordt inmiddels algemeen het uitbreiden der recreatiemogelijkheden beschouwd. We hebben dit gisteren reeds aangehaald. Maar nu komen we op de plaatselijke moeilijkheden, wat Schiedam betreft. Men was het er over eens, dat onze stad zeer ten achter staat met speel- en ont spanningsgelegenheden voor de jeugd. Bij de bestrij'ding der verschillende vormen van baldadigheid vormen de uren tussen 4 en 6 een bclangrjjk opstakel. Terwijl op Doordat een vat zwavelzuur van een rijdende auto rolde, is gisteren de inhoud ervan, zestig liter, op de Nieuwe Haven over de straat gelopen. De Gemeenterei niging heeft het gevaarlijke goedje op geruimd. (Van onze correspondent) Gistermiddag heeft de jachopziener v. G. van het landgoed „De Kranenkamp" aan de Noordgrens van Deventer een zwerver, de 52-jarige De R., vermoedelijk uit Apeldoorn, zwaar gewond aangetrof fen. De man lag uitgeput tegen een hooi mijt nabij de Trappistenabdij Sion Hij was overdekt met steekwonden aan 'hoofd pols en handen en kon nauwelijks spreken of zich bewegen. Politie en dokter werden direct gewaar schuwd en de man is overgebracht naar het St Geertruidenziekenhuis te Deventer. Uit het voorlopige onderzoek is komen vast te staan, dat het slachoffer de avond te voren na een laat bezoek aan een cafétje in de buurt ruzie heeft gekregen met de 69-jarige zwerver J. S. over het gebied, waarin zij hun negotie zouden drijven. De mannen gingen elkaar tenslotte met mes sen te lijf, waarbij De R. zo zware verwon dingen heeft opgelopen, dat hij verzwakt door bloedverlies tegen een hooimijt in elkaar is gezakt. De dader is nog voort vluchtig. Een honderdtal oorlogsinvaliden uit Utrecht, Zuid-Holland en Gelderland was vanmorgen de gast van de vliegbasis Wel schap te Eindhoven. Dit ustapje is geor ganiseerd door de Moveo. Het gezelschap werd omstreeks tien uur ontvangen door de commandant van de tweede tactische vliegbasis, kolonel waarnemer H. P. Ziel- stra. Om circa 12 uur zijn de oorlogsinvaliden vertrokken naar de Bata te Best, waar zij de lunch gebruikten en in de middaguren de fabriek bezichtigden. GEBOREN: Peter W., z. v. P. Kouwen- hoven en O. Th. Koch; Viktor F., z. v. H. B, Oltmanns en G. C. M. Salbach; Johan nes. z. v. P. M, Bakx en J. A. Huiskes; Maria P., d. v. L. Oosterman en G. P. Bleecke. OVERLEDEN: P. A. den Brceijen, 58 j.; H. Zoetbrood, 58 j., vr. van H. v. Wijn gaarden; J. van Beek, 85 j., weduwe van W. v. d»Geer; J. A. A. Admiraal, 39 j., vr. van J. Noordijk; R. W. Uitermarkt, 83 jaar. ROTTERDAM, 16 Maart 1954. 15 Maart n.m.: 650 ton mais Sas van Gent; 100 ton super Breda; 1400 en 1100 ton fosfaat Stein; 125 ton vismeel Beverwijk; 2 x 600 ton kolen Den Haag; 500 ton kolen Leiden; 310 ton petr.cokes Tilburg; 130 ton haver Zutfen; 130 ton gerst Havestein; 165 ton granen Wormcr- veer; 30 ton granen Hengelo; 42 ton blik Krom menie. Totaal 51 reizen, 10 vletreizen. 16 Maart v.m 300 ton stukgoed Amsterdam; 200 ton veevoer Meppel; 275 ton kolen Gorin- ehem; 120 ton zuren Amsterdam; 235 ton palm- pitten Wormerveer: 215 ton draad Beek en Donk; 80 ton oud ijzer IJmuiden; 2 x 1451 ton kolen Zwijndrecht. Advertentie speelterreinvan de jeugd! Heden herdenkt de Schiedamsche Spoe ling vereniging haar 30-jarig bestaan. Den 6 Mei 1866 opgericht, was zij bij den wisselenden voor- en onspoed dezer stad onze industrie steeds ten zegen, en heeft zij veel tot de meerdere of mindere welvaart van het Schiedamsche bedrijf bijgedragen. Van de' oprichters zijn alleen de beide directeuren, de heeren T. J. Siemes en S. J. Zoetmulder, nog in leven. Het heuglijk feit van het 30-jarig be staan dezer verdienstelijke vereeniging werd hedenochtend op bescheiden doch waardige wijze herdacht met hen, die op de eerste plaats tot de dageli.iksche vrienden van de jubilarisse mogen gerekend worden: Den spoelinghalers werd door de Directie in het gewone lo kaal een feestelijk onthaal bereid. Dat er een opgewekte stemming heerschte onder hen, die de nu 30-jarige jonkvrouw dagelijks het hof komen maken, be hoeft wel niet gezegd te worden: en ook hier bleek het weer volle waarheid, dat oude liefde niet roest, waar er toch onder deze jonkers meerdere gevonden wor den, die dit galante werk reeds 25 jaar onvermoeid hebben voortgezet. Voorzeker wenschen met ons allen, die het met onze industrie wel meenen, dat de Schiedamsche Spoelingvereeniging in het belang zoowel van boeren als bran ders steeds onverzwakt blijve voort bestaan en de goede verstandhouding tusschen hare leden en afnemers onver poosd worden bestendigd. Moge zij nog eens getuige zijn van den herwon nen bloei onzer aloude industrie, en aldus eenmaal haar vijftigjarig be staan met de meeste opgewektheid wor den gevierd. (Nieuwe Schiedamsche Courant, van 7 Mei 1896). Het Haags Opera Mannenkoor (dirigent Nico Ringels) is door het Rotterdams Philharmonisch Orkest uitgenodigd om op Vrijdag a.s., tezamen met het Rottérdams Philharmonisch Koor en Orkest, zijn medewerking te verlenen aan de uitvoe ring van de 2e Symphonie van Mahler. Deze uitvoering wordt gegeven in de Rotterdamse Schouwburg en staat onder leiding van Eduard Flipse. zeggen, dat we alleen maar studiebijeen komsten gaan beleggen, integendeel. Na de Vasten staat er ook een cabaretavond op het programma, cabaret van een heel ander soort dan we tot nog toe gewend waren. En reeds is er een grote ballet groep, die de mogelijkheid overweegt zich als werkgroep bij ons aan te sluiten. Het ligt trouwens in de bedoeling nog meer van die werkgroepen te stichten, zodat ieder zijn speciale interesse ook in een speciale groep kan uitleven, tezamen met geestverwanten. We denken bijv. aan een werkgroep film, die ook films gaat maken een werkgroep toneel en waarom zou die zelf niet eens proberen een toneelstuk te spelen, een groep muziek, een groep.... enfin de mogelijkheden zijn legio. En daarnaast natuurlijk de programma's die voor allen interessant zijn, aldus de heer Stöpetie. De vertoning van de film „Het Leven van Jezus" werd door de aanwezigen ten zeerste gewaardeerd. Pater Strijbos, de geestelijke adviseur, heeft nog het woord gevoerd, terwijl er tevens uitvoerig van gedachten is gewisseld. Passage Theater: Het loon van de angst (vohv.). Monopole Theater: Bittere Rijst (18 j.). Musis Sacrum: Jongeren Katholieke Kring 8 u. Film „Het leven van Jesus". Stedelijk Museum: Dagelijks 2—5 uur: tentoonstelling „Kinderen uiten zich" tentoonstelling „Kinderen uiten zich", tot 25 Maart. R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en bibliotheek. Geopend iedere middag van 2—4, behalve Maandag Iedere avond van 78.30 behalve Donderdag en Zaterdag. OAOOtAQ VOOSCHKOAH tM OMSIffHtM 76ste Jaargang No. 22408 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, telefoon 66152. Gironummer 590943 Abonnementsprijs f 6.25 per kwartaal, f 2 i5 per maand, f 0.50 per week Advertentieprijs op gewone kolombreedte 1 i.lS per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele Bij contract gelden lagere tarieven, welke kolombreedte f 0.30 per millimeter boogtc bij de administratie of bij de erkende ad vertentiebureau* verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentlën) tot «0 woorden 5n cent Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten «n geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen. TONEEL EN MUZIEK Donderdag IS Maart Schouwbur g. 8 uur: ..Wiener Blut" f Hoofd stad-Operette i Lantaren. 8 uur: „Sebastiaan" Rott. Comediel Palace, 8 uur: Joegoslavisch Mannenoctct).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2